Regio Slaaphuis Jicht voor yerbouwing Schizofrene winkeldief najaar voorarrest op vrije voeten 'Bart' mag geen bakluchtjes produceren 'We zijn een beetje een instituut geworden' Reuzenaronskelk staat nog steeds niet in bloei F cokedealers 'Dakkapel' van formaat in Groenhovenstraat Celstraffen voor Leidse Celstraf voor verstikking Snel nieuwe opvang liDAG 1 AUGUSTUS 2000971 De reuzenaronskelk, die afge lopen weekeinde honderden extra bezoekers naar de Leidse hortus trok, weigert nog steeds zijn ware gezicht te la ten zien. Al een paar dagen staat de kelk, die ook wel pe- nisplant wordt genoemd van wege de vorm van de bloem kol?, op punt van bloei. Maar het schutblad heeft zich giste ren opnieuw niet ontvouwen. De medewerkers van de hortus, die al een paar dagen voorspellen, dat het 'deze dag' toch echt zo ver zal zijn, staan voor een raadsel. De Amorp- hophallus titanum ontvouwt zijn schutblad in de regel in de middag. De plant staat daarna een nacht, een dag en opnieuw een nacht in bloei. De medewerkers van de hor tus hebben hun hoop er nu op gevestigd dat het spektakel vanmiddag begint. Maar voor spellingen durven ze er niet meer over te doen. Zodra de reuzenaronskelk begint te bloeien, blijft de hor tus ook 's avonds open. De bloem is dan te bezichtigen van tien uur 's ochtends tot elf uur 's avonds. n9|ofje kende geen huisjesmelkers opqbEN Huisjesmelkers heeft het Joost Frans van der Lindenhof- ;K pnooit gekend. Anders dan afgelopen vrijdag bij een foto in de- nqejkrant stond, hebben de eigenaren nooit winst willen halen I de huur van de huisjes. Het hofje is vernoemd naar Joost ps van der Linden, die in 1668 een poort met huisjes naliet esh zijn nicht met de opdracht 'de voornoemde huyskens ende JTOU erven eeuwiglyk bij arme luyden, voor niet en zonder huer )ND|er voor te geven, zullen moeten werden bewoond'. In later ld, kien werd een uiterst geringe huur gevraagd. Zo'n tien jaar ge- rdel?en n°g waren bewoners naar verluid zo'n 120 gulden per jand kwijt. lOilmopnamen Garenmarkt 3 bENBij eet- en drinkgelegenheid 't Fust (voorheen 't Vatte- Ka|t, red) aan de Garenmarkt wordt vanavond en vannacht ge- voor de tv-serie Wildschut De Vries. De opnamen vin- in plaats tussen 23.00 en 2.00 uur en er wordt een aantal grote onpen gebruikt om de nachtelijke scènes vast te leggen. Wild- hut De Vries is een nieuwe serie van SBS6 over een detecti- J-bureau en wordt in september uitgezonden. jichting De Binnenvest toch overstag den haag/leiden pablo cabenpa Officier van justitie eist therapie en begeleiding den haag/leiden persbureau cerberus Omdat hij het afgelopen jaar bijna driehonderd dagen in voorarrest in de gevangenis heeft doorgebracht is een 26-jarige Leidenaar gisteren door de Haagse rechtbank op vrije voeten ge steld. Tegen de man was door officier van justitie E. Vos voor een lange reeks diefstallen en inbraken een celstraf ge- eist van 350 dagen, waarvan 43 voor waardelijk. De man moest zich bij de rechter verantwoorden voor acht winkeldief stallen, een poging tot een woningin braak, twee vernielingen, een poging tot een bedrijfsinbraak en drie gevallen van huisvredebreuk. Op de zitting be kende de man bijna alles. Hij ontken de alleen een inbraak bij zijn groot moeder en één in zijn ouderlijk huis. Bij de winkeldiefstallen ging de Lei denaar heel brutaal te werk. Bij de Di- gros in Leiden nam hij in maart van dit jaar tien pakken wasmiddel en liep zonder te betalen de winkel uit. Hij werd later op de dag in dezelfde win kel in de kraag gevat door een beveili gingsman toen hij met spuitbussen haarlak aan de haal wilde gaan. Even eens in maart nam de Leidenaar bij supermarkt Hoogvliet twee lege bierk ratten weg van een rolcontainer. Hij werd in de winkel aangehouden toen hij de kratten voor statiegeld wilde in leveren. Bij andere diefstallen maakte hij scheermesjes en pakken koffie buit. Tegenover de door justitie ingescha kelde psycholoog en psychiater was de Leidenaar niet erg mededeelzaam. Na een half uur praten bij de psycholoog werd het hem allemaal teveel. „Ik vond het niet prettig, want het was al lemaal veel te persoonlijk", zei de ver dachte. Ondanks het korte gesprek, kwam de psycholoog tot de conclusie dat de Leidenaar vrijwel zeker schizo freen is en daarom drugs gebruikt om aan de werkelijkheid te ontsnappen. „Hoe krijgen wij deze man terug als een waardevol lid van de samenle ving", vroeg de officier van justitie zich af. „Ik ben daar somber over." Toch wilde zij de man helpen weer op de rails te komen. Naast de celstraf eiste zij daarom toezicht door de reclasse ring. Die moet hem de weg wijzen naar een psychiater en erop toezien dat hij medicijnen tegen zijn geestes ziekte gebruikt. De gemeente moet Bakkerij Bart op de Haarlemmerstraat binnen twee weken dwingen de bakluchtjes die het bedrijf pro duceert weg te nemen. Dat heeft de Raad van State vorige week besloten. Een bovenbuur man van de zaak vecht al langer dan elf jaar tegen de stank die hij van de bakkerij ondervindt. Vorig jaar kreeg de boven buurman al eens gelijk van de De Haagse rechtbank heeft de zes cocaïnedealers, die ander half jaar lang in een Leids net werk opereerden, veroordeeld tot gevangenisstraffen tot twee- eneenhalf jaar. De twee hoofd verdachten kregen met tweeën half jaar een straf die overeen kwam met de eis van de officier van justitie. Beiden hadden al eerder vastgezeten voor drugs handel. De derde verdachte, die iets korter meeliep in het drugscir cuit, kreeg twee jaar cel. De zoon van de hoofdverdachte, die tijdens de rechtszaak ver klaarde alleen maar zijn vader te helpen en zelf niet in de han del te zitten, moet een jaar in de gevangenis. De cocaïnever- slaafde die zijn huis beschik baar stelde als opslag- en ver werkingsplaats, en zo zijn ver slaving probeerde te bekosti gen, kreeg 120 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevagenisstraf, tenzij hij zich laat behandelen. Zijn vrouw, die volgens haar advocaat maar zijdelings bij de zaak betrokken was, kreeg 158 uur dienstverle ning en vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Sinds september 1998 ope reerden de dealers vanuit een café in de Leidse binnenstad. De politie kon het netwerkje in mei van dit jaar oprollen. Na een aantal tips werden tele foontaps geplaatst. een korte bezetting door dak- en thuislozen is het ■paphuis vanochtend ontruimd en gesloten. Stichting |j| Binnenvest heeft na spoedoverleg met wethouder fflaijens besloten het pand deze maand te verbouwen Sa op 1 september weer te openen, totdat een definitieve "|uwe plek is gevonden. De Binnenvest, Stichting Leid- ;_j>tudentenhuisvesting (SLS) en de gemeente streven er ggt; naar deze zo snel mogelijk te vinden. Voor twee vaste zoekers is inmiddels een andere slaapplaats gevon- je#l. EN CONNIE VAN UFFELEN jt de tijdelijke oplossing voor er.! Slaaphuis komt Stichting 2J Binnenvest terug op haar luit om de nachtopvang >r dak- en thuislozen defini te sluiten. Het pand aan de mwsteeg is ongeschikt voor manente opvang, omdat het f jt goed is schoon te houden (niet brandveilig is. Een paar [ken geleden besloten burge- fester en wethouders daarom tiderdduizend gulden extra p De Binnenvest te geven om t pand aan te passen. Zo zou t in ieder geval open kunnen ^'ven tot een andere, defini- ve locatie was gevonden, irecteur Keppel sloeg dit ibod in eerste instantie af, idat zij het een vorm van ka- lalvernietiging vindt. Dat idt zij nog steeds, maar na irleg met de wethouder heeft nu toch ingestemd met de lelijke oplossing. „Ik ga hier- ie akkoord omdat de financi- risico's niet bij ons liggen en nu de toezegging hebben er snel wordt gezocht naar een andere oplossing." Keppel is blij dat het probleem nu wordt herkend en erkend. „Het staat gelukkig erg hoog op de Wethouder Baaijens meent overigens dat er geen sprake is van kapitaalvernietiging. „Het kost geld, maar het is de minst slechte oplossing. Ik zou het geld ook liever in definitieve huisvesting stoppen, maar als je weet dat je nu nog een jaar ver der kan, is dit een verantwoor de uitgave. Je kunt ook beslui ten om het Slaaphuis te sluiten, maar dan is er geen voorziening voor deze dak- en thuislozen. Dan gaat er een aantal mensen zwerven en dat willen we niet." De dak- en thuislozen waren vanochtend vastbesloten in het pand te blijven en zich door de politie te laten afvoeren. Maar na tussenkomst van de wijk agent besloten zij toch het pand te verlaten. Zij hebben hun heil toen in het Van der Werfpark gezocht. Bij het ter perse gaan van deze krant overwogen zij nog het stadhuis te gaan bezet ten. Kastner Verlichting stopt na 65 jaar Voor een poging een Leidse studente door verstikking om het leven te brengen is een 26- jarige Leidenaar gisteren door de Haagse rechtbank veroor deeld tot een celstraf van zes maanden. Daarnaast moet de man een psychotherapeutische behandeling ondergaan bij de Rijngeestgroep in Leiden. De opgelegde straf is lager dan de eis van officier van justi tie E. Vos. Die vorderde twee weken geleden een gevangenis straf van een jaar. De man legde op 4 april een hand op de mond van de stu dente en drukte haar neus dicht. „Zij mocht niet schreeu wen, omdat mijn huisgenoten dan zouden denken dat ik haar aan het verkrachten was", zei hij. De Leidenaar was verliefd geworden op de studente tij dens een gezamenlijk verblijf in de Jelgersmakliniek. leiden Som mige mensen besluiten van wege meer licht en ruimte een dakkapel te plaatsen, maar de eige naren van dit huis aan de Groenhoven- straat pakken het groter aan. Bovenop het oorspronkelij ke dak is een complete ver dieping bijge bouwd. En net boven de stei gers zijn de contouren van een hoekto rentje zicht baar. Aan de huizenrij ver derop in de straat is nog te zien hoe hoog de gevel vroe ger reikte. FOTO DICK HO- GEWONING leiden De gemeente en de Stichting Leidse Studentenhuisvesting ma ken de komende weken een overzicht van de panden die in aanmerking Jcomen voor definitieve nachtopvang in combinatie met crisisopvang. De Binnenvest en de SLS hadden een pand aan de Middelweg op het oog. Volgens wethouder Baaijens heeft Leiden nog geen bestemming voor dit pand, omdat de ge meente nog niet weet wat zij met het Kaasmarktgebied gaat doen. „We kunnen de hele stad niet ineens aanpakken. Dat is éen kwestie van ambtelijke capaciteit", zegt Baaijens. Raad van State tikt Leiden op de vingers Raad van State. Op straffe van een dwangsom van duizend gulden per dag moest de ge meente binnen een half jaar af dwingen, dat de bakkerij de geurtjes daadwerkelijk probeert te voorkomen. Leiden deed dat toen niet, omdat het van me ning was dat het vonnis was ge baseerd op het Besluit Brood- en Banketbakkerijen. Dat be sluit is inmiddels vervangen door het Besluit Detailhandel en Ambachtsbedrijven. Het standpunt van Leiden is vorige week door de Raad van State van tafel geveegd. Binnen twee weken moet Leiden Bak kerij Bart nu opdragen iets aan de bakluchtjes te doen. De win kel staat op het standpunt al het mogelijke tegen de opstij gende luchtjes te hebben ge daan door in 1994 een 'damp- dichte' scheidingsconstructie tussen winkel en bovenwoning aan te brengen. Een woordvoerster van de ge meente laat weten dat de juridi sche afdeling momenteel met de zaak bezig is en binnen twee weken zal reageren. „Dan krijgt de advocaat van de bovenbuur man van ons bericht." iman joustra it duurt nog even, zo'n twee tanden, maar dan is het ook jt afgelopen. Uit. Voorbij. %d september sluit Kastner ^rlichting in de Haarlemmer- definitief zijn deuren. Na jaar. „Je kunt gerust zeggen °t we 'n beetje een instituut |n geworden in Leiden", zegt kenaar Dick van Galen. „Een Jmp." Een overhaaste beslissing ks het niet om de zaak op te leken, het was een welover- pgen besluit. „Omdat mijn duw Annemarie een paar "aanden geleden een hartin- ct kreeg. Gelukkig gaat het 1 weer goed met haar, maar de beslissing om met de ak te stoppen komen we niet- eer terug. We hielden de boel et z'n tweeën draaiende. Dat is zwaar. Het houdt niet op veertig uur per week. De nkel is 53 uur per week open. aar 's avonds sta je toch weer Tipen uit te pakken of schoon maken. En mijn vrouw deed boekhouding ook nog eens. infarct was een waarschu- ing. En gezondheid is het al- ;rbelangrijkst." In elk geval reden genoeg om stoppen. „Het is ook echt de ;iige reden. Ik hoor andere 'iddenstanders weieens kla gen over de slechte bereikbaar lid hier in het centrum. Nou, doe niet mee met dat gezeur. Is de mensen echt willen kun- •n ze heus hun auto wel kwijt. Vroeger gaven ze hun winkel af staan, weet je dat het goed 1935 op de Pelikaanstraat. Dat hier nu ook alweer 35 jaar. Op (aar komt nog bij dat de Haar- en toe een likje verf. Nu ver- gaat." was toen net als de Hogewoerd een gegeven moment ging het (mmerstraat een stuk aantrek- bouwen ze de zaak soms om Met Kastner zijn de zaken op een drukke winkelstraat. In zelfs zo goed dat we tien man dijker is geworden. En de win- hem mooier te maken. Ja, als je zich ook wel goed gegaan. 1939 is hij naar de Haarlem- hadden werken. Maar met de diers doen er ook meer aan. een Vlikobak voor de deur ziet „Mijn schoonvader begon in nierstraat gegaan. Zelf sta ik opkomst van de bouwmarkten Dick van Galen: „Goed contact met de klanten heb ik altijd heel belangrijk gevonden. Niet alleen verkopen, maar ook advies geven." FOTO DICK HOGEWONING hebben we toch aardig wat klandizie verloren. De laatste jaren stonden mijn vrouw en ik alleen nog in de zaak. Maar op zich ging dat goed hoor. Het aardige is: je merkt dat je in de loop der jaren toch een band opbouwt met veel klanten. Die vragen nu allemaal heel belang stellend wat we gaan doen. 'We raken ons winkeltje kwijt', zeg gen ze. Ook de jongere klanten. Dat had ik toch eigenlijk nooit gedacht. Dat ook jonge mensen zich al heel snel aan onze zaak hebben gehecht." „Helemaal onberoerd laat het me natuurlijk ook niet, dat we nu stoppen. Ik heb een mooi beroep. Ik heb het ook altijd zo goed mogelijk proberen te doen. Beurzen bezoeken in Pa rijs en Hannover, maar ook in Nederland. Om op de hoogte te blijven van de laatste ontwikke lingen. En een goed contact met de klanten heb ik altijd heel belangrijk gevonden. Niet al leen verkopen, maar ook advies geven. Het belang van een een goede lamp benadrukken. Daar is onze zaak altijd goed in ge weest, in functionele verlich ting. In leeslampen en zo. Maar ook in gewone lampen met sfeerarmaturen. Ach ja, als je 35 jaar in een winkel staat, ben je de winkel zelf. Je raakt ver groeid met de zaak." Wat hij nu gaat doen? „Eerst even het hoofd leegmaken. Ge nieten met mijn vrouw. Een beetje fotograferen, videoën, squashen, tennissen, fietsen... Daarna zie ik wel weer wat ik ga doen. Want uiteindelijk wil ik wel weer wat doen. Ik vind 55 jaar nog een beetje te jong om te stoppen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11