Leidsch Dagblad Politiek wil huisarrest hooligans Deskundigen bijeen over lot Concorde Meisje klinisch dood na hersenvliesontsteking in Spanje 16 Zeldzame monniksgier waargenomen in IJmuiden Chavez herkozen als president Venezuela Bejaarde Rijnsburger verdrinkt in de Vliet 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 1 AAN DAG 31 JULI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 9 Henk Laman over de innige band tussen Decima en Deshima fe weinig WAO oor gastarbeider èel gastarbeiders krijgen al irenlang een te lage WAO-uit- ering. Het GAK heeft ten on- fcchte de extraatjes die ze in e jaren zestig kregen als ze jaar Nederland kwamen, niet leegerekend bij het bepalen in hun uitkering toen ze ar- Qeidsongeschikt raakten. Om oeveel uitkeringen en hoe pel geld het precies gaat, is Jog niet duidelijk. pgina3 bitse Pearson iecrnt NCS over Britse mediaconcern earson neemt de Amerikaan onderneming National omputer Systems (NCS) over por bijna zes miljard gulden, daardoor wordt Pearson een de grootste bedrijven op et gebied van educatieve (in- j^rnet) diensten. Pearson is ader meer eigenaar van de kenkrant Financial Times i boekenuitgever Penguin, lagina 8 'opman Corns tapt ineens op olkomen onverwacht is top- an A. van der Velden bij aal- en aluminiumconcern orus opgestapt. Voor de Cen- ale Ondernemings Raad 30R) en vakbond FNV Bond- enoten komt het vertrek als en totale verrassing. Ver- toed wordt dat een menings- erschil over de te volgen oers de basis vormt van zijn oortijdige pensionering, agina 7 ïruine spook is erug in Duitsland Iet bruine spook waart weer oor Duitsland. Extreem- jchts geweld is er aan de orde an de dag, vooral in de ooste- jke deelstaten, maar niet al ien daar. De politiek toont ich erg bezorgd, maar hoe het waad kan worden uitgeban- en, weet niemand, agina 5 Verk lonend voor mtvanger bijstand ijstandsontvangers die aan et werk gaan, kunnen straks en bonus van 4000 gulden te- emoet zien. Minister Ver leend van sociale zaken wil emeenten die mogelijkheid even in een poging om meer ïensen uit de bijstand aan de ag te krijgen nu de arbeids- ïarkt daarvoor de mogelijk- eden lijkt te geven, agina 3 jates financiert nalaria-onderzoek 'e stichting van softwarebaas ill Gates heeft de Londense hooi voor Hygiëne en Tropi- :he Geneesmiddelen ruim 90 ïiljoen gulden gegeven voor e ontwikkeling van nieuwe halariamedicijnen. Het geld al verder benut worden om frikaanse wetenschappers leer te betrekken bij het on- erzoek naar malaria. Elk jaar aken zo'n 400 miljoen men en besmet met de door mus- ieten overgebrachte ziekte, er dag sterven 3.000 Afri- [aanse kinderen aan malaria. VANDAAG 18 PAGINA'S innenland uitenland liltuuren Kunst, conomie 12 Gehandicapte scouts na 32 jaar weg uit Leiderdorp 13 Beloofd landje: unieke expositie over Israël in Madurodam Overmars is OJOX koning te rijk met overstap naar Barcelona Australiër verdient half miljoen op Dutch Open IJMUIDEN BART BOELE IJmuiden is het afgelopen weekeinde bezocht door een monniksgier, een zeer zeldzame ver schijning in Nederland. De vogel, een meter lang met een spanwijdte van 2,50 meter, werd zater dagavond voor het éérst gesignaleerd bij de slui zen. Zondagmorgen deed hij zich tegoed aan en kele jonge meeuwen om rond het middaguur in zuidelijke richting weg te vliegen. De aanwezigheid van de monniksgier, de aegy- pius monachus, zorgde voor grote onrust onder de kolonie van vijf- a zevenduizend meeuwen in IJmuiden. Vermoedelijk is het dezelfde gier die half juli in het Friese Ferwerda en vorige week in Den Oever werd gesignaleerd. De laatste keer dat vogelaars voordien een monniksgier in Neder land registreerden, was in 1948. De vogel is be hoorlijk uit de richting, aangezien monniksgieren normaal gesproken voorkomen in Midden-Azië, Mongolië, de Oeral en rond de Middellandse Zee (Spanje). De overlevingskansen van de vogel worden verschillend ingeschat. De koude zomer in Ne derland is niet in zijn voordeel, maar vogelaar Hopman uit IJmuiden sluit niet uit dat de mon niksgier terugkeert in IJmuiden vanwege de grote kolonie meeuwen, een goede voedselvoorraad. Aanhangers van president Chavez wachten op de uitslag van de verkiezingen. CARACAS EFE-ANP-AFP-Rtr Hugo Chavez Frias is gisteren herkozen als president van Venezuela. Volgens voorlopi ge uitslagen heeft hij zestig procent van de stemmen vergaard. Zijn voornaamste ri vaal, Francisco Arias Cardenas, kreeg bijna 38 procent. Met 57 procent was de op komst hoger dan verwacht. Arias zette vandaag vraagtekens bij de uitslagen. Hij twijfelt aan de eclatante zege van Chavez, met wie hij in 1992 een mis lukte poging deed om een militaire staats greep te plegen. De democratisch gekozen Chavez regeert al anderhalf jaar. Hij is nu op grond van nieuwe regels gekozen voor zes jaar, waar na herverkiezing mogelijk is. De president stelt dat hij het land heeft verlost van ver dorven en corrupte regeringen. foto afp jorge uzon De 46-jarige ex-officier Chavez geniet een grote populariteit bij de arme Venezolanen, die nooit iets hebben gemerkt van de olie rijkdom van het land. De president heeft tot dusverre echter nog geen resultaten ge boekt op economisch gebied. Wel heeft hij aankondigd dat er in de eerste honderd da gen van zijn nieuwe ambtseriode een serie 'schokmaatregelen' komt. Welke dat zijn, is nog onbekend. parus-londen-new york afp-anp Britse deskundigen buigen zich vandaag met Franse collega's en vertegenwoordigers van Air France over het lot van de Con corde. De deskundigen overleg gen over nieuwe controles die mogelijk nodig zijn om veilig met de Concorde te kunnen blijven vliegen. De Fransen wil len naar verluidt een serie rtieu- we veiligheidscontroles standa- riseren. Dinsdag verongelukte voor het eerst een toestel van dit ty pe bij Parijs. Daarbij verloren 114 mensen het leven. Het on geluk heeft het imago van de 'supersonische Concorde on deruit gehaald. Air France vliegt er niet mee tot duidelijk is wat het ongeluk veroorzaakte. In het weekeinde werd bekend dat de brand in het toestel is ver oorzaakt door een groot brand- stoflek. Gisteren hield British Airways (BA) een Concorde aan de Passagiers verlaten in Canada de Concorde, nadat inzittenden brand stof hadden geroken. foto grond na problemen met het bijtanken. Later op zondag landde een Britse Concorde in het Canadese Gander. In het vliegtuig roken mensen brand stof en de piloot besloot het meteen aan de grond te zetten. De passagiers moesten van morgen met een Boeing-737 verder naar New York. Onder hen waren de artiesten Tony Bennett en George Benson. De in Canada gestrande Con corde wordt aan een onderzoek DEN HAAG ANP De politiek breekt zich al langer het hoofd over maatregelen te gen voetbalvandalisme. Minis ter Korthals van justitie heeft dit voorjaar aangekondigd proefprojecten te beginnen te gen voetbalvandalisme, waar onder het opleggen van stadi onverboden door de strafrech ter in plaats van de civiele rech ter. Dan kunnen hooligans de wettelijke verplichting krijgen zich in hun woonplaats te mel den bij de politie als er wordt gevoetbald. Nu gebeurt dat al leen op vrijwillige basis. WD'er Rijpstra wil aan de meldplicht gelijk elektronisch huisarrest koppelen. ,,Dat kost wel veel energie, maar je kan er een hoop ellende mee besparen", zo vult Atsma zijn collega aan. Het ergst waren de misdra gingen dit weekeinde bij de oe fenwedstrijd tussen Standard Luik en Ajax. Ruim achthon derd supporters van de Amster dammers reisden met eigen vervoer af naar België. Onder hen bevonden zich zo'n twee honderd hooligans met een sta dionverbod. Volgens de Belgi sche politie waren zij verant woordelijk voor de hevige rellen rond het door Ajax met 4-0 ge wonnen oefenduel. Onder in vloed van drank en drugs ver nielden ze café's en auto's. Ook Belgische supporters en ste wards moesten het ontgelden. Tijdens de rellen raakten ne gentien supporters gewond. Belgische veiligheidsmensen noemen het een wonder dat er geen doden zijn gevallen. In Mechelen arresteerde de Belgische politie veertien sup porters van Vitesse. Zij gingen met supporters van KV Meche len op de vuist toen bleek dat de oefenwedstrijd tussen beide ploegen was afgelast. Tijdens de rellen raakten tientallen wa gens beschadigd. Na de ont moeting tussen Borussia Mön- chengladbach en FC Twente kon de Duitse politie een con frontatie tussen aanhangers van beide ploegen ternauwer nood voorkomen. De agenten werden wel bekogeld met ste nen en flessen. Eén agent raak te gewond. Aanhangers van ADO den Haag zorgden gisteren voor overlast in het Belgische Sint Niklaas. Voor het oefenduel van hun club bij Lokeren verniel den ze een kroeg en gingen ze op de vuist met Belgische sup porters. Pagina 2: Commentaar onderworpen. Het is niet uitge sloten volgens BA dat het ver ontrustende geurtje dat de pas sagiers roken inderdaad brand stof is geweest. Documenten van Amerikaan se en Britse luchtvaartautoritei ten tonen aan dat de supersoni sche Concorde al jaren te kam pen heeft met mankementen en bijna-ongevallen. De Duitse krant Bild am Sonntag zegt te beschikken over rapporten van de FAA, het Amerikaanse lucht vaartbureau, waaruit blijkt dat alleen al op het vliegveld JFK van New York sinds 1996 veer tig ernstige incidenten met een Concorde zijn gemeld. Daarbij moest onder meer de start wor den onderbroken of moest het toestel direct weer terugkeren naar de luchthaven. De lijst van de oorzaken van de manke menten is eindeloos, schrijft de krant: een falend hydraulisch systeem, brandende remmen, olieverlies, defecte deuren, brandende motoren. Een 82-jarige Rijnsburger is vrijdag of zaterdag in het water van de Vliet in zijn woonplaats verdronken. Een plaatsgenoot zag zaterdagmorgen omstreeks zeven uur de dode man in de Vliet drijven en waarschuwde daarop de politie. De bejaarde Rijnsburger heeft volgens de politie vrijdagmor gen in verwarde toestand zijn Automobilist blijkt hardleers leiden eric-jan berendsen Een 44-jarige man uit Rijnsburg is vrijdagavond op de Lange- gracht in Leiden door de politie uit zijn auto gehaald omdat hij te veel had gedronken. Het was de achttiende keer dat hij met een slok op achter het stuur zat denhaag-blanes anp doof en Samenleving. iesprek van de Dag iezondheid 9,11,12,13 16,17,18 elevisieprogramma's6 Vaterkrant15 Veer10,14 Een 17-jarig Nederlands meisje is in het zieken huis in het Spaanse Blanes gisteren klinisch dood verklaard als gevolg van een hersenvliesontste king (meningitis). Dat meldde vanochtend N. Camps, hoofd van de epidemiologische afdeling van de gezondheidsdienst waaronder Blanes valt. Het ministerie van volksgezondheid kon het bericht overigens niet bevestigen. Zaterdag werden bij het meisje verschijnselen geconstateerd die duiden op meningitis. Samen met haar werden ook een paar Poolse meisjes in het ziekenhuis opgenomen, maar zij bleken bij nader inzien toch geen meningitis te hebben. Het meisje was aan het begin van ljet weekein de met haar ouders per bus gearriveerd op de camping waar ze de vakantie zouden doorbren gen. Nadat ze in het ziekenhuis was opgenomen, verslechterde haar toestand snel. Nederlanders die eveneens op de camping waren en dit week einde terugkeerden, werden bij thuiskomst opge vangen door de GGD Eindhoven en kregen direct medicijnen en alle noodzakelijke informatie. Volgens het ministerie van volksgezondheid zijn er in Spanje verder nog geen gevallen gecon stateerd. Hersenvliesontsteking wordt veroor zaakt door de meningokokkenbacterie in de keel. Kenmerken van de ziekte zijn hoofdpijn, spier pijn, misselijkheid en vervolgens donkerrode vlekjes op de huid. Ook braken en hoge koorts maken deel uit van de verschijnselen. De ziekte openbaart zich gemiddeld drie tot vier dagen na de besmetting, maar het kan ook een paar weken duren. Het Nederlandse meisje is daarom waar schijnlijk al in Nederland besmet geraakt. LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG/2,50 Hevige rellen ontsieren oefenduels Met een elektronisch huisarrest voor hooligans willen CDA en WD voorkomen dat supporters met een stadi onverbod toch naar duels van hun club kunnen afreizen en daar vervolgens buiten het stadion tekeer kunnen gaan. Supporters van Ajax, Vitesse, FC Twente en ADO Den Haag misdroegen zich dit weekeinde ernstig bij vriendschappelijke wedstrijden in België en Duitsland. HET WOORD IS AAN Peter Sellars Leugen van de commercie: iets is beter naarmate het beter verkoopt. V- I zomerse dag^ 14723» 13722° "721° 30% 40% 30% 40% 30% 30% Hugo Schneider verlaat TV West Hugo Schneider. foto archief runsburg peter blok woning verlaten. Tussen vrij dagmorgen en zaterdagmorgen moet hij, zo concludeert de po litie, in de Vliet zijn gevallen en vervolgens zijn verdronken. Een misdrijf wordt inmiddels door de politie uitgesloten. Op het lichaam van de man zijn geen sporen van geweld aange troffen. ,,Hij had totaal geen verwondingen", aldus de poli tie. „Alles duidt erop dat hij zelf te water is geraakt." Hugo Schneider (46) wordt de nieuwe adjunct-hoofdredacteur van Haarlems Dagblad/IJmui- der Courant, onderdeel van Dagbladuitgeverij Damiate waartoe ook het Leidsch Dag blad behoort. Schneider is nu nog hoofdredacteur van TV West. Hij wordt verantwoorde lijk voor de regionale redacties in Haarlem en IJmuiden. De nieuwe adjunct begon zijn journalistieke loopbaan als sociaal-economisch redacteur bij de Volkskrant. In 1981 stapte hij over naar de omroep. Via VARA^ en NOS-radio kwam Schneider in 1987 bij de televi sie terecht. Hij kreeg bekend heid als plaatsvervangend eind redacteur/presentator van Den Haag Vandaag. Ja, Ik wil een abonnement Man dreigt huis op te blazen Groningen gpdgen. De bewoner had de gas kranen van zijn fornuis openge- De politie heeft zaterdag ter- draaid om zelfmoord te plegen, nauwernood kunnen voorko- Toen agenten bij het huis arri- men dat een woning in de stad veerden, roken zij al een sterke Groningen en de daaraan gren- gaslucht. In allerijl werden de zende huizen de lucht in gin- buren geëvacueerd. J op het Leidsch Dagblad. en werd betrapt. Rond half ne gen slingerde de man over de Langegracht. Hij raakte daarbij een aantal geparkeerde auto's. De Rijnsburger had niet alleen te diep in het glaasje'gekeken, zijn auto bleek ook niet te zijn verzekerd. Zijn wagen is in be slag genomen. De bacterie wordt overgedragen door hoesten en speeksel. Het risico om besmet te raken is echter klein en vindt alleen plaats bij langdurig, intensief contact. Het treedt meestal op in situa ties waarin mensen dicht op elkaar leven, zoals op campings soms het geval is. Als symptomen van de ziekte optreden, is het raadzaam contact op te nemen met de huisarts. Reizigers en be trokkenen kunnen telefonisch informatie verkrij gen via de informatielijn van Postbus 51 op num mer 0800-8051. Meer informatie is ook te vinden op www.minvws.nl. I Postcode: Na do eerste twee weken betaal Ik ml]n abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 "712141 4001 14 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1