Rij nstreekgemeenten willen samenwerking Woensdagmarkt wellicht naar centrum van Alphen Leliveld is het organiseren nog niet moe Houtkampgroep stopt na 32 jaar Regio/Rijn Veenstreek Voorbode van afsluiting Ziekenomroep Alphe( maakt ïn Westerhove seniorenprogramma's MAANDAG 31 JULI 2000 Geen treinverkeer door aanrijding alphen aan den rijn Vanmorgen reden er door een aanrijding vanaf 9.30 uur geen treinen tussen Leiden Lammenschans en Alphen aan den Rijn. Passagiers in de trein uit Leiden kwamen daardoor met een vertraging van een uur in Alphen aan. Vervol gens zetten de NS bussen in op dat traject. Een zelfmoord bij de spoorwegovergang aan de Laan der Continenten in Alphen aan den Rijn was de oorzaak van de stremming. Begin deze maand pleegde iemand op dezelfde plek zelfmoord. Toen lag het trein verkeer een paar uur plat en zaten passagiers ruim anderhalf uur vast in een stilstaande trein. Bankoverval in Opsporing Verzocht benthuizen De politie besteedt morgenavond in het televisie programma Opsporing Verzocht aandacht aan de overval op de Rabobank in Benthuizen op 10 juli. Onder bedreiging van een vuurwapen gaf het personeel 's morgens twee, in zwarte motor- kleding gehulde, mannen een onbekend geldbedrag mee. De motor waarmee de twee toen vluchtten, werd 's avonds terug gevonden in de Niemeyerstraat in Zoetermeer. Inschrijving jaarmarktestafette alphen aan den run» De inschrijving voor de jaarmarktestafette door het centrum van Alphen aan den Rijn is begonnen. Op dinsdag 19 september wordt de jaarmarkt traditioneel geopend met een estafette voor verenigingen, bedrijven, recreanten en jeugd. Het parcours van vorig jaar, tussen de Alphense brug en de Swaenswijkbrug, wordt dit jaar weer gelopen. De eerste start is om 18.45 uur, de tweede om 19.15 uur. In de prijzenpot zitten onder meer bioscoopbonnen en een dagreis naar Londen. Ploe gen van 7 mensen met minimaal één dame kunnen zich in schrijven tot 15 september. Dat kan bij de Bahlmann Sportwin- kels, de Rabobanken, het gemeentelijk informatiecentrum, de Formule Shop en de VW in Alphen. Informatie is te krijgen via de jaarmarkttelefoon: 0172-496484, 06-55507087 of bij wed strijdleider Ronald van Rijn na 18 uur: 0172-240880. Herman Klaver nieuw WD-raadslid oegstgeest Herman Klaver is het nieuwe, vijfde WD-raadslid in de Oegstgeestse gemeenteraad. De voorzitter van de winke liersvereniging Lange Voort neemt de plaats in van de afgetre den wethouder financiën, Menno Smitsloo. Die besloot begin deze maand om zijn zetel in de gemeenteraad per 1 september op te geven, nadat hij eerder had aangekondigd om door te gaan als onafhankelijk raadslid. Als de raad de kandidatuur van Klaver goedkeurt, is zijn beëdiging in oktober. Hij zal zich na mens de liberalen bezig gaan houden met de Oegstgeestse fi nanciën en grondzaken. Klaver treedt af als voorzitter van de winkeliersvereniging, maar blijft wel in het bestuur zitten. De nieuwe WD-fractievoorzitter, E. van Bellen, neemt in de ge meenteraad de modernisering van winkelcentrum Lange Voort voor haar rekening. Inbraak in Alphense golfclub alphen aan den run Een man zonder vaste woon- of verblijf plaats is vrijdagnacht op heterdaad betrapt toen hij inbraak bij de golfclub in Alphen aan den Rijn. De politie kreeg een alarm melding uit het gebouw aan de ló-omme Aarweg en nam met een hond poolshoogte. De hond beet de 29-jarige man in zijn arm, waarna de politie hem kon grijpen. Nadat hij in het zieken huis werd behandeld, werd de man naar het bureau gebracht. Dravers zijn 'de armen en benen' van een gehandicapte scout. Toen er nog nauwelijks rolstoelen waren, werden de kinderen vaak vervoerd met zelfgemaakte draagbaren. archieffoto houtkampgroep Maar toen kwam de omme keer. In de jaren tachtig en ne gentig werden gehandicapten steeds zelfstandiger en dus ook minder afhankelijk van initia tieven als van de Hout kampgroep. „Tegenwoordig kan je met een vinger een ge motoriseerde rolstoel besturen en rondjes rijden in een volle dig aangepaste Winkelhof', geeft Vreeken het verschil aan. „En steeds vaker kunnen ge handicapten tegenwoordig naar een sportclub, of mee draaien in een gewone scou tinggroep." Zo baanbrekend als het initi atief was, zo snel was het ook weer afgelopen. Vreeken: „Het concept raakte uit de tijd. De doelgroep is langzaam maar ze ker verdwenen. We zijn dus ei genlijk overbodig geworden." Omdat het bovendien steeds moeilijker werd om nog aan vrijwilligers te komen, heeft de Houtkampgroep uiteindelijk besloten ermee op te houden. Met ingang van 1 september wordt het gebouw 'teruggege ven' aan de gemeente Leider dorp. De komende tijd gebruikt Vreeken om het gebouw leeg te ruimen en zijn herinneringen te ordenen. „Vooral dat gevoel van saamhorigheid tussen de gehandicapte scouts en hun begeleiders zal ik missen", voorspelt hij. „Ik heb hier vrijwilligers van een jaar of zestien zien komen op hun brommers, vol bravou re en met een blik in hun ogen van 'wat doe ik tussen die ge handicapten'. Maar na een weekeinde waren ze compleet veranderd. Want dat is me in de loop der jaren duidelijk gewor den: bij de gloed van een kamp vuur vallen alle verschillen weg." Adviescommissie: 'In stadshart meer overlevingskans' alphen aan den run saskia buitelaar Alphen overweegt de woens dagmarkt op het Carmenplein in de wijk Ridderveld te ver plaatsen naar het vernieuwde stadscentrum. De landelijke trend van minder animo voor de markt treft vooral kleine weekmarkten zoals die bij win kelcentrum De Ridderhof. In het centrum, bijvoorbeeld aan de Paradijslaan of op het nog aan te leggen Rijnpein bij de Alphense brug, trekt de markt meer bezoekers. Winkeliersvereniging Win kelstad en de adviserende marktcommissie hebben dit idee in het kwartaaloverleg met de gemeente geopperd. „Niet dat er al concrete plan nen voor zijn", zegt voorzitter K. Verburg van de marktcom missie. „Maar we willen het onderwerp nu vast ter sprake brengen, zodat we er over drie jaar over kunnen brainstor men zonder klanten en markt kooplui te overvallen." De ten dens van teruglopend markt bezoek is nu eenmaal een ge geven, zegt de kaasverkoper. En zelfs als de markt door bij voorbeeld ruimere openings tijden een nieuwe impuls krijgt, is het onwaarschijnlijk dat de weekmarkt op het Car menplein veel nieuwe bezoe kers trekt. „In het centrum is de overlevingskans nu een maal groter." Dat verwacht ook wethou der Van der Veen Meerstadt. „Mensen doen tegenwoordig niet meer gewoon boodschap pen, maar willen funshoppen. Beetje winkelen, koffie drin ken, even binnenwippen bij het Centrum Beeldende Kunst. In het stadshart kun je bezoe kers langer vasthouden. Dat bewijzen de zomermarkten ook; de terassen zitten over vol." De markt op de parkeer plaats bij de Ridderhof daaren tegen, heeft niet de uitstraling en de aantrekkingskracht die de gemeente wenst, zegt de wethouder. Als het inderdaad tot verplaatsing komt, geeft hij de voorkeur aan de Para- dijslaan. Het Rijnplein moet wat hem betreft meer geschikt1 voor horeca en artistieke op- e tredens. „Daar moet een ge- 1 moedelijke sfeer hangen. En - wees eerlijk, de achterkant van een marktkraam is niet het ge zelligste uitzicht om vanaf een terras tegenaan te kijken." Zaterdagmarkt Wat er ook met de woensdag- markt gebeurt, vooropstaat 0 voor alle partijen dat de zater- ie dagmarkt op het Thorbec-0 keplein gewoon blijft bestaan. Die draait al jaren goed. Daar om is een derde markt voor Winkelstad geen optie. Dat zou de doodsteek betekenen 2 voor de andere twee. I£ De woensdagmarkt wordt j1' op zijn vroegst over drie jaar e verplaatst, wanneer de Hoge11 Zijde van het centrum is opge-13 knapt. n' leiderdorp Nog even en de Van der Valk Bou- manweg wordt eenrichtingsverkeer. Automobilis ten kunnen met ingang van 21 augustus nog wel van Leiderdorp naar de Spanjaardsbrug, maar moe ten voor de terugweg een alternatieve route kie zen. De maatregel is bedoeld om de verkeersdrukte op de Van der Valk Boumanweg terug te dringen. Die ligt namelijk boven de wettelijke normen. Ook verwacht Leiderdorp hiermee een antwoord te hebben op het sluipverkeer in het Zijlkwartier. De maatregel loopt vooruit op het Integraal Verkeers- en Vervoersplan (IWP), dat eind dit jaar door de gemeenteraad moet worden vastgesteld. Mocht blijken dat de nu genomen verkeersmaatregelen op de Van der Valk Boumanweg met die plannen in strijd zijn, dan kunnen ze eenvoudig weer onge daan worden gemaakt, stelt de gemeente. foto dick hogewoning Zomerfeest Aarlanderveen vandaag van start Onderzoek combinatie belasting-afdelingen De gemeenten Rijnwoude, Jacobswoude, Ter Aar, Nieuwkoop, Liemeer en Alphen onderzoeken of ze de af delingen 'gemeentelijke belastingen' kunnen samenvoe gen. De gemeenten hopen daardoor met minder, maar met beter gekwalificeerd personeel het werk te kunnen doen. Begin volgend jaar moet hierover duidelijkheid zijn. Het initiatief komt bij Rijnwou de vandaan. Deze, circa 20.000 inwoners tellende gemeente, heeft 3,5 formatieplaatsen voor het afhandelen van gemeente lijke belastingen. Rijnwoude kampt op de hele financiële af deling met een enorme leeg loop. De komende maanden vertrekken vijf mensen. On langs moest de raad nog nog in een spoedzitting bijeenkomen om 3,3 ton beschikbaar te stel len om de personeelsproble men op te lossen. Volgens burgemeester Boelen van Rijnwoude zijn er na het onderzoek naar samenvoeging van de gemeentelijke belastin gen drie mogelijkheden: „Of we houden alles bij het oude, of we voegen deze afdelingen samen. Of we besteden de gemeentelij ke belastingen uit." Welke kant hij verwacht dat het uit zal gaan, weet hij nog niet. „We hebben pas twee gesprekken gehad. Voor mij geldt wel als voorwaarde dat Alphen aan den Rijn meedoet. Dat is belangrijk voor het draagvlak. Alphen is nog groter dan de overige vijf gemeenten samen. Als Alphen niet meedoet, krab ik nog eens achter mijn oren." In verband met vakantie kon niemand in Alphen hierop reageren. Vier van de zes Rijnstreekge meenten voegen met ingang van 1 september ook al de soci ale diensten samen. Alphen en Rijnwoude doen niet mee. Al phen deed niet mee omdat de sociale dienst in zo n grote plaats van een geheel andere orde is. Rijnwoude zag de voor delen van de schaalvergroting niet in. Werkstraf voor mishandeling van fietsendief persbureau cerberus Twee 19-jarige mannen ui Woubrugge kregen bij de poli tierechter in Den Haag wegen: openlijke geweldpleging iede vier weken celstraf waarvan di helft voorwaardelijk opgelegd Het onvoorwaardelijk deel wer< in tachtig uur dienstverleninj omgezet. Daarnaast werd eei van de twee mannen naar eei cursus doorverwezen om ziji agressie onder controle te hou den. Beiden bekenden dat ze 0( 11 april op de Bateweg in Wou brugge iemand hadden mis handeld. Een van de twee Wou bruggenaren was ervan over tuigd dat het slachtoffer eerdei zijn fiets had gestolen. Na eer telefoontje waarin hij zou zijr opgehitst, vertrok hij samer met de andere verdachte naai de vermeende fietsendief. Of straat kwamen de verdachter de ander met zijn vriendin te: gen. De woordenwisseling dfi ontstond, ontaardde al snel ir schoppen en slaan door de ver dachten. Zij werden daarbij nol bijgestaan door een toevallij passerende bekende van hen] die tijdens de ruzie te huljj schoot. Ook deze man, een 19< jarige Alphenaar, moet ziel binnenkort voor de rechter ver antwoorden. De rechter verzekerde de ver dachten dat normaal gesproker veel hogere straffen voor open lijke geweldpleging worden op gelegd. Dat ze het bij een rela tief korte taakstraf hield, had den de jongens te danken aai het feit dat het de eerste kee was dat ze voor de rechter ston den. De straffen waren conforn de eis van de officier van justi tie. De Stichting Ziekenomroep Al- pheo gaat vanuit het wooncen- trum voor ouderen Westerhove radioprogramma's maken, spe ciaal voor senioren. Na 27 jaar moest de omroep op zoek naar een nieuwe studioruimte. Die vonden de vrijwilligers in het ouderencentrum aan de Anna van Burenlaan in Alphen aan den Rijn. Ze zijn daar inmiddels bezig met de bouw van een studio ruimte en willen in september beginnen. In overleg met de be wonerscommissie bereiden de programmamakers uitzendin gen voor, die zijn afgestemd op de wensen van de oudere be woners. Voorzitter van Alpheo, P. Ham, denkt bijvoorbeeld aan een verzoekplatenprogramma, of een radioquiz. „De program ma's zijn kleinschalig en geba seerd op persoonlijk contact met de bewoners." Kabelexploitant Casema zorgt ervoor dat de ouderen van Westerhove de programma's via de kabel kunnen ontvangen. Alpheo streeft ernaar de uitzen dingen te kunnen uitbreiden naar andere seniorencom plexen. „Maar daarvoor zijn we afhankelijk van de technische mogelijkheden die Casema ir de toekomst biedt. Voorlopij zijn we de huisomroep voo' Westerhove." Alpheo wil twei uitzendingen per week maken die eventueel kunnen wordei herhaald. Pe ziekenomroep werd ii' 1972 opgericht om radiopro] gramma's te maken voor pati. enten en personeel in zieken' huizen, verpleeghuizen, bi chronisch zieken thuis en ii bejaardencentra. De medewet] kers hadden daarvoor een stu dio ingericht in de kelder vai1 het toenmalige Rijnoord zie] kenhuis. In 1981 verhuisden z naar het verpleeghuis Ouds' hoorn, maar omdat het ver pleeghuis gebrek aan ruimt heeft, moeten ze daar weg. Hun doelgroep is in de looj van de jaren veranderd. Sind 1 het ziekenhuis in 1994 veel af( delingen overdroeg aan he Rijnland ziekenhuis in Leider dorp, verblijven de meeste pati1 enten er niet langer dan eer dag. Daarmee viel een belang1 rijke groep luisteraars weg. Alc extra service begon de zieken3 omroep acht jaar geleden me' het inspreken van regional 'I kranten op band, speciaal voon mensen die problemen hebbei" met lezen. aarlanderveen harry oosterveen „Ik burgemeester van Aarlan derveen? Ik ben wel eens zo ge noemd, maar ik wil daar niets van weten." Toch is Theo Leli veld, een actief bestuurslid van het plaatselijke Oranjecomité, een graag geziene dorpsgenoot. Zeker nu vandaag het jaarlijkse Oranje Zomerfeest begint. „Hier, rond de kerk, komt de kindermarkt", zegt de oud-winkelier en medeorgani sator van het drie dagen duren de feest. Leliveld (59) zit al 33 jaar in het Oranjecomité. „En daar, bij de wetering, houden we het 'spijkerbroekhangen' en het kussengevecht." Op de Kerkvaartsweg laat hij het par cours zien van het telkens te rugkerende onderdeel ringste ken met landbouwtractoren. „In de tuinen zullen woensdag hele families weer van het ring steken genieten." Vanavond begint het feest met een volley baltoernooi en een bijeenkomst voor ouderen. Om 20 uur stijgt triatleet Jan van den Marei op in een luchtballon. Driekwart eeuw geleden was het eerste zomerfeest. Dat duurde toen slechts één dag. Tegenwoordig nemen de festi viteiten een halve week in be slag. Leliveld: „De sfeer maakt Theo Leliveld: „De sfeer maakt dat ik het nog steeds leuk vind om te doen." dat ik het nog steeds leuk vind om te doen. Doordat het feest nu drie dagen duurt is het leu ker geworden." Een verlenging naar vier dagen zit er volgens Leliveld niet in. „Dat wordt te veel. Donderdag moeten we bijkomen van alle activiteiten. Bovendien willen we zelf ook wel eens een pilsje." Het Oranjecomité probeert elk jaar nieuwe activiteiten te bedenken. Dit keer is dat spij kerbroekhangen en een trek- foto eric taal kertrek voor trapskelters. „Bij het spijkerbroekhangen moeten deelnemers zo lang mogelijk aan een spijkerbroek blijven hangen." De deelnemers aan het spijkerbroekhangen moeten minimaal 12 jaar oud zijn. Leliveld hecht er ook belang aan dat de spelletjes betaalbaar blijven. En het comité ziet er op toe dat de activiteiten leuk blij ven. „Staan er te veel mensen bij een onderdeel, dan stoppen we met dat spel. Anders sta je de hele dag te ringsteken. Bij het tractor-ringsteken voorko men we dat door te eisen dat een van de twee berijders uit Aarlanderveen komt. Als je ie dereen moet toelaten gaat de aardigheid er vanaf." Op de vraag wat Leliveld het leukste spel vindt, komt een resoluut antwoord: „Alles is even leuk." Voor veel Aarlanderveners is het zomerfeest een evenement waar ze jaarlijks naartoe leven. „Ik word in oktober al gebeld met de vraag of de kermis er weer bij is. Want dan kan men rekening houden met de vakan tie. Inwoners doen op verzoek mee met optochten of zorgen voor gevel versiering. De tracto ren worden voor de gelegen heid helemaal schoongemaakt en versierd. Kinderen oefenen al voor de spelletjes, terwijl oud-dorpsgenoten speciaal naar Aarlanderveen terugko men." Vanavond begint het Zomer feest om 18.45 uur. Dinsdag be ginnen de eerste festiviteiten om 7.30 uur en woensdag om 9 uur. LET OP t m.i.v. 21 -08-2000 GEWIJZIGDE VERKEERSSITUATIE van der Valk Boumanweg eenrichtingverkeer vanaf Laan van Ouderzorg "We zijn overbodig geworden Ook bij slecht weer hadden de gehandicapte scouts van de Leiderdorpse Houtkampgroep de tijd van hun leven in het troephuis aan de Van Diepe- ningenlaan. Dan werd een touw gespannen, een deken er overheen gelegd, die met klets natte dweilen werd overgooid. Maar dat is nu afgelopen. Nog even en dan trekt het bestuur van de scoutinggroep de deur van het gebouwtje definitief dicht. Na 32 jaar is de Hout kampgroep overbodig gewor den. Ruim een kwart eeuw gele den meldde Martin Vreeken zich als 'draver' bij de welpen van de scoutinggroep. Een week lang was hij vrijwillig 'de armen en benen' van een ge handicapte scout. Daarna was hij verkocht. Hij bleef komen, stroomde al snel door naar het bestuur van de stichting en sta pelde herinnering op herinne ring. Zo weet hij nog goed hoe hij een dropping organiseerde voor een groepje jonge rolstoe lers. „Waren er een paar kinde ren die de hele nacht wegble ven. Dus wij zoeken. Vonden we ze uiteindelijk aan de kant van de weg. Lachend, zingend, vrolijk, maai" ook kletsnat en helemaal verkleumd. Zegt zo'n jongen na afloop tegen zijn moeder: 'Mama, ik heb de zon zien opkomen'. Zo eenvoudig is het dus." Jarenlang heeft De Hout kampgroep in Leiderdorp een pioniersfunctie vervuld. Dat was eind jaren zestig, toen ge handicapte kinderen nog zel den de deur uitkwamen. Rol stoelen waren er nauwelijks en de actie 'Open het Dorp' van Mies Bouwman moest nog worden gehouden. Maar in het troephuis aan de Van Diepin genlaan waren ze hun tijd ver vooruit: daar kwamen gehandi capte scouts uit het westen van het land bijeen om even uit hun isolement te breken en de pad- vinderswetten zo goed en zo kwaad als het ging uit te voe ren. Mét de hulp van tientallen vrijwillige 'dravers', die de spreuk Salus Aegroti Suprema Lex - Het heil van de zieke zij voor ons de hoogste wet - hoog in het vaandel droegen. Dat gebeurde soms onder primitieve omstandigheden. Zo sliepen de kinderen op oude stretchers van het leger, totdat er een slaaphuis kwam met sta pelbedden. En bij gebrek aan rolstoelen werden de kinderen vervoerd op zelfgemaakte draagbaren. „Alles wat we de den was eigenlijk heel gewoon, maar voor die kinderen niet. Een dropping, een vuurtje sto ken, slapen in een tent, roetsjen langs een kabelbaan. Met heel eenvoudige middelen werd heel veel bereikt", blikt Vreeken op die periode terug. Natuurlijk ging niet alles goed. „Het kwam wel eens voor dat iemand met een krom wiel aan zijn rolstoel naar huis ging, of met een paar schaafwonden. Ook heb ik wel eens meege maakt dat een kind brandwon den opliep omdat hij te laat werd weggeduwd bij het kamp vuur." Maar dat waren inciden ten. En geintjes werden ook ge maakt. Zo werd de zogenaamde bellenwacht, die de taak had om gehandicapte scouts om de twee uur om te draaien of naar de wc te helpen, wel eens vaker opgetrommeld dan strict nood zakelijk was. „Zeker als dat ie mand was die niet zo goed lag in de groep, dan kon het voor komen dat hij de hele nacht geen oog dichtdeed."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12