Veiligheid HSL-tunnel is in orde 'Je blijft bezig met sloten dichtdraaien' 'Goed om bezem door club te halen' Volksuniversiteit Leiderdorp vreest ruimteprobleem Mtentir M" Regio/Rijn Veenstreek Buurtpreventie 1ATERDAG 29 JULI 2000 Bewoners A. de Jongstraat maken het inbrekers moeilijk SASKIA BUITEtAAR Niemand zit op een inbraak te wachten, maar sommige mensen maken het de snel- krakers wel heel makkelijk, weet Dick de Vaal uit de Alphense Alida de Jongstraat. Als coördinator van de eerste straat in Al phen waar aan buurtpreventie wordt ge daan, kent hij alle 53 huizen én hun in- braakgevoelige plekken. Niet dat de bewo ners nu wat van hun buurman hoeven te vrezen. Integendeel, De Vaal doet er alles aan om inbrekers te weren. De wijk heeft namelijk een naam hoog te houden: sinds halverwege jaren '90 is er geen boef meer binnengekomen. Bij alledrie de ingangen naar het woon- wijkje aan de rand van Ridderveld staat een felgekleurd bord: Attentie Buurtpreventie. Bijna alle huizen hebben een sticker met die kreet naast hun voordeur. Of het inbre kers afschrikt, betwijfelt De Vaal. „Auto-in braken worden hier nog wel gepleegd, dus er lopen criminelen door de buurt", rede neert hij. Maar de aandacht voor het on derwerp heeft in de wijk wel voor een men taliteitsverandering gezorgd. Huizen zijn beter beveiligd en voorzien van degelijke sloten en de meeste mensen houden een oogje in het zeil wanneer iemand voor een tijdje van huis gaat. Zelf heeft De Vaal zijn patiobungalow voorzien van drie sloten op de voordeur, de schuifpui en het keukenraam. Bij het bo- venlichtje aan de straatkant moet een sta len stang voorkomen dat ongewenste gas ten binnendringen. Hij kent inmiddels alle voordelen van dievenklauwen, de knip, het driepuntsslot en sleutels met codes die niet eenvoudig zijn na te maken. Maar er zitten ook nadelen aan een goed beveiligd huis, zegt de veiligheids-expert van de wijk. „Je blijft bezig met sloten dichtdraaien." Hij heeft de moeite er graag voor over, want uit de inbraak-statistieken die hij zelf bijhoudt blijkt duidelijk de omslag die plaatsvond in de loop van de tien jaar dat de wijk nu bestaat. Door toeval of pech was het het eerste jaar al drie keer raak. „Ze lichtten gewoon de hele schuifpui eruit, het materiaal was ondeugdelijk." De Vaal en zijn vrouw hebben ooit ook zelf de ellende meegemaakt van overhoop gehaalde kas ten en vreemde sporen in de slaapkamer. In 1992 legde hij contact met de politie, waar hij voortaan elk halfjaar gegevens over inbraak en vandalisme verzamelde. Hij zorgde er bovendien voor dat de aannemer de slechte onderdelen van de schuifpuien verving. De wijk stond meteen achter zijn initia tieven. Volgens buurtgenoot Jan Elsinga komt dat doordat de tegenslag in het eerste jaar de bewoners veel met elkaar in contact bracht. De opgerichte vereniging van huis eigenaren telt 46 leden, van de 53 huishou dens. „De contacten waren in die tijd wel erg innig", zegt Elsinga nu. Er werd zelfs een Lief en Leed-commissie opgericht die geboortes, huwelijken, ziekte- en sterfge vallen afloopt. „Daardoor ontstonden ook conflicten, want je komt dan erg dicht bij mensen op hun huid. Nu is het veel moei lijker om nieuwe bewoners bij de vereni- Of het gekleurde bord inbrekers afschrikt betwijfelen Dick de Vaal (links) en Jan Elsinga. Maar feit is dat er de afgelopen jaren niet meer is ingebroken in de Alida de Jongstraat in Alphen aan den Rijn. FOTO TACO VAN DER EB ging te krijgen. Of om ze op oudejaars avond met een oliebol de straat op te krij gen. Ook de straatfeesten en buurtbarbe cues verwateren een beetje." Dat geeft niet, vindt Elsinga, als mensen maar wel blijven melden wanneer het niet pluis is in de wijk. „Je hebt hier natuurlijk ook Einzelganger. Maar de meeste mensen vertellen het hun buren als ze met vakantie gaan of bellen aan als er een raam open staat." Toch valt er nog veel te verbeteren aan het gedrag van de bewoners, laat De Vaal zien tijdens een wandeling door zijn buurt. „Ramen en deuren moeten goed zichtbaar zijn en niet worden verstopt achter hoge struiken zoals hier", wijst hij. Dat geldt ook voor de ommuurde patio's. Als deze strui ken niet gesnoeid worden, kan iedereen ongezien en op zijn gemak de bosjes in duiken om over de muur te klimmen Hij wijst op een ladder die tegen een ge vel staat. „Veel mensen weten niet waar ze die moeten laten en leggen hem op het dak. Dan is een inbreker natuurlijk zó bin nen. Leg hem aan de ketting, is mijn tip." Zijn getrainde oog ziet direct welke slaap- en badkamerramen niet open zouden moeten staan. „Je kunt het je soms moeilijk voorstellen, maar een inbreker is via de re genpijp, het afdak bij de voordeur of de ga rage in een wip bij dat raam. We hebben het hier meegemaakt dat iemand klaar stond om de hor open te snijden en onver wachts toch iemand thuis trof. Dat zijn heel vervelende situaties. Door logisch na te denken en simpele maatregelen te ne men, kun je veel ellende voorkomen." iVrandweer geeft positief advies: jnf)e Regionale Brandweer Rijnland geeft een positief ad- li' ies over de veiligheid in de toekomstige HSL-tunnel. )at meldt de afdeling preventie in een brief aan de ge- ïeenten Leiderdorp en Rijnwoude. Dit betekent dat de reg vrij is voor een bouwvergunning voor de start- et chacht in de Leiderdorpse Bospolder. De verwachting is at Leiderdorp deze vergunning medio augustus ver- ;ent. wee maanden geleden zag het ?.aar nog niet naar uit. Burge- ïeester Zonnevylle van Leider- e orp eiste ook namens zijn col- [a :ga Boelen van de andere 'tun nelgemeente' Rijnwoude meer uidelijkheid over de veiligheid I ij calamiteiten. „Voor negentig rocent is die er, maar we mis- en er nog tien. Als die helder- eid er niet komt, dan komt er pen vergunning", dreigde hij. Belangrijkste punt van zorg jan de 'HSL-burgemeesters' iras de afvoer van reizigers in ieval van een ongeluk. Kunnen Je hulpverleners de tunnel in, het mogelijk de slachtoffers af e voeren en zijn er voldoende Suchtroutes voor de passa- jiers, zo vroegen zij zich af. woor ons is het advies van de randweer maatgevend", gaf onnevylle daarbij aan. Dat advies is er nu. „In prin- 'ipe zijn we eruit", verklaart C. an der Meyden van de Regio- ale Brandweer Rijnland. „De fdeling preventie heeft alle vei- gheidsaspecten uitgebreid te en het licht gehouden. Er is ink heen en weer gepraat, vant veiligheid kost nu een- ïaal geld. Maar iedereen is nu tevreden. Wij nemen een posi tieve grondhouding in. Het wachten is alleen nog op het eindoordeel van de Veiligheids commissie, die alle regionale concepten aan elkaar gaat toet sen. Want we hebben met el kaar afgesproken dat er één vei ligheidsconcept moet komen, vanaf de grens, als de trein het land binnenkomt, tot aan het eindpunt in Amsterdam." De gemeenten Leiderdorp en Rijnwoude reageren nog wat voorzichtig op het nieuws van de brandweer. Omdat ze het advies gisteren op hun bureau aantroffen, hebben ze het nog niet goed kunnen bestuderen. „Maar het is zeker een stap in de goede richting", aldus een voorlichter van Leiderdorp. De procedure voor de bouw vergunning voor de start schacht in de Bospolder begint volgende week. De verwachting is dat deze voor het einde van de maand wordt afgegeven. Daarna duurt het zeker nog tot maart 2001 voordat het boren begint. Een medewerker van Rijnwoude verwacht de eerste vergunningaanvraag voor de tunnel pas eind dit jaar. Die gaat dan over de vluchtschacht bij rijksweg 11. eijsASKIA buitelaar Het is goed om af en toe een bezem door zo'n club te halen, zegt oud-voorzitter W. Verveld van de Alphense Dierenbe scherming. De onrust die daar is ontstaan door een conflict tussen het nieuwe bestuur en een groep vrijwilligers klinkt haar bekend in de oren. „Vrij willigers denken vanuit hun gevoel, bestuursleden vanuit hun verstand. Dat botst." De vrijwilligers protesteren tegen de snelle veranderingen* bij de dierenbescherming en tegen de slechte communicatie daarover. Dertien zijn er in middels om die reden ontsla gen of zelf opgestapt Het be- Oud-voorzitter Dierenbescherming Alphen: stuur weerlegt alle kritiek. Volgens Verveld zijn de snel le veranderingen niet het pro bleem. „Ze moeten zich aan de regels gaan houden, dat is wat hen dwarszit. Het is verboden om dieren thuis op te vangen, tenzij ze heel oud en ziek zijn. Anders moeten ze naar de 24- uursopvang bij Voshol aan de Oostkanaalweg." Volgens de vrijwilligers is de opvang daar onvoldoende. Verveld bestrijdt dat. „Ze krijgen eten en drin ken en hebben een hok. De vrijwilligers doen echter liever wat zij denken .dat goed is: thuishouden. Dit speelde in mijn tijd ook al, daarom ben ik opgestapt" Dierenarts E. Gravenland die samenwerkt met de dierenbe scherming, merkt duidelijk dat er interne problemen zijn. „Het verloopt allemaal veel moeizamer, vooral omdat de dierenauto 's avonds nauwe lijks rijdt. Het is jammer dat mensen die zich jarenlang i zetten, nu gefrustreerd raken. Maar of het nieuwe bestuur daar veel aan kan doen. In elke club gaat het nu eenmaal met golfbewegingen." Ze betwijfelt ten zeerste of een asiel in Alphen te realise ren is door het bestuur, vanwe ge de hoge kosten. „Die blijven nu binnen de perken, doordat er veel thuis wordt opgevan gen. Voor jonge katjes is dat ook het beste. In een pension is de opvang niet heel de dag gewaarborgd." LEIDERDORP» ERIC WENT Als Sjelter begin volgend jaar het huur contract met de Leiderdorpse Volks universiteit (LVU) niet verlengt, ont staat een groot probleem. „Dan moe ten we ons cursusaanbod drastisch te rugschroeven", voorspelt LVU-voorzit- ter W. van der Groen. Na de zomer zet Sjelter op een rijtje welke activiteiten wel en niet in het sociaal-cultureel centrum thuishoren. Voorzitter H. Langenberg kan niet beloven dat er daarna nog ruimte is voor de LVU. Sinds 1994 heeft de Volksuniversiteit onderdak in Sjelter. De LVU huurt daar een kantoorruimte en maakt op vaste dagen gebruik van de zitkuil, de gymruimte en verschillende leslokalen voor creatieve cursussen als boetseren, volksdansen en yoga. „Ik denk dat wij het centrum doordeweeks voor de helft tot driekwart vullen", schat LVU- voorzitter Van der Groen het huidige gebruik in. Maar hoe lang nog, dat is de vraag. Volgens Sjelter-voorzitter Langenberg staat het namelijk niet vast dat het huurcontract met de LVU na volgend jaar nog wordt verlengd. Het sociaal-cultureel centrum gaat re organiseren. „En het kan goed zijn dat er dan geen ruimte meer is voor de Volksuniversiteit", blikt bestuursvoor zitter H. Langenberg daarop vooruit. De uitspraak komt op het moment dat de Leiderdorpse Volksuniversiteit (LVU) juist hard op zoek is naar extra ruimte om het aanbod van creatieve cursussen overdag uit te breiden. „Die vraag komt vooral van actieve vutters, een groep die in Leiderdorp steeds groter wordt. Daarom kijken wij conti nu rond naar een geschikte locatie. Maar die is er niet", verzucht LVU- voorzitter Van der Groen. Het oude pand van Gading aan de Hoogmadeseweg had soelaas kunnen bieden, maar dat wordt medio sep tember een school voor de asielzoe kers bij Driegatenbrug. Van der Groen: „Jammer, want toen de gemeente ons een paar maanden geleden vroeg of wij naar de Hoogmadeseweg wilden verhuizen, waren wij meteen enthou siast. Dan zouden we ons cursusaan bod namelijk wél kunnen uitbreiden. Er lagen zelfs al plannen om daar een soort ontmoetingsruimte te maken en een intemet-café. Maar nu zijn we dus weer weer terug bij af." De LVU verwacht op de lange ter mijn gered te zijn met een eigen ruim te in het nieuwe dienstencentrum. Dat komt volgens het concept-masterplan aan de Van Diepeningenlaan, ter hoogte van de huidige Rabobank. „Als dat niet te veel het imago krijgt van een ouderencentrum, dan willen wij daar graag aan meedoen", aldus Van der Groen. Hij hoopt dat Sjelter vóór die tijd het huurcontract met de LVU niet opzegt: .Anders moeten we snoeien in ons aanbod, want een alternatieve locatie is er niet." Binnenkort gaat hij praten met het bestuur van Sjelter, om duide lijkheid te krijgen: „We plannen bijna een jaar vooruit. Daarom is het zaak dat we heel snel weten waar we aan toe zijn." h j.Naam: Ton Tetteroo [.Leeftijd: 55 sBeroep/functie: kapper in )egstgeest lurgerlijke staat: gehuwd ■e Voonplaats: Leiderdorp Viens haar zou u graag eens mder handen nemen? r is er nou een op tvdie ziet r niet uit. Eh, ze was gast- 31 rouw in het programma De 0( lijdende Rechter en heeft sinds ;ort een eigen quizprogramma. )h ja, Mieke van der Weij. Die iet er echt niet uit. Absoluut 3|ingeknipt haar, met aan de oorkant lange plukken haar (pie ze met een hoop haarlak chter haar oren probeert te toppen. Echt wat je noemt een loe-het-zelver. Als ik die zou nippen, zou ik het een stuk 9 orter, luchtiger en spontaner ,g taken. Vl Velk beroep zou u nooit willen \ebben? lelkboer zijn. Langs de deuren aan, in weer en wind buiten noeten zijn. Vooral in de win- ermaanden, als je door al die Irek heen moet. is uw held(in)? k denk dat ik hier moet zeggen: eo Beenhakker. Vanwege de oelheid, vastberadenheid en ust waarmee hij zijn mensen an beïnvloeden. Vaar komt u liever niet? )p het strand. Te veel zand. En lis het mooi weer is: te veel nensen. Wat zou u doen met een mil joen? Ik zou blijven doorgaan zoals ik nu leef. En een paar leuke din gen kopen. En de mensen om me heen verwennen. Waaraan bent u verslaafd? Aan mijn gezin. En aan mijn vrije tijd. Onschuldig ja, haha. Ik rook niet, ik drink niet en ik ga niet vreemd. Wat wil je nog meer? Welke muziek moeten ze draai en op uw begrafenis? Pianomuziek van Erroll Gard ner. En het nummer Een vader, Een zoon - of zoiets - van Ben ny Neyman. Dat is bij de dood van een collega van mij ge draaid en dat heeft veel indruk op me gemaakt. De zoon van die man sprak eerst en toen werd dat lied gedraaid. De tekst gaat over een een zoon die ont dekt hoe 'ie van zijn vader hield. Waar heeft u zich de afgelopen week over opgewonden? Over dat meisje dat onlangs is vermoord natuurlijk, Maartje Pieck. En dat je dan gelijktijdig in de krant leest dat een pedo fiel vervroegd wordt vrijgelaten uit de gevangenis. Bent u voor of tegen een (open bare) registratie van pedofielen? Ik ben bang dat door zoiets meer agressie ontstaat. Zelf heb ik een keer meegemaakt dat er een meneer op de camping stond, die als pedofiel herkend en aangewezen werd door een plaatsgenoot. Vanaf dat mo ment had die man geen leven meer op die camping. Ik vind dat als iemand ergens voor ge straft is hij daarna weer een normaal leven moet kunnen oppakken. Openbare registratie van pedofielen vind ik dus een heel angstig idee. Die mensen kunnen nergens meer heen. Ik vind overigens wel dat pedo fielen die de fout in gaan goed gestraft moeten worden. Hoe ziet u favoriete vakantie er uit? Naar mijn caravan gaan in Zeist. In de zomer dan. Het eni ge dat ik daar hoef te doen is grasmaaaien. Voor de rest ga ik dan lekker veel fietsen. En in de winter wil ik graag een paar weken naar een warm land. Explosie van kracht voorschoten Het was voor de 36ste keer dat de Warmondse veehandelaar G. van Dam gister middag de kortebaandraverij van Voorschoten live meemaakte. „Vanaf mijn 18de ben ik al van de partij. Niet om geld te verdie nen, maar om de sfeer te proe ven. En om te genieten van al die krachtsexplosies op zo'n korte af stand. Want als je voor de poen gaat, dan verdwijnt de liefde voor de sport. Ik zie het elke keer weer. Gemopper en gescheld langs de kant. Die pikeur heeft houten klauwen, hoor je dan. Dat gaat mij te ver. Dan ben ik liever geen speler." Gelukkig voor het Comité Paardesport Voorschoten dach ten niet alle 3000 bezoekers langs het parcours aan de Prins Bemhardlaan er zo over. Overal waren de gele formulieren van de Totalisator te zien en er werd door veel toeschouwers driftig meegeschreven. Secretaris J. Waaijer was dan ook een tevre den mens. Een deel van de op brengst van de Totalisator komt immers bij zijn organisatie te recht. Ook het deelnemersveld stemde hem tot tevredenheid: „We hadden 36 aanmeldingen, en na loting zijn er 28 sterke kor- tebaandravers overgebleven. En dat is heel wat anders dan vorige week in Stompwijk, toen 19 van de deelnemers zelfs nog nooit op een kortebaan gelopen hadden." Onder de deelnemers bevond zich ook pikeur Ruud Pools, een crack in de draf sportwereld en in 1998 voor het laatst winnaar in Voorschoten. Voor de 5-jarige Wiebe uit Leiden was hij op voorhand de grote favoriet. „Nee, niet omdat het mijn vader is. Maar omdat hij een gouden helm heeft. Daarom!" Zijn favorietenrol - ook het spelend publiek dichtte Pools met Braque Mourotais de beste kansen toe - maakte hij niet vol ledig waar. In de finale werd hij net verslagen door Kim van Leeuwen, gereden door Cees Im- ming. De gouden helm hielp net niet genoeg. FOTO HENK BOUWMAN Voorzitter van Winkelstad treedt na een maand al af ALPHEN AAN PEN RUN SASKIA BUITELAAR De onlangs aangetreden voorzitter van winkeliers vereniging Winkelstad in Alphen aan den Rijn, Wim Breukel, is afgetreden. Hij vindt dat hij voor zijn benoeming bij een aantal leden van de ver eniging onvoldoende draagvlak kreeg, staat in een korte persverklaring. Wie de nieuwe voorzitter wordt is nog niet bekend. Daarover beraadt het alge meen bestuur van Winkel stad zich. De 59-jarige Breukel be gon vorige maand met zijn nieuwe functie. Hij volgde Greet Brussen op, die vier jaar voorzitter is geweest. Het bestuur be treurt zijn vertrek, maar heeft respect voor zijn be weegredenen. Zowel Breukel als ande re bestuursleden was on bereikbaar voor een reac tie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15