Barak krijgt even respijt van Knesset Saaiheid nieuwe president Katzav niet slecht voor Israël Republikeinen klinken bijna als Democraten Buitenland Vrees voor martelingen in nieuwe Turkse cellen Verwoestend vuur Couppleger Fiji-eilanden aangeklaagd INSDAG 1 AUGUSTUS 2000 Aichthaven Sydney zonder stroom DNEYVoor de tweede keer in minder dan een maand tijd zat Ie verkeerstoren van de luchthaven van Sydney vanmorgen ;onder stroom. Het Australische dagblad The Sydney Morning Herald meldt dat er geen vliegtuigen meer konden vertrekken loor de stroomstoring. Op de avond van 6 juli zorgde het uit- 'allen van de elektriciteit op de luchthaven van Sydney voor ha telijke situaties in het luchtruim. De verkeerstoren was een cwartier lang buiten werking en had geen enkel radio- of radar- :ontact met de buitenwereld. Vluchtelingen Molukken geweerd iakarta Vluchtelingen van de Molukken zijn niet meer welkom n andere delen van Indonesië, zoals het noorden van Sulawesi en in de provincie Papua. De lokale autoriteiten zijn bevreesd dat met de vluchtingen ook het geweld tussen moslims en christenen hun gebied binnenkomt. Zo weigeren de autoritei ten in havenplaatsen op Papua 968 Molukse vluchtelingen van joord te laten gaan van een groot schip. Op Papua zijn al vele duizenden Molukse vluchtelingen. De plaatsvervangend gou verneur van Noord-Sulawesi heeft ook verklaard dat er geen Molukkers meer worden toegelaten. Minister van mensenrech ten Saad noemt het weigeren van de vluchtelingen 'zeer tra- jisch', en zal de kwestie aankaarten bij de lokale autoriteiten. Indonesië sluit kampen West-Timor akarta Indonesië sluit alle vluchtelingenkampen voor Oost- "imorezen in West-Timor. Een deel van de ontheemden mis- sruikt de centra als uitvalsbases voor gewelddadige verzetsacti- riteiten op het van Indonesië afgescheiden Oost-Timor. De on- ;eveer 120.000 vluchtelingen moeten beslissen of ze naar Oost- "imor terugkeren of in Indonesië willen blijven. Vanuit West-Ti- nor frustreren pro-Indonesische milities de pogingen van de /erenigde Naties om Oost-Timor naar de zelfstandigheid te lei den. Onlangs schoten guerrillastrijders een Nieuw-Zeelandse Ïolauwhelm dood. De milities zijn het er niet mee eens dat de meerderheid van de bevolking op Oost-Timor zich op 30 augus tus 1999 uitsprak voor de onafhankelijkheid. Slowaakse president werkt weer innsbruck Na meer dan een maand in het ziekenhuis heeft de ISlowaakse president Rudolf Schuster gisteren met de benoe ming van vier nieuwe universiteitsrectoren zijn officiële taken hervat. Hij deed dat vanuit het academisch ziekenhuis in het Oostenrijkse Innsbruck, waar hij in zorgwekkende toestand werd heengebracht toen hij door een dubieuze behandeling in eigen land complicaties had gekregen na een darmoperatie. In een radiouitzending bedankte Schuster zijn gezin, Oostenrijkse artsen en alle Slowaken voor hun steun tijdens zijn ziekte. Hij zei dat de Oostenrijkse artsen zijn leven hebben gered. Ook zei hij voortaan twee verjaardagen te zullen vieren: die van zijn ge boorte en die van zijn wonderbaarlijke genezing. Arrestaties na klopjacht op Afrikanen eisenach De Duitse politie heeft vier jongeren gearresteerd die zaterdag in het Duitse Eisenach een klopjacht op twee Afrika nen hadden gehouden. De asielzoekers uit Togo en Soedan werden getrapt, bespuugd en uitgescholden. Daarna joegen de vier het duo door de stad. Politici reageerden verontwaardigd op het zoveelste incident met vreemdelingenhaat als motief. Zij riepen de burgers op zich met meer moed tegen extremisten te verzetten. De burgemeester van Eisenach bood gisteren zijn ex cuses aan de slachtoffers aan. Kort na de klopjacht maakte de politie in de stad een einde aan een bijeenkomst van rechts-ex- tremisten. Buurtbewoners hadden geklaagd dat de ongeveer vijftig neonazi's leuzen als 'Sieg Heil' riepen. De politie arres- I teerde 29 deelnemers. Israëli met kunsthart gestorven 1 tel aviv Een Israëli die vorige week een stalen kunsthart geïm planteerd had gekregen, is gisteren gestorven. De 64-jarige pati ent leefde vijf dagen met het experimentele hart. Hij stierf aan de lichamelijke problemen die door de slechte conditie van zijn echte hart waren ontstaan, aldus specialisten van het medisch centrum bij Tel Aviv waar de ingreep was uitgevoerd. Het kunsthart werkte onberispelijk. Het volledig metalen perma nente hart moet uiteindelijk de traditionele transplantatie van een hart overbodig maken. Het kunsthart meet acht bij tien centimeter, weegt zo'n 350 gram, en werd ontwikkeld aan de universiteit van het Amerikaanse Pittsburg. Leger Rusland gaat weg uit Georgië tbilisi Het Russische leger is gisteren begonnen met de terug trekking uit twee bases in de voormalige sovjetrepubliek Geor gië, die in 2001 gesloten zullen worden. Over de terugtrekking en vernietiging van oude tanks en pantserwagens is twee jaar moeizaam onderhandeld. De relatie tussen Moskou en Tblisi is gespannen, omdat Rusland de Georgiërs ervan beschuldigt re- j bellen in de aangrenzende Russische deelrepubliek Tsjetsjenië I te helpen. Ook moet Moskou niets hebben van de pogingen van Georgië om nauwe banden met het Westen aan te knopen. De i kosten van de terugtrekking, die werd afgesproken in het kader van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), worden gedragen door de VS en Groot-Brittannië. Lange rijen op Portugese vliegvelden Lissabon Een staking van een dag bij de Portugese immigratie dienst heeft gisteren op de vliegvelden in het land geleid tot ver tragingen oplopend tot drie uur. Verdere stakingen staan ge pland voor 7, 8 en 12 augustus. Bijna alle 500 agenten van de dienst deden aan de staking van gisteren mee. Ze eisen een ver dubbeling van het aantal agenten, betere arbeidsomstandighe den en uitbetaling van gewerkte overuren. Slechts enkele mede werkers van de dienst controleerden passagiers van binnenko mende vluchten. Vertrekkende reizigers hoefden hun paspoort niet te laten zien. Doden bij aanslag op Filipijnse kermis davao In het zuiden van de Filipijnen zijn gisteravond drie do den en 36 gewonden gevallen bij een bomaanslag. De bom ont plofte op een kermis, aldus de politie. Het explosief ging af in de buurt van Compostela in het oosten van het eiland Mindanao. Bomaanslagen worden in deze streken meestal toegeschreven aan het Moro Islamistische Bevrijdingsffont (MILF). Moslimse paratisten in het zuiden van de Filipijnen strijden al tientallen jaren voor een eigen staat in het overwegend katholieke land. tel aviv ad bloemendaal ankara ap De Turkse politie heeft gisteren achttien mensen gearresteerd die in een park in de hoofdstad Ankara protesteerden tegen nieuwe gevangenissen. De te genstanders vrezen dat de nieu we gevangenissen de kans op marteling van gedetineerden groter maken. Op een toegangsweg tot de hoofdstad werd een konvooi van drie bussen tegenhouden waarin familieleden van gevan genen zaten die een petitie wil den aanbieden aan het Turkse parlement. Hierin werd de afge vaardigden volgens de onaf hankelijke Associatie voor de Mensenrechten gevraagd om het nieuwe gevangenissysteem tegen te houden. Volgens de regering zijn nieu we, kleine cellen nodig om een einde te maken aan rellen, gij- zelnemingen en hongerstakin gen. Tot nu toe verblijven de gevangenen in celblokken waar tot honderd gedetineerden per ruimte zijn ondergebracht. Af delingen in Turkse gevangenis sen met veel gedetineerden die behoren tot Koerdische of isla mitische groepen worden door deze gevangenen vaak gerund als indoctrinatiecentra. De nieuwe cellen bieden slechts plaats aan één of drie gedetineerden. Volgens men senrechtenorganisaties zal het nieuwe systeem leiden tot iso lement van gedetineerden. correspondent Tot stomme verbazing van iedereen kreeg Shimon Peres gisteren te wei nig stemmen in de Knesset om presi dent van Israël te worden. De zege praal was voor de veel onbekendere Moshe Katzav. Met hem zal de saai heid regeren, maar misschien is dat juist wat het land nu nodig heeft. Wie hebben Shimon Peres verraden? Knessetleden van de Arbeiderspartij keken gistermiddag in bijna alle rich tingen toen bekend werd dat niet hun kandidaat, maar Moshe Katzav van de Likud, zich de komende zeven jaar president van Israël mag noemen. Ze voelden zich beroofd. Al snel werd duidelijk dat alle zeven tien fractieleden van de religieuze par tij Shas zich tegen Peres hadden ge keerd. De gebruikelijke verdachten dus. Maar er moeten meer parlemnta- riërs zijn geweest die hun toezeggin gen niet hebben waar gemaakt. Arabi sche vertegenwoordigers? David Levy's twee man sterke Gesher-groep? Of kon het waar zijn, wat in Shas met grote stelligheid werd beweerd, dat er afval ligen waren binnen de Arbeiderspartij zelf? De grote zaal van de Knesset was tot de nok gevuld met achterdocht, maar in alle ontzetting was één ding duide lijk: opnieuw had Peres een zeker lij kende overwinning omgezet in een verpletterende nederlaag, misschien wel de meest vernederende van de zes die hij in zijn politieke carrière heeft geleden. De tegenstander van Peres is een poli ticus van het tweede plan. Een lichtge wicht vergeleken met de ex-premier, die Israël aan zijn kernwapens hielp en de Nobelprijs voor de vrede in de wacht sleepte. Een aardige en bekwa me lichtgewicht, dat wel. Op zijn 24ste werd Moshe Katzav ge kozen tot burgemeester van Kiryat Malachi, een Israëlisch stadje met een bevolking van voornamelijk immi granten uit het Midden-Oosten. Hij was er in 1951 terechtgekomen vanuit zijn geboorteland Iran. Sindsdien heeft nazeggen. Katzav dong dan ook nooit naar het soort prijzen waar de gewezen leider van de Arbeiderspartij zijn zinnen op zette, zoals het politieke leiderschap van het land. Wel was hij actief in het politieke studentenleven, bracht hij het tot fractievoorzitter van de Likud en was hij een paar keer minister op minder prestigieuze departementen als die van transport en toerisme. Hij staat bekend als gematigd, zowel in re ligieus als politiek opzicht. In Kiryat Malachi, waar de 55-jarige Katzav nog steeds woont, kostte het hem geen moeite eenvoudig te blijven. Zijn oude moeder is er met haar psal menboek dagen in de weer geweest om de verkiezing van haar zoon af te smeken. En dan was er rabbijn Jitschak Kaduri, de naar verluidt meer dan honderd jaar oude mysticus, die zijn invloed deed gelden in Shas en andere ultra orthodoxe partijen. In een brief aan de Shas-fractie schilderde hij Katzav af als een godvruchtig man, die Beit Hanas- si, de presidentiële residentie, een reli gieus tintje zal geven. In aansluiting op de brief liet Kadouri nog weten dat hij afgelopen zondag een visioen heeft ge had waarin heifi de overwinning van Katzav in de Knesset was geopen baard. Misschien vond de Shas-fractie dat ze niet tegen de goddelijke voorzienig heid in mocht gaan. In ieder geval was de zaak beslecht toen de fractieleden van geestelijk leider Ovadia Josef te horen kregen dat ze mochten stem men wat hun hart hen ingaf. En dat ondanks de goede persoonlijke relatie van Josef met Peres. Het gerucht gaat - maar in de Knesset wemelt het dezer dagen van de geruchten - dat rabbijn Josef zich kwaad heeft gemaakt over een aanbeveling van Perespartijge noot Yossi Beilin om het ministerie van godsdienstzaken en de religieuze raden - weinig meer dan een vorm van werkverschaffing voor rabbijnen - af te schaffen. De leden van de Knesset, zelfs afge vaardigden die niet op hem hadden gestemd, hadden na afloop van de ver kiezing met Peres te doen. Wat een waardig slot had moeten worden van de opmerkelijke carrière van een staatsman, liep uit op een toonbeeld van benepen provinciale politiek. ,,De Knesset vertegenwoordigt het Israëli sche volk niet", riep een vertegen woordiger van een van de regerings partijen. Inderdaad wezen opiniepei lingen op ruime steun bij het volk voor Peres als president. Maar Israël wordt niet bestuurd via enquêtes. Ingewijden denken dat de 77-jarige Peres nu een punt achter zijn politieke loopbaan zal zetten. Het Israëlische volk blijft zitten met Moshe Katzav en dat is eigenlijk niet eens slecht. Katzav mist de ruime internationale ervaring van Peres, maar hij is onkreukbaar, staat dicht bij het gewone volk en is wars van intriges. Na het vertrek van de flamboyante Ezer Weizman wacht de presidentiële residentie een saaie tijd. Maar misschien is zo'n centrum van rust precies wat Israël nodig heeft. Motie van wantrouwen verworpen De regering van de Israëlische premier Barak heeft tot eind oktober respijt gekregen. De Knesset verwierp gis teravond met 50 tegen 50 stemmen een motie van wan trouwen van de Likud-partij over de 'onverantwoorde concessies' die Barak zou hebben gedaan bij het overleg met de Palestijnen in Camp David. Pas na het zomerre ces krijgt de oppositie nieuwe kansen om Barak ten val te brengen. ridoecrestIn het westen van de Verenigde Staten woeden in tien staten bosbranden. Meer dan 215.000 hectare bos is al in de as gelegd in de staten Arizona, Californië, Colorado, Idaho, Montana, Nevada, New Mexico, Utah, Washington en Wyoming. De zwaarste brand woedt in het natuurpark Sequoia National Fo rest, zo'n 200 kilometer ten noorden van Los Angeles. Volgens de autoriteiten zijn de branden de ergste sinds 1988, toen meer dan 1,2 miljoen hectare bos verloren ging of geblakerd werd. FOTO AP MICHAEL CAULFIELD tel aviv ad bloemendaal correspondent Premier Barak heeft nu drie maanden de tijd om orde op zaken te stellen in zijn rege ringscoalitie. In de aanloop naai' Camp David hebben tien van de oorspronkelijke 23 mi nisters zijn regeringsploeg ver laten. Morgen beslist minister van buitenlandse zaken Levy of hij zich met zijn splinterpartij Gesher bij de dissidenten zal aansluiten. In de loop van de afgelopen maand stapte eerst minister Mordechai op na beschuldigin gen van seksuele intimidatie. Daarna verlieten leden van de liberale Meretz de ministers ploeg uit protest tegen conces sies van Barak aan de ultra-or thodoxe partij Shas. Uit verzet tegen het vredesproces vertrok ken vervolgens ook Shas, de Nationaal Religieuze Partij en de immigrantenpartij Israël b'Aliya. Met vaste steun van nog maar 42 van de 120 Knessetle den lijkt de toestand voor Barak hopeloos. Daarmee is hij bij ie dere stemming afhankelijk van partijen die geen deel uitmaken Barak tijdens het debat over de motie van wantrouwen, gisteren in de Knesset. FOTO EPA SS/EN NACKSTRAND van zijn kabinet. Een regering van nationale eenheid lijkt on mogelijk zolang de standpun ten over het vredesproces van de Arbeiderspartij en de Likud ver uiteenlopen. Wat Barak rest is de keuze tussen voortmodde ren met een minderheidskabi net of het uitschrijven van nieu we parlementsverkiezingen. Colin Powell wast afgevaardigden in Philadelphia de oren philadelphia john wanders correspondent De openingsavond van de Re publikeinse nationale conven tie in de Amerikaanse stad Phi ladelphia tikte als een Zwitsers precisiehorloge. Conform de planning van presidentskandi daat George W. Bush en zijn team trachtte de ene na de an dere spreker gisteren een brug te slaan naar groepen kiezers die de afgelopen decennia sys tematisch vergeten werden door de Republikeinse Partij: zwarten, Latino's, nieuwe im migranten, armen, analfabeten. Bij vlagen leek het alsof niet de Republikeinen maar de Demo craten in vergadering bijeen waren. Bush hoopt zijn partij in Philadelphia naar het politieke midden te dirigeren. Daar ligt voor hem de grootste kans op electoraal gewin. En de partij, die hunkert naar een terugkeer in het Witte Huis, lijkt dit te be seffen. Zo kon de alom gerespecteerde Colin Powell vanaf het spreek gestoelte een stevig deel van het partijkader een oorvijg geven, zonder dat dit tot boegeroep in de zaal leidde. Powell, Ameri- ka's hoogste militair tijdens de Golfoorlog, is zwart. De achter stelling van miljoenen zwarte kinderen in de VS is hem een doorn in het oog. Mede daarom is hij voor positieve discrimina tie, een opvatting waarvoor hij vier jaar geleden nog werd uit gejouwd. Gisteravond sprak Powell over het gebrek aan steun voor de Republikeinse Partij onder zwarten en latino's. ,,We moe ten leren inzien dat het cynis me in de zwarte gemeenschap door onszelf wordt gevoed", zei hij. „Bijvoorbeeld als sommi gen in onze partij hun veroor deling uitspreken over positieve discriminatie, programma's die een paar duizend zwarte kinde ren aan een schooldiploma hebben geholpen. Terwijl geen wanklank te horen valt als lob byisten van belangengroepen - die keer op keer uitzonderings posities in de belastingwetge ving versieren voor hun op drachtgevers - met voorrang worden behandeld (door leden van het Congres, red.)." Dat was een opvallend krachti ge uitspraak. Al even opmerke lijk was de suggestie van immi grante Elaine Chao dat de Im migratie- en Naturalisatiedienst in een regering-Bush sympa thieker zal omspringen met nieuwkomers in de VS dan de regering-Clinton doet. De nationale conventie, die elke vier jaar in het zicht van presi dentsverkiezingen plaatsvindt, is van top tot teen geregisseerd. De voornaamste taak van de 2.066 gedelegeerden - het aan wijzen van de Republikeinse presidentskandidaat - is al vol bracht. Bush won al bijna vijf maanden geleden de strijd. Hij is de hoop van de partij. Ook de Betogers voor en tegen allerhande zaken grijpen deze week de Repu blikeinse conventie in Philadelphia aan om hun opvattingen te ventile ren. De demonstraties zijn niet erg massaal en verlopen tot nu toe rus tig. FOTO AP» AL CRESPO Republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschap is be kend: Dick Cheney. In 1991 gaf hij, als minister van defensie onder president George H. Bush (de vader vah George W.) mede leiding aan de Golfoorlog tegen Irak. Toch is de bijeenkomst in Phi ladelphia voor de Republikei nen van eminent belang. Zij biedt Bush jr. het nationale platform dat hij nodig heeft om zijn imago aan te scherpen. Tij dens de voorverkiezingen ont popte hij zich bij vlagen als een stuntelende politicus met on aangename karaktertrekjes, ja zelfs als een handlanger van het christelijk fundamentalisme. De filosofie van christelijk rechts mag dan een groot stem pel drukken op het kader van de Republikeinse partij, als ge dachtegoed voor een presi dentskandidaat is het onge schikt. Het is te extreem om het Amerikaanse volk op de verkie zingsdag te overtuigen. Die les heeft Bush geleerd van de voor zijn partij en zijn vader drama tisch verlopen presidentsver kiezingen van 1992. De toen in Houston, Texas ge houden conventie was te agres sief van toon en schrikte mil joenen kiezers af. De oercon servatieve Pat Buchanan (toen nog lid van de partij) geselde de natie met zijn 'cultuLiroorlog' tegen de liberale kinderen van de jaren zestig. Een van die kin deren was Bill Clinton, die acht jaar geleden de verkiezingen in ging als 'een ander soort Demo craat'. De rest is geschiedenis. President George H. Bush ver loor de verkiezingen en Clinton volgde hem op. De Republikeinen hebben nu een nipte meerderheid in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, maar het president schap is al acht jaar in handen van de Democraten. Meer dan wat ook willen de conventie- gangers in Philadelphia die hoofdprijs heroveren. Met Bush en Cheney op het stembiljet hebben ze eindelijk weer zicht op succes in november. Bush weet dat hij de meeste kans heeft als zowel hijzelf als zijn partij opschuiven naar het midden. De conventie moet daarom bovenal een positieve boodschap uitdragen. Een dracht, aandacht voor minder heden, blik op de toekomst. Geen vuilspuiterij. Met een leu ze die rechtstreeks gestolen lijkt van Clinton presenteert Bush zich nu als 'ander soort Repu blikein'. Dit als aanvulling op zijn aloude slogan: 'Een conser vatief met compassie'. Philadel phia is dé gelegenheid om aan dit soort vage reclameleuzen inhoud te geven. Onderzoek ramp Concorde kan 1,5 jaar duren Het kan nog anderhalf jaar of langer duren voordat duidelijk is wat de oorzaak is van de ramp met de Concorde van Air France. Bij dat ongeluk kwa men vorige week dinsdag 113 mensen om het leven. Alain Monnier, hoofd van een specia le onderzoekscommissie, heeft een en ander gisteren gezegd. „We staan aan het begin van een moeilijk onderzoek", aldus Monnier. Openbaar aanklager Xavier Savat, die een justitieel onder zoek naar de ramp leidt, zei dat 113 mensen zijn omgekomen en niet 114, zoals afgelopen vrijdag gemeld Savat zei dat in middels 21 slachtoffers zijn geï dentificeerd. Vertegenwoordigers van de Franse burgerluchtvaartdienst spraken gisteren met Britse deskundigen over extra veilig heidsmaatregelen. Volgens de Franse overheid zijn de extra maatregelen nodig voordat de Concordes van Air France weer de lucht in kunnen. De enige andere maatschappij die met de supersonische toestellen vliegt, is British Airways. De Concorde van Air France stortte vorige week kort na de start van de Parijse luchthaven Charles de GauUe neer nadat het in brand was geraakt. On derzoekers denken dat de brand bij de linkervleugel niet is begonnen in een motor, maar in de brandstoftank. Een Concorde van British Airways op weg van Londen naar New York maakte zondag een voorzorgslanding in het Ca nadese Gander. Dat gebeurde nadat de passagiers hadden'ge- klaagd over kerosinelucht in de cabine. „De captain werd op cje hoogte gebracht van de geur achterin de cabine en wij ne men nooit een risico", zo ver klaarde een woordvoerster van British Airways de voorzorgs landing. Er zou geen gevaar zijn geweest voor de 57 passagiers en negen bemanningsleden. SUVA-SYDNEY Rtr-ANP De man die op de Fiji-eilanden een staatsgreep wilde plegen, George Speight, is aangeklaagd wegens criminele vergrijpen. Justitie in de hoofdstad Suva heeft dat vanochtend bekend gemaakt. Er wordt nog onder zocht of Speight ook hoogver raad ten laste kan worden ge- legd. Zakenman Speight beweert op te komen voor de belangen van de inheemse eilandenbe woners. Ze worden volgens hem overheerst door de Fijiërs van Indiase afkomst. Hij nam op 19 mei met zeven gewapen de mannen in het parlemenst- gebouw politici in gijzeling, on der wie de democratisch geko zen premier Chaudhry. Uiteindelijk werd de gijzeling na 56 dagen beëindigd. Speight en zijn aanhangers werden aanvankelijk ongemoeid gela ten en de militairen die de re geermacht tijdelijk in handen hadden genomen, vormden een nieuwe, voorlopige rege ring. Bij de onderhandelingen over beëindiging van de gijzeling heeft Speight voor zichzelf en zijn aanhangers amnestie gere geld. Toch werd hij vorige week aangehouden, naar verluidt we gens vergrijpen die hij zou heb ben gepleegd na de beëindiging van de gijzeling. Om wat voor vergrijpen het precies gaat, is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5