Centrum voor Vipassana in Dilsen sinds kort open Geloof Samenleving Gereformeerde Oecumenische Raad in 2004 in Nederland bijeen Kinderen van één Vader WOENSDAG 2 AUGUSTUS 2000 VANDAAG 2 AUGUSTUS Vandaag 448 jaar geleden, op 2 augustus 1552, werd in de Duitse stad Passau in Bei eren het beroemde Passauer Verdrag gete kend. De protestanten onder leiding van Maurits van Saxen wisten daarbij keizer Karei en zijn plaatsvervanger Ferdinand te dwingen, algehele gods dienstvrijheid af te kondigen. In de geschiedenis van het protestantisme is dit een belangrijke overwinning. Maurits moest in ruil de katholieken helpen in hun strijd tegen de Turkse moslims. Op de 2de augustus vieren katholieken de feestdag van de heilige bisschop Eusebius van Vercelli (Sardinië). Hij werd bekend door zijn strijd tegen de arianen. Dat waren chris tenen die er vanuit gingen dat Jezus alleen maar een mens was, geen God. Eusebius stierf in het jaar 371. Een legende zegt dat hij werd gestenigd door de arianen. Geestelijk leesvoer niet op de pof amsterdam In het RAI congrescentrum ontstonden de afgelo pen dagen lange rijen bij de bookshops. Hoeveel vertrouwen de organisatie van Amsterdam 2000 ook heeft in het heilig vuur van de aanwezige evangelisten, niemand mag zijn geestelijk leesvoer poffen. Meteen afrekenen en alleen in Nederlands geld graag. De helft van de deelnemers aan het evangelistencongres is overigens afkomstig uit Noord-Amerika (2.938) en Afrika (2.114). In totaal zijn er 10.287 deelnemers, inclusief 490 stafle den en 693 vrijwilligers. Zij komen uit 209 landen, 37 meer dan op het vorige congres in 1986. De organisatie zal uit veiligheids overwegingen niet alle landen bekendmaken waar deelnemers vandaan komen. In een aantal niet genoemde landen zijn chris telijke activiteiten verboden, aldus de organisatie. FOTO ANP BEROEPINGSWERK EVANGELISCH LUTHERSE KERK Zaandam e.o„ die dit beroep Beroepen: te Leiden, mw. heeft aangenomen. M.M B. van der Meij-Seinstra te dilsen-stokkem anp In een voormalig hotel nabij de Nederlandse grens worden sinds kort tiendaagse cursussen Vipassana gegeven in het Ne derlands, Frans, Duits en En gels. Vipassana ('de dingen zien zoals ze werkelijk zijn') is een vorm van meditatie die een proces van geestelijke zuivering door zelfobservatie beoogt. Dat er plannen waren voor een dergelijk centrum, was be kend. Zoals onlangs gemeld gaat het om het eerste centrum voor Vipassana in de Benelux. Beoefenaars van deze uit het Verre Oosten overgewaaide boeddhistische meditatie in Nederland, België en Duitsland kunnen voortaan terecht in het eigen centrum in Dilsen-Stok- kem. Met de opening van het Bel gisch Limburgse centrum ko men de Vipassana Stichting en haar Belgische en Duitse zus terorganisaties tegemoet aan de groeiende vraag naar cursus- Zeven nieuwe kerken aangemeld yogjakarta anp De vierjaarlijkse algemene ver gadering van de Gereformeerde Oecumenische Raad (GOR) wordt in 2004 in Nederland ge houden. Het oecumenische or gaan vergaderde in 1968 voor het laatst in ons land. Bij de GOR zijn de Gereformeerde Kerken in Nederland en hun vroegere zendingskerken aan gesloten. De GOR-assemblee sloot de bijeenkomst in Jogjakarta in In donesië onlangs af met de aan melding van zeven nieuwe lid kerken. Enkele andere kerken, die nu waarnemers hadden ge stuurd, hebben zich aangemeld als kandidaat-lid. De Gerefor meerde Kerken in Nederland willen hun lidmaatschap voor 2004 uitbreiden met de Neder landse Hervormde Kerk (NHK) en de Evangelisch-Lutherse Kerk, die samen één kerkge nootschap willen gaan vormen. De NHK zond dit jaar voor het eerst een waarnemer naar de GOR-assemblee. Dat besluit was voor sommige hervormden 'pijnlijk', zei secretaris-generaal dr. B. Plaisier in juni. De GOR werd volgens hem lange tijd ge zien als een clubje in een ach terkamer, een véél te smalle oe cumene. Nu de Hervormde Kerk vergaand samenwerkt met de Gereformeerde Kerken, stond zij voor de vraag of de GOR-traditie werkelijk zo ver afstaat van de eigen traditie, al dus Plaisier. Volgens de Samen-op-Weg- kerken was de GOR vanouds gericht op het behoud van het gereformeerde theologische erfgoed, maar groeit het orgaan sinds 1996 uit tot een netwerk van kerken die vanuit de geza menlijke traditie zoeken naar antwoorden op hedendaagse vragen. Een van de belangrijke thema's is de omgang met het religieus pluralisme. Theologi sche bezinning blijft een kern taak van de GOR. Tijdens de assemblee riep de GOR de Indonesische president Wahid op het geweld op de Molukken en Sulawesi te stop pen. Maar in een brief aan Wa hid, parlementsvoorzitter Tandjung en VN-secretaris-ge- neraal Annan repte de raad niet van een internationale vredes macht. De assemblee besloot ook een commissie in te stellen die de lidkerken moet informeren en adviseren over het thema ra cisme. Ook zal de commissie wellicht de man/vrouw-ver houdingen aan de orde stellen. Omschrijvin! in veel puzze ergert sikhs amsterdam anp sen. Voorheen waren Neder landse beoefenaars aangewe zen op gehuurde ruimtes. Het centrum in Dilsen-Stok- kem is het zevende in Europa. In heel Europa worden dit jaar ongeveer tweehonderd vipassa- na-cursussen aangeboden. Or ganisatoren, leraren en assis tenten doen hun werk op vrij willige basis. De'rijke Myanmarese zaken man van Indiase afkomst Satya Narayan Goenka (76) introdu ceerde de vipassana-meditatie in het Westen. Hij is verant woordelijk voor cursussen aan 100.000 beoefenaars per jaar in 75 meditatiecentra wereldwijd. Ook in Indiase gevangenissen en in één Amerikaanse gevan genis worden vipassana-cur- sussen aangeboden. De cursussen kosten in eerste instantie niets. De centra wor den betaald via vrijwillige bij dragen van oud-cursisten. Meer informatie is te verkrijgen via internet: http://www.dutch.d- hamma.org. Korrelatie doet meer dan hulp geven bij crises utrecht wim schruver De meeste mensen kennen Korrelatie. Maar dan vaak al leen van de hulp na aangrijpen de tv-beelden. De Utrechtste stichting doet echter veel meer dan alleen deze crisisdienst. Zo'n honderd keer per jaar verzorgt Korrelatie geestelijke opvang na tv-uitzendingen. Daarnaast is Korrelatie elke werkdag tot tien uur 's avonds te bellen met vragen over ge zondheid en welzijn. Directeur D. Huijbregts beaamt dat veel mensen dat laatste niet weten. Het initiatief ontstond na kerstavond van 1964. Drie pas tores (een dominee, een pries ter en een Leger-des-heilsoffi- cier), stonden in een radiostu dio eenzame mensen te woord. De belangstelling van mensen in een isolement bleek enorm. Korrelatie, toen nog met een c, ging een klein jaar later van start. Aanvankelijk was de priester, Dolf Coppes, de enige kracht. Tot halverwege 1974 was Korrelatie verbonden aan de Avro. Daarna verzorgde de stichting de opvang voor alle media uitgezonderd de NCRV, EO en Ikon. De directeur legt uit dat de telefonisten getraind zijn om snel duidelijk te krijgen wat de hulpvraag is. Korrelatie heeft sinds twee jaar één nummer en werkt met een voice-responce- systeem. Het aantal mensen met een korte informatievraag is inmiddels groter dan de groep mensen die om hulp vra gen. De directeur denkt niet dat Korrelatie mensen weg houdt bij zorginstellingen, omdat ze zich al door een telefoontje be grepen en geholpen voelen. „Wij zijn veel meer toeleveran cier. Wij vertellen iemand met bijvoorbeeld reuma, dat hij met zijn vragen veel beter geholpen is bij de patiëntenorganisatie." Overigens bellen ook geregeld vakmensen om informatie. In totaal voerde Korrelatie vorig jaar 40.000 telefoonge sprekken. In 1997 waren dat er nog zo'n 20.000. Huijbregts heeft 45 mensen op de loonlijst staan. Naast het telefoonnum mer (0900-1450) is er het e- mailadres vraag@korrelatie.nl („niet iedereen durft of wil bel len") en een teksttelefoon voor doven (030-276.3030). Het staat iedereen vrij om Korrelatie te bellen of te mailen, benadrukt Huijbregts. f Heel veel mensen vinden God raar. Sommige mensen geloven niet echt. Maar iedereen heeft God wel eens nodig, bijvoor beeld als er iemand overlijdt. Dan vinden de meesten het heel fijn om iets te hebben. Niemand weet hoe God eruit ziet. Mensen denken dat het een soort geest is. Ik denk zelf dat het een soort fel licht is dat niet pijn doet aan je ogen en heel warm is. Je hebt mensen die in het ziekenhuis door een tunnel worden gezogen en in een mooi landschap terecht komen. Ik denk dat dat met God te maken heeft. Lise van der Plas (7 jaar) uit Katwijk aan den Rijn vertelt over haar geloof praat ik erover. Iemand om mee te praten is ook een vorm van God. Mijn neefs tante kan geesten oproepen en tarot kaarten leggen. Ze helpt er mensen mee. Dat soort dingen heeft volgens mij ook met God te maken. Ik beschouw mezelf niet heel erg als christelijk. Maar als mensen vragen: Ben je christe lijk, dan zeg ik soms ja, want ik zit wel op een christe lijke school. Geloven doe ik ook wel, maar je hoeft niet echt te bidden en naar de kerk te gaan. Toch be grijp ik het dat mensen dat no dig hebben. Ik denk dat ik het zelf ook nog wel eens nodig zal hebben. Ik bid nooit, maar ik praat wel eens in mezelf als ik boos of verdrietig ben, of juist heel blij. Dat is eigenlijk een soort bidden. De Bijbel vind ik trouwens erg interessant. Toch geloof ik niet alle verhalen. Neem nou het laatste verhaal van Jezus. De discipelen zien Hem op een wolk omhoog gaan. Ik denk niet dat dat echt zo ging. Mis schien hebben ze een soort licht gezien, en via via is het verhaal dan mooier gemaakt. Vaak vertellen Bijbelverhalen iets over het gedrag van men sen. Neem Herodes. Hij deed heel groot, maar inhoudelijk was hij een klein per soon. Hij was kwets- baar. Kijk, dat vind ik nou mooi: om bij mensen stil te staan. S Lid van een hindoesekte, letters. Doorgewinterde p laars vullen blindelings, woord 'sikh' in. Fout, vind sikhs in Nederland. Het si me is geen sekte maar een standige godsdienst en onderdeel van het hindoeï; De Amsterdamse sikh G Singh heeft uitgever Denk namens 'Sikhs in Holland brief op de onjuiste oms ving gewezen. Overigens n ook de Van Dale een sik van een hindoesekte'. Om 'onbewust kwetsef-" voorkomen, verzoekt Denksport om voortaan correcte definitie te gebri T. Maas, chef van de Irc sportredactie belooft t naar een betere omschrijvilrg Het sikhisme ontstond dia door de verkondiging goeroe Nanak, geboren De tiende en laatste Gobind Singh, smeedde d lovigen in 1699 met de ductie van de doop tot eei mele gemeenschap. Sikhs ven in één God, belijden d lijkheid van alle mensen er een oprechte en dienstbai venswijze als de weg naai lossing. Wereldwijd zijn er ong 20 miljoen sikhs. Nederlan -, ongeveer 8.000 aanhanger het sikhisme, van wie de tl' te uit India afkomstig zijn. Nieuwe Luther predikant Leid leiden-nieuw-vennep afke van der toolen Op 10 september doet M der Meij-Seinstra (52) ha. v' trede als predikant bij de 1 gelisch Lutherse Kerk in Le 1 Ze wordt vreemd genoej\ eerste vrouwelijke domin die gemeente. Vreemd or bij de Lutheranen toch a predikanten vrouw zijn. der Meij is nu nog predika Zaandam. Zij neemt daar september afscheid. In Zaandam heeft Var S1 Meij niet langer dan drieë11 jaar gediend. „Misschien^ beetje kort, maar Leiden i een leuke gemeente. Er kwam nu eenmaal op dit ment langs", zegt ze. De In gelisch Lutherse gemeentr" Leiden is met zo'n vierhoi leden een stuk groter da van Zaandam. De gem j*j omvat een uitgestrekt g( van Nieuw-Vennep tot Voorschoten toe. Zaandam was de ep standplaats van Van der als dominee. Ze ging in theologie studeren, na loopbaan in het maatsch. lijk werk. Haar godsdien tenschappelijke belangst werd gewekt toen ze ii werk veel in contact kwan kinderen met een niet-ch lijk geloof. „Ik wilde daar van weten, maar ik wilde Lutherse vakken doen. Ik daarom naar het Luthers minarie in Amsterdam.' der Meij studeerde er in af. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Afwisselend zon en enkele regen- of onweersbuien, met name in het zuiden. Middagtemperatuur rond 21 graden, maar langs de westkust wat lager. Zweden: Van tijd tot tijd zon en buien, ook met onweer. Middagtemperatuur tussen 18 en 23 graden. Finland: Nu en dan zon en vooral in het zuiden ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 20 gra den. Denemarken: Enkele buien, soms met onweer, maar later van het westen ook wat zon. Maxima ongeveer 21 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Van het westen uit veel bewolking en buien, misschien met onweer en soms veel wind. In het zuid oosten eerst nog droog en wat zon. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden van Schot land tot 24 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Geregeld zon en soms een regen- of onweersbui. Maxima om streeks 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden. Van tijd tot tijd ook regen- en onweersbuien, woensdag later op de dag in het oosten misschien met veel neer slag. Middagtemperatuur rond 22 graden, woensdag- in het oosten lokaal nog wat hoger. Zuid-Frankrijk: Afwisselend zon en regen- en on weersbuien, in het oosten met lo kaal veel neerslag. Middagtempe ratuur uiteenlopend van een graad of 23 aan de Atlantische Kust tot rond 30 graden plaatse lijk in de Provence. Spanje: Vrij zonnig, maar in het noorden meer bewolking en kans op enke le buien, misschien met onweer. Middagtemperatuur aan zee uit eenlopend van een graad of 20 in het noorden iets meer dan 30 in het zuiden. In het binnenland nog warmer. Portugal: Droog en veel zon, maar in het noorden soms bewolking. Maxima van een graad of rond 21 in het noordwesten tot rond 35 landin waarts in het zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden, droog en warm met maxima van onge veer 35 graden. Tunesië: Warm en droog zomerweer met veel zonneschijn. Maxima aan zee net boven de 30 graden, landinwaarts tot 40 graden. Canarische Eilanden: Geregeld zon, waarschijnlijk droog en een stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur rond 30 graden. Duitsland: Van tijd tot tijd zon, maar ook re gen- en onweersbuien, vooral woensdag met hier en daar veel neerslag. Woensdag ook nog ta melijk warm met maxima tussen 24 graden in het noordwesten en 33 in het zuidoosten. Donderdag minder warm. Oostenrijk: Woensdag eerst zonnig en warm maar van het westen uit een toe nemende kans op forse buien met onweer. Woensdag maxima rond 30 graden, donderdag een paar graden lager. Zwitserland: Van het westen uit forse regen en onweersbuien met lokaal veel neerslag. Middagtemperatuur woensdag in het oosten nog meer dan 30 graden, verder maxima rond een graad of 25. Italië: Vrij zonnig, maar in het noorden meer bewolking en vooral in de Alpen een toenemende kans op een forse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur oplopend tot boven de 30 graden, maar in het noorden iets minder warm. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur nog verder oplopend tot ruim 30 gra den. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Op de Egesche Zee een stevige noordelijke wind. Maxima aan zee net onder de 30 graden, in het binnenland daar boven. Malta: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur rond 32 graden. Turkije en Cyprus: In het noorden misschien een bui. Verder droog en veel zon. Aan zee maxima uiteenlopend van een graad of 24 in het noord westen tot rond 30 in het zuiden en op Cyprus. DONDERDAG 3 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.06 Zon onder 21.25 Maan op 10.12 Maan onder23.24 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.37 19.07 06.10 18.40 Laag 02.19 16.46 02.00 16.27 Weerrapporten 020808 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorgmg Ma.t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12 00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, T van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) SÉ® bewolkt onweer W" warmtefront sfl* regan sneeuw y koufront opklaringen Jk. hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur -„„r. luchtdruk in hecto pascal redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071 - 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356230 i RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 to' 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrel F het automatisch afschrijven van hi abonnements- geld, ontvangen 1,- kort -,| betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenl 1 worden verzonden geldt een toeslag v; aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvaAr van het regionale nieuws uit het Leidsc Dagblad op geluidscassette beschikbaa informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra K K N H U I Z New Orleans half bew. Vancouver licht bew 27 23 00 22 19 4 0 32 25 0.0 34 27 0.0 26 20 14.2 31 18 0.0 21 15 0.0 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12