'Ik kan nooit ophouden Jeroen Pauw te zijn' ZATERDAG 29 JULI 2000 Krullenjongen groeit groot Juist nil cle krullenjongen volwassen is, verruilt hij RTL Nieuws voor jongerenomroep BNN. Jeroen Pauiv over ouder worden, meisjes en televisie. Het is niet om koket te doen, maar ik vind mijzelf een jongen. Ik voel me niet wezenlijk anders dan toen ik achttien was. Je hebt mannen die altijd evenwichtig zijn, nooit keten, 's ochtends bij vertrek naar het werk hun vrouw een kus geven en op vrijdag met een bos bloemen thuis komen." Lange slungel die vrouwelijk beweegt. Hij is net aan komen scheuren in een Amerikaanse auto. 'een white trash bak uit Texas. Het par keerterrein hier is al grijs genoeg'. Sigaret er bij, benen op tafel. „Toen ik vijfentwintig was ging ik veel naar de disco en gebruikte ik drugs. Niet alleen softdrugs. Ook coke, XTC, alles, behalve dan de spullen waar naalden aan te pas komen. Ik vond het leuk om alles te proberen. Als ik nu naar die wereld kijk, vind ik het dén beetje zielig, ordinair ook. Dat gaat vanzelf. Ie verandert. Ik woon nu buiten de stad. Ik heb vroeger nooit kunnen bedenken dat ik Amsterdam zou verlaten. Ik ging vier keer per week uit. Nu ga ik één keer in de vier weken uit. Eten met Manuela. Vol gende maand ben ik veertig. Soms vind ik dat erg. Ik realiseer me dat ik over de helft van het leven ben. Dat ik terechtkom in een deel waarin je gezondheid je vaker dwarszit. Ik merk dat m'n lichaam niet meer vanzelf gaat. Drie jaar geleden heb ik bij een sprong van een boot alle middenvoetsbeentjes ge broken. Sindsdien sta ik elke ochtend op met pijn, hink ik het eerste half uur en kan ik niet meer rennen. Een rinkelende telefoon of ver trekkende tram haal ik niet meer. Ik moet nog een paar operaties ondergaan maar ik zie er tegenop omdat ze niets oplossen. Het wordt alleen maar slechter. Mijn lichaam werkt niet meer als vanzelfsprekend. Het is natuurlijk helemaal niet ernstig, maar ik rea liseer me wel wat oude mensen hebben. De geest wil wel, maar het lichaam gaat niet meer mee." Berusting Hij is ouder en milder. „Vijf jaar geleden nog kon ik heel bot zijn. Dan wond ik me vrese lijk op over al die mensen die hun werk niet goed deden. Onbenullen die geen drijfveer hebben of het talent missen. Nu interesseert het me niet meer, ik heb me er bij neerge- legd." De krullenjongen is geen angry young man meer. Opstandigheid heeft plaatsgemaakt voor groei. „Ik ben beter geworden. Meer volwassen. Ik heb een breder spectrum, ik denk beter na, voel meer mee met mensen." De nieuwslezer Jeroen Pauw heeft zich in het programma 'Kwestie van Kiezen' ontpopt als een scherpe, soms vileine interviewer. Hij kiest zelf de gasten, verdiept zich in hen. be denkt vragen en dilemma's. „Ik geloof niet in productieteams die alles voor je voorkoken. Als je kritisch wil zijn, moet je het zelf doen. Een interview werkt alleen als je het uit eigen verbazing, verwondering of kritiek doet." Te levisiecritici hebben hem bijkans de hemel ingeschreven. „Ach ja, nou, eh." Hij kijkt naar de grond, draait op z'n stoel en gaat in de koelkast op zoek naar frisdrank. „Ik vind het niet leuk om kritiek te horen, maar met complimenten weet ik helemaal geen raad. Wat ik doe is wel iets, maar laten we niet overdrijven. Het kan in alles nog beter. In structuur, toon, bodylanguage, alles. Ik hoop ook dat het beter zal gaan. Ik wil niet zozeer de beste interviewer van Nederland zijn. Ik ben niet zo competitief en ambitieus. Ik wil vooral mezelf verbeteren." Hij kijkt elk interview terug. „Na afloop van het programma ben ik meestal geïrri teerd. Ik heb altijd het idee dat ik het hele maal heb verknald. Maar als ik het dan terug zie. valt het meestal mee." Zijn toetssteen is zijn vriendin. „Ik kijk hoe mijn vrouw rea geert als ze het programma bekijkt. Ze is al tijd eerlijk." Vrijheid „Ik noem Manuela mijn vrouw omdat ik dat leuk vind. Ik hoef toch niet getrouwd te zijn om haar mijn vrouw te noemen? Ik kan geen volledige trouw beloven. Die belofte kan ik zeker niet waarmaken. Ik ben er niet blij mee. Het romantische idioom is heel aan trekkelijk: één vrouw ontmoeten en de rest van je leven gelukkig zijn. Maar het past mij niet. Ik vind het fijn om vrij te zijn in m'n hoofd. Zo ben ik onze relatie ook ingestapt: dit is wat je krijgt. Aan jou de keuze of je met zo'n man je leven wil delen. Het valt heel erg mee hoor. Ik ben niet monogaam, maar ik verslijt niet zoveel vrouwen. Van one-night- stands hou ik al helemaal niet. Denk je 's avonds in het café de prinses op het witte paard te ontmoeten, word je 's ochtends wakker naast het paard. Alles wat er tussen mij en mijn vrouw en de liefde gebeurt, bepraten we. Ik bedrieg mijn vrouw niet en zij mij ook niet. Vreemd gaan is dus niet aan de orde, dat is toch een rijkdom?" Eerdere relaties zijn nooit stukge lopen op zijn verhoudingen met andere vrouwen. „Het ging fout omdat de vrouwen vonden dat ik er niet helemaal voor ging. Wat zij als afstand ervoeren, voelde ik als vrijheid. Het zal wel bindingsangst zijn en die zal wel weer te maken hebben met verla tingsangst. Waar die vandaan komt? Van m'n ouders? Soms stoot je je hoofd tegen een plank en kijk je welke plank het was. O, het is die plank, weet je dan. Maar je schiet er niets mee op. Soms ben ik een heel erge hedonist, soms een enorme tobber. Ga maar eens één keer met Transavia vliegen, dan word je vanzelf een mensenhater. Maar als ik er dan een maal ben, dan is het goed. Geluk is voor mij niet iets waar ik mee wakker word. Niet iets permanents. Soms is het er ineens. Het kan mijn vrouw zijn die ik zie lopen, de motor van een bootje dat start. Ik probeer het zo min mogelijk te zoeken, dan gaat het het beste. Hoe meer mijn vrouw mij loslaat, hoe gemakkelijker het gaat, hoe gemakkelijker ik bij haar blijf." Hij kan goed alleen wonen, (Tot voor vijf jaar had ik nog nooit samengewoond') maar niet alleen leven. „Als een relatie over is, vlucht ik in drank, drugs en meisjes. Ik ben nooit lang alleen. Ik wil gewoon graag een meisje hebben. Niet als een verwende man die op z'n rug ligt en wacht op het eten. Ook niet vanwege de seks. Ik heb het gewoon no dig. Ik ben gek op meisjes." Met meisjes be doelt Pauw vrouwen die hem aan meisjes doen denken. „Mijn vrouw is een meisje. Hoe ze zich opmaakt. Kleurtjes opdoet. Kleuters doen dat. Het is raar dat ouders kin deren verbieden zichzelf op te maken. Komt vast voort uit seksuele frustratie van ouders. Het is eigenlijk veel vreemder dat een vol wassen vrouw kleurtjes opdoet. Dat frutse len, de onzekerheden, het open in de wereld staan, dat zijn meisjes." Pauw is de enige nieuwslezer met de sta tus van een ster. Mensen vinden het leuk om in het gepolijste Hilversum iemand te zien die lak heeft aan conventies. En Pauw heeft er geen moeite mee zijn rebellie te etaleren. „Er is een stroming die zegt dat een nieuws lezer enkel een doorgeefluik is. Alles wat je van hem weet, kan tussen jou en het nieuws staan. Dan zou ik de afgelopen elf jaar dat ik nieuwslezer was, geen interviews hebben moeten geven. Maar ik ben ook een mens. En ijdel. Natuurlijk is het leuk dat iemand in mij geïnteresseerd is. Maar van de vijftien verzoeken per maand, doe ik er hooguit één. En dan ben ik ook eerlijk. Dat vraag ik mijn gasten in een 'Kwestie van Kiezen' ook. Mis schien is mijn openhartigheid ook wel een vorm van exhibitionisme. Maar ik geloof niet dat wat kijkers van mij weten, afleidt van het nieuws. Zelf denk ik nooit aan Clinton als een seksmaniak. Als ik beelden van Camp David zie dan vraag ik me af of het vredes overleg gaat lukken. Dan denk ik niet aan si garen of Monica Lewinsky." Waardering Loretta Schrijver vindt hij de beste nieuwsle zer. „Strak, ze weet precies wat ze vertelt. Henny Stoel is ook een hele goeie. Philip Freriks hakkelt, maar hij is aardig. En het gros van Nederland kijkt toch gewoon of ie mand aardig is, of het klikt." Paul Witteman vindt hij een goede interviewer. 'Barend en Van Dorp' een heel leuk programma. „Daar gebeurt echt wat. Ik let dan ook niet meer op of de vraagstelling exact is. Het is net als met koken. Als het heel erg goed smaakt, let je niet meer op de ingrediënten, je geniet." Het NOS Journaal waardeert hij met een zeven. RTL Nieuws krijgt een half puntje meer. „Omdat de redactie met minder middelen en minder geschiedenis op z'n minst een ge lijkwaardig programma maakt. Maar het kan veel beter. We brengen veel te veel geneuzel en volgen veel te veel de kranten." Op zaterdag 26 augustus presenteren Pauw en Schrijver hun laatste nieuwsuitzen ding. Schrijver blijft bij RTL met natuurdocu- mentaires. Pauw gaat naar de jongerenom roep BNN. „Niet omdat ik het nieuwslezen zat ben. Ik sluit niet uit dat ik over tien jaar terugkom om het nieuws te presenteren of leiding te geven aan een nieuwsrubriek Ik stop nu om ruimte te geven aan andere din Jeroen Pauw: „Bekend zijn, is veel minder aantrekkelijk dan je zou denken." FOTO OPD ROLAND DE BRUIN gen. Een wekelijkse talkshow van een half uur, documentaires en volgend jaar ook een late-night-show. Bij RTL kreeg ik die ruimte niet. Bij BNN kan ik experimenteren. Daar hoef ik niet bevreesd te zijn iemand anders voor de voeten te lopen, iemand die al zo lang wacht en aan de beurt is of zoiets." Hij heeft nog niets met BNN. „Ik ken BNN niet. Ik keek ook nooit. Wat ik ervan heb gezien zijn programma's die duidelijk niet voor mij zijn bedoeld. Het maakt me niet uit. Ik zit straks met BNN op Nederland 3, een keurige journalistieke omgeving waar veel mensen op afstemmen." Mensen zullen nog wel Manuela' zingen als ze Pauw op straat of in het café tegenko men. Maar niemand meer die zal vragen waar Loretta is of wat voor weer het morgen wordt. Dezelfde 'onbenullen' zullen hem met andere lolligheden lastig vallen. „Be roemd, of beter: bekend zijn, is veel minder aantrekkelijk dan je zou denken. Je bent nooit anoniem. Zeker in Amsterdam vond ik het vervelend om 's ochtends naar de bakker te gaan. Als ik met iemand heb afgesproken in een café en ik ben de eerste dan heb ik al tijd een boek of een krant bij me om mezelf een houding te geven. Ik kan nooit ophou den Jeroen Pauw te zijn. Ook als ik over vijf of tien jaar niet meer op televisie ben. Nee. dan zou ik liever een bekend schrijver zijn. Alleen al omdat je dan werkelijk overal je werk kunt doen. Op een schip in de Middellandse Zee of een jaar in een huis in New York." MONIQUE DE KNEGT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35