ZATERDAGS BIJVOEGSEL Doktertje spelen ZATERDAG 29 JULI 2000 De huisarts heeft concurrentie. Er zijn steeds meer hulpmiddelen beschikbaar om zelf te meten of je iets mankeert. Thuis dokteren is allang geen spelletje meer. Voor een paar tientjes is het mogelijk te kijken of je het HTV-virus in je bloed hebt, aan hepatitis B lijdt of prostaatkanker hebt. Een welkome ontwikkeling voor de steeds mondiger wordende patiënt of een onnodige bron van onrust? Over één ding is iedereen het eens: meten is nog lang geen weten. Het is 1965. Uit de zilverkleurige Mercedes Spart voor de deur van Organon stappen twee goedgeklede heren. Ze komen met een op merkelijk verzoek. Ze willen de laboratori umtest om zwangerschappen aan te tonen rechtstreeks aan de consument verkopen. De heren tekenen voor de distributie. Hun be drijf, Beate Uhse - een Duits verzendhuis van seksartikelen in opkomst - is er goed voor, zeggen ze. Onvèrfïchterzake keren ze huis waarts. Het zou nog ruim vijf jaar duren voor Chefaro, een zusterbedrijf van Organon, de zwangerschapstest Predictor op de markt brengt. Een miljoenencampagne onder de slogan 'Zoiets doe je samen' baande het pad naar een doorbraak voor het zelf uitvoeren van een medische test "in de beslotenheid van het eigen huis. Jaarlijks kopen een half miljoen Nederlandse vrouwen de setjes. Berndt Baron van Till, woordvoerder van Chefaro moet er smakelijk om lachen. „De huisartsen stonden aanvankelijk niet te jui chen. Predictor zou leiden tot onnodige me- dicalisering van zwangerschappen. Tegen woordig voert bijna geen dokter de test meer zelf uit. Zo betrouwbaar en geaccepteerd is het onderzoekje inmiddels." Nog altijd is de zwangerschapstest een topper bij de 'doe-het-zelvers'. Alleen de bloedglucosetest die suikerpatiënten thuis kunnen uitvoeren, scoort nog beter. Het verhaal van Van Till komt Marcel van Scheepen bekend voor. „Toen wij vorig jaar met de HIV-test kwamen gebeurde precies hetzelfde", vertelt de manager medical af fairs van MiraTes. „Inmiddels zijn honder den setjes via internet aan de man gebracht. Nog geen echte binnenlopen maar een be vredigend aantal." Binnenkort staat het bedrijf ongetwijfeld een nieuwe golf van kritiek te wachten wan neer een test om prostaatkanker op te spo ren op de markt wordt gebracht. Het onder- zoekspakketje dat via de apothekers verkocht gaat worden is de vijfde thuistest uit een se rie van zes die het Rotterdamse bedrijf distri- bueert. Naast de HIV-test is het mogelijk thuis vast te stellen of er sprake is van een maagzweer en hetzelfde geldt voor hepatitis B of C. De zesde test, die zich richt op borst kanker, zal voorlopig alleen de huisarts be reiken, zegt Van Scheepen. De interpretatie van de testresultaten is te ingewikkeld. Dat deze set via internet toch nog altijd wordt aangeprezen als thuistest, berust volgens Van Scheepen op een misverstand. Inmid dels heeft het bedrijf opdracht gegeven de advertentie te verwijderen. Van Scheepen: „Bij het op de markt bren gen van thuistests zijn voor ons twee vragen bepalend: is het onderzoekje betrouwbaar en is er een behandelingsmogelijkheid? Tes ten heeft alleen zin als je de mensen vervol gens ook iets te bieden hebt." Nederland loopt volgens Van Scheepen voorop in Europa bij het lanceren van nieu we mogelijkheden op het terrein van zelfdia- gnostiek. Alleen in Amerika is men nog ver der. Daar zijn onderzoekssetjes verkrijgbaar om aan de hand van een hoofdhaar te con troleren of zoon of dochterlief cocaïne ge bruikt heeft. Ook een poeptest, die speurt naar bloedsporen die kunnen duiden op darmkanker, is populair. Voor zeven dollar is zekerheid te koop. Schijnzekerheid Maar juist die zekerheid is een controversieel punt in de discussie over zelfdiagnostiek. De meeste tests bieden een garantie van 95 tot 99 procent dat de gevonden testuitslag con form de werkelijkheid is. Dat betekent dat minstens een op iedere honderd tests schijn zekerheid biedt Of iemand denkt ziek te zijn maar is dat niet, of het omgekeerde is het ge val. Een risico dat in geval van een HIV-test Voor een paar tientjes kun je thuis dokteren, zoals met deze HIV-test. foto c pd phil nijhuis Opmars van de thuistests Peter Huijgens, hoofd van de afdeling hematologie van het VU-ziekenhuis in Amsterdam: „Er zijn wel degelijk risico's verbonden aan zelftests." foto united photos de boer poppe de boer ernstige gevolgen kan hebben. Hoewel in de bijsluiter duidelijk gewezen wordt op het probleem van fout-positieve en fout-negatie- ve uitslagen, valt onmogelijk te controleren of de testpersoon zich daar iets van aantrekt. „De gebruiksaanwijzing is duidelijk. Als mensen de instructies niet opvolgen, kan ik er niets aan doen", zegt Van Scheepen. Peter Huijgens, hoofd van de afdeling he matologie van het Amsterdamse VU-zieken huis, trekt fel van leer tegen de tests. „Men sen met klachten moeten naar de huisarts gaan en zich niet afhankelijk maken van een eigen test. Bij ongericht onderzoek is de sta tistische kans dat je een ziekte aantreft net zo groot als de kans dat het om een foute uit slag gaat. Dat is een ijzeren statistische wet." Een wet die ook Van Scheepen niet onbe kend is, maar deze is niet van toepassing op de MiraTes-producten vindt hij. „Onze tests zijn bestemd voor de zogenoemde 'worried well-groep'. Mensen die al ongerust zijn. Van een ongericht onderzoek is geen sprake en dus is ook de statistische betrouwbaarheid van de test hoog." Of het profiel van de afne mers inderdaad beantwoordt aan de ver wachtingen van MiraTes is oncontroleer baar. Naast betrouwbaarheid is de schijnzeker heid die thuistests kunnen bieden volgens Huijgens een groot probleem. „Iemand die een beetje geel ziet en een beetje koorts heeft doet de hepatitistest en vindt niets. Die gaat gerust slapen, zonder te weten dat hij een galblaasprobleem heeft. Er zijn een stuk of zes proefjes nodig om een juiste interpretatie te geven over hepatitis. Dat is thuis met een eenvoudige proef niet te doen." Ook de prostaatkankertest is volgens Huij gens een slecht idee. Dat heeft te maken met het veelvuldig voorkomen van deze ziekte bij oudere mannen. Een feit dat overigens ook door MiraTes erkend wordt. „Wanneer je in een bejaardentehuis zou testen, zal blijken dat het overgrote deel van de mannen aan prostaatkanker lijdt. Maar de meesten zullen er niet aan overlijden. Het gaat om een vre selijk trage vorm van kanker, een tuttebeltu- mor. Het is daarom in de medische wereld, ongebruikelijk om hierop te testen", aldus Huijgens. Volgens Hans Bonfrer, klinisch chemicus van het Anthonie van I.eeuwenhoekzieken- huis in Amsterdam is ook het gebruik van de borstkankertest af te raden. Zelfs indien deze - zoals MiraTes claimt - alleen bestemd is voor artsen en klinieken. „De test is niet ge voelig genoeg om tijdig te ontdekken of je borstkanker hebt. Bovendien is hij niet spe cifiek genoeg, dat wil zeggen dat niet is na te gaan om welke soort kanker het gaat. Het zou buitengewoon onverstandig zijn wan neer deze test gebruikt zou worden om te zien of iemand kanker heeft. Wij gebruiken soortgelijke testen alleen om vast te stellen of medicatie aanslaat." Behalve de psychische belasting van het weten dat je kanker hebt, zijn er andere re denen om terughoudend te zijn bij het uit voeren van de test, zegt Cora Honing, woordvoerster van de Nederlandse Kanker bestrijding. „De behandeling van prostaat kanker gaat gepaard met behoorlijke bijver schijnselen. Mannen kunnen incontinent of impotent worden. De kankerbestrijding in Nederland onderzoekt sinds vijf jaar of de voordelen van het op grote schaal ongericht onderzoeken van oudere mannen opwegen tegen de nadelen van de ingrijpende behan deling. Het is een grijs gebied, we zijn er nog niet uit. De zelftesten doorkruisen intussen het zorgvuldige beleid dat we in Nederland op dit gebied voeren." Geruststellend Die zorgvuldigheid van het beleid wordt niet in de hand gewerkt door een verregaande vorm van overheidsbemoeienis. Wettelijke belemmeringen zijn er nauwelijks. De gren zen worden bepaald door Europese regelge ving. In een dit voorjaar uitgebracht advies over zelftests zegt de Raad voor de Volksge zondheid Zorg (RVZ) dat de consument het best zelf kan bepalen of hij zich zonder medische begeleiding wil testen. 'Voor zover op dit moment te overzien valt, zal het niet zo'n vaart lopen met de ontwikkeling van zelftests. Ook is men in Nederland niet zo geneigd om buiten medische begeleiding om zichzelf te (laten) testen. De dokter is dicht bij en voor de Nederlander een betrouwbare partner bij gezondheidsproblemen', aldus de Raad in haar advies. Veel zorgen over misbruik van die situatie hoeft de Nederlandse consument zich niet te maken, zegt ook Van Till, één van de advi seurs van de RVZ. „In dit veld is geen ruimte voor cowboys. De onderlinge controle is ook groot. Toen een paar jaar geleden een dubi euze aidstest op de markt kwam, hebben de apothekers en drogisten die wisten dat de fa brikant niet bij DiagNed (de koepelorganisa tie van bedrijven als Chefaro en MiraTes die thuistests verkopen;red.) was aangesloten gezegd dat ze het product niet in de schap pen wilden. De meeste tests die het wèl ha len hebben hun waarde al in het laboratori um bewezen." Maar ook commerciële overwegingen houden de kans op slechte producten klein. „Een test blijft alleen op de markt als het een commercieel succes is. Zo realistisch en plat is het. Produceer je een slecht product of een test waar bijna geen vraag naar is, dan flopt het. Dat geldt bijvoorbeeld voor een choles- teroltest. Die is makkelijk te produceren, maar wat hebben mensen eraan? Bovendien moeten ze zichzelf prikken. Dat is een stevi ge barrière voor grootschalige verkoop", al dus Baron van Till. Peter Huijgens is minder enthousiast over het laissez faire-advies van de RVZ. „Die gaan straks op hun neus. Er zijn wel degelijk risico's verbonden aan zelftests." Ook in de heilzame werking van de markt gelooft Huij gens niet. Commerciële motieven kunnen de kwaliteit van de thuistests zelfs negatief be ïnvloeden denkt hij. Huijgens: „Zo'n HIV- kitje is al snel verouderd, maar de fabrikant moet wel z'n ontwikkelingskosten zien terug te verdienen. Dus blijft het setje op de markt, ook als we binnenkort veel sneller kunnen zien of iemand drager van het virus is." Internet De kritiek op thuistests richt zich vooral op de zogenoemde screening tests. Dat zijn on- derzoekjes die moeten uitwijzen of iemand RENS KOLDENHOF iets mankeert. Minstens zo populair zijn de monitoring tests. Bij monitoring is de dia gnose al gesteld. Thuistests maken het mo gelijk het verloop van de ziekte in de gaten te houden. Een uitkomst voor bijvoorbeeld sui kerpatiënten. Die kunnen dankzij een bloed glucosetest zelf dagelijks bepalen of ze goed zijn 'ingesteld'. Ook een bezoekje aan de trombosedienst kan in de toekomst voor veel mensen tot het verleden behoren. Onderzoe kers van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam ontwikkelden een apparaatje waarmee patiënten die problemen hebben met hun bloedstolling, zelf de hoeveelheid antistolling kunnen bepalen. De doe-het- zelfmethode bespaart nu al tien procent van de mensen een bezoekje aan de trombose dienst. Dat geldt niet voor Rob Bakker. De arts en voormalig directeur van het Westeindezie- kenhuis in Den Haag tobt met trombose in zijn been en komt net terug van een controle bij de trombosedienst in Haarlem. Bakker startte in 1996 met de internetsite www.zie- kenhuis.nl. Twee andere sites, gezondheids- plein.nl en uwdokter.nl volgden. De sites trekken dagelijks vijfduizend mensen. Voor Margriet verzorgde hij vorige maand de eer ste bevalling die live werd uitgezonden op internet. Maar liefst honderdduizend men sen volgden de bevalling die met behulp van een keizersnede werd uitgevoerd. Vooral veel vrouwen zoeken volgens Bak ker op het net naar informatie over het wel en wee van kinderen, partners en vrienden. Een opvallend gegeven voor een nog door mannen gedomineerde technologie. Wie thuis testen te ver vindt gaan maar toch een dokter op afroep beschikbaar wil hebben, kan bij Bakker terecht. Ongeveer tachtig des kundigen beantwoorden op het net vragen over de meest uiteenlopende zaken. „De emancipatie van de consument neemt toe. Daar geloven we in. Wij geven ze het gereed schap om hun gezondheid onder controle te houden. Mensen hebben behoefte grip op hun situatie te krijgen." Hoewel de artsen op internet zich geregeld op diagnostisch terrein begeven bevelen ze geen therapie aan. „Wat wij bieden komt niet in plaats van de dokter maar is er een aanvulling op. Bij de intemetdokter kun je een second opinion krijgen. Ook kunnen ze antwoord geven op de vraag of de sympto men die jij of je familie hebt, reden zijn een huisarts te bellen." Behalve deskundigen zijn ook de contac ten met lotgenoten belangrijk, vindt Bakker. „Praten over je stoma met een lotgenoot is vele malen effectiever dan een gesprek met een deskundige. Van zo iemand neem je nu eenmaal sneller aan hoe je om moet gaan met geurtjes." Binnenkort hoopt Bakker te tekenen voor het jongste initiatief op het gebied van thuis dokteren: de nachtdokter. „We zijn met een televisiemaatschappij in onderhandeling om een dagelijkse uitzending te verzorgen van de nachtdokter. Het programma draait om één vraag: Wil ik met deze situatie de nacht in?" Zo komt de huisarts straks dagelijks op visite.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 33