Internetbedrijf krijgt steeds meer oog voor inhoud 'Het is beter om naar een huisarts te gaan' Nederlandse kranten bok op tabloid-formaat Krijgt de baby straks een muis-rammelaar? Alternatieven genoeg voor de rooms-katholieke kerk 15 be pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl di ote ?n tijdje terug raakte ik met n8!,n Leidse hoogleraar f irek over de kwaliteit van de ederlandse kranten. Omdat UITGELICHT Nederland de neiging ■Jui ;bben alles wat uit het bui nland komt beter te vinden, as ik verrast door zijn oor- el. Hij vindt kranten als Tlie an< ew York Times en The Was- ington Post niet slecht, maar )enagal overschat en een krant NRC Handelsblad beter. nyls het om de regionale pers aat vindt hij Nederlandse anten ook aanzienlijk beter an bijvoorbeeld de Franse. Dat laatste heb ik de afgelo- ?n weken, rondreizend in uropa, opnieuw kunnen aststellen. In de meeste lan- n zijn de inhoudelijke ver- :hillen tussen de regionale de landelijke dagbladen de gelopen jaren minder groot ■worden. Regionale kranten jn beter geworden in de be- chtgeving over binnenland, uitenland en economie. Lan- elijke dagbladen hebben niet nger alleen oog voor groot- :halig nieuws. Er is geen land waar die ten ens zo scherp is waar te ne- len als in Nederland en dat eeft waarschijnlijk te maken iet de aanwezigheid van een erde partij in de markt die je het buitenland veel minder antreft, namelijk de huis an-huis-bladen. Vooral in ankrijk zie je in de regionale ers dat redacties een lage rempel hanteren bij de selec te van nieuws. Wie trouwt taat standaard met een foto de krant. Je krijgt het gevoel n clubblad in handen te ebben dat de ditjes en datjes an een kleine gemeenschap elangrijker vindt dan het ieuws uit de rest van de we reld. Veel van die kranten zijn echter veel succesvoller dan vergelijkbare Nederlandse. In Duitsland lijken de regionale dagbladen het meeste op de onze. Italië zit een beetje tus sen Frankrijk en Duitsland in. In twee opzichten verschil len alle buitenlandse regionale dagbladen van de Nederland se. Ze verschijnen allemaal in de ochtend en ze komen uit op het zogenoemde weekend formaat, dat wij op donderdag voor onze Uitbijlage gebrui ken. De tendens om van avond- ochtendkranten te maken zie je ook in Neder land. Een meerderheid van onze lezers blijkt daar volgens de laatste onderzoeken (nog) op tegen. Of onze lezers liever een kleiner formaat krant lezen is nog niet onderzocht. Ik ben er zelf voor, omdat een kleine krant gemakkelijker leest. Maar er is in Nederland nog altijd geen uitgever die de stap naar 'tabloid-formaat' durft te zetten. Het vergt kostbare aanpassingen van de drukper sen, grote adverteerders heb ben het er moeilijk mee en in grijpende veranderingen in het uiterlijk van de krant wor den door lezers zelden met gejuich ontvangen. Waar Nederlandse kranten inhoudelijk in de wereld in de kopgroep zitten blijven ze in hun uiterlijk achter. Ze zijn groter, zwart-witter en maken maar aarzelend gebruik van nieuwe grafische technieken. Nederland is nog steeds een land waar de macht van het woord regeert, en het beeld op de tweede plaats komt. ton van brussel hoofdredactie •™i Den Haag bijna ramp als in Roskilde waar doden vielen in het ge- mg bij een popconcert, het Igende. Twee jaar geleden Isnapte Den Haag ternau- rnood aan een dergelijke lip, vlak voor het begin van Rolling Stones-concert op Malieveld. De oorzaak: te inig en onervaren security- personeel. Op mijn klacht hier over aan concertorganisator Mojo en de gemeente Den Haag is door beide niet gerea geerd. Op een telefonische klacht werd zeer onverschillig De tussenstand van de digitale revo lutie wordt vaak gemeten in de vorde ringen van technologische ontwikke lingen. Toch is de broodnodige ver betering van technologie niet de eni ge sleutel tot het succes (of het falen) van een nieuw medium als internet. De inhoud van het gebo- dene is min- OPINIE stens zo be langrijk. In de dagbladen woedt de laatste we ken een discussie over de voors en te- gens van e-mail. Berichten die via het elektronische postsysteem worden verstuurd zouden oppervlakkig zijn. „En de charme van een handgeschre ven brief is onvervangbaar", sputte ren tegenstanders. Een Volkskrant-redactrice beklaagde zich zelfs over de toename van het aantal spelfouten in haar correspondentie sinds ze e-mail ontvangt. Waar schijnlijk vergeet zij daarbij te tellen hoeveel brieven zij nu dagelijks opent. Ongetwijfeld is dat een veelvoud van de correspondentie die zij vijf jaar ge leden in haar brievenbus vond. De briefwisseling heeft sinds de beschik- De internetrevolutie zou de we reld ingrijpend veranderen. De koppeling van computers zou minstens zo'n grote invloed heb ben op ons leven als de uitvin ding van elektriciteit. Het aantal 'Internetters' stijgt, dat is duide lijk. Maar maakt het medium zijn belofte waar, of wordt het nut ervan schromelijk over schat? Het Leidsch Dagblad voert in de zomer een discussie over nut en noodzaak van het Inter net. Lezers worden van harte uit genodigd om mee te doen. Zij kunnen hun bijdragen sturen naar het adres dat bovenaan de ze pagina staat. Deel drie van de opinieserie is geschreven door Eric de Jager. Hij is internetjour nalist voor Sportslink Group Ltd, dat sportnieuws levert via web- magazines en mobiele telefoons (SMS, WAP) in verschillende Eu ropese landen. baarheid van e-mail een flinke vlucht heeft genomen. Communiceren gaat sneller en makkelijker en dus leggen mensen eerder contact. Dat een lezer dan vaker spelfouten vindt in zijn post is geen argument tegen het ge bruik van e-mail, maar een gevolg van de toename van de in- formatiestroom. Bovendien komt de ge brekkig vocabulaire van een e-mailschrijver waarschijnlijk ook wel tot uiting op papier of in een gesprek. Het gemak waarmee e-mail kan worden geschreven en verstuurd, helpt juist diegenen over de drempel die zich normaal gesproken niet wa gen aan het schrijven van een brief. In plaats van te mekkeren over zoge naamde achterblijvers is het beter te genieten van de kansen die de nieuwe media bieden. Wanneer internet wer kelijk de vlucht neemt die de Mauri - cen de Hondt' van deze wereld voor spellen, dan kan het niet anders of de voorziening is uiteindelijk ook be schikbaar en betaalbaar voor (bijna) iedereen. Nu al heeft het internet be wezen dat het contacten tussen men sen bevordert. De bestorming van het Russisch parlement, de verschrikkin gen in Joegoslavië, allemaal kwamen zij via het wereldwijde computernet werk snel en ongecensureerd naar buiten. Een regionale krant als het Leidsch Dagblad kan het zich op internet zelfs veroorloven het allerkleinste nieuws te brengen. Een rubriek met in Kat wijk vermiste huisdieren, om maar eens een kleinschalig voorbeeld te noemen, zou op het dure krantenpa pier onbetaalbaar zijn. Verspreiding via internet, tegelijk met het belang rijke nieuws, kost nauwelijks iets ex tra's. Volgens datzelfde principe werken ook toepassingen als e-mail en chat. Van de oorspronkelijke, wetenschap pelijke informatie-uitwisseling tot de vrijblijvend keuvelende Aziaat en Eu ropeaan: de wereld is via internet weer een beetje opener, zowel op ma cro- als op microniveau. Daar kan niemand een bezwaar tegen hebben. En de nadelen dan? Zoals die 'zorg wekkende' toename van schrijffou ten? Die zijn overdreven. Groter volu me en hogere snelheden geven statis tisch gezien meer kans op missers. Het aantal verkeersongelukken is nu groter dan in 1900. En niemand heeft de Nederlander verboden pen en pa pier ter hand te nemen. De PTT be zorgt de liefdesbrief met traan en par fum nog steeds. Overigens ontslaat dat degenen die de inhoud op internet verzorgen, de Internet is overal. Zelfs op de camping, zoals hier op een speciale 'computer-campeerweek' in Sleen. zogenaamde content providers niet van de plicht zorgvuldig om te gaan met de informatie die zij beschikbaar stellen. De grootste zorg die de nieu we media opwekken is dan ook niet óf ze gebruikt moeten worden, maar hoe. Het valt niet altijd mee de im mense informatiestroom die via PC, televisie en mobiele netwerken op de mens wordt losgelaten, te behappen. Daarom hebben internetbedrijven de laatste tijd ook steeds meer oog voor de inhoud van hun medium. Een eer ste vereiste is weliswaar dat de infor matie snel en eenvoudig te bereiken is, maar behalve die technische ont wikkelingen heeft internet ook be hoefte aan kwalitatief goede informa tie. Websites met nuttige of onder houdende informatie die de ene week wel te vinden zijn en de andere week niet - tot voor kort meer regel dan uit zondering op het internet - behoren straks tot een kleine minderheid. Het feit alleen dat nieuws en hulp op roepbaar zijn via PC of mobiele tele foon is niet meer voldoende. De nieu wigheid van technische snufjes is er tegenwoordig snel af. Na drie keer te hebben gepronkt met dagen oud nieuws in de kroeg, komt de WAP-te- lefoon niet meer uit de zak. En maar weinig digitale krantenlezers zullen het geduld hebben om tien pagina's tellende artikelen vanaf het beeld scherm tot zich te nemen. De informatie die aanbieders leveren moet van niveau zijn. Daar ligt nog een schone taak. Tenslotte betaalt de gebruiker ervoor, al is het nu vaak al leen nog maar via telefoontikken of een kabelabonnement. eric de jager. r zijn dit voorjaar ruim duizend HIV-testen op ternet gekocht. Ook op hepatitis en sommige ormen van kanker kan uis getest worden. De uisartsenvereniging en minister Borst zijn fel it liegen het aanbieden van stpaketten op internet, i'n test kost gemiddeld 15 gulden en is, volgens de sites, zelfs via de Iverzekering te betalen. Zijn deze tests wel betrouwbaar? Wordt straks de hele ïzondheidszorg digitaal? in wat gebeurt er met de nazorg? Eijkman, sales manager bij luistestbedrijf Mirates in Jtterdam: „Wij zijn nu in on- irhandeling met het ministe- en de HIV Vereniging. Wij lien via apotheken ons pro- ict op de markt brengen. Nu n minister Borst wel zeggen it zij het geen goed plan vindt, aar we zijn al in een vergevor- ■rd stadium van onderhande- ig. Wij vinden dat het zelfbe- hikkingsrecht van de mens in :ht genomen moet worden, lereen mag zelf weten of hij zij een thuistest wil doen. iarbij geven wij informatie bij test. Een soort bijsluiter, lensen willen toch graag in de luissituatie zoiets intiems te Ten krijgen. De drempelvrees ior instanties is hoog. Ik snap dat artsen beschermend •treden en mensen zijn altijd mg voor nieuwe ontwikkelin- •n. Net als bij de zwanger- hapstest. Maar dat waait wel 'er als we eenmaal ons ver- •oppunt bij de apotheek heb- ?geld. Tot nu toe heb- n we alleen maar positieve 'luiden gehoord van gebrui- ts. Nee, we kunnen niet con- (oleren of ze oud genoeg zijn voor een test. Zestien? Tja, zou kunnen. EhIk heb daar ei genlijk nooit over nagedacht. Ach, zoiets hou je toch niet te gen." M. Baumgarten, apotheker in Lisse: „Ik vind dit heel moeilijk. In principe heeft iedereen het recht om te weten wat hij onder de leden heeft. Maar ja, als een HIV-test positief uitpakt en je zit alleen thuis, wat dan? Ik 'denk dat mensen voorlopig nog gewoon naar de huisarts moe ten gaan. Bij een 'echte' aidstest wordt er drie keer getest, dus niet één keer bloed prikken zo als bij die internettest. Het risi co op een foute uitslag bij zo'n enkele test is veel te hoog. Niet veilig dus. De nazorg is bij zo'n levensbedreigende ziekte heel belangrijk. Als dat niet wordt geboden ben ik tegen de digita le test." F. Kroon, infectieziektenarts bij het LUMC: „Ik kan me niet voorstellen dat het goed uitge dacht is. Daarbij heeft de Ne derlandse bevolking hier hele maal geen baat bij. Hier is alles vrij goed geregeld. Hoewel de test van internet anoniem, snel en goedkoop is, is het beter om naar een arts te gaan. Je kunt je bij de GGD ook anoniem laten testen en binnen tien dagen weet je waar je aan toe bent. Lijkt me snel genoeg. Ik heb zelf nog niemand paniekerig aan de telefoon gehad die zei dat hij zich snel thuis had getest en nu niet meer weet wat hij moet doen. Misschien dat de lage kosten aantrekkelijk zijn voor gebiuiker van de internettest. Maar ónze test is vrijwel 100 procent betrouwbaar. Daarbij is de voor- en nazorg heel belang rijk. Je kunt pas goed testen als de laatste onveilige gemeen schap zes maanden terug is. Veel mensen weten dat niet. Daar zijn wij ook voor: om ad vies te geven. Dat kan een inter netsite niet, daarom is het een slechte ontwikkeling." P. Folkeringa, voorlichter bij ziektekostenverzekeraar Zorg en Zekerheid in Leiden: „Wij Voor een paar tientjes heb je de HIV-test van internet in huis. vergoeden dat soort tests niet. Eerlijk gezegd heb ik er ook nog nooit van gehoord. Misschien dat andere zorgverzekeraars zo iets doen. Wij vergoeden pas iets als het in de ziekenfonds wet zit. Zoals bepaalde hulp middelen voor gehandicapten of bejaarden. Maar die regeling heeft geen thuistesten opgeno men. Verder is het natuurlijk aan de politiek of ze dat willen gaan doen of niet. Ik houd me daar niet mee bezig." M. Verbrugge, voorzitter van de HIV Vereniging in Amster dam: „Wij delen de weerstand tegen de internettest met mi nister Borst. In onderhandeling met Mirates? Welnee. Ja, we hebben wel in het begin con tact gehad. Maar we gaan niet samenwerken. Dat zou ik toch moeten weten. Wij vinden het onverstandig om een HIV-test thuis te doen. Of je moet het goed georganiseerd hebben. Dat er opvang van vrienden is en dat je je extra bij het lab laat testen. Die betrouwbaarheid geloof ik wel, het zullen geen neptesten zijn. En ze zijn ook meer dan de helft goedkoper dan een reguliere test. Maar wil je het anoniem houden, dan kun je het beste naar de GGD. Van huisartsen heb ik slechtere verhalen gehoord. Sommige artsen bellen gewoon op om de uitslag te vertellen. Verschrikke lijk. Die geven wij meteen aan bij de inspectie voor de volks gezondheid. Die digitale test kun je niet tegenhouden. Ik ad viseer alleen om het bij de huis arts of GGD te laten doen, dan ben ik een tevreden mens." J. Voskuil, voormalig sociaal verpleegkundige SOA uit Oegstgeest: „Zo'n echte HIV- test gebeurt heel uitgebreid. Daar is een counseling pro gramma voor, met voor- en na zorg, adviezen en extra infor matie. Want hoe ga je om met een positieve uitslag? Je komt niet meer in aanmerking voor een heleboel maatschappelijke dingen die voor ons gewoon zijn. Mensen weten dat vaak niet. Daarom is het zo belang rijk dat er gepraat wordt. Als een thuistest positief uitpakt, wordt het nooit meer negatief. Je hebt dan zeker het HlV-virus. Maar dan sta je alleen. Als je anoniem wil blijven kan dat al tijd. Dus dat moet de reden niet zijn voor een thuistest. Daarbij is die test niet betrouwbaar. Je kunt denken dat je negatief bent, terwijl het omgekeerde waar is. Achteraf heel vervelend natuurlijk. En gevaarlijk." K. Beuning, apotheker in Noordwijk: .Als de thuistest aangeboden wordt aan de apo theek, ga ik die niet in de schappen leggen. Ik zou even tueel wel een test voor mensen willen bestellen. Maar dan zal ik altijd adviseren om toch nog naar de huisarts te gaan. Het kan in Nederland toch niet de bedoeling zijn dat mensen al leen worden gelaten, zeker niet met al die emotionele belasting die zo'n HIV-test met zich mee brengt. Natuurlijk hebben mensen het zelfbeschikkings recht, maar dat neemt niet weg dat ik liever zie dat er contact gezocht wordt met de arts of een andere hulpinstantie. Ik denk dat het digitale apotheek- gebeuren heel handig is voor kleine dingen, zoals een recept voor de pil. Maar bij gecompli ceerde medicijnen is persoon lijk contact toch beter. Ik denk dat mensen het fijn vinden dat een apotheker advies kan ge ven. Ik doe dat dus ook. Erik, HlV-geïnfecteerde: „Die test zou verboden moeten wor den! Ik ben al sinds 1981 be smet met het HlV-virus en ik weet dat je ontzettend veel steun en zorg nodig hebt. Dat zo'n bedrijf het aanbiedt op in ternet vind ik eigenlijk heel stom. Ik bedoel, je kunt niet controleren wie de test koopt en daarbij is het niet betrouw baar. Het is gewoon gevaarlijk! Als ik vroeger de keus had ge had tussen zo'n thuistest en de huisarts, zou ik toch naar de huisarts gaan. Je wilt op zo'n moment toch zekerheid? Ik snap wel dat het aantrekkelijk is om thuis te testen. Het is name lijk heel erg eng om zo'n test te doen. En dan allemaal vreemde mensen erbij die te horen krij gen of je leeft of doodgaat, tja, dat is nogal beangstigend. Als ze die testen bij de apotheek in troduceren, heb ik er meer vre de mee. Want dan kan de apo theker nog advies geven. Maar het beste blijft om het via de huisarts te doen. Er is namelijk prima zorg in Nederland. Maar ik geloof niet dat de markt voor thuistesten tegen is te houden. Het is alleen jammer dat het om geld gaat en niet om de meps." salomé toet Met interesse heb ik de Opinie gelezen van Janet van Dijk, waarin zij kritische kantteke ningen plaatst bij de Internet- -hype. Ik ben het met haar eens dat het nut van een pc thuis voor privé-gebruik wordt overschat. Daarom heb ik in mijn vorige brief (LD 5 mei) ook gereageerd op het artikel 'De Fox Kid voet balt niet meer op straat'. Me vrouw Nathalie Hugh ziet onze jeugd in de toekomst het liefst chattend en internettend een paar uur per dag achter de computer. Ik zie dat liever niet. De overheid gaat mee in deze ontwikkeling. Om zoveel moge lijk jongeren toegang te geven tot internet, wil minister Her mans (onderwijs) honderd mil joen gulden beschikbaar stellen voor integratie van ICT in het onderwijs. Iedere leerling krijgt vanaf groep 5 een eigen e-mail- adres. Honderden peuterspeel zalen ontvangen deze zomer educatieve computerprogram ma's voor 3-jarigen. Peuters massaal achter de pc. Volgens mij horen die kleintjes in de zandbak. Meneer Hermans, waar gaat dit naar toe? Straks geven wij een baby een Muis-rammelaar met authentieke klikgeluidjes cadeau, kan de kleine er alvast aan wennen. De noodzaak om kinderen op steeds jongere leef tijd kennis te laten maken met digitale communicatie wordt zwaar overschat. Deze manier van communi ceren kan ook problemen scheppen. De grens tussen werk en privé vervaagt. Met GSM en laptop-van-de-baas keert de moderne mens "s avonds huiswaarts, alwaar hij- zij na de avondmaaltijd nog even wat kan internetten, e mailen etc. Onze dagelijkse werktijd wordt hierdoor letter lijk grenzeloos. Internetverslaving is een fe nomeen waar psychotherapeu ten nu al mee te maken krijgen. Het lijkt- mij veel gezonder om die grens wel elke dag te trekken en 's avonds een paar uur niet 'on-line' bereikbaar te zijn. Chat-vrienden in cyberspace, in verre landen, mogen leuk zijn, ze hebben één minpuntje. Ze zitten allemaal in dat kastje! Een reële verjaardag vieren met virtuele vrienden? Dan blijf je toch mooi zitten met koffie en gebak. Waarom privé chatten met de hele wereld, als het ook dichter bij huis kan. Nog leuker ook. Dan wordt je verjaardags taart tenminste met smaak ver orberd. Het is terecht dat in het Leidsch Dagblad melding wordt ge maakt van de visie van de paus op het Gay Festival, dat overi gens niet op het grondgebied van het Vaticaan werd gehou den werd. De pauselijke reactie doet vreemd aan, mede omdat het hier veel gelovigen en ook heel wat werknemers betrof, name lijk priesters, zij het in vrijetijds- kleding. Het is nog vreemder dat zoveel kerkleden in Neder land zich van de kerk afkeren, omdat ze geen alternatieven zien. Die zijn er in ons land wel degelijk, namelijk: de Oud-Ka tholieke Kerk, de Vrij-Katholie ke Kerk, de Nederlandse Angli caanse Kerk. Voor gelovigen én priesters erg aantrekkelijk en zelfs sympathiek.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15