Internetbeurs voor Rijnvrachtvervoer Niet elke gestrande koffer betekent kassa Economie iÊen op de tien Amsterdamse jchoonmakers werkt illegaal 'Brandje' op umts-veiling in Duitsland snel geblust Helft reisindustrie in buitenlandse handen DSM floreert als nooit tevoren Bergingsbedrijf koopt concurrent in Canada KLM en Alitalia dreigen elkaar met miljoenenclaims -5 'OENSDAG 2 AUGUSTUS 2000 t0\vho valt tabaksfabrikanten aan ;eneve Onderzoekers van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO) beschuldigen de grote tabaksfabrikanten in een vandaag gepubliceerd rapport van structurele tegenwerking bij pogingen 5 iet gebruik van tabak in te perken. De fabrikanten zouden de WHO, onderdeel van de VN, in diskrediet hebben willen bren gen en al tientallen jaren tegenwerken. De WHO wil het roken Q 2 leteugelen. De tabaksindustrie zou hebben gepoogd de resulta- 1.7 en van wetenschappelijke studies te verdraaien. Ook probeer- len de fabrikanten de WHO-begroting te laten krimpen en par- 0,4 iculiere geldstroom richting WHO in te dammen. Vooral Philip 3.1 /lorris, fabrikant van het sigarettenmerk Marlboro, zou een be- 7 angrijke rol spelen. In oktober beginnen onderhandelingen 7,7foor een internationaal verdrag om het roken te beperken. 5.0 j|SVerkloosheid EU op 8,4 procent |-° russel De werkloosheid in de Europese Unie is in mei met 0,1 2.2 irocent gedaald tot 8,4 procent, het laagste percentage in negen 0.8 aar. Dat heeft Eurostat, het Europese bureau voor de statistiek, psteren gemeld. In Ierland is de werkloosheid in de twaalf 2!ocnaanden voor juni het sterkst gedaald: van 5,7 naar 4,5 procent, j.o )e werkloosheid in Nederland nam af van 3,4 naar 2,8 procent 3;4 ;n die in Frankrijk van 11,4 naar 9,6 procent. Spanje bleef met 6^8 4,1 procent het hoogste werkloosheidscijfer van de EU houden .n Luxemburg het laagste: 2,2 procent. 3Ü3 Japan vervangt muntstuk van 500 yen 4.0 1.1 okvoDe Japanse overheid is gisteren begonnen met de ver- 4.7 'anging van alle 2,5 miljard in omloop zijnde muntstukken van 0;3 iOO yen. Steeds vaker vonden handelaren valse of buitenlandse o!s nunten in verkoopautomaten, die een vertrouwd beeld vormen n Japanse steden. Slimmeriken ontdekten dat een Koreaans 2,4 nuntstuk van 500 won door de meeste automaten werd geac- ï.ocepteerd. Sindsdien wordt de buitenlandse munt, die ongeveer ien keer minder waard is dan de yen, gretig geïmporteerd. o> foid-Korea heeft strengere controle beloofd. Aan het nieuwe o.6friuntstuk is een laagje zink toegevoegd zodat machines onder- >cheid kunnen maken tussen geldige en ongeldige munten. 4^9 ia Prijs broccoli extreem hoog 2^2 iredaDe broccoli is op dit ogenblik erg duur. De prijs voor de 2Q jroente is opgelopen tot meer dan vier gulden per kilo. Volgens 4i9ipe Greenery, de grootste keten van groente- en fruitveilingen 28,21 /an Nederland, komt dat door de lage prijzen van de laatste ja- q'3 en. Boeren produceren daardoor minder broccoli. Het vermin- oiiderde aanbod heeft de prijs weer doen stijgen. Super De Boer j4,5 -erving vorige week een broccoli-actie voor een witlof-actie. 10 0 vlet de hoge prijs heeft dat volgens de supermarktketen niets te i6.o naken. Volgens een woordvoerder van Super De Boer was de 22 7 ;eleverde broccoli door het natte voorjaar van een te slechte 10^5 cwaliteit. 5.3 ó:5jSucces in strijd tegen domeinkapers 3-ifcENEVE« AT&T, Microsoft en Yahoo hebben gisteren een bëlang- 2.2 ijk gevecht gewonnen om enkele domeinnamen op internet. 3.iHet gaat om adressen als attmexico.com, microsoftnetwork- com, hotmaill.com en campyahoo.com, die zijn geclaimd door i ^andere bedrijven. De VN-organisatie World Intellectual Proper- o.7«ty Organization (WIPO) bepaalde dat de adressen moeten wor- jq'q ien teruggegeven aan de betrokken bedrijven. De WIPO spreekt 8.4 zich uit over eigendomsrechten over internetadressen die eindi- 4.9 een op .com, .net en .org. Sinds begin dit jaar heeft de organisa- 1)9 tie meer dan 750 zaken behandeld. In Nederland maken bedrij- 3,'ocven meestal een gang naar de rechter om 'gestolen' domeinna- nen op te eisen. IIlok opdrachtgever verantwoordelijk MSTERDAM ANP uim 10 procent van de werk- imers in de Amsterdamse :hoonmaakbranche werkt ille- oóilaal. Het gaat om illegalen of OLgsielzoekers die wel een ver blijfsvergunning hebben, maar ofsiet in Nederland mogen wer- 04fn- O5;0 Uit onderzoek van het Regio- i6.qaal Interdisciplinair Fraude- }o$am (RIF) Amsterdam blijkt 24!<jat dertig van de 472 onder- i6.tchte personen bij indienst treding gebruik heeft gemaakt 07]»n vervalste identiteitsparpie- Q3 Fn- 1° driekwart van de geval- ging het om een vervalst oi.|ederlands paspoort. Meer dan t helft van de schoonmakers ooiqon zich op de werkplek niet a Vooral in horecagelegenhe- 39]ien wordt het schoonmaak werk vaak overgelaten aan 52;^ensen die illegaal in Neder- 43,and verblijven. Zij krijgen hun Ophef over uitspraken topinan MobilCom 462 MAINZ AFP/DPA 2,6Even iee^ er gisteren een relle- tje geboren bij de Duitse umts-veiling. Maar dat werd snel de kop ingedrukt door de toezichthouders van het vei lingcircus in Mainz. Reden ,33 voor de ophef waren mogelijk concurrentievervalsende uit spraken van de topman van een van de deelnemers. MobilCom-topman Schmid i7 zei in een gisteren verschenen interview met de Franse krant La Tribune blij te zijn als con current Debitel - ook in Mainz aanwezig om mee te dingen naar een licentie voor snel mobiel internet - zich binnen kort bij zijn bedrijf zou voegen om gezamenlijk te bieden. Hij ging er verder gemakshalve van uit dat Debitel zich zou terugtrekken. Schmid suggereerde verder dat Debitel-klanten ook ge bruik mogen maken van het umts-netwerk als MobilCom een licentie zou verwerven. Zijn woorden riekten naar on geoorloofde afspraken, maar v de topman haastte zich te zeg gen dat zijn woorden waren verdraaid. Ook Debitel ont kende gistermiddag dat er af spraken zijn gemaakt. De Duitse veilingmeester besloot het er na een kort onderzoek bij te laten. MobilCom is een grote kanshebber voor een van de vier tot zes licenties omdat het wordt gesteund door France Télécom. Het Franse telecom- bedrijf wil zo via een achter deur de Duitse markt te betre den, nadat het vorig jaar de Duitse aanbieder E-Plus naar KPN zag gaan. Debitel is een gedoodverfde afvaller. Het be drijf, eigendom van Swiss- Com, ontbeert een financieel krachtige partner. Twee dagen bieden heeft de Duitse staatskas tot dusver 3,3 miljard mark opgeleverd. Viag Interkom heeft drie van de twaalf zogeheten frequentie- blokken in handen voor 250 miljoen mark per blok. Mobil Com heeft er twee voor in to taal 1,02 miljard mark. Het zelfde geldt voor G3, Mannes- mann en Debitel, die daar ie der 439,4 miljoen mark mil joen mark voor over hebben. KPN-docher E-Plus heeft een frequentieblok voor 241,7 mil joen mark. RUSWUK* ANP door overnames. De omzet van de Dutch Leisure Group, onderdeel van het Britse Airtours, steeg in één jaar met 158 procent tot 304 miljoen gulden. Het concern nam in korte tijd Sunair, Unitravel, Marysol en Travel Trend over. In de top-50 van de Nederlandse reisindustrie staat de Dutch Lei sure Group op de elfde plaats. Voor dit jaar heeft het concern grote plannen: de omzet moet ver dubbelen. De vijftig grootste reisbedrijven behaalden vo rig jaar een gemiddelde omzetgroei van twaalf procent. Bedrijven met een omzet van meer dan 100 miljoen gulden zagen hun inkomsten met vijftien procent stijgen. Dit jaar verwachten zij een plus van elf procent. De Nederlandse reisindustrie komt steeds meer in buitenlandse handen. Slechts de helft van de twintig grootste bedrijven is nog in Nederlands bezit. Dit constateert DIT Reismanagement in onderzoek naar de positie van de reisindustrie. De twee grootste ondernemingen, Travel Unie en Condor Neckermann, zijn Duits. De concentratie van de branche zet zich voort. De vier grootste ondernemingen zijn goed voor 63,2 procent van de omzet van buitenlandse rei zen. In 1998 lag het aandeel net onder de 60 pro cent. Autonoom groeien de bedrijven bijna allemaal, maar de grote klappen maakt de reisbranche 'Verkoop van kunstmest en plastics loopt als een trein' salaris veelal zwart uitbetaald. Op scholen wordt maar weinig illegaal schoongemaakt. Tot de ze conclusie kwam het RIF na nader onderzoek bij 23 procent van de scholen en de helft van de schoonmakers. Het RIF merkt op dat goed bereikbare plaatsen met normale werktij den minder fraudegevoelig zijn. Veel opdrachtgevers weten niet dat zij forse boetes kunnen krijgen als bij hen illegalen aan het werk zijn. Op basis van de Wet Arbeid Vreemdelingen is niet alleen de werkgever, maar ook de opdrachtgever verant woordelijk. Vrijwel geen van de opdrachtgevers wist iets over de identiteit en de verblijfstatus van het schoonmaakpersoneel. Het RIF Amsterdam is een sa menwerkingsverband van de Belastingdienst, ondernemers, GAK, Sociale Dienst, politie en Openbaar Ministerie. Doel van het fraudeteam is het bestrijden van zwart werk. Operators op het terrein van het DSM-complex in Geleen. AMSTERDAM GPD Het Limburgse chemiebedrijf DSM presenteerde gisteren klinkende cijfers: een netto winst van 675 miljoen guldenin het eerste halfjaar. Topman Lig- thart maakte in Amsterdam duidelijk dat de chemie nog al tijd de belangrijkste kurk is waarop DSM drijft. Bij deze ac tiviteiten was de groei in de af gelopen jaren het sterkst, de omzet steeg vijftig procent. De cijfers zijn enigszins ge flatteerd omdat de chemie in de eerste helft van 1999 in een kor te dip zat. Maar de trots is er niet minder om. ,,Een absolute topprestatie," aldus Ligthart. „De verkoop van kunstmest, plastics en andere grondstoffen loopt als een trein." Het enige minpunt bij de chemiepoot is melamine, een stof die gebruikt wordt voor on der meer impregneer- en lijm- harsen. DSM produceert daar van 190.000 ton per jaar en dat een kwart van de wereldpro ductie. Maar tot voor kort zat de klad in het product. Vooral door een teruglopende vraag in Azië. De kentering is duidelijk zichtbaar. „We krijgen het niet meer aangesleept op dit mo ment. We gaan de capaciteit uitbreiden," zegt Lighthart. Omdat de chemie sterk on derhevig is aan schommelingen in de economie probeert DSM al een paar jaar het accent ver leggen naar fijnchemie (bij voorbeeld ingrediënten voor medicijnen en voeding) en naar technische kunststoffen en har sen. In beide afdelingen waren de groeicijfers niet zo hoog, FOTO ANP ROBERT VOS maar met 15 tot 16 procent toch ongekend. Ligthart klopte zich op de borst. DSM zou het volgens hem beter doen dan de concur rentie in de fijnchemie. In deze sector zit echter nog een zor genkind, de penicilline. Maar de vorig jaar ingezette reorgani satie (sluiting van vijf van de ze ventien fabrieken en het schrappen van 1.000 van de 3.200 arbeidsplaatsen) werpt volgens Ligthart vruchten af. DSM maakt weer winst. Eind september maakt de top van het bedrijf meer bekend over 'nieuwe accenten' van de te volgen strategie. Duidelijk is dat DSM al langer zoekt naar een belangrijke overname. Naar verwachting zal die plaatsvin den in de VS» 'Revolutie in goederenvervoer over het water' ROTTERDAM GPD Het vrachtvervoer over de Rijn staat een revolutie te wachten. Dankzij een online-handelsbeurs via internet krijgen expediteurs, rederijen, tussenpersonen en parti culiere schippers de mogelijkheid digitaal zaken te doen. Bij het samenwerkingsverband, waarvan de plannen gis teren werden gepresenteerd, zijn Petroplus Internatio nal, Vopak, BP en Marquard Bahls, dat handelt onder de merknamen Mabanaft en Oiltanking, betrokken. Het project wordt ondersteund door een Duits binnenvaart- verbond. op het gebied van strategie en technologie, gaat zorgen voor de ondersteuning van het nieu we bedrijf. In een verklaring zeggen de betrokken partijen dat het in eerste instantie gaat om een neutrale markt, die zich richt op het vrachtvervoer over de Rijn en de aansluitende water wegen. De site op internet zal voor iedereen actief in de Rijn vracht toegankelijk zijn. Later, zo is de bedoeling, moet het aanbod snel worden uitgebreid met diensten zoals informatie over het weer, wa terhoogtes, nieuws over con- tractafspraken, risicobeheer sing zoals vrachtgebonden ter- Volgens de plannenmakers wordt een onafhankelijk bedrijf opgezet dat de handelsbeurs in eigendom zal hebben en opera tioneel zal houden. Het is de bedoeling dat de nieuwe onder neming nog in het najaar van start gaat. Met een aantal toonaange vende expediteurs op de Rijn en rederijen worden op dit mo ment gesprekken gevoerd. Hen wordt gevraagd toe te treden tot de elektronische markt. Daar mee zou de acceptatie binnen de Rijnvaart worden versneld. Booz, Allen Hamilton, een in ternationale adviesorganisatie mijnzaken, bunkeren en onder houd en facturering. De huidige markt voor het Rijnvrachtvervoer wordt ge schat op zo'n anderhalf miljard gulden. Dat bedrag betreft al leen de transacties voor vracht bemiddeling. Daarnaast wordt nog eens meer dan acht miljard gulden uitgegeven aan diensten die verband houden met het vervoer per schip. Op de markt zijn grote verschillen in vracht tarieven te zien. Bovendien is er sprake van overcapaciteit. De nieuwe site zou ertoe moeten bijdragen dat dit probleem wordt opgelost. „We zien het enorme poten tieel en de impact die e-com- merce zal hebben op het ver voer per schip over de Rijn," zegt Petroplus-bestuurder M. van Poecke. Hij verwacht dat de handelsmarkt een effectieve manier zal zijn om de efficiëncy te vergroten. „Dit initiatief zal leiden tot een vergroting van de transparantie en de mogelijkhe den tot zaken doen op dit spe cifieke gebied," voegde zijn Vopak-collega N. von Hom- bracht daaraan toe. Rotterdam gpdhet vervoer van hout, containers en chemische producten. Kapitein Cosulich zal voorlopig de Canadese activiteiten blijven leiden, aldus Smit in Rotter dam, zodat de kennis en de ervaring van deze markt blijft behouden. Rivtow Marine werkt langs de gehele westkust van Canada, Alaska en de westkust van de VS. Smit Internationale, opgericht in 1842, is een beursgenoteerde onderneming in de maritieme dienstverlening met hoofdkantoor in Rotterdam. De sleepboten van Smit zijn in meer dan vijftig landen werkzaam in Afrika, Amerika, Europa en het Verre Oosten. Sleepvaart- en bergingsbedrijf Smit Internationa le heeft Rivtow Marine in het Canadese Vancou ver gekocht. Deze maritieme dienstverlener is de op één na grootste speler in Brits Columbia. Met circa 300 werknemers behaalt Rivtow een jaar omzet van 57 miljoen Canadese dollars. Volgens topman Kaffa van Smit heeft zijn be drijf nu vaste voet gekregen in het noorden van Noord-Amerika. In 1939 werd Rivtow Marine op gericht door Cecil en Norman Cosulich. Het be drijf bezit meer dan 110 vaartuigen. De vloot be staat uit sleepboten voor assistentie in de havens en berging van schepen en diverse pontons voor AMSTELVEEN RICHARD MOOYMAN De KLM en Alitalia dreigen el kaar over en weer met miljoen enclaims na hun verbroken ver bintenis. De Nederlandse lucht vaartmaatschappij wil ook een forse claim bij de Italianen neerleggen nu Alitalia formeel een schadevergoeding heeft ge- eist. Het geschil zal worden voorgelegd aan het Nederlands Arbitrage Instituut. Alitalia wil een schadevergoe ding van 550 miljoen gulden omdat de KLM eind april de verbintenis heeft opgezegd. Volgens de Italianen is de breuk onrechtmatig. Alitalia weigert ook de 220 miljoen gulden te rug te geven die de KLM heeft betaald als bijdrage in de ont wikkeling van het Milanese vliegveld Malpensa. De KLM, die nu fusiebespre kingen voert met British Air ways, zegt de uitkomst van de arbitrage met vertrouwen tege moet te zien. De Nederlanders verbraken de moeizame sa menwerking vanwege de voort durende onzekerheid over de groeimogelijkheden op Mal pensa en het uitstel van de be loofde privatisering van Alitalia. Volgens de KLM waren dit ont bindende voorwaarden in het contract. De KLM verwijt niet zozeer Alitalia, maar vooral de Itali aanse overheid het mislukken van de alliantie. Zo werden te elfder ure de groeimogelijkhe den van Malpensa beperkt. De ze Milanese luchthaven moest uitgroeien tot een grote over- stapluchthaven van de Neder lands-Italiaanse alliantie. Volgens een woordvoerder overweegt de KLM serieus om claims in te dienen bij Alitalia nu de Italianen formeel ver zocht hebben om arbitrage. Over de hoogte van de KLM- claims kon de woordvoerder gisteren niets zeggen. Het be drag komt in ieder geval boven op de in Malpensa geïnvesteer de 220 miljoen gulden die de KLM terugeist. Het is onduidelijk hoeveel schade de KLM precies heeft geleden door het op de klippen lopen van de verbintenis met de Italianen. Half mei had top man Van Wijk het over 'minder dan tien miljoen gulden'. Op de aandeelhoudersvergadering vo rige week weigerde hij echter bedragen te noemen. Microsoft in actie tegen illegale softwarehandel redmond ap Softwarefabrikant Microsoft is gisteren een wereldwijde cam pagne begonnen tegen het in- ternetaanbod van illegale soft ware. Het bedrijf ontdekte 7.500 website's waar nagemaakte of gestolen software verkocht wordt. In samenwerking met politie en justitie wordt een nieuw programma ingezet waarmee websites doorzocht kunnen worden op illegaal aan bod. De politie zoekt dan de mensen die daar achter zitten. Microsoft heeft de eigenaren van de servers verzocht het ille gale aanbod te verwijderen van het internet. Aanbieders die dat weigeren kunnen rekenen op een rechtszaak, zo meldt Mi crosoft. „De groei van vervalste software op het internet is niet alleen een bedreiging voor ont werpers, maar ook voor consu menten die gevraagd wordt goed geld te betalen voor slech te producten", aldus Microsoft- jurist Smith. Microsoft zei dat de campag ne al geleid heeft tot 64 politic- invallen en' 17 civiele zaken in 15 landen. Deelnemers aan operareizen van organisator Opera Select kunnen vrijdag hun koffers veilig afgeven bij de KLM-balie op Schiphol. De luchtvaart maatschappij zal er alles aan doen om de bagage veilig en op tijd op de plaats van be stemming te brengen, in dit geval Verona. De Haarlemse rechtbank heeft de KLM giste ren een dwangsom van 5.000 gulden opgelegd voor elke kof fer, die later aankomt dan de passagier zelf. Het is echter de vraag of aan de hand van de nieuwe jurisprudentie iedere gedupeerde voortaan makke lijk een claim kan indienen. HAARLEM PIETER VAN HOVE De rechtszaak in Haarlem had op zich al veel weg van een opera. De raadsman van Ope- raselect haalde met veel drama tiek voorbeelden aan van deel nemers die het slachtoffer wer den van nalatig gedrag door de KLM. Nederlandse operagan- gers die tevergeefs op buiten landse vliegvelden op hun ba gage stonden te wachten, kof fers die pas dagen later op tijd kwamen, mensen die in alle daagse plunje gala-voorstellin gen moesten bijwonen. Zoals op 25 juni toen een gezel schap naar Zürich vertrok voor een driedaagse reis. Geen kof fers bij aankomst, ook niet in de vijf KLM-vluchten die later die dag op de Zwitserse luchthaven neerstreken. De bagage met daarin de uitgaanskleding arri veerde na veel telefoontjes pas op de laatste dag, 2,5 uur voor dat de ontgoochelde passagiers weer richting Holland zouden vertrekken. Voor de hoognodi ge verversing hadden de deel nemers zelfs die zondag onder broeken op de luchthaven moeten kopen. Zoiets mag niet meer gebeuren, aldus de advo caat. Dat vond ook de waarnemend rechtbankpresident C. van Maanen. Hij wees uitvoerig op de vervoersvoorwaarden van de KLM: 'Geregistreerde bagage zal met hetzelfde luchtvaartuig worden vervoerd als de passa gier, tenzij vervoerdér besluit dat dat onpraktisch is, in welk geval de bagage zal worden ver voerd op de veiligste en snelste manier redelijkenvijs mogelijk.' De vliegmaatschappijen stellen deze voorwaarden op aan de hand van richtlijnen van de overkoepelende luchtvaartorga De KLM zegt onmogelijk te kunnen garanderen dat de koffers van zes tien miljoen passagiers die jaarlijks worden vervoerd altijd op tijd arri veren. FOTO WFA JOS SCHUURMAN nisatie IATA. Ieder IATA-lid mag zijn eigen interpretatie aan deze richtlijnen geven, mits ze maar niet in strijd zijn met de bepalingen van het internatio naal bindende Verdrag van Warschau. De rechter meende dat de KLM-voorwaarde een keiharde toezegging genoemd kan wor den. Daarnaast stelde hij dat de operareizen-organisator belang heeft om een dwangsom te vra gen, gezien de eerdere negatie ve ervaringen. „Er is een recht vaardige vrees dat de KLM ook bij de komende vluchten niet aan haar verplichting zal vol doen", aldus de rechtbank. De Consumentenbond reageert blij op het vonnis. „Hiermee wordt de consument extra be schermd. De luchtvaartmaat schappij zal voortaan extra goed oppassen of alle koffers gelijk met de passagiers aan boord gaan", aldus een woord voerster. „Wanneer het één keer fout gaat, kan die persoon via een rechter om een vonnis vragen met een dwangsom voor het geval het daarna nog eens gebeurt." Volgens directeur van de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Reisorganisaties (ANVR) loopt het met het her haaldelijk in gebreke blijven van luchtvaartmaatschappijen wel mee. „Geen van de 640 aangesloten leden heb ik daar onlangs over horen klagen. Bij ons staat het ook niet op de agenda. Voor de vereniging wordt het pas interessant wan neer een maatschappij structu reel in de fout gaat. Incidenten zijn altijd mogelijk, zonder dat men er iets aan kan doen." Dit laatste is volgens een KLM- voorlichter nu aan de hand. „Het is onmogelijk te garande ren dat de koffers van de zes tien miljoen passagiers die wij jaarlijks vervoeren op tijd op de plaats van bestemming arrive ren. De uitspraak van de rech ter is discriminatoir: de passa giers van Opera Select krijgen hiermee een aparte behande ling. Uiteraard willen wij dat de bagage van onze klanten op tijd arriveert. Wij doen nogmaals een beroep op het Verdrag van Warschau, waaruit blijkt dat de aansprakelijkheid van de lucht vaartmaatschappij voor vertra- gingsschade beperkt is. Dat in ternationaal recht gaat boven de Nederlandse wet." De KLM heeft inmiddels hoger beroep aangekondigd." Hoogleraar H. Wassenbergh van het Instituut voor Lucht- en Ruimterecht in Leiden is er stel lig van overtuigd dat de KLM het hoger beroep wint. „In het Warschau-verdrag staat niets anders dat de transportonder neming een inspanningsver plichting heeft om iedereen en alles zo snel mogelijk te vervoe ren. Het valt bijna niet te bewij zen dat de vervoerder die in spanning niet levert. Er zijn zó veel mogelijkheden te noemen waarom een vliegtuig vertra ging kan oplopen. Hieruit blijkt maar weer eens dat een rechter overhaast tot een verkeerde be slissing komt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7