Toerisme FflHSilncBi TEN Vuile was n populair vakantie-oord is gulden vele daalders waard JATERDAG 29 JULI 2000 De beroemde brug over de River Kwai in Kanchanaburi. Een be zienswaardigheid waar dagelijks duizenden toeristen op afkomen. FOTOS PETER HEERKENS REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Oude treinen In de Hongaarse hoofdstad Boedpaest is niet ver van het west-station (Nyugati) het grootste Europese openluchtpark voor historische treinen geopend. Op het voormalige terrein van de Centrale Werkplaatsen van de Spoorwegen staan bij elkaar zo'n honderd juweeltjes waaronder locomotief nr. 204, van welk type slechts 183 exemplaren werden gebouwd. Met de 204 kan een kort ritje worden gemaakt naar de vroegere, geheel in oude luister herstelde koninklijke wachtkamer op het west-station. Verdere informatie: Hongaars Verkeersbureu, telefoon (070). 320.90.92. FEITEN CIJFERS KLIMAAT. Thailand kent drie seizoenen. Van maart tot midden juni is het er heet en droog (temperatuur 27-35); van mid den juni tot en met oktober, gedurende de regentijd is het er vochtig en heet (temperatuur 24-28); en van november tot en met februari is het er droog en be trekkelijk koel (18-32). TRANSPORT. De luchthaven van Bangok wordt vanaf Schiphol door meerdere maatschappijen rechtstreeks aangevlo gen. Afhankelijk van de weersinvloeden duurt de vlucht tussen de tien en dertien uur. De vliegprijzen bedragen - afhanke lijk van het seizoen - gemiddeld zo'n 1.300 tot 1.500 gulden retour. Bij China Airlines kan voor een betrekkelijk geringe meerprijs worden geboekt voor een zoge noemde upperdeck-classreis (zitcomfort van de business-, maaltijden van de eco- nomy-class); totale retourprijs van zo'n ticket bedraagt in het hoogseizoen 2.099 gulden- en in het laagseizoen 1.899 gul den, exclusief luchthavenbelasting (27,50 gulden). REISDOCUMENTEN. Het paspoort moet bij vertrek tenminste nog zes maanden geldig zijn.Een visum is alleen nodig bij een verblijf langer dan 30 dagen. Het is aan te vragen bij de Thaise ambassade in Den Haag en het Thais consulaat in Am sterdam. DIVERSEN. Het tijdsverschil met Neder land bedraagt vijf uur ('s winters zes uur). De munteenheid is de baht (circa 6,5 cent) en alle grotere winkels en hotels ac cepteren creditcards. Met uitzondering van kleinere steden en dorpen beschik ken de banken over pinautomaten. GEORGANISEERDE REIZEN. Bijna alle grote en middelgrote Nederlandse tour operators organiseren trips naar Thai land, variërend van strandvakanties tot fietsrondreizen. De nog maar pas op deze markt opererende touroperator De Jong Intra Vakanties biedt bijzondere arrange menten aan zoals familystay (3 dagen, 2 nachten 68 gulden) farmstay en countrys- tay (beide: 3 dagen, 2 nachten 99 gulden), cursus Thais koken en fietstours (beide: 1 dag 79gulden). Op aanvraag worden ook indivuele programma's samengesteld. Verdere informatie: ANVR Reisbureau. Carrousel In de Eftëling is een begin gemaakt met de restauratie van een honderdertig jaar oude carrousel van de families Giezen en Vermolen. De draaimolen werd enkele jaren geleden terug gevonden in Canada en het is de bedoeling dat hij in het at tractiepark binnenkort een plaatsje krijgt naast het klassieke, beeldbepalende exemplaar van de familie Janvier en de An ton Pieck Carrousel. Boekenmarkt In Deventer wordt op zondag 6 augustus de - zoals de organi satoren dat zelf noemen - 'De Grootste Boekenmarkt van Eu ropa' gehouden. Langs de IJsselkade en in de historische bin nenstad zijn ruim 850 kramen opgesteld, die een gezamenlij ke lengte hebben van ongeveer 6 kilometer. Ook op deze twaalfde editie is het aanbod weer zeer gevarieerd: van strips tot literatuur en van kinderboeken tot poëzie. Om de bezoe kers wegwijs te maken verschijnt het Deventer Boekenmarkt boekje met daarin onder meer gegevens over alle deelnemers, plattegronden en een artikel van Gerrit Komrij. De pocket is voor 3,50 gulden te koop bij de ANWB/VW Deventer en de boekenmarkt zelf. Verdere informatie: ANWB/VW Deventer, Keizerstraat 22, telefoon (0570).61.31.00. Las Vegas Naast ultrakorte reizen naar New York organiseert Jan Doets America Tours uit Heerhugowaard nu ook 'vluggertjes' naar Las Vegas. Het gaat om trips van 5 tot 9 dagen (inclusief vliegreis) waarin voor verschillende thema's kan worden geko zen zoals Las Vegas Showtime (met bezoek aan show naar keuze), Las Vegas Weddingtime (voor wie in de gokstad wil trouwen) en Las Vegas teetime (golfarrangement). Ui teraard is het gedurende het verblijf ook mogelijk excur sies te maken naar bijvoorbeeld de Grand Canyon. De vluchten van en naar Amsterdam geschiedt per KLM- /Northwest via Detroit, Memphis of Minneapolis. Informatie: Jan Doets America Tours, telefoon (072) .575.33.33. 0,» Fietsvierdaagse In Nijmegen wordt van 1 tot en met 4 augustus voor het 27e achtereenvolgende jaar de Internationale Fietsvierdaagse ge houden. Er kan worden gekozen voor routes over afstanden van respectievelijk 25, 40, 60, 80 en 125 kilometer en wie in plaats van vier slechts twee of zelfs maar een dag(en) wil fiet sen is ook welkom. Op de eerste dag voert de route door de Betuwe, op de tweede wordt Duitsland (Reichswald) bezocht, de derde dag staat in het teken van het land van Maas en Waal en op de slotdag leidt het traject de deelnemers door drie provincies: Gelderland, Limburg en Noord-Brabant. Informatie: VW Nijmegen, telefoon (0900). 112.23.44 Geen SkiHapp De SkiHapp, sinds 1975 de grootste wintersportbeurs van Nederland, gaat dit jaar niet door. RTB, de organisator van het evenement dat - enkele uitzonderingen daargelaten - al tijd in oktober in Ahoy' Rotterdam werd gehouden, wil zich beraden over een nieuw concept. Daartoe is contact gezocht met de voornamelijk uit het buitenland afkomstige exposan ten. Uit het overleg - zo hoopt RTB - moet dan een beurs ko men die de bezoekers informeert op een wijze Waarin inter net, wintersportgidsen en andere media te kort schieten. De belangstelling voor de SkiHapp liep de laatste jaren sterk te rug. Niemand zal mij op straat ooit met zo'n lelijke, gro te, gele Schiphol-zak zien lopen. Maar op reis zijn ze verrekte handig. Je- kunt er je vuile was in doen. Daarom zal ik er - ook al koop ik niet meer dan een flesje parfum- toch altijd een vragen. De reden vertel ik er keurig bij. Mijn verzoek ontmoet meestal begrip. Maar soms ook niet. 'Ah, bent u er zo eentje?' snibde laatst een caissière van Schiphol's 'see buy and fly'. En ze keek erbij alsof ik haar had gevraagd het bed te delen. 'Weer zo'n ke rel die te beroerd is om zijn was zelf te doen mop perde ze verder. 'Lekker toch? Je neemt je vuile troep gewoon mee naar huis en je vrouwtje knapt alles wel weer op. Hè? Nou, mooi geen 2 grote zak. Voor een klein bood- h schapje, krijgt u een klein zak. Alstublieft. Volgende!' o De populariteit van Schiphol z schijnt voor een groot deel te drijven op de tax free-winkels. Ik verbaas me daar wel eens o over. verre bestemmingen aan het inzakken is; de terugval zou 13 procent zijn. „Ik merk er niets van", zegt hij. Waardenburg, een Rotterdam mer die zich in Azië vestigde, behoort tot de vernieuwers van Thailand-reizen; in zijn vak een nestor wiens programma's naar eigen schatting in de loop der jaren 'zeker honderdduizend' Nederlandse toeristen trokken. Wat hij vanuit zijn hoofdkan toor Rowaco Asia Travel) in Chiang Mai opzet, is vooral te rug te vinden bij touroperator De Jong Intra Vakanties uit Rid derkerk. Die brengt in augustus haar nieuwe brochure uit, in omvang de grootste Thailand- gids van Nederland: tachtig pa gina's kleurendruk. Waardenburg kan niet precies overzien of zijn laatst bedachte nieuwigheid een wereldpri meur is, maar het zal - denkt hij - weinig schelen: verblijf bij een Thais gezin (in Chiang Mai). „Dat houdt meer in dan alleen overnachten. Het is niet zo, dat we willekeurige gezinnen vra gen een bed beschikbaar te stellen. De gast wordt betrok ken bij het dagelijks leven bin nen die familie en dat vereist van onze kant een goede selec tie en begeleiding van de gezin nen waarmee we samenwer ken. Na een proefperiode waar bij een familie met twee kinde ren betrokken was, zijn we zo ver dat we dit onderdeel in het programma kunnen opne men." Kamperen Eerder al ontwikkelde Rob Waardenburg twee aanbiedin gen die op dat moment uniek waren: de farmerstayen coun- trystay. Voor het kamperen (omgeving Chiang Mai) bij de boer zijn 2, 3 en 4 persoons ten ten beschikbaar, plus een aan tal traditionele bamboehutten. Beperkt het verblijf zich nu nog slechts tot het opsnuiven van het Thaise boerenleven, straks kan de Nederlandse toerist daadwerkelijk ondervinden wat dat is. Waardenburg: „We zijn bezig een programma op te stellen waarbij de gasten kun nen helpen bij het verbouwen van gewassen." Wat het woord al belooft: ook coun trystay speelt zich af in de natuur. Voor deze wijze van va kantie vieren heeft De Jong In- tra accommodatie beschikbaar in de Maesa-vallei, eveneens in de omgeving van Chiang Mai. Klimatologisch is het altijd iet wat minder warme noorden voor deze vormen van vakantie meer geschikt dan het vaak bloedhete zuiden. Maar er is in Thailand meer tussen groen en groen. Zoals het onvermijdelijke Bangkok natuurlijk, de stad van oogver blindende tempels, kunstige paleizen en musea. Je kunt er in een longtailboot een kanaal- tocht klongtourmaken door de waterige achtertuinen van wisselend arme en rijke woon wijken. Of een bezoek brengen aan de weekendmarkt Chac Tu- al, de grootste van Zuid-Oost Azië waar ze van hondenkle- ding tot smeedijzeren hekwerk verkopen en van middeltjes om kaalheid te bestrijden tot een geroosterd speenvarken. Of een kaartje kopen voor de Skytrain Bangkok die vorig jaar decem ber in gebruik werd genomen maar (nog) niet het succes is waar op werd gerekend: de prognoses gingen uit van 600.000 reizigers per dag, maar het gemiddelde blijft steken op 200.000. Kwai Bijzonder populair is een rond gang door het gigantische win kelcentrum Central City Bang- na (vijf etages van 30.000 vier kante meter) met het grootste dak-waterpark van de wereld. Het project werd inhoud gege ven onder leiding van Ensche- deër Rob Doeven die na deze klus een nieuwe uitdaging zocht en vond bij Rob Waar denburg. En zo houdt Doeven zich nu ook bezig met trips naar het indrukwekkende, op slechts twee bus-uren van de metropool liggende Jeath Muse um aan de River Kwai, vlakbij The Bridge. Duizenden bezoe kers schuifelen hier dagelijks in stilte voorbij aan de gruwelijke herinneringen die de aanleg van de beruchte Birma-spoor- lijn achterliet. Op drie ere-vel- den vlakbij, liggen de graven van duizenden Nederlanders; slachtoffers van de Japanners onder wier regime naar schat ting 115.000 krijgsgevangenen en dwangarbeiders het leven lieten bij de aanleg van the death railway. Het zijn in een Thailand-reis- programma geijkte punten, zo als ook Ko Samui dat is. Op 650 kilometer van Bangkok dom melt dit paradijselijk eiland in toeristische rust rondom de Golf van Thailand. In de pro gramma's van vele tour-opera tors is het al geruime tijd een favoriete besteming, waarbij De Jong Intra Vakanties zich thans heeft aangesloten. Dat dat niet eerder gebeurde heeft een sim pele verklaring: de ondernemer uit Ridderkerk is pas sinds sep tember '99 actief op Thailand. Groot geworden als busonder neming, nam De Jong er in 1998 ook intercontinentale vliegvakanties bij met Zuid- Afrika als eerste bestemming. Daarna volgden Thailand en Maleisië, toen Bali en binnen kort wordt daar Indochina (Bir ma, Laos, Vietnam) aan toege voegd. De door hetANVR gesignaleer de terugval in belangstelling voor verre bestemmingen, geldt in elk geval niet voor De Jong, zegt adjunct-directeur com merciële zaken Coby van Don gen. „Samen met reizen naar Maleisië, hebben we tot dit vooijaar 7.500 toeristen voor Thailand geboekt. Dat was bui ten verwachting." Ze schrijft het succes toe aan vele aspec ten met 'creativiteit in het aan bod' als belangrijkste. Daar lijkt op korte termijn nog aardig wat aan te worden toegevoegd, nu Rob Doeven zijn intrede heeft gedaan (directeur marketing) bij Rowaco dat in Chiang Mai de basisopzet maakt voor de programma's van De Jong. Na een arbeidzaam leven als ach tereenvolgens purser (Hoek van Holland-lijn), hotel-eigenaar (Knokke), bedrijfsleider van een amusumentspark (Thailand), zaakwaarnemer voor Gaastra Windsurfing (Hong Kong), pro jectleider van een gzga-winkel- centrum (Thailand) en verzor ger van zaken- en cultuurtrai ningen (Tropeninstituut Am sterdam), beweegt hij zich sinds april dit jaar in de reiswe reld. Waar alle mogelijkheden benut lijken, ziet de Enschedeër nog volop kansen. Doeven: „Leg de Thailand-reis- gidsen van alle touroperators naast elkaar en je ziet weinig af wijkingen in bestemmingen en excursies. De kunst is dus, om iets te bedenken waar een an der nog niet op is gekomen." Voor De Jong werkt Doeven momenteel een plan uit dat op zich niet nieuw is, maar nog nooit eerder werd toepast voor Thailand: overwinteren. „Zeg maar: a la Spanje, met als doel groep de ouderen. Ik hoop er in november mee te beginnen." In voorbereiding ook: een pro gramma op zakengebied. Doe ven: „Ik mik daarbij op semi nars en trainingen die Neder landse bedrijven in Thailand kunnen geven. Lekker weer hier en volop de ruimte. Erg belang rijk ook: de kennismaking met een totaal andere cultuur. Ne derlandse zakenmensen kun nen veel leren van de Aziatische dienstverlening en hospitality. Qua kosten zal zo'n trip gaan meevallen want de lage prijzen in Thailand compenseren de uitgaven voor de vliegreis." Co by van Dongen: „Er is nog heel wat te ondernemen in dit land." PETER HEERKENS ail and werd door de Nederlandse toerist een jaar if twaalf geleden ontdekt als een ideale verre bestemming. Vooral de hoofdstad Bangkok en le stranden van het eiland Phuket kwamen in trek; later gevolgd door zowat alle andere delen van het opische land. Valt er daarom eigenlijk nog wel iets ieuws te ontdekken in het koninkrijk? Ja. Wel eens h Thailand gekampeerd bijvoorbeeld? De lof op Thailand als vakantie oord is al vaak bezongen. Een land met volop zon, volop prachtig strand in het zuiden, volop schitterend berggebied in het noorden, volop leven en cultuur in Bangkok, de hoofd stad. Bij de bevolking een grote mate van vriendelijkheid. Zin gende plaatsnamen als Chiang Mai, Ko Samui, Ayutthaya, Mae Hong Son. En overal rinkelen de kassa's uiterst aangenaam; in Thailand is en blijft een gul den vele daalders waard. Kort om: een aangenaam reisdoel in tropische verpakking. Voor productontwikkelaar Rob Waardenburg daarom ietwat onbegrijpelijk dat ook Thailand genoemd werd bij een medede ling onlangs van het Algemeen Nederlands Verbond van Reis ondernemingen (ANVR), dat onder Nederlandse vakantie gangers de belangstelling voor Trainingscentrum voor apen op Ko Samui. De dieren wordt geleerd kokosnoten te plukken, welke vaardigheid vooral wordt benut door hotels die hun zonnebadende gasten willen beschermen tegen onverhoeds naar beneden stortende projectielen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27