Voor jongeren is Australië dicht bij huis H Gesprek van de Dag Peres, eeuwige verliezer Fraude-code drukt kosten mobiel bellen 500 bruidsjurken foetsie zeker al 500 jaar geleden in gebruik DINSDAG 1 AUGUSTUS 2000 152 lentuar Shimon Peres is niet alleen één van de meest promi nente Israëlische politici, hij is van al zijn collega's ver moedelijk ook de meest ervaren verliezer. Als leider van de Arbeiderspartij slaagde hij er nooit in een ver kiezing te winnen. Gisteren schreef hij opnieuw ge schiedenis door in het parlement de presidentsverkie zingen te verliezen aan zijn relatief onbekende conser vatieve tegenstrever Mosje Katsav. Dat verlies is een persoonlijke tegenvaller voor Peres, een politieke te genvaller voor zijn partijgenoot en premier Barak, maar is zeker geen ramp voor Israël. Misschien is het tegendeel zelfs waar. Shimon Peres is in het buitenland altijd populairder geweest dan in eigen land. Hij staat bekend als een pragmatische, politieke overlever die na ieder verlies weer terugkomt en nieuwe compromissen sluit. Een diplomaat, geen militair en zo iemand geven de nog al tijd bedreigde Israëli's de leiding van het land niet graag in handen. Peres mocht onder de 'ijzervreter' Ra bin minister van buitenlandse zaken en vice-premier worden, maar toen Rabin werd vermoord en later ver kiezingen volgden, wist hij zelfs op de golven van na tionale rouw niet de premier van het land te worden. Niettemin werd het ceremoniële presidentschap hem aanvankelijk ook door veel leden van de oppositie ge gund als een waardige aflsuiting van zijn politieke loopbaan en juist vanwege zijn diplomatieke gaven. Het is tekenend voor de politieke crisis waarin de rege ring-Barak zich bevindt, dat de oppositie de verkiezing voor partijpolitieke doeleinden heeft aangegrepen. Men wilde hoe dan ook Barak laten voelen dat hij met zijn vredespolitiek op de verkeerde weg is en besefte heel goed dat de motie van wantrouwen die later op de dag tegen het hele kabinet in stemming zou komen, het niet zou halen. Barak heeft vanwege het parlementaire reces de ko mende drie maanden de tijd om ongehinderd door vertrouwensvota in het parlement te werken aan zijn oude plan om een integraal vredesvoorstel te ontwik kelen waarover uiteindelijk met een een referendum wordt beslist. Intussen kan het helemaal geen kwaad dat Israël een president krijgt van buiten het politieke establishment, een man die door zijn eigen (Iraanse) afkomst het toenemend aantal uit het Midden-Oosten afkomstige joden een gezicht kan geven. Na 55 jaar gevonden in Russische inrichting Een Hongaar van wie altijd was aangenomen dat hij in de Tweede Wereldoorlog aan het Russische front was gesneuveld, blijkt de afgelopen 53 jaar in een psychia trische inrichting in Rusland te hebben doorgebracht. Dat de man, de inmiddels 75-jarige Andras Tamas, nog leeft, kwam aan het licht doordat er enkele weken gele den in een reportage op de Russische televisie een foto van hem werd getoond. Vorige week heeft de Hongaar se psychiater Andras Veer de man bezocht in de psy chiatrische inrichting van Kotelnitsj. Veer zegt in de Hongaarse zondagskrant Vasarnapi Hi- reArdat Tamas in 1945 gevangen is genomen door Rus sische soldaten. Uit de administratie van de inrichting blijkt dat Tamas in 1947 werd opgenomen. Volgens Veer spreekt Tamas geen Russisch en ook nauwelijks meer Hongaars en weet hij zich niet veel meer té her inneren van wat hem allemaal is overkomen. WK-Magic vanaf morgen in Brussel Vanaf morgen doen meer dan tweehonderd deelne mers in Antwerpen mee aan de wereldkampioen schappen Magie, een strategisch kaartspel. Belangrijk ste Nederlandse troef is de Amsterdammer Noah Boe ken, die onlangs het Europees kampioenschap won. De winnaar van het WK wordt zondagavond bekend. Het prijzengeld op het WK Magie bedraagt bijna 600.000 gulden. Het is de eerste keer dat het WK in Europa wordt ge houden. Het toneel van de zevende editie van het WK is het tentoonstellingspark Heizei in Brussel. De win naar krijgt ruim 80.000 gulden. Voor de nummer twee ligt meer dan 50.000 gulden klaar. Magic: The Gathering is een strategisch kaartspel dat sinds 1993 bezig is aan een internationale opmars. Spelers strijden tegen elkaar met Magic-kaarten die fantasierijke afbeeldingen van vreemde schepselen, krijgers, landen en toverspreuken bevatten. Er bestaan enkele duizenden kaarten. Wereldwijd zouden zeven miljoen mensen regelmatig Magie spelen. Het Hel- mondse bedrijf PS Games, dat de kaarten importeert, schat dat zeker 50.000 Nederlanders wel eens een Ma- gic-kaartje leggen; vijfduizend van hen doen mee aan toernooien. Toerrorist Mobiel bellen voor tweederde van de kosten. Be zitters van de nieuwste zaktelefoons van Nokia zeggen dat zij met het intoetsen van de code 746 025 625€ de hoogte van hun telefoonreke ning flink kunnen drukken. De omvang van de kostenbesparing is met een pre-paidtoestel een voudig na te gaan. Een anonieme 'gsm-kraker' uit Haarlem: „Normaal betaal ik een gulden per minuut, nu kwam ik na drie minuten op twee gulden en tien cent uit." De code circuleert sinds kort onder gebruikers van nieuwe Nokia-toestellen. Helaas voor de bel lers die hun toestel enkele jaren geleden kochten, werkt de geheimzinnige serie tekens en cijfers niet op verouderde toestellen. Als die wél aan slaat, meldt het scherm: 'SIM clock stop allowed'. De tijdklok van het toestel gaat langzamer lopen, waardoor er opeens meer seconden in een bel minuut passen. De importeur van Nokia in de Benelux heeft ge hoord van de code, maar ontkent dat die invloed zou hebben op de kosten. Marketingmanager Wagemans: ,,Je kunt de tijd stop zetten, maar dat heeft alleen maar invloed op het leeglopen van de batterij. Een verband met de registratie van de belminuten is er niet." Directeur Stevens van Libertel gelooft er ook geen snars van: „Je hebt van die freaks die een toestel binnenstebuiten keren, maar het is abso luut onmogelijk om te komen tot lagere kosten." KPN-woordvoerster Koreman: „Als je de tijdklok vertraagt, geeft je toestel een andere indicatie van de belkosten. Maar de werkelijke tijd houden wij bij op ons netwerk. Het komt er dus op neer dat je jezelf bedriegt." Groot ongeloof dus bij de importeur en de provi ders. Maar een gokje wagen met de code kan n tuurlijk altijd. De waarheid -in de vorm van eei rekening - valt binnen een maand in de bus. Op internetpagina mobile.pagina.nlzijn de coi te vinden waarmee ook andere dan de laatste kia-modellen zouden kunnen worden gekraak Vooral Nederlanders zijn internationaal toona gevend in het hacken van gsm-telefoons, getuig de vele Nederlandse sites op het internet. KEES VAN DER LINDEN Rugzakkers zoeken het avontuur in een westers werelddeel Jongeren zijn in de ban van Australië. Jaarlijks reizen er duizenden naar het uitge strekte werelddeel om er vele maanden door te brengen en hun aantal groeit ge staag. De ontspannen manier van leven spreekt ze aan, de taal is geen enkel obsta kel en het is ver weg maar toch heel westers. „Ik moet er niet aan denken om zo lang door Azië te trekken, bah." Het groepje jonge Nederlanders dat deze keer is aangekomen in Sydney is onderweg een dag in Bangkok geweest. Hoewel som migen voor de terugreis nog drie weken Thailand hebben geboekt, twijfelen ze er nu al aan of ze daar wel verstandig aan hebben gedaan. „Vies, be nauwd en ik heb ook nog een boete gehad omdat ik per onge luk een peuk op straat had la ten vallen. Wilde de politie dat ik iets ondertekende in een taal die ik niet ken, ja dahag", ver telt Miranda van der Hor (22) uit Roosendaal. Eva Gerritse (18) uit Barendrecht trekt er een vies gezicht bij: „Ik moet er niet aan denken om lang door Azië te trekken, bah. Geef mij maar Australië. Dat is ook een avon tuur, maar heel erg westers en een stuk relaxter." Miranda wil er een jaar hele maal uit, Eva en haar vriend Egon Theunissen (19) hebben even genoeg van „altijd maar leren" en voor de andere twee, Gert-Jan de Clerck (29) en Na- tasja (27) de Schepper uit Rot terdam, is Australië een vervolg op hun favoriete manier van le ven: de wereld over trekken. Al le vijf hebben ze 3100 gulden betaald voor een retourvlucht van Schiphol naar Sydney, een binnenlandse vlucht in Austra lië en een retour van Sydney naar Nieuw-Zeeland. „Dat is een flink bedrag, maar toch niet echt duur voor zulke afstan den", meent Gert-Jan. De vijf behoren tot de almaar groeiende groep jonge Neder landers die in de ban raken van Australië. De backpackers, zoals ze overal worden genoemd om dat ze met een rugzak reizen, houden van de ontspannen manier van leven waarom Au stralië bekend staat. „Als dat klopt, lijkt het me heerlijk. In Nederland moet je altijd zo veel". De taal is geen enkel ob stakel, „wat je in Azië niet kunt Jonge wereldreizigers in de haven van Sydney. Op de achtergrond de Batavia uit Lelystad, een replica van de gelijknamige Oostindiëvaarder, die naar Australië is gevaren om er in september de Olympische Spelen op te luisteren. foto cpd bert verhoef zeggen", en het is dan wel de andere kant van de wereld, „wat het avontuurlijk maakt", maar het leven „lijkt hier heel erg op dat in Nederland". Som mige jongeren brengen er een paar maanden door, de mees ten al gauw een half jaar of lan ger. Egon en Eva hebben het even helemaal gehad met leren. Na het VWO schreven ze zich in voor de studie bedrijfskunde aan de Erasmus-universiteit. „Dat viel tegen, het was totaal niet leuk. Toen hebben we ons part-time baantje bij Albert Heijn omgezet in een volledige baan. Niks mis mee, maar om dat nou de hele dag te doen... Na een half jaar zeiden we te gen elkaar: zullen we er eens een tijdje helemaal tussenuit gaan? We hebben eerst even aan Canada gedacht, maar hi werd Australië, omdat we dei ken dat daar toch meer te ziel is, dat het minder eentonig is! Het is ver weg, maar wat is te! genwoordig nou eigenlijk no| ver als je overal binnen een dt naar toe kunt vliegen? Onze vrienden zijn wel allemaal ha[ stikke jaloers op ons." De twee gaan vrijwilligerswerf doen op een ecologische-boé derij, waar alles volgens de nf' tuur gaat. Dus scharrelkippeif koeien die in de wei lopen en! varkens die zich in de moddd' kunnen wentelen. Ze hoeven) maar vier uur per dag te wer ken, meer mag zelfs niet, en is nog licht werk ook. Als tegi prestatie krijgen ze kost en ii woning. Het is een mogelijk-1 heid om even op adem te ko-f men, en nog goedkoop ook. De meeste jongeren reizen vil Active International en Travef Active, de twee belangrijkste t ganisaties voor 'backpackers'!; Deze twee organisaties zorgef voor opvang in Sydney, waarf jongeren uitgebreid voorlich-, ting krijgen over wat ze te wachten staat en wat voor mq gelijkheden er allemaal zijn. B is een bankrekening voor ze g| opend, telefoon is eenvoudig1 regelen, al dan niet mobiel, ei1 ook adminstratief wordt het noodzakelijke voor de jonge r avonturiers in orde gemaakt. Sydney kunnen ze bovendieri' in het kantoor van de hulporg* nisatie een half uur per dag gr tis e-mailen. Australiërs mak$ er geen probleem van om bui tenlandse jongeren klusjes te^ laten opknappen zonder tus senkomst van de belasting. U Gert-Jan: „Dat zou wel mooi zijn, want wij zijn toch voora| naar Australië gekomen om ié1 te zien en te werken, niet oma een half jaar te luieren.I* pr DICK HOFLAND Vier dieven hebben 500 bruids jurken gestolen uit het bedrijf Trés Chic Bruidsmode in het Twentse Hengevelde. De vier namen de hele showcollectie mee, waarvan de waarde mini maal 600.000 gulden bedraagt. Eigenaar Brian Kuipers ver wacht niet dat hij ook maar één van de gestolen bruidsjaponnen ooit zal terugzien. Volgens Kuipers zijn de inbre kers „behoorlijk doordacht" te werk gegaan. „Ze moeten op af roep gestolen hebben en al af nemers voor hun buit hebben gehad. Mijn bruidsmode is na melijk een merknaam en zal nooit door de erkende bruids modezaken gekocht worden. Ik vermoed dat de gestolen bruidsjaponnen al zijn verkocht richting Polen, Hongarije en Roemenië". Kuipers ontdekte de inbraak bij het openen van zijn zaak. De gestolen bruidsjaponnen, een exclusieve collectie met de nieuwste modellen voor de Ne derlandse markt, hingen uitge rekend in dat gedeelte van zijn bedrijf dat niet beveiligd was met een alarmsysteem. De bruidskleding is via het dak in een grote bus of vrachtwagen geladen. Dat de inbrekers precies gewe ten hebben hoe ze te werk moesten gaan, leidt Kuipers af uit een andere inbraak enkele weken geleden. „Toen is er niet veel gestolen. Ze hadden toen de PTT-kabel afgekat zodat het alarm in de meldkamer niet kon afgaan. Drie kluizen zijn er toen opengebroken, maar daar lag geen geld in. Ze hebben tien he- renpakken en vier of vijf trouw jurken meegenomen. Ze wisten nu kennelijk precies wat ze moesten doen". Het apenstaartje als kern symbool van het internet en de nieuwe economie is al 500 jaar oud en voert terug naar een term die de oude Grieken en Romeinen al gebruikten. Het teken, zonder welk geen e-mail ooit aankomt, duikt voor het eerst op in de zes tiende eeuw in Italië en wel in economische documenten van Venetiaanse kooplieden. Dat heeft een professor in de geschiedenis van de Universi teit La Sapienza in Rome, Gi- rogi Stabile, ontdekt, zo meld de het blad La Repubblica. Het symbool is duidelijk te zien in een met de hand ge schreven contract uit 1536, dat wordt bewaard in een In stituut voor de Economische Geschiedenis in Prato bij Florence. Het teken wordt in de han del in de Venetiaanse tijd ge bruikt als afkorting voor am phora' (Grieks voor kruik), een maateenheid uit het oude Griekenland en Rome. In de negentiende eeuw ging het 'tegen de prijs van' betekenen en later verscheen het op schrijf- en telmachines. Vol gens Stabile wordt „geen sym bool geboren door toeval of zomaar gekozen". p De keuze van het antieke syj^ bool als kern van het virtuele tijdperk werd in het begin v^ de jaren zeventig gemaakt j door een van de voorvaderej van het internet, de Ameri kaanse computeringenieur F Ray Tomlinson. „Hij was de eerste die een systeem voor elektronische post bedacht had daarvoor een symbool nodig tussen de naam van ontvanger en het adres", al dus Stabile. ('iisc/ifli Argentinië heeft ruzie met Brazilië, het gaat over een helicopter, en het is tot nu toe onoplosbaar geble ken. Geen wonder. De verhouding tussen de twee re gionale grootmachten is traditioneel geprikkeld. Ze zijn eikaars natuurlijke ijkpunt bij iedere vorm van presteren. Brazilië heeft een voorsprong in opper vlakteen bewoners-aantal, de Argentijnen winnen het delaatste jaren voetballend en met de pin-auto- maten. Van dat laatste is duidelijk een speerpunt ge maakt. In het centrum van Buenos Aires staan de banken muur aan muur, ieder met een hal met tussen de dertig en vijftig pin automaten. Het is mogelijk om met een wandeling van tien minuten enige honderden pinautomaten te passe ren. Hoe de aanleg daarvan ooit rendabel moet worden is een raad sel. maar indruk maakt het. Nog een Argentijnse nationale trots is ook een economische: de peso is één op één aan de Amerikaanse dollar gekoppeld, wat het land ruwweg even duur maakt als de VerenigdeStaten. Bra zilië heeft zo'n koppeling ook geprobeerd, maar van hun munt, de real, passen er inmiddels al weer bijna twee in een dol- y lar. Het voordeel voor de Brazilianen is \s dat het leven daar weer enigszins betaalbaar is ge worden, het voordeel voor de Argentijnen is dat zij nog steeds goedkoop kunnen gaan shoppen in Mia mi, en die gedevalueerde scharrelaars in het noor den niet meer. Brazilianen op hun beurt maken de Argentijnen uit voor arrogant en koud, Argentinië verslijt Brazilië voor licht achterlijk. Ten onterechte. Alleen Brazilië kent het bierblikje dat pas de juiste kleur aanneemt als het koel genoeg is en het formule-1 stoplicht met zes rode lichten en groene lichten onder elkaar. Al aftellend bewegen de automobilisten onbewust de rechtervoet op ieder verspringend licht, wat in heel Brazilië overstekende voetgangers een huppeltje doet maken en enorm bijdraagt aan de levendig heid van het straatbeeld. Maar over wat de mooiste watervallen van het land zijn, zijn beide rivalen het wonderlijk eens. Die van Foz d'lguazu natuurlijk, op de grens. Om het Brazi liaanse uitzicht te hinderen hebben de Argentijnen een groot lelijk hotel neergezet, dat je bovendien al leen vanaf de Braziliaanse kant ziet. Ook bieden de Argentijnende toerist fraaie wandelpaden door een wildrijk stuk regenwoud, iets wat om allerlei rede nen - te denken valt aan houtkap en stroperij- aan de Braziliaanse kant niet meer lukt. Vandaar de he licopter. Wraak. Hij vertrekt iedere tien minuten van de Braziliaanse kant, vol met rijke toeristen, en gaat boven de watervallen cirkelen. De hele dag helicoptergeklop en turbinelawaai. Het plezier van honderdduizenden te voet wordt opge offerd aan het genot van enkele hoogverheven rij ken. Dit alles uit gekrenkte nationale trots. Tot in de hoogste regeringskringen heeft Argentinië protest aangetekend, en drie jaar geleden, tijdens een lokale natuurconferentie, zweeg de wentelwiek. Dat was een lekker mokertje, want sinds die conferentie is het niet meer stil geweest. Er zat voor de Argentijnse regering niets anders op dan powerboats in te zetten, waarmee toeristen tot onder de waterval worden gejakkerd. Lawaai is al niet leuk, maar uitsluitend buitenlands lawaai is onverdragelijk. Bij de watervallen, inderdaad de mooiste die ik ooit zag, is zo een luidruchtige pat stelling ontstaan. De helicopterhalte, een afdakje om rijken schaduw te bieden, was voor even verlaten. Van alle zes de ventilatoren in het wachtliok heb ik het snoertje doorgeknipt. Niet impulsief, nee, uiterst zorgvuldig heb ik, steeds op een andere plaats, bij alle snoeren één van de twee electrische aderen zo onopvallend mogelijk ingeknipt. Je ziet niks, zodat het eerst spre kend lijkt op een algemene stroomstoring. Vandalis me? Welnee. Weloverwogen, participerende journa listiek. De Ameri kaanse filmster BRAD j PITT is za terdag op Malibu Beach in Californië getrouwd met actrice JENNIFER ANISTON, beter bekend als Rachel uit de televisieserie Friends. Tweehonderd gasten woonden de ceremonie bij, die volgens plaatselijke televisiestations mogelijk zo'n 2,3 miljoen gulden heeft gekost. De 31-jarige Aniston gaf haar jawoord aan de vijf jaar oudere Pitt in een witte tent op het landgoed van pro ducer Marcy Carsey. Voor beiden is het hun eerste huwelijk. De Indiase filmster RAJ KUMAR is met een aantal familieleden ontvoerd vanuit zijn huis in de deelstaat Tamil Nadu. De 70-jarige acteur geldt na een carrière van vijf decennia en meer d 200 films als een held in het zuidelij Karnataka. Daarnaast heeft hij ook pi tieke macht. Volgens de autoriteiten staat de bende die het huis van Kum; zondagavond bestormde onder leidin van de beruchte topcrimineel VEERA PAN, die zijn carriere in de misdaad de jaren '80 als ivoorstroper begon er sindsdien met zijn bende zeker 36 agenten en bosopzichters zou hebbel vermoord. De Noorse koning HARALD V vliegt volgende week via Madrid naar Palm; de Mallorca om daar deel te nemen a een zeilwedstrijd. Volgens de Noorse krant VG heeft de vorst een ticket ge kocht voor de economy class, wat bel kent dat hij met zijn gezelschap tussi de 'gewone' vakantiegangers komt te zitten. Vorig jaar ontstond nog ophef rond het uitgavepatroon van het ko ningshuis toen een opknapbeurt van het koninklijk paleis veel duurder uit pakte dan was begroot.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2