1 AbvaKabo en Kiem stevenen af op fusie 'Als hij ons pakt, vermoordt hij ons' 'Hoogovens-familie' blijft in twijfel achter na vertrek topman Leids bedrijf Pharming lijdt nog steeds verlies Essent en NUON strijden om waterbedrijf Limburg Economie Eerste aanvoer voor zuurkool Lage biedingen op Duitse umts-licenties KPN grijpt alsnog naast Bulgaars telefoonbedrijf NSDAG 1 AUGUSTUS 2000 TO Britten overwegen steun aan Nissan 5 ,onden De Britse minister-president Blair en minister Byers Industrie) hebben gisteren met Nissan onderhandeld over de '•Moekomst van de autofabriek in Sunderland. De Britse regering lofou 178 miljoen gulden beschikbaar willen stellen om de vesti- 4.8ring open te houden. Bij de fabriek werken 5.000 mensen. Ver- Q ®Öer werken er nog duizenden in de toeleverende industrie. Vol- olögens Nissan is de fabriek onrendabel door de hoge koers van 7.7het Britse pond. Topman Ghosn heeft meermalen verklaard dat jgjle fabriek mogelijk wordt gesloten. Een woordvoerder bevestig- 5.6{le tegenover de Financial Times dat er over steun is gesproken. 9.5) tkzo koopt coatingbedrijf in VS isterdam Akzo Nobel neemt de coatingactiviteiten van het lerikaanse Dexter Corporation over. Het chemieconcern /ordt hiermee, naar eigen zeggen, wereldleider op de markt 5'^oor vliegtuiglakken. De koopsom is niet bekendgemaakt. De l^pmvang van Akzo's Aerospace Coatings-activiteiten wordt voor 2 3He overname verdubbeld. De coatingactiviteiten van Dexter zijn ongevestigd in de VS en Italië. Er werken ongeveer 200 mensen. uDe omzet over 1999 bedroeg ongeveer 110 miljoen gulden. Renzine weer drie cent duurder ^q[?en haag De benzineprijzen gaan morgen opnieuw drie cent s^pmhoog. Ook diesel wordt één cent duurder naar f 1,834. Dat 4^maakte marktleider Shell gisteren bekend. Een liter gewone ^loodvrije benzine kost morgen 2,55 gulden. De prijs van super roplus ongelood stijgt naar 2,70 gulden en die van super met Lijoodvervanger naar 2,76. Gisteren werd de benzineprijs al met i^yijf cent per liter verhoogd. o!5 ISfeerste Duitse 'green card' uitgereikt ^Neurenberg De Indonesische computerexpert Harianto Wijaya jfneeft gisteren de eerste Duitse 'green card' in ontvangst geno- cüinen. Met de verstrekking van tijdelijke werkvergunningen aan 2'4friensen van buiten de EU probeert de Duitse regering 75.000 0;5panen op te vullen in de informatietechnologie. Maar bedrijfs- 4,2ileiders en politici vrezen dat recente aanslagen op buitenlan- 0'Ipers de komst van buitenlandse experts zullen afremmen. Wij- i'2(aya kreeg een werkvergunning voor vijf jaar en heeft al een baan i.Ksoftwarebedrijf Aixcom in Aken. In totaal hebben zich 5.400 3'gjkandidaten aangemeld. *'3 0^Spullen Expo 2000 in de verkoop 2.3(amsterdam Het Nederlandse veilingbedrijf Troostwijk gaat de ^■spullen van Expo 2000, de wereldtentoonstelling in Hannover, 3 j(verkopen. Hoewel het evenement pas op 31 oktober is afgelo- o.7jpen, hengelt het bedrijf nu al naar kopers. Troostwijk heeft on- Q gjder meer een monorail met kleine cabines, de toren van Babel ^6<en een groep van 72 zichzelf in groepen organiserende robots in 2 8jde aanbieding. Maar ook meer alledaagse spullen zoals bureau- 19 stoelen en bewakingscamera's zijn vanaf november overbodig. i.7j„We zijn in gesprek met Amerikaanse pretparken. Maar ook ^•4jmet steden en musea", zegt directeur Dieker. 3,3aet biotechnologiebedrijf Phar- Mping is nog altijd niet uit de ^Ontwikkelingsfase. Daardoor is ('j|et verlies van het Leidse be- 2,'olrijf over het eerste halfjaar uit- ^•||ekomen op bijna zeventien )^niljoen gulden. 1 Pharming, dat melk als grondstof gebruikt voor medi- lijnen, maakte eerder bekend jat het hoopt in 2003 quitte te Iraaien. Op dit moment heeft jiet bedrijf veel geld nodig. De 0. inkomsten kwamen uit op ruim 'M7 miljoen gulden terwijl de uit graven stegen tot zo'n 34 mil- 1.jpen. H Als Pharming medicijnen vieerlen gpd '•1 was dat Essent zich alleeh bezig hield met elektriciteit, gas en af valverwerking en totaal geen af finiteit had met water. Maar dat argument heeft Essent nu on deruitgehaald. Onder meer met de recente aankoop van de Stadtwerke Bremen in Noord Duitsland, een nutsbedrijf dat ook water verkoopt aan 100.000 afnemers. Maar de sterkste troef van Es sent is de recente alliantie met het Zeeuwse energiebedrijf Del ta, dat sinds jaar en dag een wa- terpoot binnen het bedrijf kent met circa 150.000 klanten. Delta Nutsbedrijven en Essent heb ben directie en raad van com missarissen van WML dan ook een brief gestuurd waarin ook WML wordt uitgenodigd deel te nemen in de alliantie. Essent heeft het bod ook aan de aandeelhouders van WML kenbaar gemaakt. Dat zijn de Limburgse gemeenten en het .provinciebestuur. Die hebben zich overigens in juni nog tegen een fusie met NUON uitgespro ken. ^nergieconcern Essent wil het ^Limburgse waterbedrijf WML 1.inlijven en is bereid daarvoor j|ijna een half miljard gulden jll.000 gulden per aansluiting) 5.ip tafel te leggen. Dit maakte '^ssent-topman Prieckaerts gis teren bekend. Met het bod wil Essent, het grootste energieconcern van Mederland, NUON de loef af steken. Want de directe concur rent is weliswaar bereid hetzelf de bedrag te betalen, maar ze- ker 150 WML-medewerkers zul- len dan naar Friesland moeten NUON kocht vorig jaar het l2 Waterbedrijf Friesland waarbij '2 le Friezen bedongen dat de eerdere uitbouw van de water mot vanuit Friesland plaats zal anden. Essent (10.000 mede- verkers waarvan 2.200 in Lim- )urg) is tot nu toe steeds door ^pML (550 medewerkers) bui- :en de deur gehouden als mo- ;elijke overnamekandidaat. Be- angrijkste argument daarvoor - De verkoop van 51 procent van de aandelen van de Bulgaarse nationale telefoonmaatschappij BTC aan het Nederlands-Griek se consortium van KPN en OTE, is mislukt. Bulgarije zal nieuwe procedure voor de .verkoop in gang zetten, zo "'meldde de Bulgaarse regering volgens staatsmedia. Bulgarije had 31 juli als uiter datum genoemd om de on- 7 derhandelingen af te ronden. 3 KPN en het Griekse OTE heb- ben de afgelopen nacht vier uur lang telefonisch onderhandeld met de Bulgaarse werkgroep j, vie de v^/koop begeleidt. Maar de partijen konden het niet eens worden. De onderhandelingen over de overname lopen al een jaar, en tot tweemaal toe meldde KPN dat de zaak vrijwel rond was. Eind vorig jaar kwam er voor het eerst een kink in de kabel, toen de Bulgaarse regering het oorspronkelijke bod van 510 miljoen dollar van de hand wees. Begin dit jaar verhoogden de Nederlanders en Grieken hun bod met 100 miljoen dol lar. De verkoop van BTC is in Bulgarije omstreden. Het is de eerste mislukte privatisering van deze omvang sinds de val van het communistische be wind. Bonden willen efficiënter werken AbvaKabo FNV en FNV Kiem willen nog dit jaar fuseren. FNV Kiem behartigt de belangen van leden in de grafi sche sector en de kunst-, cultuur- en mediahoek. Abva Kabo FNV is er voor de mensen in het onderwijs, de zorg, de overheid en sommige geprivatiseerde marktsec toren, zoals de post. den haag gpd Door een fusie kunnen de beide bonden efficiënter werken. Als ze eikaars kantoren en mensen gebruiken, blijft er meer geld en tijd over voor andere dingen. De bonden, die samen 400.000 leden tellen, willen zich vooral meer richten op het lobbyen. „Daar hebben we nu vaak geen mensen voor", aldus een woordvoerder van AbvaKabo FNV. De ambtenarenbond wil bij de overheid lobbyen op het ter rein van de zorgsector, maar ook bij economische zaken op het terrein van de nieuwe me dia en ICT. Door steviger te lob byen verwachten de bonden dat ze in een eerder stadium in vloed kunnen uitoefenen op belangrijke beslissingen. „Het opstellen van de Cul tuurnota, waarin subsidies wor den vastgelegd voor bijvoor beeld orkesten, heeft een grote invloed op de werkgelegenheid. Daar willen we ons eerder mee bemoeien", aldus de woord voerder. Het is niet de eerste fusie van de AbvaKabo. Twee jaar gele den trok de vakbond NOVON, voor de overheid en de non- profitsector, bij de AbvaKabo in. De op een na grootste FNV- bond voerde ook toen al ge sprekken met meerdere gega digden, zoals de onderwijsbond Aob, maar die liepen op niets uit. Eind 1998 voerde de bond opnieuw gesprekken met de Aob en de Nederlandse Politie bond NPB om tot een grote fu sie te komen. Opnieuw stapte de Aob uit het overleg. AbvaKa bo FNV en de NPB besloten sa men verder te gaan. De werkor ganisaties die de werkzaamhe den bepalen fuseerden, maar de verenigingen niet. Hierdoor kon de Politiebond haar eigen identiteit behouden en toch in tensief samenwerken met Ab vaKabo. Volgens Gerard Veth van Ab vaKabo FNV zoeken de bonden meer samenwerking sinds de fusie van de oude FNV-bonden tot FNV Bondgenoten. „We streven naar grotere eenheden waardoor we efficiënter kunnen werken." De bond sluit fusies met andere bonden in de toe komst niet uit. Ook niet met bonden die niet onder de vak beweging FNV vallen. „Maar je moet wel iets gezamenlijks heb ben." Een fusie met bijvoor beeld de Horecabond FNV ziet Veth niet zo snel ontstaan. Na de fusie ligt een verhui zing naar Woerden volgens de woordvoerder voor de hand. In de winter van dit jaar beslissen de besturen van de beide bon den tijdens een congres of de fusie definitief doorgaat. Bij een fusie zal er waarschijnlijk ook een nieuwe naam komen. ontdekt die succesvol zijn, zul len de rode cijfers snel verdwij nen. Onlangs werd bekend dat het bedrijf een geneesmiddel heeft gevonden tegen de tot dusver ongeneeslijke spierziek te van Pompe. Het middel is ge baseerd op de melk van een ko nijn, dat van een bepaald gen is voorzien. Sinds vorig jaar is Pharming genoteerd aan de Amsterdamse effectenbeurs. Het bedrijf hoeft voorlopig geen beroep te doen op dé kapitaalmarkt, want het heeft nog 107 miljoen in kas. Het grote publiek kent Phar ming beter als eigenaar van de genetisch gemanipuleerde stier Herman. zuiD-scHARWQUDEBij de firma Kramer in het Noord-Hollandse Zuid-Scharwoude is gisteren de zuurkoolcampagne begonnen. De komende we ken wordt er twintig miljoen kilo witte kool verwerkt. De eerste kolen kwamen gisteren bij het bedrijf binnen. De nieuwe oogst zuurkool ligt half augustus in de groentenschappen. FOTO ANP HANS STEINMEIFR berlun peter van nuusenburg correspondent Onder zeer strenge veiligheidsmaatregelen is gisteren in Mainz de veiling van de umts- licenties in Duitsland begonnen. De zeven bedrijven die de vergunningen voor de nieuwe gsm-generatie op de grootste Euro pese telecom-markt willen bemachtigen, hebben zich bij de eerste ronde 'terughou dend' opgesteld, aldus toezichthouder Scheurle. Het hoogste bod kwam op naam van de Duitse Mobilcöm en haar partner France Telecom. Zij boden ruim 500 miljoen mark voor één van de vier tot zes uit te geven vergunning. In totaal boden de onderne mingen, waaronder KPN met haar Duitse dochter E-plus, gisteren 2,2 miljard mark. Dat resultaat bevestigde vermoedens dat Duitsland de Nederlandse en niet de Britse trend zal volgen. De verkoop van de Britse umts-vergunningen leverde 80 miljard op, veel meer dan verwacht. Dit wekte in Duitsland hooggespannen verwachtingen. Men ging er van uit dat minister Eichel (fi nanciën) rond de 120 miljard mark zou in casseren. De tegenvallende opbrengst van de veiling in Nederland heeft deze euforie getemperd. Experts schatten de opbrengt nu op 50 tot 70 miljard. Eichel zelf heeft 20 miljard ingeboekt. Hij wil dit gebruiken om de staatsschuld te verminderen. De veiling vindt onder strikte geheim houding plaats. Elke onderneming heeft twee kopers ingezet. Zij zitten in een ka mertje in een voormalige kazerne en zijn uitgerust met een telefoon, een fax en een computer. Contact tussen de concurrenten is verboden. De bieders staan alleen in ver binding met het moederbedrijf. Hun bod brengen ze via de pc uit. Wie naar de wc moet, krijgt een veiligheidsbeamte mee. Deze maatregelen moeten (prijs)afspraken tussen de concurrenten voorkomen. De veiling zelf verloopt volgens een zeer gecompliceerde procedure. De bedrijven, naast de bovengenoemde alle grote jon gens in de branche zoals Deutsche Tele kom, Mannesmann-Vodafone, British Tele com, KPN en partners Hutchinson Wham- poa en NTT Docomo, het Spaanse Telefo nica en Finse Sonera, kunnen twee, drie of vier frequentieblokken kopen. De verwach ting is dat uiteindelijk vijf bedrijven met de licenties aan de haal gaan. Na de eerste dag zijn alle zeven gegadigden nog in de race. Olifantenverzorger Pieter van der Valk: „Beginners moeten onge veer anderhalf jaar meelopen." FOTO GPD HENK BENTING De grafstenenmaker, de olifantenverzorger, de pianostem mer en de koster. Nederland telt honderden beroepen met slechts een handjevol werknemers. Een serie verhalen over hun arbeidsvoorwaarden. Vandaag deel 2: de olifantenver zorger. emmen rixt albertsma De Birmaanse olifanten in het dierenpark in Emmen hebben de laatste stem bij de sollicitaties voor hun nieuwe verzorger. Als één van de oli fanten in de kudde de verzor ger niet mag, dan zal de solli citant op zoek moeten naar een nieuwe baan. Olifantenverzorger Pieter van der Valk maakt al twaalf jaar deel uit van de kudde, vanaf de zijlijn. De acht volwassen vrouwtjes en zes jonge oli fantjes - de grootste kudde van Europa - accepteren hem volledig. Als hij 's ochtends in de stal bezig is luisteren ze braaf naar zijn commando's. Van der Valk begon net als dierenverzorger toen de kud de twaalf jaar geleden naar Emmen kwam. Sindsdien zorgt hij met nog vier andere verzorgers voor de dikhuiden. Om half achts morgens be gint zijn dag met het voeren van de olifanten. Zijn werktij den zijn gebonden aan het publiek. „Om negen uur moeten de olifanten naar buiten, als de eerste bezoekers komen." Te gen die tijd hebben ze al uit gebreid gegeten. Om half zes 's avonds, als iedereen naar huis gaat, mogen ze weer naar binnen. Daar kunnen ze met de hele groep in één ruimte eten, spelen en sla pen, dat laatste doen de vol wassen olifanten trouwens maar vier uurtjes per nacht. In de zomer zijn het vaak lan ge dagen voor Van der Valk. Door de langere openingstij den werken de verzorgers 's zomers tenminste 8,5 uur per dag. In de winter werken ze 7,5 uur per dag en in het voor- en najaar 8 uur. Flexi bele werktijden dus, die aan het seizoen zijn gebonden. „De meeste mensen vinden die wisselende werktijden wel prettig. Dan ben je 's winters wat eerder klaar." Ondanks de kortere werkdagen blijft de hoeveelheid werk wel hetzelf de. „Dat is wel eens schippe ren. Als we de nagels van de olifanten moeten vijlen, blijft er minder tijd over om de stal grondig schoon te maken." Behendig manoeuvreert Van der Valk zich tussen de dikke lijven in de wei. Zachtjes pra tend tegen de olifanten als ze iets moeten opschuiven of een stapje naar achteren moeten doen. Een van de ou dere olifanten legt zijn slurf op het hoofd van Van der Valk en snuffelt aan zijn oor. De kleintjes drentelen nieuwsgierig om hem heen. „Omdat de olifanten 's win ters iets later naar buiten gaan vanwege de kou maken we de olifantenwei zelf schoon. In de zomer krijgen we hulp van scholieren die iets willen bijverdienen." En die hulp is welkom, want de werkdruk bij de verzorgers neemt de laatste jaren toe, onder andere door het invoe ren van de 36-urige werk week. In de nieuwe CAO is af gesproken om onderzoek te doen naar de werkdruk bij de verzorgers. „Het probleem bij de olifan tenverzorgers is dat niet ie dereen alle werkzaamheden mag doen. Beginners moeten ongeveer anderhalf jaar mee lopen met een ervaren ver zorger en we werken altijd met z'n tweeën. Met minder ervaren mensen, is het dus moeilijker om snipperdagen op te nemen", aldus Van der Valk. „Je vindt ook niet zo maar een vervanger." Want ook ervaren krachten van an dere dierentuinen moeten enkele maanden aan de oli fanten wennen. De verzorgers van olifanten, slangen, tijgers en vlinders, vallen samen met alle andere medewerkers onder de CAO voor het Noorder Dierenpark, die onlangs voor negen maanden is afgesloten met 3,25 procent loonsverhoging. Al die verschillende beroepen hebben ook verschillende re gelingen. Zo is de technische dienst niet gebonden aan de openingstijden van het die renpark, de kassamedewer kers zijn dat wel. Ook de pau zes van de 130 medewerkers van het park lopen uiteen. De administratieve medewerkers hebben geen anderhalf uur pauze, zoals de verzorgers, die langer blijven om de die ren 's avonds weer in te slui ten. Hoewel sommige verzorgers met gevaarlijke dieren wer ken, kennen ze geen 'geva- rentoeslag'. „We hebben er wel eens over gediscussieerd, maar het is nooit ingevoerd in de CAO. Het probleem is dat je dan ook moet bepalen welke dieren gevaarlijk zijn. En daar verschillen de me ningen over." De olifanten zouden zeker onder de 'ge vaarlijke' dieren vallen, meent Van der Valk. Want er zitten zeker gevaren aan het werken met de olifanten. Zo ziet het enige volwassen mannetje in het Dierenpark zijn verzorgers als indringers in de kudde. „Als hij ons pakt dan vermoordt hij ons", al dus Van der Valk. umuiden pieter van hove Ze geven het ruiterlijk toe. De Nederlandse vakbonden en de Centrale Ondernemingsraad (COR) van Corus zien met lede ogen aan dat bestuurslid A. van der Velden na ruim 25 jaar ver trekt bij het grootste staalcon cern ter wereld. Na de fusie van Hoogovens en British Steel eind vorig jaar waren Van der Velden en zijn collega F. van Duyne de enige Nederlandse vertegen woordigers in de top van het bedrijf. De. precieze reden van dit onverwachte besluit zal de gemoederen de komende tijd bezighouden. Vast staat in ieder geval dat niemand staat te juichen bij het opstappen van de topman. Vooral niet nu bij het concern, met name in Groot-Brittannië, de komende tijd ingrijpende re organisaties zijn te verwachten. De verliezen van de Britse vesti gingen drikken daarvoor een té zwaar stempel op het hele re sultaat. Juist een persoon als Van der Velden had het con cern met zijn lange-termijnvisie uit het moeras kunnen trekken, roepen FNV Bondgenoten en De Unie in koor. „Hij dacht altijd tien tot vijf tien jaar vooruit", typeert Unie man A. van der Molen zijn voormalige gesprekspartner. Ook de andere bonden roemen zijn doortastendheid en eerlijk heid bij moeilijke ingrepen. „Hij stond altijd open voor dis cussie", aldus J. Mastenbroek (CNV). Als afgestudeerd ingenieur metaalkunde begon Van der Velden zijn loopbaan bij Ceca- mines, een mijnbouw- en me tallurgisch bedrijf in het huidi ge Zaïre. In '75 volgde de over stap naar Hoogovens. In re cordtijd werkte hij zich daar binnen de directie Staal op tot voorzitter. Uiteindelijk werd Van der Velden in 1992 be- Corus-bestuurslid A. van der Velden (rechts) met op de achtergrond zijn collega R. Henstra, directeur staal in IJ muiden. ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER noemd tot lid van de raad van porten van goedkoop staal uit bestuur. Oost-Europa. In totaal vervielen De eerste grote uitdaging liet 2.300 arbeidsplaatsen, waarvan niet lang op zich wachten. De 1.000 via gedwongen ontslag, staal- en aluminiumfabriek De jaren daarop ging het weer maakte grote verliezen door de de goede kant op met Hoog- economisjhe crisis en de im- ovens, resulterend in een re cordwinst van een half miljard gulden in '97. De tweede grote beslissing van Van der Velden c.s. was vo rig jaar de fusie van Hoogovens met het veel grotere British Steel. De Nederlandse vakbon den kwamen in opstand, vooral na geruchten dat honderden banen in IJmuiden zouden ver dwijnen. Uiteindelijk liep alles met een sisser af. De Neder landse vakbonden sloten met de Corus-top een werkgelegen- heidsgarantie af tot 2004. On danks de goede resultaten bij de Nederlandse Corus-vestiging in IJmuiden bleef de situatie aan de overkant van het kanaal zorgwekkend, mede als gevolg door het dure Britse pond. „We zouden die fusie nu weer doen", sprak Van der Vel den enkele maanden geleden vastbesloten in een interview met deze krant. „Je kunt pas over vijf of tien jaar beoordelen of de fusie echt een succes is." Inmiddels heeft de Corus-top forse bezuinigingen aangekon digd in Groot-Brittannië, waar bij zo'n 4.000 banen verdwij nen. Van der Velden beklem toonde destijds dat het valuta probleem nu een zaak is die het hele concern aangaat, en niet alleen de Britse tak. Dit zou kunnen betekenen dat dc min der rooskleurige situatie bij het concern ook gevolgen voor Ne derland kan hebben. „Mogelijk dat het bestuurslid dat niet op zijn geweten wil hebben", aldus J. Duynhoven (FNV Bondgeno ten). Ook is het denkbaar dat de reorganisatie in het Verenigd Koninkrijk volgens Van der Vel den niet ingrijpend genoeg is. De Britse vestigingen zijn veelal verouderd. Mogelijk krijgen de Britse vakbonden meer infor matie over het vertrek van de topman tijdens een ontmoeting op 16 augustus met bestuurs voorzitter John Bryant

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7