Kwaliteit zeewater is dik in orde Passanten Zomer 2000 #tii i Twee uur scheuren voor een geeltje Ringvaart Rijkswaterstaat controleert elke twee weken langs kust Katwijk en Noordwijk -hlNSDAG 1 AUGUSTUS 2000 mma Zoals je kunt racen op de weg, zo kun je ook scheuren op het water. Daar is alleen wel iets meer voor nodig dan een snelle boot. Want denk maar niet dat de eigenaar van een supersnelle speedboot zomaar overal kan laten zien dat hij 100 ki lometer per uur kan. Eerst moet hij op zoek naar een plas waar die snelheid is toegestaan. De Braasse- mermeer bijvoorbeeld, de West- einderplassen bij Aalsmeer of op de Kaag. Recht tegenover restau rant 't Kompas is een stukje waar die snelle jongens net zo hard mo gen als ze zelf willen. Toch wemelt het daar vooral van de zeilbootjes en niet van de spits- vormige en in felle kleuren gespo ten speedy's. Dat komt omdat de gemeente Warmond niet gediend is van een overvloed aan racebo- ten. Tweehonderd vergunningen geeft de gemeente ieder jaar uit, waarvan het meerendeel (180 stuks) bestemd is voor Waterski vereniging Kagerplas. De overige twintig worden verloot onder die genen die per se geen lid willen worden van de Warmondse club, meestal zo'n 40 man. Die tweehonderd vergunningen blijken bij lange na niet genoeg te vi zijn. De waterskivereniging alleen al heeft zo'n driehonderd leden in de aanbieding. Na een loting vis sen ieder jaar 120 leden achter het Inet. Om die mensen toch optimaal van hun boot te kunnen laten genie ten, beschikt de waterskivereniging over vijf ontheffingen die hij mag onderverhuren aan de pechvogels. Zij kunnen voor 25 piek een ver gunning huren bij restaurant 't Kompas op Kaageiland, waarmee ze twee uur lang mogen scheuren. Hebben ze die boot toch niet voor niks gekocht. JANNEKE DE JONGE* Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen die een bijzondere band'hebben met water. Leen van Dijke van Rijkswaterstaat controleert eens in de twee weken het zeewater op temperatuur, doorzicht, zuurgraad, olie, schuim, algen, geur, kleur en vuil. Hij doet dit onder meer op steenworpafstand van de Oude Kerk in Katwijk. foto dick hocewoninc Katwijk en Noordwijk kunnen weer twee wekpn lang opgelucht adem halen. De kwaliteit van het zeewater in de twee kustgemeenten is dik in orde. Dat bleek gistermiddag tijdens het twee wekelijkse onderzoek van Rijkswater staat naar de zeewaterkwaliteit, dat in totaal op 54 plaatsen langs de Neder landse kust wordt gehouden. „In Katwijk en Noordwijk kan met een gerust hart gezwommen worden", con cludeert Leen van Dijke van Rijkswater staat aan het einde van zijn werkzaam heden. „Ik heb vandaag in ieder geval niets noemenswaardigs of verontrus tends ontdekt. Maar een Amsterdams laboratorium dat de watermonsters die ik vandaag heb genomen onderzoekt, heeft het laatste woord. Dat lab contro leert het zeewater nog op bacteriën. En als de bacteriologische waarde te hoog is, staan we morgen weer op de stoep voor een nieuw onderzoek." Als uit zo'n second opinion blijkt dat het bacteriologisch niet of nauwelijks ver antwoord is om een duik in het zeewater te nemen, worden onmiddellijk maatre gelen getroffen. Het zwemmen kan door het instellen van een zwemverbod in het uiterste geval zelfs worden verboden. Ook kan zwemmen 'sterk worden afge raden'. In dergelijke gevallen controleert Rijks waterstaat dagelijks het zeewater om elk (gezondheids) risico uit te sluiten. De zeewaterkwaliteit wordt dan nauwlet tend in de gaten gehouden om te kijken of het heter of misschien nog wel slech ter wordt. Maar dat is eigenlijk allemaal theorie, want de waterkwaliteit van de Noordzee is minder slecht dan we den ken of dan ons keer op keer wordt voor gehouden. „De kwaliteit van het zeewater is ge woon goed", stelt Van Dijke. „Er moet natuurlijk ook heel wat gebeuren, wil het slecht zijn. De zee heeft om te begin nen al een enorme oppervlakte, daar naast wordt het zeewater door eb en vloed en door de wind flink door elkaar gehusseld. Het vuil verspreidt zich daar om makkelijk. Maar vorig jaar na de ont ploffing van een tank bij Gist-Brocades in Delft zijn we bijvoorbeeld wel dage lijks aan het controleren geweest. Toen was het ook hard nodig, want er kwam een stroperige massa in het water en dat is smerig spul. Je kunt en mag natuurlijk in verband met de gezondheid geen risi co's nemen." Van Dijke trekt eens in de veertien da gen met een terreinwagen van Rijkswa terstaat over het strand en controleert het zeewater onder meer op tempera tuur (met 18 graden erg koud voor de tijd van het jaar), op doorzicht, op zuur graad en op de aanwezigheid van olie, schuim, algen, geur, kleur en vuil. Hij begint zijn maandagse tocht bij het och tendgloren in Brouwersdam en trekt via Ouddorp, Hoek van Holland, Scheve- ningen, Wassenaar, Katwijk en Noord wijk naar zijn finishplaats Noordwijker- hout. Onderweg toont Van Dijke zich een gediplomeerd slalom-skiër door met zijn teneinwagen zich een weg te banen tussen het immense strandvolk. „Je moet o zo uitkijken. Die kleine kinderen zie je amper. En je moet ook uitkijken voor die beruchte Duitse kuilen, want daar ben ik al een paar keer ingereden. En zie er dan nog maar eens uit te ko men. Een bulldozer heeft me een keer bevrijd en de andere keer heb ik mezelf met een schop uit moeten graven." Op de eindbestemming, in Noordwijker- hout, levert Van Dijke zijn dertig water monsters af bij een camping, waar het laboratorium ze later die dag weer op haalt om ze aan een pittig onderzoek te onderwerpen. Niet alleen Van Dijke houdt zich tussen half april en half september bezig met het onderzoek naar de kwaliteit van het zeewater. Drie collega's werken op de zelfde dag hun kuststrook op de Wad deneilanden, in Noord-Holland en in Zeeland af. Het viertal heeft een enorme macht. Hun watermonsters worden tegen het licht gehouden en vormen één van de vijf factoren bij de beslissing of een kust- gemeente wel of geen felbegeerde blau we vlag - een internationale eretitel voor je strand - mag hijsen. Katwijk liep de blauwe vlag jarenlang mis. „Maar dat is niet onze schuld", lacht Van Dijke. „De gemeente is niet zo slim geweest door ons altijd alleen maar op het noord- strand te laten controleren. Maar dat was waarschijnlijk een financiële zaak, want voor elk meetpunt moet je flink betalen. Maar het noordstrand komt al tijd slecht uit de bus door de aanwezig heid van de uitwatering. Ik snap ook niet dat Katwijk niet vraagt of we op het noordstrand zo'n vijfhonderd meter ver derop controleren, want dan winnen ze die blauwe vlag mogelijk wel. Daar is de invloed van de Uitwatering veel minder groot." Realiseer je je wel hoe mooi je woont? Wij gaan af en toe weg om te kunnen zien hoe mooi we wonen. Maar 's winters is het wel eens afzien hoor. Dat nemen we maar voor lief. We zijn ook trots op onze molen. Het is van binnen niet zo groot, maar dat geeft niet. Annemiek (34), zijn vrouw. ,Als het hard waait, be weegt de molen. We hadden een keer een koekoeks klok geërfd, die kapot was. Op een gegeven moment woei het zo hard dat de klok het door al die trillin gen weer ging doen. Om half drie 's nachts." Zijn jullie waterliefhebbers? „O ja, ook als we op vakantie gaan zoeken we het water op. Een meertje bijvoorbeeld. Of de zee, daar zijn we ook gek op. Ben je niet bang dat er wat met je kinderen ge beurt, met al dat water hier? „Jazeker. Bob is nu acht, hij kan wel zwemmen, maar Kim van vijf en Stef van drie nog niet. Ze gaan nu op zwemles, we willen dat ze zo snel mogelijk hun diploma hebben. TEKST HERMAN JOUSTRA Industriële vaarroute De Stichting Industrieel Ergoed Leiden is, samen met Leiden Promotie/V VV en de ANWB, bezig een vaarroute samen te stellen langs verschillen de industriële beziens waardigheden in de re gio. De route wordt met bordjes aangegeven. Bo vendien verschijnt er een begeleidend boekje met tal van wetenswaardighe den over de oude fabrie ken en werkplaatsen. Al eerder stelde Stiel een wandelroute samen langs het industriële erfgoed in Leiden. Daar kun je nou van dromen zo'n huis aan de vaart Maar als je dat huisje dan koopt en je droom buigt zich voorover naar het water, da's wel gek Of zou dat neigen het karakter weerspiegelen van wie er woont, en groeit met een nieuwe bewoner het huis gewoon weer recht? Dat zou nog gekker zijn. Het l.eidsch Dagblad geeft elke dag rijf afdrukken van 'Ing de publicatiedatum - richten aan: Leiasch Dagblad, afdelii foto: WIM DIJKMAN Naam: Paul Van der Pouw-Kraan (37) Woonplaats: Rijpwetering Grote hobby: molenaar zijn Gezien: bij Lijkermolen nummer 2 Hoe lang woon je hier al? „Eens even kij ken. Ik ben iets verderop gebo ren, in de Lij kermolen num mer 1. Daar zijn wemetz'n dertienen grootgebracht. Vanf mijn ne gentiende woon ik hier, ik ben nu 37....Acht- tien jaar dus. Vergt zo'n mo len veel onder houd? „Heel veel. Zo veel dat ik dat allemaal niet kan betalen. Gelukkig doet de Rijn landse molenstichting dat. Een paar jaar geleden is bijvoorbeeld de kap vernieuwd, dat kostte al een paar ton. En de vijzel is al een tijdje kapot, een soort schroef die het water omhoogtrekt uit de Lijkerpol- der. Dat is toch een hoogteverschil van ongeveer vier meter. Als die gemaakt is, kan deze molen weer als reserve fungeren als elders de pompen uitvallen. Dus de molen draait nu nu voor de sier? „Ja, voor de toeristen. Maar verder werkt hij nu niet.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13