Pronk verbiedt alsnog 'onmisbaar' landbouwgif «limai CHIC DINEREN VOLGENS VAN TIL Binnenland Truckers op weg naar feest Waarom doen ze zo met ons?' ]VNU hoeft Canal+ geen chadevergoeding te betalen Advocaat: onwaarschijnlijk dat 'neppistool' van student was Themapark in New York krijgt geen geld kabinet Grote steden rekenen met te grote groei bevolking NS houden vast aan extra spoor voor HSL van tilW&iftlfi Juridisch geweten van Nederland SATERDAG 29 JULI 2000 Natte intocht rolstoelers delden Een week na de intocht van de Vierdaagse in Nijmegen was het gisteren de beurt aan de deelnemers aan de rolstoel- vierdaagse in Delden en de fietsvierdaagse in Drente om met bloemen en applaus te worden ingehaald. Het weer werkte ech ter niet mee. De dappere doorbijters werden flink nat, maar dat mocht de pret niet drukken. foto gpd wouter borre Ambtenaren spelen te veel met pc den haag De ongeveer 1.300 ambtenaren op het ministerie van binnenlandse zaken en koninkrijksrelaties (BZK) zijn gek op spelletjes, screensavers en andere (illegale) programma's die ze op hun werkplek van het internet afplukken. Vorige maand wer den maar liefst drieduizend programmaatjes opgehaald. Het downloaden van bestanden loopt zo uit de hand dat wordt ge vreesd voor de stabiliteit van het netwerk. Volgens de directie Informatievoorziening van het ministerie is er maar één oplos sing mogelijk: het downloaden moet worden verboden. Dat ge beurt in elk geval vanaf volgend jaar als er nieuwe pc's worden aangeschaft. Deze computers worden voorzien van een soort slot. Opgelicht door escortservice echt* Een 52-jarige man uit Echt heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van oplichting door een escortbureau. Hij had donderdagavond via een 06-nummer bij een escortbureau een vrouw besteld. Een uur later stond een chauffeur aan de deur die 150 gulden inde. De chauffeur vroeg de man de deur nog even open te laten, de bestelde vrouw kwam er aan. De chauf feur vertrok, maar wie er ook kwam, geen vrouw. Mensensmokkelaar langer vast Folkestone De Nederlandse chauffeur die in Dover werd aan gehouden met 58 dode Chinezen in zijn vrachtwagen, blijft vastzitten. Gisteren moest de man opnieuw voorkomen bij de rechtbank in Folkestone voor de verlenging van zijn voorarrest. Of het onderzoek in Groot-Brittannië al af is, kon een woord voerster van de politie in Kent niet zeggen. Er zitten in Engeland in totaal drie verdachten vast, in Nederland zeven. De politie is nog op zoek naar een Turkse man die als hoofdverdachte in de ze zaak wordt gezien. Internetcafé moet nog dicht blijven Rotterdam Het Rotterdamse internetcafé easyEverythingmoet in elk geval nog tot komende woensdag gesloten blijven. Een poging in kort geding een snelle uitspraak over de toekomst van het café aan het Stadhuisplein te krijgen, strandde gisteren op rechter Van Zwieten. Die wil meer bedenktijd. EasyEverything werd vorige week door de burgemeester van Rotterdam geslo ten na ernstige wanordelijkheden. De officiële verklaring is dat er voor het café geen exploitatievergunning is aangevraagd. Ophef over Slavernijmonument Amsterdam Er is een kans dat Amsterdam het Nationale Monu ment Slavernijverleden niet krijgt, als ze niet op tijd een locatie vindt. Volgens de Amsterdamse loco-burgemeester J. van der Aa kan het Rijk de overeenkomst die daarover gesloten is opzeg gen. Begin deze maand tekenden gemeente en Rijk een conve nant waarin stond dat de plaats voor het monument voor 1 sep tember bekend moet zijn. Van der Aa denkt dat er een grote kans is dat de gemeente die datum niet haalt door lange in spraakprocedures voor omwonenden. Minister Van Boxtel (minderheden) en staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) zou den daarom kunnen besluiten uit te kijken naar een andere ge meente. Amsterdam heeft vier locaties geselecteerd. Het gaat om het pleintje achter het West Indi&ch Huis aan de Haarlem merstraat, de westpunt van het Java-eiland, het Beursplein aan g, het Damrak en het Oosterpark. BAARLEM ANP 'itgeverij VNU hoeft geen 'oorschot op een schadever- ;oeding te betalen aan Canal+ anwege het artikel in Compu ter Idee over het kraken van de lender. Dat heeft plaatsvervan- ;end rechtbankpresident C. van "aanen van de Haarlemse echtbank gisteren bepaald in ;en kort geding dat de betaal- :ender had aangespannen te- ;en de uitgever. De rechtbankpresident vindt at Canal+ niet aannemelijk eeft kunnen maken, dat de lender juist vanwege het artikel in Computer Idee extra kosten eeft gemaakt voor het beveili gen van het signaal. Canal+ doet regelmatig technische aanpassingen om haar systeem Boeren boos, milieu-organisaties blij te beveiligen. De betaalzender wilde ook dat Computer Idee naam en adres zou geven van degenen van wie het blad de informatie over het decodeerprogramma heeft gekregen. Ook deze vor dering wees de rechter af, om dat dit programma via internet vrij verkrijgbaar is. De naam van de bron kennen, zou voor Canal+ volgens de rechter niet veel uitmaken om het kraken tegen te gaan, terwijl de media er belang bij hebben haar bron nen te beschermen. Eerder be sliste de rechtbankpresident dat Computer Idee het num mer met het gewraakte artikel uit de schappen moest halen en in het verhaal in het eerstvol gende nummer moest rectifice- Minister Pronk (milieu) verbiedt alsnog negen bestrij dingsmiddelen die door de Tweede Kamer als onmis baar voor de landbouw zijn beoordeeld. Hij voelt zich tot het verbod gedwongen, omdat de rechter zijn eerde re besluit tot toelating heeft vernietigd. De minister heeft dat gisteren aan de Kamer geschreven. den haag* anp volgens de Tweede Kamer on misbaar voor de teelt van onder meer groenten zoals uien, erw ten en fruit. Onder meer WD- Kamerlid Geluk had bij Pronk aangedrongen de middelen te gedogen, tot een wetswijziging dit najaar. De Kamer heeft al gezegd dit In een beroep van de stichting Natuur en Milieu bepaalde het College van Beroep voor het Bedrijfsleven deze maand dat Pronk helemaal niet bevoegd is de middelen toe te laten. De ge wasbeschermingsmiddelen zijn najaar de Bestrijdingsmidde lenwet zo aan te passen dat de middelen alsnog worden toege staan. In de tussentijd lopen boeren en tuinders echter kans op een veroordeling als de Al gemene Inspectiedienst (AID) ontdekt dat ze de middelen ge bruiken. Stichting Natuur en Milieu noemt de verbodsbepa ling door Pronk prachtig. ,,We gaan goed het weekeinde in", aldus woordvoerster M. Brunt. ,,Maar we hadden ook niet an ders verwacht." Volgens de mi lieubeweging kan de Algemene Inspectiedienst nu aan de slag om boeren te bekeuren. De land- en tuinbouworgani satie LTO vindt de mening van Pronk onbegrijpelijk. „We ko men in een situatie dat de mid delen nu niet gebruikt mogen worden en volgend jaar weer wel. Dat wordt lastig uitleg gen", aldus medewerker J. Ot- tenheim van de LTO-Neder land. Volgens hem komen vooral glastuinders door het verbod in problemen. De AID kan nog niet zeggen of de dienst de betrokken chemische middelen actief zal opsporen. assen In lange konvooien trokken gisteren de d< feest wordt dit weekeinde gehouden op het TT-c jaren geleden werd besloten de trucks in konvooi den in Assen 70.000 bezoekers verwacht. elnemers aan het Truckstarfestival over de A28 naar Assen. Het jaarlijks terugkerende truckers- rcuit in de Drentse hoofdstad. Gisteren werden zevenhonderd trucks naar Assen geleid. Enkele naar het festival te laten gaan om verkeersopstoppingen zoveel mogelijk te voorkomen. Er wor- foto gpd 'Uitgekochte' zigeuners uit Driebergen beduusd: Met een 'oprotpremie' van zes ton verliet een groep zigeuners midden juli het woonwagen kamp in Driebergen. De fami lie is er zelf nog beduusd van. „Waarom is mijn arme gezin met kinderen als zware crimi nelen behandeld? Waarom?" driebergen gpd Hadden ze de 'oprotpremie' niet geaccepteerd, dan waren ze wel doOr de politie van het kampje verwijderd. Daar is een van de zonen Nikolic van over tuigd: „We wilden niet weg. We wisten toch niet waar we heen moesten. Maar toen we daar zaten met de wethouder en die ambtenaren, moesten we teke nen. Er was geen keuze. We moesten hoe dan ook weg." Een leven lang is hij opge jaagd, zegt hij. „En nóg hebben we geen plek om te leven." Ze behoren tot de zogeheten Ro ma, van een aparte familiestam, maar noemen zich zigeuners. Van oorsprong komen ze uit Italië. Zijn vader kwam uit Triëst en zijn moeder is Hon gaarse. De afgelopen decennia zijn ze grote delen van Europa doorgedreven. „Mijn vader Marko heeft tijdens de oorlogs jaren in Auschwitz gezeten. Tientallen familieleden zijn daar om het leven gebracht in de gaskamer." Na met een grote groep fami lie door Duitsland te hebben getrokken, belandden ze begin jaren zeventig in Nederland. Een nieuwe zwerftocht volgde, tot ze volgens de jonge Nikolic in Utrecht huizen kregen aan geboden. „Daar moesten we per se gaan wonen, anders zou den we het land worden uitge zet." Hij verzekert dat ze inmiddels allemaal vergunningen hebben om overal in de provincie Utrecht standplaatsen aan te vragen. Ze stonden op de wachtlijst bij het woonwagen schap. „Omdat er op het kamp je in Driebergen plekken vrij waren en daar al familie stond zijn we er gaan staan. De aan vraag was in onderzoek. Maar de buurman nam meteen ze- ven-en-een-halve plek in bezit met een woonboot en andere bouwsels." Nicolic junior spreekt van bedreigingen en angst. „De buren hebben er een drama van gemaakt.". Zelf heeft hij niet op het kampje gestaan, maar bij ge brek aan een slaapplaats ver bleef hij er vaak. „Ook op de nacht van die inval. Hoe de po litie toen optrad, dat was niet normaal. Ze wilden ons dwin gen te vertrekken." Hij voelt zich opgejaagd. „Je wordt echt bang. Het geld, ach ja ,wat moet je met zes ton met tientallen familieleden? Maar van dat geld kunnen we mis schien wat grond kopen." Ook familielid P. Nicolic heeft zijn hoop hierop gevestigd. „Waar moeten we anders heen met dertien kinderen?" Het ge dwongen vertrek uit Driebergen kan hij niet begrijpen. „We hebben gevraagd een andere gemeente voor ons te zoeken, maar niemand wilde ons heb ben, zeiden ze." Vertwijfeld: „Wij zijn gewoon een arm gezin met kinderen die naar school moeten. Waarom doen ze zo met ons? Waarom behandelen ze ons als zware criminelen?" Neergeschoten Nederlander mag naar huis n Nederlands Persbureau GPD Gea den haag gpd Het kabinet- is niet bereid geld te steken in een nog op te richten Nederlands open luchtmuseum op een eiland je in de haven van New York. „Het is een mooi plan dat veel toeristen zal trekken, maar de regering heeft daar geen geld voor." Dat is in grote lijnen het antwoord van het ministerie van bui tenlandse zaken aan de New Yorkse bankier Joep de Ko ning. De Koning is al twee jaar be zig om steun te krijgen voor een historisch themapark in de rivier de Hudson. Hij wil de kolonie Nieuw-Amster- dam, die Nederlanders in de zeventiende eeuw vestigden op het huidige Manhattan, nabouwen op Governors Is land. Compleet met een mo len en huisjes met trapgevels. De stad New York wil 'iets cultureels' doen met het ei land, dat het vorig jaar voor een dollar kreeg van de fede rale overheid. Dat is een prachtige gelegenheid om de New Yorkers en de Amerika nen meer te vertellen over de historische banden met Ne derland, vindt de Koning. Het eiland ligt bovendien vlakbij dat waarop het Vrijheids beeld staat, en kan makkelijk in de toeristische route wor den meegenomen, aldus de Nederlandse zakenman. De eerste ruwe schetsen zijn 'veelbelovend' en het park zal 'zeker zijn waarde hebben voor de Holland pro motie', liet de directeur cultu rele samenwerking van Bui tenlandse Zaken De Koning recent weten. Het ministerie „heeft evenwel geen midde len voor de ondersteuning van dergelijke projecten". De Koning krijgt de suggestie het eens bij het bedrijfsleven te proberen. Boete dreigt voor bouwbedrijven den haag anp Enkele honderden bouwbedrij ven hangt een boete van maxi maal 2.000 gulden boven het hoofd omdat zij nog steeds geen risico-inventarisatie heb ben opgesteld. De Arbeidsin spectie gedoogt sinds dit voor jaar niet langer dat de bedrijven niet beschikken over documen ten waarin de risico's voor werknemers in kaart zijn ge bracht. Hoewel het aantal dodelijke ongevallen in de bouw vorig jaar flink is afgenomen, baart het relatief hoge aantal minder ernstige ongelukken de Ar beidsinspectie zorgen. In 1998 vonden 16.000 ongelukken plaats. Dit betekent dat één op de acht bouwvakkers ermee te maken kreeg. De zogenoemde risico-inventarisatie en -evalua tie (RI&E) moet ertoe bijdragen dat bedrijven zich meer bewust zijn van gevaarlijke arbeidsom standigheden. Sociale Zaken besloot dit vooijaar het ontbreken van de nodige papieren evenwel niet langer te gedogen. Enkele bouwbedrijven hebben inmid dels een boete op de mat ge vonden, aldus een woordvoer ster van het ministerie. haarlem gpd De grote steden schatten de groei van hun aantal inwoners voor de komende vijftien jaar te hoog in. Ze houden er on voldoende rekening mee dat draagkrachtige gezinnen met kinderen de stad de rug zullen toekeren voor een beter huis in de omliggende gemeenten. Dit stelt het onderzoeksbu reau ABF dat de gegevens le vert waar het ministerie van VROM zijn beleid op baseert. In het weekblad Binnenlands Bestuur weerlegt ABF de prog noses die de steden zelf voor de komende jaren hebben ge maakt. Zo verwacht Amsterdam 803.000 inwoners te hebben in 2015, terwijl het zeer waar schijnlijk is dat het inwonertal van de hoofdstad over vijftien jaar juist is teruggelopen van de huidige 726.000 naar 718.000. Door het gebrek aan goede wo ningen zullen volgens de on derzoekers veel Amsterdam mers de stad inruilen voor de regio. Vooral koopkrachtige gezin nen met dertig- en veertigjarige ouders zullen wegtrekken naar huizen met tuinen in omliggen de gemeenten. Dit geldt voor alle grote steden, zeggen de on derzoekers. Zelf denken Am sterdam, Rotterdam en Utrecht echter dat ze aantrekkelijk ge- n9eg blijven voor 'mensen niet geld'. De Domstad voorspelt dat het aantal inwoners door groeit tot 286.000, terwijl dat er volgens ABF maximaal 246.000 worden. Rotterdam verwacht veel nieuwe immigranten en re kent op 617.000 inwoners in 2015. Maar net als in Amster dam zal het inwonertal in die stad juist teruglopen, tot 571.000. ABF erkent dat het aantal im migranten toeneemt (over twintig jaar is de helft van de bevolking in de grote steden van buitenlandse afkomst), maar dat weegt niet op tegen het vertrek van grote groepen inwoners die de grotestadspro- blemen en slechte woning markt zat zijn. Van de vier grote steden houdt alleen Den Haag zich volgens het bureau aan de rea liteit. De stad zal in 2015 nog maar 403.000 inwoners hebben, 37.000 minder dan nu. Volgens ABF gebruikt Den Haag de juis te cijfers om de landelijke poli tiek ervan bewust te maken dat gebiedsuitbreiding voor de stad van levensbelang is. De Hof stad, waar al jaren een leegloop aan de gang is, wil enkele om liggende gemeenten aan de stad toevoegen waar veel Hage naren de afgelopen jaren naar toe zijn getrokken. Op traject Utrecht-Duitsland utrecht *anp De bewindsvrouw sprak zich vorige maand uit tegen de door de NS gewenste spoorverdub- beling. Volgens haar staan de kosten van de aanleg niet jn verhouding tot het aantal reizi gers, dat ervan gebruik zal ma ken. Begin volgend jaar neemt de minister een definitieve be slissing. De NS wijzen er op dat al in het uit 1988 daterende plan Rail 21 viersporigheid als uitgangs punt voor een oostelijke HSL- lijn is meegenomen. Meer ruimte voor de bestaande trei nen en de toekomstige HSL is nodig, zeker nu het treinverkeer de komende jaren zal toene men. De NS beklemtonen dat de twee nieuwe sporen zowel door de HSL-Oost als andere treinen kunnen worden ge bruikt. De eerste hogesnel heidstrein naar Duitsland rijdt naar verwachting in 2010. De komst van de HSL-Oost maakt een spoorverdubbeling tussen Utrecht en de Duitse grens noodzakelijk. Als ook de hogesnelheidstrein over het be staande spoor moet rijden, dan loopt het treinverkeer op het drukke traject Utrecht-Arnhem vast, stellen de Nederlandse Spoorwegen. De NS hopen met een offen sief alsnog twee extra sporen naar de Duitse grens van de grond te krijgen. De komende periode zullen ze met de Ka mers van Koophandel van Gel derland, Utrecht, Amsterdam, veel gemeenten langs het huidi ge spoor en de werkgeversorga nisatie VNO-NCW de Tweede Kamer proberen te bewerken. Doel is minister Netelenbos (verkeer) op andere gedachten brengen. Eetkamersets die de gasten en het diner alle eer aandoen brengt Van Til in vele maten en uitvoeringen. Van Til's afdeling Eigentijds Klassiek voert een exclusieve collectie waarin veel internationale topmerken vertegenwoordigd zijn. Klassieke ontwerpen, gecombineerd met het vakmanschap van nu. Het resultaat is zowel sfeervol als eigentijds: klassiek volgens Van Til. .DESIGNCENTRUM rome hans geleunse correspondent Robert Vakkers, de 21-jarige student die begin deze week door een carabiniere in Rimini werd neergeschoten, kan naar het ouderlijk huis in Zevenhui zen terugkeren zodra zijn zware verwondingen dat toelaten. „Robert is niet gearresteerd. Het onderzoek naar het inci dent kan nog wel zes maanden duren. Robert kan gewoon te rug naar Nederland om te reva lideren", zei zijn advocaat Luca Donelli gisteren. Robert verblijft nog in een ziekenhuis in Bologna. Ge vreesd wordt dat het incident bij de discotheek Blow Up in Rimini hem voor het leven ver lamd heeft gemaakt. Het onder zoek van het Openbaar Minis terie in Rimini richt zich vooral op het wapen dat Robert vol gens de carabiniere bij zich had toen de student zich op het bal kon van diens woning bevond. Volgens Donelli gaat het om een twintig jaar oude plastic re plica van een revolver van Itali aans fabrikaat. Daarmee kun nen geen kogels worden afge schoten. „De strenge Italiaanse wa penwetten maken het onmoge lijk om zo'n 'neppistool' mak kelijk te kopen. Daar moet je echt naar zoeken en het is daar om niet aannamelijk dat Ro bert, die pas een paar dagen in Italië was, dit op de kop .heeft getikt", zei Donelli. Zijn theorie is dat de carabiniere, die zes jaar in Rimini werkt maar pas zes maanden boven de disco Blow Up woonde, zich ergerde aan het uitgaanslawaai. Toen hij Robert, die zeer dronken was, bij zijn woning hoorde rondscharrelen, heeft hij zijn wapen getrokken en geschoten. Daarna kwam waarschijnlijk het besef dat hij overijld had gehandeld en is het verhaal van gewapende inbraak verzonnen, meende de advocaat. Officier van justitie Paola Bo- netti heeft in het kader van het onderzoek, conform de Itali aanse wetgeving, tegen beide partijen beschuldigingen geuit. Voor Robert geldt poging tot in braak, voor de carabiniere wiens naam niet wordt vrijge geven staat 'toebrengen van zwaar lichamelijk letsel' op het spel. Mocht het onderzoek uit wijzen dat Roberts versie neergeschoten buiten de disco theek na het doen van een plas juist is, dan kan de carabinie re worden aangeklaagd wegens poging tot doodslag. „Totdat er meer duidelijkheid is, dienen wij zelf geen aanklachten of ei sen tot schadevergoeding in", vertelde Donelli. CHRISTIAAN JUSTUS ENSCHEDE 1911-2000 De Nederlandse strafrechtgeleerde prof. mr. C. J. Enschedé, die vorige week op 88-jarige leeftijd is overleden, verwierf in de jaren zestig grote bekendheid als de voorzitter van de commissie die de achtergrond Van de provorellen in Am sterdam onderzocht. Tien jaar later onderzocht hij de affaire-Aantjes, over het oorlogsverleden van de vroegere fractieleider van de ARP. Enschedé gold in de jaren zestig en zeventig als het juridische geweten van Nederland. Hij nam stelling tegen het verbod op abortus en de voortgezette gevangenhouding van de oorlogs misdadigers in Breda. „Het feit dat die twee van Breda nog vastzitten. Daarvoor moeten we ons dood schamen", zei hij in 1987. Over het strafrecht had hij overigens geen al te grote illusies. De beschaving wordt niet in de rechtszaal bewerkstelligd, hooguit enigszins be waakt, was zijn opvatting. Criminaliteit is geen terreur van onverlaten, maar een kwaal van de maatschappij. Zijn Beginselen van het Strafrecht was een veel gehanteerd leerboek voor studen ten. Christiaan Justus Enschedé werd op 29 decem ber 1911 in Amsterdam geboren. Hij studeerde rechten aan de Universiteit van Leiden. Van 1946 tot 1959 was hij rechter bij de rechtbank in Rotterdam. In 1959 werd hij benoemd tot hoog leraar strafrecht en strafvordering aan de uni versiteit van Amsterdam. Enschedé onderbrak zijn wetenschappelijke loopbaan om van 1971 tot 1977 te fungeren als raadsheer van de Hoge Raad der Nederlanden. Daarna werd hij in 1978 benoemd tot buitenge woon hoogleraar in recht, macht en weten schap aan de universiteit in Leiden, de zogehe ten Cleveringaleerstoel. Als voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart, de Raad voor de Journalistiek, van de Commis sie Alternatieve Sancties en van de Commissie Openbare Orde Amsterdam stond Enschedé in het felle schijnsel van de publiciteit. In 1979 ad viseerde hij het kabinet in de affaire-Aantjes. De politicus Aantjes moest aftreden als fractievoor zitter van het CDA nadat bekend werd dat hij een deel van zijn oorlogsverleden had verzwe gen. In de jaren tachtig was hij een vurig pleit bezorger voor de toelating van euthanasie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3