Moord op kardinaal Mexico blijft voorlopig onopgelost Geloof Samenleving 'Levend water' moet bekender worden dan merk Coca Cola Klare taal bevalt Nederlandse evangelisten 'Jezus bracht ons hiei Belangstelling voor joods-christelijke dialoog daalt verder MAANDAG 31 JULI 2000 VANDAAG Vandaag 1568 jaar geleden, op 31 juli 432 werd 31 paus Sixtus III tot opvolger van Coelestinus I JULI gekozen. Hij werd een paus onder ziens be- wind veel beroemde bouwwerken tot stand kwamen, zoals de basiliek van S. Maria en de S. Lorenzo Fuori le Mura. Bovendien liet hij het achthoekige baptis terium van het Lateraan (paleis op de Monte Celio in Rome) herbouwen. Sixtus III trachtte ook de breuk tus sen de Roomse kerk en de Nestorianen te helen. Nesto- rianen, volgelingen van bisschop Nestorius (381-451) geloven dat Jezus twee naturen heeft, in plaats van de drie naturen (Vader, Zoon en Heilige geest) waar de ka tholieke kerk aan vasthoudt. Een jaar voor Sixtus' aan stelling tot paus werden de nestoriaanse leer op het con cilie van Efeze in 431, veroordeeld. De pogingen van Six tus en toenmalige keizer Theodosius II om de breuk te herstellen, mislukten. Er zijn anno 2000 nog steeds Nestorianen. Ze leven hoofdzakelijk in Noord-Irak. Jezuïeten eren vandaag hun ordestichter Ignatius van Loyola, die op een 31ste juli in het jaar 1556 stierf. Fiat FOSO voor verdeling joods geld amsterdam Er komen in Nederland geen gerechtelijke stappen tegen de verdeling van de joodse tegoeden, die het Centraal Joods Overleg heeft voorgesteld. Het gaat om de 764 miljoen gulden, die banken, overheid, verzekeraars en effectenbeurs als compensatie beschikbaar stellen voor geld dat de joden tijdens de Tweede Wereldoorlog is afgenomen. ,,De overlevenden staan voor ons op de eerste plaats", zegt secretaris P. Duveen van de Federatie van Organisaties Shoah Overlevenden (FOSO), die zo indirect alsnog zijn fiat geeft. „Een bodemprocedure zou jaren kunnen duren." FOSO heeft nog steeds bezwaren maar Iaat de gemoedsrust van de overlevenden zwaarder wegen. Op weg naar top van Croagh Patrick westport Twee nonnen helpen elkaar de berg Croagh Patrick te beklimmen. Het was gisteren de jaarlijkse herdenldng van het moment dat de heilige Sint Patrick in het jaar 441 AD de slan gen heeft verjaagd uit Ierland. Elke laatste zondag in juli wordt dat feit herdacht op de berg vlakbij Westport in het west-Ierse County Mayo, dat naar de heilige is genoemd. De herdenking gisteren bracht naar schatting 25.000 pelgrims op de been. foto reuters ferran paredes mexico-stad anp Mexico is er niet in een geruchtmakende moord op een kardinaal op te lossen. Een speciale commissie heeft het onderzoek naar de zaak afge sloten zonder concrete resulta ten. De Mexicaanse kardinaal Juan Jesus Posadas Ocampo werd op 24 mei 1993 bij een schietpartij op het vliegveld van de stad Guadalajara gedood. Bij de schietpartij op de luchtha ven kwamen in totaal zeven mensen om het leven. De rege ring had een beloning van on- Ruim tienduizend evangelisten week lang bijeen in RAI De Koreaanse evangelist Billy Kim hield de deelnemers aan het evangelistencongres Amsterdam 2000 het succes van Coca Cola voor. Bijna elke aardbewoner kent het merk. Waarom weten dan slechts 2 miljard mensen van het 'levend water van onze Heer Jezus Christus', zegt hij verwijzend naar een passage in het Nieuwe Testament. amsterdam anp Waarmee de noodzaak van we reldwijde evangelisatie dus voor elke evangelist op het eerste plan blijft staan. De oproep stond dan ook centraal op het congres van de Billy Graham Evangelisatie Organisatie (BGEA). Tot 6 augustus zijn ruim 10.000 evangelisten uit 190 landen in Amsterdam om toegerust te worden voor hun taak in de 21ste eeuw. Billy Graham (81), de 'grand old man' van de evangeliever kondiging, kon om gezond heidsredenen niet zelf in Am sterdam zijn. Hij had zaterdag avond ook niet genoeg kracht om het evenement per satelliet te openen. De satellietverbinding stelde Graham wel in staat om de opening te volgen, maar zijn boodschap liet hij in de RAI door zijn zoon Franklin voorle zen. Het doel van Amsterdam 2000 is volgens Billy te bespre ken 'hoe de evangelische ker ken het Koninkrijk van God ver der kunnen brengen door de verkondiging van het evange lie'. Amsterdam 2000 wordt on danks Grahams absentie 'een van meest geweldige ervaringen van onze tijd, doordat de Heer ons ontmoet en tot ons spreekt', zei BGEA-directeur John Corts. Hij verwacht in de komende week 'een hernieuw de aanraking vanuit de hemel om het Koninkrijk in onze ge neratie vooruit te helpen'. Evangelist Kim liet geen mis verstand bestaan over de nood zaak van evangelisatie. „De wetteloosheid van deze wereld eist evangelisatie. Tenzij we de blijde boodschap van Jezus Christus verkondigen, zal de wereld tenondergaan." Van de zes miljard wereldburgers, zijn er slechts twee miljard christen, memoreerde hij. „Het aantal verlorenen groeit tien keer zo snel als onze kerken." Pete Wani Tibi traint in Su dan evangelisten die in vluchte lingenkampen de blijde bood schap verkondigen. In Amster dam hoopt hij nieuwe kneepjes te leren. Hij wil bij collega's uit andere delen van de wereld zijn licht opsteken. Het congres van de Billy Gra ham Evangelisatie Organisatie (BGEA), dat evangelisten moet toerusten voor hun taak in de 21e eeuw, gonst van de tover woorden internet en e-mail. Het world wide web moet de nieuwe drager van de aloude christelijke boodschap worden. Daar heeft Tibi, hoewel zelf he lemaal online, in zijn vluchte lingenkampen niet veel aan. Toch hoopt hij dat Amsterdam 2000 een blauwdruk voor we reldwijde evangelisatie ople De grote openingsmanifestatie afgelopen zaterdag in de Amsterdamse RAI. Tot 6 augustus zijn ruim 10.( evangelisten uit 190 landen in Amsterdam om toegerust te worden voor hun taak in de 21ste eeuw. foto cpd rob k\ vert. God werkt op wonderbare wijze, weet de Sudanees. Zelfs de bloedige burgeroorlog die Tibi's land verscheurt, weet Hij nog ten goede te gebruiken. „God gebruikt de oorlog voor de opmars van het evangelie. Het lijden opent de ogen van de mensen voor God. Het doet ze hongeren naar Gods Woord." De kerk groeit dan ook als kool. Tibi werkt op zijn bijbelschool aan een sterk 'spiritueel funda ment'. De baptist Nhem Nivath dient in Cambodja op zijn ma nier de Heer. Hij hoopt met een gesterkt geloof en nieuwe idee- en uit Amsterdam te vertrek ken. De Cambodjanen, in meerderheid boeddhist, si volgens hem open voor evangelie, maar een la. adem is vereist. „Vaak knik ze wel als we getuigen var liefde van God maar begrij ze het niet echt. Een pred heeft veel tijd nodig om he onderwijzen." Jaarbeurs week lang megaslaapzaal amsterdam anp De klare taal die op het evange listencongres Amsterdam 2000 klinkt, bevalt de Nederlandse deelnemers die ons ontkersten de land weer voor het evangelie willen winnen. Geen aanpas sing van de boodschap om postmoderne ongelovigen te paaien, maar een helder ver haal; zonder Christus gaat een mens verloren. Kerken die vertellen wat mensen willen horen, zitten er naast, vindt Pieter Bos van de internationale zendingsorgani satie Serving the Nations. „Dan worden de gevoeligheden van de persoon die je aanspreekt bepalend. Dan durf je niet meer tegen zo iemand te zeggen: Met dat geloof komt u niet in de he mel." Het vlammende betoog dat de Koreaanse evangelist Billy Kim zaterdagavond voor de 10.000 deelnemers over de noodzaak van evangelisatie hield, was Bos uit het hart ge grepen. „Het daagde me uit en maakte me beschaamd." Het is volgens hem in Nederland zo ver gekomen dat sommige ker ken zich afvragen of evangelisa tie nog wel zo nodig is. „Het vuur om te evangelise ren is verloren gegaan", vindt ook Rick Prade van de Evangeli sche Broedergemeente. Ook zijn vader Theo Prade vindt het congres van de Billy Graham Evangelisatie Organisatie fan tastisch. „In Nederland zijn de kerken veel te passief. We den ken te weinig aan de massa die verloren gaat." Drie vertegenwoordigers van de Johan Maasbach Wereldzen ding hopen tijdens Amsterdam 2000 nieuwe ideeën op te doen om de ongelovigen te bereiken. Ze hebben inmiddels wel ont dekt dat de zeepkist anno 2000 niet meer zo goed werkt. 'Eén- op-één-evangelisatie' door bu ren en kennissen uit te nodigen voor een kerkdienst of bijbel studie heeft in het geïndividua liseerde Nederland de toe komst. „Twintig jaar geleden kon je nog op een zeepkist gaan staan en het Woord van God verkon digen", aldus Karin Dijkhuizen- Dekker. „Dat werkt nu veel minder." Een blauwdruk voor wereldwijde evangelisatie ver- Veel evangelisten beleefden intense emoties tijdens de openingsmani festatie zaterdag" Vooral tijdens het gezamenlijk gebed greep men el kaar soms stevig vast en smeekten de ruim tienduizend mannen en vrouwen met stijf dichtgeknepen ogen om Gods zegen over de mega- manifestatie in de RAI. foto anp gpd rob keeris wacht ze niet van het congres, te verschillend. In Friesland „Daarvoor is de situatie in ver- moet je het al anders aanpak- schillende delen van de wereld ken dan in Den Haag." amsterdam nanna bobelduk Voor de 42-jarige evangelist Da niël uit Ghana, een van de dui zenden bezoekers aan Amster dam 2000 in de RAI, is het de eerste keer dat hij buiten Ghana komt. Zijn vrouw en vier con cubines heeft hij achtergelaten omdat hij hun reis niet kon be talen. De Billy Graham-organi- satie betaalde het grootste ge deelte van zijn reis en Daniël droeg daaraan een symbolisch bedoeld bedrag van honderd dollar bij. Zo is het de meeste evangelis ten vergaan. De Amerikaanse organisatie heeft voor de trai ning deze week uitnodigingen gestuurd naar kerken en evan gelische gemeenten over de he le wereld. Ook die in zoge noemde ontwikkelingslanden zijn benaderd. Gemeenschap pen ter plaatse hebben een lijst met leden samengesteld. Die zijn daarop ieder individueel uitgenodigd om naar het Con gres in Nederland te komen. Het gezelschap dat in de Utrechtse Jaarbeurs logeert, is daardoor een bonte samenstel ling geworden. Nette pakkei stropdassen gaan naast tr tionele Afrikaanse en Ind kledij. De kleurigste gewa zijn te bewonderen. Afrikaa patronen, of eenvoudige la witte of gekleurde lappen w in Pakistaanse evangelisten hullen. Voor pastor Emmanuel uit Bolgatanga, eveneens Ghana, heeft Jezus Chri persoonlijk al deze menser elkaar gebracht. Hij neemt' gelegenheid te baat om rijk met visitekaartjes te strooier vraagt aan iedereen bij wi( de kans krijgt wanneer hij o van plan is zijn ziel over te ven aan Jezus. Mannen en vrouwen sla( op strikt gescheiden afdelin, in verschillende hallen, die behulp van schotten zijn oj. deeld in kleine slaapzalen v zo'n twintig personen. Verd er een hal ingericht als twe 1 hands kledingbeurs. Elke zoeker mag zoals vorige v gemeld, tien kledingstuk uitzoeken en meenemen huis. geveer negen miljoen gulden uitgeloofd voor inlichtingen die konden leiden tot opsporing van de daders. De commissie, die bestond uit vertegenwoordigers van de regering, de kerk en de staat Ja lisco, blijft in haar eindrapport zitten met twee theorieën. Pro cureur-generaal Jorge Madrazo geeft de voorkeur aan de theo rie dat de kardinaal per vergis sing is doodgeschoten tijdens een vuurgevecht tussen twee ri valiserende drugsbendes. De regering van Jalisco gaat uit van een politieke samenzwering. utrecht anp De belangstelling voor de joods-christelijke dialoog daalt, zegt vice-voorzitter L. Evers van het Overlegorgaan van Joden en Christenen (OJEC) in Neder land. Het jodendom is bij chris tenen minder populair dan tien, vijftien jaar geleden. Dat Jezus een jood was 'weet men nu wel'. Volgens Evers is er onder jo den sowieso weinig interesse voor zo'n gesprek. En bij jonge ren blijkt aan beide kanten de belangstelling helemaal gering, aldus de oud-rector van de Joodse scholengemeenschap Maimonides in Amsterdam. Hij is geen onbekende in het Jeruzalem van de joods-christe lijke dialoog. Niet alleen is hij vice-voorzitter, maar ook pen ningmeester en tijdelijk secre taris van het OJEC. Bovendien houdt hij al jaren door het hele land lezingen over het joden dom. Bestond vroeger zijn gehoor uit zestig tot tachtig personen, tegenwoordig is Evers al tevre den als de helft van dit aantal komt opdagen. „Die behoren bijna uitsluitend tot de grijze koppenbrigade. Mensen van onder de 60 kom je nog maar zelden tegen. En jongeren al helemaal niet. Wij zijn er niet in hen van het nut van de dialoog te overtuigen." Waar het aan ligt, weet Evers niet. Veel jongeren van christe lijke afkomst moeten inderdaad niet veel van kerkelijke institu ties hebben, maar hun interes se voor religie, ook hindoeïsme en boeddhisme, is groot. Waar om zouden zij niet in het jo dendom zijn geïnteresseerd? Volwassen christenen heb ben, denkt Evers, de blik meer gericht op het gesprek met de islam. Dat vindt hij niet zo ver wonderlijk, want de doorsnee christen wordt heel wat vaker met moslims dan met joden ge confronteerd. Joodse jongeren houden zich zo intensief bezig met pogingen hun joodse identiteit gestalte te geven, dat zij voor andersden kenden, dus ook voor christe nen, geen tijd en aandacht kun nen vrijmaken, aldus Evers. De joods-christelijke dia heeft behoefte aan een nie impuls. Evers denkt aan vn als: Hoe ver kan en mag christen gaan in zijn identii tie met de Tenach (oude te ment)? Waar ligt naar joods voel de grens die je nooit overschrijden? Hij vindt het zin als christenen ineens loofhut gaan bouwen. Chr nen moeten zoiets aan jc overlaten. WEEROVERZICHT BUITENLAND C O Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Perioden met zon. Vooral in het westen en zuiden toenemende kans op een bui. Middagtempe- ratuur in het zuiden nog tussen 18 en 23 graden, in het noorden en langs de westkust koeler. Zweden: Flinke perioden met zon en eerst op de meeste plaatsen droog. Vooral dinsdag in het midden en noorden kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 24 plaatselijk in het zuiden. Finland: Wolkenvelden en van tijd tot tijd een stevige regen- of onweers bui. Maxima rond 21 graden, dinsdag vooral in het noorden een stuk frisser. Denemarken.- Maandag perioden met zon en waarschijnlijk droog. Dinsdag geleidelijk meer bewolking en la ter op de dag toenemende kans op een bui. Maxima ongeveer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Overwegend bewolkt en stevige buien, soms met onweer. Dins dag in het zuiden droger en af en toe zon. Middagtemperatuur van 16 graden in Schotland tot 24 bij Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon en rïieest droog. Maxima oplopend naar 25 graden op dinsdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon, vooral in de oostelijke departementen. Maxima oplopend naar 28 gra den, langs Het Kanaal blijft het kwik bij 21 graden steken. Zuid-Frankrijk: Droog en veel zon. Middagtem peratuur oplopend tot boven de 30 graden, aan zee meestal net daaronder. Spanje: Zonnig, in het noordwesten ge leidelijk meer wolken, maar waarschijnlijk nog wel droog. Middagtemperatuur landin waarts rond 40 graden, langs de stranden tussen 30 tot 35 gra den. In het noordwesten veel koeler, 22 graden. Portugal: Droog en veel zon, maar in het noorden geleidelijk wat meer be wolking. Maxima aan zee tussen 25 en 30 graden, landinwaarts ruim 35, plaatselijk zelfs 40. Dinsdag in het noorden koeler. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig en droog. Maxima rond 35 graden. Marokko: Zonnig en droog. Afnemende noordoostenwind. Maxima rond de 30, landinwaarts veel hoger. Tunesië: Zonnig, droog en warm. Maxima aan zee net boven de 30 graden, landinwaarts tot 40 graden. Madeira: Perioden met zon, maar ook een kleine kans op een bui. Maxima ongeveer 25 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Dinsdag iets meer bewol king. Middagtemperatuur rond de 30 graden bij een stevige noordoostenwind. Duitsland: In het oosten nog kans op een re gen- of onweersbui, verder meer zon en meest droog. Maxima op lopend naar ruim 25 graden. Oostenrijk: Droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur oplo pend naar 28 graden. Zwitserland: Zonnig en droog, bij maxima van bijna 30 graden. Polen: Maandag nog kans op een regen- of onweersbui, dinsdag waar schijnlijk droog en heel wat meer zon. Middagtemperatuur rond 21 graden, dinsdag in het wes ten tegen de 25. Tsjechië en Slowakije: Maandag vooral in Slowakije nog kans op een regen- of onweers bui. Dinsdag tijdelijk droog en flinke wat zon. Middagtempera tuur stijgend tot 26 graden. Hongarije: Meer zon en vrijwel overal droog. Maxima geleidelijk oplopend tot 27 graden. Italië: Droog weer met veel zon. Mid dagtemperatuur rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig, droog en warm. Middag temperatuur tussen 28 en 33 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. In de middag landinwaarts stapelwolken en kans op een lokaal warmteon- weer. Maxima aan zee net onder de 30 graden, in het binnenland net daar boven. Malta: Veel zon en droog. 32 graden. DINSDAG 1 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.03 Zon onder 21.29 Maan op 07.28 Maan onder22.35 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.06 17 37 04.39 17 10 Laag 00.45 15 16 00.26 14 57 Vancouver onbewolkt zo 2 29 25 2.0 24 20 30 35 25 0.0 33 27 0.0 24 20 2.0 31 21 0.0 24 15 0.0 L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekk het automatisch afschrijven vi abonnements- geld, ontvangen 1,- kortir betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenla I worden verzonden geldt een toeslag v; aan portokosten per verschijndag. 1 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAII Veenstreek Voor mensen die moeilijk lezen, slechte i chef eindredactie regio hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatti van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. chef redactie informatie 0486-486486 Duin- en Bollenstreek (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gravi chef redactie Leiden D.C. van der Plas, J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, W.F. Wegman, WÊÊm K N H U I z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10