Automatisch vergunning voor meeste asielzoekers Bericht voor thuisblijvers. Binnenland Skütsjekiken Meer tolpoorten tegen sluipverkeer Italiaanse agent in cel na neerschieten student 'Viertal waarschijnlijk op normale manier berecht' 'Een legerbroek maakt nog geen huursoldaat' _|oa NSDAG 2 AUGUSTUS 2000 n Nederlands Persbureau GPD Ge as Vleisje overlijdt na val in afgrond irindelwald Een 13-jarig Nederlands meisje is om het leven ;ekomen nadat ze bij een bergwandeling in Grindelwald in het Zwitserse kanton Bern honderd meter naar beneden was geval- en. Het meisje liep met haar vader en haar broer naar de ijsgrot i de Grindelwaldgletscher. Het stel nam daarbij echter een ver eerd pad. Op de terugweg langs dat pad verloor het meisje iaar evenwicht en viel ze naar beneden. Opheffing studentenstop logopedie en haag Met ingang van het studiejaar 2001-2002 verdwijnt de tudentenstop voor de hbo-opleidingen mondhygiëne, fysio- herapie, logopedie en ergotherapie. De hogescholen die deze ipleidingen aanbieden, bepalen dan zelf hoeveel studenten zij oelaten. Komend studiejaar geldt voor de opleidingen nog wel en numerus fixus en zijn er veel meer aanmeldingen dan ilaatsen. Het verdwijnen ervan betekent niet dat vanaf 2001 alle tudenten die zich aanmelden ook toegelaten worden. De indi- iduele hogescholen kunnen een studentenstop instellen wan- leer er bijvoorbeeld onvoldoende stageplaatsen zijn of de capa- ;iteit om andere redenen beperkt is. Zonnebad wordt man fataal iMSTerdam Een Amsterdammer is gistermiddag overleden na- at hij in de Utrechtsestraat van een zogeheten 'Amsterdams ilatje' is gevallen. De man lag te zonnen op het dakje van een litbouwsel, dat hij via een raam kon bereiken. De politie ver- noedt dat hij zijn evenwicht heeft verloren of is gestruikeld oen hij in of uit het raam klom. In zijn val raakte de man een eclamebord, dat ook naar beneden kwam. De man overleed ter blekke. Vrijspraak voor gevaarlijk vrijen Maastricht De Maastrichtse rechtbank heeft een 34-jarige man kit Aken vrijgesproken van een poging tot doodslag. De recht- pank acht niet bewezen dat de man op de hoogte was besmet ing met HIV, dat aids kan veroorzaken, terwijl hij onbeschermd rijde met zijn vrouw. De officier van justitie had drie jaar cel [eëist. Het proces werd ruim een jaar geleden opgeschort. De chtbank vond toen al dat het openbaar ministerie onvoldoen des onderzoek had laten doen naar verschillende elkaar tegen sprekende aidstesten die de verdachte de afgelopen jaren in Ne derland en Duitsland had ondergaan. Zo zou een arts in Aken in jrs|988 een verklaring hebben afgegeven dat de verdachte niet be- e_ Imet was met HIV, terwijl de man in 1987 volgens zijn huisarts aniiositief reageerde na een test. Iihlltekende kapper weer vrij :"t Amsterdam De Amsterdamse kapper die wordt verdacht van jg_ het doodsteken van een 30-jarige klant is tot nader order op grï/rije voeten. De rechtbank besloot gisteren zijn voorlopige iethechtenis te schorsen en de zaak terug te sturen naar de rech ter-commissaris voor nader onderzoek. De 35-jarige man kreeg j-jjjhet in april aan de stok met een klant die eiste dat hij direct ge holpen zou worden. De man viel de kapper aan. Bij de worste- ,js ling die ontstond zou de kapper de lastige klant met een schaar eunebben gestoken. De man overleed in het ziekenhuis aan zijn enjMerwondingen. Aanrander op motor gepakt Ireda Breda lijkt verlost van een motorrijder die de afgelopen 1(jjijd diverse jonge vrouwen op de fiets betastte. De politie hield 0O|gisteravond een 28-jarige inwoner van Sint Willebrord aan die ye Van de aanrandingen wordt verdacht. De werkwijze van de aan rander was volgens de politie steeds dezelfde. De motorrijder ,n jjcvvam links naast de vrouw rijden, kneep haar met de rechter- an(rand in de borsten en ging er vervolgens snel vandoor. In de coperiode van 23 juli tot en met 1 augustus kreeg de Bredase poll utie twaalf aangiften binnen. De motorrijder zou ook actief zijn je.geweest in Etten-Leur. Of de aangehouden man verantwoorde- ^Jijk is voor alle aanrandingen, wordt nog onderzocht. De Wille- p,prorder kon worden aangehouden nadat hij zich op de bekende tajlnanier aan enkele fietssters had vergrepen. Overlast door noodweer iwuk Heftige onweersbuien met hagel en bliksem hebben [isteravond voor de nodige overlast gezorgd. De buien die van- lit Zeeland diagonaal over het land richting Drenthe trokken, ingen gepaard met een flink aantal blikseminslagen. Onder teer het bekende hotel De Witte Bergen in Eemnes werd ge troffen. Een torengebouw vloog in brand en uit voorzorg werd het hotel ontruimd. Ruim honderd gasten van een bruiloftsfeest j. moesten geruime tijd in de stromende regen doorbrengen. Op n_ de Veluwe en de Achterhoef kwamen hagelstenen ter grootte a_ van duiveneieren naar beneden. De NS hadden op twee trajec- t len last van een inslag. Tussen Zwolle en Almelo en tussen Dor- aaprecht en Breda/Roosendaal liepen de treinen vertraging op. Invullen, uitknippen, opsturen of ophangen. Lieve Ik ben met vakantie naar van tot 2000 maar via Tele2 ben ik heel gemakkelijk en vooral goedkoop op mijn mobiele telefoon te bereiken, nummer 06 - Dus ook als er niet echfwat aan de hand is, hoop ik dat jullie me zullen bellen. Via Tele2 kan dat van vast naar mobiel al vanaf 20 ct per minuu De groeten van goedkoop bellen van vast naar mobiel via Tele2? Meld u kosteloos aan. Bel gratis 0800-1602. Kijk op www.tele2.nl Behandeling bezwaarschriften neemt te veel tijd in beslag De behandeling van een bezwaar tegen de afwijzing van een verblijfsvergunning of asielverzoek duurt momen teel zo lang dat de aanvrager vrijwel altijd definitief kan blijven. De achterstanden bij de Immigratie- en Natura lisatiedienst (IND) zijn zo hoog opgelopen dat het ge middeld dertig maanden duurt voordat een beslissing valt. Volgens WD'er Kamp is er 'de facto sprake van een generaal pardon'. Ook D66 wil dat de IND er harder aan trekt om de achterstanden in te lopen. personeelsgebrek bij de IND, dat voor de grote vertraging zorgt bij de afhandeling van lo pende bezwaren. Bij de IND lig gen momenteel meer dan 50.000 dossiers te wachten op afhandeling. Staatssecretaris Cohen van justitie rekende erop dat uitein delijk ongeveer 4500 asielzoe kers een verblijfsvergunning den haag anp In de huidige wetgeving krijgen asielzoekers wier bezwaar na drie jaar nog niet is afgehan deld, automatisch een verblijfs vergunning. In de nieuwe wet wordt de bezwaarprocedure ge schrapt. Het is echter ook het werk rond de invoering van die nieuwe wet, gekoppeld aan het zouden krijgen omdat de ter mijn van drie jaar wachten wordt overschreden, maar des kundigen schatten dat het er veel meer worden. WD'er Kamp heeft Cohen inmiddels schriftelijk om opheldering ge vraagd. Volgens Kamp is er mo menteel 'de facto sprake van een generaal pardon'. Hij wil weten hoeveel mensen hier door alsnog in ons land kunnen blijven. Kamp vreest voor een aanzuigende werking. Ook D66'er Hoekema wil actie. Hij vindt het niet acceptabel dat de ene asielzoeker moet vertrek ken, terwijl een ander mag blij ven puur omdat zijn dossier verder onderop de stapel lag. Het CDA wil dat Cohen de ter mijn van drie jaar wachten snel verlengt tot vijf jaar om een earnewald Onder grote belangstelling heeft gisteren het skutsje van Grou met schipper Berend Mink voor de tweede keer een wedstrijd skütsje- silen gewonnen. Grou won zaterdag al de openingsrace op eigen water. Het skütsje startte deze keer van de negende plek en wist met een mooi staaltje zeilen acht boten in te halen. Doordat er gistermiddag weinig wind stond, raakten enkele boten in de problemen. Zo botsten Langweer en d'Halve Maen van Drachten tegen elkaar. Er werden geen protesten ingediend, aangezien geen van beide schuld had. foto gpd jan de vries Maartje Pieck slachtoffer zedenmisdrijf kampen anp Maartje Pieck, die half juli dood en naakt werd aangetroffen in het Roggebotsebos nabij haar woonplaats Kampen, is het slachtoffer geworden van een zedenmisdrijf. Ook is geweld gebruikt, zo heeft de politie be kendgemaakt. Twee dagen na haar verdwijning werd haar li chaam gevonden. De schrijver van de anonieme brief, die op de avond van de vermissing met gedoofde lichten uit het bos kwam rijden, heeft niets met de moord te maken. DEN HAAG GPD Het aantal tolpoorten in de Randstad zal aanzienlijk hoger uitvallen dan werd verwacht. De stadsregio's Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht willen om sluipverkeer tegen te gaan ook op provincia le en gemeentewegen nog tien tallen extra tolpoorten neerzet ten. „De tolpoortjes vliegen je momenteel om de oren", aldus een woordvoerster van minister Netelenbos van verkeer en wa terstaat. De toename is een streep door de rekening van Netelen bos. Zij bezwoer de Tweede Ka mer in juni nog dat het aantal tolpoorten uiteindelijk niet zo- veel hoger zou uitvallen dan de elf uit haar eigen anti-fileplan. De regio's zouden veeleer hun toevlucht nemen tot stoplich ten en verkeersdrempels om automobilisten die de tolpoor ten wilden ontwijken het leven zuur te maken, zo verwachtte ze. De Kamer is aldoor uiterst kritisch geweest over het plan voor rekeningrijden en ging slechts akkoord nadat het aan tal tolpoorten was terugge bracht van 74 naar 11. Hoe meer poortjes er nu weer via de stadsregio's bijkomen, hoe ge ringer de politieke steun. Vooral regeringspartij WD ziet nog al tijd weinig in de plannen. De regio's mogen de op brengst van de poortjes zelf houden, hoewel in het regeer akkoord is afgesproken dat de opbrengst van rekening rijden weer terug moet vloeien naar de automobilist. Verder wordt uitgegaan van een langere och tendspits dan waar eerder van werd uitgegaan: in plaats van een heffing tussen zeven en ne gen uur in de ochtend zou be taald moeten worden tussen zes en tien. Politieman legde neppistool zeifin plantenbak rimini hans geleunse massaal generaal pardon te voorkomen. Cohen stuurde eind mei een brief aan alle advocaten waarin hij zijn excuses aanbood voor de lange wachttijden op aan vragen voor asiel of verblijf. Op dat moment lagen er vele tien duizenden aanvragen te wach ten op afhandeling. De gemid delde wachttijd voor een be zwaar tegen een beslissing was inmiddels opgelopen tot dertig maanden. Om de invoering van de nieuwe vreemdelingenwet begin volgend jaar goed te doen verlopen werd bovendien nog besloten dat de IND zich vooral zou concentreren op nieuwe aanvragen. Bezwaarschriften op verzoeken tot asiel en ver blijf moesten wachten. correspondent De 30-jarige politieagent die vo rige week maandag de Neder landse student Robert Vakkers in Rimini neerschoot, is giste ren in een militaire gevangenis in de buurt van Napels opgeslo ten. De man blijkt het neppis tool waarmee de student hem zou hebben bedreigd, zelf in een plantenbak op het terras te hebben gelegd. Er kloppen meer dingen niet. De carabiniere had beweerd dat hij Robert uit zelfverdediging neerschoot toen deze via het balkon zijn woning wilde bin nendringen. Volgens De Chiara had Robert het wapen in zijn rechterhand, maar de student uit Zevenhuizen is linkshandig. Bovendien klopt ook de verkla ring van de politieman over de plek waar Robert was gevallen na het schot niet met die van het ambulancepersoneel dat Robert eerste hulp bood. Onderzoeksrechter Bonetti be schuldigt de politieman (nog) niet van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel of po ging tot doodslag. Hangende het onderzoek houdt Bonetti nog vast aan de eigen verklaring van De Chiara, dat hij uit angst en zelfverdediging schoot om dat midden in de nacht een man op zijn privë-balkon rond scharrelde. De Chiara is mede vastgezet om te voorkomen dat hij of zijn collega's met bewijs materiaal zouden gaan knoei en. „We zijn blij met deze ontwik keling, maar het is nog maar de halve waarheid", zeiden gister avond de ouders van Robert kort voor zij hem in het zieken huis van Bologna een bezoek gingen brengen. „Wij denken nog steeds dat de carabiniere vanaf zijn balkon op Robert heeft geschoten", zegt stiefva der Knops. „Het medisch on derzoek hier heeft uitgewezen dat de kogel het lichaam bo- Kamerlid wordt biologische boer finsterwolde anp PvdA-Kamerlid Waalkens wordt een van de grootste biologische melkveehouders van Neder land. Waalkens verwacht over twee weken een EKO-certificaat te behalen voor zijn bedrijf met 140 melkkoeien. „Een lang ge koesterde wens", aldus Waal kens gisteren. Hij blijft overi gens Kamerlid. Ongeveer tien jaar had hij zich voorbereid door veel grond bij te kopen. Zo krijgen de koeien meer ruimte en neemt het mestprobleem af. De PvdA'er vindt de over schakeling niet alleen maat schappelijk gewenst. Hij ziet bovendien economische kan sen voor zijn bedrijf: hij ver wacht hogere prijzen voor de biomelk. Een tegenvaller is ech ter dat er momenteel al te veel biologische melk is. Het aanbod is groter dan de vraag. De melk van Waalkens' koeien wordt daarom voorlopig verkocht als gewone melk. „Dat is inder daad even vervelendzegt Waalkens. „Maar dat hoort bij het ondernemen." De boer uit het Groningse Finsterwolde runt al een biolo gisch vleesveebedrijf. Hij heeft ongeveer tweehonderd runde ren van een Frans ras. De stie ren van deze veestapel worden verwerkt bij De Groene Weg, een pionier in biologisch vlees. venin de lever binnendrong en onder aan de ruggengraat ver liet. Er zijn geen schroeivlekken bij de wond, en afgaande op die gegevens denken wij dat de po litieman van minstens tien me ter afstand heeft geschoten." Robert had die maandagnacht de disco Blow Up verlaten om te gaan plassen. Hij kon de wc niet vinden en belandde in een smal straatje naast de disco theek. Vast staat dat de student op zijn eerste vakantiedag in Ri mini flink gedronken had. Knops: „Hij kan de weg zijn kwijtgeraakt, maar hij was niet zo dronken dat hij niet aan spreekbaar was. Er is ook een bloedproef genomen, dus dat kan worden vastgesteld. In elk geval zou de carabiniere ook hebben moeten zien dat hij met een aangeschoten persoon van doen had. Zelfs als Robert op zijn balkon terecht was geko men, was dat nog geen reden om te schieten. Hij was immers niet gewapend." Volgens de eigen verklaring van Robert had hij kort voor het schot een man en een vrouw gezien. „Die vrouw is de ver loofde van de carabiniere", zegt Knops. „Zij had verklaard gedu rende het incident in de dou che te zijn geweest. Om twee uur 's nachts. Volgens ons heeft zij alles gezien en heeft de cara biniere koelbloedig op een door hem als lastig ervaren disco ganger geschoten." De door de familie ingeschakel de advocaat Luca Donelli toon de zich uitermate verheugd over het voorlopige arrest van de carabiniere. Volgens Donelli kan het nog maanden duren voor het proces tegen De Chi ara begint. „Pas dan kunnen we praten over een eis tot schade vergoeding. Die gaat in de mil joenen guldens lopen", zei hij. In de medische situatie van Vakkers is nog geen vooruit gang. Het risico bestaat dal hij voor het leven verlamd blijft vanaf zijn middel. GALL GALL den haag anp De vier Nederlanders die in Joegoslavië zijn opgepakt, worden waarschijnlijk op een relatief normale manier be recht Advocaat Wladimiroff, die onder meer de Bosnische Serviër Dusko Tadic verdedig de voor het Joegoslavië Tribu naal, denkt dat de mannen in elk geval geen doodstraf opge legd krijgen. „Doodstraf kan Joegoslavië zich ten opzichte van de rest van de wereld niet permitteren", aldus Wladimi roff. Volgens hem bestaat wel de mogelijkheid dat de autori teiten er een showproces van proberen te maken. ,Als de omstandigheden het enigszins toelaten." Hij verwacht dat de mannen circa twintig jaar in de cel terecht kunnen komen als de aanklager kan bewijzen dat de vier een aanslag op president Milosevic beraam den. Bij een militaire rechtbank kunnen de straffen hoger uit vallen dan bij een burgerlijke rechter. „Maar ook dan be twijfel ik of ze de doodstraf durven opleggen. Ik houd daar geen rekening mee." Wladimiroff benadrukt overi gens dat de rechterlijke macht in het balkanland 'van wisse lende kwaliteit' en daardoor onvoorspelbaar is. Rechters worden regelmatig vervangen. Maar ook sommige nieuw aangestelden doen 'goede' uitspraken, aldus de advocaat. Voor de verdachten is be langrijker dat zij aan goede advocaten komen. Het is vol gens Wladimiroff mogelijk dat familieleden van de vier man nen daar nu naar op zoek zijn. „Meest waarschijnlijk is dat zij op zoek gaan naar Joegoslavi sche raadslieden die onafhan kelijk zijn en een buitenlandse taal spreken. Dan kunnen zij direct met de cliënten com municeren." Dat één van de Nederlan ders zich identificeerde als militair, vindt Wladimiroff niet slim. „Dat is een aanwijzing dat het vier avonturiers zijn, zonder kennis van zaken. Vol gens mij heeft hij totaal geen idee wat hij heeft gedaan." purmerend jan vriend Bekenden Nederlandse 'militairentotaal verbluft ke jongen. Maar niemand weet iets over zijn achtergrond. Bij de bel van Jeroen van lersel, in een trappenhuis van een jaren vijftig-fiat, hangt een bordje waarop niet al leen zijn naam maar ook die van een vrouw staat vermeld. „Jeroen woont hier al een paar jaar, maar die vriendin is er al dik een jaar niet meer", vertelt buurvrouw Eyman „De laatste tijd was er vaak een jongen bij hem." Volgens enkele omwonenden gaat het om Sander Zeitsen die ze ook als arres tant op de televisie hebben herkend. Me vrouw Eyman beschrijft Van lersel als 'een keurig nette jongen'. „Hij was altijd vricn delijk. Bijna elke dag zag ik hem met epn net pak en een aktetas naar zijn kantoor gaan." In z'n vrije uren sleutelde Jeroen met vrien den voor de flat vaak aan auto's en moto ren. Als stille getuige staat er voor de deur nog een motor met een legergroen zadel. „In zijn vrije tijd droeg hij legerklcding", zegt buurman Hoeks. „Maar dat wil toch niet zeggen dat hij iets met militaire toe standen te maken heeft? Die broeken zitten gewoon makkelijk als je aan het sleutelen bent." Hoeks zegt dat hij 'stomverbaasd' was toen hij zijn buurman op de televisie zag. „Ik kan me niet voorstellen dat er iets waar is van alles waar ze hem van beschul digen. Naar mijn idee hebben ze hem te grazen genomen voor ze die beelden opna men. Als je goed kijkt zie je dat ze hem enorm onder druk hebben gezet om dit soort verklaringen los te krijgen." gert van der maten Als je graag in camouflagekleding rond loopt, betekent dat toch nog niet dat je militair bent? En als je je haar ultrakort laat knippen, wil dat toch niet zeggen dat je een skinhead bent of dat je er extreme politieke ideeën op na houdt? Collega's, chefs en buren van Ger de Rie uit Mid- denbeemster en Jeroen van lersel uit Be verwijk kunnen niet geloven dat de in Joegoslavië gearresteerde Noord-Hollan ders daar met een bijzondere missie wa ren. „Alles wat ze nu voor de camera ver tellen, is hen in de mond gelegd. Ze zijn gehersenspoeld." In de nacht van 16 op 17 juli ging de 31-ja rige Ger de Rie op vakantie, zegt zijn werk gever Jaap Havik. De Rie werkt sinds ander halfjaar als plaatwerker in de Purmerendse garage, waar Havik met zijn mensen oude Mercedessen restaureert. „Ger moet bijna meteen bij zijn aankomst zijn gearres teerd", meent zijn baas. „Als het tenminste waar is dat hij al twee weken vast zit, zoals de Serven beweren." „Ger ging met een paar vrienden op reis en ik geloof dat ze niet precies wisten waar ze heen zouden gaan. Afgelopen maandag ochtend zou hij weer aan het werk gaan, maar hij kwam niet opdagen. Toen ik na een paar uur langs zijn huis reed, bleek daar ook niemand te zijn. Daarna belde een moeder van één van die andere jon gens. Of haar zoon hier was. En aan het eind van de dag belde er iemand die zei: je moet even naar de tv kijken. Daar is Ger. Ik schrok me rot." „Ik vond dat-ie er slecht uitzag", vult me vrouw Havik aan. „Moe. Ik had moeite om hem te herkennen. En zoals hij praatte: dat Engels. Zo vloeiend als dat ging heb ik hem hier nog nooit gehoord. Hij moet wel ge programmeerd zijn. We snappen er hele maal niets van. Hij deed nooit politieke uit- spraken. Hij was alleen maar druk met au to's, motoren en brommers. Het was ie mand met een open hart, bepaald geen stille jongen. En ach, er lopen er zo veel in camouflagekleding. Het zijn toch ook ster ke broeken, nietwaar? Als Ger er een ge heim leven op na hield, zou ik niet weten waar hij de tijd vandaan haalde, want hij was hier ook vaak in zijn vrije tijd nog be zig." Ook de collega's bij De Rie's vorige werkge ver, de firma Karhof in Purmerend, waren totaal verbluft toen zij De Rie op tv zagen. „Ik kan het me niet indenken dat hij Milo sevic zou willen ontvoeren of doden", zegt Dick van der Meer. „Het was indertijd wel een apart iemand. Hij was altijd erg op zichzelf. Een oud-collega weet wel te mel den dat De Rie lid is van een schietvereni ging- Bij de 28-jarige Beverwijker Jeroen van ler sel is het al niet anders. Zijn buren typeren de bankbediende als een rustige, vriendelij-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3