eiden Regio Politie gaat meer bonnen uitschrijven i Zestien maanden geëist voor 'wurgen' politieagent Veel meer vraag naar parkeervergunningen Vrouw die man met kokende olie overgoot naar psychiater enisplant ertien entimeter egroeid U etten op liolesterol r Als Karei 'n maand buiten moet slapen is ie dood I ivocaat: dronken cliënt niet toerekeningsvatbaar inievan uffelen was alsof hij 'een bulldozer over zijn icht had gekregen'. De politieagent gisteren voor de Haagse rechtbank uigde over de wurggreep van een 26- ge Leidenaar, dacht dat op 15 april laatste uur had geslagen. Officier justitie R. Bos noemde het dan ook 'bewuste verwurging', een poging doodslag. Hij eiste hiervoor zestien anden cel en acht maanden voor- ardelijk, met een verplichte cursus ressieregulatie'. )e agent vertelde, dat hij op die avond april een melding had gekregen over uidsoverlast bij een feestje van de denaar. Ter plekke zag hij een auto- ibilist wegrijden, die zijn stopteken jeerde. De politieagent wist de be urder toch tot stoppen te dwingen en tl een blaastest af, toen hij opeens hoop geschreeuw hoorde. Hij zag de jarige Leidenaar op hem afkomen. Die begon te schelden. Toen de agent de woedende man wilde sussen, werd hij op zijn gezicht geslagen. De twee man nen belandden op de grond en de Lei denaar nam de agent in een wurggreep. Dat duurde volgens de agent zo lang, dat hij zelfs overwoog zijn dienstwapen te grijpen en te schieten. Twee vrouwelijke agenten probeerden tevergeefs de man van hun colle ga af te halen. Uitein delijk bood een politie hond uitkomst door eens flink in de aanval ler te bijten. De Leidenaar ver klaarde dat hij te veel had gedronken en naar buiten was gekomen om zijn broer - die in de auto zat - bij te staan. Hij be kende alleen enkele beledigingen, maar zei zich van de rest niets te kunnen her- 'Ik heb niets tegen de politie inneren. ,,Het was niet de bedoeling om de politie zo te verwonden, ik heb niets tegen de politie", zei hij. Ook was het niet zijn bedoeling ge weest om op 4 decem ber vorig jaar een flesje bier te gooien naar het hoofd van een bezoe ker van coffeeshop Coffee and Dreams. Hij had het flesje al leen maar in diens richting gegooid, om dat hij vond dat de be zoeker hem lastigviel. Het slachtoffer ver klaarde dat juist hij door de Leidenaar was lastiggevallen en dat hij buiten met het fles je in zijn gezicht was geslagen. Dat le verde hem scheurtjes in zijn schedel en oogkas op. De man wilde hiervoor 2500 gulden smartengeld en 375 gulden on kostenvergoeding. Officier Bos vond dit bedrag op zijn plaats en wilde de Leidenaar veroor deeld zien voor het toebrengen .van zwaar lichamelijk letsel. De advocaat van de man was het daar niet mee eens. Hij pleitte voor vrij spraak, omdat hij vond dat er helemaal geen sprake was van opzet. Hij wees er op dat zijn cliënt ooit het slachtoffer was geworden van een steekpartij en juist op die avond het gevoel had gehad dat hij gevolgd werd. Bovendien zou het slacht offer zelf ook een aandeel hebben gehad in het geweld. Ook de wurgpoging was geen opzet, zei de advocaat, omdat er geen reden was de agent te doden. Bo vendien was zijn cliënt volgens de raadsman door de drank niet toereke ningsvatbaar. De raadsman liet het aan de rechtbank over of de Leidenaar de politieagent enkele honderden guldens aan schadevergoeding moet betalen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Maand van de eerlijke wijn bij Wereldwinkel De Leidse Wereldwinkel schenkt de hele maand au gustus klare wijn uit Zuid- Afrika. Sinds 1997 maken drie wijnen uit de Ruitersvlei (Kaapprovincie) deel uit van het aanbod in de Wereldwin kels. De wijnen worden ge botteld op een landgoed waar zo'n 50 gezinnen wo nen en werken. Alle werkne mers zijn in vaste dienst. Een unieke situatie in de Zuid- Afrikaanse wijnbouw. Enige tijd geleden is door enkele vrouwen een crèche opgezet. De meerprijs van de wijn wordt verder gestoken in huisvesting van de werkne mers. De witte Chenin Blanc wordt de hele maand augus tus tegen gereduceerde prijs aangeboden. Hollands Midden krijgt verkeersteam De politie Hollands Midden begint 1 oktober met een Regionaal Verkeers Handhavings Team (RVHT). Doel van de nieuwe organisatie is een 'drastische' bevorde ring van de verkeersveiligheid door vaker controles uit te voeren. Geprobeerd wordt het aantal verkeersdoden en letselslachtoffers met vijftig procent terug te dringen. Soortgelijke acties vinden de komende vier jaar in alle politieregio's in het land plaats. leiden eric-jan berendsen Het RVTH Hollands Midden heeft zich tot taak gesteld in het eerste jaar 200.000 processen verbaal voor snelheidsovertre dingen uit te schrijven, zesdui zend voor door rood licht rij den, zesduizend voor het niet dragen van een autogordel, zes duizend voor het niet dragen van een bromfiets- helm en nog eens zeshon derd voor al coholmisdra gingen in het verkeer. Momenteel heeft de politie een quotum van in totaal 140.000 boetes per jaar voor verkeersovertredingen. Daarbij zijn de overtredingen die zijn vastgelegd door snel heids- en roodlichtcamera's in begrepen. Van een heksenjacht wil een woordvoerder van de politie niet spreken. „Als we minder bonnen uitschrijven én er minder ongelukken gebeu ren, zijn wij uiteraard ook tevre den." Het RVHT bestaat uit onge veer 25 mensen, voor een groot deel verkeersassistenten. Ver- keersassistenten zijn geen 'ech te' politiemensen, maar zijn wel bevoegd tot opsporing van en Pakkans groter afhandeling sneller controle op alcoholmisbruik in het verkeer, overschrijding van de maximumsnelheid, het ne geren van rood licht en het niet dragen van een helm of auto gordel. Zij gaan in Leiden en de regio de controles uitvoeren. Gedacht moet worden aan (snelheids)controles op provin ciale wegen waar maximaal zestig of tachtig kilometer mag worden gere den. Maar ook straten binnen de bebouwde kom waar re gelmatig te hard wordt ge reden, worden gecontrolee- erd. Daarbij moet worden ge dacht aan de Engelendaal in Leiderdorp of de Stevenshof- dreef in Leiden. Niet alleen vaker controleren maar ook een betere efficiency moeten er voor zorgen dat ver keersdeelnemers zich beter gaan gedragen. „Het is een combinatie van de pakkans ver groten en de afhandeling van de bonnen versnellen", aldus de politiewoordvoerder. „Als ie mand te hard rijdt, wordt hij geflitst. Maar nu krijgt hij pas na maanden een bon in de bus. Dan is de overtreding allang vergeten en is het effect weg. Dat moet sneller." Tientallen op de wachtlijst pablo cabenda Sinds op 1 juli de nieuwe par- keerregeling is ingevoerd, is er veel meer vraag naar vergun ningen. De hausse heeft - zo merken de autobezitters - de nodige gevolgen. Van de 230 aanvragen voor een parkeerver- gunning konden er maar hon derd direct worden gehono reerd. De gehanteerde 85 pro centsnorm, die zegt dat van el ke honderd parkeerplaatsen er 85 beschikbaar moeten zijn voor vergunninghouders, is in middels opgeschroefd naar 92 procent om de wachtlijsten weg te werken. Begin juli is in Leiden een nieuwe parkeerregeling van start gegaan, die moet voorko men dat er meer vergunning houders zijn dan parkeerplaat sen. Tegelijkertijd is de regel, die bepaalde dat alleen mensen ouder dan 27 in aanmerking kwamen voor een plek, toen losgelaten. Om voor een ver gunning in aanmerking te ko men hoeft een bewoner nu al leen een kenteken deel II en een bewijs van inschrijving op het woonadres mee te nemen naar Parkeerbeheer aan de Zonneveldstraat. Maar hij loopt dan wel de kans op een wacht lijst te worden geplaatst. Inmiddels zijn er ongeveer 50 vergunningen toegewezen aan mensen tussen de 18 en 27 jaar in zone B, binnenstad-Noord. Dat aantal is een schatting, om dat de gemeente bij het ver strekken van de vergunningen niet consequent de leeftijden heeft genoteerd. In zone B zijn daarmee alle aanvragen geho noreerd. In andere zones in de binnenstad bestaat echter nog steeds een wachtlijst: die is in middels opgelopen tot veertig wachtenden in zone A en 86 in zone C. Hoelang het zal duren voordat die lijsten worden ge schoond kan de dienst parkeer beheer niet zeggen. Zodat nieu we aanvragen sowieso een tijd moeten wachten. Iemand die verhuist naar een zone met een wachtlijst kan overigens wel zijn vergunning meenemen en zo alsnog een plekje bemachtigen. Het bete kent echter niet dat als iemand vertrekt uit een wachtlijstzone daar automatisch een nieuwe plek vrijkomt, omdat er nog steeds sprake is van overbezet ting. De gemeente probeert dan eerst de bezettingsgraad naar het beoogde niveau, inmiddels dus 92 procent, op te schroeven voordat nieuwe vergunningen worden uitgedeeld. Het is overigens wel mogelijk om op hetzelfde adres twee of meer vergunningen te krijgen. Zolang er maar sprake is van gescheiden huishoudens. Een gezin kan pas een tweede ver gunning krijgen als alle aanvra gen voor een eerste vergunning in de betreffende zóne zijn ge honoreerd. NSDAG 2 AUGUSTUS 2000 jembe en sabar ?en In 'Het Muziekhuis' begint maandag 21 augustus onder Üing van slagwerker John May een nieuwe cursus Afrikaans immelen. De cursus is bedoeld voor beginners, maar er zijn k nog enkele plaatsen in de groepen voor gevorderden. Er irdt les gegeven op de djembe, de populaire Westafrikaanse hdtrommel en op de sabar, die alleen in Senegal voorkomt en ►t één hand en één stokje wordt bespeeld. De kosten bedra- n 150 gulden voor tien lessen van een uur. De instrumenten h aanwezig. Het Muziekhuis staat aan de Middelstegracht 123 feiden. Voor inschrijving en informatie kan worden gebeld: efoon 5145755 of 5130984. ountry line cursus ;n In buurthuis Matilo begint donderdag 10 augustus een sus country line dansen. Er wordt gedanst in rijen, elke dans >taat uit een aantal passen die steeds weer herhaald worden, i partner is niet nodig, de dansers dansen solo, maar toch t elkaar. De les wordt van 14.00 tot 15.30 uur gegeven in het ui thuis aan de Zaanstraat 126 en kost vijf gulden. Informatie e verkrijgen op telefoonnummer 5412515. herman joustra Het was zeer ernstig wat de 34-jarige Leidse haar man had aangedaan. Ze had hem in februari van dit jaar met kokende olie overgoten toen hij lag te slapen. Toch eiste de officier van justitie giste ren geen gevangenisstraf, maar een behandeling in een psychiatrische inrichting voor de duur van één jaar. Omdat de vrouw naar zijn mening ontoerekingsvatbaar was toen zij tot haar trieste daad kwam. De vrouw, die wegens ernstige pyschische problemen op de zitting ontbrak, had de politie verteld dat ze 's nachts rond een uur of één was opgestaan, naar de keuken was gelopen, ander halve liter zonnebloemolie in een pan had gego ten en de pan op het gasfornuis had verhit. Toen de olie zo heet was geworden dat hij verkleurde had ze de pan met keukenhandschoenen van het vuur gehaald, was naar de slaapkamer gelo pen en had de gloeiende inhoud van de pan over het hoofd en de schouders van haar man uitgegoten. Haar wakker geschrokken echtgenoot had nog wel een afwerend gebaar gemaakt, waardoor een deel van de olie op de grond belandde. Toch had hij over tien procent van zijn lichaam twee degraads brandwonden. Hij moest voor behan deling naar het brandwondencentrum in Bever wijk en was enkele weken niet in staat te werken. Bovendien was het nog maar de vraag of hij ooit volledig zou herstellen. Ze was tot haar daad gekomen, omdat er al langere tijd spanningen waren in het huwelijk. Ze had hem pijn willen doen en ze had hem wil len verminken. Maar tijdens haar daad had ze in een roes verkeerd, was ze zich niet bewust ge weest waar zij mee bezig was, zo had ze tegen over de politie verklaard. En ze was al sinds eind 1998 onder psychiatrische behandeling, naar ei gen zeggen omdat ze manisch depressief was. De pyschiater die haar recent had onderzocht meldde in zijn rapport, dat de vrouw af en toe leed aan 'psychische verwardheid'. Die was wel iswaar onder controle te houden met medicij nen, maar 'daartoe was ze niet altijd gemoti veerd'. Ook leed de vrouw aan denk- en waarne mingsstoornissen en was ze paranoïde. Op het moment van haar daad was ze sterk verminderd ontoerekeningsvatbaar geweest. De psychiater achtte de kans op herhaling groot. De psycholoog die haar ook in opdracht van justitie had onderzocht, kwam tot een iets ander oordeel. Hij was van mening dat de vrouw ge heel ontoerekeningsvatbaar was geweest. Verder schetste hij in zijn rapport het beeld van een la biele, manisch-depressieve vrouw, van iemand 'met een beperkte psychische draagkracht', met 'psychotische perioden', zoals tijdens haar daad. Ook hij achtte de kans op herhaling reëel. De officier van justitie gaf haar het voordeel van de twijfel en ging ervan uit dat de vrouw op het moment van haar actie volledig ontoereke ningsvatbaar was. Daarom eiste hij geen gevan genisstraf, maar een behandeling in een psychi atrische inrichting, iets wat zowel psycholoog als psychiater als advies hadden gegeven. De advo caat van de Leidse kon zich hierin vinden. „De gevangenis zit vol met mensen die daar eigenlijk niet thuishoren." De rechtbank doet op 14 augustus uitspraak. tien centimeter is de bloem- |gel van de reuzenaronskelk, de Leidse hortus dezer da- zo in spanning houdt, ge- ?id sinds afgelopen vrijdag, nu lijkt het erop dat de plant Uitgegroeid. Maar bloeien d de kelk de afgelopen nt alweer niet. aschef A. Vogel houdt goede |p. „Het gaat er van komen, [ervaring leert dat de plant k bloeien zodra de groei is jehouden", zegt hij. Alleen ft hij al lang niet meer te gen wanneer. Misschien middag, misschien morgen, ngel gelooft niet in de optie de reuzenaronskelk in stie - een exemplaar dat hts zes jaar oud is - weigert zijn schutblad te ontvou- i. Normaal gesproken bloeit Amorphophallos titanum als de plant tien jaar oud is. ir ook dit jonge exemplaar ;t krachtig genoeg zijn om )loei te komen, i het geval de kelk, die nu al en op zich laat wachten, middag 'besluit' te gaan ;ien, blijft de hortus tot elf 's avonds open. De mede kers van de hortus hopen r rond vier uur vanmiddag luitsel over te kunnen ge- In de regel beginnen reu- aronskelken niet 's och- ds of 's nachts maar aan het ie van de middag te bloeien. jiiszorg Groot Rijnland ver gt vanaf eind augustus een feus over voeding en choles- 0bl in Leiden en Alphen aan i Rijn. De lessen worden ge- ten door een diëtiste en zijn loeld voor mensen met een noogd cholesterolgehalte, t idee is dat daaraan iets ge in kan worden door de voe- t. Igsgewoonte te veranderen, der worden tijdens de cur- ook leefstijladviezen gege- i op het gebied van bewe- jg, gezond gewicht en rook- Irag. Geïnteresseerden kun- ji zich voor 14 augustus aan- flden via telefoonnummer 2-503031 van de afdeling pingsvoorlichting en dieet- isering van Thuiszorg Groot ïland. 'Slaaphuis-activisten' bezetten de leestafel in het stadhuis leiden connie van uffelen pablo cabenda „We gaan hier niet weg. Des noods ga ik hier gewoon op de tafel liggen en overnacht Uc in het stadhuis. Maar ik ga hier echt niet weg." De woorden ko men uit een gebruinde kop waarin maar weinig tanden het harde buitenbestaan hebben overleefd. Jan is dakloos en wanhopig. Nu het Slaaphuis aan de Nieuwsteeg is gesloten kan hij nergens meer overnach ten. En dus is Jan Post is nu op zijn eigen nogal alternatieve wijze op zoek naar vervangende slaapruimte. Jan heeft met twee andere ex-Slaaphuisklanten het stadhuis 'bezet' om zijn eisen kracht bij te zetten. Na de sluiting van het Slaap huis gisterochtend dreigde een groepje daklozen al het stad huis te verrassen met hun vast houdende aanwezigheid. En om twee uur is de protestactie een feit. Tenminste, als je bij drie shabby mannen aan een leestafel van een bezetting kan spreken. De 'Slaaphuisactivisten' heb ben een gesprek met wethou der Baaijens geëist en de portier heeft inmiddels een telefoontje gepleegd. Maar na een half uur is er nog geen wethouder te be kennen. De enige mensen die in het bizarre decor figureren zijn de ambtenaren en de Leid se burgers die hun aanvraag voor rijbewijs of gemeentelijke acte verstoord zien door een man, die in erupties zijn onge noegen over het gemeentelijk daklozenbeleid kenbaar maakt. Post: „Ik ga een hamer halen en dan sla ik hier alle ruiten in." Als- er al iemand opkijkt, dan kijkt hij of zij ook meteen weer om. Er is geen dreiging, hoog stens lacherige nieuwsgierig heid en getolereerd ongemak. En daarna toomt Henk Noort, voorzitter van de 'Stichting Te huis voor dakozen' zijn slaap- huismaatje Post weer even in. „We zijn heel netjes. We willen alleen aan de wethouder vragen waar we nu moeten blijven. Nu het Slaaphuis voor een maand dicht is, weten wij echt niet waar we aan toe zijn." Uiteindelijk komt gemeente lijk voorlichter Fons Delemarre met de mededeling dat de Bin nenvest, de stichting die de daklozen die ochtend nog uit het Slaaphuis heeft gezet, alter natieve slaapplekken voor de thuislozen heeft. Hij heeft een papiertje met een telefoonnum mer. „En als u dat belt, helpen zij u verder." Post laat nogmaals weten dat ergens een paar ruiten een on zekere toekomst tegemoet gaan. Maar dat zegt hij de hele dag al. Toen hij achter zijn laat ste ontbijt zat in de Nieuwsteeg. Toen de daklozen weigerden uit het Slaaphuis te vertrekken. En toen er 's ochtends uiteindelijk slechts één wijkagent voor no dig was om het pand te ontrui men. In een mum van tijd zaten de ex-bewoners van het Slaap huis op het muurtje tegenover het pand en leken ze samen op een imitatie van uitgebluste toeristen die met hun zware ba gage (plastic Digros tassen) wachtten op het shuttlebusje naar het vliegveld. Post weet nu amper zijn tra nen te bedwingen. Voor hem is het erg, zeker. Maar als Kareltje een maand buiten moet door brengen is 'ie dood. Kareltje is alcoholist, doodziek, kan amper nog lopen en zit maar op een bankje in het Van der Werfpark. Kareltje huilt veel. Noort meldt na het telefoon tje dat er twee plekjes vrij zijn. Waar en voor hoe lang wil Noort niet zeggen. Eén voor een buitenlandse jongen die ze nuwachtig wordt van het bui ten slapen en één voor Kareltje. En de bezetters zelf dan? Noort: „Ik vind nog wel plaats op een tweezitsbank, Dikkie kan bij het sociaal pension terecht en Jan, ja van Jan weet ik het niet, maar ik heb zo'n vermoeden." De activisten nemen er voor lopig maar genoegen mee. En Post geeft en passant zelf het antwoord op de vraag waar hij vannacht verblijft. „Ik sla zo een ruit in aan de Nieuwsteeg en ga gewoon naar binnen." n Henk Noort en Jan Post, voormalig bezoekers van het Slaaphuis, in discussie met de politie bij de gesloten deuren van de daklozenopvang. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11