Colijnflat Katwijk is drugsvrij Een plein met twee gezichten Duin Bollenstreek Wellicht samenwerking NOV en Koetillers Kerk Lisse krijgt opknapbeurt Basisschool De Wakersduin overweegt gang naar rechter ZATERDAG 29 JULI 2000 976 Clowntjesdag in Noordwijkerhout NOORDWiJKERHOUT* Vandaag is het dorpscentrum van Noordwij kerhout volledig in de ban van clowns. De Noordwijkerhoutse Ondernemers Vereniging (NOV) organiseert de jaarlijkse clowntjesdag voor de kinderen. Alle kleintjes worden eerst ge schminkt, waarna zij een heel parcours door de Dorpsstraat, het Marktplein en de Havenstraat afkunnen leggen. Een 'echte' clown treedt vele malen op, de kinderen mogen op de foto, er zijn diverse spelletjes te doen en ook is er op verschillende aan gegeven punten in het dorp wat lekkers te halen. De clowntjes dag duurt van 11.00 uur tot 16.00 uur. Country Line Dance voor ouderen SASSENHEiM/vooRHQUTOuderen met interesse voor country en western kunnen vanaf september de Amerikaanse volksdans le ren. Alle 55-plussers kunnen zich voor vijftien lessen Country Line Dance opgeven bij de Stichting Welzijn Ouderen in Sas- senheim. In Sassenheim begint de cursus op woensdag 13 sep tember. De lessen zijn van kwart over negen tot kwart voor elf 's ochtends en van elf uur tot half één 's middags. In Voorhout be gint de cursus op donderdag 14 september. De lessen zijn van twaalf uur tot kwart over één en van half twee tot kwart voor drie 's middags. De kosten zijn 80 gulden en een danspartner is niet nodig. Maatregelen hebben effect De torenflat aan de Colijnstraat in de wijk Hoomes in Kütwijk is weer volledig vrij van drugsdealers en -gebrui kers. Alle maatregelen die de afgelopen jaren zijn geno men om dealers buiten de deur te krijgen en te houden, hebben het gewenste resultaat opgeleverd. De handela ren en hun klanten zijn met de noorderzon vertrokken. Dat zegt adjunct-directeur Kees Kunst van de Katwijk- sche Bouwvereniging (KBV), de eigenaar van de flat. PETER BLOK ,,Het is zelfs weer zo dat men sen in de rij staan om in de Co lijnstraat te kunnen en mogen wonen. En dat is weieens an ders geweest", zo benadrukt Kunst. ,,Op den duur werd de flat door alles en iedereen als drugsflat gezien en wilde er vrij wel niemand meer wonen." Dat beeld is overigens zwaar overdreven, stelt Kunst. ,,In tien jaar tijd hebben er niet veel meer dan een stuk of vijf drugs dealers in de flat gewoond. En daarvan heeft de een er niet langer dan een week en een an der niet langer dan een half jaar gezeten. Het valt dus eigenlijk reuze mee, maar in de dorps roddel stond de flat al snel slecht bekend. En daar valt niet tegen op te boksen. De dorps roddel is en blijft in Katwijk hardnekkig. Dat had onder meer tot gevolg dat er door gaans weinig tot geen inschrij vingen voor de Colijnflat wa ren." Het slechte imago en een reeks klachten van bewoners van de Colijnflat leidden ertoe dat de KBV in samenspraak met de bewonerscommissie en de politie adequate maatregelen heeft getroffen om drugsdealers en -gebruikers buiten de deur te houden. Vooral de videobe waking in de flat doet wonde ren, zegt Kunst. „Drugsdealers en vooral hun klanten willen graag zo anoniem mogelijk te werk gaan. Met videobewaking is dat niet meer mogelijk. Dan staan alle mensen en dus ook die met kwade bedoelingen er gekleurd op." Een huismeester houdt te genwoordig in de Colijnflat een oogje in hef zeil. Daarnaast heeft de entree een opknap beurt gehad en is de flat 'trans paranter' geworden. Ook wordt de flat meer en beter verlicht. De reeks maatregelen heeft vol gens Kunst tot gevolg gehad dat de Colijnflat een gewone flat is geworden net als alle andere waar het goed toeven is en waar drugsoverlast definitief tot het verleden behoort. „De flat in de Colijnstraat heeft een duidelijke imagoverbetering ondergaan." De politie bevestigt de lezing van Kunst. „Het is al lange tijd rustig in de Colijnflat en dat is inderdaad wel eens anders ge weest", aldus een politiewoord voerder. „Alle maatregelen heb ben duidelijk effect gehad." Ondernemers houden aftakelend Vuurtorenplein in leven NOORDWUK «JOB DE KRUIFF Het kan een levendig en supergezellig plein zijn. Beschutte terrassen, grote ijsjes, op en top bad plaats. Maar als de mensen vertrekken, toont het Vuurtorenplein weer zijn bouwvallige staat, zijn hopeloze jaren-zeventig-uitstraling en dit jaar zelfs een aantal dichtgetimmerde winkelpanden. Een 'kansrijke ontwikkelingslocatie', heet zoiets in gemeentehuisjargon. 'Er moet wat gebeuren', vinden alle Noordwijkers. Voor een groot deel is het simpelweg de zon die het verschil maakt tussen de twee gezichten van het Vuurtorenplein. Maar zelfs bij mooi weer beginnen de blinde muren en de afgesloten winkels op te vallen. Zoals ook Janus, de fontein met de twee ge zichten, er steeds slechter uit begint te zien. Hij is al een tijd je geen fontein meer en zijn ran den brok kelen lang zaam maar zeker af. Maar het plan om er dan maar een grote bloembak van te ma ken, sneu velde ook. Omdat een fontein misschien toch wel mooier is, zeker in een bad plaats, zo vond de gemeenteraad. Zeker op hét plein van die badplaats. Maar vervolgens bleek dat restauratie van de fontein zeker twee ton kost. En dus gebeurt er voorlopig niets. Met het hele plein gebeurt nog even niets. Ideeën zijn er genoeg. Een parkeergarage moet er misschien onder komen, een grote publieks trekker op het plein zou leuk zijn. De inmiddels weer vertrokken landschapsar chitect E. Santhagens vroeg zich zelfs hardop af of het wel een plein moet blijven. Een Vuurto renstraat, in het verlengde van de Quarles van Uffordstraat en richting boulevard, leek hem ook wel wat. In het eerste overleg met de verant woordelijke raadscommissie sneuvelde zijn idee al. Het plein moet hoe dan ook een plein blijven, vindt de politiek, met de Vuurtoren zelf als mar kantste gebouw. Over de mogelijkheid van een parkeergarage moeten een onderzoek en onderhandelingen met Hoogheemraadschap en provincie duide lijkheid geven. De vraag is namelijk of in de zone die als zeewering geldt wel ondergronds ge bouwd mag worden en zo ja, hoe diep. Die vraag is in elk geval zo interessant voor het ministerie van VRÓM dat het tot maximaal twee ton mee betaalt aan het onderzoek. Maar wat de gemeente uiteindelijk ook met het plein wil, ze heeft het ook bovengronds niet helemaal voor het zeggen. De bebouwing op het Vuurtorenplein is sinds maart 1997 in handen Rommelmarkt, zoals elke woensdag op de waterbak aan de voeten van Janus. van R. van de Putte, de ontwikkelaar die zo nig ontwikkelt. De man ook aan wie Noordwij p al veel bouwputten, loze ruimtes en leegstaand winkelpanden dankt: het Gat van Palace, d plekken van de voormalige hotels Noordwijk e Zinger, het befaamde 'tempeltje' in de Hoofd straat. Van de Putte heeft ook de leegstand aan h( Vuurtorenplein op zijn geweten. Drie winkel gingen dit jaar dicht en die panden werden volgens dichtgetimmerd. „Hij voert een ontmof digingsbeleid", zegt Michel Pater, eigenaar croissanterie Fatma en woordvoerder namen alle huurders aan het plein. Een rijtje winkels e een rijtje horeca. Een vereniging is er niet mee ook die viel eerder dit jaar uit elkaar. Op somm ge mure groeit Drie pande vertonen lel kages. Huu j contracten worden ni< of pas na tuf senkomst van de reel ter verleng! Pater moedt d; Van de Putt' het liefst ee nieuw appa tementenge bouw onderin wir kels wil nee zetten, ma; zeker wete doet hij di niet. mand waa schijnlijk. „Je krijgt hem nooit te pakken", ze| Pater. En inderdaad, verder dan het antwoorc apparaat kom je niet. Zelfs als er over vijf jaar iets nieuws gebouw gaat worden, laat Pater de moed niet zakkei Misschien is er voor hem ook plaats in c' nieuwbouw, en bovendien: „Zolang het plein is, moet je wat doen." Dus organiseert hij de: zomer van alles. Er was al elke zondag de toeri tenmarkt, steevast een succes. Morgen is ee£ van de zes zondagen dat er ook een kartbaal ligt. En met ingang van dit seizoen is er elJ woensdag een verzamelaarsmarkt. Ook die looj 'j goed. „Het scheelt mij de helft in mijn omzet c stelt Pater tevreden vast. Zowaar heeft de gemeente onlangs haar steei tje bijgedragen door de openbare toiletten heropenen. Een bezoekje kost een gulden en d< wil nog weieens gemopper opleveren, vertelt beheerster. Maar ze worden goed bezocht. „VN zijn er wel blij mee. Het trekt mensen vanaf c boulevard naar het Vuurtorenplein", aldus Pi ter. Hij klaagt sowieso niet. Zolang er wat te doe is op het plein, vallen de dichtgetimmerde wir kels niet op. Buren stallen er hun koopwaar ui of marktkraampjes onttrekken ze aan het oo Juist als het geen echt strandweer is, doet Pat< nog relatief goede zaken. Trouwens: wie wél o het strand ligt te bakken, moet altijd nog na; het Vuurtorenplein voor zijn frietje. Patat is in paviljoens namelijk streng verboden. NOORDWIJKERHOUT MONIQUE WITTEMAN De derde editie van het 'Dollen tussen de Bol len'-festival van boerenblaaskapel De Koetillers wordt volgend jaar mogelijk samen met de Noordwijkerhoutse Ondernemers Vereniging (NOV) georganiseerd. Overleg tussen de verte genwoordigers van beide organisaties heeft op geleverd dat het festival in ieder geval in het weekeinde van 23 of 24 juni 2001 gehouden wordt. Voor de NOV geldt dat zij het liefst ziet dat het festival op een zaterdag georganiseerd wordt, aangezien dan ook alle winkels open zijn. De Koetillers hebben de boerenblaaswedstrijd nu twee maal naar Noordwijkerhout gehaald, beide keren op een zondag. Dat is voor de deelnemen de kapellen de beste dag, aangezien veel leden op zaterdag werken. Toch gaat de voorzitter van het Koetillersfesti- val R. Nulkes bekijken of het mogelijk is volgend jaar naar de zaterdag te verhuizen. Een gezamen lijke organisatie van de boerenblaaswedstrijden door NOV en Koetillers is dan zeer waarschijnlijk. Volgens Nulkes komt er, wat er ook gebeurt, editie van het festival. IRENE NIEUWENHUUSE De H.H. Engelbewaarderskerk aan de Heereweg in Lisse staat aan de vooravond van een in grijpende restauratie. Voor 280.000 gulden worden het voegwerk, de glas-in-loodra- men en het schilderwerk van het bovenste deel van de kerk aangepakt. Een van de duurste onderdelen van de restauratie is de op- en afbouw van de stei ger. Hiervoor moet een ton worden betaald. De werkzaamheden begin nen in april 2001 en moeten dan voor de bouwvakantie zijn afgerond. Het geld voor de res tauratie wordt door de parochi anen bijeengebracht onder meer doordat de opbrengst van de jaarlijkse kerkeveiling voor dit doel is bestemd. Het is niet de eerste keer dat de kerk onder handen wordt genomen. Tus sen 1981 en 1991 zijn al de leien en het zink- en loodwerk van het dak vernieuwd. Voor de restauratie moet de koepelkerk opnieuw in de stei gers. Omdat de kosten hiervoor nogal hoog zijn, heeft het kerk bestuur besloten het gebouw meteen grondig aan te pakken. Zo moet het voegwerk van de westelijke muur, die het meest te lijden heeft van het weer, worden vernieuwd. Dat kost een ton. Voor de glas-in-lood- ramen is 60.000 gulden opzijge- legd. De schilder heeft een of- De Heilig Engelbewaarderskerk in Lisse. archieffoto wim dijkman ferte van 20.000 gulden inge diend. Daarnaast wordt ook de bin nenkant van de kerk niet verge ten. Het godshuis wordt de laatste jaren geteisterd door houtworm. De kerkvloer is in middels al ontdaan van deze houtvreter. Binnenkort wordt het diertje in de houten binten van de koepel bestreden. Voor deze werkzaamheden hoeft geen stellage in de kerk neerge zet te worden. De bestrijding gebeurt via de rondgang in de koepel. De H.H. Engelbewaarders kerk dateert uit 1929. Er is een aanvraag ingediend om de kerk, net als de Agathakerk, op de rijksmonumentenlijst te krij gen. Guyt zegt er niets raars aan te vinden dat straks eventueel de rechter de lokalen in het Noordwijkse basisonderwijs moet verdelen. „Wij denken dat we redelijke argumenten heb ben. En als je daar echt van overtuigd bent, dan moet je er voor gaan. Als dat moet leiden tot een gang naar de rechter, het zij zo." De Wakersduin vindt leegstaande lokalen in De Zeevlam, een rooms-katholieke school, een betere oplossing voor de behoeften van De Duinpieper. „Met Wakersduin en Duinpieper zet je twee groeischolen bij elkaar. De Zee- vlam krimpt al jaren." De huren van de naschoolse opvang en de peuterspeelzaal zijn door de gemeente al opge zegd. Ook het bestuur daarvan, dat grotendeels uit dezelfde mensen bestaat als het school bestuur, onderzoekt nog of het dat juridisch gaat aanvechten. Guyt zegt het in ieder geval raar te vinden dat de huuropzegging voorafging aan het formele be sluit van de gemeente om de twee lokalen te vorderen. Dat is nu nog een 'voorgenomen be sluit', het wordt waarschijnlijk maandag echt genomen. De officiële beroepstermijn van zes weken gaat dan in, maar Guyt heeft onderwijswet houder Smit laten weten uiter lijk eind augustus een besluit te itemen. Dat het schooljaar dan al gaande is, moet de gemeente zichzelf aanrekenen, vindt Guyt. Die presenteerde het hele plan vlak voor de vakantie en wachtte vervolgens lang met de formele stappen. NOORDWUK JOB DE KRUIFF Het bestuur van basisschool De Wakersduin bepaalt binnen een maand of het naar de rechter gaat. De school moet van het Noordwijkse gemeentebestuur komend schooljaar twee loka len afstaan aan De Duinpieper, maar is het daar niet mee eens. Ook het bestuur van de na schoolse opvang en de peuter speelzaal overweegt het verzet tegen de gedwongen verhuizing via de rechtbank voort te zet ten. Noordwijk wil in augustus de klassenverkleining doorgevoerd hebben. De meeste scholen kunnen het nieuwe aantal klas sen kwijt in hun huidige ge bouw. Voor De Hoffenne wordt nieuwbouw in de wijk Vinke- veld voorbereid, voor De Duin pieper dient Wakersduin twee lokalen vrij te maken. Daardoor moeten peuterspeelzaal 't Wa- kertje en naschoolse opvang De Duinrakkers verhuizen naar de dependance van de Northgo scholengemeenschap aan de Duinweg. In de gemeenteraad vond de vereniging voor protestants- christelijk onderwijs, het schoolbestuur van De Wakers duin, weinig gehoor voor haar tegenstand. Voorzitter L. Guyt laat nu juristen van de landelij ke organisatie van protestants- christelijke scholen uitzoeken hoe zijn kansen zijn in een ge rechtelijke procedure. „We gaan natuurlijk alleen in beroep als dat zin heeft. We zijn er niet op uit om alleen maar te vertra gen." 3 Leidsch Dagblad ANNO 1900 Zaterdag 28 Juli ALGEMEEN - Voor eenigentijd werd door een Hol- landsche jongedame het voorstel gedaan tot oprich ting eener Vereeniging voortijdelijke hulp in gezin nen. Zij schreef: Er zijn tal van gezinnen, waar door tijdelijke ongesteldheid der moeder de huishouding in de war loopt. Toch zijn er dunkt me, genoeg meis jes, die zich zoo'n paar maanden heel nuttig kunnen maken, door te komen helpen in een dergelijk gezin. Vooral voor meisjes, die niet altijd in betrekking wil len zijn, of die wel eens een verandering noodig heb ben in plaats van altijd thuis te zijn, zou zoo'n tijde lijke werkkring heilzaam wezen. Ik heb zoo'n idee, schreef ze verder, dat wij, Hol- landsche meisjes, op deze manier heel wat zouden kunnen bijbrengen om in verschillende gezinnen oii de te houden, en dus den vrede er te laten heer- schen. En dan, hoeveel rust zal het niet geven aan de arme zieke moeder. Of, zoo de vader ziek is en d moeder verplicht bij hem te wezen, de kinderen nie overgelaten zijn aan zichzelven. Vroeger had ieder r nog wel eens een ongetrouwde zuster, nichtje of vriendin, die tijdelijk hulp kon verleenen, maar te genwoordig, nu veel jongedames zichzelven een werkkring scheppen, is het getal der jonge meisjes, die eens kunnen inspringen, beperkt. Daarom is er behoefte aan een centraal bureau, waartoe men zich in geval van nood kan wenden. ANNO 1975 Dinsdag 29 juli OEGSTGEEST- De weergoden verlenen tot nu toe hun welwil lende medewer king aan de va kantie-activitei ten voor de jeugd in Oegst- geest, die daar door in de open lucht en onder de stralende zon kunnen plaats vinden. Jolijt dus en bruin worden. Het is mooi om jong te zijn. foto archief leidsch dagblad ALPHEN AAN DEN RIJN - IJsverkopers beleven in deze zomerse tijden gouden dagen. Dat wil zeggen, zolang het mooie weer duurt. Want niet zodra be trekt het azuur weer tot loodgrijs, of ook de verkoop van 'cornetto's' en 'raketten' ondergaat een domper. Toch moet de ijsfabrikant het van juli hebben. In au gustus, zo blijkt uit de statistieken, wordt alweer de helft minder ijs verorberd. Een seizoen-gebonden heid, waar de ijsfabrikanten van los dachten te kun nen komen door de introductie van het gezinspak. Maar dat zelfde 'take home' ijs, is thans de inzet van een heftige concurrentie-slag, waarmee de ijsfabri kanten elkaar dreigen op te vreten, zoals één van hen stelt. Het rijtje van grote ijsproducenten in Nederland is toch al beperkt, sinds enige jaren geleden Ermi, Sierkan, Lich en Davino fusioneerden. Dediep- vriesmarkt wordt momenteel verdeeld door die Davi- no-groep, Okay, Ola, Happy, Caraco en Artic, dat E ropees is georiënteerd, met fabrieken in Brussel, Luik en Dortmund en met in Nederland een distrib tie-keten per provincie. Het hoofddepot staat in de industriewijk in Al- bi phen-west. Jaarlijks, schat regionaal Artic-directeu N.C. Verkleij, passeert zo'n 3,5 miljoen liter ijs de constant op -20 graden C gehouden vrieskelders, als kil tussenstation fungeren, op de weg van de bu tenlandse fabrieken naar de winkels, supermarkter horeca-bedrijven en inderdaad ook nog de ouderwe se ijsventers. Het ijs-verbruik in Nederland bevindt zich nog steeds in stijgende lijn. De gemiddelde jaarlijkse consumptie per Nederlander ligt op 6,5 liter ijs. Overigens een lachertje, als je de cijfers uit Amerik erbij haalt: een gemiddeld verbruik van zo'n 18 ter.... Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leids Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidt Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18