Tatoeage ook voor landrotten Passanten Zomer 2000 iavenmeester raart even niet Drakenbootrace op Oosterduinsemeer Koudekerk 970 Met een afbeelding van Jezus op de rug kregen zeeschuimers niet met de zweep n eigen boot ligt op het droge. „Va- n, daar heb ik dit jaar even geen zin Door zijn met verfspikkeltjes spetterde brilglazen kijkt Hans van eef uit over de dobberende schuiten zijn jachthaven. Zijn hobby is lang, ng geleden zijn werk geworden. )us die hobby, die ben ik kwijt." e 56-jarige havenmeester van Zijl- cht is nu een beetje een landlubber ssen de bootjes. Vroeger, ja toen was j altijd op het water te vinden. Zei- n, 'want ik ben zelf geen motorboot- an'. Het was een logische stap voor jongeling om bootjes te gaan bou- en. Bootjes? Jachten fabriekte hij, in -oorschoten. Ja, dat was mooi. Tot na jftien jaar die werf ermee ophield en in Kleef moest uitkijken naar iets an- ks. >e jachthaven tegenover de Boter- uispolder ligt behoorlijk vol. Zeil- >otjes, motorschepen, van alles wat. eest vaste huurders. Het is sinds de chtiger jaren Van Kleef z'n bestaan, aar helemaal begrijpen doet hij het et: „Dat ligt daar maar te liggen. De ensen varen maar weinig. Op een ?le mooie zondag gaat misschien 35 v ocent varen, de rest ligt er gewoon." ;n simpele zeilboot kost tweede- inds misschien tienduizend gulden, :rekent Van Kleef. Het liggeld is ireeduizend per jaar. Met een scheve imlach:Als je 'm tien keer per jaar ibruikt, dan weet je hoeveel het kost _ïr tochtje." m dat liggeld alleen kan de haven- leester overigens niet leven, zegt hij. )dt zou mooi zijn..." Wat hij nodig - ïeft, is klandizie voor z'n watersport - inkel. En daarvoor zijn weer veel issanten nodig: eendagslogés, die iuw nodig hebben of een dekzeil of ts anders, en daarvoor aankloppen j de mevrouw Van Kleef die over de inkel gaat. et onderkoeld-melancholiek wolkje at om de havenmeester hangt blijft ïaangetast als heel even een klein setje gram bij hem bovenkomt. Want ij heeft niet zoveel passanten als hij iu willen. En dat is de schuld van de imeente Leiden, die de scheepslui iet borden naar de eigen passanten aven lokt. „En op die manier onder lijn duiven schiet." 'eten de dames en heren van de ant genoeg? Dan gaat Van Kleef eer terug naar de grote loods. Daar aan twee forse vletten in de steigers, 'ant het bloed kroop waar het niet lan kon. Vier jaar geleden ging de avenmeester - op kleine schaal - ich weer boten bouwen. Want dat is >ch het allermooiste. „De laatste boot il wel voor mezelf zijn, denk ik." jkïERDAG 29 JULI 2000 m Het l.eidsch Dagbla de publicatiedatum dat mijn zijn beroep te maken heeft. Dat zie je tegenwoordig trouwens nog steeds. Een tatoeage moet vaak iemand hele le vensgeschiedenis in zich hebben. Men sen denken er lang over na. Maar wat echt anders is dan vroeger, is dat iedereen er tegen woordig een kan nemen. Vroeger waren het inder daad alleen de zeelui, de criminelen, de hoeren: een beetje de duistere macho kant. In die tijd vond je nog zo vijf tatoeage-shops op Katendrecht. Die zijn nu allemaal weg, maar tegen woordig zijn het ook de ad vocaten die op het Rapen burg wonen, die een ver siering willen. Je ziet zelfs tatoeages in reclames te genwoordig. Dat had ik vijftien jaar geleden, toen ik met mijn shop begon, nooit kunnen denken." „Ik ben zelf heel vroeg begonnen met kel- tische ontwerpen en tribals. Daar ben ik ook vooral bekend om. Ik deed ze al toen ze nog niet in de mode waren. Soms ko men er zelfs mensen uit Duitsland hele maal naar Leiden toe. Dan rijden ze on derweg zo tien, twaalf vakbekwame colle ga's van me voorbij, die die tatoeage ook heel goed hadden kunnen zetten", zegt Eus. „Maar ik vind het leuk dat die tradi tionele afbeeldingen nu ook weer een beetje opkomen. Ik houd wel van die af wisseling." „Ik heb hier veel voorbeelden. Kijk maar in de boeken... Er zijn toch nog altijd veel maritieme afbeeldingen te vinden", zegt Eus. Hij heeft hele stapels platenboeken en vakliteratuur. Wie zich er een middag je in zou verdiepen, kan zonder proble men de geschiedenis van de tatoeage achterhalen. De fine /me-periode waarin de tatoeëerders - het woord zegt het al - steeds fijner gingen werken: dunne lijn tjes, veel gepriegel. De new wave tijd, de tijd van de tribals... „Kijk, hier heb ik een boek over Sailor Jerry. Een van de be kendste artiesten van deze eeuw. Hij is groot geworden met zeemanstatoeages." Eus heeft hem nooit ontmoet, Jerry Col lins woonde tot zijn dood, in 1973, op Honolulu. Maar uit een van de kasten in zijn shop trekt Eus moeiteloos een plastic plaat tevoorschijn met daarin de afbeel ding van een zeemeermin gesneden. Vroeger gebruikten tatoeëerders deze pla ten veel: ze vulden de lijntjes met zwart en drukten de afbeelding op de huid. „Dit is nou een originele Sailor Jerry", zegt Eus. Een verzamelaarsobject. „Hij was in zijn tijd een van de weini ge tatoeëerders die goed kon tekenen. Zijn werk wordt nog steeds gebruikt. En ik heb ook nog een ta- toeëer-machine van Sailor Jerry. Hij is die apparaten op een gegeven moment zelf gaan maken." Op de valreep komt Eus met nog een aardige zee mansanekdote. Als we nog verder terug gaan in de tijd, enige honderden jaren geleden, zie je dat de zeeschuimers vaak een af beelding van Jezus op hun rug hadden. Dat waren zeelui die aan boord vanwege de dingen die ze uitvraten vaak met de zweep in aanraking kwamen. Tot ze daar op een gegeven moment ge noeg van hadden. Met Jezus op hun rug getatoeëerd, begon niemand meer aan een geseling van zo'n persoon." Al eeuwen grazen hier de schapen Het oude spoelhok ziet het aan Alsof de wereld heeft geslapen Alleen de klok is doorgegaan Moeder gaat de piepers jassen Terwijl vader in zijn oude jas De melkbussen staat te wassen Zoals het vroeger was Het oude spoelhok zag ze gaan De tijd heeft even stilgestaan foto: WIM DIJKMAN tekst: ANTON DIEDRICH Tattoo Eus. „De meeste mensen die bij mij aanklop pen, hebben lang en goed nagedacht. Ik heb namelijk een paar maanden wachttijd, al jaren. Je kunt bij mij niet zo maar in een opwelling bin nenlopen voor een tatoeage." Van crimineel tot rechter, van havenar beider tot kantoorklerk: in elke beroeps groep vind je tegenwoordig rijen mensen die hun vel hebben versierd met een ta toeage. Vaak verborgen, netjes onder een laagje kleding. Nee, dan vroeger. „Jaren geleden zag je ze alleen in de ha vengebieden, bij zeelui", zegt Tattoo Eus, Leidens bekendste tatoeëerder. „Zeemonsters, pin-ups achter het stuurwiel, schepen, ankers, altijd op de onderarmen, goed in het zicht. Want een tatoe age was toen'ook al duur. Vergelijk het maar met een gouden ring. De ta toeage is in Nederland bekend geworden door de zeelieden. Zij kwamen te rug van verre havens met een versiering op hun li chaam." Diq simpele, vaak grove afbeel dingen zie je alleen nog bij de alleroud- sten. Hoewel... „Op dit moment maken we een beetje een opleving mee van old- timer-tattoos", zegt Eus, toch enigszins vergenoegd. „Niet alleen die afbeeldin gen die met het leven op zee te maken hebben, ook de klassieke roos, met een vaandel er door heen. Het ziet er wel be ter uit dan de tatoeages van vroeger. Toen zag je nog wel eens een roos die meer opeen bloemkool leek. De tatoeëer ders van vroeger waren vaak tekentech- nisch niet zo best." - Laatst nog heeft hij een driemaster op ie mands bovenarm gezet. „Een gepensio neerde Katwijker. Altijd op zee gezeten, maar nooit de tijd gehad om die tatoeage te nemen. Nu moest het er maar eens van komen... Zo iemand zoekt toch iets Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen die een bijzondere band hebben met water. Naam: Evert Jongeneel (11) Woonplaats: Leimuiden Beroep: scholier De Schakel, Leimuiden Gezien: op de Oude Wetering Waar ga je naar toe? „Ik ga boodschappen doen bij de Digros en de Schoenenreus in Oude Wetering. Of Eus zelf een echte maritieme tatoeage heeft? Nou nee. Grote grafische afbeel dingen op borst en armen, een mooi por tret van Rembrandt op het ene onder been - „ik kom toch uit Leiden" - en een 'kladblok' op het andere been. „Je moet voordat je professioneel kunt gaan wer ken toch eerst vooral goed oefenen. Deze veer, met al die lijntjes, is de eerste tatoe age die ik ooit heb gemaakt", wijst Eus. „Mijn vrouw heeft er hier op mijn kuit ook eens een geprobeerd en deze is er op gezet door een Samoaan, die ooit op be zoek kwam. Op Samoa gebruiken ze stok jes met daaraan een soort harkje. De puntjes van het harkje worden in inkt ge doopt en dan slaan ze het harkje in je vel. Staat er gelijk een heel blokje... Het voelt alsof je met een zweepje wordt geslagen, anders dan zoals wij het doen. Dan voel je de naald niet, maar meer een branderig ge voel, alsof je een schaaf wond hebt." „Ik heb veel tatoeages, na tuurlijk, maar eigenlijk heb ik ze ook niet. Als ik een overhemd aantrek, zie je er niets meer van", zegt Eus. En dan komt toch weer beroepsethiek om de hoek kijken. „Als hier een knul van 18 binnenkomt voor een tatoeage op zijn hand, dan weiger ik. Om die mensen tegen zichzelf in bescherming te nemen. Maar de meesten die bij mij aankloppen, hebben lang en goed nagedacht. Ik heb namelijk een paar maanden wachttijd, al jaren. Je kunt bij mij niet zomaar in een opwelling binnenlopen voor een tattoo." annet van aarsen Doe je nog meer op het water? „Ik zeil ook. Niet dat ik zelf een zeilboot heb, maar ik ben bij de zeeverkenners. Daar zeilen we in le- lievletten, je weet wel: van die stalen bakken. Ga je nog op vakantie? „Ja, ik ga straks een week op kamp met de scouts op de Kaag. Wat wil je later worden? Bij de marine lijkt me wel leuk. Maar de lucht macht is ook goed. tekst ruud sep foto wim dijkman Teams van achttien per sonen kunnen zich opge ven voor de drakenboot- races die zondag 1 okto ber op het Oosterduinse meer in Noordwijkerhout worden gehouden. Initia tiefnemer is het restau rant Invitation, dat aan het Noordwijkerhoutse meer is gevestigd. Daar vonden ze dat er te wei nig te doen was op en rond de plas en werd be sloten 'The Dutch Dra gons' aan te schrijven, de grootste drakenbootclub van Nederland die niet minder dan 44 teams telt. De organisatie heeft voor de drakenbootraces in Noordwijkerhout tot nu toe vijf aanmeldingen van teams binnengekre gen. Een team moet al peddelend varen in een 12,5 meter lange kano. In de boot zitten achttien peddelaars, die worden opgezweept door een trommelaar en aange voerd door een profes sionele stuurman. De deelnemers aan de wedstrijden in Noordwij kerhout krijgen 's och tends een training en 's middags volgt het toer nooi. Als het drakenboot- festival een succes blijkt, wordt het een jaarlijks te rugkerend evenement. Ga je altijd met de roeiboot naar de overkant? „Nee, ik pak ook wel eens de surfplank. Je kan ook verderop met de pont, maar dat is minder leuk. En dan moet je ook beta len. Je hebt ook een surf plank? „Ja, een oude waarmee ik alleen ga peddelen en ook een nieu we waarmee ik echt kan surfen. Aan die surfplank ber ke van der toolen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17