Tijdbom onder Nederlands voetbal 'Uitgangspunt van clubs is verkeerd' ZATERDAG 29 JULI 201 'Straks vallen we terug op het niveau Saarland en Luxemburg' Theo van Seggelen van de spelersvakbond WCS wordt niet warm of koud van de kri tiek op het plan van de Europese Commis sie om paal en perk te stellen aan het ver kapte transfersysteem. Hij begrijpt de commotie wel. „Als je het uitgangspunt hanteert dat de club moet verdienen aan transfers van voetballers, om de eigen ex ploitatie rond te maken, verfoei je de plan nen. Dan is het net als tussen Israëel en de Palestijnen, dan kom je er nooit uit." Hij vindt het uitgangspunt van de clubs verkeerd. Het idee van een club moet vol gens hem zijn om kampioen te willen wor den en niet om geld te verdienen aan spe lers. „Het eerste doel van de club moet op leiden blijven. We proberen nu een rege ling tot stand brengen waarbij de ene club de ander betaalt voor de opleiding van een speler. De FIFA heeft het voorstel gedaan van 150.000 Zwitserse francs per jaar met een maximum van drie jaar. Dat bedrag vindt de Fifpro veel te hoog en daar is de Europese Commissie het helemaal niet mee eens. De Fifpro denkt aan een bedrag tussen de 50.000 en 75.000 gulden. Als het om een international gaat, kun je het be drag verdubbelen. Maar bij een paar ton houdt het wel op." Als secretaris van de internationale spe lersvakbond Fifpro is Van Seggelen nauw betrokken bij aanpassing van de regle menten, samen met de wereldvoetbal bond FIFA en de Europese Commissie. Het plan van de Europese Commissie is volgens Van Seggelen helder en duidelijk: totale afschaffing van het transfersysteem en een beschermde maatregel voor de jeugdopleiding. Alleen daarover valt vol gens hem met de Europese Commissie te praten. Het zou betekenen dat een club bij een tussentijds vertrek van een speler alleen de restwaarde van het contract (salaris) mag vragen. Plus een bonus voor een deel van de betaalde transfersom, maar dan alleen in een overgangsfase. Van Nistelrooij zou door deZe plannen aan het einde van het volgende seizoen niet meer dan negen miljoen gulden opleveren voor PSV, terwijl Manchester United dit voorjaar nog bereid was 65 miljoen gulden te betalen. De Europese Unie wil per 1 januari 2001 een einde maken aan de 'slavernij van de voetbalmiljonairs'. Spelers moet kunnen gaan en staan waar zij willen en de transfersommen moeten drastisch worden beperkt, vindt de EU. Een desastreuze ontwikkeling voor opleidingsland Nederland, is de sombere prognose van de voorzitter betaald voetbal mr. Henk Kesler. Volgens hem leidt de maatregel tot een 'absolute teloorgang van het Nederlandse voetbal'. Voetbalmakelaar Ton van Dalen voorspelt 'een chaos, die spelers stimuleert tot contractbreuk'. De tijdbom tikt, de lobby is in volle gang. De dag had beter gekund. Een etmaal na de megatransfer van Luis Figo, die voor 136 miljoen gulden verhuist van Barcelona naar Real Ma drid, schuift een zware KNVB-delegatie in Brussel aan tafel bij de Nederlandse Euro commissaris Frits Bolkestein. „Om te kijken wat er nog te redden valt", zegt Henk Kesler een dag later op zijn kantoor in Enschede. Of het veel zal helpen? „Ik ben vandaag in de stad wel zes keer aangeschoten over Figo", zegt Ton van Da len op de dag van de 'Brusselse connectie' op een Enschedees terras. „Maar zo'n trans fer is een incident, daar kun je het hele sys teem niet op veroordelen. Ik vergelijk het maar met drie kunstverzamelaars die probe ren elkaar de loef af te steken. Dan schiet de prijs ook als een raket omhoog." Vooral de exorbitant hoge bedragen zijn een doorn in het oog van de Europese Com missie (EC). Commissaris Monti wil daarom in Europa voor eens en altijd een einde ma ken aan de regels van de wereldvoetbalbond FIFA. Die leiden volgens hem tot miljoenen transfers van sterspelers en kartelvorming van de rijke clubs en zijn strijdig met de EU- regels voor het vrije verkeer van personen. De KNVB voert in Brussel al maandenlang een lobby om het transfersysteem niet ver der af te kalven, maar vindt (vooralsnog) weinig gehoor bij de Europees commissaris concurrentiebeleid. „Omdat", zegt Theo van Seggelen, „de EC niet praat over Nederland KNVB-voorzitter Henk Kesler: „Wat de Euro pese Commissie voorstaat, is een ongewenste situatie. Het leidt tot een absolute teloorgang van het Nederlandse voetbal." foto gpd carlo ter ellen maar over Europa. Dat dit systeem voor Ne derland wat minder goed uitpakt dan voor Italië ontken ik niet. Maar het valt ook niet te ontkennen dat Nederland een exportland is. Welk systeem ook wordt gehanteerd, Neder land zal nooit kunnen concurreren met het buitenland. Alleen al niet qua salaris." Afhankelijk Het Nederlandse topvoetbal is in financieel opzicht voor een groot deel afhankelijk van de verkoop van spelers aan rijke buitenland se clubs. Het transfersysteem houdt de clubs in de kleine voetballanden in leven. Toen en nu, sinds jaar en dag. Daar is vriend en vij and het wel over eens. „Voor onze inkoopmarkt", spreekt Kesler de taal van de clubs, „zijn wij aangewezen op het buitenland. Voor de verkoopmarkt moeten wij naar het buitenland, omdat onze media-inkomsten veel lager zijn dan in Duitsland, Italië of Engeland. In het seizoen 1998-'99 heeft de eredivisie gedraaid met een verlies van 113 miljoen gulden. Dat verlies werd voor een belangrijk deel goedgemaakt door 85 miljoen aan buitenlandse transfer- gelden." Na het beruchte Bosmanarrest uit 1995, dat er voor zorgde dat voetballers na het uit dienen van hun contract kunnen gaan en staan waar ze willen, draaide het circus ech ter vrolijk door. Kesler: „Het Bosmanarrest is een groot goed. Maar achteraf niet als je ziet waartoe het geleid heeft. De spelers en de makelaars zijn er beter van geworden, de be drijfstak in het geheel niet." De clubs reageerden alert en speelden handig in op de nieuwe situatie door de spe lers langdurige contracten te geven, om bij een tussentijds vertrek hoge afkoopsommen te kunnen vragen. Zodat er uiteindelijk wei nig veranderde. Dat was tegen het zere been in Brussel. „Al jaren geleden", zegt Van Seggelen, „heeft de Europese Commissie de FIFA ken baar gemaakt dat hun regels in strijd zijn met het Europese recht en dat die aangepast moeten worden. Dat heeft de FIFA gepro beerd zo lang mogelijk te rekken. Tot ze het in Brussel zat waren. Pas toen heeft de FIFA toegezegd dat ze tegemoet zullen komen aan de wensen van de Europese Commissie om tot een ander systeem te komen. Het bete kent afschaffing van het transfersysteem met een beschermde maatregel voor de jeugdop leiding." Kesler noemt het 'een volstrekt ongewens te situatie' wat de Europese Commissie nu voorstaat. „De rijken worden alleen maar rij ker, de rest kan creperen. Al vanaf april zit ik met kromme tenen in de schoenen. Dit sys teem is bedacht door mensen die niet enige affiniteit met sport hebben. Alles wordt in hun ogen beheerst door economische wet ten. Ze gaan volledig voorbij aan de wetten van de sport." Een tijdbom onder het Nederlandse voet bal? „Zo zou je het kunnen noemen", zegt Van Dalen. Hij noemt het een 'kulverhaal' dat topvoetballers gelijk geschakeld moeten worden met gewone werknemers. „Dan zou den ze ook als gewone werknemers moeten verdienen. Dat is dus niet zo. Ze worden vor stelijk betaald. Jij hebt dertig jaar gewerkt en verdient nu misschien 120.000 of 130.000 gulden. Daar krijg je tegenwoordig nog am per een jeugdspeler voor. Ze zullen zich nu wel verschuilen achter de gekte op de transfermarkt, maar om hoe veel spelers gaat het dan? Twintig, dertig, hooguit. Meer zijn het er niet. Op een totaal van 30.000 profvoetballers in Europa. Is dat een reden om de hele boel op de kop te zet ten? Ik kan me niet voorstellen dat normaal denkende mensen zulke regels kunnen in voeren. Als een voetballer straks na een jaar, of misschien wel na drie maanden, zijn con tract kan opzeggen, denk ik dat het hier snel bekeken is. Dan zal er in dit land heus nog wel gevoetbald worden, maar dan is het ni veau helemaal nul. Dat zeg ik niet als voet balmakelaar, maar als voetballiefhebber, die als voormalig manager (bij FC Twente, red.) weet hoe het werkt bij een club." Sombere tijden Als ex-penningmeester van FC Twente weet Kesler eveneens uit ervaring hoe hard de In de week waarin het transfersysteem nadrukkelijk ter discussie stond, voltrok zich een mega-overeenkomst. Luis Figo ging voor 136 miljoen gulden van Barcelona naar Real Madrid. Op de foto boven Figo aan de bal tijdens de EK-wedstrijd Portugal-Roemenië. Op de foto rechts de over gang naar Real aanschouwelijk in beeld, met rechts de legendarische Alfredo de Stefano. foto's era ap De Europese Commissie is niet bereid ver der te gaan, zegt Van Seggelen. „De FIFA staat onder tijdsdruk en zal door de knieën moeten en compromissen sluiten. Na twee jaar discussiëren is het geduld van de Europese Commissie op. Zij neemt niet langer genoegen met uitstel en wil dat de FIFA voor 21 september met een aan vaardbaar voorstel komt. Zo niet, dan gaat de Europese Commissie de regels van het Europese recht strikt toepassen en krijgen ook voetballers een opzegtermijn van drie maanden. Net als u en ik" Het is een drukmiddel, beaamt Van Seg gelen. „De bedoeling is dat spelers twee keer per jaar van club kunnen wisselen, in december en juli/augustus. Alleen niet in het eerste jaar dat ze bij een club spelen." Want: het vrije verkeer van personen moet voorop staan bij een nieuw besluit over voetbaltransfers, zo vindt de Europese Commissie. meeste clubs het transfergeld nodig hebben om tot een sluitende exploitatie te komen. Het geldt in ander opzicht ook voor PSV, en voor de totale ontwikkeling van het voetbal in ons land. Kesler: „Van Nistelrooy is een exportartikel voor wie Manchester United 65 miljoen gulden wilde betalen. Zo'n 35 mil joen daarvan vloeit terug in het Nederlandse circuit. Het zou rampzalig zijn en redelijk be dreigend als gaat gebeuren wat zich nu afte kent." Dan breken er volgens hem sombere tij den aan voor het Nederlandse voetbal. „Het profvoetbal in ons land leeft qua uitgaven boven zijn stand. Het betekent dat er ge snoeid moeten worden in de salarissen, of in de jeugdopleiding. Het leidt tot een absolute teloorgang van het Nederlandse voetbal en tot een nog grotere tweedeling tussen de topclubs en de rest." Van Dalen heeft inmiddels de eerste signa len van clubs (Vitesse, Heerenveen) al opge vangen dat ze stoppen met de jeugdoplei ding als het transfersysteem wordt afge schaft. Hij noemt het een 'levensgevaarlijke ontwikkeling' als de animo verdwijnt om jeugd op te leiden. „De paar echte talenten komen wel door, de rest niet meer. Dat zou dramatisch zijn." Kesler: „Ik heb wel begrip voor het standpunt als ze dat in een emotio nele bui roepen. Want ze zullen het uit de lengte of de breedte moeten halen." Kesler krijgt er grijze haren van, zegt hij. „Als het voorstel van de Europese Commis sie werkelijkheid wordt en de clubs gaan in derdaad bezuinigen op de opleiding, dan kunnen we de Oranje-gekte wel vergeten. Dan kwalificeren we ons niet eens meer voor een EK of WK en vallen we terug op het ni veau Saarland en Luxemburg. Daar werkt de WCS in de Fifpro aan mee. Volstrekt krank zinnig." Van Dalen reageert al even bitter. „Een spelersvakbond hoeft zich geen zorgen te maken over de toppers, die hebben allemaal een eigen makelaar. De WCS is er vooral voor de spelers in de marge van het betaalde voetbal. Als gaat gebeuren wat de EC wil, be tekent het dat een veel spelers in de eerste divisie hun zekerheid verliezen. Daarnaast krijgen ze een lager salaris en geen tekengeld meer. Als dit doorgaat, is er geen club in de eerste divisie die nog een meerjarig contract wil afsluiten." Een onzalig idee, vindt Van Dalen. „Waar om denk je dat Van Raaij zoveel haast had om Van Nistelrooy te verkopen? Er is straks een kleine toplaag die enorm profijt trekt van de nieuwe maatregel. Die spelers worden nog meer volgestopt. Duizenden anderen worden er veel slechter van. Als FC Twente volgend jaar in plaats van 15 of 20 miljoen nog maar 2,5 miljoen gulden kan vragen voor Vennegoor of Hesselink is de zaak toch kapot. Dat is een dodelijke ontwikkeling voor de kleine voetballanden. Is dat wat meneer Van Seggelen en de Europese Commissie voor ogen staat?" ALBERT GEESING Theo van Seggelen: „Nederland zal nooit kun nen concurreren met het buitenland."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 36