Geloof Samenleving 'Islam eigenlijk heel zuiver geloof' 'Stevige debatten' gor over religieuze pluraliteit Dante's Goddelijke Komedie doorgelicht fa Debbie als bruid var Jezus de straat op DONDERDAG 3 AUGUSTUS 2000 VANDAAG 3 AUGUSTUS Vandaag 470 jaar geleden, op 3 augustus 1530, lazen rooms-katholieken op de Rijksdag in Augsburg (Duitsland) hun antwoord, of'con- futatieschrift', op de evangelische geloofsbelijdenis voor. Er ontstond vervolgens een rel omdat de protestanten te vergeefs om een afschift vroegen. De protestante voorman Melanchton kon zonder een afschrift niet direct een weer woord opstellen. Hij was ook degene geweest die de evan gelische geloofsbelijdenis had opgesteld. Deze werd al op 25 juni van datzelfde jaar voorgelezen, en is de geschiede nis ingegaan als de 'Augsburger Confessie'. De tegenstel lingen tussen katholieken en protestanten namen door dit incident toe. Ook vandaag is de feestdag van de heilige Lydia Purpura- ria; een purperverkoopster uit de eerste eeuw die bekeerd werd door de apostel Paulus en hem onderdak verschafte. Vrouwen Iran mogen toch voorbidden teheran Iraanse vrouwen mogen voortaan gebedsbijeenkom sten op meisjesscholen leiden. Zes vooraanstaande islamitische rechtsgeleerden hebben een fatwa met die strekking uitgevaar digd, meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Voorheen was het leiden van collectieve gebeden aan mannen voorbehouden. Dat vrouwen voortaan voor seksegenoten mogen voorgaan, is volgens IRNA een primeur in de geschiedenis van de sjiïetische islam. Een reden voor de koerswijziging werd niet gegeven. Al gemeen wordt aangenomen dat de dalende belangstelling voor godsdienst onder jongeren de aanleiding vormt. „De fatwa helpt ons een probleem op te lossen", zei een onderwijsfunctio- naris. „Zê is nuttig om scholieren tot bidden over te halen." Zingen op strand voor 'Onze Heiland' katwukaan zee Bij het strandpaviljoen van Schipper tegenover hotel Noordzee in Katwijk aan Zee wordt momenteel elke don derdagavond gezongen. Mensen van de Ichtus wijkgemeente uit Katwijk aan Zee zingen vanaf half acht het hoogste lied. The ma is steeds 'Jezus onze Heiland'. Het zingen gaat behalve bij regen altijd door. Foute naam Kinderen van één Vader zandvoort-katwuk Door een misverstand stond gisteren in de rubriek Kinderen van één Vader de verkeerde naam vermeld van de hoofdpersoon. Het ging niet om de 7-jarige Lise van der Plas uit Katwijk, maar het was de 12-jarige Bas de Jong uit Zandvoort die vertelde hoe hij tegen het geloof aankijkt. Waar voor onze excuses. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Lisse (wijk Oost), C.G. Graafland te Aalsmeer DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Buitenpost, mw. W. de Jong te Bussum, die dit be roep heeft aangenomen; te IJlst, H.C. de Haan te Harlingen, die dit beroep heeft aangenomen. utrecht anp Op de assemblee van de Gere formeerde Oecumenische Raad (GOR) zijn stevige debatten ge voerd over religieus pluralisme. De vraag wat de uniekheid van Christus betekent met het oog op andere godsdiensten, was een van de spannende punten op de onlangs gehouden verga dering in het Indonesische Yo- gyakaita. De GOR wordt steeds meer een organisatie van gerefor meerde kerken uit de Derde Wereld, zegt vice-voorzitter en gereformeerde predikant dr. D. Visser uit Broek op Langedijk. De kerken uit de ontwikkelings landen zijn vaak wat evangeli- scher en conservatiever dan westerse lidkerken. Dat geldt vooral ten aanzien van het reli gieus pluralisme. Open dag in Leidse moskee aan Rembrandtstraat leiden silvan schoonhoven „Eindelijk krijg je een indruk van wat er binnen in de moskee gebeurt," zei een van de bezoe kers van de Open Dag in de Leidse Hidjra-moskee. „Nor maal gesproken durf je het ge bouw natuurlijk niet in tijdens het vrijdaggebed. Dan zou ik me maar opgelaten voelen." Op kousevoeten verzamelden belangstellenden zich gister ochtend in de gebedsruimte op de eerste etage van de tot mos kee omgebouwde kerk aan de Rembrandtstraat. „Het ziet er van binnen hartstikke goed uit", constateerde een bezoek ster van de open dag verrast. Terwijl zoete thee en koek werden rondgedeeld namen de geïnteresseerden in kleerma kerszit op het tapijt plaats te genover imam Abdul Salam en moskeebestuurder Aid Baha. Die stonden klaar om vragen over de moskee en de Islam te beantwoorden. Jammer genoeg liep de communicatie tussen de imam en de belangstellenden wat stroef door het taalpro bleem. Baha spreekt goed Ne derlands, maar de vertaalslag tussen de Arabisch-talige imam en het publiek zorgde voor nog al wat vertraging. „Moet een imam eigenlijk geen Nederlands leren?", was dus ook de onvermijdelijke vraag uit het publiek. Een Ne derlandssprekende imam was volgens Baha echter geen haal bare kaart zolang er geen Ne derlandse imam-opleiding is en de islamitische voorgangers op tijdelijke basis uit Marokko worden ingevlogen. Ondanks de taal slaagden de aanwezigen erin een aantal hei kele punten aan te stippen. ,,Is er verschil tussen man en vrouw in de islam?", „Mag een moslim roken?" en „Bestaan er ook vrouwelijke imams?" Op de vraag of een imam mag trou wen was het antwoord: „Na tuurlijk. De imam is ook maar een mens. De profeten waren ook getrouwd en zij zijn het voorbeeld." Baha hamerde vooral op de overeenkomsten van de Islam met andere godsdiensten, zoals het christendom. „Iedereen is welkom in de moskee", onder streepte hij. „Iedereen die schoon is en het doel heeft om te bidden kan komen. Alleen wie komt om handel te drijven is niet welkom." Organisator van de Open Dag Mustafa Belaidi zei na afloop tevreden te zijn met de op komst. „We krijgen veel vragen. Op deze dag kunnen omwo nenden een beeld krijgen wat hier gebeurt." Hij sprak het voornemen uit om vaker dit soort activiteiten te doen plaatsvinden voor een beter be- Omgang met andersgelovigen blijft lastig BOEKBESPREKING De GOR discussieerde onder meer over de vraag hoe de ker ken gestalte geven aan de belij denis van Jezus Christus als Ko ning en Heer. En welke ruimte is er binnen de gereformeerde traditie voor de omgang met andersgelovigen? Een commissie gaat een en ander tegen het licht houden en heeft daartoe inmiddels een studieopdracht gekregen. Dat zegt dr. M. Frederiks van het In teruniversitair Instituut voor Missiologie en Oecumenica te Utrecht. In de slotverklaring van Yo- gyakarta is dit vraagstuk buiten beschouwing gelaten. De dis cussie over de verhouding tus sen getuigenis en interreligieu ze dialoog is verschoven naar de volgende assemblee, die in 2004 in Nederland wordt ge houden. Het literaire meesterwerk 'La Divina Commedia' van de Ita liaan Dante Alighieri (1265-1321) is al bijna 700 jaar oud, maar weet nog altijd mensen te inspireren. Samen met Goethe's Faust wordt La Divina Commedia gezien als hoogtepunt in de wereldlitera tuur. Schrijver Martin Zichner bracht onlangs een boek uit met de titel 'De Grote Levens spiraal'. Het gaat over de spiri tuele boodschap in de 'Com media'. Hij zegt dat Dante's boek die faam te danken heeft aan het feit dat ze gaat over de diepste bestemming van de mens. „Beide dichtwerken ver tonen een diepgaande over eenkomst. Ze handelen beide over de mens in zijn streven, zijn val, zijn ronddolen, zijn zoeken en tenslotte zijn loute ring." Over de Commedia zijn al tal loze boeken en studies ver schenen. De eerste leerstoel voor Dante-studie, die van Boccaccio aan de universiteit van Florence, dateert al van 1371, vijftig jaar na Dante's dood. Martin Zichner richt zich in Dodenmasker van Dante, 'De Grote Le venspiraal' niet op de literaire en poëtische as pecten van het werk, maar lou ter op de spiri tuele. La Com media bevat honderd gezan gen (canti) die over drie boe ken zijn ver werkt. In het eerste boek gaat het over de 'in ferno', de hel. Het tweede over het 'purgatorio', oftewel vage vuur, de louteringsberg. En het derde speelt zich af in het 'pa- radiso', het paradijs. De tocht die een dichter in La Commedia maakt door hel, va gevuur en paradijs kan in fi guurlijke zin gelezen worden als een psychologische en spi rituele levensweg. Zichner zoekt telkens gezangen uit en geeft aan de hand daarvan aan hoe de lezer die spiritueel kan interpreteren. Bijvoorbeeld: „Hoe weinig toe de mensheid is, schildert de negen tiende zang: 'Daarom in de eeu wige gerechtigheid- /Dringt het inzicht dat uw wereld ont vangt/Niet verder binnen dan het oog in de zee. v En verder: De eerste Wil, die goed is in zichzelf- /Scheidde nooit van zichzelf, die het Al- zoals dat bewaard wordt in goede is/Al wat Florence. daarmee overeen stemt, is rechtvaar dig.' Zichners commen taar luidt: „Het bewustzijn van de lezer wordt verder ge scherpt doordat een bepaald soort zelfgenoegzaam pseudo- christendom ontmaskerd wordt en de ware kern van het miskende 'heidendom' duide lijk wordt gemaakt. De auteur laat zich hier ken nen als sympathisant van de eeuwenlang vervolgde Rozen- kruisers beweging. Hoewel zij christelijk zijn, werden ze door tegenstanders vaak voor heide- De Broederschap der Rozen kruisers heeft daarom ook te genwoordig nog het karakter van een geheim genootschap. Wel is men in de afgelopen eeuw veel opener geworden. Het hoofddoel van de Rozen kruisers is het overdragen van esoterische kennis en daardoor een ingrijpende levenshervor ming bij haar leden tot stand te brengen. De Grote Levenspiraal heeft ei genlijk hetzelfde doel. Het is dan ook geen toeval dat Zich ners boek werd uitgegeven door de Rozenkruis Pers in Haarlem. Neemt niet weg dat 'De Grote Levenspiraal' een aanrader is voor mensen die geïnteresseerd zijn de Godde lijke Komedie. Zijn interpretatie van Dante's teksten zijn niet langdradig, betweterig of prekerig. En door de vele korte hoofdstukken en het begrijpelijke taalgebruik blijft het een lichtverteerbare introductie op Dante's om vangrijke meesterwerk. onno van 't klooster gankelijk de gerechtigheid voor nen uitgescholden en vervolgd. grip tussen moslims en niet- moslims in de buurt. „Ik hoor altijd dat vreemde gezang uit de luidspreker op vrijdag, en dan maak je je toch wel eens zorgen over wat er binnen gebeurt", merkte een nu gerustgestelde bezoekster op na afloop van de open dag. „De imam heeft de woorden van de gebedsoproep nu alle maal keurig voor ons vertaald. De islam is eigenlijk een heel zuiver geloof, realiseer je je dan." vaticaanstad ap Debbie Hicks uit Oregon (VS) trok gisteren tijdens haar evangelisat bruidsuitmonstering veel bekijks in hartje Amsterdam. foto paul van Expositie Anne Frank in Vaticaa den, waarbij in de afgelopel ren belangrijke stappen ijl waarts zijn gezet', aldus Raad voor Cultuur in Vaticj stad. De expositie toont hoij den foto's van vervolging dens de nazi-tijd en een v^ meling met alle uitgaven I Anne Franks dagboek die zijn gedrukt. De musea van Vaticaanstad zullen tussen 10 augustus en 11 september onder de titel 'Anne Frank, een waargebeurd ver haal' een expositie houden ter nagedachtenis aan de joodse tiener. De keuze van de ten toonstelling 'versterkt op een perfecte manier de dialoog tus sen rooms-katholieken en jo- WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Afwisselend zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur rond 20 graden, langs de westkust wat lager. Zweden: Van tijd tot tijd zon en enkele bui en, ook met onweer. Middagtem- peratuur tussen 18 en 23 graden. Finland: Nu en dan zon en vooral in het zuiden ook enkele buien, moge lijk met onweer. Maxima rond 20 graden. Denemarken: Af en toe zon en een enkele bui met een kleine kans op onweer. Maxima ongeveer 21 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Donderdag vooral in Engeland enkele buien, mogelijk met on weer. Verder af en toe zon en overwegend droog. Middagtem- peratuur van 16 graden in het noorden van Schotland tot 22 bij Londen. België en Luxemburg: Geregeld zon en soms een regen- of onweersbui. Maxima om streeks 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en vooral in het noordwesten en de bergen in het oosten kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 22 graden. Zuid-Frankrijk: In het zuid(oost)en vooral in de bergen enkele forse onweersbui en, vooral langs de Middellandse Zeekust ook zon. In het zuidwes ten vrijwel droog en enkele wol kenvelden. Maxima van 22 gra den bij Bordeaux tot 28 bij Mar seille. Spanje: Langs de Golf van Biskaje wol kenvelden en kans op wat regen. Elders kans op een regen- of on weersbui, maar in het zuiden droog en veel zon. Lokaal veel wind. Maxima van 20 graden langs de Golf van Biskaje tot 35 in Andalusi. Mallorca, Ibiza, Menorca: Veel zon, maar geleidelijk een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Er waait af en toe een stevige noordenwind. Maxi ma dalend naar 28 graden. Marokko: Afwisselend zon en wolken. Droog. Maxima aan het strand tussen 28 en 36 graden. Madeira: Droog en perioden met zon, wel een stevige noordenwind. Maxi ma ongeveer 25 graden. Canarische Eilanden: Geregeld zon, waarschijnlijk droog en een stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur rond 30 graden. Duitsland: In het zuiden en zuidoosten nu en dan stevig onweer. Verder af en toe zon en een lokale bui. Maxima tussen 20 en 25 graden. Oostenrijk: In het westen en noorden gere geld regen en soms stevig on weer. In het zuidoosten droger en zonniger. Maxima in Tirol dalend naar 21 graden, in Stiermarken temperaturen rond 30 graden. Zwitserland: Nu en dan zon en enkele forse re gen- en onweersbuien met lokaal veel neerslag. Middagtempera tuur dalend tot ongeveer 21 gra den. Tsjechië en Slowakije: Vooral in Slowakije zonnige perio den. In Tsjechi van tijd tot tijd flinke regen- en onweersbuien. Maxima in Tsjechie dalend tot 23 graden, in Slowakije middagtem peratuur rond 30 graden. Hongarije: Zonnig, maar vrijdag later op de dag kans op onweer. Maxima op lopend naar 33 graden. Italië: Zonnig, maar in het noorden, en in de loop van vrijdag mogelijk ook het midden, enkele forse re gen- of onweersbuien. Middag temperatuur van 28 graden in het noorden tot circa 33 elders. Corsica en Sardinië: Veel zon bij maxima van 30 tot 35 graden. Vrijdag kans op on weer en iets minder heet. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog bij maxima van 30 graden. Op de Egesche Zee en omringende kusten een stevige noordelijke wind en maxima rond 27 graden. Malta: Zonnig bij maxima van 32 gra den. Turkije en Cyprus: In het Turkse binnenland mis schien een bui. Verder droog en veel zon met aan zee plaatselijk veel wind. Aan zee maxima uit eenlopend van een graad of 27 in het noordwesten tot rond 30 in het zuiden en op Cyprus. DONDERDAG 3 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.08 Zon onder 21.23 Maan op 11.30 Maan onder23.45 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.25 19.56 06.58 19.29 Laag 03.16 17.22 02.57 17.03 21 15 0.3 23 15 0.0 22 14 0.0 22 14 0.0 23 13 0 0 20 16 00 22 16 0.0 22 14 0.9 20 15 0.0 22 14 0.6 18 12 0.0 30 22 0.0 - 22 0.0 20 14 10 30 16 0.0 23 16 0.0 23 14 00 31 24 0.0 19 13 3.3 23 12 8.0 24 16 1.6 19 10 Ö.O 32 16 11.0 26 18 0.0 30 16 0.0 17 12 0.7 - 25 0.2 27 17 00 26 17 0.5 24 15 5 4 20 12 0.0 - 15 0.0 - 22 0.0 33 19 0.0 31 20 0.0 24 13 0.0 22 15 0.0 25 20 00 21 13 0.0 22 14 0.0 30 14 1.1 30 15 0.0 - 17 0.0 21 15 0.0 bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront «Ét opklaringen Jk. hagel k lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Warschau i Wenen 2 Zurich 2 Bangkok 2 Buenos Aires I Casablanca 2 Johannesburg c Los Angeles 2 24 17 1.0 31 18 0.0 25 14 15 36 25 4 0 12 7 0.0 32 23 0.0 Tunis 4 0.0 Vancouver 22 19 0.0 zwaar bew zw2 onbewolkt o2 licht bew. nw3 29 23 0.0 31 21 03 32 24 0.0 34 27 0.0 28 20 0.0 34 20 0.0 21 13 0.0 O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-5356230 RUBRIEKSADVERTENTIES d Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) f per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrek het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korti 11 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenla worden verzonden geldt een toeslag vi aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET7EBA Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatt r van het regionale nieuws uit het Leidsel Dagblad op geluidscassette beschikbaar Z I K ■H E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Ietwat ongemakkelijk voor de doorsnee Nederlander maar daarom niet minder geïnteresseerd luisteren de bezoekers naar de woorden van de imam. foto henk bouman De 57-jarige huisvrouw Debbie Hicks uit Jacksonville in de Amerikaanse staat Oregon schaamt zich er niet voor als 'bruid van Christus' op straat te staan. De Heer heeft haar zelf in een visioen geopenbaard dat zij op deze manier het evangelie moet verkondigen, zegt ze aan wie het maar wil horen. Met haar man Clyde, een aannemer, gaat ze naar plaat sen waar veel ongelovigen ko men. In Amsterdam kreeg ze de boodschap het centrum op te zoeken. Dus staat ze als bruid verkleed midden op de Dam. Haar man deelt in vier talen een uitnodiging uit. Daarop staat in het Nederlands: 'De Geest en de bruid zeggen: Kom. Waarom maakt u zich niet ab soluut zeker van de hemel door uw hart te openen aan Jezus Christus de Redder en Here?' Nederlanders willen God niet, omdat ze Jezus niet ken nen, zegt Clyde. Hij is er vast van overtuigd dat als ze Jezus wel zouden kennen, ze er an ders over zouden denken. „Hij is liefde. Een bruid straalt ook liefde uit. Dat proberen wij dui delijk te maken." Debbie is, in haar gewone kleren, al op de Wallen gev Zij heeft, zegt ze, Jezus vraagd waarom die meisje werk doen. Jezus heeft ha< antwoord dat 'die mense deren in zo'n diepe duist wandelen, dat ze geen u zien'. „Zij hebben het lich Jezus nodig", weet Debbie. Het zijn vooral buitenla toeristen die een folder aj men. Tegelijkertijd make van de gelegenheid ge zich met de bruid te laten graferen. Drie rooms-kathc vrouwen uit Noord-Br; zien in de actie van Debb Clyde 'te veel tierelantij „Onze Lieve Heer liep er wat eenvoudiger bij. Maa hun dat willen, moeten z maar doen. En wie weet, z de mensen nog wel aan denken." Debbie en Clyde zijn ii centrum niet de enige Ara dam 2000-deelnemers daadwerkelijk proberen evangeliseren. De Pinkster ganger Andrew Bimal H uit Gazipur in Bangladesh op straat ervaren dat Nede ders niet geïnteresseerd zi het evangelie, veel geld. Ze h gen kopen en zijn mening.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10