'De kerk is geen relatiebureau' Geloof Samenleving Kerken krijgen helft energieheffing terug Verloop Camp David terug te voeren op Numeri ZATERDAG 29 JULI 2000 VANDAAG j; 140 jaar geleden, op 29 juli 1860, werd bekend dat in Syrië duizenden juli christenen waren vermoord. De schuld __J lag volgens Westerse mogendheden bij de Turken die de scepter zwaaiden in het naar onafhankelijkheid strevende Syrië. Volgens de Turken was de moordpartij te danken aan oude ve ten tussen Maronieten en Druzen. Maronieten zijn Arabische christenen, met een geschiedenis die te ruggaat tot de zevende eeuw. Druzen zijn officieel islamieten, maar vormen een aparte groep binnen de islam. Zij geloven onder meer in zielsverhuizing of reïncarnatie. Op 29 juli is het de feestdag van de heilige Beatrix van Nazareth. Deze kloosterlinge uit de dertiende eeuw schreef het nu oudste bekende Nederlandsta lige mystieke proza, waarin ze uitlegt hoe iemand in zeven stappen tot de enige 'Liefde' (tot de Heer) kan opklimmen. q n Vandaag 106 j aar geleden, op 30 juli OU 1894, stierf in Oxford de invloedrijke Brits JULI essayist en kunstcriticus Pater Walter Horatio. Hij introduceerde het begrip Tart pour l'art', ofwel kunst die niet met een doel gemaakt werd, maar omdat het kunst was. Met an dere woorden: kunst omwille van de kunst. Eeuwen lang had de kunst in dienst van de kerk en/of de machthebbers gestaan. De l'art pour Tart-doctrine werd al snel als immoreel veroordeeld, maar heeft ook in de twintigste eeuw veel invloed gehad. Op een 30ste juli in het jaar 303 werd de heilig ver klaarde martelares Julitta van Caesarea gedood. De ze rijke Romaanse vrouw verloor eerst haar kapitaal en werd vervolgens vanwege haar geloof in Jezus veroordeeld tot de brandstapel. Langs zeven Leidse kerken leiden Zeven Leidse kerken met historische allure zijn zaterdag 5 augustus open voor bezichtiging. In elk kerkgebouw is die dag iets bijzonders te zien of te beleven. In de Hooglandse Kerk wordt het originele, vier eeuwen oude uurwerk tentoongesteld. De Lutherse Kerk zet zijn negen schilderijen, met taferelen uit het Paradijs tot het Laatste Oordeel, in de schijnwerpers. In de Marekerk klinkt orgel- en trompetspel, en in de Hartebrugkerk zingt het eigen koor. Een routekaartje langs deze en de andere drie historische kerken van Leiden, de Waalse Kerk, de Lok- horstkerk en de Pieterskerk, is vanaf 9.45 uur te verkrijgen bij de twee vertrekpunten. Dat zijn het Modelbouwmuseum (vanaf 9.45 uur) en Stadscafé Van der Werff. De kerken openen hun deuren om 10.00 uur. Leerhuis jodendom in Hoofddorp hoofddorp Ook dit seizoen vindt weer een leerhuis plaats in Hoofddorp over de verhouding tussen het jodendom en het christendom. De commissie Kerk en Israël wil hiermee het in zicht in het jodendom en het christendom verdiepen. Het pro gramma behelst drie avonden over 'Het jodendom en de wes terse cultuur' (26 oktober, 16 november en 18 januari) en twee avonden over 'Het beklag Gods' (15 februari en 15 maart). Alle bijeenkomsten vinden plaats in de consistorie van de Markt - pleinkerk, en beginnen om acht uur. De kosten bedragen 7,50 gulden per keer of 30 gulden voor het hele seizoen. Meer infor matie bij F. Visser, 023-5614621. den haag anp Kerken kunnen bij de belasting dienst de helft terug krijgen van de zogenoemde regulerende energie belasting (REB), een heffing op gas en licht. Het mi nisterie van financiën heeft de regeling hiervoor bekendge maakt. Bij de teruggaafregeling gelden dezelfde normen als bij de vrijstelling voor onroerende- zaakbelasting. De regulerende energiebelas ting heeft tot doel burgers en bedrijven aan te zetten tot zui niger gebruik van energie. Te genover deze belasting dienen lagere lasten voor burgers en bedrijven te staan in de vorm van lagere premies of belastin gen. Instellingen van levensbe schouwelijke aard profiteren niet of nauwelijks van die las tenverlichting en hoeven nu dus minder te betalen. Woordvoerder A. Noordsij van de afdeling kerkelijke ge bouwen van de Commissie In terkerkelijk Contact in Over heidszaken, is blij te zijn dat kerken nog maai' de helft van de energieheffing hoeven te be talen. Wel hadden de kerken volgens hem ingezet op een volledige compensatie. Maar dat was politiek blijkbaar niet haalbaar, aldus Noordsij. Bedrijven hebben volgens hem wel de mogelijkheid om een groot deel van de energie heffing terug krijgen, omdat ze de afdracht via de BTW kunnen verrekenen. Noordsij zei teleur gesteld te zijn dat de kerk geen soortgelijke plaats meer bij de overheid inneemt. Of Michael Elkins nog leeft en nog in Jeruzalem woont, weet ik niet. Wel weet ik nog dat de oud- -correspondent voor de BBC jaren geleden een hartverscheurend stuk schreef over de tijd vóór dat Israel in de Zesdaagse Oorlog van 1967 de bestandslijn uit de 1948-oorlog, die de stad verdeelde, ongedaan maakte. Elkins vertelde hoe hij tijdens de Jor daanse bezetting van Oost-Jeruzalem vaak naar de andere kant van de grens had staan kijken en zich had afgevraagd hoe het daar was. Zijn artikel was een aanklacht tegen de hardvochtigheid van Zde Arabieren tegenover de gevoelens van joden. Tussen 1948 en 1967 hadden joden geen LIJ toegang tot hun heilige plaatsen. Een aanzienlijk deel van de 58 eeuwenoude synagogen in de Oude Stad werden afge broken op bevel van koning Hoessein en X joodse grafstenen werden gebruikt voor de aanleg van wegen en de bouw van latrines. Na Israëls overwinning in 1967 werden de heilige plaatsen toegankelijk voor ie- dereen, ook voor joden. Met uitzonde- i^\ ring van de Tempelberg met de Al Aksa- en de Omar-moskee. De rabbijnen heb- ben de toegang tot de Tempelberg ver- boden omdat de tempels die koning Sa- lomon en koning Herodes bouwden, er stonden. In het hart van de tempels bevond zich I— het heilige der heilige. Betreding door GQ het land niet voor u verdrijft, dan zullen zij, die gij van hen zult overlaten tot doornen zijn in m ogen en tot distelen in uw zijden zijn en zullen u vijandig zijn in het land, waarin gij zult wone: (Numeri 33:55)." Anders dan in de Verenigde Staten, Australië er Nieuw Zeeland is gebeurd, heeft Israël de oor spronkelijke bewoners niet uitgeroeid en is Nu meri 33:52 in 1948 niet nagevolgd. Wat de ellen er voor de Palestijnen niet minder op heeft maakt. De tweede motor was de seculiere, en de brand] stof daarvoor is de wens tot zelfverdediging. De seculiere zionisten - de overgrote meerderheid van de zionisten - willen zich teweer kunnen stellen tegen elke vorm van moorddadig antise mitisme. Of Israël nu wel of niet is beloofd door een God die wel of niet bestaat en die wel of niet heeft g< zegd dat het in land in bezit moet worden geno men, interesseert ze niet. Het joodse volk heeft een staat nodig waarin het zich kan verdedigen zodat het veilig kan zijn. Over die veiligheid heeft Barak het. Als hij al wat er in Numeri staat, heeft hij dat in Camp Di vid genegeerd door zijn concessies ten aan van Jeruzalem. Was hij oprecht daarin of wist h van tevoren dat Arafat het onmogelijkezou blij ven eisen: soevereiniteit over heel oost-Jeruza- lem inclusief de OudeStad? Misschien wel, schien niet. Feit is dat zijn aanbod tot overdrac van delen van Jeruzalem de mogelijkheid in zie heeft de mislulcking van Camp David toch in ee vredesakkoord om te zetten. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Droog en flinke perioden met zon. In het uiterste zuiden soms nog wolkenvelden. Middagtem- peratuur tussen 16 en 20 gra den, in de buurt van Oslo tot 25 graden. Zweden: Vrij veel zon en droog. Zondag meer stapelwolken en kleine kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Finland: In het noorden zon en droog, in het zuiden meer wolken en van tijd tot tijd een regen- of on weersbui. Maxima tussen de 20 en 24 graden. Denemarken: Tamelijk veel wolken en vooral zaterdag nog enkele buien. Maxi ma ongeveer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en vooral za terdag buien. Zondag in het zui den droog en wat meer zon. Mid dagtemperatuur van - 16 graden in Schotland tot 23 in het zuid oosten. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en vooral in de middag steeds kans op een regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar 's mid dags ook stapelwolken en enkele buien met onweer. Zondag in het westen waarschijnlijk droog. Maxima van 18 graden langs Het Kanaal tot 23 graden in het oos ten. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en al leen in het westen en noorden soms nog een enkele bui. In het Rhne-dal zaterdag kans op de Mistral. Middagtemperatuur van 22 graden in het noorden tot 30 bij Perpignan. Spanje: Overwegend zonnig en warm. Middagtemperatuur veelal tus sen de 32 en 40 graden, langs de Golf van Biskaje ongeveer 23 graden. Portugal: Droog en veel zon, bij maxima aan zee tussen 25 en 30 graden, landinwaarts ruim 35 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig en droog. Maxima rond 32 graden. Marokko: Zonnig en droog, met aan zee een stevige noordoostenwind. Maxima rond de 30, landin waarts veel hoger. Tunesië: Zonnig, droog en warm. Maxima aan zee net boven de 30 garden, landinwaarts tot 40 graden. Madeira: Perioden met zon en waarschijn lijk droog. Maxima ongeveer 25 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur dicht bij de 30 graden bij een stevige noordoos tenwind. Duitsland: Wisselend bewolkt en steeds kans op een regen- of onweers bui. Maxima tussen 20 en 24 graden. Oostenrijk: Af en toe zon, maar vooral in het noorden ook kans op buien, met onweer. Middagtemperatuur rond 22 graden, in het zuiden wat warmer. Zwitserland: In het noorden wolkenvelden en van tijd tot tijd regen of een bui. In Wallis en Tessin meest droog en geregeld zon. Maxima in het noorden rond 20 graden, in het zuiden net boven de 25. Polen: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het oosten zware onweersbui en, met hagel en grote hoeveel heden neerslag. Middagtempera tuur rond 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd stevige (onweers)buien, zaterdag in Slowakije soms met veel neerslag. Middagtempera tuur rond 20 graden, zondag in Slowakije weer wat warmer. Hongarije: Zaterdag meest bewolkt en voor al in het noorden stevige on weersbuien. Zondag veel droger en geleidelijk wat zon. Middag temperatuur rond 23 graden. Italië: Droog met alleen in het noorden 's middags stapelwolken In het zuiden ronduit zonnig. Middag temperatuur van 28 graden in het noorden tot 32 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zonnig, droog en warm. Zaterdag op Corsica misschien een flinke noordelijke wind. Middagtempe ratuur tussen 28 en 33 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Maxima aan zee net boven de 30 graden, landinwaarts zaterdag nog rond 40 graden, daarna iets minder extreem. Malta: Veel zon en droog. Middagtem peratuur rond 32 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en snoeiheet. Maxima aan de stranden rond 35 graden, landinwaarts veelal boven de 40. Weerrapporten 280717 u ZONDAG 30 JULI 2000 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.28 •16.01 03.01 15.34 Laag 11.45 00.00 11.26 23.41 MAANDAG 31 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.01 Zon onder 21.30 Maan op 06.06 Maan onder22.03 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.19 16.51 03.52 16.24 Laag 00.05 12.40 23.46 12.21 21 15 22 14 21 15 20 14 22 14 21 14 22 14 23 14 26 16 23 14 21 14 35 23 20 13 18 15 26 18 17 11 26 14 36 26 26 14 L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Ti vrijdag van 8.30 tot 17 Maandag 071-51 143 545 bewolkt W warmtefront AS* ragen koufront opklaringen &K» hagel L lagedruk mist windrichting l"l hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -10°0- hed0 pasca) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) Klein Schiphorst (adjunct) chef redactie kunst chef sportredactie chef redactie Regio Leiden bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken abonnements- geld, ontvangen 1,- korting pi n 0,8Lcl LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte og hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting11' van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. V( y, 27 18 0.0 - 18 0.0 25 14 0.0 20 13 7.9 33 15 0.0 27 20 0.0 32 18 0.0 37 23 0.0 23 16 4.0 24 15 0.0 24 20 0.0 15 13 1.0 35 0.0 17 13 0.0 19 12110.0 27 15 lo.O 26 15 0.1 34 26 0.0 8 0 0.0 N H U I Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Alleenstaande vrouwen branden kaarsje voor man Uur samen stil zijn in De Tiltenbergj In spiritueel centrum wordt el ke maandag de kapel openge steld voor een open meditatie. De bijeenkomst begint met een korte inleiding. Aansluitend wordt tweemaal twintig minu ten gemediteerd, afgewissey, met tien minuten loopmedi1ri tie. Wie mee wil doen, die0 contact op te nemen met Adi| Mansholt (0252-517044). Tiltenberg is gevestigd aai Zilkerduinweg 375 in Vogelea zang. Elk jaar zijn er rond 26 juli, de naamdag van Sint Anna, vieringen in de kerk van het Noord-Brabantse Molenschot. De kapel dient op deze dagen als bedevaartsoord. Bezoeksters die hier op deze dag een kaars opsteken, zouden binnen het jaar hun 'manneke' moeten ontmoeten. De naamdag wordt verder dit weekeinde gevierd met een jaarmarkt en een kermis. molenschot patrick meershoek 'Anneke zorgt voor een manne ke', spreekt de volksmond ge moedelijk in Molenschot. Een beetje oneerbiedig ook, want de koppelaarster in kwestie heet voluit Sint Anna. Anna neemt als moeder van Maria een voor aanstaande plaats in tussen de rooms-katholieke heiligen. Ze is beschermvrouwe voor kinder loze en zwangere vrouwen. Uit waardering voor haar goede werken zijn overal in het land kapellen voor Anna ge bouwd. De kapel in het Noord- Brabantse Molenschot (ge meente Gilze en Rijen) stamt uit de zestiende eeuw en heeft een eeuwenoude traditie in de verering van de naamgeefster. Hier worden elk jaar rond 26 ju li, de naamdag van Sint Anna, speciale vieringen gehouden. De kapel op het pleintje dient op deze dagen als bedevaarts oord, want het gebruik wil dat wie hier dan een kaars opsteekt in de kapel, binnen het jaar een partner ontmoet. En dus ko men er elk jaar tientallen al leenstaande vrouwen van hein de en verre naar Molenschot om Anna om hulp te vragen. Kitty en Nellie zijn uit Breda komen fietsen, vertellen ze bij de ingang van de kapel. Het be zoek betreft een oude afspraak, legt Kitty uit. ,,Een jaar geleden las ik in de krant een verslag de kapel v van de bedevaart. Ik heb toen met Nellie afgesproken om hier dit keer samen heen te gaan." De vrouwen zijn beide ge scheiden, maar hebben het ge loof in een gelukkige liefde niet verloren. „Ik zou het leuk vin den om iemand tegen te ko men", vertelt Nellie. „Maar ik ben niet wanhopig op zoek. Als het er in zit, mag het van mij. Je kunt die dingen niet forceren." Het bezoek aan de kapel is voor de vrouwen onderdeel van een dagje uit. Eerst wordt een kaars aangestoken, daarna is er tijd voor een fietstocht door de bossen. Nellie: „Vanavond gaan we naar de mis in de kerk. Ik vind het een beetje raar om hier alleen even snel een kaars aan te steken. Dat lijkt op half werk". Kitty knikt. „De grote drukte komt zaterdag en zondag. Dan is er ook een jaarmarkt en een kennis in Molenschot. Maar dat is toch iets anders. Als je dit se rieus neemt, moet je ook echt op de naamdag zelf komen. Al leen dan heeft het werking". Pastor M. van Kooten verze kert dat 'het werkt'. Althans, de kerk heeft in het verleden daar over geregeld bericht ontvan gen. Maar de Anna-verering moet daarom zeker niet wor den opgevat als een rooms-ka tholieke relatiebemiddeling, al dus de pastor. „Ik ben blij met de belang stelling voor Sint Anna, in die zin dat de mensen uiting kun nen geven aan hun verlangen naar een leven met een partner. Ik vind dat knap. Je kunt ook lijdzaam afwachten, maar deze i doen iets met hun ver langen." De pastor ziet verder een heilzame werking in het bezoek aan de kapel. „Ik denk dat het de mensen helpt om de dingen te nemen zoals zij komen. Al leenstaanden hebben soms moeite om te aanvaarden. Elk verlangen houdt immers ook iets van pijn in. Door hier in de kapel symbolisch een klein beetje verantwoordelijkheid bij Sint Anna neer te leggen, dringt bij mensen het besef door dat zij niet alles in eigen hand heb ben." Volgens de pastor zorgt dat voor wat rust. „Mensen komen daardoor wat losser te staan te genover de dingen die op hen afkomen. Dat is misschien de sleutel tot het succes, maar ze ker niet de vrome devotie. De kerk is geen relatiebureau." De Leidse kerken zijn op zoek naar nieuwe heili gen. Alle Leidenaars mo gen hun eigen idool voor dragen. Een juiy onder leiding van burgemeester Postma maakt op Aller heiligen de tien uitverko renen bekend. In het Leidsch Dagblad geeft een aantal Leidenaars alvast een voorzet. Vandaag Ben Walenkamp van stichting Tegen-Beelc Ik kijk tegen niemand op. Dat zit niet mijn aard. Wel zijn er men sen die ik benijd. Iemand als Erasmus vind ik fantastisch. Ik heb grote bewondering voor grote filosofen, van Plato tot Sartre, of ze nu onzin uit kramen of niet. Het zijn men sen die pionieren, nieuwe ge dachten creëren. Zo iemand had ik wel willen zijn; zelf ben "k maar een heel klein talentje. Ik heb vooral bewondering ■oor Erasmus, omdat hij aan het begin stond van het hu- nisme, een man was van verdraagzaamheid. En ver draagzaamheid, daar kunnen we wat van leren, in deze tijd. Zelf probeer ik die verdraag zaamheid ook uit te dragen. Met die muurgedichten in Leiden, van stichting Tegen- Beeld. We zetten op deze ma nier verschillende talen, cultu ren naast elkaar. Op deze schaal is dat nog nooit ge beurd. Andere mensen die ik erg iel bewonder zijn heel lang met iets bezig zijn)6 Joop Joosten bijvoorbeeld, difjf woont in Leiden en heeft eeij£ volledige catalogus gemaak van het werk van Mondriaan Monnikenwerk. Jaren met ééiff ding bezig zijn en toch oogkleppen opkrijgen. Vertalers vind ik ook fantas tisch, continu bezig met Rus sen of zo en maar doorgaan ongeacht of er wel of niet geld tegenover staat. Ik kan dat allemaal niet. II w heb wel ideeën maar creëe geen nieuwe gedachten. En il)( kan ook niet jaren met iets be zig zijn. Ik kan alleen maa,g hapsnap iets organiseren Zelfs die lettertjes op de muren schilderen kan ik niet zelf... Inzendingen naar: De Bakkerij Oude Rijn 44 h/c 2312 HG Leiden anderen dan hogepriesters was dodelijk. Omdat de rabbijnen niet weten waar het heilige der hei lige precies was gelocaliseerd, verklaarden zij de hele Tempelberg tot verboden gebied. Bidden mag alleen aan de buitenkant van deKlaagmuur, dat wil zeggen de ruïne van de westelijke muur van het Tempelcomplex. Ook van de Israëlische autoritei ten mogen joden niet op de Tempelberg komen. Zij willen niet dat de aanwezigheid van jo den door de moslims als een provocatie wordt opgevat. En ze willen niet dat joodse fanatici de moskeeën in brand steken op grond van het waanidee dat zo de komst van de messias kan worden versneld. De Tempelberg met de islamiti sche heiligdommen worden be heerd door de Wakf, de islamiti sche religieuze autoriteit, waarin zowel de Palestijnse Autoriteit als Jordanië zeggenschap hebben. Maar de soevereiniteit over de Tempelberg wordt uitgeoefend door Israel. In Camp David wilde Jasser Ara fatdat Israël ook de staatkundige soevereiniteit aan de Palestijnse Autoriteit zou overdragen. Barak zei nee. Men leze Michael Elk ins om te begrijpen waarom. Premier Barak is geen religieuze jood. Voor de oud-generaal is het enige wat telt de veiligheid van Israël en de veiligheid van Jeruzalem. In Ne derland is de joodse obsessie met veiligheid nau welijks navoelbaar. Zeker niet voor mensen die denken dat Israel zich slechts laat leiden door re ligieus fanatisme en onbuigzaamheid. Maar Israël heeft twee motoren waarop het drijft. Een religieuze en een seculiere. In de religieuze motor zit de brandstof van het Beloofde Land. In het laatste gedeelte van Numeri, de hoofdstukken 29:2 tot 36:13 staan de grenzen van het land dat de Israëlieten in bezit moeten nemen, vrij nauwkeu rig aangegeven. De westgrens ligt bij de Mid dellandse Zee. De noordgrens loopt tot ver in Libanon en komt dicht bij Damascus. De zuidgrens loopt van het huidi ge Eüat dwars door de Negev. De oostgrens wordt gevormd door de Jordaan. Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever behoren dus tot het Beloofde Land. Dat Beloofde Land moet niet als een Sinterklaas-cadeautje slechts worden uitgepakt en als een paar wintersokken in gebruik genomen. God geeft het aan het joodse volk, maar het moet er wel om vechten. En het krijgt bovendien Gods instructie mee om alle bewoners te verdrijven (Numeri 33:52). „En indien gij de bewoners van

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14