Leven met een tijdbom Gezondheid De ingewikkelde speurtocht naar beenmerg Stichting Alzheimer hekelt geneesmiddelenbeleid Groene thee in een fles Borstsparende behandeling ook succesvol bij grotere tumoren mam i MAANDAG 31 JULI 2000 REDACTIE RIEN Overdekking door het tegendeel Onlangs was ik aanwezig bij de installatie van drie nieuwe raadsheren bij het gerechtshof van Amsterdam. Zo'n in stallatie is een op traditie gestoelde, rituele gebeurtenis die plaatsvindt in een bijzonder terechtzitting. De zaal vulde zich met feestelijk geklede genodigden, die bij bin nenkomst van de President eerbiedig gingen staan. Achter de President namen veel rechters plaats, ik telde er wel vijftig. Vijftig toga's met witte beffen. Ik kon de gedachte aan het pinguïnverblijf in Artis niet uit mijn hoofd zetten, maar aan dwanggedachten zal ik een andere keer een co lumn wijden. De president van het gerechtshof heette iedereen welkom, gaf het woord aan de plaatsvervangend procureur-gene raal, sprak daarna zelf, legde uit wat de bedoeling van de zitting was, heette zijn nieuwe collegae welkom en gaf tot slot het woord aan de deken, de voorzitter, van de orde der advocaten. Deze had voor zijn toespraken uitgebreid research gepleegd en zich door allerlei informanten op de hoogte laten brengen van de persoonlijke (eigenaardig heden van de nieuwe raadsheren, die alledrie in de advo catuur hun sporen hadden verdiend. Uit zijn vrijmoedige woorden begreep ik dat een van de rechters een lastige, humeurige persoon was, met ge bruiksaanwijzing en bovendien een Feyenoordfan. Dat laatste wordt in Amsterdam nooit als een gunstig teken opgevat. Tijdens de borrel vroeg ik aan een rechter die naast mij in de rij stond voor de feestelijke borrel of de zojuist geïnstal leerde rechter inderdaad een lastig mens was, waarop zij antwoordde: 'Welnee, dat is typisch de deken, hij houdt juist van haar', en zij vervolgde, 'Het is een geval van over dekking door het tegendeel'. Ik wist wel dat rechters te genwoordig steeds vaker te maken krijgen met verdachten die lijden aan een of andere psychiatrische stoornis, maar wist niet dat zij ook al op de hoogte zijn van de persoon van de verdachte en zijn afweermechanismen. Het afweermechanisme, overdekking door het tegendeel, wordt in stelling gebracht als verdringing niet lukt, als het in het geval van de deken niet lukt om de gevoelens van liefde ongedaan te maken, en buiten zijn bewustzijn te houden, zodat hij niets hoeft te vóelen. Verliefdheid zult U denken, is toch juist een prettig gevoel. Dat is waar, behalve als het geweten van de deken zich er tegen verzet of als er een conflict van belangen door ont staat. Stelt U zich voor dat de deken gelukkig getrouwd is en zijn huwelijk niet op het spel wil zetten, maar wel ge kweld wordt door verliefdheid. Hoeveel rust zou het niet geven als hij er van verlost was. het niet hoefde te voelen. Om zich uit deze -onbewuste- netelige positie te redden, worden de boze gevoelens van de deken reactief versterkt en krachtig naar voren worden gebracht. Zo bezien zou er bij overdekking door het tegendeel een simpele één op één relatie bestaan. Hij is agressief, omdat hij van haar houdt of wie men lief heeft, kastijdt men, maar zo eenvoudig is het helaas niet. In zijn toespraak leek de deken ook echt boos, omdat de net benoemde rechter in kwestie hem en de advocatuur in de steek had gelaten en hij er een geduchte tegenstander bij had gekregen. WOUTER VAN EWIJK psychiater Nederland is veel te terughou dend bij het toelaten van me dicijnen die de ontwikkeling van de ziekte van Alzheimer kunnen remmen. Terwijl Alz- heimerpatiënten in de rest van Europa kunnen kiezen uit twee of meer middelen, is in Nederland slechts het medi cijn Exelon beschikbaar. Men sen die dit vanwege de bijwer kingen niet kunnen slikken, staan met lege handen. „Dat suggereert een overheidsbe leid waarin therapeutisch nihi lisme de boventoon voert", schrijft de Stichting Alzheimer Nederland in een open brief aan het College ter Beoorde ling van Geneesmiddelen. Aanleiding voor de briefis de mislukte erkenningsprocedure van het middel Reminyl. De producent trok het medicijn terug uit de procedure, nadat het College bedenkingen had geuit tegen het middel. De Stichting Alzheimer Nederland betreurt deze gang van zaken, omdat patiënten die niet goed tegen Exolon kunnen of bij wie het niet werkt, hiermee een al ternatief onthouden wordt. Dat steekt des te meer nu vol gens de stichting grote vorde ringen gemaakt worden bij de ontwikkeling van een succes volle behandeling van Alzhei mer. De betekenis van een ziekteremmend medicijn neemt daardoor fors toe, vindt de stichting. Volgens woordvoerder J. Lake- man van de stichting is de mislukte introductie van Re minyl het zoveelste bewijs van de schraapzucht van Neder land. „Ze vinden het gewoon te duur. Terwijl het op jaarba sis om een paar miljoen gul den gaat. Ook Exolon werd eerst niet in Nederland toege laten. Pas toen dat via Brussel werd afgedwongen is het mid del tegen heug en meug toege laten." Lakeman vergelijkt het belang van ziekteremmende medicijnen met dat van soort gelijke middelen die 25 jaar geleden op de markt kwamen om de ontwikkeling van kan ker te remmen. Reminyl en Exolon lijken voor al te werken in het beginstadi um van Alzheimer. Lakeman: „De werking is gering, maar bij een aantal patiënten zie je een stabilisering van het ziektepro ces of een rem op de voort gang ervan. Maar niet ieder een kan er tegen, daarom zijn in bijna vrijwel alle Europese landen alternatieve middelen beschikbaar." Profesor A. Broekmans, secre taris van het College ter Beoor deling van Geneesmiddelen, wijst de suggestie van de hand dat het college zich schuldig zou maken aan therapeutisch nihilisme. „Dat werp ik verre van mij. De fabrikant heeft zich schielijk teruggetrokken nadat wij een paar kritische vragen hadden gesteld. Ken nelijk durfde men de discussie niet aan." De bedenkingen van het colle ge hebben betrekking op de werkzaamheid van het middel en de ernst van de bijwerkin gen. Broekmans: „Het middel had een aantoonbaar effect bij één op de twintig patiënten. Tegelijk was er sprake van for se bijwerkingen. Dat riep bij ons twijfels op, want je wekt nogal wat verwachtingen bij de mensen voor wie het mid del bestemd is." Het argument dat juist vanwege het ontlopen van bijverschijnselen behoefte bestaat aan een alternatief middel, acht Broekmans on juist. „Al die middelen zijn vergelijkbaar. Ons is niet over tuigend aangetoond dat er verschillen zijn." RENS KOLDENHOF Een goede baan, een mooi huis in de bossen en nooit ziek. Alles leek de in Grou (Friesland) geboren Bonita Borger (32) mee te zitten, tot zij in augustus 1997 op vakan tie in Frankrijk onder de blau we plekken kwam te zitten. Eerst zo groot als een rijks daalder, later nog veel groter. De diagnose kwam hard aan: acute leukemie. De behande ling was aanvankelijk succes vol, maar de ziekte keerde te rug. Dit keer in een andere, ernstiger gedaante. De kans op genezing is nihil. Beenmerg transplantatie is de enig over gebleven mogelijkheid. Het wachten is nu op een donor. Het begon in de zomer van 1997 op vakantie in Frankrijk. Borger was erg moe. „In het be gin bedenk je allerlei excuses. Hard gewerkt en altijd druk, druk." Maar toen kwamen de blauwe plekken, steeds meer en steeds groter. Toen haar hoofd door een kaakontsteking begon op te zetten, wist ze dat er iets niet goed was. Ze keerde ver vroegd terug naar huis en ging naar de huisarts. Die reageerde alert en stuurde haar direct door naar het Martini Zieken huis in Groningen. „Daar moest ik direct blijven. Er was iets mis met mijn bloed, maar ze wisten niet wat." Bor ger werd doorgestuurd naar het Academisch Ziekenhuis. „Ik was nog niet binnen of ik lag al op een bed voor een beenmerg- punctie. 's Middags kwam de diagnose: acute leukemie. „Dat was zo onwerkelijk. Ik kon het niet geloven. Het leek of ik in een film was beland waarin ik een verschrikkelijke hoofdrol speelde." Twee dagen later be gon de eerste chemokuur. Om de risico's op infecties te beperken, verbleef Borger maanden op een geïsoleerde kamer, met een speciale lucht behandeling. Ze werd misselijk, kaal, haar mond ging kapot en ze kreeg sondevoeding omdat ze niet meer kon eten. „Je voelt je rot." De behandeling was aanvanke lijk succesvol. Vrij van leukemie mocht ze met de kerst weer naar huis. In de twee jaar daar na probeerde ze de draad van haar leven weer op te pakken. Ze ging werken en voelde zich goed. Alleen haar bloedbeeld was bij controles niet in orde, maar de artsen konden niet achterhalen wat er precies aan de hand was. „Het bleef vaag, tot ik mij begin dit jaar niet erg lekker voelde. Uit nieuwe on derzoeken bleek dat mijn been merg helemaal verkeerd was." De ziekte was terug, maar in een andere, veel moeilijker te genezen vorm. Borger heeft extra pech, omdat de aandoening die ze nu heeft - myeloïde dysplasie - waar schijnlijk het gevolg is van de eerdere behandeling voor leu kemie. Een enkele keer komt het voor dat de agressieve che- mokuren, die kankercellen moeten doden, het beenmerg zélf aantasten. Dat kan daar door niet langer goede bloed cellen - rode en witte bloedcel len en bloedplaatjes - produce ren. De bloedfabriek hapert. Dat ondermijnt onherroepelijk de natuurlijke afweer. Een long ontsteking of andere ernstige infectie kan dan fataal zijn. Kan acute leukemie veelal nog met chemotherapie worden be streden, bij myeloïde dysplasie lukt dit niet. Er is maar één kans op genezing: beenmerg transplantatie. „Ik heb onge looflijk stomme pech gehad. Ik heb altijd gezond geleefd en niet gerookt. Zelfs een griepje ging aan mij voorbij en toch krijg ik dit. In het begin heb ik me nog wel afgevraagd waar om, maar daar ben ik maar snel mee opgehouden. Je wordt er helemaal gek van en krijgt toch geen antwoord." Eerst werd binnen haar eigen familie gezocht naar een donor, omdat daar de kans op hetzelf de beenmerg, en daarmee de kans op succes, het grootst is. Vergeefs. Nu is het wachten op een niet-verwante donor uit het bestand van Europdonor, de beenmergbank waar wereld wijd zo'n drie miljoen donoren staan geregistreerd. Nederland telt slechts twintigduizend do noren. De kans dat een goede donor wordt gevonden is ge ring. Voorlopig zit er voor Borger weinig anders op dan te wach ten. Het zoeken naar en donor duurt al snel twee tot drie maanden. Hoewel ze alle reden heeft voor somberheid, blijft Borger positief. „Ik ben wel eens down en denk dan: ik koop geen nieuwe kleren meer, want ik weet toch niet hoe het afloopt. Maar dat negatieve denken, daar krijg ik altijd snel weer genoeg van. Je hebt na tuurlijk iets anders voor ogen: studie, leuk werk en een goed leven. Dat beeld wordt hard ontwricht. Je leven staat op zijn kop, maar je moet plannen blij ven maken, blijven genieten. Ik ben tenslotte nog niet c GERARD AKKERMAN LAURENS BONTEi Als tijdig een goede donor be schikbaar is, kunnen meer pa tiënten met bloedkanker over leven. Iedere bloeddonor kan ook beenmergdonor zijn, maar slechts weinigen weten dat. Wereldwijd zijn er zes miljoen donoren, Nederland telt er slechts twintigduizend. Wanneer een donor ver buiten Nederland wordt gevonden, neemt de kans op complica ties en afstoting toe. Met regelmaat wordenpu- bliekscampagnes gehouden voor orgaandonatie en het ge ven van bloed, maar rond beenmergdonorschap blijft het angstvallig stil. Dat verbaast he- matoloog Simon Daenen van het Academisch Ziekenhuis Groningen. Risico's voor de do nor zijn er niet, stelt hij. Als er een goede donor is, is maar vijf procent beenmerg nodig om het leven van een patiënt te redden. „Er is eigenlijk geen re den om het niet te doen." Dae nen vermoedt dat het te maken heeft met het ontbreken van een krachtige patiëntenorgani satie. Leukemie is nog steeds vrij zeldzaam. Bovendien leven veel patiënten niet lang, waar door de tijd ontbreekt om een vuist te maken. Jaarlijks vindt bij vijftig tot zes tig volwassenen en kinderen een transplantatie van been merg plaats. Bij zo'n dertig tot veertig patiënten is transplanta tie wenselijk, maar lukt het niet een passende donor te vinden. Al deze patiënten hebben een vorm van bloedkanker die met de gangbare behandeling niet te genezen is, of leukemie die na intensieve behandeling is te ruggekeerd. In dat laatste geval is volgens Daenen de kans op genezing met chemotherapie nihil. Een transplantatie is volgens Daenen niet zaligmakend, maar vaak de enige mogelijkheid op Ingevroren bloed uit de navelstreng blijkt beschikbaar zijn. Nieuw leven met donormerg Iedereen kan zich bij de bloedbank aanmelden als beenmergdonor. Om te kunnen beoordelen of ie mand geschikt is als donor moet eerst drie keer bloed worden gegeven. Pas dan neemt de bloedbank buis jes bloed af om het weef seltype van het beenmerg te bepalen. Deze gegevens worden opgeslagen in de computers van Europdo nor. Pas als blijkt dat de weefseltypering overeen komt met die van, iemand die een donor zoekt - een kans kleiner dan één op tienduizend - wordt ver der onderzoek gedaan. Is het passend dan roept de bloedbank de donor op. Via een punctie wordt bij de donor maximaal vijf procent beenmerg afgeno men. Dat is al genoeg voor de ontvanger om weer zelf bloed te kunnen aanma ken. Meestal verblijft de donor een nacht in het ziekenhuis om te herstel len van de punctie. Het is daardoor wel bewerkelij ker dan bloed geven. Voor de ontvanger is de transplantatie niet meer dan het inbrengen van een zakje beenmerg met behulp van een infuus. Eerder is het eigen been merg met chemokuren al kapotgemaakt. Het groot ste gevaar schuilt in de pe riode tot het donorbeen- merg 'aanslaat'. Compli caties, afstoting en infec ties vormen de grootste bedreiging. Ook daarna kan nog afstoting optre den. Gaat alles goed, dan is er weer nieuw leven voor de patiënt. genezing. Er kleven risico's aan. Het grootste gevaar is dat van de acute afstoting. Het donor- beenmerg herkent de eigen or ganen van de ontvanger niet en begint deze af te stoten met fa tale gevolgen. De keuze om wel of niet te transplanteren, maken artsen op basis van de verwachte risi co's. „Kinderen met acute leu kemie hebben tegenwoordig 80 procent kans op genezing met de gangbare behandelingen. Dan heeft transplantatie geen zin. Is de kans slechts 30 of 40 procent, dan kan transplantatie een goede mogelijkheid zijn. Zeker voor jonge mensen die nog een lang leven voor de boeg hebben." In Nederland is de leeftijdsgrens voor been mergtransplantatie bepaald op 55 jaar. Daarboven zijn de ge varen te groot en is de winst aan leven te gering. Bij kankersoorten met een slechte prognose wordt vaak al na een eerste behandeling met chemotherapie direct besloten een donor te zoeken. „We wachten niet tot de kanker te rugkeert. Dan wordt het een ra ce tegen de klok." Eerst zoeken artsen binnen de familie naar een geschikte donor. De kans dat het beenmerg van een broer of zus identiek is aan dat van de zieke is 25 procent. Bij andere verwanten is die kans veel klei- Bij beenmerg, dat lijkt op stro perig bloed, is het heel ingewik keld om geschikt donormateri aal te vinden. De witte bloed cellen, verantwoordelijk voor de afweer, hebben honderden verschillende eigenschappen. En bij ieder individu zijn die weer anders. Een donor vinden met nagenoeg identiek been merg, is daardoor een heidens karwei. Een geringe afwijking heeft voor de afweer al grote ge volgen. Levert de speurtocht binnen fa milie niets op, dan kunnen art sen terecht bij Europdonor, een databank waar wereldwijd zes miljoen donoren staan geregi streerd. Op basis van een grove typering van het beenmerg rol len daar volgens Daenen meestal wel enkele potentiële donoren uit. Maar bij uitgebrei der bloedonderzoek vallen de meeste weer af. Grofweg lukt het om bij 35 procent van de patiënten via Europdonor uit eindelijk een geschikte donor te vinden. Daarbij is het van belang dat de donor het liefst zo dicht moge lijk bij huis wordt gevonden. Als de donor uit Amerika of Austra lië komt, neemt de kans op complicaties toe, omdat de ge netische verschillen dan groter zijn. Een nog jonge methode om do- norbeenmerg te verkrijgen, is die met behulp van bloed uit de navelstreng en de moederkoek van een pasgeboren baby, ver telt Daenen. Dat bloed wordt dan opgevangen en ingevroren. „Navelstrengbloed bevat veel stamcellen die, als ze passen, heel goed te gebruiken zijn voor transplantatie. De kans op af stotingsreacties en infecties is geringer en de patiënt herstelt sneller." Het aantal transplantaties met navelstrengbloed is in ons land nog klein. Nu gebeurt dat alleen bij zwangere moeders die ee kind hebben met een vorm leukemie. Als nadere onder zoeksresultaten inderdaad vi belovend zijn, dan kan wordei overwogen bij iedere vrouw i" in het ziekenhuis bevalt het i velstrengbloed op te vangen. Nu worden moederkoek en i velstreng weggegooid. Kostba. materiaal gaat zo verloren. He stelselmatig bewaren erv volgens Daenen een belangrijl uitbreiding zijn van de moge lijkheden om patiënten r bloedkanker te genezen. „Het kost alleen veel en vraagt i ingewikkelde organisatie het bloed te onderzoeken te slaan." GERARD AKKERMAN Per jaar drinkt de Nederlander gemiddeld meer dan 700 kopjes thee. Thee heeft dan ook al sinds jaar en dag het imago van een gezonde drank. Dat geldt in het bijzonder voor groene thee, die een remedie zou zijn tegen verou dering. Groene thee zou bovendien bijdragen aan een grotere weerstand en een sneller herstel na sport. Céréal brengt als eerste in Nederland groene thee die verrijkt is met de vitamines BI, B6, C en E in een fles op de markt. Groene thee wordt, anders dan zwarte thee, gemaakt van theeblaadjes die geen fermentatieproces ondergaan heb ben. Bij het fermenteren wordt vochtige lucht door de thee geblazen, waardoor het specifieke theearoma ont staat. Daarbij gaan echter waardevolle stoffen verloren, zoals bijvoorbeeld polyfenolen (antioxidant). Bij groene thee gebeurt dat dus niet en blijven die stoffen behou den. Dezelfde stoffen zitten trouwens ook in diverse soorten groenten en fruit. De kant-en-klare groene thee in een fles bevat geen kunstmatige kleurstoffen en conserveringsmiddelen. De thee is te vinden in de gezondheidsschap van de super markt en kost zes gulden. Bij tumoren tot vijf centimeter is borstsparende be handeling even succesvol als borstamputatie. Dit be wijzen de lange-termijnresultaten van een internatio naal onderzoek dat werd gecoördineerd door het Ne derlands Kanker Instituut/Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis. Voor patiënten met borstkanker van wie de tumoren niet groter zijn dan twee centimeter, is borstsparende behandeling sinds de jaren negentig breed geaccep teerd als een effectieve behandeling. Als de tumoren groter zijn, dan wordt echter meestal gekozen voor amputatie.Dit internationale onderzoek bewijst nu dat de borstsparende behandeling ook verantwoord is bij patiënten met tumoren tot vijf centimeter. Tussentijdse resultaten van het onderzoek, dat al in 1980 van start ging, wezen daar al op.Maar bij borst kanker kunnen pas na een lange periode definitieve conclusies worden getrokken. Uitzaaiingen kunnen immers nog na tien tot vijftien jaar optreden. Het mo ment waarop de deelname van vrouwen aan dit on derzoek begon, is nu gemiddeld 13,4 jaar geleden. De combinatie van deze lange termijn en de grootte de tumoren maakt dit onderzoek uniek. Tussen 1980 en 1986 deden 868 vrouwen aan het derzoek mee. 420 patiënten ondergingen een borst amputatie en 448 patiënten een borstsparende be handeling. De borstsparende behandeling bestond 18 chirurgische verwijdering van de tumor plus ge van een centimeter, gevolgd door uitwendige be straling en een behandeling met radioactief materia.e (irridium- 192) dat met behulp van holle naalden de borst wordt geïmplanteerd. Voor de overleving blijkt het nauwelijks verschil te maken of de vrouwen een borstamputatie hebben oi^ dergaan, of een veel minder verminkende borstspa- rende behandeling. Na gemiddeld 13,4 jaar is 66 pro cent van de vrouwen bij wie de borst is geamputeerc nog in leven, en 65 procent van de vrouwen die de borstsparende behandeling hebben ondergaan. iLeeu- HET WEER Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: Inwendig orgaan; 4. vreemde taal; 7. Amerikaans café; 9. opening; 10. hinder; 11. meteen; 13 knorhaan; 14. Hongaarse componist; 17. soort hert; 18. drinkgeld; 19. genotmiddel; 21. voetwarmer; 24. moeilijk breekbaar; 26. bitterheid; 27. azijn; 29. projectieplaatje; 30. als; 32. gelaatskleur; 33. rivier in Frankrijk. Verticaal: 1. Deugniet; 2. cijfer; 3. spoorstaaf; 4. heldendicht, 5. kip; 6. kuststrook; 8. weekdier; 11. aan alle kanten; 12. klein café; 13. melkgerecht; 15 orgelregister; 16. haatgevoel; 17. sluwheid; 19 deel v.e. dier; 20. streling; 22. bedovertrek; 23. aardbeikleurig; 25. zeer hoorbaar; 27. kerel; 28. Schotse rok; 30 deel v.e. vis; 31. bolleboos. Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Mini; 4. crew; 8. one; 10. Ate; 11. ko; 12. bof; 14. cd; 15. David; 17. bres; 18. Lear; 20. ge; 21eg; "22. kaar; 23. rest; 24. Seoel; 26. el; 28. non; 29. me; 31 nes; 33. die; 34. zeil; 35. meet. VERTICAAL: 1. Mok; 2. Ino; 3. ne; 5. ra; 6. etc; 7. wed; 9. tov; 12. baseren; 13. fileren; 15. Degas; 16. degel; 17. bik; 19. rat; 25. ooi; 26. enz; 27. lee; 29. mie; 30. eet; 32. si; 33. de. Zomerse stemming In het Waddengebied en de Kop van Noord Holland kan men zich haast niet voorstellen waar de rest van Nederland zich zo druk om maakt. In Den Helder is deze maand slechts 44 tegen normaal 65 millimeter gevallen. Een droge juli dus! Bij ons viel meer regen (Valken burg 70, Schiphol 84 millime ter) en in het zuidoosten van het land was juli plaatselijk ex treem nat. Op de luchthaven van Maastricht viel zo'n 182 millimeter en dat is daar de grootste hoeveelheid voor juli sedert het begin der metingen in 1946. In Hoensbroek werd zowaar 216 millimeter opge vangen. Na een vriendelijke slotfase van juli (wolkbreubregens be perkten zich in het weekeinde tot het binnenland) opent au gustus morgen in een zomerse stemming. In een zwakke zui delijke stroming stijgt de tem peratuur tot omstreeks 25 gra den. Voor vergelijkbare tempe raturen moeten we helemaal terug tot de langste dag. De ho ge temperaturen worden be reikt bij flink wat zon al zullen er wel enkele stapelwolken ont staan. Tegen het einde van de middag en morgenavond is er kans op een regen of bui. Boven Frankrijk komt onder tussen een actieve onweerssto ring tot ontwikkeling. De zwaarste buien trekken op woensdag waarschijnlijk rich ting Duitsland en/of over het oosten van ons Nederland. Bij ons is de kans op een (donder) bui kleiner. Wel een drukkend warme atmosfeer en maxi mumtemperaturen omstreeks 22-23 graden. Na woensdag kan er soms een bui vallen maar er is ook zonneschijn en met middag- temperaturen rond 21-22 gra den is het bepaald geen on vriendelijk zomerweer. Tegen het einde van de week gaat de temperatuur in een noordwesf] telijke stroming iets omlaag. Relatief koud zeewater en aanlandige wind hielden de ziU: terdag bij ons buivrij. Boven- dien was het tamelijk zonnig steeg de temperatuur tot ruin boven de 20 graden. Bij Bloe- mendaal werd het 21,8, op Schiphol 22,0 graden. In het binnenland kwam het tot zeel zwaar onweer (veel schade door blikseminslagen) en v\ breuken (Bilthoven 63 millime ter).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14