EU-burgers kunnen straks buiten verblijfsvergunning Buitenland Vooral Russische joden getroffen bij bomaanslag Pinguïns weer schoon de zee in Arafat roept Israëliërs op Barak te steunen Europa trapt op rem bij fraudebestrijding President Poetin sust Russische 'oligarchen' Corsicaanse raad staat achter autonomievoorstel ATERDAG 29 JULI 2000 Ramp Concorde eist 114de slachtoffer parijs In het puin van het hotel in Gonesse, waar dinsdag een Concorde neerstortte, is gisteren een vijfde dode aangetroffen. Deze vondst brengt het totale dodental van de ramp met het su personische vliegtuig op 114. Het stoffelijk overschot is nog niet geïdentificeerd. Ook is nog niet bekend of het om een man of rrouw gaat. De andere vier mensen die in het hotel omkwa- waren personeelsleden van het hotel. Tol in centrum Londen londen De nieuwe burgemeester van Londen, Ken Livingsto ne, heeft gisteren een plan ontvouwd dat bedoeld is om de ver keersdruk in het centrum van Londen te verminderen. Als Li vingstones voorstel werkelijkheid wordt, moeten automobilis ten op werkdagen overdag vijf pond (18 gulden) gaan betalen om de binnenstad in te komen en vrachtwagenchauffeurs maar liefst vijftien pond (54 gulden). Volgens de Britse regering zou de drukte daardoor met 12 procent afnemen. Met de tolgelden kan het openbaar vervoer worden verbeterd. Protesten tegen president Peru Jlima Ondanks massale protesten is de Peruaanse president iFujimori gisteren voor een derde termijn beëdigd. Tijdens de (feestelijke ceremonie in het parlement kwam het in het cen- de Peruaanse hoofdstad Lima tot gewelddadige con frontaties tussen aanhangers van de oppositie en de politie. De Jveiligheidstroepen maakten gebruik van waterkanonnen en Itraangas om de menigte uiteen te drijven. Er is sprake van tien jgewonden. Afghanistan staakt papaverteelt Hkabul Afghanistan staakt de papaverteelt. Taliban-leider Omar Jheeft daartoe een decreet uitgevaardigd. Afghanistan is de jgrootste opiumproducent ter wereld. Opium is de grondstof voor heroïne. Omar kondigde aan boeren en hun families die nog papaver zaaien streng te straffen. Afghanistan kende al een verbod op het omzetten van opium in heroïne. De streng-isla mitische Taliban, die vrijwel geheel Afghanistan besturen, zijn Mei tegenstander van drugs en alcohol, maar drugssmokkel is i belangrijke bron van inkomsten voor hen. Weer kindsoldaten in Sierra Leone Freetown Er vechten weer openlijk kindsoldaten mee in de burgeroorlog in Sierra Leone. Dat meldt de website van de ka tholieke kerk in Vlaanderen, Kerknet Vlaanderen. Rebellen schrokken er in het verleden niet voor terug om jongeren te en hen te dwingen om mee te vechten in de oorlog. Ze dienen meestal als kanonnenvlees. De katholieke kerk van Sierra Leone klaagt dat er tijdens de laatste maanden opnieuw kindsoldaten aan beide zijden meevechten. Doden door miltvuur in Donaudelta Boekarest De Roemeense autoriteiten hebben het kamperen in de Donaudelta verboden omdat er miltvuur heerst in het ge bied. Sinds half juli zijn in het district Tulcea twee mensen aan miltvuur overleden en 28 mensen besmet geraakt met de ziekte, die gepaard gaat met hoge koorts en inwendige bloedingen. Be smetting vindt plaats door contact met geïnfecteerd vee of pro ducten hiervan. Tot nu toe zijn 92 besmette dieren afgemaakt. Basken bang voor politiek bilbao De meerderheid van de bevolking van Spaans Basken land durft niet politiek actief te worden uit angst voor de terreur de afscheidingsbeweging ETA. Dat blijkt uit een onderzoek de Universiteit van Baskenland, dat donderdag openbaar werd gemaakt. Zeven op de tien Basken zeiden 'erg' of 'heel erg' bang te zijn. Dit jaar is de ETA, na meer dan een jaar een eenzij dig staakt-het-vuren te hebben gerespecteerd, weer zeer actief. De afgelopen maanden zijn zes dodelijke aanslagen gepleegd ian de Baskische afscheidingsbeweging worden toegeschre- Plaatselijke politici zijn vaak het doelwit. Actie tegen vuilverbranders in Azië tokio Activisten uit twaalf Aziatische landen hebben voor het internationale milieugroep opgericht die zich keert te gen de gangbare praktijk van vuilverbranding in Azië. Volgens alliantie is vuilverbranding een uit het westen geïm porteerde technologie die vooral het uiterst giftige dioxine de lucht in stoot. Moslim-extremisten moorden weer ;rs Moslim-extremisten hebben in het westen van Algerije nomadenfamilie aangevallen. Daarbij vielen acht doden en raakten zes mensen gewond. De autoriteiten wijten de aanval bij Tiaret, 340 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Al giers, aan de extremistische islamitische terreurgroep GIA. Verdachte 'Springer-moord' gepakt sarasota De ex-echtgenoot v i' die r optre den in de Jerry Springer Show werd vermoord, is gearresteerd. Dat heeft de politie in de plaats Sarasota in de Amerikaanse staat Florida gisteren bekendgemaakt. De 52-jarige Nancy Campbell-Panitz werd maandag dood in haar huis in Sarasota gevonden. Enkele uren eerder was een aflevering van de Jerry Springer Show uitgezonden Waarin Campbell-Panitz werd ge confronteerd met haar ex-echtgenoot Ralf Panitz (40) en diens r. De ex-echtelieden en de twee vrouwen ruzieden vijf minuten lang op het podium. De ex-echtgenote stapte op nadat de nieuwe echtgenote haar had toegevoegd dat ze 'oud Campbell-Panitz had de autoriteiten laten weten dat haar ex-echtgenoot haar had bedreigd. Roma willen erkenning als natie praag De Roma willen erkend worden als natie. Dat hebben Roma-leiders gisteren aan het eind van een vierdaags congres Praag gezegd. Volgens de Internationale Roma-Unie (IRU), symboliseren de Roma bij uitstek de Europese integratie omdat ze in alle landen van Europa woonachtig zijn. De IRU zal dan ook het Europees parlement vragen de Roma een 'Europees paspoort' te verstrekken. Tribunaal: Srpska moet meewerken 'en haag Het Joegoslaviëtribunaal heeft gisteren bij de minis- er van justitie van de Republika Srpska, Cedo Vrzina, aange drongen op meer medewerking bij de uitlevering van verdach- oorlogsmisdaden. De Republika Srpska, het Servische deel van Bosnië, is nog altijd een toevluchtsoord voor verdachte oorlogsmisdadigers, zei aanklager Graham Blewitt van het VN- hof in Den Haag. Vrzina was de derde vooraanstaande bestuur der van Srpska in twee maanden tijd die het tribunaal bezocht. Kosovaarse krant verboden 'RISTina De Kosovaarse krant Dita mag van de Organisatie voor ^Veiligheid en Samenwerking in Europa niet meer verschijnen, ij Volgens de OVSE, die door de Verenigde Naties is belast met het j| mediatoezicht in de geteisterde Servische provincie, beschul- J digt het Albanese dagblad allerlei mensen van oorlogsmisdaden zonder dat deze daarvoor zijn aangeklaagd. Dat is in strijd met de afspraken. Uitgever Belui Becaj moet de krant, met 70 mede werkers en een oplage van 20.000, sluiten omdat hij eerder deze week heeft verzuimd een boete van 25.000 Duitse mark te beta- len. Becaj beschuldigt de OVSE van censuur. jZeer oud ivoren beeld Archeologen hebben in het Duitse stadje Schelklin- 130.000 jaar oud ivoren beeldje ontdekt. Het kunstwerk :n paardenhoofd voor. Wetenschappers van de universi- i Tübingen vonden in een grot ook talloze andere objec- J ten. De archeologen spreken over een 'revolutionaire en crea tieve' periode in de geschiedenis, waarin de Neanderthaler ver dween en de moderne mens ontstond. Frankrijk, Duitsland, Spanje en Italië maken afspraken Werknemers en studenten uit andere EU-lidstaten hoe ven in Frankrijk, Duitsland, Spanje en Italië geen ver blijfsvergunning meer aan te vragen. Dat hebben de vier lidstaten gisteren bekendgemaakt tijdens een informele vergadering van de Europese ministers van Justitie in Marseille. Daarmee ruimen zij een lastige formaliteit uit de weg. eenvoudiger te laten verlopen. De vereenvoudiging zal ook gelden voor de familieleden van studenten en werknemers die een baan hebben in de vier voornoemde landen. De vier lidstaten maken het vrije verblijf voor EU-werkne- mers en -studenten mogelijk vanaf volgend jaar. Zij roepen Nu geldt voor EU-burgers nog de regel dat zij drie maanden mogen verblijven in andere lid staten. Daarna moeten zij over een verblijfsvergunning be schikken. De vier grote lidstaten zien daar nu vrijwillig vanaf, om administratieve procedures ook de andere elf lidstaten op deze vereenvoudiging door te voeren. Frankrijk, Duitsland, Spanje en Italië willen de ver blijfsvergunningen ook afschaf fen voor werknemers en stu denten uit Noorwegen, IJsland en Liechtenstein, die deel uit maken van de zogeheten Euro pese Economische Ruimte. Nederland werkt inmiddels ook aan maatregelen om het verblijf voor studenten uit EU- landen te vergemakkelijken. Minister Korthals van Justitie is overigens geïrriteerd door het onderlinge initiatief van de vier lidstaten. „Het stuit me tegen de borst dat je hierdoor voor „Als Nederland zullen wij de volgende keer ook een initiatief nemen om met enkele andere lidstaten onderling zaken te re gelen die wij graag op Europees niveau willen doorvoeren", al dus de minister. Frankrijk, Duitsland en Italië kwamen gis teren onderling ook overeen el- kaars ervaringen uit te wisselen op het gebied van mensen smokkel. Korthals: „Dat doen wij nu ook al met Groot-Brit- tannië. Daarmee hadden wij ook voor de bühne kunnen sco- berlun gpd-dpa-afpman werden levensgevaarlijk gewond. Düsseldorf heeft een (neo-) nazistische beweging, maar kenners betwijfelen of deze skinheads een redelijk gecom pliceerde bom kunnen maken. De regering in Duitsland wil een hardere vuist maken tegen extreem-rechts. Door een bete re samenwerking met maat schappelijke en religieuze orga nisaties en door een betere af stemming tussen de verschil lende regeringsprogramma's hoopt Berlijn het aantal inci denten met een extreemrechtse achtergrond tegen te gaan. In de afgelopen tien jaar zijn in heel Duitsland meer dan honderd mensen om het leven gekomen door extreemrechts geweld, zei minister Timm (Binnenlandse Zaken) van de deelstaat Mecklenburg- Vorpommern gisteren. De meeste slachtoffers van de aanslag in Düsseldorf blijken Russische joden te zijn. Dat versterkt vermoedens dat de bomaanslag die donderdag ne gen mensen bij een metro-sta tion verwondde, het werk is van extreem-rechts. De politie van Düsseldorf heeft gisteren (vrijdag) bij haar onderzoek hulp gekregen van specialisten van de federale re cherche uit Wiesbaden. Deze experts hopen de bom te kun nen reconstrueren en aan de hand daarvan de dader(s) op te sporen. De slachtoffers zijn vluchte lingen uit de voormalige Sovjet- Unie. Zes van hen zijn joods. Ze waren op de terugweg van een cursus Duits voor buitenlan ders toen de bom op het drukke metrostation ontplofte. Een 26- jarige vrouw en haar 29-jarige kaapstad De pinguïns, die met duizenden door olie werden besmeurd nadat een ertstanker bij hun broedgebied bij Kaapstad was gezonken, zijn weer schoon. Een massa vrijwilligers ontfermde zich over de koddige zeevogels en zorgde ervoor dat ze eten kregen en werden gereinigd. In hun karakteristieke parmantige pas schuifelden de vogels gisteren i strand de branding tegemoet. Poppenkast rond Duitse nieuwe spelling berlun peter van nuusenburg correspondent De Frankfurter Allgemeine Zeit- ung (FAZ) staat bijzonder kri tisch tegenover nieuwlichterij. De krant is te chic en te 'gezag hebbend' om haar reactionair te kunnen noemen, maar wie haar een bastion van het con servatisme noemt, overdrijft niet. De FAZ weigert foto's op de voorpagina te plaatsen, schuwt elke kleur, de koppen boven commentaren worden nog altijd in gotische letters ge drukt en het internet werd tot voor kort als modeverschijnsel beschouwd. Dat de FAZ de nieuwe spel ling, die sinds een jaar van kracht is, per 1 augustus weer uit haar kolommen zal weren, is dus niet vreemd. Balletttan- zer (drie t's), daar kun je nog aan wennen. Maar waarom 'schoon schrijven' gescheiden maar 'doodslaan' aan elkaar ge schreven moet worden, wordt ook buiten Frankfurt niet be grepen. Toch is de kans dat het Frankfurter initiatief navolging vindt, gering. Tot dusver heeft pog piaar één, kleine, uitgeverij aangekondigd dat zij in de voet sporen van de krant treedt. Het publiek steunt de FAZ: 60 pro cent wijst de nieuwe spelling af. Slechts een krappe 20 procent is voor. Tot 2004 geldt een over gangsfase, waarin oude en nieuwe spelling naast elkaar ge bruikt mogen worden. Die pe riode wordt ook gebruikt om suggesties uit de bevolking te beoordelen en eventueel over FOTO REUTERS MIKE HUTCHINCS te r De Palestijnse leider Yasser Arafat heeft de bevolking van Israël opgeroepen om pre mier Ehud Barak te steunen. Hij deed zijn oproep in een interview op de Egyptische televisie. Ook de Amerikaanse president Bill Clinton stak de Israëlische premier een hart onder de riem. Hij zei te overwegen de Amerikaanse ambassade in Israël te verhui zen van Tel Aviv naar Jeruzalem. „Jullie keuze voor Barak was stemmen op vrede, en die heeft opnieuw een flinke duw nodig opdat we vrede kunnen brengen in het land van de vrede, in het heilige land, in Palestina en het Midden-Oosten", zei Arafat. Barak heeft vlak voor het vredesoverleg in Camp David de steun van drie partijen uit zijn regeringscoalitie verloren en daar mee de meerderheid in het parlement. De partijen vreesden dat Barak te veel conces sies zou doen in het vredesoverleg. Maan dag zal het parlement stemmen over een motie van wantrouwen tegen Barak. Als dan nog meer mensen hun steun aan Ba rak intrekken, kan de regering vallen. De oppositionele Likud-partij probeert minister van buitenlandse zaken David Le vy over te halen om zich weer bij de Likud aan te sluiten. Levy had de partij verlaten toen Likud-leider Benjamin Netanyahu premier was. Maar hij weigerde met Barak mee te gaan naar Camp David omdat hij tegen te veel concessies is. Op het moment lijkt Barak te kunnen re kenen op voldoende steun in het parle ment. Als de regeringscrisis echter leidt tot vervroegde verkiezingen, krijgt hij zware concurrentie te verduren van Netanyahu. Volgens een gisteren gepubliceerde opinie peiling zou Barak 43 procent van de stem men krijgen en Netanyahu 38 procent. De Amerikaanse president Bill Clinton zei in een gisteren uitgezonden TV-inter view te overwegen de Amerikaanse ambas sade in Israël van Tel Aviv te verhuizen naar West-Jeruzalem. Israël wil al heel lang dat Jeruzalem erkend wordt als zijn hoofd stad, maar de Arabische wereld, en vooral de Palestijnen, doen alles om dat tegen te houden. Miljardenverspilling bij de uit gaven, miljardenverlies bij de inkomsten. Fraude kost de Eu ropese burger veel geld, maar een speciale aanklager met ruime bevoegdheden om de misstanden aan te pakken komt er voorlopig niet. „Ne derland staat op de rem", er kent minister Korthals van justitie volmondig. Dit week einde bespreekt hij de kwestie met zijn Europese collega's in Marseille. brussel marc peeperkorn correspondent De Europese Commissie laat er ditmaal geen gras over groeien. Achtervolgd door miljardencor ruptie en -verspilling in heden en verleden, broedt het dage lijks bestuur van de Europese Unie op het 'Ei van Columbus': de benoeming van Europese fraudejager met vergaande en grensoverschrijdende bevoegd heden. Als criminelen al sinds decennia Europa als één werk terrein beschouwen, waarom zouden justitie en politie in de Unie dan nog langer vanuit vijf tien hoofdsteden opereren? De logica van het in september verwachte Commissievoorstel voor een Europese aanklager, wordt door geen enkele Brus selse diplomaat in twijfel ge trokken. Wel de haalbaarheid ervan. „Nederland staat op de rem", laat minister Korthals van justitie weten. En gelukkig voor hem kan hij zich verschui len achter de brede rug van Duitsland. Berlijn blokkeert de komst van een speciale pan-Eu- ropese officier van justitie met een eigen opsporings- en ver volgingsmandaat. Bondskanselier Schroder ziet de EU-aanklager als een eerste stap op weg naar harmonise ring van het strafrecht. „Zoals financiënministers gruwen bij het idee van een Europees be lastingtarief, slaan hun justitie- collega's op tilt bij de gedachte aan een gezamenlijke straf maat", verklaart een diplomaat de Duits-Nederlandse weerzin. „Een principekwestie" verze kert hij, en principes mogen geld kosten. Geld kost het voorlopig afschie ten van de aanklager zeker. De Europese Rekenkamer schat dat van de ruim tweehonderd miljard gulden die de Unie jaar lijks uitgeeft, circa tien miljard op frauduleuze wijze verdwijnt. Daarnaast lopen de EU-landen vele miljarden aan inkomsten mis omdat BTW, accijnzen en douaneheffing worden ontdo ken. De sigarettensmokkel al leen al is goed voor een verlies van zo'n tien miljard per jaar. Een EU-officier van justitie kan de schade in ieder geval beper ken. Eind vorig jaar besloten de Eu ropese regeringsleiders in het Finse Tampere vol enthousias me tot de oprichting van een speciale eenheid (Eurojust), waarin namens ieder land een rechter, officier van justitie of politieagent zou plaatsnemen. Eurojust moest dé centrale meldkamer worden in de strijd met de georganiseerde crimina liteit in Europa. Zes maanden later wil Duits land deze meldkamer terug brengen tot een 'ronde tafel voor strafvervolging', zo blijkt uit een vertrouwelijk voorstel. Een praat- en coördinatiecolle ge dus, niet meer en niet min der. Voor alle zekerheid schrijft Berlijn dat 'Eurojust geen eigen onderzoeks- en beslissingsbe voegdheid mag krijgen'. Tot grote opluchting van WD-mi- nister Korthals die zich geheel in deze Duitse lijn kan vinden. Dat zijn partijgenoot en finan- .ciën-collega Zalm onlangs het tegendeel beweerde, wordt door Justitie als 'een vergissin- Naast het Duitse plan ligt er een tweede vertrouwelijk voorstel: van tijdelijk EU-voorzitter Frankrijk, Portugal, Zweden en België tezamen. Dit viertal is aanzienlijk ambitieuzer dan Berlijn en geeft het bureau Eu rojust een eigen rechtspersoon lijkheid. Daarnaast moet het bureau een lidstaat kunnen vra gen een onderzoek of vervol ging in te stellen. Dat verzoek is weliswaar niet dwingend, maar bij weigering moet het betrok ken EU-land wel tekst en uitleg geven. Getuige de Duits-Neder landse weerstand tegen dit ge zamenlijke voorstel, is het plei dooi van de Commissie voor een geheel onafhankelijk opere rende Europese aanklager hele maal aan dovemansoren ge richt. Kremlin draait privatisering niet terug en het hoofd van Norilsk Nic kel, Vladimir Potanin. In een verklaring die na de bijeenkomst van Poetin met de zakenlieden werd vrijgegeven werd gezegd dat de president niet wil dat er opnieuw onder zoek wordt gedaan naar de uit komst van de privatisering. Maar tegelijk vindt de president het „onverdraagbaar" dat „concurrerende bedrijven het staatsapparaat en de diensten die verantwoordelijk zijn voor de wetshandhaving proberen te gebruiken in de concurrentie- oorlog om hun doelen te berei ken." Poetins kritische houding te genover de oligarchen staat in scherp contrast met die van zijn voorganger, Boris Jeltsin. Onder Jeltsin waren de oligarchen vrij wel volledig gevrijwaard van rechtsvervolging in ruil voor hun politieke steun. De zaken- magnaten vergaarden enorme vermogens bij de privatiserin gen van midden jaren '90, toen staatseigendommen voor een appel en een ei werden ver kocht aan mensen die beschik ten over connecties in het Kremlin. De Russische president Vladi mir Poetin heeft 's lands mach tigste zakenlieden gisteren de verzekering gegeven dat het Kremlin niet van plan is de pri vatisering terug te draaien. De zakenlieden, die vanwege hun banden met de politiek de 'oli garchen' worden genoemd, staan niet op goede voet met Poetin, die een einde lijkt te willen maken aan hun macht en bevoorrechte positie. Zo werd in juni de mediamagnaat Vladimir Goesinski gearresteerd op verdenking van oplichting van de staat voor 235 miljoen gulden bij een privatiserings transactie. De aanklacht tegen Goesinski werd vorige week in getrokken. De autoriteiten hebben de af gelopen weken ook geprobeerd de privatisering van de metaal gigant Norilsk Nickel terug te draaien. De belastingpolitie be schuldigt de oliemaatschappij Loekoil en autofabrikant Avto- vaz van belastingontduiking. Onder de ongeveer twintig ge nodigden op het Kremlin waren Loekoil-hoofd Vagit Alekperov ge beslissingen nemen die af wijken van de Franse rijkswet ten. De komende drie jaar moet het Franse parlement daar ach teraf nog mee instemmen. Dat is na een grondwetswijziging in 2003 of 2004 niet meer nodig. Voor de bewoners van het ei land in de Middellandse Zee betekent dat de eerste stap naar vergaande autonomie op eco nomisch, belastingtechnisch en CLiltureel gebied. De regionale raad van Corsica is akkoord met een Frans voor stel waarmee het eiland op weg gaat naar vergaande autono mie. Vorige week kwam pre mier Jospin na maandenlang overleg tot overeenstemming met de Corsicaanse nationalis- Daardoor mag de Corsicaan se raad binnenkort rechtsgeldi-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7