Leidsch Dagblad Raadsels rond opgepakte Nederlanders IETS TÉ verkop RTRÏ len Schaatsen in bildni Vruchtbaarheid man daalt met de jaren Sterrenkundige Van de Hulst overleden Ajax-voorzitter Van Praag wil stadionverboden van twintig jaar Bomaanslag Jakarta eist mensenlevens Diefstal werken Schroder Molukkers dreigen met aanslagen 5INSDAG 1 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42376 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 11 ICastner Verlichting itopt na >5 jaar 14 Verplaatsbare buikschuifbaan Oranjevereniging gaat op toernee 15 Toch klein 16 Kunstenaars winkelcentrum maken duizend in nieuwe wijk schilderijen op Poelgeest Schiermonnikoog Adriaanse geeft eerlijk beeld van kansen Ajax SLEUTELS Actie Enschede jp 37,7 miljoen Je nationale inzamelingsactie loor de slachtoffers van de luurwerkramp in Enschede [eeft inmiddels 37,7 miljoen [ulden opgeleverd. Ruim twee Iiaanden na de ramp op 13 jiei stroomt bij de Stichting Nationaal Rampenfonds (NRF) log dagelijks zo'n twintig mil- e binnen. Dat zegt NRF-secre- aris J. Post. Hij verwacht dat le inzamelingsactie uiteinde- ijk 40 miljoen gulden zal op- everen. Dat geld moet te rechtkomen bij particulieren lie niet of gedeeltelijk waren rerzekerd. Dode bij opnamen voor The X-Files Hij de voorbereiding van op namen voor de televisieserie the X-Files is gisteren een lid can het productieteam omge- lomen en zijn zes anderen ge- vond geraakt. De zeven waren tan het werk op een vijftien neter hoge steiger die in aan raking kwam met een elektri- titeitsleiding waar 4.800 volt >p stond. De opnamen zouden vandaag beginnen. Van de ac- :eurs was ten tijde van het on- jeluk niemand op de set. Paprika verdringt tomaat in de kas (let CBS heeft becijferd dat er jnmiddels meer paprika's wor sen verbouwd dan tomaten, arenlang was de tomaat de nummer één in de kas. Van de iotale oppervlakte glasgroente van 4.350 hectare wordt een kwart bezet door paprikaplan- ten. Bijna 11.000 hectare tuin- jouwgrond is bedekt met kas ten, elf procent meer dan tien aar geleden. Florerend DSM ïrg optimistisch De nettowinst van chemiecon cern DSM is het eerste halfjaar met 67 procent gestegen tot >75 miljoen gulden. De omzet ag 33 procent hoger, op 8,7 miljard. Voor het hele jaar voorspelt het bestuur een re- tordwinst per aandeel van ruim vijf euro. Pagina 6 Plan voor nieuwe vliegmaatschappij Eigenaar H. Mosselman van reisorganisatie Sudtours werkt aan de oprichting van een nieuwe chartermaatschappij. De onafhankelijke luchtvaart onderneming zou vanaf het najaar de concurrentie moe ten aangaan met Martinair, Transavia en Air Holland. Het is twijfelachtig of de nieuwe maatschappij ook daadwerke lijk in het najaar kan gaan vliegen. Volgens de Rijkslucht vaartdienst is er nog geen offi ciële vergunningaanvraag in gediend. Verlies voor Pharming Het biotechnologiebedrijf Pharming verwacht dat het ge neesmiddel tegen de tot dus ver ongeneeslijke ziekte van Pompe in de eerste helft van 2002 de markt op kan. Het Leidse bedrijf werkt aan de ontwikkeling van zes medicij nen en maakte vanochtend bekend in het eerste halfjaar een verlies van 17 miljoen te hebben geleden. Pagina 7 VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Economie Geloof en Samenleving Gesprek van de Dag Sport 'Televisieprogramma's 'Trends Geen professionele commando's, maar een stelletje amateurs. De vier Nederlanders die er door Joegoslavië van worden beschuldigd president Milosevic te hebben willen ontvoeren of vermoorden, zijn 'in elk geval geen militairen'. Dat meldt het ministerie van buitenlandse zaken. Ook op het ministerie heerst nog onduidelijkheid over de identiteit en de achtergronden van het kwartet, dat tien dagen geleden bij de grens tussen Servië en Montenegro is opgepakt. Joegoslavië heeft nog niet op verzoeken om opheldering gereageerd. den haag gpdop video zegt hij dat hij soldaat eerste klas en lid van 'een spe ciale commando-eenheid' is. De Rie heeft volgens Defensie echter in 1989 slechts zijn dienstplicht vervuld bij de ad ministratie. De andere drie na men die bekend werden ge maakt, zijn Johannes van Iersel (waarschijnlijk uit Utrecht), Jan van Staijk (waarschijnlijk Van Schaijk) en Sarordija Tjetje. Fa- HET WOORD IS AAN Nederlands gezegde Zo de eerste week van Oogst is heet, dan staat een lange winter gereed. De Servische formatie, Goran Matic, maakte de arrestatie pas gisteren be kend in een bizarre verklaring. De vier zijn volgens hem be roepsmilitairen, die 'in op dracht van de NAVO' werkten. Eén van hen zou Godfried de Rie uit Purmerend zijn. In een gisteren vertoonde verklaring Het viertal, v.l.n.r. Godfried de Rie, Johannes van Iersel, Sarordija Tjetje milieleden en vrienden hebben inmiddels gemeld dat de vier op vakantie waren. In de video zeggen de Neder landers dat zij Milosevic wilden arresteren. Lukte dat niet, dan zouden ze hem doden. Volgens één van de Nederlanders was het de bedoeling om Milosevic in een ski-box op de auto Joe goslavië uit te rijden. Een ander beweert dat Milosevic' hoofd in een doos het land uit zou wor den gestuurd. Matic beschreef de Nederlan ders als 'weekend-vechtersba zen, die tot over hun oren be trokken zijn bij plannen van Westerse geheime diensten om Milosevic te vermoorden'. De president vertoont zich zelden in het openbaar, zeker niet na dat de Amerikanen een prijs van vijf miljoen dollar op zijn hoofd hebben gezet. Volgens de anti-fascistische onderzoeksgroep Kafka is De haarlem De eerste schaatsers konden gisteren in bikini of zwembroek het ijs van de schaatsbaan in Zandvoort op. Op het Badhuisplein is in één week tijd een baan van 15 bij 30 me ter opgebouwd. De komende maand is de baan zeven dagen per week van 10 tot 24 uur open. Huurschaatsen, discomuziek en belichting zijn aanwezig. Aan de kant van het strand is in de tent een opening gemaakt. Schaatsers kunnen vanaf de bevroren baan zon, zee en strand overzien. foto anp cor mulder vrouw om binnen zes maanden zwanger te worden met twee procent vermindert voor elk jaar dat de man ouder is dan 24 jaar. De kans op conceptie bin nen een jaar vermindert met drie procent voor elk jaar dat de man ouder is. Het is de eerste keer dat daadwerkelijk wordt bewezen dat de vruchtbaarheid van mannen mede afhankelijk is van hun leeftijd. Voor het on derzoek is gebruik gemaakt van de gegevens van 8.500 paren. leiden caroline v correspondent Leeftijd is niet alleen bij vrou wen van invloed op de vrucht baarheid. Ook mannen blijken minder vruchtbaar te wórden naarmate ze ouder worden. Dit blijkt uit uitgebreid weten schappelijk onderzoek van de universiteiten van Bristol en Brunei, dat vandaag wordt ge publiceerd in het blad Human Reproduction. Volgens de onderzoekers blijkt dat de kans voor een De sterrenkundige Henk van de Hulst is gisteren op 81-jarige leeftijd overleden in zijn woon plaats Leiden. Hij was al gerui me tijd ziek. Van de Hulst was een van Nederlands meest be roemde sterrenkundigen. Hij verwierf wereldfaam door zijn talrijke onderzoekingen op het gebied van de astrofysica. De meest invloedrijke ontdek king was zijn voorspelling in 1942 dat het element waterstof een karakteristieke soort radio straling uitzendt. Deze theoreti sche voorspelling stelde astro- De explosie komt een week voordat het hoogste Indonesi sche staatsorgaan, het Raadge vend Volkscongres, bijeenkomt voor zijn jaarlijkse zitting. Ver wacht wordt dat president Wa hid het daar moeilijk krijgt bij de verdediging van zijn beleid. De politieke situatie in Indo nesië is mbmenteel weinig sta biel. Zo werd gisteren bekend dat de hervormingsgezinde ge- neraal-majoor Agus Wirahadi- kusumah, is overgeplaatst. Hij was pas zes maanden com mandant van Kostrad, de zeer belangrijke strategische reserve. Wirahadikusumah is voorsten der van terugtrekking van de strijdkrachten uit de politiek. jakarta theo haerkens correspondent Bij de woning van de Filipijnse ambassadeur in Indonesië is vanochtend een zeer krachtige autobom ontploft. Bij de aan slag in de Jakartaanse villawijk Menteng vielen zeker drie do den en tientallen gewonden. Onder de gewonden zijn de Fi lipijnse ambassadeur, Leonides Caday, en diens chauffeur. In een reactie bracht de Indo- nesische president, Wahid, de aanslag in verband met het ge weld van moslimextremisten in de Filipijnen. De bom was ver borgen in een auto van de Fili pijnse ambassade. amsterdam/enschede anp-gpd Ajax-voorzitter Michael van Praag wil hooligans die bij de rellen zaterdag in Luik betrok ken waren een stadionverbod opleggen van liefst twintig jaar. De preses is in afwachting van foto's en videobeelden van de rellen, waarbij negentien ge wonden vielen en een persoon in coma raakte. De beelden die zijn gemaakt, hebben al resul taat opgeleverd. De politie pak te gisteren twee Belgen op die Ajax-fans hebben mishandeld en bewusteloos geslagen. Van Praag zei voor de micro foon van de NOS» het gedrag van sommige 'supporters' zat te zijn. ,Als we mensen herken nen die regelmatig bij Ajax ko men of zelfs al een stadionver bod hebben, kunnen die erop rekenen dat ze de komende twintig jaar niet meer binnen komen. Onze naam is bezoe deld, Ajax voelt zich als club verantwoordelijk voor deze on geregeldheden." Van Praag, die binnen de Ne derlandse voetbalbond belast is met veiligheidszaken, is het vol ledig eens met de KNVB en de politici Atsma (CDA) en Rijpstra (WD), die voorstander zijn van elektronisch huisarrest of straf rechtelijke meldingsplicht. Een stadionverbod alleen wordt niet meer voldoende geacht door de politiek. Bij elektronisch huisarrest krijg de veroordeelde een band om de enkel waarin een zen dertje is verwerkt. Naast zijn te lefoontoestel staat een ontvan ger, die in de gaten houdt wan neer de zender verder dan 40 meter verwijderd is. Het sys teem registreert feilloos of be trokkene thuis is. Het materiaal van enkelband, zender en ont vanger kan niet gedemonteerd of ongemerkt beïnvloed wor den. Strafrechtgeleerde mr. T. de Rie een voormalig lid van de in middels verboden ultrarechtse partij CP'86. Begin jaren negen tig richtten enkele extreem rechtse groeperingen de Neder- lands-Kroatische Werkgemeen schap op. Via deze organisatie gingen tientallen Nederlanders naar Kroatië om te vechten. iSmTrnw 13722° 12720° «720 40% 40% 30% 30% 30% 20% wassenaar eric wenteen slapende baby. Ook zijn er enkele tekeningen van het sterf- Uit het atelier bij het huis van bed van de moeder van de kun de 96-jarige Wassenaarse stenaar weggenomen, kunstschilder Sierk Schroder De gestolen werken waren in zijn in de nacht van donderdag mei van dit jaar nog te zien op I op vrijdag 27 schilderijen en een overzichtstentoonstelling aquarellen gestolen. De kunst- van de kunstenaar, in de Haag- werken maken deel uit van zijn se Pulchri Studio aan de Lange privé-collectie. De eigenaar Voorhout, merkte niets van de nachtelijke De Wassenaarse kunstschil- inbraak, omdat hij met zijn der is vooral bekend als portret echtgenote lag te slapen. Wat schilder. In de Tweede Kamer de waarde van de buit is, kan de hangt een schilderij dat hij van politie niet zeggen. De recher- koningin Beatrix maakte en tus- che van politiebureau Wasse- sen 1945 en 1985 portretteerde naar stelt een onderzoek in. hij prominenten als KLM- Bij de gestolen privéstukken grondlegger Plasman en Nobel- zit een klein olieverfportret van prijswinnaar Tinbergen. Burgemeester Andel met VUT zijn burgemeestersperiode in Noordwijkerhout, waar hij voorlopig ook zeker blijft wo nen. „Ik heb er altijd met veel plezier gewoond en gewerkt. Ook in De Zilk hadden mijn vrouw en ik altijd het gevoel dat we er zelf woonden. Ik vond er veel terug uit mijn Brabantse jaren. Er is veel openheid en ge moedelijkheid in de beide dor pen. Dat is wel verklaarbaar: de Sancta Maria en Sint Bavo zijn ook vanuit Brabant gekomen." Pagina 14: Andel is 'echte bur gervader' noordwukerhout job de kruiff Burgemeester Andel van Noordwijkerhout gaat op 1 april volgend jaar met VUT. Hij is dan 62 jaar oud en negen jaar burgemeester geweest van Noordwijkerhout. Daarvoor was hij eerste burger in achter eenvolgens de gemeenten Wil lemstad (Noord-Brabant) en Vlist. Hij zegt op een leeftijd te komen waarop de belasting van het burgemeestersambt hem te veel wordt, 'vooral de vele acti- j V viteiten op zaterdag en zondag'. Buitengewoon, noemt Andel nomen in staat waterstofgas tot in het diepst van het heelal waar te nemen (75 procent van het heelal bestaat uit waterstof). Hij verwierf ook faam door zijn grote inspanningen voor ruim te-onderzoek. Hij was als eme ritus-hoogleraar verbonden aan de Leidse Sterrewacht. Roos plaatst echter kantteke ningen bij de WD- en CDA- wensen. „Het lijkt me nogal wat, en duur ook. Het kan in ie der geval alleen via een vonnis van een rechter. Want hoe je het wendt of keert: het is vrij heidsbeneming." De Roos denkt dat er sprake moet zijn van recidive wil de rechter in de toekomst ooit zo ver gaan. „Als iemand al eens voorwaardelijk is veroordeeld, met als voor waarde dat-ie zich op een poli tiebureau meldt tijdens wed strijden, is een volgende stap voor een rechter wellicht elek tronisch huisarrest." De hooligans hebben het vuurtje inmiddels dermate op gestookt dat zelfs de benefiet wedstrijd FC Twente-Werder Bremen, die vanavond in het Enschedese stadion plaats heeft ten bate van de slachtoffers van de vuurwerkramp, is aange merkt als 'een volledige risico wedstrijd'. Molukkers uit Nederland willen de komende weken aanslagen plegen op Indonesische politici en militairen in Jakarta. Dat zeggen gewapende Molukse ex tremisten, die naar eigen zeg gen de beschikking hebben over explosieven en automati sche wapens. Doel is de burger oorlog op de Molukken te ver plaatsen naar de hoofdstad. De plannen omvatten naast bomaanslagen ook gijzelingen. In Nederlandse politiekringen worden cruciale elementen uit het verhaal van de extremisten bevestigd. De extremisten beschikken over wapens en over een on dergrondse logistieke structuur die hen in staat moet stellen 'binnen drie dagen' in Jakarta en 'binnen vier dagen' op Am- bon te komen. „De slachting op de Molukken wordt gestuurd vanuit Soeharto-kringen in Ja karta", zegt een van hen. De le gerleiding en moslimpolitici op sommige departementen moe ten kapot. Nog deze maand zul len we een aantal figuren uit de Soeharto-kliek om zeep hel pen." „Er wordt veel te veel geleu terd door de RMS en andere Molukse organisaties in Neder land", zegt een van de Moluk kers, die zich 'Karei' noemt. „RMS-president Tutuhatunewa en minister zijn alleen maar be zorgd om ons Molukse imago bij de Belanda's (de blanken, de Nederlanders), en daarmee ver raden ze ons volk dat uitge moord wordt. Wij zullen vech ten. En sterven, desnoods." Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Telefoonni l iN:d i M|n. Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch® Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1