God op het Web Geloof Samenleving 'Evangelische christen zou minder arrogant moeten zijn' Bijbels gewas in Zeeuwse klei Bidden is groente in steeds kleinere stukjes ■iBllxl DINSDAG 1 AUGUSTUS 2000 VANDAAG Vandaag 161 jaar geleden, op 1 augustus 1839, werd op al het Engelse grondgebied de slavernij afgeschaft. In de 17de eeuw begon het verzet tegen slavernij binnen bepaalde christelijke groeperingen, zoals de quakers en mennonie ten. In Engeland waren het de methodisten onder aan voering van Thomas Clarkson en William Wilberforce, die in 1787 de 'Vereniging tot afschaffing van de slaven handel' oprichtten. In de VS nam quaker John Woolman het voortouw in de strijd. Daar kwam pas in 1865 een eind aan de slavernij. Op 1 augustus in het jaar 1787 stierf de heilige kerkvader Alphonsus de 'Liguoro. Hij stichtte de ordes der redemp toristen en redemptoristinnen en schreef een aantal ge zaghebbende moraaltheologische werken. Alphonsus was omstreden; hij werd gekweld door angsten en de pressies (duivelse verzoekingen) en ging zo op in zijn af keer van zedeloos gedrag dat hij bijvoorbeeld prostituees op een vuilnisbelt liet begraven. Nieuw boekje Gereformeerde Bond huizen Bij de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk is het nieuwe Adresboekje 2000/2001 te koop. Het bevat naast gegevens van hervormd gereformeerde predikanten ook die van emeriti predikanten, besturen en afdelingen. Be stellen kan via storting van 7,50 gulden op PB-giro 2937021 tnv Bureau Gereformeerde Bond in Huizen. Britse theoloog tijdens Amsterdam 2000 in RAI: BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Amsterdam (t.b.v. Cie. Vrijz. Herv.), mw. E. Baars te Graft-De Rijp en Oost en West Graftdijk, die dit beroep heeft GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Haamstede, H. Hofman te Waarde. kampen afke van der toolen Een fotoboekje over zoiets als bidden van de maker van de Benetton-foto's? Van de man die de reclamewereld voor al tijd veranderde met zijn bill board van een stervende aids- patiënt? Dat zal wat wezen! Echter, Oliviero Toscani doet zijn reputatie in dit geval geen eer aan. Bidden is een boekje dat iedereen zonder schroom aan z'n oma cadeau kan doen. Ook dit product komt uit de Benetton-koker. Het gaat om een project van Fabrica, Tosca- ni's 'onderzoekscentrum voor communicatie'. Dat nodigt jon ge mensen uit de hele wereld uit om - aldus de flaptekst - 'nieuwe talen' op het gebied van fotografie, video en nieuwe media te ontwikkelen. Fabrica wordt gefinancierd door de Ita liaanse modefabrikant. Foto: een kruis van een tan denborstel en een tube tand pasta. Bijbehorende tekst: „Het recept om in de hemel te ko men: Elke dag sta ik op en poets mijn tanden en voor ik slapen ga bid ik". De bijdrage van Nina Gaul uit Brazilië heeft de simpele charme van het alle daagse. Het kruis doet het bij de he dendaagse jongeren sowieso goed. Het duikt vaker op in het boekje. Tamano Tetsuya foto grafeerde een exemplaar van vogelveren. Kyoko Sudo 'mika- dode' er eentje van spijkers. Jean Sebastian Lallemand fa briekte een kruis van rozen stengels, en Paolo Palma pot- retteerde een kruisvormig stuk zeep. Pakkender is de bijdrage van Modic Milivoj, slechts 19 jaar oud. Twee handen houden een vis omhoog. Erboven staat een rood blokje met in witte letters amsterdam anp Evangelische christenen zou den minder arrogant moeten zijn. Ze hebben de neiging te dogmatisch te zijn. „Vrienden, we moeten meer nederigheid opbrengen", zei de Britse theo loog dr. John Stott gisteren op het evangelistencongres Am sterdam 2000. Stott, een anglicaan met een evangelische inslag, wees de deelnemers erop dat een deel van 'Gods wijsheid nog niet is geopenbaard. „Enerzijds moe ten we vertrouwen in het evan gelie hebben, maar anderzijds moeten we nederig erkennen dat we nog niet alles weten." Ook waarschuwde hij tegen evangelische 'luiheid'. God heeft Zijn boodschap in een be paalde cultuur bekendgemaakt. „We ontkomen er niet aan om bruggen te bouwen tussen die antieke cultuur en het heden daagse denken. We mogen niet toegeven aan de neiging de boodschap te simpel weer te geven." Het leven van een evangelist is niet makkelijk, zei Stott. „Hoe minder compromissen we slui ten, hoe meer we zonder twijfel zullen lijden." Het evangelie, dat de uniciteit van Christus verkondigt, is vol gens hem niet populair in deze pluralistische samenleving. „De hoge ethische eisen, die het ge loof van de mensen vraagt, staan haaks op de neiging van de moderne mens zichzelf als middelpunt te zien. Stott was van 1950 tot 1975 rector van het anglicaanse All Souls College in Engeland. In de periode 1959-1991 was hij tevens hofkapelaan. Hij is een van de weinige prominente the ologen uit de evangelische hoek die in reformatorische kringen een zekere populariteit geniet. Dochter Graham houdt evangelisten spiegel voor amsferdam anp Evangelisten moeten eerst de zonde in eigen leven uitroeien voordat ze de blijde boodschap kunnen verkondigen. Anne Graham Lodz, dochter van Billy Graham, hield gisteren in de Amsterdamse RAI de deelne mers aan Amsterdam 2000 een spiegel voor. Het probleem in de tijd van profeet Jesaja was niet sociaal, raciaal, economisch of financi eel, maar was de zonde. Dat geldt ook voor deze tijd. Zijn jullie bereid jullie zonden te be rouwen, vroeg Lodz de aanwe zigen. „Trots, zelfingenomen heid, zelfverheerlijking, jaloe zie, wraak, verbittering, boos heid. Verlaat deze geweldige conferentie niet zonder dat Je zus met zijn bloed jouw zonden heeft weggewassen." Aartsbisschop George Carey, hoofd van de Anglicaanse Kerk, begon zijn toespraak met een verwijzing naar net boek De val van Albert Camus. Weliswaar beschreef Camus op feno menale wijze de gebrokenheid van de wereld, maar hij had er geen antwoord op. De samenleving is een super markt van religies en levensbe schouwingen. Maar Christus is uniek, zei Carey. Kerken die die boodschap niet doorgeven, lo pen het gevaar dat ze worden gesloten. Zij hebben namelijk geen blijde boodschap die ze met anderen kunnen delen. Kerkdiensten mogen nooit saai worden. De liturgie mag geen keurslijf zijn dat de vreugde van de Heilige Geest tegenhoudt. Carey prees de Alpha-cursus die de evangelisatie uit de kerk naar de woning heeft gebracht. Dat werkt: „Ook in mijn leven heeft God een wonder ver richt." kats» Of boer Meulenberg uit het Zeeuwse Kats (Noord Beveland) zijn roeping is misgelopen, blijft in het ongewisse. Feit is dat hij wekelijks op de woensdagmiddag bezoekers rondleidt in zijn 'Tuin der Bij belse Waarheden'. Als een ware evangelist geeft hij zowel groepen als individuen rondleidingen door de tuin, die hij en zijn vrouw met zorg hebben ingericht met bloemen en planten die ook in de christelijke bijbel voorkomen. Bij de vijgen- en amandelbomen weet hij precies te vertellen in welk bijbelhoofdstuk over deze vegetatie wordt gesproken. Dat geldt ook voor de vele typen rozen in de hof. Ook de boerderij zelf heeft een bijbelse naam: Hebronhof. Welk christelijk geloof hij zelf aanhangt, wil hij niet kwijt. „Zeg maar de kerk van Jezus Christus", vertelt hij de bezoekers. „Maar alle geloven zijn hier welkom. Daar gaat het om!" foto anp cert janse^ „Het recept om in de hemel te ko men: Elke dag sta ik op en poets mijn tanden en voor ik slapen ga bid ik." foto nina gaul PRAY. Een van de weinige fo to's in het boekje die het goed zou doen op een billboard. Net als een plaat van Toscani zelf; een jongen die, getooid met een roze pruik en een paar verlepte engelenvleugels, probeert op te stijgen van zoiets-prozaïsch als een parkeerplaats. Bidden. De plaatjes laten zien hoeveel vormen er - tegen woordig - van bestaan, de tek sten evenzeer. „Groente in steeds kleinere preciezere stuk jes snijden komt voor mij het dichtst bij bidden. Daar kan geen yoga aan tippen", schrijft Cristina Bullano. ,,U bent als een telefonische hulpdienst die nooit in gesprek is", oordeelt Monika Gaar. En wat te denken van de dwingende passie van Valenti- na Pantano? „Ik sta hier in mijn spijkerbroek, met gebalde vuis ten, en een gebroken hart. Ik zeg niets en vraag niets, maar Heer, kijk me in de ogen!" Wat heeft het Boek van Mormon gemeen met de Ching, en de Bijbel met Dar win's Oorsprong van de SoortenZe hebben de levensbeschouwing van miljoenen blij vend veranderd en maken nu allemaal deel uit van de grootste virtuele bibliotheek op aarde. De website sacred-texts.com is naar eigen zeggen een rustige plek in het hecti sche cyberspace, waar je op je gemak de hei lige wereldliteratuur kan raadplegen. De hoeveelheid adviezen over God en hoe met Hem om te gaan, die door de eeuwen heen aan het papier zijn toevertrouwd, blijkt overstelpend. Veel van deze teksten gaan over het hiernamaals en hoe je daar komt. Overledenen in het oude Egypte kregen het Dodenboek mee in het graf als een nauw keurige bluff your wayv oor het hiernamaals, met aanwijzingen over wat je wel en niet moet zeggen als je voor het Oordeel staat. Behalve het Dodenboek vind je op sacre- d-texts.com de Koran, de mythologie van de aboriginals in Australië, de Indianenlegen- den, maar ook het gevaarlijke Theorie en Praktijk van de Magie van de beruchte oc cultist Aleister Crowley (bijgenaamd Het Beest). Ook de oosterse wijsheid is nu elektronisch ontsloten. Van de boeddhistische Sutra's tot de Rig-veda. De 2.500 jaar oude Tao Te Ching door de Chinese wijsgeer Lao Tzu, staat broederlijk naast de geschriften van de zedenmeester Confucius. Natuurlijk ontbreken de boeken van de Bij bel niet in deze virtuele bibliotheek. Alle ver schillende versies, van de Joodse Tenach tot de Vulgaat zijn naast elkaar te raadplegen. Ook wie nieuwsgierig is naar de 'apocriefen', de boeken die op de nominatie stonden om in de bijbel te worden opgenomen maar het niet hebben gehaald, moet deze site eens aandoen. Het evangelie van Thomas schetst een mys tieke Jezus, die uitspraken doet over de ver- 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kunt opsteken over religieuze zaken. Zowel ker kelijke organisaties als obscure religieuze groeperin gen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze aflevering: de grootste religieuze bibliotheek ter we reld online. http://www.sacred-texts.com borgen betekenissen van het Oude Testa- schikt achten voor de eenvoudige gelovige, ment. Ook naar het Boek van Enoch zal je in Tot in de jaren zestig was het voor katholie- de officiële Bijbel tevergeefs zoeken. Hier ken niet toegestaan op eigen houtje de Bij rollen ze na een muisklik over het scherm. bel te raadplegen. Nu heeft iedereen met Ongehinderd door kerkvaders die ze niet ge- een simpele computer en een telefoon on beperkt toegang tot een religieuze biblio theek die anders vele kamers in beslag zou nemen. Het voordeel van de online versies van deze religieuze werken is dat je eenvou dig op trefwoorden kan zoeken en zo kan kijken naar verschillen en overeenkomsten. Je kan er uit halen wat je wilt en heen en weer klikken tussen Genesis en de Oor sprong der Soorten, tussen de Heidelbergse Catechismus en de Hel van Dante. Wat is het toch jammer dat het nog zo rottig lezen is van een computerscherm. Want ter wijl op deze site de Mahabharata, het India se heldendicht, zomaar gratis en voor niks te lezen is, is er niemand die dagenlang naar zijn scherm gaat zitten turen. De hele tekst uitprinten kan, maar zorg dan maar dat een krat printerinkt klaar staat en een toren pa pier. In de boekenkast nemen de delen van de Mahabharata een meter in beslag; het is met 24.000 strofen over de eindeloze strijd tus sen twee stammen het langste gedicht uit de wereldliteratuur. Eén piepklein deeltje uit de Mahabarata is in het westen beter bekend onder de naam Bhagavat Gita en wordt ge prezen om zijn eenvoudige spiritualiteit. Nee, het wachten is op de nieuwe generatie draagbare beeldschermen waaraan op dit moment gewerkt wordt. Die worden licht en draadloos, je kan er naar wens je dagblad, nieuwe Stephen King, Bijbel, Koran, Bhaga- vad Gita of wat dan ook op laten verschij nen, en ze kunnen worden opgerold als een krant. Tot die tijd kan je de Gita uitprinten en naast je bed leggen. Maar uiteindelijk gaat er toch niets boven een boek waar je eerst het stof vanaf blaast voor je het krakend openslaat. En wat je in bed kan lezen zonder dat het als een losse stapel door de printer uitgespuug de A4-tjes door elkaar dwarrelt. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND "PHHÉki n Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Perioden met zon. Vooral in het westen en zuiden toenemende kans op een bui. Middagtempera- tuur meest tussen 16 en 22 gra den. Zweden: Perioden met zon en een toene mende kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 25 plaatselijk in het zuiden. Finland: Wolkenvelden en vooral in het zuiden een stevige regen- of on weersbui. Maxima rond 21 gra den, in het noorden frisser. Denemarken: Perioden met zon en mogelijk een bui. Maxima ongeveer 21 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Overwegend bewolkt en stevige buien, soms met onweer. In het zuidoosten droger en af en toe zon. Middagtemperatuur van 16 graden in Schotland tot 24 op dinsdag in de omgeving van Lon den. België en Luxemburg: Perioden met zon en tot woens dagavond meest droog. Dinsdag maxima rond 25 graden, woens dag een fractie lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Dinsdag flink wat zon, vrijwel overal droog en maxima oplopend tot rond 28 graden, langs het Ka naal wat lager. Woensdag overal iets minder warm en later op de dag een toenemende kans op een (onweers)bui. Zuid-Frankrijk: Dinsdag veel zon, vrijwel droog en warm met middagtemperatuur in het binnenland oplopend tot bo ven de 30 graden, aan zee meest net daaronder. Woensdag iets minder warm en een toenemende kans op een regen- of onweers bui. Spanje: Bijna overal zonnig. In het noord westen en noorden ook wolken en vooral woensdag kans op een bui. Vooral dinsdag warm met landin waarts maxima rond 40 graden. Langs de meeste stranden, met uitzondering van het noorden, rond 30. Portugal: Droog en veel zon, maar in het noorden geleidelijk wat meer be wolking. Aan zee maxima van rond 20 in het noorden tot 30 in het zuiden. Landinwaarts vooral dinsdag nog veel warmer, plaat selijk bijna 40 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig en droog. Maxima rond 35 graden. Marokko: Zonnig en droog. Maxima rond de 30, landinwaarts veel hoger. Tunesië: Zonnig, droog en warm. Maxima aan zee net boven de 30 graden, landinwaarts tot 40 graden. Madeira: Perioden met zon en eerst een kleine kans op een bui. Maxima ongeveer 25 graden. Canarische Eilanden: Geregeld zon en droog. Middag temperatuur rond de 30 graden bij een stevige noordoostenwind. Duitsland: Flink wat zon en stijging van tem peratuur, woensdag maxima van 23 in het noorden tot 30 in het zuidoosten. Woensdag later op de dag van het westen uit een toene mende kans op een bui. Oostenrijk: Droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur oplopend tot tegen de 30 graden. Zwitserland: Eerst zonnig en droog en maxima van bijna 30 graden. Woensdag van het westen uit een toenemen de kans op een regen- of on weersbui. Hongarije: Vrij zonnig en droog. Maxima ge leidelijk oplopend tot rond 30 graden. Italië: Droog weer met veel zon. Middag temperatuur rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig, droog en warm. Middag temperatuur tussen 28 en 33 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Dinsdag misschien nog een lokale onweersbui, verder droog. Maxima aan zee net onder de 30 graden, in het binnenland daar boven. Malta: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur rond 32 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden en vooral in het noorden eerst kans op een on weersbui. Maxima aan zee uit eenlopend van een graad of 24 in het noordwesten tot rond 30 in het zuiden en op Cyprus. Weerrapporten 010808 uur: Amsterdam zwaar bew De Bilt zwaar bew Deelen half bew. Eelde zwaar bew. Eindhoven half bew. Den Helder licht bew. Rotterdam zwaar bew. Twente zwaar bew. Vlissingen licht bew. Maastricht licht bew. Aberdeen zwaar bew. Athene licht bew. Barcelona licht bew Berlijn licht bew. Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg WOENSDAG 2 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.05 Zon onder 21.27 05,0 W33rt Maan op 08.51 Maan onder23.02 Parijs onbewt Praag licht be Waterstand Umuiden Katwijk Rt™ Hoog 05 50 18.22 05 23 17 55 SP» »«"i Laag 01.36* 16.03 01.17 15.44 Stockholm licht be 23 14 0.0 23 16 0.0 23 15 0.0 23 15 0.0 24 14 0.0 22 15 0.0 24 14 0.0 23 11 0.0 23 18 0.0 25 15 0.0 15 12 1.0 33 24 0.0 26 21 0.0 19 12 0.0 25 12 0.0 31 17 0.0 25 16 00 35 24 0.0 23 12 16.0 25 14 0.0 26 12 0.0 18 11 0.0 25 10 0.0 30 22 0.0 24 10 0.0 18 11 0.0 29 23 0.0 35 20 0.0 27 15 0.0 25 15 0.0 24 14 0.0 38 20 0.0 28 21 0.0 30 17 0.0 30 20 0.0 23 14 0.0 23 12 0.0 25 20 0.0 25 13 0.0 26 14 0.0 22 12 0.2 30 16 0.0 - 21 0.0 20 15 0 0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront aïf regen sneeuw V koufront opklaringen Ak^hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512. DIRECTIE B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden 3 TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekkei het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen 1,- korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlanc worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. j LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANÖ W Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogjrr hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch 1 Dagblad op geluidscassette beschikbaar, y Zl informatie 0486-486486 a' (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave), (j S( K N H U I Z Warschau zwaar bew Wenen half bew. Zünch onbewolkt Bangkok hall bew. Buenos Aires zwaar bew. Casablanca half bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles hall bew 13 0.0 New Orleans licht bew z2 30 24 13.3 23 11 0.2 New York zwaar bew. 24 10 0.0 TelAviv half bew. 36 27 0.0 Tokyo licht bew. 14 9 0.0 Toronto zwaar bew. - 26 00 Tunis licht bew. 18 2 0.0 Vancouver licht bew. 23 19 0.0 23 19 2.0 36 26 0.0 34 28 0.0 27 21 2.0 30 18 0.0 26 15 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12