Leidsch Dagblad Doden bij busongeluk Frankrijk Zandvoort sluit deel van strand Niemand weet wat gearresteerde jongens in Joegoslavië bezielde Veteranen zetten toon op Republikeinse conventie Leids Vredesmonument opnieuw vernield 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD )uitenlandse zaak 'e Nederlandse reiswereld 'ordt steeds meer een buiten- indse aangelegenheid. De elft van de twintig grootste edrijven is al ingelijfd door iternationale reisonderne- ïingen. De twee grootste, Tra- el Unie en Condor Necker- nann, zijn Duits. agina7 VANDAAG 20 PAGINA'S innenland uitenland ultuuren Kunst, conomie ieloof en Samenleving12 esprek van de Dag2 i Natura 8 leningen15 elevisieprogramma's Vaterkrant Veer Er heerst grote ongerustheid onder familie en vrienden van de vier Nederlanders die in Joegoslavië vastzitten op ver denking van het beramen van plannen om president Milose vic te kidnappen of te ver moorden. De vier hebben op de getoonde tv-beelden een angstige uitdrukking op het ge zicht, hebben verwondingen en lijken welhaast gedrogeerd, vindt hun achterban in Neder land. Intussen slaagt niemand er in het raadsel van de arres tatie op te lossen. De familie van Ger de Rie wil, evenals de andere families, voorlopig niet te veel medede lingen doen. Zijn zus Angela (27) zat maandag thuis tv te kijken toen haar broer in beeld verscheen. „Ik schrok enorm. Mijn ouders zijn op vakantie, maar die komen nu naar huis. We weten niet wat het beste is voor Ger en zijn vrienden, dus willen we voorlopig geen pu bliciteit." Een vriendin van twee ande re betrokkenen, bankemployé Jeroen van Iersel (28) uit Be verwijk en Sander Zeitsen uit Heemskerk, zei gisteren dat de vier vorig jaar al eens op va kantie waren op de Balkan. Volgens haar droegen ze dit keer legerkleding „om niet op te vallen". De vriendin meent blauwe plekken en schaafwon den en een gescheurde lip bij Van Iersel te hebben gezien. „Volgens mij zijn ze mishan deld." Het ministerie van bui tenlandse zaken doet op ver zoek van de families voorlopig geen mededelingen over de zaak. Gisteren is de Nederland se zaakgelastigde in Belgrado tevergeefs voor opheldering naar de Joegoslavische rege ring gestuurd. Vandaag wordt een Joegoslavische zaakgelas tigde op het ministerie in Den Haag ontboden. Joegoslavië heeft zich niet gehouden aan internationale regels voor het melden van arrestaties, zo heet het. Over beide gesprekken worden geen mededelingen Pagina 3: 'Een legerbroek maakt nog geen huursoldaat' Prominente oorlogsveteranen hebben gisteren de toon gezet op de tweede dag van de Re publikeinse conventie in Phi ladelphia. De commandant van de geallieerde troepen tij dens de Golfoorlog, Norman Schwarzkopf, pleitte vanaf het slagschip New Jersey voor een sterk leger. Hij laakte de De mocratische president Clin ton, die het aantal manschap pen sterk heeft teruggebracht. John McCain, die de race om de kandidatuur voor het presidentschap met George W. Bush het langst heeft vol gehouden, was aJ zijn kritiek op de gouverneur van Texas vergeten. Hij roemde hem als 'een man die in de grootheid van Amerika gelooft, de natie bijeen zal houden en de be langen en waarden van de Amerikanen niet zal verkwan selen'. Terwijl de 2.066 afgevaardi- gen hun nieuwe held Bush hoorden aanprijzen, werd buiten gedemonstreerd, voor al tegen de doodstraf. Bush junior is daar een hartstoch telijk voorstander van. Onder zijn gouverneurschap zijn in Texas 137 executies voltrok ken. De politie pakte bijna driehonderd betogers op. Vier agenten raakten gewond. 5: Bedrijfsleven speelt sinterklaas in Phila delphia Alleenstaande vrouwen worden nieuwe yuppen LONDEN RTR/ANP Hoogopgeleide, alleenstaande werkende vrouwen worden de belangrijkste consumenten in de westerse wereld. Ze stoten de yuppen van de eerste plaats, voorspelt een gerenommeerd reclamebureau dat zich bezig houdt met consumententrends. Volgens een onderzoek dat het bedrijf liet uitvoeren, doen reclamemakers er goed aan zich specifiek op deze doel groep te richten, aldus directri ce Salzman van Young Rubi- cam's Intelligence Factory. Zij moeten daarbij appelleren aan de intelligentie en het zelfbe wustzijn. Steeds meer vrouwen stellen een huwelijk uit of trou wen helemaal niet. lv' OENSDAG 2 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 13 Bibliotheek in Banyaka staat vol met boeken uit Voorschoten 14 Tesselschade Arbeid Adelt borduurt voor het goede doel 18 Deventer weer in de ban van boekenmarkt 19 Marion Jones in Stockholm weer supersnel op 100 meter o dreigt met lluiten fabrieken en verbod op chloortrans- orten door Nederland bete ent het einde van fabrieken an Akzo Nobel in Delfzijl en engelo. Dan gaan 500 tot 750 rbeidsplaatsen verloren, al- us een Akzo-woordvoerder. linister Pronk van VROM aat op 15 augustus met Akzo ar aanleiding van kritiek de milieubeweging op loortreinen. Die rijden twee pt drie keer per week vanuit lelfzijl en Hengelo naar het jotlekgebied. Shell-mensen in Nigeria gegijzeld n het zuidoosten van Nigeria ijn 165 medewerkers van hell in gijzeling genomen, lat heeft een Shell-woord- oerder in Lagos meegedeeld. Inder de gijzelaars zouden tertien buitenlanders zijn. tond dertig mannen namen Baandag al gewapenderhand jezit van een olieproductieter- bin in de Nigerdelta. Ze willen èn baan bij het bedrijf. jewonden bij 'uurwerkongeluk ij een ongeluk tijdens een uurwerkshow in het Zwitser- Luzern hebben vijftien ïensen gisteravond brand- ronden of gehoorschade op- elopen. Volgens de politie ras een doos met zes vuurpij- ïn omgeslagen, waarna de rojectielen het publiek in choten. Uit een eerste onder- oek bleek dat de doos niet op en vaste ondergrond was be- estigd, maar los op het gras as gezet. Celstraf voor verhongering !en Duitse man die zijn zieke chtgenote liet verhongeren, is jisteren in het Oost-Duitse leuruppin veroordeeld tot vijf par gevangenisstraf. De 43-ja- ige vrouw was alcoholiste en ped aan een maagzweer. Ze leek al weken voor haar over- Ijden niets meer te eten te lebben gekregen en woog bij oerlijden minder dan dertig Blo. De veroordeelde ver jaarde dat hij geen dokters- lulp had ingeroepen, omdat ijn vrouw niet was verzekerd fcgen ziektekosten. NLM in beroep >ver koffers e KLM gaat in hoger beroep egen de uitspraak van de echter gisteren dat bagage en assagiers in één en hetzelfde liegtuig moeten worden ver- oerd. De KLM meent dat zij andelt volgens het lucht- aartverdrag van Warschau, lierin staat dat een lucht- aartmaatschappij haar uiter- :e best moet doen om alles op jd te leveren. Volgens de LM kan daarom niet gespro- en worden van een garantie, agina 2 agina 7 leiswereld vaak Leidse daklozen kunnen na sluiting Slaaphuis nergens meer terecht Schiphol moet Bulderbos even met rust laten HAARLEM THEO VAN DER KAAU Het Bulderbos mag nog even blijven. De Haarlemse recht bank stak gisteren een stokje voor de onteigeningsprocedu re die de luchthaven Schiphol in gang had gezet voor de 1145 vierkante meter grond aan de Vijfhuizerweg, die nodig is voor de aanleg van de vijfde baan. Het bos is eigendom van 357 personen, de meesten le den van de vereniging Milieu defensie. Volgens de rechter wil Schiphol te snel. Er is namelijk nog altijd geen definitief be sluit dat Schiphol mag uitbrei den. De Raad van State doet naar verwachting eind deze maand uitspraak in de be roepsprocedure van de milieu beweging tegen dit zogeheten Aanwijzingsbesluit. Pas als dat besluit er ligt, kan de rechter zich buigen over de onteige ning van het Bulderbos. Schiphol dacht via een noodwet, de wet 'versnelling procedures vijfde baan', alvast te kunnen onteigenen. Vol gens de rechter is dat een mis vatting. Om het Bulderbos te laten onteigenen, moet Schip hol na een voor de luchthaven gunstige uitspraak van de Raad van State straks opnieuw naar de rechter stappen. Schiphol noemt de uit spraak van de rechter 'verve lend', maar volgens een woordvoerder zal de aanleg van de vijfde baan geen vertra ging oplopen. De luchthaven gaat er nog steeds vanuit dat de nieuwe baan volgens plan ning in 2003 in gebruik kan worden genomen. De milieubeweging is opge togen over de uitspraak. „We zijn blij dat de rechter de be langen van omwonenden en het milieu zo zwaar heeft laten meewegen", stelt Milieudefen sie vast in een reactie. Maatregelen na vondst explosieven ZANDVOORT FLEUR LEEFLANG Een stuk strand van 250 meter lengte ter hoogte van het pa viljoen Riche in Zandvoort is sinds gisteren op last van bur gemeester Van der Heijden met manshoge hekken afgezet. In één week tijd zijn op dat ge deelte drie explosieven uit de Tweede Wereldoorlog gevon den. Vandaag is begonnen met het afgraven van het strand. De 8-jarige Danny de Bruijn, die met zijn ouders in een strandhuisjes logeert, vond maandag tijdens het spelen een op scherp staande hand granaat. Hij liet de vondst aan zijn vader zien. „Ik schrok me rot", zegt De Bruijn. „Hij kwam aanlopen met een gra naat en het pinnetje zat er nog in." Meteen werden de politie en de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) van de Ko ninklijke Marine ingeschakeld. De EOD is de afgelopen week al drie keer te hulp ge roepen op het betreffende stuk strand. De gemeente vermoedt dat er een oude munitieput onder het zand ligt. Van der Heijden heeft daarom op dracht gegeven om het stuk strand, dat ligt tussen kam peervereniging Strandgenoe- gen en kampeervereniging Amsterdam, tot nader order af te sluiten voor bezoekers. De gemeente Zandvoort noemt verandering in de zee stroming en het afkalven van de kustlijn als mogelijke oor zaken voor de plotselinge aan wezigheid van de munitie. Vandaag is een begin gemaakt met het opruimen van explo sieven op het stuk strand. Het karwei neemt enkele weken in beslag. Al die tijd blijft het bewuste stuk strand verboden gebied voor badgasten. Vakantiereis met Peter Langhout uit Alphen eindigt in drama Bij een busongeluk bij het Franse Valence zijn van nacht vier Nederlanders omgekomen. Een bus die het Alphense Peter Lang hout Reizen had gechar terd van TCR-Tours uit Raalte, botste om twee uur op een pijler van een brug over de snelweg Parijs - Marseille. Waarschijnlijk is de chauffeur, die onge deerd bleef, de macht over het stuur verloren. Bij het ongeluk raakten 21 men sen gewond, van wie er vier ernstig aan toe zijn, aldus de Franse autoriteiten. Onder de gewonden zijn ook zeven inzit tenden van een Zweedse mini bus die achterop de Nederland se bus reed. Het gaat waar schijnlijk om een gezin uit Noord-Afrika. Een tweede Nederlandse bus van de Rotterdamse touropera tor GoGo tours reed vervolgens op de eerste twee voertuigen in, zo meldde de politie. Een woordvoerder van GoGo tours beweert dat zijn bus niet be trokken was bij het opgeval met de eerste Nederlandse touring car, maar driehonderd meter daarachter in de chaos terecht kwam. De 44 inzittenden van deze bus bleven ongedeerd. Zij kwamen uit Malgrat de Mar en Estarit en zijn inmiddels in een andere bus onderweg naar Ne derland. De bus van Peter Langhout vervoerde overwegend jonge ren uit heel Nederland die va kantie hadden gehouden in Lloret de Mar. Van de 54 plaat sen in de bus waren er vijftig bezet, 37 inzittenden bleven ongedeerd. Zij worden opge- Reddingswerkers zijn druk bezig bij de totaal vernielde bus die de afgelopen nacht de pijler van een brug over de snelweg bij Valence ramde. foto ap patrick gardin vangen in een kazerne van het Franse leger. De gewonden zijn overgebracht naar het centrale hospitaal van Valence. Een aantal gewonden heeft bijna vijf uren beklemd gezeten in het voorste deel van de ver ongelukte bus. Rond acht uur vanmorgen wist de Franse brandweer hen te bevrijden. Bij twee gewonden zijn ter plaatse amputaties uitgevoerd. Bij een meisje van zeven jaar oud werd een onderbeen afgezet. Direct na het busongeluk werd een hulpplan in werking gesteld. Zowel op de plek van het ongeval, als in het zieken huis en in de kazerne waren di rect teams van hulpverleners en psychologen met tolken aanwe zig. De coördinerende hulpver leningsorganisatie SOS-Inter- national heeft een telefoon nummer geopend waar men sen terecht kunnen met vragen. Het telefoonnummer is: 0800- 0990099. De prefect van het gebied kondigde een soort noodtoe stand af, die het de autoriteiten mogelijk maakte alle middelen in te zetten. Het crisiscentrum op de prefectuur dirigeerde 80 brandweerlieden naar de plek van de ramp. Tevens werden tolken opgeroepen om psycho logen te helpen met de overle venden te communiceren. De A7 - de Autoroute du Soleil - was urenlang geblokkeerd. Alarmcentrale SOS Interna tional heeft vanochtend rond negen uur vanaf Rotterdam Air- port een medisch team ge stuurd naar Valence. Het be staat uit twee artsen, een psy choloog en twee hulpverleners van de SOS-centrale. „Het is vooral onze taak om in kaart te brengen hoe de mensen er aan toe zijn. Aan de hand daarvan bepalen we wie direct terugkan naar Nederland en wie nog even moet blijven", zegt Henk Dokter, directeur International Ambulances in Rotterdam. Naar verwachting arriveert van avond de eerste lichting busrei zigers op Rotterdam Airport. Vandalen hebben opnieuw twee glasplaten van het Vredes monument op de Garen markt in Leiden vernield. Vorige week werd het monument al proviso risch opgelapt, nadat drie pane len waren stukgeslagen. „Het is natuurlijk diep treurig dat bet weer is gebeurd", verzucht cul tuurwethouder A. Pechtold. Het laatste dieptepunt in het drama van het veelgeplaagde Vredesmonument aan de Ga- renmarkt, doet de wethouder niet' van gedachten veranderen. „Ik denk er nog net zo over als vorige week. We maken de twee "jaar van de evaluatietermijn ge woon af. Volgend voorjaar pre senteer ik alle mogelijke opties voor een oplossing aan de ge meenteraad." Die alternatieven lopen uit een van het vervaardigen van het kunstwerk in vandalisme- bestendig materiaal tot het ver plaatsen of verwijderen van het - - monument. Kunstenaar Stule- Het zwaar gehavende Vredesmonument. foto taco van der eb meijer heeft meermalen laten weten niets te voelen voor welke optie dan ook. Voor Pechtold naar." Pechtold denkt niet dat de vernielingen een doelgerichte lijkt de maat inmiddels vol. „We kiezen na de evaluatie uit één actie zijn tegen de betekenis van het Vredesmonument. „Ik denk van de alternatieven. Mét of zonder toestemming van de kunste- alleen dat het een te kwetsbaar object is voor die plek." NR. 42377 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD 15 AAN Kin Hubbard Sommige mensen maken complimentjes op een ma nier alsof ze een ontvangst bewijs terug verwachten. Minister Levy dient ontslag in JERUZALEM De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Levy heeft van daag zijn eerder geuite dreige ment waargemaakt en zijn ont slag ingediend. Daarmee is het vrijwel zeker geworden dat Isra el afstevent op vervroegde par lementsverkiezingen. Levy vindt dat Barak te veel conces sies aan de Palestijnen heeft ge daan bij het vredesoverleg in Camp David. Levy's onvrede geldt met name de status van Jeruzalem. De bewindsman had ver klaard dat hij zou opstappen als premier Barak niet vóór van daag zou trachten een regering van nationale eenheid te vor men. Voor samenwerking met de rechtse Likud voelt Barak echter niets, omdat dat de kans op vrede met de Palestijnen zou verkleinen. Nu Levy opstapt, verliest Ba rak opnieuw steun in het parle ment. In de Knesset zitten twee partijgenoten van Levy. Later vandaag zou een voorstel in stemming komen om vervroeg de verkiezingen te houden. Met het opstappen van Levy leek het rond het middaguur zeker dat die motie het zou halen. Pas in oktober, na het zomerreces, kan de Knesset echter definitief besluiten tot vervroegde parle mentsverkiezingen. Ja, Ik wil een abonnement 1 op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer tl.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) 1 Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. j Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1