Minder vossen dan gedacht In Natura Elektrische wolken Sterrenkundigen zien komeet uiteenvallen Volgende ruimterobot zoekt water op Mars Kalf krijgt eerste Nederlandse kunsthart WOENSDAG 2 AUGUSTUS 2000 REDACTIE: RIEN POLDERMAN 023-5 15 Een mens is van vlees en bloed, maar verder ver schilt hij niet veel van een keukenmachine of een computer. Hij is in wezen een elektrisch apparaat. Geen onderdeel komt in actie als het daarvoor niet opdracht heeft gekregen van de hersenen door middel van stroomstootjes via de zenuwen. Via de zelfde bedrading ontvangen de hersenen alle mo gelijke gegevens uit zelfs de meest afgelegen plekjes van het lichaam. Op al die stroom bij elkaar zou je een lamp kunnen laten branden. Bij dieren is het al net zo. Alle levende wezens werken op elektriciteit. Ook levenloze dingen zijn elektrisch. Zoals wolken. Hun elektrische lading wordt veroorzaakt door wrijving. In een wolk gebeurt hetzelfde als wat in ons haar gebeurt wanneer je een wollen trui uit trekt. Als gevolg van de onderlinge wrijving worden zowel de trui als het haar elektrisch geladen. Het haar plakt aan de trui vast en er slaan zelfs knette rende vonkjes over. Er is een klein onweer gaande. Wolken raken elektrisch geladen door de wrijving van sterke opwaartse warme luchtstromen en kou de neerwaartse luchtstromen. De door een zomer se dag verwarmde lucht stuwt de wolk zo hoog op in de bovenste en dus zeer koude luchtlagen dat het vocht erin gaat condenseren en in de vorm van sneeuw, hagel en regen neervalt. Door de wrijving van deze banen worden elektrische ladingen opge bouwd waarbij het onderste gedeelte negatief gela den is. Onder zo'n negatief veld is de lading van de aarde altijd positief en hiertussen ontstaat voortdu rend toenemende spanning. Op zeker moment zoekt deze spanning ontlading en springt de vonk over. Uit de wolk flitsen een paar vrij zwakke, zigzaggende bliksems, terwijl van af de grond een sterke, rechtlijnige lading opflik kert. Als de bliksems elkaar ontmoeten is er tussen wolk en aarde een elektrische verbinding ontstaan. Een ongelooflijk krachtige elektrische stroom schiet dan met een snelheid van 100.000 kilometer per seconde naar de wolk en produceert de flits die wij als bliksem zien. Gedurende het uiterst korte moment dat deze flits zichtbaar is, gaat de elektri sche lading heen en weer tussen wolk en aarde. De bliksem slaat dus altijd meerdere keren op dezelfde plaats in. De kracht van een bliksemontlading is fenomenaal: tot 30 miljoen volt! De temperatuur ervan bedraagt 20.000 graden of meer. Dat is hoger dan de opper- vlaktetemperatuur van de zon! Deze verzengende hitte doet het sap van getroffen bomen zo snel ver dampen dat ze eenvoudigweg exploderen. Slaat de bliksem in zand in, dan versmelt dit soms tot glas achtige klonten. De totale energie van een flinke onweersbui overtreft die van menig atoombom. Door de geweldig hoge temperatuur van de flits wordt de lucht rondom zo plotseling en sterk ver hit, dat ze als het ware ontploft. Dit brengt schok golven teweeg die wij als donder horen. Een nabije blikseminslag veroorzaakt een donderslag die klinkt als een explosie. Een bliksem verder weg klinkt als een lang aanhoudend gerommel, omdat de geluidsgolven verstrooid worden door zowel de atmosfeer als door bomen en gebouwen. Aangezien de lichtsnelheid veel groter is dan die van het geluid, is het goed mogelijk te bepalen hoe ver weg het onweer is. Licht beweegt zich met een snelheid van 300.000 kilometer per seconde. Een bliksemflits zien wij dus op hetzelfde moment als waarop hij optreedt. De geluidssnelheid bedraagt echter maar 330 meter per seconde. Door te tellen hoe lang het duurt voordat je de donder hoort als je de bliksem hebt gezien, valt de afstand tot de on weersbui te schatten. Een ruwe richtlijn hierbij is dat drie seconden overeenkomen met een kilome ter afstand. Dagelijks woeden er zo'n 45.000 onweersbuien rond de aarde. In de gematigde streken, zoals bij ons, treden ze voornamelijk 's zomers op, maar bo ven de tropen gebeurt dit het hele jaar door. Het meest onweergevoelige gebied is het zuidoosten van de Verenigde Staten, waai" het gemiddeld hon derd dagen per jaar onweert. Allemaal tezamen produceren de onweersbuien per seconde hon derd bliksemontladingen die het aardoppervlak bereiken. Dat komt neer op meer dan acht miljoen inslagen per dag. In ons land komen jaarlijks ge middeld twee tot drie inslagen per vierkante kilo meter voor. Het dodental als gevolg van bliksemin slag is vijf per jaar. In Noord-Amerika worden elk jaar ongeveer 400 mensen door bliksem getroffen. Een kwart van hen overleeft de voltreffer niet. THEO SCHILDKAMP Tellen in woeste delen Waterleidingduinen blijkt erg moeilijk Er zijn minder vossen in de Wa terleidingduinen dan algemeen wordt aangenomen. Uit tellin gen en schattingen door duin wachters blijkt dat er tien jaar geleden veel meer vossen in dit duingebied tussen Zandvoort en Noordwijkerhout voorkwa men dan nu. Preciese aantallen zijn echter niet te geven, omdat het tellen van vossenburchten in het ondoordringbaar stru weel niet mogelijk blijkt. 1983 was een topjaar van vos sen in de 3400 hectare grote Waterleidingduinen. In 47 burchten huisden 94 vossen, die in het voorjaar zo'n 200 jon gen kregen. Met enkele zwer vende vossen zonder burcht was een totaal aantal van 300 in dat jaar zeer aannemelijk. Vandaag de dag blijkt de situa tie heel anders. Zo telden en schatten de duinwachters vorig jaar slechts 23 burchten. Met de jongen en de zwervers erbij zul len er nu niet meer dan 100 vossen in de Waterleidingdui nen zijn. Wandelaars hebben zelf kunnen constateren dat het duin tien jaar geleden vol met vossenkeutels lag, terwijl er nu veel minder uitwerpselen te zien zijn. Het vinden van vos senburchten is zelfs voor erva ren duinwachters ondoenlijk in de uitgestrekte gebieden vol struweel. De dichte begroeiing van duindoorn, meidoorn, vlier, kruipwilg en liguster maakt grote delen van de dui nen ontoegankelijk voor de mens. Bovendien verdwijnen de sporen van vossen, omdat vaker dan voorheen kraaien aan de haal gaan met prooiresten. Volgens onderzoekster Gert Baeyens van Gemeente Water leidingen Amsterdam, beheer der van de Waterleidingduinen, heeft de sterk vermindering van de aantallen vossen direct te maken met afname van het voedselaanbod. Vossen troffen in de duinen in de jaren '80 een overvloed aan 'prooivlees', zo als konijnen en op de grond broedende vogels als meeuwen, fazanten, eenden, wulpen, kie viten, scholeksters en houtsnip pen. Veel konijnen werden op gevreten en de grondbroeders zochten hun heil elders. Meeu wen gingen bijvoorbeeld broe den op fabrieksdaken in IJmui- den. Bovendien levert begra- zing door runderen en schapen voor vossen minder aantrekke lijke gebieden op. Ook mijden vossen die delen van het duin waar vaak wandelaars te vinden zijn. Overigens wordt er niet op vossen gejaagd in de Waterlei dingduinen, net zo min als op reeën, damherten, konijnen, hazen en kraaiachtige vogels. De meeste vossen leven in on dergrondse burchten. Een mannetje (rekel) en een vrouw tje (moertje) maken een derge lijk hol en bakenen rondom een territorium af waaruit andere vossen geweerd worden. Daar zoeken ze hun voedsel en bren gen ze in het voorjaar de jongen groot. Slechts een paar zwer vende, solitaire vossen krijgen de kans zich tussen de territoria in te vestigen. THEO VAN DER KAAU Mét Jtm DeMars Global Surveyor maak deze foto, waarop details te zii zijn die sterk aan de invloed v« water doen denken. De kleinst details zijn acht meter groot. foto In de Waterleidingduinen vinden vossen nu minder prooidieren dan tien jaar geleden. foto martijn de jonge Een komeet die deze weken, overigens net onzichtbaar voor het blote oog, langs de hemel trekt verbaast sterrenkundigen door zijn ongewone massaver lies. Hele brokken verliezend en met omvangrijke stofmassa's om zich heen zwaaiend trekt hij door het zonnestelsel. Hij lijkt de tocht langs de zon niet te overleven. Kennelijk is de con structie van dit soort 'vuile ijs bergen' nog brozer dan bros. Onderzoekers van het Space Telescope Science Institution en van de Johns Hopkins Uni versity maakten deze week be kend dat komeet Linear van alle bekende kometen die de laatste eeuwen te zien waren, onver- toond wild massa verliest. Zo wild dat het wel eens zijn on dergang zou kunnen inluiden. Komeet Linear trok op 22 juli op een afstand van 56 miljoen kilometer langs de aarde en be reikte op 26 juli zijn kortste af stand tot de zon (114 miljoen kilometer). Hij werd op 27 sep tember vorig jaar ontdekt, in het kader van het Lincoln Near- Earth Asteroid Research (LI NEAR) van de universiteit van New-Mexico. In dit programma zoeken astronomen naar aste roïden (rondzwervende steen klompen) in de buurt van de aarde. Tijdens zo'n zoekactie stuitte men op de tot dan toe onbe kende komeet. Kometen zijn doorgaans geen steenmassa's zoals asteroïden, maar meer materieklompen waarin stof, gruis en grotere fragmenten door bevroren gassen aan el kaar vastzitten. Eenmaal in de buurt van de zon gekomen, warmen de gassen op en komt de materie vrij. Door de stra lingsdruk van de zon worden gas- en stofdeeltjes uit de ko- meetkop weggeblazen. Die deeltjes vormen vervolgens de voor kometen zo karakteristieke staart. „Maar bij komeet Linear gaat dat allemaal wel heel erg hef tig", zegt komeetdeskundige Harold Weaver van de John Hopkins University. „Eind juli ontdekten we op beelden die de om de aarde draaiende Hubble ruimtetelescoop van komeet Li near had gemaakt, waarom de komeet op 6 juli plotseling meer dan anderhalf maal zo helder werd. Op een Hubble- foto, genomen op 7 juli, was ten minste één fragment zichtbaar, zo groot als een flink huis, dat een etmaal eerder bijna explo sief uit de komeetkern was vrij gekomen, en dat toen al 300 ki lometer van de kern was weg gedreven. Dat vrijkomen ging met een enorme stofproductie Daarmee is in ieder geval de plotselinge helderheidstoena me van de komeet verklaard. Weaver denkt dat de komeet de zon voor het eerst bezoekt. „Metingen en foto's versterken het vermoeden dat hij uit vluchtig materiaal bestaat: het heeft er alle schijn van dat hij op dit moment zelfs uit elkaar begint te vallen." Het is voor het eerst dat men een komeet een dergelijk gedrag ziet verto nen. BEN APELDOORN Opnamen die de Hubbletelescoop maakte van de komeet Linear op achtereenvolgens 5, 6 en 7 juli. Op 5 juli begon de helderheid van de komeet toe te nemen door uitdijing van de stofwolk er omheen. Door de zonne warmte vrijkomend gas uit de ijzige komeetkern blies een leel van die kem weg. Dat losgekomen stukje is op de foto van 7 juli te zien als een vlekje linksboven de komeetkem. foto gpd De volgende onderzoekssonde naar de mysterieuze planeet Mars, de Mars Surveyor (MS)- 2001 die in april 2001 moet worden gelanceerd, zal worden uitgerust met twee nieuwe de tectoren die kunnen nagaan of er nu wel of geen water op Mars is, of dat het daar ooit is ge weest. Dit plan spruit direct voort uit de eind juni door on derzoekers van het Amerikaan se Jet Propulsion Laboratory (JPL) in Pasadena bekend ge maakte ontdekking door de sonde Mars Global Surveyor (MGS) van details op de planeet die alleen maar door stromend water kunnen zijn veroorzaakt. De onderzoekssatelliet MGS draait al enige tijd uitgekiende rondjes rond Mars en stuurt scherpere foto's van het Mars oppervlak naar de aarde dan ooit door een Marssonde wer den gemaakt. „Wat de MGS on langs fotografeerde kan alleen maar onder invloed van water, in sommige gevallen zelfs over vloedig stromend water, zijn ontstaan," zegt professor Wil liam Boynton, een planeetwe tenschapper van de universiteit van Arizona. „Sommige details lijken heel fris, alsof ze pas gis teren ontstonden. Dat kan er op wijzen dat er op of aan het oppervlak nog steeds water of ijs actiefis." De aanwezigheid van water op Mars, de enige planeet in ons zonnestelsel die qua klimaat het dicht bij onze aarde staat, is van geweldig groot belang voor bemande expedities naar de planeet. Tonnen broodnodig water voor de leeftocht van zo'n omvangrijke expeditie hoeven dan niet per se vanaf de aarde worden meegenomen. Boven dien kan het water ter plekke worden 'ontgonnen' voor de productie van diepgekoelde waterstof en zuurstof dat de brandstof vormt voor. de terug reis. „De voorbereidingen voor een Marsexpeditie zouden, als zeker is-dat er op Mars voldoende water voorkomt, in een stroom versnelling kunnen raken", al dus Boynton. „Voorstanders van zo'n immense expeditie denken dat omstreeks het jaar 2025 een Marsreis van ongeveer tien mensen zou kunnen begin nen. Mèt de aanwezigheid van water op Mars - vooropgesteld dat het vocht makkelijk bereik baar is, dus niet te diep onder het oppervlak zit - zou dat een jaar of tien eerder kunnen zijn. In 2015 dus." In de oorspronkelijke versie zou de Mars Surveyor-2001 worden voorzien van een kleine lander die op het oppervlak van Mars een zachte landing zou hebben moeten uitvoeren. Maar na de jammerlijk mislukte expedities van de Mars Observer (1998), gevolgd door de Mars Climate Orbiter en de Mars Polar Lan der, nu bijna een jaar geleden, zag men daar van af. In plaats van de lander werden drie extra instrumenten in het ruimte vaartuig ingebouwd. Twee daarvan zijn gemaakt om water te detecteren: de Gamma Ray Spectrometer (GRS) en het Thermal Emission Imaging Sys tem, kortweg Themis. Het der de instrument luistert naar de afkorting Marie, wat staat voor Mars Radiation Environment Experiment. „Marie is ontworpen om voc leven schadelijke straling in directe omgeving van Mars kaart te brengen", zegt Boyn ton. „Bij voorbeeld kosmiscl straling uit het heelal en alle stralingsoorten die door de worden uitgezonden. Exped tieleden zullen toch gauw ve maanden op Mars moeten doorbrengen alvorens de on derlinge stand tussen Mars aarde weer gunstig wordt vo de terugreis." De GRS gaat de gebieden in kaart brengen waar water w( vermoed en ook de minerale sche samenstelling van het Marsoppervlak. Themis gaat dat laatste ook doen, maar v nauwkeuriger. Het belangrijl doel van Themis is juist dié mineralen in kaart te brenge die alleen maar onder invloe van water kunnen zijn ge vormd. Een halfjaar na zijn lancerid in april 2001 zal de Mars Sur veyor zijn doel kunnen berei ken. Om brandstof voor het i remmen te besparen zal hij, als de wel succesvolle MGS, i aantal keren door de bovenl; gen van Mars' ijle atmosfeer vliegen, het zogeheten 'atme urfen'. De hele expeditie zal inclusi< de reis naar Mars ruim drie j in beslag nemen. Aan de 760 logram zware Mars SurveyorL' 2001 komt een prijskaartje te1 hangen van 640 miljoen gul den. Flink wat duurder dan Observer, Climate Orbiter of1 Polar Lander. Maar die drie 'koopjes', voortgekomen uit 'beter-sneller-goedkoper'-pr cipe dat NASA de laatste jaree onder druk van bezuiniginge in acht nam, lieten zien dat goedkoop in de ruimtevaart perduur kan uitpakken. BEN APELDOORN Het eerste Nederlandse kunst hart wordt al in september ge- implanteerd. Maar voorlopig zullen alleen kalveren met het metalen hart worden uitgerust. De operaties worden uitge voerd onder leiding van de Ne derlandse hartchirurg J. Laphor. Hij denkt tien tot twaalf proefoperaties op dieren nodig te hebben, voordat het scalpel in een menselijke patiënt wordt gezet. De opwinding afgelopen week end nadat in Tel Aviv een 64-ja- rige patiënt een kunsthart had gekregen, noemt Laphor wat voorbarig. De patiënt is inmiddels overle den. „Het ging om een steun- hart, een variant op het type dat we in Nederland ook al enige tijd implanteren. Het nieuwe is dat een ander soort pompme- chanisme wordt gebruikt. Het steunhart is ook nog niet draadloos, maar met slangetjes verbonden aan een batterij die buiten het lichaam in de kle ding van de patiënt wordt mee gedragen." Laphor is de drijvende kracht achter het Hart-Long Centrum, een gezamenlijk initiatief van het Universitair Medisch Cen trum (UMC) Utrecht en het Sint Anthonius Ziekenhuis in Nieu- wegein. Dit voorjaar maakte hij al bekend van plan te zijn bin nenkort een kunsthart in een mens te plaatsen. Hoewel de operatie nog iets langer op zich laat wachten dan gedacht, wijst alles erop deze over ongeveer een jaar in Ne derland zal kunnen worden uit gevoerd. Laphor: „De financie ring is rond, zodat we in sep tember kunnen beginnen met het eerste kalf. Die proefopera- tie herhalen we vervolgens om de drie a vier weken met een nieuw kalf." Bij de proeven wordt vooral scherp gelet op het ontstaan van bloedstolsels. Dit is het be langrijkste probleem bij het im planteren van kunststoffen in het menselijk lichaam. Het bijzondere van het kunst hart zijn de omvang en de ener gievoorziening. Net als een pak je sigaretten is het hart tussen de 8 en 10 centimeter groot en weegt slechts 350 gram. Het is ontwikkeld door het Ameri kaanse bedrijf AbioMed. Een draadloze batterij, die gewoon in de kleding kan worden ge dragen, voorziet het kunstor gaan van energie. Doordat slangetjes en draden ontbreken, is het risico van in fectie van huid en ingewanden veel kleiner. Afstotingsproble men, zoals bij implantatie van organen van menselijk weefsel, zijn er bijna niet. Het lichaam verdraagt een kunsthart net zo gemakkelijk als een kunstheup. Nu de eerste transplantatie aanstaande is, ligt de vraag op tafel wie deze ingreep gaat be talen. Een kunsthart kost tussen de 95.000 en 130.000 gulden. Dat bedrag moet nu nog door ziekenhuizen zelf worden be taald. Een situatie die niet lang vol te houden is. De Nederland se Hartstichting zou graag zien dat vergoeding van de ingreep een overheidszaak wordt. „Wij vinden de ontwikkeling van het kunsthart een goede zaak. Het is een alternatief om mensen bij gebrek aan een donorhart in leven te houden in afwachting van een echt hart", zegt cardio loog V. Manger Cats, medisch directeur van de Hartstichting. In Nederland hebben honde duizenden mensen hartprob men. Er zijn nog veel te wein donorharten beschikbaar. O het ogenblik is het budget vo harttransplantaties toereiken voor maximaal zestig operatj terwijl jaarlijks 500 tot 600 p?' enten geholpen zouden kun worden met een nieuw hart, Het kunsthart is overigens g permanente oplossing voor hartpatiënten. Het hart gaat niet langer mee dan twee tot vijf jaar, omdat dan de moto versleten is. Patiënten met e< donorhart zijn vaak na vijftie jaar nog in leven. RENS KOLDENHOF HET WEER Cryptogram Horizontaal: 1. Ritmische beweging met een autoped (8); 5. Schoongemaakt en daarmee uit! (8); 6. Voedsel van een knaagdier (4); 8. Betoog voor de natie (4); 10. Vreemde liefhebber van het blad (5); 12. Even gewezen op dit apparaat (5) Verticaal: 1Ligt achter de waker te dutten (6); 2. Een draak is een griezel (6); 3. Onbekende op de begraafplaats (5); 4. Schilderij waar het op aankomt (5); 7. Vuiligheid van minder gewicht (5); 9. Plaats in een deelstaat (4); 11Die vreemde koning was 'r vroeger (3). Zomerse dag Oplossing van dinsdag: hoes-house-Onheus ring-niger-Nering ding-ginds-Design kers-sterk-Estrik sire-serie-Reisje geel-elger-Gareel elan-talen-Etalon plan-alpen-Balpen riem-immer-Immers teer-teler-Teller Gevraagd woord: ONDERGEBIT Iemand die over pakweg twintig, dertig jaar de kale thermische jaarcijfers van 2000 in ogenschouw neemt, zou tot de conclusie kunnen komen dat de zomer best te prui men moet zijn geweest. Op het KNMI in De Bilt werd gisteren de 19de zomerse dag ge registreerd en dat is precies het aantal waar een jaar 'recht op heeft'. Een beetje verder kijken leert echter dat meer dan de helft van het aantal zomerse dagen op rekening komt van mei. Dat is leuk voor de lente maar in de praktijk blijkt dat overmatige warmte in de voorzomer de 'waarachtige zomer', juli en augustus, dik wijls de das om doet. Ik kan mij dan ook goed vinden in de spreuk "Een vroege zomer, is geen zomer" die medewerker Hans Deerenberg uit Nieuw-Vennep te berde bracht. Gisteren noteerden veel plaatsen de eerste zomerse dag sedert 21 juni en het viel op dat het kwik gemakkelijk de grens van 25 graden passeerde. In Nieuw-Vennep werd het 27,1 graden, op Schiphol 26,5 graden en Valkenburg kwam uit op 26,3. Vlak aan zee waren de temperaturen iels lager. De hele dag oogde de lucht evenwel onsta biel. Er waren wolken te zien die niet zel den de voorbode zijn van onweer. Het ge donder kwam dan ook al trok het meeste natuurgeweld gisteravond oostelijk aan ons voorbij. Op veel plaatsen kwam het tot ha gel en in het oosten werden neerslaghoe veelheden tot 35 millimeterin Apeldoorr afgetapt. In de oostelijke provincies was op veel plaatsen zeer zwaar onweer. De komende dagen wordt het weerbeek bepaald door een depressie die van de B se eilanden naar de Noordzee trekt. Ond invloed van het systeem is er morgen m( bewolking dan de afgelopen dagen. Bov dien is er een buienkans en zijn de temp raturen met maximaal 21 graden wat lag De wind waait uit het zuidwesten en is de kust eerst nog vrij krachtig. In het we einde wordt op de meeste plaatsen droo weer verwacht met naast wolkenvelden zonneschijn. -

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8