Bank boycot bewoners van probleemwijk nou eigenlijk? vr. Binnenland Natuur en Milieu tegen gedogen landbouwgif Acrobatiek 'Wegen bij werkzaamheden altijd afsluiten voor verkeer' Ex-rokers: Shagfabrikant schuldig aan ziekte Kerncentrale Borssele ook na 2004 nog open "VISDAG 1 AUGUSTUS 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Zeeuws meisje verkracht ilhelminadorp Een 17-jarig meisje uit Goes is gisterochtend 'jrkracht aan de zeedijk tussen het Zeeuwse Goes en Wilhelmi- eWorp. De dader probeerde haar daarna te wurgen. Het meisje las op de weg langs de zeedijk aan het skeeleren, toen rond elf Lir een witte stationwagen voor haar stopte. De bestuurder jvong haar mee te gaan in de bosjes, waar hij haar verkrachtte, jaarna sommeerde hij het meisje een half uur te blijven liggen, ben hij terugkwam, probeerde hij het meisje te wurgen. Het jeisje raakte daardoor buiten bewustzijn, en kwam enige tijd ^ter weer bij kennis en kroop vervolgens naar de weg. Daar leid zij een auto aan, waarvan de bestuurder haar heeft thuis bracht. Met het oog op haar verwondingen is het meisje op- -tnomen in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. "leisje dood na hersenvliesontsteking |ANES Het 17-jarige Nederlands meisje uit Alkmaar dat zater- Bg met hersenvliesontsteking is opgenomen in het ziekenhuis [gisteren overleden in het universiteitsziekenhuis van Girona, let afgelopen weekeinde werd de ziekte geconstateerd bij een ools meisje en bij het Nederlandse meisje. Beiden kampeerden I het kustplaatsje Blanes. Eerder was sprake van vier toeristen je in het ziekenhuis zouden zijn opgenomen, maar dat berust blgens N. Camps, hoofd van epidemiologische afdeling, op en misverstand. De toeriste uit Polen is volgens Camps aan de pterende hand. Inmiddels heeft ze de intensive-care afdeling an het ziekenhuis verlaten. nspectie onderzoekt tbs-klinieken (n haag De Inspectie voor de Gezondheidszorg gaat de Ne- prlandse tbs-klinieken onderzoeken. Aanleiding vormen de roblemen bij de Van Mesdagkliniek in Groningen en andere jrichtingen. Alle klinieken kampen met ernstige personeelste- prten. Uit een eerder onderzoek van de inspectie is gebleken ,^t de directie van de Van Mesdagkliniek niet goed functioneer- ,,e. De medische directeur stapte als gevolg van de problemen ep. Twee maanden geleden maakte de interim-directie van de Jiniek bekend dat de inrichtingen de komende drie jaar een e.erde van het personeel gaam vervangen. Dat betekent dat 125 jjiensen de kans lopen hun baan te verliezen. Onvoldoende j^skundig personeel zou moeten vertrekken. ajtunnel morgen weer open ^sterdam De IJtunnel in Amsterdam gaat morgen weer open £)or het autoverkeer. Vanaf de ochtendspits kunnen automobi listen weer gebruikmaken van de verbindingsweg tussen het ^ntrum en Amsterdam Noord. Bijna twee maanden was de Jtunnel afgesloten wegens onderhoudswerkzaamheden in de oostelijke tunnelbuis. Vorig jaar werd de westelijke buis al on dier handen genomen. De IJtunnel heeft een nieuwe asfaltlaag gekregen en de plafonds en ventilatiekanalen zijn gerenoveerd. jj)e opknapbeurt moest voor Sail 2000 gereed zijn. Bij het evene ment, eind augustus op het IJ, worden ruim twee miljoen be- -,angstellenden verwacht. Parachutist komt om op Texel jfXEL Een 24-jarige Ierse militair is gisteren om het leven geko men bij een parachutespring boven Texel. Het slachtoffer is ver moedelijk verstrikt geraakt in de lijnen van de parachute, waar- 'loor zijn valscherm onbestuurbaar raakte en hij pp de grond te ,/letter viel. De man maakte deel uit van een groep Ierse militai- en die op Texel bezig was met een cursus parachutespringen. Sorgvuldiger gebruik medicijnen |[en haag De kwaliteit van het geneesmiddelenbeleid laat in jeel psychiatrische ziekenhuizen te wensen over. Fouten zijn aiet uitgesloten en dat kan ernstige gevolgen hebben voor de 'iatiënt. Dat concludeert de Inspectie voor de Gezondheidszorg IGZ) die verleden jaar een onderzoek heeft ingesteld in 42 alge- nene psychiatrische ziekenhuizen. Aanleiding tot het onder- ioek waren signalen dat er fouten werden gemaakt bij de ver strekking van medicijnen. De psychiatrische ziekenhuizen voe den op het terrein van geneesmiddelen nog geen duidelijk kwa- iteitsbeleid, aldus het inspectierapport dat eerder deze maand afgerond. Veel tips over brand Enschede Amsterdam De oproep van directeur Bakker van het Enschede- le vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks aan getuigen om zich te mel- |ien, heeft 'een stroom van reacties' opgeleverd. Bakker loofde afgelopen vrijdag een beloning van 50.000 gulden uit aan dege- ie die de informatie levert waarmee de oorzaak van de vuur werkramp kan worden blootgelegd. Advocaat Plasman vroeg Tiogelijke getuigen zich schriftelijk bij hem te melden. Over de lard en bruikbaarheid van de inmiddels binnengekomen reac hes kan Plasman nog niets zeggen, zo laat hij weten. Landbouwer veroorzaakt botsingen noorder-koggenlanpEen landbouwer in Noorder-Koggenland heeft gisteren indirect drie aanrijdingen veroorzaakt, waarbij lier mensen gewond zijn geraakt. Bij de ongevallen waren acht iuto's betrokken. De landbouwer verbrandde afval op zijn erf. Door de rookontwikkeling en mist was het zicht op de nabijge legen Westffiesedijk minder dan 5 meter. Lietster gewond door Maria-beeltenis kmsterdam Een 27-jarige fïetster is gisteren gewond geraakt nadat zij geconfronteerd werd met een Maria-afbeelding. Ze fietste op de Weesperzijde in Amsterdam onder de brug door, (oen ze werd geraakt door een uit de hemel vallend schilderij an de heilige maagd. Waarschijnlijk is het kunstwerk van een )p de brug rijdende auto gevallen. De fïetster moest met ver- vondingen aan haar gezicht naar het ziekenhuis worden ge nacht. De eigenaar van de Maria-afbeelding, een doek van veertig bij zeventig centimeter in een oude houten lijst, heeft :ich nog niet gemeld. Als deze niet komt opdagen, geeft de poli- ie het schilderij aan het slachtoffer. SMS, dat staat voor: Short Message Service. Daarmee kunt u tekstberich ten versturen en ontvangen met uw mobiele telefoon; uw bericht wordt binnen enkete seconden afgeleverd; SMS is bellen zonder praten; om bijvoorbeeld nog een keer 'dank je wel' te zeggen; als het moeilijk is om te praten; SMS is handig, leuk en discreet. Bel voor meer informatie 0800-0560 of kijk op www.libertel.nl Postbank weigert inboedelverzekering Bewoners van probleemwijken kunnen geen inboedel verzekering afsluiten bij de Postbank. De bank blijkt be woners van panden in probleembuurten met een ver hoogd risico op inbraak uit te sluiten van zo'n verzeke ring. „Ik kan niet zeggen om welke wijken het gaat, maar het gaat om een heel beperkt aantal postcodegebieden," zegt woordvoerster M. Yntema. rotterdam gpd De Postbank wijkt met haar be leid af van andere verzekerings maatschappijen. Dat komt door de eigen manier van premie- heffen. De Postbank hanteert een vrij laag en standaard tarief voor een inboedelverzekering, maar daar staat wel tegenover dat er maximale risico's gelden. De kans op inbraak en brand in bijvoorbeeld oude stadswijken overschrijdt die vooraf vastge stelde risico's. .Acceptatie van zwaardere ri sico's betekent dat de premie omhoog zou moeten", zegt Yn tema, en dat wil de Postbank niet. „Daarom sluiten we som mige probleemwijken uit. We willen duidelijk zijn door één premie voor iedereen te hante ren. Dat maakt het voor klanten makkelijk en toegankelijk.'' Voor het Verbond van Verze keraars is de handelwijze van de Postbank geen aanleiding om stappen te ondernemen. „Het is niet zo dat mensen uit probleemwijken nergens an ders terecht kunnen. Is dat wel het geval, dan wordt de zaak anders. Een tiental jaren gele den was dat het geval bij de Haagse Schilderswijk, maar daar is toen een oplossing voor volkte gebieden van Nederland Verwarring na uitspraak Pronk den haag gpd Milieuorganisatie Natuur en Milieu eist dat de Algemene In spectiedienst (AID) actief ver boden bestrijdingsmiddelen opspoort bij hoeren en tuin ders. De organisatie heeft het college van procureurs-gene raal verzocht het gedogen van elf middelen te verbieden. Een AID-woordvoerster zegt dat de inspectie druk overlegt met het openbaar ministerie en het de partement van landbouw. Zij verwacht echter niet dat de dienst 'met een vergrootglas' bij boeren en tuinders gaat contro leren. Minister Pronk (milieu) en staatssecretaris Faber hebben vrijdag elf bestrijdingsmiddelen verbóden die door de Tweede Kamer als onmisbaar voor de landbouw zijn beoordeeld. Zij volgen daarmee een uitspraak van de rechter. WD, CDA en D66 eisen duidelijkheid van het kabinet over het bezit van de verboden middelen. Zij vinden dat de tuinders door moeten Het enige wat het Verbond van Verzekeraars kan doen is bewoners die niet bij de Post bank terecht kunnen, aan te ra den om naar een andere verze keraar te stappen. Van Leeuwen onderstreept dat een maat schappij niet verplicht is om mensen voor een inboedelver zekering te accepteren. „Of het nou gaat om iemand met een rieten dak die in het Gooi woont of iemand uit een oude stadswijk, een verzekeraar is vrij in zijn acceptatie." Andere verzekeraars sluiten bewoners van oude wijken niet uit van verzekeringen, maar kennen ook geen standaard premie zoals die van de Post bank. Veel bedrijven hanteren een tarief dat sterk afhankelijk is van de plaats of regio waar ie mand woont. De meeste maat schappijen hebben Nederland ingedeeld in vijf standaardge- bieden, waarbij de premie het hoogste is voor inwoners van de vier grote steden en het laagst voor de noordelijke pro vincies. Om winst te kunnen maken, gebruiken veel maat schappijen een 'beperkte dek king voor bezittingen zoals sie raden en audio- en video-appa- ratuur en geldt in de dichtbe- een eigen risico voor diefstal en inbraak van 500 gulden. papenprecht Op ruim tachtig meter hoogte zijn Belgische schilders bezig met het bijschilderen van elektri- citeitsmasten in Papendrecht. Ze nemen tussen Dordrecht en Alblasserdam in zes weken tijd zes masten on der handen, waarbij het zaak is het evenwicht goed te bewaren. FOTO ANP RICHARD VAN HOEK Natuurkundige Abraham Pais (82) overleden kopenhagen anp De natuurkundige en weten schapshistoricus Abraham Pais, die van Nederlandse afkomst was, is afgelopen vrijdag op 81- jarige leeftijd overleden in Ko penhagen. Dat heeft het Niels Bohr-instituut van de Universi teit van Kopenhagen gisteren bekendgemaakt. De in 1919 in Amsterdam geboren Bram Pais speelde een belangrijke rol in de wetenschappelijke funde ring van de deeltjestheorie. Hij maakte echter vooral naam met zijn biografie van Al- bert Einstein. Het uit 1982 stammende boek, Subtle is the Lord: The Science and the Life of Albert Einstein, geldt als het standaardwerk over de Nobel prijswinnaar met wie Pais in de tweede helft van de jaren '40 samenwerkte aan de universi teit van Princeton, in het Ame rikaanse New Jersey. In 1954 verwierf hij het Amerikaanse staatsburgerschap. Pais behaalde in 1939 zijn doctoraal in de theoretische fy sica aan de Universiteit van Utrecht. Een jaar later brak de oorlog uit. Pais was de laatste jood die zijn doctorsbul behaal de aan een Nederlandse univer siteit in oorlogstijd: op 9 juni 1941 promoveerde hij, terwijl de Duitsers hadden aangekon digd dat er vanaf 14 juni dat jaar geen diploma's meer zou den worden uitgereikt aan jo den. Oud pand ontdekt rotterdam gpd Een amateurarcheoloog heeft op een bouwplaats aan de Bin nenrotte stenen fundamenten ontdekt die wellicht horen bij een van de oudste gebouwen van Rotterdam. Het gaat om een gebouw van ongeveer twin tig bij twintig meter dat eigen schappen van een kasteel lijkt te hebben. Volgens amateurar cheoloog Robert Volk is het waarschijnlijk aan het eind van de dertiende eeuw gebouwd door de Heren van Voorne. Volk baseert zich op een be schrijving uit 1971. Het fundament kwam vorige week tevoorschijn tijdens voor bereidende bouwwerkzaamhe den. kunnen gaan met de teelten. Volgens de AID-woordvoer ster is een rare situatie ont staan. „De minister erkent de problemen voor de boeren maar de middelen mogen niet worden gebruikt. En er komt een wetsvoorstel aan dat het gebruik van die middelen wel toelaat, waarschijnlijk per 1 ja nuari. Wij zijn echter gehouden aan de huidige wet en ze zijn nu verboden. De inspecteurs grijpen alleen in als zij op basis van een klacht ergens tegenaan lopen." De gewraakte middelen be strijden ziekten en insecten bij onder meer komkommer, cour gette, appels, uien en frambo zen. Het College voor de Toela ting van Bestrijdingsmiddelen, dat bepaalt of een bestrijdings middel wordt toegelaten, oor deelde vorig jaar dat de groep bestrijdingsmiddelen het milieu schaadt. De stoffen breken niet snel genoeg af, komen in het grondwater en zijn te giftig voor waterorganismen zoals kreeft- Pleidooi van FNV Bouw Vorig jaar vielen in Friesland relatief meeste verkeersdoden rotterdam anp In Friesland zijn vorig jaar relatief de mees te verkeersdoden gevallen. De provincie neemt daarmee de koppositie over van de provincies Zeeland en Drenthe, die tot dus ver de hoogste gemiddelden verkeersdoden hadden. Friesland telde vorig jaar per 100.000 mensen twaalf verkeersdoden, vier meer dan het jaar ervoor. Zeeland komt op elf doden, evenveel als een jaar eerder. Drenthe komt op negen, twee minder dan in 1998. Relatief de minste verkeersdoden (vier per 100.000 inwoners) waren in Zuid-Hol land. Deze cijfers zijn bekendgemaakt op de website van de Adviesdienst Verkeer en Vervoer (AW) van Rijkswaterstaat. Een woordvoerder van de AW benadrukt dat Friesland niet plotseling de verkeersge- vaarlijkste provincie van Nederland ge noemd mag worden. „De cijfers worden bepaald door vele variabelen die niet alle maal bekend zijn." Gemiddeld vielen in Nederland vorig jaar zeven verkeersdoden per 100.000 inwoners, evenveel als het jaar ervoor. In absolute ge tallen gaat het om 1090 doden in 1999 en 1066 een jaar eerder. woerden/dordrecht anp FNV Bouw pleit ervoor dat we gen waaraan wordt gewerkt vol ledig worden afgesloten. „Wij willen eigenlijk dat het verkeer altijd wordt omgeleid als er werk aan de weg is", aldus een woordvoerder van FNV Bouw. „Kan dit echt niet dan moet de maximumsnelheid op snelwe gen teruggebracht worden van 70 naar 50 km per uur." Daar naast wil FNV Bouw werkgevers verplichten een vast percentage van de kosten van de werk zaamheden te besteden aan veiligheid. „Zodat geen enkele werknemer zich daar zorgen over hoeft te maken." De recente aanpassingen die de veiligheid van de wegwer kers moeten waarborgen gaan de FNV niet ver genoeg. „De af stand die de werknemers tot het verkeer moeten hebben is al vergroot tot 60 centimeter en afzettingen worden niet meer met pionnen gedaan, maar met een betonnen afzetting. Maar dat is niet voldoende. Als een wegwerker tijdens zijn werk een ongeluk krijgt, is het ook met een ernstig." Voor verkeersoffi cier van justitie K. Spee is het afsluiten van wegen nog niet aan de orde. „Dan krijg je nog meer files. Lijkt me een goede reden voor automobilisten zich aan de regels te gaan houden. Anders hebben ze al het opont houd aan zichzelf te danken." Dat afsluiting niet altijd helpt blijkt uit het feit dat de politie in de eerste twee weken van de afsluiting van de Merwedebrug tussen Papendrecht en Dor drecht 6.500 automobilisten heeft bekeurd. Zij reden on danks het verbod over de brug. De overtreders ontvangen een acceptgiro van 120 gulden thuis. Door werkzaamheden is de N3 alleen toegankelijk voor vrachtverkeer, bussen en hulp diensten. Een onbekend aantal vrachtwagens is bekeurd voor de overtreding van de maxi mum snelheid van vijftig kilo meter per uur. Volgens Rijkswa terstaat verlopen de werkzaam heden ondanks het slechte weer volgens plan en is de weg op 14 augustus weer voor ieder een beschikbaar. middelburg gpd Rechtszaak tegen Niemeijer Twee zieke ex-rokers getuigen komende vrijdag voor de rechtbank in Assen tegen tabaksfabrikant Theodorus Niemeijer BV uit Groningen. De rokers hebben de ta baksfabrikant aansprakelijk gesteld voor hun gezondheidsproblemen. De twee hebben jarenlang Samson-shag, een pro duct van Niemeijer, gerookt en zijn bei den zwaar ziek. De 56-jarige Willem Ter Schegget uit Vi- anen, die op zijn veertiende begon met roken, heeft longemfyseem. Hij krijgt ge regeld zuurstof toegediend en zit in een rolstoel. Jeanette Andeweg (41) uit Baren- drecht heeft ernstige vaatklachten in haar benen en kan nauwelijks meer lopen. Ter Schegget was vorig jaar de eerste zieke roker in Nederland die een tabaksfa brikant aansprakelijk wilde stellen voor zijn klachten. De rechtszaak, die inmid dels al maanden loopt, moet uiteindelijk leiden tot een forse schadeclaim. De rechtszaak loopt bij de rechtbank in As sen, omdat de belangrijkste topfunctiona rissen van Niemeijer bv in deze regio wo nen. Volgens advocaat Martin de Witte, die de zieke rokers vertegenwoordigt, hebben zich naast Andeweg al veertig andere ta baksslachtoffers bij Ter Schegget aange sloten. De raadsman is ervan overtuigd dat de fabrikant aansprakelijk is voor de gezondheidsproblemen van de ex-rokers: „Als mijn cliënten hadden geweten dat ze zo ziek konden worden van het roken, dan waren ze er nooit aan begonnen. De fabrikant heeft hen onvoldoende gewaar schuwd voor de verslavende en schadelij ke effecten van roken." Woordvoerder Cees Voet van Theodo rus Niemeijer bv wil inhoudelijk niet op de zaak reageren. Volgens Voet moet vrij dag eerst duidelijk worden welke redenen de rokers aandragen om de tabaksfabri kant aansprakelijk te stellen. „Of wij ver zekerd zijn voor eventuele schadeclaims van rokers is op dit moment niet rele vant." De rechtszaak van de rokers, tot nu toe de eerste in Nederland, kan nog jaren gaan duren. Over enkele maanden wor den vijf topfunctionarissen van Niemeijer, onder wie president-directeur P. Schulte en directiesecretaris M. Harms, door de rechtbank verhoord. lisering van de energiemarkt onzeker geworden of de poli tiek wel mag besluiten een kerncentrale uit bedrijf te ne men. „En als zij dat niet mag, moet er dan een onteigenings procedure komen? En dient het Rijk EPZ dan een schadever goeding te betalen? Dat zijn de vragen waarop nu wordt gestu deerd." Hennekeij sloot niet uit dat het Rijk en EPZ nog in een juridische procedure zullen be landen. Een woordvoerster van het ministerie van Economi sche Zaken verklaarde dat nog steeds wordt gestudeerd op een oplossing. Delta blijft ijveren voor het openhouden van de centrale. „Wij hebben EPZ altijd ge steund in die strijd", zei Hen nekeij. „Nu we voor de helft ei genaar worden, zullen we niet plotseling voor sluiting gaan pleiten." De kerncentrale in het Zeeuwse Borssele kan niet meer op 1 ja nuari 2004 dicht. Het kabinet heeft te veel tijd nodig om een oplossing te vinden voor het ju ridische probleem dat ontstond toen de Raad van State in fe bruari het besluit tot sluiting vernietigde. Dat zegt president- commissaris J. Hennekeij van mede-eigenaar Delta Nutsbe drijven. Óm de centrale te kunnen sluiten, moet ruim tevoren be kend zijn wanneer de productie moet worden stopgezet. Hen nekeij, tevens WD-gedeputeer- de, gelooft daarom niet meer in sluiting in 2004. Op een aan deelhoudersvergadering van Delta, gisteren in Middelburg, noemde hij die datum onhaal baar. Volgens directeur P. Stoter van Delta is het door de libera-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3