Toch klein winkelcentrum in Poelgeest Aanleg van Bentwoud stagneert isclub ziet kansen 'oor skeelerbaan 'Oudste oudbouw is mooier dan de nieuwste nieuwbouw' Regio/Rijn Veenstreek ichtere straffen geëist oor zeven brandstichters Even doorgeven Drie jaar celstraf voor overval op De Kieviet 1QINSDAG 1 AUGUSTUS 2000 Met name wat Ton van Noort betreft hoeft het Muziekcen trum niet zonodig een nieuwe opknapbeurt te krijgen. Begin volgend jaar komt er een nieuw en breder podium met een an der plafond, betere verlichting en nieuwe gordijnen. „Voor mij hoeft er geen spijker te veran deren. Misschien ben ik daar ouderwets in, maar ik houd van oude gebouwen. Ik zeg altijd maar: de oudste oudbouw is mooier dan de nieuwste nieuw bouw. Een oud gebouw heeft wat te vertellen." Een overtuigender liefdesver klaring is bijna niet mogelijk. En als je deze advertentie inlevert bij de Beesten Boel kassa ontvang je gratis een pluche sleutelhanger (maximaal één per persoon, zolang de voorraad strekt.) Bewoners betrappen inbreker alphen aan den run» Bewoners van de Handelhof in Alphen aan den Rijn troffen gistermiddag bij terugkomst van hun vakantie een inbreker in huis aan. Deze was op de tweede verdieping be zig sieraden te stelen. De bewoners belden de politie, die de man op heterdaad kon betrappen en inrekenen. In de zakken van de inbreker vond de politie sieraden en juwelen van de be woners. I Slok te veel op I benthuizen Op de Zegwaartseweg in Benthuizen hield de poli- I tie vannacht een 34-jarige automobilist uit Zoetermeer staande. I De man had twee keer meer gedronken dan is toegestaan en I moest mee naar het bureau. Met een rijverbod van vier uur en I een proces-verbaal werd hij naar huis gestuurd. SLS wil meer woningen bouwen om miljoenentekort te dekken )oleiderporp eric went ijrf mipe Vereniging IJssport Leider- dilorp ziet nieuwe mogelijkhe- zijfien voor een skeelerbaan an- at pex natuurijsbaan in de Munni- :enpolder. Dat komt omdat mi- it.fiister Pronk de plannen voor roningbouw in dit gebied heeft etorpedeerd. „We moeten al leen niet te lang wachten, an tlers zijn verenigingen uit om liggende gemeenten ons voor", tvaarschuwt ijssportvoorzitter J. de Lange. Het plan voor een skeeler- baan is al vijf jaar oud. De ijs- club heeft via een sponsorloop zelfs al eens geld ingezameld voor zo'n voorziening. „Maar toen wij het idee destijds bij de jemeente lanceerden, werd het in een keer van tafel geveegd", zegt De Lange. Daarom is het blan noodgedwongen in de ijs- hei 8ezet- 1 Nu woningbouw in de Mun- likenpolder van de baan is, ziet le ijsclub nieuwe mogelijkhe- len. Bebouwing in deze polder lag straks wel, maar dan uit buitend in bescheiden mate oor de recreatieve sector, heeft 'ronk bepaald. Dat betekent lat wethouder Molkenboer met en nieuwe inrichtingsschets l' loor dit gebied moet komen. a uij had daar namelijk luxe dhuizen in het groen ge- iland, om veel geld te vercüe- len voor de verdiepte aanleg fa\pEN haag/alphen aan den run - oIOBDEKRUIFF 1 {jTwee Alphenaren uit een groep agfüe drie jaar geleden een cara- kv^an in brand stak, krijgen waar schijnlijk in hoger beroep een lichtere straf. Bij de brand in de paravan, die als een soort hang plek bij de Albert Schweitzer- prug stond, bleef het brug- ivachtershuisje maar net be houden. i Hoewel de verklaringen van jle zeven betrokken Alphenaren iogal uiteenlopen, ziet justitie le inmiddels 31-jarige oudste ran de groep als degene die het lur aanstak. In een van de ver- laringen van de jongere jon- ;ens staat dat de man een Spuitbus in het vuur zou heb- pen gegooid. Zelf ontkent hij eipat en ook dat hij de molotov- :ocktail waardoor het vuur ont- >ndtond, zou hebben gemaakt of valangestoken. Hij werd een half lar geleden wel veroordeeld tot ichtig uur dienstverlening. De man zag zijn 'mededa- Uiers' wegkomen met geldstraf- [en, reden voor hem om in ho- zer beroep te gaan. Het hof pe- 3n berde hem gisteren echter in ïeJlat hij ook het langste strafblad De nieuwbouwwijk Poelgeest in Oegstgeest krijgt on danks de aftocht van investeerder Rabo Vastgoed toch een eigen winkelcentrum. Het winkelgebied aan de Clu- siuslaan wordt echter veel kleiner dan gepland. In plaats van een winkelcentrum van 2500 vierkante meter krijgen de bewoners alleen een supermarkt van 700 vierkante meter. van de A4. Een skeeleraccommodatie is daarmee weer wat dichterbij gekomen, verwacht De Lange. „We gaan er vanuit dat de na tuurijsbaan straks sowieso moet worden verplaatst, van wege de verbreding van de A4. Dan is de Munnikenpolder een aanvaardbaar alternatief. Als we daar dan toch aan de slag gaan, dan moet die skeelerbaan er meteen ook maar komen." Dat er een markt voor zo'n voorziening is, staat volgens hem buiten kijf. „Kijk maar eens op een willekeurig fiets pad. Daar schieten ze aan alle kanten voorbij." Haast is vol gens hem geboden, want er zijn kapers op de kust: „Nu is de dichtstbijzijnde baan voor skee lerliefhebbers nog in De Kwa- kel. Maar in Lisserbroek komt er straks ook één. Een accom modatie in Leiderdorp kan er dan nog gemakkelijk bij. Maar we moeten natuurlijk niet de laatste in de regio zijn." R. van der Vlies, voorzitter van de sportraad, staat achter de plannen van de ijssportclub. „Ik ben er voorstander van om de Munnikenpolder te bestem men voor verenigingen die moeten verkassen vanwege de A4-verbreding. Dan denk iïc met name aan de ijsclub, de scou ting en de kanovereniging." Hij inventariseert t>innenkort de wensen van deze clubs. oegstgeest suzanne barbier Ook de geplande medische voorzieningen, zoals de tand arts, fysiotherapeut en crèche krijgen veel minder ruimte tot hun beschikking. Projectont wikkelaar van het Clusiusplan, de Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS), wil op de vrij gekomen 2500 vierkante meters koopwoningen bouwen om het resterende gat van 'een paar miljoen' te dekken. De voorzieningen vallen klei ner uit omdat de nieuwe inves teerder, aannemer Du Prie uit Leiden, veel minder geld in het project stopt dan de Rabobank van plan was. Die trok zich vier maanden geleden terug uit het project nadat uit onderzoek was gebleken dat Poelgeest met zijn 1100 bewoners veel te klein is voor een eigen winkelcen trum. Naast de Lange Voort en de De Kempenaerstraat zou een derde winkelgebied in Oegstgeest het niet redden, concludeerde de bank toen. Aannemer Du Prie blijkt ech ter wel bereid om te investeren in een kleiner winkelcentrum, waardoor hij minder financieel risico loopt. Desondanks zegt de SLS die het complex aan de Clusiuslaan ontwikkelt, met een tekort van enkele miljoenen te kampen. Dat zou onder meer komen doordat de eisen die de gemeente stelt met betrekking tot het duurzame bouwen in de milieuwijk, 'vrij stevig' zijn, al dus N. Stikkelorum van de SLS. Een oplossing voor dat finan ciële gat is volgens hem om duurdere koopwoningen aan de Clusiuslaan te bouwen. In de oorspronkelijke opzet staan 160 driekamerappartementen voor jongeren gepland. Daar van zijn tachtig woningen twee ton bestemd voor verkoop in de sociale sector. Hoeveel huizen erbij zouden moeten komen, kan Stikkelorum niet van alle betrokkenen had en dat dat wellicht zijn straf verklaar de. President van het hof Dip zei hoe dan ook de vermeende ongelijke behandeling een zwakke reden voor het hoger beroep te vinden. Toch heeft de Alphenaar succes met zijn her haalde ontkenningen. Advo caat-generaal A. Kaptein eiste niet meer dein 40 uur dienstver lening. Een 21-jarige plaatsgenoot die voor zijn medeplichtigheid destijds een boete van duizend gulden kreeg, ging eveneens in hoger beroep. Hij zegt wel te hebben meegeduwd toen de caravan moest worden ver plaatst, maar dat was slechts uit balorigheid. Op dat moment zou hij niets hebben geweten vein het voornemen om brand te stichten. Volgens de anderen was dat plan ontstaan op een 'feestje' waar de zeven waren en wisten ze dus allemaal waar om ze de caravan richting Rijn duwden. Ook deze man lijkt, naast een half jaar uitstel, enig resultaat te boeken. Tegen hem eiste Kap tein gisteren 750 gulden. Het hof doet over twee weken uitspraak. roelofarendsveenVooral de waterspelletjes waren populair op de sport- en speldag van V^ikantiespelen Alkemade. Ruim honderd kin deren, de meesten uit Roelofarendsveen, kwamen gisteren naar de ligweide van zwembad De Tweesprong om zich door 24 vrijwilligers te laten vermaken. Die hadden maar liefst dertig spelletjes uitgezet in en rond het zwembad. Voor elke leeftijdsgroep was er wat te doen. Zo was bij de jongsten een estafette met letters in trek. De oudere kinderen, tot 12 jaar, vermaakten zich in het zwembad met een spel letje trefbal in een autoband, vertelt Joke van Rijn, één van de organi satoren van de dag. „Die oudere kinderen willen een scoreblad bij houden om te kijken wie de beste is. Maar het gaat niet om het win nen. ledereen krijgt na afloop een vaantje." Er waren gisteren ongeveer zestig kinderen minder dat in voor gaande jaren. Volgens Van Rijn komt dat doordat de sport- en spel dag midden in de bouwvak is gepland. Of daar volgend jaar rekening mee wordt gehouden, kan ze nog niet zeggen. „De grote activiteiten, zoals de huttenbouw, worden altijd als eerste ingepland, omdat daar voor de meeste vrijwilligers nodig zijn. De gaten vullen we op met de eendagsactiviteiten." Toch vond ze de dag een succes, mede door de vele nieuwe vrijwilligers. „Die jongeren nemen een dag vrij van hun vakantiewerk om hierbij te helpen. Dat is toch prachtig." FOTO MARK LAMERS benthuizen mariéta kroft Er zit geen vaart in de aanleg van het Bent woud. Het komend seizoen 2000/2001 plant de Dienst Landelijk Gebied (DLG) geen enkele boom. Op zijn vroegst over an derhalf jaar begint de aanplant in een vorig jaar verworven gebied van circa 20 hectare bij Boskoop. Of dat gebeurt hangt af van de medewerking van Waddinxveen, waarin het gebied ligt. Meer land heeft de DLG, na de 47 hectare die dit voorjaar zijn aange plant, nog niet verworven. Volgens projectleider I. Snelleman zit er geen schot in de grondverwerving omdat de boeren alleen op basis van vrijwilligheid land kunnen afstaan. Dat de bereidheid daartoe klein is, wijt zij onder meer aan Zoetermeer dat onlangs land aankocht voor een veel hogere prijs dan de DLG de boeren kan betalen. Deze gemeente kocht de grond in de Rottezomen. Zoetermeer denkt daar ooit woningen te bouwen. Snel leman wil niet zeggen of de prijzen voor de grond in het Bentwoudgebied nu ook om hoog moeten, zoals de boeren willen. Rijn- woude pleitte daar vorig jaar nog voor. Duizend hectare Het Bentwoud moet een gebied beslaan van duizend hectare tussen Rijnwoude, Waddinxveen en Zoetermeer. Op 10 de cember werd in Benthuizen een virtuele eerste boom aangeplant. De aanplant van de reeds verworven 47 hectare langs de Hoogeveenseweg in Rijnwoude, volgde in maart en april. Om ook de resterende 20 hectare grond die is verworven te beplanten, moet Wad dinxveen een aanlegvergunning afgeven en het bestemmingsplan wijzigen. Deze ge meente doet dat alleen als er een oplossing komt voor de problemen met de verkeers afwikkeling in het dorp. „Het Bentwoud trekt verkeer aan", zegt wethouder Wientjens. „We zitten nu al over ons maxi mum. We maken ons ook al grote zorgen over de invoering van de tolpoorten. Dan komt er nog meer verkeer door het dorp." De enig denkbare oplossing is volgens haar de aanleg van de randweg, die tussen de Al 2 en de Hoogeveenseweg ten westen van Waddinxveen gaat lopen. Hoewel Waddinxveen 5 van de 70 miljoen wil bij dragen, zijn het Rijk en de provincie niet bereid het resterende bedrag te betalen. De provincie heeft Waddinxveen onlangs toe gezegd een onderzoek te doen naar een op lossing. Voor het eind van het jaar moet daarover duidelijkheid zijn. zeggen' Daarover is de SLS nog in onderhandeling met de ge meente Oegstgeest. Gemeentelijke projectleider voor Poelgeest, G. Valkenhoef, bevestigt dat de SLS graag koopwoningen buiten de socia le sector aan de Clusiuslaan wil bouwen. Dat zouden er tussen de tien en twintig moeten wor den. De gemeente heeft de ar chitect inmiddels opdracht ge geven om de extra nieuwbouw in het bestaande plan op te ne men. Dat is mogelijk omdat er als het ware een ruiil van voor zieningen voor woningen plaatsheeft. „De contouren blij ven hetzelfde, de stichting ge bruikt niet meer grond. De ene laag maakt alleen plaats voor de andere", zegt Valkenhoef. Dat de strenge bouwmaatre- gelen de SLS op kosten zouden jagen, vindt Valkenhoef merk waardig. „Het zijn dezelfde ei sen die voor elke projectont wikkelaar in Poelgeest gelden. Die zijn niet nieuw. Toen de SLS drie jaar geleden het con tract afsloot waren die al be kend." Een manier voor de project ontwikkelaar om kosten te be sparen, zou kunnen zijn om niet alle 285 parkeerplaatsen ondergronds aan te leggen, zo als nu de bedoeling is. Provincie te streng voor Heineken den haag/zoeterwoude persbureau cerberus De provincie heeft zitten slapen toen ze vorig jaar de geluids voorschriften in de vergunning voor bierbrouwer Heineken aanscherpte. Dat concludeerde de Raad van State gisteren in een zaak die de bierbrouwerij aankaartte. Heineken eiste daarin dat Zuid-Holland haast maakt met een nieuwe milieu vergunning voor het bedrijf. Zuid-Holland scherpte de ge- luidsgrenzen voor de polder ten zuiden van de bierbrouwerij aan, terwijl zij net twee bestem mingsplannen had keurd waarin de geluidszone van Heineken wordt verplaatst. Door die verplaatsing heeft Heineken ten zuiden van de brouwerij juist recht op meer geluidsruimte in plaats van minder. De uitspraak is een overwin ning voor Heineken, die de luidruchtigste activiteiten, zoals het laden en lossen van vracht wagens, naar de zuidkant van het bedrijf wil overhevelen waar voornamelijk weilanden van de gemeente Rijnwoude liggen. Met deze uitspraak zal dat ge makkelijker gaan. erna straatsma Drie jaar celstraf krijgen de twee 30-jarige Rotterdammers die vorig jaar augustus een 19- jarige portier van Auberge De Kieviet in Wassenaar neersta ken en beroofden. „Dat is voor het gerechtshof absoluut de on derste grens voor dit soort ern stige zaken", aldus de president van het hof, A. Horstink, gister middag bij het uitspreken van het vonnis. Beide daders kregen van de rechtbank in januari hogere straffen opgelegd. De rechtbank achtte poging tot doodslag be wezen en vonniste respectieve lijk vier jaar en drie jaar plus zes maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof acht doodslag niet bewezen en houdt het op dief stal met geweldpleging. De Rot terdammers hebben na een avond vol drank en drugs zeven keer ingestoken op het 19-jarige slachtoffer. Ze gingen er met 500 gulden vandoor. Hun 'oprechte spijtbetuiging' en het ontbreken van een straf blad speelt voor het hof een be langrijke rol bij de hoogte van de straf. Dat het slachtoffer er ondanks zijn ernstige verwon dingen weer bovenop is geko men en niet rancuneus is, speelt volgens Horstink ook mee. Zijn moeder sprak twee weken geleden, tijdens de be handeling van de rechtszaak, de hoop uit dat het met de da ders ook 'weer goed komt'. Het slachtoffer zelf kon wegens va kantie in het buitenland niet ter zitting aanwezig zijn. „Voor de buitengewoon grootmoedige opstelling van het slachtoffer heeft het hof groot respect", al dus Horstink. „Ook daaraan Ton en Margriet van Noort houden van Muziekcentrum Zoeterwoude heeft u dit te danken", zei hij, doelend op de lage celstraf. Dat de ene dader alle messte ken heeft toegebracht en de an der 'slechts' het geld heeft weg gegrist maakt voor het rechts college niet uit in de strafmaat. De Rotterdammers hebben ge zamenlijk de overval bedacht en tevoren een rolverdeling af gesproken. Het openbaar mi nisterie, dat ook tegen het von nis van de rechtbank in beroep was gegaan, eiste twee weken geleden vijf jaar cel tegen beide verdachten. Advocaat-generaal M. van der Horst sprak toen over een 'uitzonderlijk ernstig' misdrijf. Een lagere straf zou 'de maatschappij niet begrij pen', was zijn stelling. on en Margriet van Noort louden er in Zoeterwoude raast hun huwelijk een buiten echtelijke relatie op na. Over lie gemeenschappelijke liefde s de een nog enthousiaster dan ae ander. Twintig jaar geleden vas opeens sprake van een «reuk, maar bijna als vanzelf- prekend hebben ze onlangs en einde gemaakt aan de echt- cheiding. Er is een nieuw sa- H nenlevingscontract opgesteld ot 1 januari. Daarna beslist het ditpaar of het als beheerders log langer optrekt met het Mu- iekcentrum aan de Schenkel- veg in Zoeterwoude-Dorp. ,Het liefst zou ik hier ook na Üe proefperiode, waarom we lebben gevraagd, blijven wer- ;en. Maar ik heb er nog niet ge- ioeg tijd voor. Ik ben 54. Om leze functie goed te vervullen, noet je eigenlijk met pensioen ijn. Ik heb nog een fulltime- >aan bij KPN Telecom in Leid- ■chendam. Vandaar dat we het log een halfjaar aankijken. Het nooiste zou zijn als iemand an- lers zich meldt. Als ik dan over 'en aantal jaren uitgewerkt >en, kan ik hier alsnog terugko nen." Overtuigend klinkt het niet uit de mond van Ton van Noort. Alsof het om overspel met woorden gaat. Tegenover die zakelijke vaststelling staat immers de liefde voor het 76 jaar oude gebouw. Met zijn vrouw woonde hij er van 1973 tot 1980. En al wonen de Van Noorts inmiddels met 'veel ple zier' in de wijk Vogelweide, toch voelen ze zich op hun ou de stek weer helemaal thuis. Margriet van Noort: „Loopt u eens mee, dan laat ik zien waar we destijds woonden. Kijk, dit vergaderzaaltje was onze huis kamer. Er is een stuk afgegaan, omdat er een invalidentoilet is gekomen. Boven hadden we een paar slaapkamers, waarvan eentje op de overloop. De keu ken achter de bar was tegelij kertijd ook onze keuken." In die tijd was het monumen tale pand nog patronaatsge bouw, ooit opgezet 'om te voor komen dat de jeugd naar de verderfelijke stad zou gaan'. Ei gendom van de rooms-katho- lieke kerk. „Voordat we erin trokken, zijn we anderhalf jaar bezig geweest om het op te knappen. Maar toen was het ook van ons." Dat ze toch vertrokken, had te maken met het feit dat Van Noort ook toen het vrijwilligers- Ton en Margriet van Noort achter de bar van het Muziekcentrum. „We zijn verknocht geraakt aan dit ge bouw." FOTO MARK LAMERS werk moest combineren met voor een gezin met drie kinde- het patronaatsgebouw af te bre- zijn baan als PTT'er. Bovendien ren. Toen de Van Noorts op- ken en er bungalows voor in de werd het onderkomen te klein stapten, werd overwogen om plaats te zetten. Uiteindelijk verkocht de kerk het aan de drumfanfare VIOS (waarvan Ton van Noort in 1967 een van de oprichters was) en de St. Jans Fanfare, die de Stichting Muziekcentrum Zoeterwoude vormen. Zij lieten het gebouw opknappen en zetten er een nieuwe beheerder in. Tot eind vorige maand toen het echtpaar Van Bohemen het voor gezien hield. Ton van 'Noort: „Er was niemand anders die het werk kon overnemen. Ik zat in het bestuur van de Stich ting Muziekcentrum. Zat, ja. Het is niet goed om én bestuur der én beheerder te zijn. Dat leidt tot belangenverstrenge ling. Omdat niemand zich meldde, hebben wij toen uit eindelijk maar ja gezegd. Het liefst waren we op afroep be schikbaar gebleven. Zoals tij dens de jaarlijkse missieveiling. Zo'n avond is het werken hier topsport. Je blijft géén, maar één avond is dat niet zo'n pro bleem. Sterker nog, het is gezel lig. Je doet de bediening, ruimt op en de rest is de volgende dag voor de beheerder. Maar omdat die er vanaf 1 juli niet meer was, zijn we er maar weer inge sprongen. Je wilt toch dat er goed voor dit gebouw wordt ge zorgd." 'Dus' maken Ton en Margriet van Noort de komende dagen het gebouw schoon, voordat ze op vakantie gaan om eind au gustus terug te keren 'als alle activiteiten weer losbarsten'. „Gelukkig hebben we steun van de nodige vrijwilligers, maar het blijft pittig werken tegen een kleine vergoeding." Want ze houden van het gebouw. Niet alleen Ton als geboren en geto gen Zoeterwoudenaar. Ook Margriet, die uit Ridderkerk komt. „Het is net of we hier niet weg zijn geweest. We zijn ver knocht geraakt aan dit cen trum."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15