Mini Israël, unieke expositie Madurodam ^Mensen vinden het onverwachte vaak het leukst' Grote kleinkunst in de laatste show van Paul van Vliet Cultuur Kunst In Asiana blijft totaaltheater gelukkig ook circus Maan wicht: spannende familievoorstelling \AANDAG 31 JULI 2000 100.000-ste bezoeker Rembrandthuis amsterdam Het Rembrandthuis in Amsterdam verwacht van daag zijn 100.000-ste bezoeker van dit jaar. De gelukkige zal door Peter Klashorst in Rembrandts atelier worden geportret teerd. Het atelier van Nederlands beroemdste kunstenaar wordt momenteel gebruikt door hedendaagse collega's. Na Aat Veld hoen is nu Klashorst aan de beurt. "Dubbelganger Lennon gezocht 'Nden In Groot-Brittannië is een speurtocht begonnen naar ,li een dubbelganger van ex-Beatie John Lennon. Het evenbeeld namaakt kans op de hoofdrol in een film over de gitarist en zan- ger. De film 'In His Life - The John Lennon Story' omvat zes jaar deuit het leven van Lennon, van de dag dat hij zijn eerste gitaar kocht tot het optreden van de Beaties in de beroemde talkshow van Ed Sullivan in de Verenigde Staten. De film wordt opgeno- nj men in en rond de geboortestad van de Beatles, Liverpool. De regie is in handen van de Brit David Carson. De audities voor de look-alike van John Lennon vinden op 4 augustus in Liverpool jjden Londen plaats. Mission Impossible 2: zomerhit De film Mission Impossible 2 heeft sinds de pre mière op 6 juli in Nederland zo'n 600.000 bezoekers getrokken. De rolprent, met in de hoofdrollen onder anderen Tom Cruise, kan daarmee volgens de distributeur nu al de zomerhit van 2000 worden genoemd. MI2 is in 109 bioscopen te zien. Niet al leen Nederland loopt warm voor de film. In de Verenigde Staten hebben de avonturen van Cruise inmiddels 210 miljoen dollar (bijna 500 miljoen gulden) opgebracht. Schrijvers doen mee voor Ierse prijs den haag De schrijvers Abdelkader Benali, Marcel Möring en Nanne Tepper komen in aanmerking voor een literaire prijs van een slordige 280.000 gulden. Het gaat om de Ierse IMPAC Inter- ijnational Dublin Literary Award, de hoogste prijs voor een af zonderlijk literair werk. De prijs wordt in de tweede helft van mei volgend jaar uitgereikt. Benali, Möring en Tepper zijn voor gedragen met respectievelijk 'Bruiloft aan zee', 'In Babyion' en 'De eeuwige jachtvelden'. Voorwaarde om mee te doen is dat de romans Engelstalig zijn of in 1999 in het Engels zijn vertaald en uitgegeven. Kibboets, klaagmuur, synagoge en menorah Madurodam mag dan de oudste miniatuurstad ter wereld zijn, de allernieuw ste die in 2001 verrijst in Israël zal historische be zienswaardigheden uit beelden waarbij ons Mui- derslot een moderne dis cotheek lijkt. Het Beloofde Land komt in losse delen - schaal 1 op 25 - naar Den Haag. De unieke expositie 'Shalom Madurodam, Isra el in miniatuur' bevat ruim veertig maquettes en is een voorproefje van het toe komstige Park Mini Israël in Latrun. den haag herman jansen Behalve één keer in het land zelf was dit overzicht van histo rische, religieuze, bijbelse en archeologische hoogtepunten van Israël nog nergens ter we reld te zien. In de expositie ruimte (1000 vierkante meter) van Madurodam waar eerder de Chinese ijssculpturen ston den, een ware kaskraker, wordt nu hard gewerkt aan de op bouw van dat mini-Israël. Een 'gevoelig' karwei, uitgevoerd niformaat - wil niet overal ge- expositie meer vorm krijgen, door mensen uit Israël die pre- zien worden. En een gouden Een kibboets hier, de Klaagmu- cies weten waar ze de poppe- koepel hoort boven op de Rots- ur daar, kerken (onder meer tjes moeten neerzetten. Want koepel (Tempelberg). Sint Gabriel en de Kerk van Alle een orthodoxe jood - ook in mi- Met het uur zie je de beloofde Naties), synagogen, oorlogs- en herdenkingsmonumenten, de Klokkentoren van Oud-Jaffa, de Menorah voor de Knesseth, graftombes in de Kidron Vallei, de Berg der Zaligsprekenden, de Bron van Abraham, het Ro meins Theater in Caesarea, en zovoort. Marianne de Nooijer, woord voerster van Madurodam, roemt de goede samenwerking die al enkele jaren bestaat tus sen de Haagse miniatuurstad en het toekomstige park in Lat run. De Israëlische maquettes zijn voornamelijk van kunststof gemaakt. Madurodams mensen werken vaak met hout en zijn nóg preciezer met het namaken van elk onderdeel, elk detail. „Wij waren ooit de eersten en hebben veel ervaring en kennis in huis. Het Israëlische park gaat straks werken met bewe gende poppetjes en die kennis gaan zij weer met ons delen", aldus De Nooijer. Met de expo sitie heeft Madurodam op nieuw een grote publiekstrek ker in huis. En een prikkel voor wie menen Madurodam al te kennen. Expositie 'Shalom Maduro dam, Israël in miniatuur', van dinsdag 1 augustus tot en met dinsdag 31 oktober 2000 bij Madurodam, George Madu- roplein 1 in Den Haag. Rol stoeltoegankelijk. Openingstij den in augustus 9.00-23.00 uur, in september en oktober 09.00-18.00 uur. circus recensie hans visser iana, combinatie van Aziatische circus- mmers. Decor- en kostuumadviezen, i en Lenn Aarntzen. Productie: Stardust cus International. Amsterdam Konink lijk Theater Carré, t/m 27 augustus. iet circus van vandaag be- oort totaaltheater te zijn'. Met ie gedachte ging vorige week het Koninklijk Theater Carré an de Amsterdamse Amstel isiana' in première. Een voor- lelling opgebouwd uit num mers uit de staatcircussen van China, Noord-Korea en Bin- nen-Mongolië. Totaaltheater, maar gelukkig bleef het circus. Want hoe snel kunnen allerlei nummers ondergaan in een to tale vormgeving... Er zijn al ge noeg voorbeelden van circus voorstellingen die stierven in schoonheid. Maar bij 'Asiana' valt dat mee. Nadrukkelijk is ge poogd alle programma-onder- delen mooi in elkaar te laten overgaan en de nummers een bijzonder accent te geven. Zo als de groep meisjes die letter lijk opdoemt uit een sneeuwbui en vervolgens een dans opvoert waarin virtuoos wordt gejong leerd met doekjes, als waren het werkelijk ijskristallen. Soms vormen twee nummers zelfs samen een geheel. Zo gaat een groep meisjes in lichtge vende gele pakjes in een een voudige choreografie aan de slag met bordjes en stokjes. Niets nieuws op zich, maar wel net even anders. Maar het aar digste is dat die meisjes met hun draaiende bordjes op zeker moment als vanzelfsprekend het decor vormen voor een enorme lelie die midden in de piste opengaat en waaruit dan weer een ander meisje oprijst voor een bijzonder evenwichts- nummer. En zo loopt het een over in het ander, terwijl elk nummer toch zijn eigen karakter houdt. Elke act wordt gebracht met de haast spreekwoordelijke Aziati sche circusperfectie. Dat er soms toch iets mis gaat, zoals tijdens de première op het hoogtepunt van het spannende rolla rolla-nummer, is dan een zegen. Zo blijkt weer even dat het slagen van die nummers helemaal niet zo vanzelfspre kend is als het lijkt. Zeker niet als menig onderdeel is omge ven door een alle risico verhul lende choreografie. Helaas maken die dansen soms een wat houterige, bedachte in druk. Toch bewijzen ze hun dienst, zoals bij de opening als alle artiesten opkomen als wa ren ze het terra cotta-leger dat eeuwen geleden als een grafgift voor een vorst in de aarde bij de stad Xian verdween, om pas de ze eeuw te worden teruggevon den. Een imponerend beeld waaruit de act voortkomt waar in de Chinezen aan negen mas ten de wonderlijkste capriolen uithalen. \ladame Tussaud's krijgt nieuwe inrichting askia bonger ladame Tussaud's sluit vanaf januari volgend jaar haar deu- en voor een rigoureuze ver- jj ouwing. In tien weken tijd roet de attractie aan de Am- terdamse Dam een nieuw inte- ieur krijgen. Daarvoor is een gedrag van 7,5 miljoen gulden litgetrokken. Een bezoekje aan iet wassenbeelden-museum roet een 'leukere ervaring' orden. Deze week gaat een lerde dependance van Mada*- ne Tussaud's open in Hong ,ong. Behalve in Amsterdam taat van het beroemde beel- lenmuseum ook een depen- lance in Las Vegas. ,,Het is vandaag volgens mij Ie drukste dag van het jaar", egt Tina Gebel, marketing ma- ager van Madame Tussaud's Amsterdam, als zij de rij voor e deur van de attractie bekijkt. linnen schuifelen de gasten g mgzaam langs de beelden, die Vnmc ^nllpHio nnaaa n in Hp v,/' dsu eer oms volledig opgaan in de lensenmassa. Bij het bankje an Paul de Leeuw ontstaat een pstopping. Wie wil er nu niet iet hem op de foto? Over po- iulariteit heeft Madame Tus- aud's weinig te klagen. Waar- im dan veranderingen? Volgens Gebel zijn daar ver- chillende redenen voor. In de erste plaats is er meer ruimte lodig. Een groot aantal beelden taat nu niet op de vloer, maar ip een voetstukje dat is beves- igd aan het plafond. Dat wordt olgens Gebel anders. „Nu noeten mensen te veel om oog kijken om de beelden te ien. Dat is jammer, want het is eel leuker om zo'n beeld aan e kunnen kijken. Daarvoor lebben we meer vloeropper- lak nodig." Madame Tussaud's wil deze inder meer creëren door het ilafond van de Vermeer-kamer rastisch te verlagen. Deze twee erdiepingen hoge kamer wordt hoogte gehalveerd. Zo ont staat er boven deze ruimte nog een kamer. Maar er is meer winst. De Vermeer-kamer wordt door de verbouwing his torisch meer verantwoord. Vol gens Gebel bestonden zulke hoge plafonds in die tijd name- tie. Die komen naast de andere dagsvlieg er één. Gebel: „Je lijk niet. De reden voor het ontstane ruimtegebrek is simpel: „Elk jaar voegen we vijf nieuwe was sen beelden toe aan de collec- beelden te staan, want die ha- moet wel echt iets betekend len we in principe niet weg." hebben voordat je hier terecht Een beeld moet in principe al- komt." tijd kunnen blijven staan. Daar- In de tweede plaats wil Ma- om krijgt ook niet iedere een- dame Tussaud's de beelden meer in hun context plaatsen. „We willen nieuwe ruimtes cre- eren, elk met een thema. De beelden die onder dezelfde ca tegorie vallen, komen allemaal bij elkaar. Elk beeld wordt daar in zijn eigen achtergrond ge plaatst." Dat is nu niet altijd het geval. Gerard Joling staat bij voorbeeld gewoon ergens op een hoekje naast Marlon Bran do. Een vreemde combinatie. Aan de andere kant van deze acteur staat één van de laatste aanwinsten, een beeld van Sally Spectra uit de soapserie The Bold and the Beautiful. Zij staat net als Brando voor een grijs scherm. Na de verbouwing ko men zulke combinaties niet meer voor. Gebel wil niet te veel op de details ingaan, want er kan nog van alles veranderen aan de huidige plannen. „Tot het mo ment dat we daadwerkelijk be ginnen met de verbouwing wordt er geschaafd aan het ont werp. Over sommige punten bestaat nog discussie." Boven dien wil ze dat het een verras sing blijft. „Dat is veel leuker voor de bezoekers." Verrassing is een derde idee achter de verbouwing. „We merken dat mensen het onver wachte vaak het leukst vinden. Beelden die opeens bewegen of een kanon dat plotseling afgaat brengen het geheel meer tot le ven." Daarnaast is 'interactivi teit' een sleutelwoord. „Mensen moeten bijvoorbeeld bij een beeld van een popster kunnen luisteren naar diens muziek." Een bezoek aan Madame Tussaud's zal na de verbouwing gemiddeld een half uur langer duren. Nu zijn de bezoekers ongeveer een uur zoet. Gebel vindt het zichtbaar jammer als mensen niet de tijd nemen voor een bezoek. Lichtelijk geërgerd kijkt zij toe hoe een aantal be zoekers in sneltreinvaart langs de beelden loopt. Misschien kan het museum hun aandacht straks wél vasthouden. Elianne Veenvliet als Loena. theater recensie susanne lammers Voorstelling: Maanwicht door Stichting Fabulant Tekst en regie: Annemarieke Bechger. Spel: Daniëlle Deva, Elianne Veenvliet en Siem Akkerman. Gezien: 28/7, Space Expo, Noordwijk. Nog te zien: t/m 27 augustus. Aanvang: 12.45 Space Expo in Noordwijk viert feest. Europa's eerste perma nente ruimtevaarttentoonstel ling bestaat deze zomer tien jaar. Dat betekent dat er mul- tivision-shows zijn, waarin as tronauten je mee op ontdek kingsreis door de ruimte ne men. Een SpaceTrain rijdt naar ESTEC, het technische centrum van de Europese Ruimtevaartorganisatie ESA. En verder wordt elke dag 'Maanwicht' gespeeld, een fa milievoorstelling over Loena, het nét niet eerste meisje op de maan. Nou ja, nét niet: Loena hoort wel bij de eerste groep kinde ren die in 2025 de maan be zoekt, maar ze is de laatste die uit de raket stapt. Dit tot groot verdriet van haar ouders, die zo vreselijk graag hadden wil len pronken met een bijzon dere dochter. Dat Loena ver volgens weigert terug te ko men naar de aarde, omdat ze geen zin heeft in het gezeur van haar ouders, kunnen we ons allemaal voorstellen als we kennis maken met haar moeder. Daniëlle Deva's Me vrouw Wassenaar is een akeli ge kak-madam, die niks lief is voor haar dochtertje en alleen maar bezig is met haar voet stappen op de maan. Eerst vond ze het zelfs wel lek ker rustig dat Loena niet terug wilde komen, maar met de va kantie naar Frankrijk mag het kind natuurlijk niet ontbre ken. Dus gaat ook zij naar de maan, om Loena terug te ha len. En om dan toch nog met iets als 'eerste op de maan' te zijn, heeft ze Bluppie, Loena's huisdier, meegenomen die daar de eerste zwemslagjes van de eerste goudvis op de maan zal vertonen. Natuurlijk valt dat in het water. Bluppie saboteert Mevrouw Wasse naars boze plan en uiteinde lijk moet een jonge held uit het publiek de raket redden. De voorstelling is simpel maar effectief. De Space Cruiser-2, met twee stoelen en veel in drukwekkende apparaten, wordt spannend door het licht en de geluidseffecten. Loena, een klein meisje in een groot ruimtepak met een glazen helm waar haar staartjes uit steken, zien we alleen via een videoscherm. Slimme climax- jes en een fraai liedje houden de spanning erin. Nog leuker wordt de voorstel ling als je weet dat de eerste goudvis in de ruimte allang vertoond is. Zonder kom. want waterdruppels blijven, als er geen zwaartekracht is, gewoon aan elkaar kleven. theater recensie peter kuut oorstelling: 'Tekens van leven' van Paul van Vliet. Ge en: Circustheater, Scheveningen. Gezien: 29/8. Aldaar og te zien: t/m 17 augustus, daarna tournee door het n zijn jongste krantencolumn beschreef 'aul van Vliet de reacties van mensen die lem na afloop van zijn shows wel eens wamen opzoeken in zijn kleedkamer. In Ie loop der jaren heeft hij geleerd hoe hij lun omzeilende uitspraken kan vertalen laar de waarheid. 'Als ze zeggen 'Wat een nooie muziek', bedoelen ze: De teksten an je schudden. Als ze zeggen: 'Wat een schitterende belichting', betekent dat: 'Tek sten en muziek kan je schudden'. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat op de belichting van zijn laatste show 'Tekens van Leven' niets valt aan te merken. Het verstilde spotje op de cabaretier, zittend op een tafeltje, tot de uitbundige lichtbundels op het orkest, het is er allemaal. En de band, onder leiding van Hans Vroomans, speelt zoals je van rasmusici kunt verwach ten. Maar in dit geval gaat de Wet van Van Vliet niet op, want ook de show zelf is af, volmaakt. Als een gedreven tamboer-mai- tre leidt de cabaretier een wondermooie optocht door de tijd. 'Tekens van Leven' is zijn laatste show. Vanaf januari 2002 gaat Van Vliet zich fullti me wijden aan zijn ambassadeurschap van Unicef. Hij zal dan nog wel spelen - in de aanbieding: 'een show a la carte', een lite rair programma vol verhalen en columns, een gespeelde lezing over de belevenissen van een cabaretier en een Engelstalig op treden - maar het is allemaal ten bate van het kinderfonds van de Verenigde Naties. Hij moet dat doen, vindt hij. 'Door heim wee en onrust gedreven ga ik nog één keer op weg in de herfst van mijn leven" zingt Van Vliet, voor wie in september de AOW- gerechtigde leeftijd begint. Want: 'Er moet nog iets zijn dat ik nergens kan vinden'. 'Tekens van Leven' is geen nieuwe show. Van Vliet maakte een keuze uit zijn reper toire van de afgelopen kwart eeuw, waarbij het accent ligt op de liedjes die hij tijdloos vindt. Het is een programma voor en over drie generaties, maar het is opvallend dat het merendeel van het publiek al heel wat verjaardagen achter zich heeft liggen. Het is allesbehalve een Greatest Hits-car rousel die Van Vliet in gang zet. Wie zich verkneukelt op liedjes als 'Meisjes van der tien', 'Alie van der Zwan' of 'Veilig achterop bij vader op de fiets' en succesnummers als Bram van de Commune ("Heb jij nog stuff? en Majoor Kees, zal wellicht teleurgesteld huiswaarts keren. In plaats daarvan brengt de cabaretier ruim dertig liedjes en verha len vol uitbundigheid, twijfel, fantasie en werkelijkheid. Zo heeft 'Boven op de boule vard' de selectie gehaald, een pareltje over twee oude mensen die, 'in de kantlijn van de tijd', het gebronsde gepeupel op het strand gadeslaan. Natuurlijk bezingt de ar tiest in het Circustheater ook 'De Zee'. En als hij 'Het touwtje uit de brievenbus' zingt, een spin-off van 'Bram' over ouders die hun kind door drugs vernietigd zien wor den, golft er herkenning door de zaal. Maar er mag ook gelachen worden. De ko mische noten worden gekraakt in een 'Dia loog in de hemel' tussen God en Zijn Zoon. God wil ook op internet. Van Vliet doet er goed aan de domeinnaam 'heiligedrieëen- heid.komtotmij' alvast te claimen. Verder is er onder meer de herkenbare humor rond garagehouder Arie. Gestresst door zijn drukke werk en door de feministische golf die hem thuis overspoelt komt Arie zich be klagen bij barkeeper Max. En de lachsalvo's klinken ook als de cabaretier zijn conferen ce 'Partnerruil' uit zijn tweede one- manshow 'Noord West' weer even in herin nering haalt. Tekens van Leven' is een afgewogen keuze uit tientallen jaren grote kleinkunst. Wie 'aangeraakt' wil worden door cabarethisto rie, moet niet meer twijfelen. Gelukkig duurt het afscheid van Paul van Vliet nog lang genoeg.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13