Geestverruimers in souvenirwinke Elitair Schiphol Gesprek van de Dag Schuilen in een schoen 'Ding flof bips' onbegrepen campagne Met neusknijper op naar haringmuseum M ZATERDAG 29 JULI 2000 Commentaar Schiphol Plaza ademt succes, vooruitgang en welvaart. Tussen het blinkende staal, de suizende roltrappen en de dure boetieks spoeden duizenden reizigers zich naar een zakenafspraak of zonvakantie. Maar onge merkt is er op de luchthaven ook een groep bezoekers gekomen die geen duidelijk doel heeft: een legertje daklozen van een man of tweehonderd. De luchthavendirectie wil van deze mensen af. Want het 'regent klachten', aldus Schiphol. Een speciaal team samengesteld uit Luchthaven Security en Ko ninklijke Marechaussee voert sinds kort een ontmoedi gingsbeleid. De dakloze slapers worden 's nachts ge wekt en krijgen een bon. Overigens heeft de mare chaussee al toegegeven dat het werk feitelijk zinloos is. De bonnen worden nooit betaald en de volgende dag zitten de daklozen doodleuk weer op hun stekkie.- De aanpak van de Luchthaven Schiphol ligt voor de hand. Want wie schakelt niet de politie in als hij in zijn carport een zwerver aantreft? Maar daklozen zoeken nu eenmaal altijd een dak, want ze hebben geen dak. Ze horen bij de openbare ruimte. Bedelaars en kreupe len houden zich al eeuwen op bij de ingangen van moskeeën en kathedralen, waar ze mogen rekenen op het begrip en de sympathie van hun meer geslaagde medemensen. De elite bepaalt steeds vaker waar de kansarmen zich mogen ophouden, te weten: buiten haar blikveld. Hamburg probeert junkies uit het treinstation te ver drijven met klassieke muziek, zoals Betuwse boeren de spreeuwen uit hun kersengaarden weren met geweer schoten. Madrid heeft met hulp van een extra waakza me politiemacht alle daklozen de stad uit gejaagd. Maar jagen op mensen zonder succes heeft iets wrangs. We onthouden ze het fraaie dak van Schiphol en gunnen ze slechts een rioolbuis, een lekkend spoor viaduct of de kartonnen doos waar onze vaatwasser in heeft gezeten. Weer 'vorstelijke toelage' voor Schotse kerk De protestantse kerk in het Schotse Cullen krijgt op nieuw de jaarlijkse toelage die de middeleeuwse ko ning Robert de Bruce had bestemd voor gebeden voor de zielenrust van zijn overleden vrouw. Door een ge meentelijke herindeling was de vorstelijke nalaten schap van 7,35 gulden per jaar in 1975 in de vergetel heid geraakt. Robert de Bruce (1274-1329) werd vooral bekend door de slag bij Bannockburn in 1314 tegen de Engelsen, waarmee hij de Schotse onafhankelijkheid bezegelde. Hij kende in 1327 de toen nog rooms-katholieke kerk van Cullen 33 shilling en vier pence (nu 5,64 gulden) per jaar toe om in eeuwigheid voor de zielenrust van zijn tweede vrouw Elizabeth de Burgh te bidden. Koningin Mary verhoogde de toelage in 1543. Het stadsbestuur bleef het bedrag trouw uitkeren, ook toen de kerk in protestantse handen was overgegaan. Na de Reformatie werd dat geld echter niet langer voor de zielenrust van Elizabeth gebruikt. De toelage werd ge woon toegevoegd aan het salaris van de predikant. In 1975, toen Cullen opging in de nieuwe gemeente Moray, werd de toelage van koning Robert vergeten. Scholieren die zich op de plaatselijke geschiedenis ge stort hadden, herontdekten de oude regeling onlangs en vroegen predikant Melvyn Wood of het geld nog steeds werd uitgekeerd. Wood stapte naar de gemeenteraad van Moray. Die be sliste dat de kerk recht heeft op een jaarlijkse toelage van 2,10 pond (7,35 gulden) en achterstallige betalin gen van in totaal 52,50 pond (183,75 gulden). Napoleon mogelijk vergiftigd Duitse wetenschappers sluiten na onderzoek van het haar van Napoleon niet uit dat de grote Franse veld heer werd vermoord. Onderzoek van twee haren van de in 1821 op het eiland St. Helena gestorven heerser toont aan dat daar verhoogde concentraties van de gif tige stoffen arseen en kwik inzitten, meldde een woordvoerder van de Technische Universiteit van München gisteren. Volgens hem zijn er twee verklaringen voor de ver hoogde doses: of Napoleon werd vergiftigd, of hij kreeg de metalen in de loop der jaren via zijn bestek binnen. Pas enkele weken terug hadden de nazaten van Napo leon de haren ter beschikking van de wetenschappers gesteld. In een tweede test zal een toxicoloog de haren onderzoeken, het resultaat daarvan wordt over enkele weken bekend. Een vier maanden oud koalabeertje, dat bij Brisbane in Australië werd gered nadat zijn moeder was ge dood door een hond, heeft een veilige schuilplaats gevonden in een schoen. Australië vierde gisteren 'Red de Koala dag', omdat het aantal Koala-beren er door allerlei oorzaken sterk terugloopt. Reden genoeg om dit diertje extra te vertroetelen. foto APt Onbegrijpelijk, kinderachtig en geldverslindend. Dat zijn de re acties die bij Postbus 5i bin nenkomen naar aanleiding van een nieuwe campagne voor de euro. In het reclamespotje ver schijnt een 'hoogleraar' achter een spreekgestoelte. Zijn bood schap is kort..Dames en heren: Ding Flof Bips!" De commen taarstem van Joop van Zijl meldt vervolgens dat het hier gaat om de afkorting van de landen die op 1 januari 2002 de Bedoeling is de consument er op te attenderen waar in het buitenland de nieuwe munt van kracht wordt. Het spotje is bedacht door het reclamebu reau Publicis (Amsterdam), dat in opdracht van het ministerie van financiën de euro-campag ne begeleidt. Zou het niet een voudiger en duidelijker zijn te melden welke landen het nieu we betaalmiddel niet hanteren? Dat zijn er na het ja-woord van Griekenland immers nog slechts drie: Zweden, Denemar ken en Engeland. „We zochten naar een oor spronkelijke en originele ma nier om de landen die meedoen onder de aandacht te brengen. Juist die landen wilden we noe men", reageert een woordvoer der van de directie voorlichting van financiën. Volgens het mi nisterie was een eerste pu- bliekstest van het spotje juist zeer positief uitgevallen. „Het is een beetje een Monty Python achtig filmpje dat louter dien als ezelsbruggetje. Leuk of nit leuk, dit soort ezelsbruggetjes helpt meestal wel." Het filmpje loopt vanaf 1 juli wordt tot en met september uitgezonden via Postbus 51, STER (publieke omroepen) ei IP (commerciële omroepen). Ministerie en reclamebureau willen niet zeggen hoeveel ge uitgetrokken is voor de veelbi sproken campagne. Voor Pos bus 51 geldt voor een reeks spotjes van juli tot en met sej tember normaal gesproken e standaardbedrag van 350.00C gulden. Alleen Zweden lijken de pene trante stank te kunnen verdra gen van hun flink doorgegiste haringdelicatesse 'surstrom- ming', die altijd in de zomer verschijnt. Volgend jaar openen zij zelfs een museum, waar je eventueel voorzien van neus knijper kunt snuiven aan hun aloude ambacht, dat 'haring gisten' heet. Het museum komt vanwege de stank ook ver van de bewoonde wereld, op een landengte bij de afgelegen kustplaats Ornskolds- vik. Te zien is hoe vissers in de Botnische Golf, tussen Zweden en Finland, op traditionele wij ze haring bewaarden. Eerst werd een kleine hoeveelheid zout toegevoegd, daarna lieten ze de vis gisten. De naam van het oerzweedse gerecht bete kent ziltzure haring. Maar de rest van de wereld vindt het alleen maar stinken naar hondenpoep. Slechts 2 procent van de 800.000 blikje gegiste haring die elk jaar wc den geproduceerd, gaat naaj het buitenland. Meestal zijn bestemd voor geëmigreerde Zweden, die heimwee hebbes naar het aroma. Opleiding voor eigenaar smartshop moet wildgroei tegengaan Eigenaren van smartshops moeten een opleiding volgen om meer te leren over de gevaren van geestverruimende middelen. Maar alleen een klein aantal brave bazen wil gaan 'studeren'. De meeste handelaren vinden zichzelf deskundig genoeg: „Er is maar één goede opleiding: zelf smart drugs gebruiken." Op het eerste gezicht wijst niets er op dat veel souvenirwinkels op het Amsterdamse Damrak verkapte smartshops zijn. De toerist die langs de drukke wan delroute van het Centraal Sta tion naar de Dam geestverrui mende middelen zoekt, moet zich eerst een weg banen door rekken met zonnebrillen, an sichtkaarten, klompen en Delfts blauwe borden. Pas diep ach terin de winkel stuit hij op een kleine vitrine met hallucineren de paddestoelen en glitterende flesjes met allerlei natuurlijke smart drugs. De Aziatische verkoopster, die geen Nederlands en slecht En gels spreekt, weet niets over de gevaren van haar waren. Ver heerlijkt wijst ze naar Eclipse, omschreven als natuurlijke xtc en cocaïne. Vier tabletten voor 49,50 gulden. „Ik heb gepro beerd, je wordt high, lekker dansen, een nacht lang." Dat de gebruiker voor één trip maximaal twee pillen mag slik ken, vergeet de lief glimlachen de dame te vertellen. Het personeel bij de concurrent in souvenirwinkel Bazar is iets beter onderlegd. Ook hier eerst schappen vol Delfts blauw en aanverwante prullaria en dan een aparte hoek met smart drugs. Onlangs nam de politie hier verboden spullen in beslag. Van onder de toonbank tovert bedrijfsleider Ron Steenman een boek tevoorschijn over de effecten van geestverruimers. Alleen als een klant er om vraagt, waarschuwt hij voor de gevaren. „Wie hier een zakje ef- rada bestelt, weet wat hij koopt. Daar ga ik van uit". Efadra, ge- be Amsterdamse smartshop 'Conscious Dreams'. promoot als natuurlijke speed, is niet zonder risico's. De stof efedrine verhoogt de hartslag en is schadelijk v mete handelaar. Ik weet voldoende." Gebruikers van smart drugs die dieper de Amsterdamse bin nenstad in trekken, komen van- hoge bloeddruk. Steen- zelf terecht bij de serieuzere man vindt een opleiding v verkopers van smart drugs overdreven. „Ik ben een dagje in de leer geweest bij de groot- verkopers van geestverruimers. Bij het Leidseplein ligt marktlei der Conscious Dreams, met elf filialen in onder meer Ensche de, Haarlem, Leiden, Utrecht, Kerkrade en Den Haag. De wildgroei van smartshops is de serieuze bedrijfstak een doorn in het oog. Daarom is Con scious Dreams met de Jellinek- kliniek een opleiding begonnen voor eigenaren van smartshops. Geslaagde kandidaten kunnen foto cpd roland de bruin een keurmerk op hun winkel ruit plakken. Hiermee moet het kaf van het koren worden ge scheiden, want zeventig pro cent van de vijftig shops in de hoofdstad houdt zich niet aan de regels. Volgens bedrijfsleidster Marije Wolfswinkel weten de handela ren te weinig van hun produi ten. In vaktaal ratelt zij dat he verboden middel 4MTA 'wel toxisch is', het vergiftigt het li chaam, maar wordt wel kocht in de souvenir- annex smartshops. Of neem DXM, als 'robo-tripper' wordt ver kocht; het zit ook in hoest- drank, maar is nu zo geconce treerd dat de gebruiker als stomdronken over straat zwalkt. Soms gebeuren er ongelukke Vorig jaar sprong een toerist onder invloed van paddestoe len uit het raam van een hot< Ook zou iemand 'op paddo'; onder de tram zijn gelopen, beide ongevallen waren ook drank en joints in tere voorlichting over verstar dig gebruik moet calamiteite voorkomen. Maar de handelaren rond he Centraal Station peinzen over om een 'studie' te volge Bij La Canna, dat zich presen teert als bar, hotel, coffee- en^ smartshop, weet de Ierse ver per één geschikte opleiding: zelf gebruiken. Met gerustste lende woorden verkoopt hij capsules Final E voor 35 piekf! aan David uit Texas. Stomvei baasd kijkt deze naar de Ned landstalige gebruiksaanwijzii „Maak je geen zorgen", zegt verkoper, die niet met zijn naam in de krant wil. „Neem ,v( maximaal twee per keer. Het geeft je een zalig euforisch ge ig voel, maar je blijft toch jezelf5 Relax man, het is allemaal ve j. beter dan alcohol. Daar v De Grote Truc Als ik goed heb geteld is dit mijn honderdste column sinds ik een paar jaar geleden weer voor deze krant ben gaan schrijven. Ter gele genheid van dit bescheiden jubileum behan del ik vandaag de Grote Truc. Doel van deze truc: hoe krijgen we iemand zover dat hij iets tegen zijn zin doet. Een aardig voorbeeld zag ik laatst in de film 'Un éléphant se trompe énormé ment'. Een hoge ambtenaar uit Parijs, middelbare leeftijd, getrouwd, twee kinderen, heeft een oogje op een dame. Die dame nodigt hem uit om met haar een nacht door te brengen in Londen. Opgave: hoe verkoopt de man aan zijn vrouw dat hij een nacht afwezig is. En hoe voorkomt hij dat zijn vrouiv schrikt als kennissen later tegen haar zeggen: „Ik zag je man laatst nog op het vliegveld. Oplossing: de Grote Truc. De man komt op de bewuste dag thuis van zijn werk in een opperbest humeur. Bloemetje bij zich voor zijn vrouw, cadeautjes voor de kinde ren. „Ik verheug me op een gezellig avondje in de huiselijke kring", roept hij vrolijk. Hij gaat neuriënd in bad en begint met zijn vrouw te flirten. Dan wordt er een telegram bezorgd. „Het komt van je werk", zegt zijn vrouw, „je moet met het vliegtuig mee om een collega te vervangen bij een buitenlandse conferentie. Op verzoek van ene Dupont. Ken je die?" „Dat is een hoge ome op het ministe rie", zegt de man, „is hij nou helemaal gek ge worden om mij hier thuis op te commande ren. Ik weiger, ik laat me niet ringeloren"! Zijn vrouw sputtert tegen: Waarom zou je moeilijkheden maken op je werk. Zo erg is dat toch ook niet, een nachtje naar het buiten land. Maar de man is niet tot bedaren te brengen. Hij begint met washandjes te gooien en te schelden op de bazen in het algemeen en Dupont in het bijzonder. Zijn vrouw kan hem slechts met de grootste moeite overhalen om zijn koffer te pakken en naar het vliegveld te gaan. Alwaar hij onmiddellijk zijn al bestelde retourtje Londen kan ophalen. Er is natuurlijk een zekere moed nodig voor die truc. Als die vrouw op enig moment zegt: „Je hebt gelijk schat, blijf jij maar lekker thuis", dan hang je. Maar als er moeilijkhe den op het werk dreigen, zeggen vrouwen dat doorgaans niet. En daar rekende die ambte naar natuurlijk op toen hij dat telegram op stelde. Nu zult u zeggen dat die Grote Truc misschien aardig is in boeken of films maar dat hij in het echte leven niet voorkomt. U vergist u. Begin jaren tachtig speelde ik toneel bij het gezelschap Globe. Ergens midden in een sei zoen kwam de artistieke directie ineens met nieuwe plannen die extra subsidie vereisten. Dat veroorzaakte een lichte paniek want sub- sidiënten houden niet van onverwachte plan nen. Zeker niet als ze extra geld kosten. Het bestuur van onze club werd op het provincie huis ontboden. Ik moest ook mee als vertegen woordiger van het personeel. „Ik ben erg ver baasd over deze nieuwe plannen", zei een ho ge ambtenaar. Onze voorzitter, de oude Van de Waerden, nam het woord: „U zegt ver baasd maar ik zou het eerder een schande willen noemenSchande is een groot woord", zei de ambtenaar. „Niks, groot woord", riep van de Waerden, „schandelijk is het. De directie van ons gezelschap denkt ken nelijk dat zij zich alles kan veroorloven. Maar zo is het niet. Wij als bestuur voelen ons ook voor het blok gezet. Schandalig is het.En zo raasde hij nog een tijdje door. Ik was verbijsterd. Hier was de man aan het woord die verondersteld werd onze belangen te behartigen. Het ontbrak er nog maar aan dat hij met washandjes ging gooien. Hij be daarde pas toen een der subsidiënten ver klaarde dat er „toch ook veel goeds in die nieuwe plannen zat waarde overheid niet onwelwillend tegenover stond.Want de oude voorzitter wist heel goed dat 'ergens niet on welwillend tegenover staan' de ambtelijke term is voor: wij zullen betalen. Toen we het provinciehuis verlieten zei hij opgewekt: „Kijk jongen, zo pak je zoiets aan. Tot zover de grote truc. Maar misschien houdt u niet van grote trucs. Zelfs niet van kleine. Misschien bent u van recht door zee. Speciaal voor u een column bij mijn volgend jubileum. enseÊijk Boyzone-zanger RONAN KEATING moet zijn nummf 1-notering met Life is a rollercoasters de Britse hitp; de afstaan. Keating verkocht de afgelopen week de meeste platen, maar volgens het Britse tijdschrift Q heeft hij een oude regel overtreden: op zijn cd-single staan ook videobeelden van een interview met hem. V gens het toezichtsorgaan van de hitparade kunnen sir gles met multimediale inhoud niet meetellen voor de tering. Overigens stond het interview niet op alle sing De plaatjes waar alleen muziek op staat, tellen wel Welke notering hij dan nog heeft, is niet bekend. Nun mer 1 staat nu 5ive, met een bewerking van de Queen klassieker We will rock you. Het comité dat toezicht houdt op de hitparade, overweegt de regels te modern seren. GORDON is vanaf 12 oktober in de Nederlandse bioscopen te horen als verteller bij de nage synchroniseerde variant van de tekenfilm The Road to El Dora do: Het land van Goud. Hij zingt ook vier liedjes in de Neder landstalige versie van de rol prent. Bij de film hoort muziek van Elton John, Tim Rice en Hans Zimmer. De film zal ook in het oorspronkelijke Engels te be wonderen zijn. The Road to el Dorado is een productie van Uni ted International Pictures. 'r( ie

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2