'We kunnen Nederland twee keer zo groot maken' 237 ZATERDAG 29 JULI 20 Gebrek aan kennis groot risico bij ondergronds bouwen Nederland snakt naar ruimte en steekt daarom de komende jaren miljarden guldens in ondergrondse projecten. In de nabije toekomst zullen grote tunnels mensenmassa's van A naar B pompen, worden ondergrondse winkelcentra bevoorraad door een buizenstelsel en verdwijnt afval door een gangenstelsel rechtstreeks in de stort. Plannen en mogelijkheden genoeg, maar duidelijke regelgeving ontbreekt. En een proefproject als de Haagse tramtunnel valt vooralsnog alleen maar negatief op. „Wie denkt dat ondergronds bouwen hetzelfde is als boven de grond iets neerzetten, heeft het goed mis. Je moet ondergrondse bouw aan hele strenge eisen onderwerpen", zegt Henk Oud, de 'Tunnelmeneer van Nederland'. foto gpd charles strijd Inpoldering is uit; wie de ruimte zoekt en de drukte mijdt, gaat ondergronds. Tal van projecten staan op stapel. Tussen Aalsmeer en Schiphol moet een tun nel komen, speciaal voor het transport van bloemen. Musea, schouwburgen, winkelcen tra, knooppunten voor openbaar vervoer en parkeergarages verdwijnen in toenemende mate onder de grond. Elke zichzelf respecte rende gemeente die lijdt aan verkeersop stoppingen heeft wel één of meer plannen in de kast liggen voor een tunneltje hier of daar. Een aantal stedelijke gebieden, onder meer in Utrecht, Arnhem/Nijmegen en Leiden, overweegt zelfs de dichtslibbende binnen stad te bevoorraden via een 'buizenpoststel- Het meest in het oog springende voor beeld van ondergronds bouwen is de inmid dels beruchte Haagse tramtunnel. Na diverse lekkages is de verwachte opleveringstijd met jaren opgerekt en zijn de aanvankelijke kos ten van 280 miljoen opgelopen tot zeker 425 miljoen gulden. De opengereten binnenstad van Den Haag zucht en kreunt onder het tramtunneldrama. Een debacle waar in Zwolle met gemengde gevoelens grapjes over worden gemaakt. Want de wethouder die tot voor kort in Den Haag verantwoorde lijk was voor het drama, is nu burgemeester in Zwolle. En hoe ironisch: laat de hoofdstad van Overijssel nou net een ambitieus plan op de plank hebben liggen om een stationshal compleet met winkeltjes ondergronds aan te leggen. Tramsoap Ook duizenden Amsterdammers volgen de 'tramsoap' met argusogen. Voor het eind van het jaar moet in de hoofdstad een begin ge maakt worden met een nog veel groter en omstreden ondergronds megaproject: de Noord-Zuidlijn. Het bijna tien kilometer lan ge metrotraject passeert op enkele tientallen meters diepte onder meer de monumentale binnenstad. De geboorde metrotunnel in Amsterdam is in alle opzichten van een heel andere orde dan de gegraven, veel ondiepere tramsluis in Den Haag. „Maar net zozeer als in Den Haag gaat het in Amsterdam om een nog niet be proefde methode", zegt Tjerk Dalhuisen van 'De Bovengrondse', een vereniging die zich namens ten minste 1350 Amsterdammers verzet tegen de Noord-Zuidlijn. „Een verge lijkbare methode is wel gebruikt bij de Twee de Heinenoordtunnel ten zuiden van Rotter dam. Maar daarmee is op geen enkele ma nier aangetoond dat je schadevrij onder een stad kunt doorboren. Ze trekken straks in Amsterdam een enorme mol onder de stad door, recht onder monumentale panden die nog op houten palen staan. De bebouwing kan dat enorme geweld niet aan. Waarom gaan ze niet eerst eens lekker boren in de polder en wat tunnels trekken onder een paar boerderijen?" Dalhuisen is bereid ein deloze procedures te voeren om de metro tunnel tegen te houden. Een vervelende, starre en onhoudbare op stelling, vindt Henk Oud. De bouwkundig in genieur van Rijkswaterstaat, die zichzelf door zijn jarenlange betrokkenheid bij tal van on dergronds bouwprojecten bestempelt tot 'Tunnelmeneer Nederland' is tevens voorzit ter van het Centrum Ondergronds Bouwen (COB). Deze club van overheidsinstellingen als gemeenten en ministeries, maar ook gro te infrastructurele bedrijven als Schiphol en de NS probeert samen met grote aannemers en ingenieursbureaus Nederland op te stu wen naar de wereldtop wat betreft onder gronds bouwen. Oud: ,,Als we willen, kunnen we Neder land twee keer zo groot maken. Nu liggen heel veel bouwsels en infrastructurele wer ken onnodig boven de grond. Maar een su permarkt waarvan doorgaans toch de ramen zijn afgeplakt, kun je net zo goed onder de grond stoppen. Daglicht mis je in zo'n geval niet. En zelfs al leg je een compleet winkel centrum onder de grond, zoals in het buiten land al op verschillende plaatsen is gebeurd, dan kun je met kunstgrepen - bijvoorbeeld buizen met spiegels - toch de zon naar bin nen laten schijnen." Door de kennis en ervaring die is opge daan bij het boren van de Tweede Heinen oordtunnel, kunnen volgens Oud nu model len worden gemaakt voor andere projecten. „Daardoor kunnen we schadevrij boren in gebieden waar we nog geen ervaring heb ben." De topman van Rijkswaterstaat stelt dat ondergronds bouwen meer is dan het nieuwste speeltje van de bouwsector. Hij krijgt steun van de Arnhemse futuroloog Ru- dolf Das. „In dit drukke, volle land is het hoogst noodzakelijk om steeds meer bouw sels en infrastructuur onder de grond te huisvesten. We hebben dit soort technologie gewoon nodig om ons land de komende de cennia leefbaar te houden." Proefopstelling Onderzoeksinstituut TNO Bouw in Rijswijk en de Technische Universiteit Delft hebben een gigantische proefopstelling ontwikkeld. In een grote hal van de universiteit staat het metershoge, ronde gevaarte. Hydraulische vijzels bootsen met ongekende krachten de druk na op betonnen ringen, die de tunnel boormachine achterlaat als omhulsel van de gangen die hij maakt. „Mede dankzij de informatie die wij hier in het laboratorium verzamelen, kan de boor meester ondergronds de machinerie op elk moment bijstellen om ongewenste schade te voorkomen", zegt Geert-Jan van Oosterhout, projectleider van de proefnemingen. Volgens Van Oosterhout is Nederland hard bezig om de achterstand op Duitsland en Japan in te lopen. „Als we zo doorgaan, kunnen we zelfs een positie in de kopgroep bemachtigen." Daarmee wordt ondergronds bouwen en boren meteen goedkoper. Het 'terugverdien effect' noemen ze dat bij het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnij verheid. „In het begin is het niet alleen tijd rovend eri duur, je hebt ook nog aanloop problemen", zegt Leo Steijn van het NVOB. „Maar de extra kosten die daarmee gemoeid zijn, kun je daarna wegstrepen tegen de extra opbrengsten. Als je in de grond een snelweg aanlegt met daarboven een winkelcentrum kun je daar weer bovenop nog een heel ge bouw neerzetten. Zo kun je dezelfde dure grond meerdere keren gebruiken." In de regio Den Haag wordt dat in praktijk gebracht. Over de A12, die in een tunnelbak de stad binnenloopt, verrijzen allerlei bouw sels. Een paar kilometer verderop worden boven de verdiept aangelegde Noordelijke Randweg woningen en kantoren gebouwd. Met de extra grondopbrengsten uit de be bouwing bovengronds wordt de aanleg van de weg gefinancierd. Proefkonijn In Amsterdam vrezen tegenstanders van de metrotunnel dat de stad proefkonijn is. Vol gens TNO'er Van Oosterhout is schade tij dens ondergrondse boor- en bouwwerk zaamheden nooit helemaal uit te sluiten. En dat stelt ook COB-voorzitter Oud. „Je kunt altijd een verrassing tegenkomen in de grond. Maar dat wil niet zeggen dat je dan maar geen nieuwe wegen inslaat." Oud heeft tijdens zijn vele reizen naar 'voorbeeldland' Japan tal van geslaagde projecten gezien die ook in Nederland toekomst hebben. „Daar gebeurt in transport en distributie bijna alles onder de grond." Oud noemt voorbeelden als de immense, ondergrondse rivier onder Tokio, bedoeld als bassin voor wateropslag, en het bevoorradingssysteem in Kobe via tunnels. „Tijdens de grote aardbeving bleven de tunnels heel en de bruggen niet. Onder gronds bouwen kan dus veilig, zelfs in aard- bevingsgebied." Dat wil niet zeggen dat ondergronds bou wen zonder gevaren is. „Het grote risico is gebrek aan kennis", zegt Oud. „Wie denkt dat ondergronds bouwen hetzelfde is als bo ven de grond iets neerzetten, heeft het goed mis. Je moet ondergrondse bouw aan hele strenge eisen onderwerpen." Oud werd als adviseur betrokken bij de tramtunnel in Den Haag toen de zaak in de soep dreigde te lopen. Hij laat er geen twijfel over bestaan waar volgens hem het pro bleem zit. „Welke ervaring heeft Den Haag nou met ondergronds bouwen? Je moet uit kijken dat een besparing van vijf miljoen gul den op bijvoorbeeld materiaal je uiteindelijk niet een veel groter risico oplevert. Ik heb het gevoel dat ze in Den Haag een beetje zuinig jes zijn geweest." Dat is precies waar de tegenstanders van de metrotunnel in Amsterdam zo bang voor zijn. „Daarom grijpen we ook elke mogelijk heid aan om de Noord-Zuidlijn tegen te houden", zegt Tjerk Dalhuisen, die zelf woont in een huis aan de beoogde metro route. Op 17 augustus vecht vereniging De Bovengrondse het bestemmingsplan voor de metrolijn aan bij de Raad van State. „En dan gaat het niet alleen om de gebruikte bouw en boormethodes, maar ook om de financie ring plus nut en noodzaak van het hele pro ject. De Noord-Zuidlijn kan niet alleen ons treffen, maar de hele stad. Ais het straks fout gaat voor misschien wel drie miljard gulden of meer, kost dat alle Amsterdammers geld en ook belastingbetalers in de rest van Ne derland." Doemscenario Voor dat doemscenario waarschuwt ook professor Cor Schiebroek, de emeritus hoog leraar weg- en waterbouw die het Haagse tramtunneldrama al twee jaar geleden voor spelde. „Nederlandse bouwers willen graag ondergrondse bouwprojecten in slappe bo dems van Mexico, Singapore en Japan in de wacht slepen. Daarom moeten nu in eigen land ondergronds kilometers worden ge maakt met de HSL-lijn, de Westerschelde- tunnel en de Betuwelijn. De Amsterdamse Noord-Zuidlijn moet het ultieme visitekaart je worden: een joekel van een tunnel in slap pe grond onder het monumentale hart van een van 's werelds beroemdste steden." Schiebroek voorspelt nieuwe drama's. „De sprongen zijn te groot. De ene grondsoort is de andere niet en de ervaring ontbreekt. Dan kun je het ondergronds bouwen wel met modellen in de computer hebben, maar dan heb je het nog niet in de vingers. Als we een nieuw medicijn hebben, proberen we dat toch ook niet meteen uit op mensen?" Schiebroek waarschuwt andere gemeen ten en provincies in den lande vooral voor de enorm sterke lobby van het ondergronds bouwen. „Kritiek uit de branche hoor je niet, omdat iedereen bang is opdrachten mis te lopen. En als een ondergronds project een maal aan de gang is, wordt het niet gestopt. Dan zit er al te veel geld in. Kijk maar naar Den Haag, en de Amsterdamse tunnel zal er ook wel komen tegen een meerprijs van een miljard gulden door schade in de stad." FERDI SCHR00TEN HELEEN SLOB De gigantische proefopstelling van Onderzoeksinstituut TNO Bouw in Rijswijk en de Technische Universiteit Delft. Volgens de projectleider van de proefnemingen is Nederland hard bezig de achterstand op Duitsland en Japan in te lopen. „Als we zo doorgaan, kunnen we zelfs een positie in de kopgroep bemachtigen." foto gpd ton schrapers Als de overheid of een projectontwikkelaar besluit diep onder een huis een tunnel te boren hoeft er maar één persoon naar de rechter te stappen om de bouw te voorko men of stil te leggen. Dat kan zo'n project jaren ophouden, door alle onduidelijkheid over de wetgeving. Onteigening is de ultie me oplossing, maar kost de opdrachtgever ook tijd en geld. Veel ellende kan worden voorkomen door snel over te gaan op be stemmingsplannen waarin niet alleen staat wat er op de grond gebouwd mag worden, maar ook welke activiteiten waar en op welke diepte in de bodem plaats mogen vinden. In een dergelijk plan kan ook worden vastgelegd dat iemand eige naar is van de bodem tot een diepte van bijvoorbeeld twintig meter onder zijn huis, en niet van kilometers zoals nu het

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 38