Politiek wil oplossing Vredesmonumenl 'Zonder handen had ik niet kunnen schrijven' 'We moeten doorgaan, doorgaan, doorgaan' Cultuur Kunst KLM weet zich geeij raad met smokings Popmuseun in Sheffield is gesloten DINSDAG 1 AUGUSTUS 2000 941 utrecht gpd Een mooi donker kostuum, een smoking misschien met een vlinderdasje, een avondjurk met elegante schoenen... dat is passende kleding als je in We nen, Salzburg, München, Ber lijn, Zürich, Milaan, Rome of Verona naar de opera gaat. Maar als je met de KLM naar de grote operasteden van Europa vliegt kun je je avondkleding maar beter al in het vliegtuig aanhebben, wil je niet het risico lopen met het schaamrood op de kaken in je dagelijkse kloffie het Scala van Milaan te moeten betreden. Om die reden spant reisorganisatie Opera Select vandaag voor de rechtbank in Haarlem een kort geding aan tegen de KLM. Inzet: de garan tie van de luchtvaartmaat schappij dat de bagage met het zelfde vliegtuig aankomt als de daar bij behorende passagiers. Achtentwintig jaar boekte Jack Spetter zijn speciale Opera Select-reizen via Neerlands trots, de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. Maar als die blijft doorgaan zijn gezelschap pen zonder bagage op de plaats van bestemming te laten aan komen, zit het er dik in dat ope raliefhebber en directeur van het Utrechtse reisbureau Select International het volgende sei zoen overstapt naar de concur rentie. Vijf keer ging Spetter de afge lopen maanden met groepen operaliefhebbers op pad en vier keer kwamen de koffers of een deel van de koffers van zijn klanten niet mee. Spetter is de wanhoop nabij, het imago van zijn gerenommeerde opera-ar rangementen loopt flinke averij op. Met enige angst ziet hij de maand augustus tegemoet, dé operamaand van het jaar, als er vijf gezelschappen naar Vero gaan om de opvoering bij wonen van Verdi's Aïda, Naba co, La Traviata, het Requiem i La Forza del Destino. Zeven klanten hebben Op< Select nu aansprakelijk gesti voor 'gederfd genot' tijdens e trip naar Zürich op 24 juni. - willen een deel van de reissr, terug en ik kan ze niet eens gelijk geven. Er bleek in het jf heel geen bagage aan boord J zijn. Op zondag war en alle w kels dicht en zijn we met de mes naar de luchthaven gega 1 om daar nog wat ondergoed? kopen." Spetter mag dan KLM nog steeds een warm ha je toedragen, juridische di- om te zorgen dat de luchtvaa maatschappij in augustus a_ haar verplichtingen voldoet JC volgens hem het enige dat kt<i nelijk nog kan helpen. 7 Een woordvoerder van KLM zegt dat de maatschap ie de voorvallen betreurt en dat5r met man en macht wordt ji? werkt de overbelasting van l i) Bagage Afhandeling Systeem te heffen. ,,We hebben te n ken met een buitengewo - groei, grotere vliegtuigen, m ef passagiers, meer bagage. 1"! geautomatiseerde systeem ker' het niet aan." irc Bernhard Tomlow: ,,Zoi®[ heb ik nog nooit meegemaakt Een maatschappij die een wixc prestatie levert en zich daai jj beroept op het feit dat ze groot zijn geworden. Dan m je de voordeur sluiten en n kik meer vervoersovereenkomsi^1 aangaan dan je aankunt. Als '7; een kopje thee inschenkt en 1 giet er teveel in, verwijt je kopje toch niet dat het te kl oe is? Dan geef je de theepot en lar schenker de schuld. Maar è'l begrijpen ze bij de KLM keni 'oc lijk niet helemaal." Topstukken gewisseld leiden Het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden heeft met ingang van vandaag nieuwe topstukken opgesteld in de tentoonstelling Holland, Japan De Liefde. De meeste kostbare Japanse prenten en rolschilderingen moesten worden verwis seld omdat ze anders teveel schade lijden vanwege blootstelling aan licht en lucht. Behalve schilderingen zijn ook Japanse ka merschermen, keramiek en lakwerk te zien vanaf 1600, het jaar dat Hollanders voet aan wal zetten bij Nagasaki. De tentoonstel ling duurt nog tot 17 september. FOTO PR Voorhouter wint DJ-wedstrijd den haag De Voorhouter Tom Noppe heeft het afgelopen weekeinde een prestigieuze DJ wedstrijd gewonnen in disco theek 'O' in Den Haag. Noppe, alias DJ Tommy, veroverde naast een geldprijs van duizend gulden ook plekje in de stal van Anna Agency. Dit boekingskantoor behartigt ook de zaken voor grote namen als DJ Jean. DJ Tommy, student aan de Hogere Hotel school in Den Haag, is al jaren de vaste DJ van 't Zeepaardje in Noordwijk. Piazzola-concert in première middelburg Tijdens de Zeeland Nazomer Festivals, van 31 au gustus tot en met 24 september, beleeft een concert van de Ar gentijnse tango-componist Astor Piazzolla zijn wereldpremière. Het stuk wordt uitgevoerd door het Argentijnse Orquesta de Ca mera Majo de Buenos Aires. Piazzolla overleed in 1992 op 71-ja- rige leeftijd. De Nazomer Festivals, die voor de twaalfde keer worden gehouden, vinden plaats in diverse plaatsen in Zeeland. Op het programma staan onder andere een openluchtopera in Middelburg, theater in een tuinderskas in Kapelle en een sobere uitvoering van een opera in de Grote Kerk van Veere. De organi satie verwacht 30.000 bezoekers. Venetië huldigt Clint Eastwood den haag Clint Eastwood zal als bekroning van zijn filmcarrière als acteur en regisseur tijdens het komende 57ste Festival van Venetië een Gouden Leeuw krijgen toegekend. Het festival vindt plaats van 30 augustus tot en met 9 september. Tijdens het eve nement wordt verder een retrospectief van Eastwoods oeuvre gepresenteerd en beleeft zijn nieuwste film, Space Cowboys, zijn Europese première. 'We moeten onmiddellijk naar oplossing voor vernielingen zoeken' „De maat is vol. Het monument ziet er voortdurend uit als een gatenkaas." Gemeenteraadslid A. Geertsema van de WD is het roerend eens met cultuurwethouder A. Pechtold die het veelgeplaagde Vredesmonument aan de Garenmarkt wil verplaatsen, desnoods verwijderen. Pa nelen van het kunstwerk zijn voor de zoveelste keer stuk geslagen door vandalen. leiden ropy van der pols lesley grieten „Ik ben blij dat de wethouder eindelijk tot dit inzicht is geko men", zegt Geertsema. „Blijk baar roept het monument agressie op op deze plek. Bo vendien zijn de bedragen voor het onderhoud dermate opge lopen, dat het niet langer ver antwoord is om dat allemaal aan één kunstwerk uit te geven. Wat mij betreft wordt de evalu atie niet uitgesteld, maar wordt er onmiddellijk naar een oplos sing gezocht." Hoewel Pechtold pas volgend voorjaar een definitief besluit wil nemen, ziet een groot deel van de Leidse politiek het mo nument het liefst verdwijnen. De discussie over het veelbe sproken object van kunstenaar Stulemeijer is weer opgelaaid na de vernielingen van de afge lopen weken. Geertsema ziet het monu ment het liefst afgeschermd in een openbare ruimte. „Ik denk dan bijvoorbeeld aan de bin nentuin van de Lakenhal." Dat de maker van het kunstwerk Stulemeijer al verschillende ke ren heeft laten weten niets te voelen voor verplaatsing maakt Geerstema niet uit. „Daar ben ik helemaal niet van onder de indruk. Als hij dat monument daar zo graag wil hebben, dan zorgt hij maar dat het er pico bello uitziet. En zo niet, dan mag het wat mij betreft inge pakt en opgeborgen worden." Ook Marjan de Jonge, fractie voorzitter van het CDA, is het met Pechtold eens dat het tijd wordt voor maatregelen. „Het loopt nu toch wel de spuigaten uit. Je kan dat monument niet blijven repareren." Maar ver wijderen van het monument vindt De Jonge te ver gaan. „Je kan een Vredesmonument toch niet zomaar opbergen. Liever zie ik dat het monument ver plaatst wordt, want het begint nu toch wel duidelijk te worden dat het monument daar niet op zijn plaats staat. Het wordt hoe dan ook tijd dat er wat ge beurt." Volgens gemeenteraadslid D. van den Bosch (Groenlinks) spreekt Pechtold voor zijn beurt. „Pechtold loopt nu voor de troepen uit. Als je dan met zijn allen een termijn afspreekt, dan moet je niet halverwege gaan roepen dat het monument moet verdwijnen. Het is nu vooral zaak om die kapotte pla ten snel te vervangen en daarna rustig de evaluatie af te wach ten." Hij vindt het verwijderen van het monument te ver gaan. Van den Bosch ziet meer in het verbeteren van het imago van het kunstwerk. „Het monument moet meer gezicht krijgen door er eens iets bij te organiseren. Zodat het eens een keer niet alleen in nieuws komt omdat het nield is. En ik denk aan het bruik van vandalisme-best dig materiaal. Ik betreur het 1 dat betreft dat de kunstenaal weinig met ons meedenkt." L. Hesselink van de PV waarschuwt voor een overha te beslissing. „De vraag of op de Garenmarkt moet blijA of een andere plek moet k gen, is een dilemma dat al jai speelt. Het lijkt me niet versti dig om onder druk van w een incident een beslissing nemen. Maar we moeten afvragen hoelang we hiern door kunnen gaan." Leidse Marian Wolfert debuteert met verhalenbundel londen anp Het popmuseum dat zestie maanden geleden met vei vertoon in de Engelse sta Sheffield werd geopend, 1 gisteren gesloten. Het must um, dat met behulp van ee gift van de nationale loter tot stand kwam, trok pe week minder dan 2000 toe schouwers, 6000 minder da geraamd. Het gebouw in de vorr van vier reusachtige tron mels heeft 15 miljoen pon (ongeveer 53 miljoen gu den) gekost. Het was de be doeling dat het museum d industriestad tot een mekk van de popmuziek zou ma ken. Sheffield verwachtte d< uit de hele wereld poplie hebbers zouden komen 01 de interactieve exposities t bezoeken, maar al na dri maanden zat het museur door het gebrek aan belang stelling in de financiële pre blemen. j Deskundigen hebben vol gens de Britse krant The Ti mes uitgerekend dat elke be zoeker de subsidiënten, zq als de loterij, 75 pond (ongq veer 260 gulden) heeft ge kost. Om het museum te reddej trok het bestuur vorig ja^ oktober Martin King als intdi rim-manager aan. Hij hat gewerkt bij succesvolle a tracties als Madame Tui: saud's in Londen. King wij zigde de presentatie van h( museum en voegde spulle tjes en andere memorabiliE van popsterren aan de coi lectie toe. Maar nog altij bleken te weinig mensen be reid 7,25 pond (bijna 26 gu.] den) voor een toegang; kaartje op tafel te legger] King legde zijn functie nee 3 en keerde terug naar Lor den. sen die op zoek zijn. „Het zijn inderdaad niet types die tevre den op hun stoel blijven zitten en denken wat heb ik het toch naar mijn zin", constateert Wolfert. „Ze zijn op zoek naar een goede mariier om met mensen om te gaan. En niet in de laatste plaats naar een ma nier om met zichzelf om te gaan." Een belangrijke plaats daarbij is ingeruimd voor het lichaam en het lichamelijke. En de strijd die sommige hoofdpersonen met hun lijf voeren. Zo laten de benen van een van de persona ges het soms afweten, een an der kijkt terug op een anorexia- verleden. Op een gegeven mo ment denkt ze: 'Het liefst zou ik bestaan zonder lichaam, zon der taal. Een lege platte tekst ballon die in de lucht tegen een andere tekstballon aandrijft en haar wit langs het zijne schuift.' „Ik denk veel na over li chaam, geest en de relatie daar tussen", vertelt de schrijfster. „Wat doe je bijvoorbeeld als je lichaam ziek wordt, of als het gaat aftakelen. Je moet een ma nier vinden om daar mee om te gaan." „Zelf heb ik heel lang last ge had van mijn lichaam. Liever leefde ik alleen in mijn geest. Maar tegenwoordig gaat het heel goed, heb ik me verzoend met mijn lichaam. Ontdek ik ook steeds meer wat je er alle maal mee kan. Zonder mijn be nen had ik niet kunnen fietsen, denk ik nu. Een schouderklopje geef je niet zonder hand en arm. En als ik geen handen had gehad, had ik niet kunnen schrijven.", Marian Wolfert: Balsem. (Uit geverij L.J. Veen) Kunstenaars maken duizend schilderijen op strand Schiermonnikoog Zelfs op een onbewoond eiland zou ze de pen niet laten liggen. Al zo lang de Leidse Marian Wolfert kin schrijven, schrijft ze. Omdat ze er plezier in heeft. En omdat ze de dingen die ze meemaakt, die ze ziet, niet kan laten voor wat ze zijn. „Ik wil er meer mee doen. Ik wil ze om vormen tot iets anders, iets met schoonheid. Voor mezelf, maar ook voor anderen." Sinds kort ligt haar debuut, de verhalen bundel 'Balsem', in de boek handel. Taal fascineert de schrijfster. Wat je er mee kan doen, hoe het mensen kan raken. Zoals die buitenlandse man, die ze eens Nederlandse les gaf. „Ik leerde hem dat prachtige ge dicht van Nijhoff, 'Het kind en ik'. Na afloop zei hij: 'Ik wou dat ik altijd zo kon praten. En dat alle mensen zo tegen mij spraken.' Dat is me altijd bijge bleven. Het illustreert zo goed wat voor een meerwaarde je taal kan meegeven." En dat is iets wat Wolfert ook in haar verhalen probeert. „Het liefst schrijf ik op een beschou wende manier. Met poëtische stukken, mooie woorden, die plotseling loskomen van het verhaal." Zoals in het titelver haal 'Balsem'. In dit miniatuur tje trekken een geheim, de ge dachte aan zelftnoord en de liefde tussen twee mensen aan de lezer voorbij, geschreven in een taal die laveert tussen het poëtische en het verhalende. De uitgevers bleken niet on- gevoelig voor Wolferts stilisti sche kwaliteiten. Waar andere schrijvers maanden, vaak jaren, moeten leuren met hun manu script, ging dat bij haar net an dersom. Uitgeverijen vroegen schiermonnikoog wim j assies Ze werken al vier maanden ze ven dagen per week met al hun inzet aan het project 'The Co- lorfield Performance'. Op het badstrand van Schiermonnik oog moeten duizend grote schilderijen worden gemaakt, die staan opgesteld in de vorm van het Friese pompeblêd, 250 bij 150 meter groot. Zondag was de accu leeg en vlogen bei de kunstenaars Dirk Hakze en Theo Cazjmir elkaar verbaal in de haren. „Ja", zegt Hakze, „dat keiharde werken en het moeten overwinnen van zoveel tegen slag en pech ontaardde in een fikse ruzie. We hebben daarom besloten om één dag in de week niet aan het project te werken." Badgasten, die het strand bij De Grük betreden, richten zon der uitzondering hun schreden naar dit opmerkelijke en in het oog springende 'landartpro- ject'. Beide schilders laten zich er niet door afleiden. „We moe ten doorgaan", legt Dirk Hakze uit. „Doorgaan, doorgaan. Door al die tegenslag zijn we achter op het schema geraakt. Het is zaak je voor het paneel te ont spannen en je goed te concen treren. Je isoleert je en praat al leen met je collega over de op zet van het schilderij. Op die manier komt het er niet van naar links en rechts te kijken." Belangstellenden krijgen van de twee tekst en uitleg tijdens de korte pauzes als het ene schilderij af is en moet worden begonnen aan het volgende, het zoveelste. Daarnaast vangt hun assistent Johan veel men sen op. En doet dat met verve: „Wat is nu 2000 gulden voor een schilderij? Dat betaal je ook voor een fiets, terwijl die na vier jaar af is en een schilderij blijft! Hakze en Cazjmir geven toe dat het 'een enorme krachtsin- ven een tijdje stil kwam te lig gen. 'Ga maar op het terras zit ten', zei m'n uitgever, 'dan ko men die vérhalen vanzelf wel'." En inderdaad, de verhalen kwamen er. Het boek ligt in middels in de winkel. Dat men sen haar soms herkennen, haar aanspreken op haar verhalen, daaraan moet Wolfert nog wel wennen. Bijvoorbeeld die keer dat ze een boekhandel binnen stapte en een verkoper op haar afstormde. „Eigenlijk was het een hele spontane, enthousias te reactie. Maar op dat moment vond ik het vreselijk. Het schrij ven is iets dat ik doe, dat heel belangrijk is, maar het vormt niet mijn persoonlijkheid." De verhalen die Wolfert schrijft, gaan vooral over men- FOTO GPD/WALTER KOBUS om verder te kunnen werken. Dat leverde overigens wel een interessante 'bunkerserie' op. Maar door de intensiteit van het werken kreeg een ontste king in zijn been geen kans te genezen. Maar het duo heeft geen moment het hoofd laten hangen, al kostte het soms wel veel moeite, met name toen de vrouw van Cazjmir besloot van hem te scheiden. „Ach", zegt hij voorzichtig, „het is al heel bijzonder dat wij hier nog steeds met zijn tweeën wer ken." Marian Wolfert schrijft verhalen over mensen die op zoek zijn. haar om een manuscript. Aan leiding daarvoor was een kort verhaal dat ze publiceerde in een literair tijdschrift. „Ik sprong een gat in de lucht toen ik benaderd werd. Het lijkt me vreselijk om je verhaal te moe ten verkopen. Dat doet met veel te veel denken,aan het hospite- ren van vroeger, in mijn stu dententijd. Dat je zo leuk mo gelijk moest overkomen." Uiteindelijk ging ze in zee met de Amsterdamse uitgeverij L.J. Veen, wat een goede keuze bleek te zijn. „Het is een vrien delijke en niet al te grote uitge verij. Precies iets voor mij. In de paar jaar die het me gekost heeft om het boek te schrijven, hebben ze altijd vertrouwen in me gehad. Ook toen het schrij Dirk Hakze (rechts) en Theo Cazjmir: „Het is een hele hijs, je gaat op je wenkbrauwen." spanning' is, maar ze voegen er onmiddellijk aan toe geen ge brek aan ideeën te hebben. „We hebben wel te maken met een grote lichamelijke en gees telijke intensiteit", aldus Hakze. „Het is een hele hijs. Je gaat op je wenkbrauwen." Ondanks de tomeloze inzet van het duo staat nu al vast dat alle duizend panelen niet be schilderd zullen worden. Om er toch nog tegen de 600 klaar te krijgen, is besloten om de schil derperiode met twee weken te verlengen tot 1 september. „Natuurlijk zouden we alle dui zend wel kunnen beschilde ren", lacht Cazjmir, „maar dan zouden we met onze ogen dicht moeten werken." Dat willen de twee niet, omdat ze van een ze kere creatief niveau willen blij ven uitgaan. Daarom staan tus sen de beschilderde her en der witte, maagdelijke panelen. „Eén bezoekster zei al dit rustgevend te vinden", aldus Hakze. „In de muziek heb je toch ook rustpunten? En we hoeven niet in het Guiness Book of Records te komen. Toen we de panelen opge bouwd hadden, waren we fy siek kapot. Met maximale kracht willen we tot een artis tieke prestatie komen. Je kunt nu eenmaal geen ijzer met han den breken." Hakze doelt onder meer op het feit dat ze bij de opbouw van het project veel minder vrijwilligers kregen dan waren toegezegd. En toen ze goed en wel aan het schilderen waren, kwam er zoveel regen naar be neden dat ze moesten uitwijken naar een naargeestige bunker

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16