Ruslands Verre Oosten als paradijs ZATERDAG 29 JULI 20( Een Chinese stad van blauwe containers in Siberië Op zoek naar betere levensomstandigheden trekken Russen massaal weg uit het Verre Oosten van Rusland. De economische verpaupering en het barre klimaat lijken Chinese gelukszoekers aan de andere kant van de honderden kilometers lange grens echter niet te deren. Jaarlijks trekken vele duizenden Chinezen naar het onderbevolkte buurland alsof het een land van melk en honing betreft. Russische autoriteiten vrezen dat in 2030 meer Chinezen in het uiterste oosten van Rusland zullen wonen dan Russen. „Voor China zijn wij een soort kolonie. Meneer Sjek schudt handen. De Chinese verkopers, die vanuit opengesneden con tainers bikini's, schoenen, elektronica, sport- waar, voedingsmiddelen, en leren tassen aan de man brengen, vragen nederig hoe het met hem gaat. Meneer Sjek is populair. Samen met vijf andere Russische zakenmannen is hij verantwoordelijk voor het feit dat zo'n 1.500 Chinezen in Oesoeriesk, een stad in het uiterste zuidoosten van Rusland, in 'pa radijselijke' omstandigheden hun geld ver dienen. De Chinese arbeidskrachten wonen dankzij hem met twee personen in een con tainer van ongeveer twee bij vijf meter. De iets minder gelukkigen hebben geen delen de container zonder verwarming met vier personen. ,,Ze betalen slechts 5 roebel (ongeveer 40 cent) per dag", zegt Sjek, de Russische voornamen Valerie Vladomiro- De vice-directeur van 'Oesoerie-Center fir ma' loopt zichtbaar trots over de 20 hectare grote markt en woonplaats van Chinese ge lukszoekers. De Koreaans-Russische zaken man toont het belastingkantoor met Chinese formulieren, de bank met Chinese formulie ren, de Chinese restaurants, de Chinese me dische afdeling en - het pronkstuk - de Chi nese karaokebar, compleet met discoballen, dansvloer, eettafeltjes en een stang voor go- go-danseressen. „De mensen kunnen 's avonds geen kant op en daarom hebben on ze Chinese partners deze karaokebar ge bouwd", zegt Sjek tevreden. De handelaren hebben weliswaar weinig tijd voor ontspan ning - de markt is alleen tussen zes uur 's avonds en drie uur 's ochtends gesloten - maar toch: „We proberen ze de beste voor zieningen te bieden." En dus groeit er tussen de groene heuvels van Siberië een Chinese stad van blauwe containers. Meneer Sjek is één van de Russische 'biz- nesmeny' die dankbaar gebruik maken van de toenemende stroom Chinezen die in Rus land aan de kost proberen te komen. De Chi nezen die in het begin van de jaren negentig nog individueel met spotgoedkope waar de grens overgingen, maken in Oesoeriesk deel uit van een geoliede Russisch-Chinese za- kenmachine. Het is een overzichtelijke han del, die in andere Russische steden in het Verre Oosten navolging heeft gekregen. De Chinese partners leveren de arbeids krachten en de goederen. Een Russisch 'reis bureau' verzorgt het transport van de Chine se containerbewoners. Een andere Russische onderneming loodst de Chinese goederen langs de douane. Meneer Sjek en zijn vrien den innen in Oesoeriesk huur voor de han delsplekken (50 roebel per dag, ongeveer vier gulden) en de 'hotelvoorzieningen' (van 5 roebel per dag tot 25 roebel voor 'chique' containers) van de 1.500 arbeidskrachten. De verkopers, die 15 uur per dag werken, moe ten het merendeel van de omzet afstaan aan hun zetbazen in het moederland. „Het is al lemaal volstrekt legaal", zegt Sjek. Om pro blemen te voorkomen met de plaatselijke si tuatie, betaalt iedere handelaar namens zijn Chinese baas 32 roebel belasting per dag. In het Verre Oosten van Rusland beheersen Chinezen de markt met hun goedkope producten. jaar was het aantal al gestegen tot 379.000. In de zes maanden van dit jaar staat de teller al weer op 202.000. Niemand weet hoeveel van de Chinezen, die maximaal zes maanden in Rusland mogen blijven, ook weer terugkeren naar hun land. Volgens schattingen van de federale immigratiedienst wonen er inmid dels tussen een half miljoen en een miljoen illegale Chinezen in Rusland. Het persbu reau Itar-Tass citeert anonieme bronnen binnen het ministerie die spreken van twee miljoen Chinezen, waarvan het merendeel zich zou ophouden in Ruslands Verre Oos- T egenstellingen De markt in Oesoeriesk is slechts één van de vele voorbeelden van Chinese bedrijvigheid in het Verre Oosten van Rusland. De onder Chinezen populaire provincie Primorskij Kraj, waar Oesoeriesk net als de grote haven stad Vladivostok deel van uitmaakt, is moei lijk als land van melk en honing te typeren. In de lange winters gaat de thermometer tot 30 graden onder nul en maakt een bijna per manente noordelijke wind het bestaan nog moeilijker. De zomers zijn uitzonderlijk vochtig. De voorheen alles overheersende militaire industrie is verpauperd. Het ruim achtduizend kilometers verderop gelegen Moskou heeft de financiële steun voor de re gio drastisch ingeperkt sinds Vladivostok haar strategische positie verloor na het einde van de Koude Oorlog. Door de sterk gestegen transportkosten is Primorskij Kraj, net als de andere provincies in het Verre Oosten, in economische opzicht nagenoeg afgesneden van de rest van Rusland. De Russische bevolking vertrekt dan ook massaal naar andere regio's van Rusland. In 1990 woonden in het Verre Oosten nog bijna acht miljoen mensen. Tien jaar later is het aantal gedaald tot nauwelijks zeven miljoen, minder dan 1.2 bewoners per vierkante kilo meter. Tegelijkertijd is er echter een migra tiestroom op gang gekomen vanuif het na burige China die vergaande sociale, econo mische en politieke consequenties heeft. Om de deplorabele economische situatie van het gebied te verlichten, besloot de Russische re gering het grensbeleid met China in 1992 drastisch te versoepelen om handel te stimu leren. De Chinezen maken er dankbaar ge bruik van. In 1994 trokken 'slechts' 67.000 personen de ongeveer 700 kilometer lange grens met Primorskij Kfaj over, maar vorig Vooruitgang „Het is voor ons moeilijk voorstelbaar, maar voor veel Chinezen is Rusland een paradijs", zegt Sergej Piljoegin, hoofd van de regionale belastingdienst. „In Oesoeriesk leven ze in containers, maar dat is voor hen een vooruit gang. Ze werken dag en nacht voor een paar roebel en zijn dankbaar. De toestroom van Chinezen is niet zo moeilijk te verklaren. In Primorskij Kraj wonen minder dan twee mil joen mensen. Aan de andere kant van de grens zitten honderd miljoen Chinezen op elkaar gepakt." De handel in Chinese arbeidskrachten flo reert. Er zijn alleen in Primorskie Kraj al vijf tien ondernemingen actief die zich bezig houden met het transport van Chinezen naar Rusland. Het gaat om 'tijdelijke' ar beidskrachten die werken op boerderijen, in de bouw en op markten. De tijdelijke status is echter relatief. Op de markt van Oesoe riesk verblijven sommige Chinezen al jaren in hun container. De zakenman Vladimir Sjek bevestigt dat het geen enkel probleem is een visum steeds weer voor een jaar te ver lengen. „Ze hoeven er het land niet voor uit." De plaatselijke autoriteiten zijn niet in staat toezicht te houden op de gastarbeiders. FOTO'S GPD FRANK HENDRICKX Piljoegin zegt dat de enorme Chinese bedrij vigheid in zijn regio slechts goed is voor één procent van de jaarlijkse belastinginkom sten. „Economisch worden we er niet beter van", aldus de ambtenaar. „De goedkope Chinese producten drukken de Russische volledig van de markt. Het merendeel van de handel speelt zich af in het zwarte circuit. De economische betrekkingen met China zijn ongeciviliseerd." In Rusland wordt ook in politieke zin steeds vaker gesproken van 'De Chinese dreiging'. De Federale Immigratiedienst voorspelt dat in 2030 meer Chinezen dan Russen in het oosten van Siberië zullen wo nen. Wetenschappers sluiten niet uit dat Rusland op termijn land zal verliezen aan China. „De helft van de zeven miljoen Rus sen in het Verre Oosten zit al op de koffers om te vertrekken, terwijl miljoenen Chinezen er van dromen zich hier voor eeuwig te vesti gen", zegt de Russische socioloog Georgy Banchadze. De angst voor een Chinese dominantie wordt aangewakkerd door Chinese publica ties waarin met name Primorskij Kraj als 'een historisch deel van China' wordt opgevoerd. Het is bekend dat de Chinese leider Mao Ze- dong van mening was dat de Russen 'teveel land' hebben gekregen in het Verre Oosten. Navolger Deng Xiaoping deed vergelijkbare uitspraken en verklaarde bovendien dat de Russen toch geen gebruik maken van het ge bied. Russen beschuldigen op hun beurt de Chinese regering ervan bewust de overbevol king in de dorpen en steden in het grensge bied toe te staan om de druk op te voeren. De demografische ontwikkeling roept so ciale spanning op. De afkeer van Chinezen is onder Russen groot. Een Russische vrouw op de markt van Oesoeriesk noemt de emigran ten 'een belediging voor ons land'. In Vladi vostok hebben enkele klopjachten het aantal Chinese illegalen drastisch teruggedrongen, het veel gehoorde adagium 'hoe meer Chinezen, hoe meer problemen' lijkt onom streden. Veel criminaliteit wordt aan de im migranten toegeschreven. De smokkel en het gebruik van dnigs is sterk gestegen. Uit Chi na komen opium en efidrine, een middel dat in China legaal is en dat in korte tijd een po pulair geestverruimend middel is geworden in Rusland. Ook zouden Chinezen verant woordelijk zijn voor illegale houtkap en jacht in de Siberische bossen. Het Russische mi nisterie van Binnenlandse Zaken bevestigt dat er in het grensgebied eveneens een le vendige handel is in een valse papieren, die onder meer dient voor de mensenhandel. Vluchtelingen Het drama in Dover, waarbij vijftig Chinese vluchtelingen door zuurstofvergiftiging om het leven kwamen, heeft wortels in het Verre Oosten van Rusland. Niemand ontkent dat Russische bedrijven betrokken zijn bij het transport van Chinezen naar het Westen. „We hebben hier al vergelijkbare voorvallen als in Dover gehad", zegt Sergej Poesjkarjov, het hoofd van de regionale immigratiedienst in Vladivostok. „Dankzij een tip van de Chi nese douane hebben we laatst nog 80 n sen kunnen redden uit een container wa ze zonder voedsel opgesloten zaten. Ze ren op weg naar het Westen." Poesjkarov doet schamper over de commotie die if staan naar aanleiding van het drama in En geland. Rusland heeft grotere problemen „Wat zijn nou vijftig Chinezen? Aan de ande re kant van onze grens zitten er honderd mil joen." De dienst van Poesjkarov heeft nauwelijks middelen ter beschikldng om zijn taak effec tief uit te voeren. Er zijn vijftien inspecteurs die een grens van ongeveer 700 kilometer moeten controleren. Op de vraag of het voor Chinezen met geld een probleem is om via Rusland naar het Westen te komen, ant woordt de ambtenaar zonder aarzelen 'nee'. Er zijn vooralsnog weinig aanwijzingen dat de vlucht van de Russen en de toevloed van Chinezen op korte termijn omgebogen kan worden. De voorstellen van de regionale re gering wijzen vooral op paniek. Gouverneur Nazdraztenko van Primorskij Kraj vroeg in juni 'vijf miljoen nieuwe Russen'. Moskou zou diep in de buidel moeten tasten om Rus sische minderheden in Oezbekistan en Ka- zachstan naar het Verre Oosten te lokken. De toeslag van 30 procent, die alle inwoners in de grensprovincies nu nog krijgen als com pensatie voor hun ontberingen, zou dras tisch omhoog moeten. De gouverneur heeft Koreaanse Russen, een bevolkingsgroep die in de jaren dertig door Stalin van het Verre Oosten naar Centraal Rusland werd gede porteerd, zelfs autonome regio's aangebo den als ze terugkeren. Veel resultaat heeft het niet. Voor iedere Rus die zich in Pri morskij Kraj vestigt, vertrekken er drie. Het gematigde regionale Doema-lid Sergej Solovijev vindt de dramatische oproepen van de plaatselijke regering riskant. Ze wakkeren de onrust onder de bevolking aan. Chinezen worden steeds vaker verantwoordelijk ge houden voor de problemen in het gebied. „Om de Chinezen nu als zondebok voor alles te gebruiken is te gemakkelijk en bovendien gevaarlijk. We moeten voorzichtig zijn met de gevoelens die onder de bevolking leven." FRANK HENDRICKX container met een

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 34