Leidsch Dagblad II Migranten in EU mondjesmaat welkom 13 Carnaval aan de Maas Chauffeurs Dutch Open zorgen voor schadepost 'KLM laat onveilig vliegtuig starten' Weer doodstraf voor lid van Japanse sekte 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD [ATERDAG 29 JULI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42374 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Expositie voor lehoud van oratie chauffeur n cel Marokko )e Beverwijkse vrachtwagen- hauffeur Ferry Pirovano (45) al waarschijnlijk vandaag jvorden vrijgelaten uit de Ma- okkaanse gevangenis, waar lij een straf uitzit van elf jaar vegens drugsbezit. Dat heeft Ie Marokkaanse ambassade in )en Haag aan het ministerie an buitenlandse zaken laten veten. :.J. Enschedé jverleden )e voormalige Leidse hoogle- aar en eminent strafrechtge- eerde CJ. Enschedé is vorige veek op 88-jarige leeftijd iverleden. Enschedé gold in le jaren zestig en zeventig als iet juridische geweten van Ne- lerland. Hij nam stelling te en het verbod op abortus en e gevangenhouding van de torlogsmisdadigers in Breda, lij onderzocht de provorellen n het oorlogsverleden van iR-fractievoorzitter Aantjes. *agina 3 Vlinder treinen loor evangelisten ir rijden vandaag minder trei len tussen Hoofddorp en Le- ystad. De NS hebben het I lienstrooster moeten aanpas- ?n vanwege het internationa- evangelistencongres Am- terdam 2000 en een gebrek lan conducteurs. Ongeveer 0.000 evangelisten en kerk- eiders uit ruim 190 landen tomen vanaf vandaag tot vol lende week zaterdag naar Am- iterdam. Dode en gewonde jij schietpartij )oor een schietpartij op de )iergaardesingel in Rotter- lam is gisteravond een dode jevallen. Volgens de politie Schoot een onbekende om streeks half elf vanuit een wit je auto twee personen neer. Zij verden zwaargewond naar het )ijkzigtziekenhuis vervoerd, vaar een van hen overleed. De ilachtoffers zijn Rotterdam- ners van Chinese afkomst. VANDAAG 40 PAGINA'S 17 Ook landrotten gaan vandaag de dag naar de tatoeëerder Doktertje spelen steeds populairder r s- Jeroen Pauw over ouder worden, de tv en meisjes 'Het voetbal in Nederland wordt ernstig bedreigd' Frans voorstel eerste aanzet tot Europees asielbeleid linnenland uitenland iultuur en Kunst )enksport iconomie ieloof en Samenleving14 iesprek van de Dag2 VAuIti Media19 legio13,15,18 port21,23 "elevisieprogramma's10,11 "oerisme27 Vaterkrant17 A/eer14,19 VANDAAG aJU-- in deze krant circa 84 VACATURES U vindt de baan die bij u past in De Europese Unie heeft geen behoefte aan de komst van een grote groep nieuwe migranten. Tekorten aan perso neel kunnen de lidstaten grotendeels zelf oplossen door meer vrouwen en WAO'ers aan een baan te helpen, al dus tijdelijk EU-voorzitter Frankrijk. Ook het veiligstellen van de pensioenen op termijn, is goed mogelijk zonder buitenlandse werknemers. marseille marc peeperkorn correspondent De discussienota die Frankrijk gisteren aan de ministers van binnenlandse zaken en justitie presenteerde, vormt het start sein voor een serieuze poging Hoger beroep: Napster mag voorlopig door san francisco anp Napster mag voorlopig muziek aan blijven bieden op internet. Het bedrijf heeft van een Ame rikaanse rechtbank vrijdag te horen gekregen dat het de deu ren niet hoeft te sluiten, zoals een rechter twee dagen eerder in een voorlopige voorziening had besloten. Dat meldt CNN. Rechter Marilyn Hall Patel verbood Napster woensdag on der meer „het veroorzaken, het eraan meewerken en gelegen heid geven tot het verspreiden van muziek waar auteursrech ten op berusten". Het bedrijf, dat hoger beroep aantekende, kreeg te horen dat de voorlopi ge voorziening wordt vernietigd totdat de hogere rechtbank uit spraak doet. Waterstanden in Noordzee hoger dan ooit den haag anp De waterstanden in de Noord zee waren de afgelopen jaren hoger dan ooit. Op verschillen de plaatsen langs de kust sneu velden in 1998 en 1999 records. Volgens het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ), dat de cij fers verzamelt, bevestigen deze trend die al langer voorzien was. Het meetstation in Delfzijl te kende in 1998 de meest specta culaire stijging aan met bijna 14 centimeter boven Nieuw Am sterdams Peil (NAP), gevolgd door Hoek van Holland met bij na 12 centimeter vorig jaar. Ook de stations in Terneuzen, Vlis- singen en IJmuiden braken in 1998 records. De records bevestigen de stij gende lijn in de waterstanden. Gemiddeld stijgt de zeespiegel in Nederland 18 centimeter in de honderd jaar, aldus het RIKZ. De stijging van de zeespiegel is onder andere gevolg van het afsmelten van de ijskappen. Ook verschuiving van de oce aanbodem, veranderingen in de wind- en luchtdrukvelden en stromingspatronen in de oceanen spelen een rol. Het rijksinstituut verwacht dat de zeespiegelstijging de ko mende honderd jaar nog ver sterkt wordt door het broeikas effect. In Nederland wordt daarbij uitgegaan van een we reldwijde stijging van 60 centi meter in een eeuw. Schiphol Rotterdam Airport vakantieactie Taxicentrale De Ambassadeur BV 071 5311777 Regio Leiden-Luchthaven Schiphol 55,00 per taxi Luchthaven Schiphol-regio Leiden 75,00 Brengen en ophalen Schiphol-Leiden 125,00 per taxi Regio Leiden-Airport Rotterdam 55,00 per taxi Airport Rotterdam-regio Leiden 75,00 Brengen en ophalen Rotterdam-Leiden 125,00 per taxi 24 uur service geen nachttoeslag om tot een Europees asiel- en immigratiebeleid te komen. Mi nister Korthals (justitie) kon zich redelijk vinden in het als 'vrij strikt' omschreven Franse gedachtengoed. Ook andere lidstaten stonden er niet afkerig tegenover. De Franse minister Chevène- ment (binnenlandse zaken) he kelde recente cijfers van de Ver enigde Naties, dat de EU de ko mende jaar zo'n tachtig miljoen immigranten nodig heeft om de werkende bevolking op peil te houden. Volgens hem kampt de Unie met zoveel verborgen werkloosheid dat 'een ingrij pende wijziging van het immi gratiebeleid onmogelijk is'. Korthals viel de Fransman bij. Hoewel hij 'enkele knelpunten op de arbeidsmarkt' bespeurt, zijn er volgens de minister ge noeg vrouwen en WAO'ers voorhanden om de problemen op te lossen. Ook verlenging van de arbeidsweek en het in perken van de VUT-regelingen kunnen bijdragen aan vermin dering van de schaarste aan ar beidskrachten. Chevènement stelde dat mi granten hun nieuwe thuisland tot vier keer meer kosten aan voorzieningen (scholen, zieken huizen) dan ze bijdragen via de belasting. Een groot deel van de bevolking is 'niet bereid dit te betalen', aldus de Fransman. Voor de pensioenvoorziening is de nieuwe instroom evenmin nodig. Toenemende productivi teit en inschakeling van het le ger 'verborgen werklozen' staan garant voor een veilige oude dagsvoorziening. Om acute tekorten aan ge schoold personeel (verplegers, informatica-specialisten) op te vangen, kunnen de EU-landen buitenlanders wel een tijdelijk contract aanbieden. Een deel van het salaris van deze gastar beiders zou in het moederland uitbetaald kunnen worden, om de economie daar een handje te helpen. De EU-ministers werden het eens over een strengere aanpak van mensensmokkelaars. Ko mende maanden praten zij ver- Rotterdam Deelnemers aan het Solero zomercarnaval hielden gisteren een warming up voor de straatparade die vandaag voor de 16e keer door het centrum van de Maasstad trekt. Meer dan 2000 deelnemers in Caribische kostuums, praalwagens en muziekwagens met orkesten staan borg voor een kleurrijk en swingend festijn. foto anp arie kievit noordwuk peter van der hulst De organisatie van de Dutch Open kan na afloop van het golftoernooi in de Noordwijkse duinen een aantal blauwe en veloppen op de mat verwach ten. De plaatselijke politie hield de afgelopen dagen twee snel heidscontroles in de omgeving van de Noordwijkse Golfclub en daarbij zijn verschillende auto's van de organisatie ge flitst. Om de deelnemers aan de Dutch Open te kunnen vervoe ren worden zestig personenau to's ingezet, bestuurd door stu denten. Enkele chauffeurs spra ken over een fors aantal over tredingen. De schadepost voor de organisatie bedraagt al gauw enkele duizenden guldens. De politie controleerde maandag op de Duinweg en gisteren op de Kapelleboslaan. Beide wegen worden gebruikt om de golfers van de hotels in Noordwijk naar de baan en de tijdelijke driving-range op het zweefvliegveld bij Langevelder- slag te brengen. Van de in tqtaal 1231 gecontroleerde voertuigen gingen er 246 te hard. Guy van Erven Dorens van het organisatiebureau Reved reageerde verrast. „Ik ben daar niet blij mee. We kunnen dat niet gebruiken." Pagina 23: Caddies, de dui zendpoten van de golfers Rechter keurt dwangsom voor KPN niet goed rotterdam anp Telecomtoezichthouder Opta mag KPN geen dwangsom van een half miljoen gulden opleggen voor elke dag dat het zoge naamde carrier pre se- lectsysteem nog niet goed werkt. Dat heeft de recht bank in Rotterdam gisteren in kort geding bepaald. De Opta moet eerst een besluit nemen op het be- zwaarschift dat IG'N bij de toezichthouder heeft inge diend over de kwestie. Daarna krijgt KPN nog zes weken de tijd om tegen die beslissing in beroep te Beloning van 50.000 gulden voor oplossen vuurwerkramp amsterdam anp Mededirecteur Bakker van S.E. Fireworks in Enschede looft een beloning uit van 50.000 gulden voor de gouden tip die leidt tot de oplossing van de ramp op 13 mei. Dit heeft zijn advocaat J. Plasman gisteravond bekendge maakt. Serieuze tipgevers kunnen zich schriftelijk melden bij het kantoor van de raadsman in Amsterdam. De directeur looft de beloning uit omdat hij van mening is dat de oorzaak van de ramp 'gelegen moet zijn in de aanwezigheid van personen op het bedrijf op de dag van de ramp'. Deze zouden volgens hem meer moeten weten van de stof die geëxplodeerd is. Bakker zit nog altijd in voor arrest, samen met mede-direc teur Pater, op verdenking van het overtreden van de milieu wetgeving en van illegale ver koop van consumenten- en professioneel vuurwerk. G. Meyers, advocaat van Pa ter, vindt het belangrijk dat de ramp wordt opgelost, maar weet niet of dit de manier is. „Ik wil alleen zeggen dat mijn cli ënt volledig geruïneerd is. Hij kan geen enkele beloning uit loven, al zou hij het willen." Voorzitter Nederlandse Vereniging van Luchtvaarttechnici: Vanwege aanslag op metro Tokyo hilversum anp De KLM heeft tenminste een keer een vliegtuig laten vertrekken terwijl de veiligheid door techni sche mankementen in het geding was. Ook zou de directie van de KLM al sinds 1996 op de hoog te zijn van vervalsing van onderhoudsrapporten. Dat zou gebeuren onder druk om toch vliegtui gen te laten opstijgen. Dat zei voorzitter R. van der Hout van de Ne derlandse Vereniging van Luchtvaarttechnici (NVLT) gisteren op de radio. Van der Hout heeft beide zaken aangekaart bij de commissie die in opdracht van de KLM-technici onderzoek doet naar tekortkomingen in het onderhoud aan vliegtuigen. De voorman van de grondwerktuigkundigen van de KLM beklaagde zich er tevens over dat KLM druk heeft uitgeoefend op technici die voor de commissie zouden getuigen. Er zou gedreigd zijn met ontslag of strafrechtelijke vervolging. De KLM wil hangende het onderzoek van de commissie niet op de aantijgingen reageren. Een woordvoerster van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) kan niet reageren op het onveilige vlieg tuig, omdat Van der Hout niet wil zeggen om welk geval het gaat. Dat zou volgens hem te schokkend zijn voor de passagiers. De RLD heeft naar aanleiding van eerdere klachten over de werkdruk van technici en ver meende onveiligheid van vliegtuigen een extra controle verricht bij de KLM. Volgens minister Netelenbos (verkeer) gaven de resultaten geen aanleiding om het toezicht te intensiveren. De NVLT werd ongeveer een maand geleden opge richt door verontruste technici. Zij vrezen dat ze door bezuinigingen worden gedwongen minder actief te controleren. Het districtsgerechtshof in To kyo heeft gisteren Kiyohide Hayakawa (51), de 'minister van bouwzaken' van de Japanse Aum Shinri Kyo-sekte, ter dood veroordeeld wegens betrokken heid bij meerdere moorden en het bouwen van een fabriek waarin het dodelijke zenuwgas sarin werd geproduceerd. Aum Shinri Kyo pleegde in 1995 met het gifgas een aanslag op de metro van Tokyo. Twaalf men sen kwamen daarbij om en dui zenden anderen werden ziek. Hayakawa werd schuldig be- agblad HET WOORD IS AAN Agathon Zelfs God kan het verleden niet veranderen. der over minimumboetes, om tragedies zoals in Dover (waar 58 Chinezen verborgen in een vrachtwagen stikten) te voorko men. Met deze voorstellen harde aanpak illegalen, beperking le gale migratie komt de EU in aanvaring met de VN-mensen- rechtenorganisatie UNHCR. De VN benadrukt dat het afsluiten van de legale weg de werk- en gelukszoekers de illegaliteit in jaagt. Op die manier worden mensensmokkelaars de 'vrien den' van de illegalen, aldus de UNHCR. Brief mogelijk van moordenaar Maartje Pieck kampen anp De politie in Kampen sluit niet uit dat de anonieme brief die deze week binnenkwam, is ge schreven door de moordenaar van Maartje Pieck. De schrijver stelt de auto bestuurd te heb ben die op de avond van de verdwijning van het meisje met gedimde lichten uit het bos kwam rijden. De politie heeft de brief giste ren vrijgegeven. De anonieme auteur zegt niets met de moord te maken te hebben. Hij of zij zegt wel een geheime relatie te hebben met iemand uit het na bij gelegen asielzoekerscen trum. De briefschrijver wil ano niem blijven, omdat zijn of haar partner anders op de hoogte komt van deze liefdesaffaire. De politie maakte donderdag een e-mailadres en een tele foonnummer bekend waar mensen anoniem hun tips kwijt kunnen. Om technische rede nen heeft het recherchebij standsteam IJsselland en Flevo land vrijdag een nieuw e-mail- adres geopend voor tips over de moord op Maartje Pieck. Het nieuwe adres is: rbt.kampen@12move.nl. Het was de politie gebleken dat mensen aarzelen om de po litie te bellen. Het nummer van de tiplijn, waar mensen infor matie op een bandje kunnen inspreken, is ongewijzigd: 038- 4526026. Ook het gratis num mer dat direct na de vermissing van Maartje werd geopend, is nog actueel: 0800-8887776. 13722° 13723° "722° 20% 20% 30% 40% 40% 30% Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. vonden aan de moord op advo caat Tsutsumi Sakamoto, diens vrouw en zoontje in november 1989. Hij werd ook veroordeeld wegens het wurgen, in februari 1989, van een sektelid dat Aum Shinri Kyo wilde verlaten. Hayakawa voerde net als an dere aangeklaagde leden aan dat hij was gehersenspoeld door sekteleider Shoko Asaha- ra. De laatste staat nog terecht wegens het geven van opdracht tot de gifgasaanslag en andere misdaden. Hayakawa is zevende lid van de sekte dat ter dood is veroor deeld. Voorletters: Adres: Plaats: Te lef oonnummo r (l.v.m. 'gmg) Na de oersto twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1