VULKANEN in Auvergne bedreigd ZATERDAG 29 JULI 2000 Het vulkaanlandschap in de Auvergne dat bedreigd wordt door het massale toerisme. foto's cpd cees van zweeden Aan de departementale weg van Urcines naar Pontgibaud in het Franse Centraal Massief ligt een parkeerplaats waar honderdduizenden toe risten al eens de motor hebben afgezet. Het parkeerterrein.is vlak bij Fontaine du Berger, een nederzetting van anderhalf huis en een paardenkop. De plek dankt zijn populariteit aan de smaragden berg die aan gene zijde van de weg oprijst: de Puy de Pariou, een 1209 me ter hoge vulkaan met een 96 meter diepe krater. Het pad naar boven vergt anderhalf uur. Dat wil zeggen: voor wie het nog kan vinden. Want sedert deze zomer wacht de sportie ve toerist een kleine hindernis. Een geel bord op de parkeerplaats, door de toeristische au toriteiten geplaatst, waarschuwt de wande laar: 'De Puy de Pariou is particulier terrein. Daarom is de weg naar boven niet meer ge markeerd'. Op het particuliere terrein staan meer bor den, geplaatst door de eigenaar van de vul kaan zelf. De tekst is een ietsje dreigender: 'U bent op een privé-pad. De eigenaar staat u toe naar de top van de vulkaan te lopen. Dit pad is echter te zeer uitgesleten. U wordt verzocht de vulkaan vanuit het zuiden te be naderen'. Verwarring heerst alom. Toeristen staan over stafkaarten gebogen, kompassen wor den uit rugzakken opgediept. „Vanuit het zuiden? Dat is een omweg van een uur", klaagt Dominique, een kortgebroekte Pari- sienne. „Dit lijkt verdacht veel op pesterij." Zo zou André Lastique, een van de eigena ren, het echter niet willen bestempelen. „Wij hebben niets tegen wandelaars", verklaart hij in zijn huis te Ternant, een gehucht onder de rook van de vulkaan. „Maar het moeten er niet te veel zijn. Loopt u maar naar boven, dan ziet u het wel. Het is een ramp." Erosie Het pad naar de top is platgetreden door tienduizenden wandelschoenen. In het kreu pelhout glinstert her en der het plastic van weggeworpen waterflessen. De rand van de vulkaankrater, een bijna perfecte cirkel van 950 meter, is ten prooi gevallen aan erosie. Over een afstand van tientallen meters heeft het gras plaats gemaakt voor leem. In de kra ter heeft iemand met vulkanische stenen een Eigenaren willen toeristen weren Duizenden toeristen worden jaarlijks naar de Auvergne gezogen. Destreek laat zich voorstaan op woest schuimende rivieren, pittoreske dorpjes, warme bronnen en groen omrande meren. Maar de meeste bezoekers komen voor de beklimming van een der slapende vulkanen. Er is echter een probleem: alle tachtig vulkanen zijn particulier bezit en de eigenaren ervan kunnen geen toerist meer zien. Ze dreigen een aantal van de populairste vulkanen, waaronder de Puy de Pariou, voor het publiek te sluiten. Ondertussen wordt in de buurt hard gewerkt aan pretpark Vulcania, met namaakvulkaan. riou", zegt André Lastique, die met een aan tal andere lotgenoten een vereniging van vulkaaneigenaren heeft gesticht. „Maar als wij geld vragen om de door toeristen aange richte* schade te herstellen, geven ze niet thuis." Lastique raamt de kosten van herbebossen en puinruimen op een miljoen francs per jaar. Maar noch de stad Clermont-Ferrand, wier inwoners de Puy de Pariou als tuin ge bruiken, noch de regio heeft de eigenaren willen helpen. Hij zegt: „Er rest ons nog een oplossing: de vulkanen afrasteren en ieder een die ons gebied betreedt, vervolgen." Pretpark Hoewel Lastique niet het jaar noemt waarin de vulkaaneigenaren het prikkeldraad willen spannen, ligt 2001 voor de hand. In dat jaar gaan de deuren open van Vulcania, een pret park op een enkele kilometers afstand van de Puy de Pariou. Vulcania is het geesteskind van oud-presi dent Valérie Giscard d'Estaing, die net als Napoléon en Mitterrand de natie iets blij vends wilde nalaten. De gedachte om in een natuurpark met tachtig echte vulkanen een namaakvulkaan te graven, maakte aanvanke lijk niet overal in de regio golven van geest drift los. Maar als pasja van de streek wist Giscard de scepsis te overwinnen. De Auvergne, zo was zijn redenering, had tal van troeven. Maar desondanks blijft de Wandelaars in het vulkaangebied komen steeds vaker dit soort bordjes tegen: De Puy de Pariou is privé-terrein. jaartal gevormd: 2001. Misschien is dat het jaar waarop de Puy de Pariou en enkele an dere vulkanen definitief 'op slot' gaan. „De autoriteiten trekken toeristen naar de Au vergne met luchtfoto's van de Puy de Pa- Vulkaaneigenaar André Lastique: „De autori teiten trekken toeristen naar de Auvergne met luchtfoto's van de Puy de Pariou. Maar als wij geld vragen om de door toeristen aangerichte schade te herstellen, geven ze niet thuis." gemiddelde toerist er amper twee dagen. Daarom moest er een extra troef komen: een pretpark. Giscard imiteerde een beetje de Vienne, een streek die zich aan de vergetel heid ontworstelde met het bioscooppark Fu- CEES VAN ZWEEDEN turoscope. Wat de stad Poitiers kon, meende Giscard, moest ook Clermont-Ferrand kun nen. En zo wordt dezer dagen de laatste hand gelegd aan wat in de volksmond 'Giscardo- scope' heet, een pretpark waar busladingen toeristen kunnen genieten van aardbevin gen, vulkaanuitbarstingen, vloedgolven en andere oprispingen van moeder aarde. Ver wacht aantal bezoekers: 600.000 tot 800.000 per jaar. Ellende Dat wordt een aardige opsteker voor hotels en restaurants in de streek, maar André Las tique moet er niet aan denken dat deze toe risten zich allemaal aan zijn vulkaan willen vergapen. „De ellende", voorspelt hij, „is dan niet meer te overzien". Nu reeds wordt zijn vulkaan onder de aandacht gebracht door geestdriftige toeroperators. „Vorig jaar was er een agentschap in Parijs en Lyon dat voor 3.000 francs reizen verkocht naar de Auvergne", zegt hij. „Onderdeel van de reis was een beklimming van de Puy de Pariou." Lastique duldt zeker geen commerciële ex ploitatie van zijn grondgebied. Zijn club sleepte reeds een supermarktketen voor de rechter, die een foto van de Puy de Pariou op zijn bekertjes yoghurt plakte om deze een 'groen' imago te geven. Claim: 190.000 francs. Volvic, dat op zijn flessen water even eens de vulkaan afbeeldt, ontsnapte aan een rechtszaak. Het bedrijf kóós eieren voor zijn geld en betaalt de eigenaren nu jaarlijks een onbekend bedrag. Waarom zet André Lastique niet gewoon zijn veertien hectare vulkanische grond bij de makelaar in de etalage? „U moet begrij pen dat de vulkaan een sentimentele waarde voor mij heeft", zegt hij. „De grond werd door mijn voorouders gekocht na de revolu tie in 1789, toen de adel veel van haar land verloor. We hebben de grond altijd be werkt." Zelf was Lastique, die nu 68 is, zijn hele leven boer. Hij deed tien jaar geleden afstand van de hooivork, maar dat verhin derde hem niet dit voorjaar nog een stukje van een andere vulkaan te kopen, de Puy des Goules. Hij zegt: „Ik heb twee kinderen, ziet u. Zij hebben elk recht op een vulkaan." balades a pied PUY DE PADIOIT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37