PC D Kodak zet foto's op cd -f Multi Media y Het fundament van de pc Prima handleiding MP3 Vliegen vanaf Schiphol U P D ft T ERDAG 29 JULI 2000 LU R bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer, vejaar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek l^jjpc Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: :e| jfd internetredactie@damiate.hdc.nl e Jt moederbord is het funda- |nt van elke computer. Je kan een huis nieuwe vloerbedek- g aanleggen, zelfs een kapel 1 jhet dak zetten, maar is het j Jdament van een huis niet lejed en je wil een extra verdie- lur? ero? za^ ^oe' 1 pindelijk toch in de blubber. is dus goed iets meer te we- over deze mosgroene print- lat waar alle chips zich als iebedden op hechten. Want moederbord bepaalt hoever gaan met het uitbreiden jji je systeem. Je denkt je oude Jitiuml-processor eruit te Spen om een tUere Athlon te itsen? Je moe bord steekt er stokje voor. processor- ttjes lijken zelfs jj|t bepaalde ipters wel wat c ommelen valt, ^Irdt een sys- im dat voor een ibeltje is gebo- dankzij het iderbord toch nooit een jt zenuwcentrum van het lederbord is niet zozeer de ^cessor, maar de chipset. De- Tjemiddelt tussen de proces- en alle andere kaarten en tisluitingen. De processor Aat uitsluitend tegen de chip- en doet dat via de Front Side (FSB). De snelheid van deze [binding is cruciaal voor die jji het gehele systeem. FSB Intel komt in snelheden 66,100 en 133 Megahertz, is van belang als je nieuwe Jjieugenchips wil planten: ook zijn er in 66,100 een 133 .Iz. De kloksnelheid van een ^ederbord is ook nog wel wat te rekken, maar daarbij is oppassen. Als je het moe- :bord te veel overklokt gaat de processor in rook op. de chipset zijn alle andere componenten aangesloten. Dat zijn bijvoorbeeld de verschil lende soorten slots waar grafi sche-, geluids-, en andere soorten kaarten in passen. Maar ook de harde schijf, USB, CD-rom en floppy drive, ge- heugenslots en de paralelle en seriële poorten (muizen, prin ters) moeten eerst bij de chipset aankloppen om met de proces sor van gedachten te mogen wisselen. En vice versa. De geheugenslots hebben daar bij een voordeel boven de rest. De geheugenchips kunnen een binnendoorweg nemen naar de processor. Dat komt de snelheid natuurlijk ten goede. Om de snelheid van spel letjes op te drij ven heeft men be dacht dat het wel handig zou zijn als ook de grafi sche kaart zo'n voorkeursbehan deling krijgt. Dat betekende de ge- <W bootte van het AGP-slot, Accele rated Graphics Port. Een hele verbetering ten opzichte van de oudere kaarten die via de PCI-slot werken Peripheral Component Interconnect). Om nog maar te zwijgen van de voorhistorische ISA-kaarten. ISA Industrial Standard Archi tecture) is een bustechnologie die stamt uit de vroege jaren tachtig van de vorige eeuw. ISA- -sloten kunnen niet meer dan 3 Megabyte per seconde versle pen en dat is nogal weinig ver geleken met de 133 Mb van PCI en de 533 Mb van AGP. Moder ne moederborden laten ISA-uitbreidingssloten dan ook maar weg. Onbruikbaar zijn ze op zich nog niet - modems en geluidskaarten hebben al die snelheid toch niet nodig. SILVAN SCHOONHOVEN Waar liggen uw vakantiefoto's van vijf jaar geleden? Heeft u ze netjes in een album geplakt of zitten ze in zo'n simpel Hema- klappertje? Mogelijk zitten ze ook nog gewoon in het mapje van de ontwikkelcentrale in een oude schoenendoos. Zo onge veer bewaart Nederlands zijn fotografische herinneringen aan mooie tripjes al dan niet naar verre oorden. Sinds er in bijna elke huishou den een computer staat zijn er diverse mogelijkheden bijgeko men. Je kunt foto's inscannen en een fraai herinneringsboek maken in bijvoorbeeld een Word-document, je kunt ze op slaan als een diashow en je kunt zelfs een webpagina ma ken, zodat 'de hele wereld' kan zien hoe indrukwekkend een zonsondergang in de Rocky Moutains is of hoe dronken je was aan de Costa del Sol. De pc heeft Kodak op het spoor gezet een nieuwe service te ont wikkelen: de Picture CD. Wie zijn rolletje of moderne APS- film inlevert bij de fotograaf en bereid is om 19 gulden extra te betalen, is drie dagen later in het bezit van afdrukken, nega tieven èn een cd-rom. Behalve de foto's staat op dat schijfje ook een aantal programma's, waarmee de foto's bewerkt kunnen worden of per e-mail (twee kwaliteiten: voor afdruk of voor op het scherm) naar vrienden en familie kunnen worden gestuurd. En dat allemaal onder het mot to 'het gemak dient de mens', want op zich is het ook allemaal zelf te doen, maar dan moeten foto's dus worden ingescand en moet je uit de voeten kunnen met vaak ingewikkelde foto-be- werkingsprogramma's De nu nog Engels-, maar bin nenkort ook Nederlandstalige programma's zijn eenvoudig en door iedereen uit te voeren en staan op elke Picture CD, zodat ze dus niet op de harde schijf hoeven te worden gezet. De meest elementaire aanpassin gen (kwaliteitsverbetering, uit snede maken, rode flitsogen verwijderen, enz.) zijn in een handomdraai uit te voeren. Ook op een Apple Macintosh. De cd-rom wordt een in mapje af geleverd, waarin ook een velle tje zit met thumbnails van de foto's. De komende maanden (van half augustus tot en met 31 ok tober) geeft Kodak bij elke Pic ture CD een cd cadeau met daarom hoogtepunten uit de historie van de Olympische Spelen. JAN VAN DER NAT Computerboeken blijven met hoge snelheid verschijnen. Een selectie uit het aanbod van de laatste weken. Op het internet is een enorme hoeveelheid MP3-muziek te vinden. Hoe populair dat spul wel is, moge blijken uit het feit dat er tegenwoordig op het www meer naar MP3 dan naar seks wordt gezocht. Hoog tijd dus voor een goede handlei ding. Sybex bracht het boek uit in de serie Praktijkboek en dat is een juiste keuze. Met het boek bij de hand wordt het werken met MP3's een stuk eenvoudiger. Van Kooten gaat uitvoerig in op onderwerpen als hoe je MP3-muziek kunt vin den, wat je wel en niet moet doen, wat de beste afspeelma- nier is, hoe je MP3 overzet in wave, zodat de muziek te be luisteren is in een gewone cd- speler en uiteraard ook de pro blemen die kunnen voorko men. Een uitermate nuttig na slagwerkje. Praktijkboek MP3. Uitgever Sy bex. ISBN: 90-4190-724-6. Prijs: 39,75 gulden. De meeste computerboeken worden geschreven door men sen, die het betreffende pro gramma door en door kennen. Dat is natuurlijk begrijpelijk, maar heel vaak worden simpele D R U R K praktijkzaken dan over het hoofd gezien. In de Spectrum- uitgave Word 2000 NL in de reeks Snel Makkelijk is daar van geen sprake. Het boek is geschreven door Carla van Gef- fen-van Berkel, gepokt en ge mazeld in zowel het onderwijs als het bedrijfsleven. Het is dus een boek geschreven vanuit de dagelijkse praktijk. Met de oefe ningen aan het einde van elk hoofdstuk verloochent ze haar achtergrond als lerares niet en voor de gebruiker is het een mooie test om te kijken of hij- /zij begrepen heeft waar het hoofdstuk over gaat. Uniek on derdeel van dit boek is de 'sa menvatting en register'. Ener zijds een normale inhoudsop gave, maar tevens in een paar regels de handelingen die ver richt moeten worden. Zo kun je dus alles over het invoegen van een afbeelding vinden vanaf pagina 284, maar staat er tevens bij: plaats tekstcursor op de po sitie waar de foto/afbeelding moet komen: klink op de knop... enz. Een erg handig boek tegen een opvallend lage prijs. Word 2000 NL. Uitgever Het Spectrum. ISBN: 90-274-6886-9. Prijs: 39,50 gulden. Onlangs bespreken we op deze pagina een Sybex-uitgave voor het ontwerpen en bijhouden van webpagina's. De populaire uitgave Webdesign ging verge zeld van een semi-professio- neel broertje: Webmaster HT ML. Achter de fraai ogende goud-zilveren omslag huist een boek dat best door beginners mag worden bekeken, maar vooral is gericht op de regelma tige en professionele gebruiker. Het begint natuurlijk allemaal met de basis van het HTML, maar er is - verderop in het boek - ook ruim aandacht voor multimedia en het laatste hoofdstuk gaat helemaal over Javascript, Dynamic HTML en XML, zodat ook die technieken kunnen worden toegepast. Webmaster HTML. Uitgever Sy bex. ISBN: 90-419-0697-5. Prijs: 88,15 gulden Ook bij Sybex verschenen twee nieuwe delen in de serie Wer ken Met. Het eerste gaat over het pakket dat Macromedia heeft ontworpen voor het ma ken van webpagina's: de steeds populairder wordende webedi- tor Dreamweaver, het teken programma Fireworks en Flash, waarmee animaties gemaakt kunnen worden. Met name Dreamweaver is een program ma dat aandacht verdient en langzaam maar zeker het popu laire u/ysiu/yg-programma FrontPage naar de kroon steekt. De uitgever van het boek heeft ook een speciale site met be standen, die door de (adspi- rant) webmaster gebruikt kun nen worden: www.sybex.nl/d- reamweaver.htmlHet tweede deel gaat over de Pentium. Be paald geen overbodige luxe, want eigenlijk - of je wilt of niet - moet je als computergebrui ker iets weten van de hardware. Al is het maar omdat je geen vriendje hebt, die alles weet of geen zin hebt om iedere keer voor een wissewasje een help desk te bellen. Termen in de in dex als FPM-DRAM's, IDE en ATA zullen misschien niet on middellijk een belletje doen rin kelen, maar voor wie een beetje interesse heeft voor het appa raat, waarmee wordt gewerkt is het een uiterst nuttig boek. Werken met Dreamweaver 3 en De Pentium. Uitgever Sybex. ISBN: 90-419-0710-6 en 90-419- 0720-3. Prijs: 69,00 gulden per deel. serieus met de computer vliegen doet dat met Micro- Flight Simulator, bij voor- nbr versie 2000, als de PC het beetje kan trekken. Dat het it om een serieuze simulatie nauwelijks meer om een :l blijkt uit het feit dat zelfs >ht Simulator bij hun oplei- ig gebruiken, als aanvulling hun peperdure simulatieca- De echte fans willen ts anders en zijn belust op :s wat hun virtuele vliegbele- ig nog mooier maakt. En dan ;r goed nieuws, want Ubi heeft via Wilco Publishing aanvulling Airport 2000 uit dacht. Een uitbreiding die Ier meer een gedetailleerde werking van luchthaven ïiphol bevat. Een plaag voor ereen die in de buurt woont, lar het walhalla voor ieder- die gek is van de Neder- dse burgerluchtvaart. ereen die Schiphol kent zal h verwonderen over de uwkeurigheid van de simula- Niet alleen zien de gebou- fn (ook hotels en winkels) er jj rassend echt uit, maar ook is jj 3 bedrijvigheid in beeld ge il icht. Vliegtuigen vliegen af i aan, bagage wagentjes zijn derweg en zelfs de lichten de auto's op de A4 zijn 's chts zichtbaar. Het zijn alle- lal zaken die bijdragen tot :er plezier in de simulatie, halve Schiphol zijn ook Nice, in Heathrow. Barcelona. Boston Logan, Miami Interna tional en Chicago O'Hare toe gevoegd. Er zijn tevens diverse nieuw vliegtuigen toegevoegd: de Airbus A-320, De Boeing 767 en de MD-83 bijvoorbeeld. En vanzelfsprekend zijn nu ook in KLM-kleuren beschilderde vliegtuigen beschikbaar. Airport 2000 is vooral een zeer geslaagde face-lift van Flight Simulator 2000. Er zijn ook nieuwe 'avonturen' beschik baar, maar in de praktijk komt dat neer op het vliegen van het ene naar het andere vliegveld. Dit lijkt saai, maar dat is nu eenmaal wat er gebeurt in de burgerlucht vaart en voor de liefhebbers is dat ultieme realis me het hele maal. Wie gek is van Flight Simulator 2000 en van Schiphol kan niet om deze uitbreiding, die overigens ook met Flight Simulator 98 werkt, heen. De pittige prijs zal dan waarschijnlijk geen bezwaar zijn. Min. systeemeisen: Pentium 200, 64 Mb Ram, Windows 95/98, Flight Simulator 98/2000. Prijs: 90 gulden. Beschik- vulling 'Amsterdam Schiphol 2000' van softwarehuis LA GO in samenwerking met de Lucht vaart Hobby Shop in Aalsmeer derburg. Dit programma omvat dus alleen Schiphol, maar dan tot in de perfectie gesimuleerd. Het gaat om een bepaalde dag op Schiphol: 5 februari 2000. Alle vliegbewegingen van de PUZZEL tiswoordraadsel )RIZONTAAL: 1. Piepklein; 4. bemanning; 8. Engels telwoord; 10. onheilsgodin; boksterm; 12. kinderziekte; 14. compactdisc; 15. bijbelse naam; 17. opening in vestingmuur; 18. figuur van Shakespeare; 20. persoonlijk vnw.; landbouwwerktuig; 22. beun; 23. overblijfsel; 24. stad in Zuid-Korea; 26. oude gtemaat; 28. kloosterlinge; 29. persoonlijk vnw.; 31. landtong; 33. aanwijzend 34. deel van een schip; 35. eindstreep. RTICAAL: 1. Drinkgerei; 2. dochter van Cadmus; 3. deel van een Franse tkenning; 5. dwarsmast; 6. enz.; 7. doorwaadbare plaats; 9. ten opzichte van; funderen; 13. van bot of graat ontdoen; 15. Franse schilder; 16. rol van een irijfmachine; 17. steenafval; 19. knaagdier; 25. vrouwelijk dier; 26. enzovoort; watering; 29. Chinese deegwaar; 30. lievelingskostje; 32. muzieknoot; lidwoord. •lossing van vrijdag: •rizontaal: 1. Goedkoop; 5. warenwet; 6. slak; 8. roet; 10. opper; 12. geest, rticaal: 1. Geweer; 2. eerste; 3. kanis; 4. opera; 7. lapje; 9. tong; 11. rat. KLM op die dag en haar part ners Northwest en Alitalia (oei...., maar je kunt niet alles tevoren inschatten) zijn in het programma opgenomen. Het was een perfecte dag voor de luchthaven, want de vertragin gen waren minimaal. Na de start van het programma zie je geleidelijk Schiphol op gang ko men. KLM 124 vertrekt naar Cardiff vanaf de D-Pier, en na 12 minuten komen de eerste vliegtuigen binnen. Langzaam ontvouwt zich een strakke structuur. Vroeg in de ochtend komen de grote jets uit de Ver enigde Staten en het Verre Oos ten aan een paar uur later gaan de kleinere toestellen met de vermoeide passagiers naar hun eindbestemming in Euro pa. Dit schema herhaalt zich drie keer op een dag en binnen deze structuur dient de Flight Simulator 2000-vlieger zijn toe stel veilig en verantwoord te be sturen. En dat is nog een hele klus. Amsterdam Schiphol 2000 is realisme ten top en eigenlijk zou je ook nog enkele andere luchthavens in de buurt op de zelfde dag gesimuleerd op je computer moeten hebben, zo dat je daar naar toe kunt vlie gen. Deze uitbreiding is iets voor de echte fijnproevers. Amsterdam Schiphol 2000 is ver krijgbaar bij de Luchtvaart Hobby Shop en kost 79 gulden. Om het programma te kunnen draaien moet de bezitter Flight Simulator 2000 hebben. Informatie: www.lhshop.nl of tel. 020-4460611. SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT u Een eigen portal In het begin van het internet kon iedereen zijn eigen homepage maken. Dat was bijzonder. Nu maakt iedereen zijn eigen portal site; een complete toegangspoort tot het internet. Goed be schouwd is dat gewoon een wat uitgebreidere homepage, dus what's new? In elk geval gaat gratis internetprovider Freeler de ze dienst aan zijn klanten leveren. Vanaf nu kunnen abonnees een eigen 'My Freeler'-portal maken. Ook kan men er straks zo genaamde communities bouwen: websites die door meerdere gebruikers, die een gemeenschappelijke interesse hebben, kun nen worden bijgehouden. Freeler noemt dergelijke communi- tiesites overigens channels. De nieuwe diensten zijn na de zomer te vinden op de Freeler- portal, die ook in andere opzichten flink wordt vernieuwd. Op deze website zal ook informatie te vinden zijn die verzameld wordt door de redacteuren van de provider, die Freejay's wor den genoemd. Zij stellen onder meer actuele dossiers samen. www.freeler.nl Internetdetective Bij Easy Computing verscheen on langs een handig stukje software voor het zoeken op het internet: 'In ternetdetective'. Dit programma, oorspronkelijk uitgegeven door Data Becker, probeert een oplossing te bieden voor de onafzienbare hoe veelheid informatie die op het inter net te vinden is. Als je in een gewone zoekmachine een zoekterm intikt, dan is de kans groot dat er zoveel op het scherm verschijnt dat je geen idee hebt waar je moet beginnen. Een overzicht van wat er werkelijk aan zinvolle infor matie beschikbaar is, is daardoor moeilijk te krijgen. De internetdetective maakt gebruik van een heleboel zoekma chines tegelijkertijd. De gebruiker kan zelf bepalen welke. Daar naast zijn er filteropties op te geven. Zo kan de gebruiker instel len hoe oud de informatie maximaal mag zijn. Ook allerlei an dere kenmerken kunnen worden vastgelegd. Daarnaast stelt de gebruiker zijn eigen zoekprofiel samen, aan de hand waarvan nauwkeuriger of nuttiger antwoorden kunnen worden verkre gen. Het programma is voorzien van een aantal vooraf gedefini eerde categorieën, zoals software, mp3 en afbeeldingen. De de tective zoekt ook in nieuwsgroepen. www.easycomputing.com Wappen naar een baan JobbingMall, al een aantal jaren één van de grotere vacaturebanken op het internet, heeft sinds deze week een unieke WAP-toepassing draaien. Met WAP (Wireless Application Pro tocol) kan draadloos verbinding worden ge maakt met ondermeer het internet. Job bingMall doet echter meer dan het via WAP openstellen van de website. Wie via zijn tele foon naar mmm.jobbingmall.nl surft kan daar een baan selecteren en zelfs reserveren. Vervolgens wordt dan via de gewone internetsite www.jobbingmall.nl verdere ac tie ondernomen. De in Haarlem gevestigde vacaturebank kop pelt op unieke wijze banen en kandidaten. Een beschikbare baan wordt gekoppeld met een bestand van zo'n 30.000 per soonsbeschrijvingen. Via zijn GSM kan een sollicitant zien of hij/zij wordt uitgenodigd voor een gesprek en kunnen werkge vers zien of er geschikte kandidaten zijn. Is dat het geval dat kan een kandidaat met een klik wordt gebeld. www.jobbingmall.nl LiveMotion Nederlands Adobe LiveMotion, het hulpmiddel voor het maken van interac tieve graphics en animaties voor webpagina's, is nu ook in het Nederlands verkrijgbaar. Het programma is geschikt voor het maken van dynamische graphics, maar je kunt er ook complete webpagina's mee bouwen waarin beeld, geluid en interactieve onderdelen geheel zijn geïntegreerd. LiveMotion maakt gebruik van tijd-gebaseerde in plaats van fra me-gebaseerde animatie. De ontwerper hoeft zich dus niet be zig te houden met het maken van de aparte beeldjes waar een animatie uit bestaat, maar kan volstaan met het aangeven van een begin- en een eindpunt en met het 'pad' dat de animatie in het scherm moet afleggen. Het pakket is ook geschikt om bij voorbeeld een tekst op een webpagina vloeiend te laten over gaan in een andere tekst. Het programma ondersteunt allerlei bestandsformaten. Ook zo genaamde vectorafbeeldingen, die niet uit pixels maar uit wis kundig berekende lijnstukjes bestaan, kunnen in het pakket worden gebruikt. De koelkast van de prins Misschien is het wel om te kijken hoeveel soorten watertjes hij erin heeft staan of - in overdrachtelijke zin - het feit dat Maxima er (nog even?) in zit. De Nederlandse internetter zou als het mo gelijk was het liefst een kijkje nemen in de koelkast van kroon prins Willem-Alexander. 'In de koelkast van welke bekende per soon zou u een webcam willen hangen?', was één van de vragen in een internetonderzoek in opdracht van Intel. Twintig procent koos voor de koelkast van ZKH. Paul de Leeuw (17 procent) was goede tweede. Wat Bill Clinton (6 procent) en Luciano Pavarotti (4 procent) koud hebben staan interesseert de ondervraagde minder. Een grote meerderheid ziet in het internet een prima mogelijk heid om te stemmen bij verkiezingen, 85 procent ziet het net als de ideale hulp bij het huiswerk voor scholieren en studenten en 23 procent van de ondervraagden denkt een maand te kunnen overleven in een flat met (behalve voedsel) alleen een pc met internet en geen andere communicatiemiddelen met de buiten wereld. HET WEER Temperaruur juli onder de maat „Juli 2000 is een uitgesproken koele maand, vooral indien we als criterium de periode van na de temperatuursprong (na 1987) beschouwen", schrijft kli maatanalist Bart van Mourik. De gemiddelde temperatuur komt in De Bilt, onder voorbe houd, uit op 15,5 graad. Ten opzichte van de klassieke nor maal, gebaseerd op het dertig jarige tijdvak 1961-1990, is dat ruim een graad te koel. Maar als wordt uitgegaan van de zoge naamde 'noodnormalen' (geba seerd op het tijdvak 1988-1999) scoorde juli maar liefst circa 2,5 graad onder de maat. Zo wordt dat ook ervaren want men is zo langzamerhand ge wend geraakt aan het luxueuze temperatuurregime van de laat ste jaren. Voor het laatst was ju li in 1978 koeler (toen gemid deld 15,4 graad) en wat de maximumtemperaturen betreft moeten we terug naar 1974 voor lagere cijfers. Of er met de julikoelte (de eerste te koele- koude maand in een jaar tijd) een einde is gekomen aan de warme periode van de laatste jaren lijkt zeer onwaarschijnlijk. Een storing die de afgelopen dagen bij Ierland heeft gelegen (Shannon tapte gisterochtend 39 mm af) trekt dit weekeinde over het Noordzeegebied naar het oosten. Het systeem veroor zaakt vandaag enkele, juist in onze streken soms zware buien die van onweer vergezeld kun nen gaan. De temperatuur loopt op tot 18-19 graden. De wind waait uit westelijke rich tingen en is zwak tot matig van sterkte. Ook morgen meer wolken dan zon en opnieuw kans op enkele buien. De temperatuur komt opnieuw uit op 18-19 graden. Na het weekeinde blijft het wis selvallig zomerweer. Na de ge stage regen van donderdag avond in een deel van de regio (Hoofddorp 20 mm, in het Gooi tot 25-26 mm) was er gister middag flink wat zon. Dat re sulteerde in verre van onaange name temperaturen. Op de meeste plaatsen werd de 20 graden met gemak overschre den. Wel waren hoosbuien in Friesland en Twente. In Wijnje- woude viel 47, in Almelo 31

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19