Leiden Regio 'Aanpak van vuurwerk moet sneller' Pharming komt in 2002 met Pompe-medicijn Eenrichtingsverkeer slecht voor visverkoop SSJSfebSS" Geraniumjaar in Pancras-Oost Dronkaards vernielden monument lasveld wil verlenging an inspraaktermijn ATERDAG 29 JULI 2000 Leiden teleurgesteld in rapport Pronk De gemeente Leiden is teleurgesteld in de manier waar op het ministerie van VROM omgaat met het voornemen im de grootschalige vuurwerkopslag in stedelijk gebied :e verbieden. In een deze week verschenen rapport van /ROM naar aanleiding van de controle van 51 grotere lebpslagplaatsen, is de belangrijkste conclusie dat vergun ningen worden nageleefd. Er worden echter geen maat regelen aangekondigd, tot spijt van het Leidse gemeen- ebestuur. Leiden «ruud sep ,Ik had gehoopt in het rapport ieder geval een aanzet tot ieuw beleid te kunnen vinden. Maar in plaats daarvan bevat fiet alleen een inventarisatie en :en paar aanbevelingen met :en erg hoog open-deurgehal te", verklaart milieu-wethouder 'echtold. Minister Pronk kondigde di eet na de ramp met de vuur- 'erkfabriek in Enschede aan lat grootschalige opslag van lurwerk niet in stedelijk ge- iied thuishoort. Pechtold rea geerde daarop door meteen met de directie van Kat Vuur werk in gesprek te gaan. De 'ethouder wil dat de vuur- erkopslag van Kat aan het Itadspolderpad, één van de 51 lie door VROM tegen het licht erden gehouden, zo snel mo- ;elijk wordt gesloten. Daarop ooruitlopend beperkte hij de ergunning van Kat tot een op- van maximaal tien ton lurwerk. Volgens de oude ver inning mocht het bedrijf niet inder dan 840 ton in huis f$iebben. Uit de inspectie van grotere iurwerkbedrijven kwam naar 'Oren dat het overgrote deel an de bedrijven zich keurig ifean de vergunningsvoorwaar- 'en houdt. Slechts twee van de 1 bezochte bedrijven hadden iets meer vuurwerk in huis dan volgens de vergunning was toe gestaan. In vier gevallen consta teerden de inspecteurs dat be drijven zo dicht bij woningen liggen dat een brand in de vuurwerkopslag zou kunnen overslaan op de huizen. Pechtold stoort zich eraan dat de heldere uitspraken die Pronk na Enschede deed, nu geen duidelijk vervolg krijgen. „In plaats daarvan roept het ministerie van VROM gemeen ten op om over de vergunning in overleg te treden met het mi nisterie van Defensie. Dat lijkt me nogal omslachtig." Boven dien wijst de wethouder erop dat het niet lang meer duurt voordat de grote invoer van vuurwerk uit China weer op gang komt. Overigens houdt Pechtold vast aan zijn standpunt dat Kat Vuurwerk op zo kort mogelijke termijn moet worden verplaatst naar onbewoond gebied. „On afhankelijk van de opstelling van het ministerie heb ik als vergunningverlener mijn eigen verantwoordelijkheid. Nee, daarbij heb ik geen rugdekking van de minister nodig. Maar binnenkort heb ik weer een ge sprek met de directeur van Kat over de voorwaarden waaron der het bedrijf kan worden ver plaatst. In zo'n situatie zou lan delijk beleid wel helpen." leiden Vier jaar geleden was het 't vlijtig Mesje, daarna werd het 't gemengde boeket, vervolgens de lavendel en nu is het de geranium die centraal staat in Pancras-Oost. Zo'n 110 bewoners van deze wijk doen dit jaar weer mee met de bloemenactie in hun buurt. Op initiatief van bloemist David Nieuwenburg en hoofd van het Leids Cy- tologisch en Pathologisch Laboratorium, Mathilde Boon, fleurden zij hun woning en straat op met diverse soorten geraniums. Wie ze het best heeft verzorgd en de mooiste compositie voor zijn deur heeft staan, mag voor honderd gulden nieuwe planten uitzoeken bij Nieuwenburg. Ar geloze wandelaars hoeven zich vanaf nu dan ook niet meer te verwonderen over de hoge geraniumdichtheid in deze buurt, zoals hier aan de Groenesteeg. FOTO HENK BOUWMAN leiden pablo cabenpa Naar nu bekend is geworden, heeft de politie vorige week twee Leidenaars opgepakt die in beschonken toestand met bierflesjes twee glazen panelen van het Vredesmonument op de Garenmarkt hadden ingetikt. De politie kon na een telefoon tje van een getuige de twee Lei denaars van 34 en 38 jaar aan houden. Die bekenden en moesten een nachtje op het po litiebureau doorbrengen. De schade wordt niet op de daders verhaald. De ruitentik kers maken deel uit van een groep alcoholisten die zich sinds enige tijd bij het Vredes monument ophoudt. Het kunstwerk, dat zes jaar geleden werd geplaatst, werd al diverse malen vernield. Dit is de eerste keer dat er daders konden worden opgepakt. De schade die vandalen aan richtten aan het glazen bouw werk van de kunstenaar Piet Hein Stulemeijer bedraagt in middels in totaal ruim 50.000 gulden. Het monument kostte de gemeente bij aanschaf 400.000 gulden en vergt jaarlijks 10.000 gulden aan onderhoud. Cultuurwethouder Pechtold wil binnenkort de toekomst van het Vredesmonument aan de orde stellen, zoals overigens ook al eerder gebeurde. Volgens Pechtold moet de vraag beant woord worden of het glazen kunstwerk niet beter definitief kan worden verwijderd en op geslagen. Andere opties, zoals verplaatsing of de glasplaten vervangen door meer vandalis- mebestendig materiaal, worden door kunstenaar Stulemeijer re soluut van de hand gewezen. Methode met transgene dieren werkt Vlasveld schrijft verbaasd te zijn over het feit dat juist in de vakantieperiode een aantal be langrijke zaken in de inspraak zijn gegooid. Zij wil om te be ginnen weten waarom hiervoor is gekozen, en stelt vervolgens voor om de inspraaktermijnen tot 1 september te verlengen, zodat ook vakantievierende Lei denaars nog de kans krijgen om te reageren. Burgemeester en wethouders moeten de inspraakterinijn voor de verordening op de seksinrichtingen, de nota over watertoerisme en de plaatsing van GSM-masten verlengen tot 1 september. Dat bepleit LWG- IDe Groenen-raadslid Vlasveld in een brief aan het gemeente bestuur. leiden onno havermans Hoop voor patiënten met de ziekte van Pompe. Binnen twee jaar brengen het Leidse Phar ming en zijn Amerikaanse part ner Genzyme een medicijn te gen deze erfelijke spierziekte op de markt. Het middel is het af gelopen jaar met succes getest op vier baby's in het Sophia Kinderziekenhuis te Rotterdam. Daaruit blijkt dat Pharmings methode oiji een enzym te win nen uit de melk van genetisch gemodificeerde dieren werkt. Toch is in dit geval gekozen voor de snellere productielijn van de CHO-cellen. De ziekte van Pompe ontstaat door een tekort aan het enzym alfa-glucosidase. Twaalf jaar ge leden slaagden onderzoekers van de Erasmus Universiteit Rotterdam erin het gen dat dit alfa-glucosidase aanmaakt te isoleren. Vier jaar later begon Pharming met de ontwikkeling van een methode om een en zym te produceren in de melk van dieren waarbij het mense lijk gen is ingebouwd. Vorig jaar begon de eerste klinische test, waaruit blijkt dat de methode werkt. Pharming bracht het goede nieuws zelf in maart al naar buiten. Erg voorbarig, oordeel de het Academisch Ziekenhuis Rotterdam toen. Maar vandaag bevestigt de Rotterdamse kin derarts A. van der Ploeg de ge boekte onderzoeksresultaten in een artikel in het toonaange vende vakblad The Lancet. De vier baby's die in Rotterdam al fa-glucosidase per infuus kre gen toegediend, gewonnen uit transgene konijnenmelk, zijn nog in leven. Hun hart werkt weer normaal, hun spieren worden sterker, twee van hen wonen gewoon thuis en eentje kan zelfs staan. Positief „Een heel positieve ontwikke ling", vindt Stephanie Wein- reich van de Vereniging Spier ziekten Nederland. „Maar er is nog een lange weg te gaan. De ziekte heeft verschillende vor men. Baby's overleden tot dus ver in hun eerste jaar, dus deze test ziet er heel hoopvol uit. Maar de ziekte kan zich ook op latere leeftijd openbaren. Dan ga je langzaam achteruit en het is nog maar de vraag of het me dicijn ook dat kan stoppen." Vice-president G. van Bey- num, een van de initiatiefne mers van Pharming, beaamt dat. „De effecten bij de kinde ren zijn vooral sterk op het hart. Wanneer het enzym al bij de geboorte ontbreekt, ontstaat een vergroting van de linker harthelft. Dat kun je op rönt genfoto's goed zien. Het lijkt een beetje op de bobbel die soms ontstaat in een lekke bin nenband. Na behandeling zie je die vergroting verdwijnen. Bij oudere patiënten moet je kijken naar de skeletspierfuncties. Omdat de ziekte dan niet direct dodelijk is, en patiënten dus ook ouder worden, duurt het langer voor je een effect kunt aantonen." De komende maanden vin den nog drie klinische tests met baby's plaats, twee in de VS en een in Duitsland. Wanneer ook daarin de werking van alfa-glu cosidase wetenschappelijk wordt aangetoond, kan het ge neesmiddel begin 2002 op de markt zijn. Dat kan Pharming in één Idap een winstgevende onderneming maken. Eerder al verwacht Van Beynum de eer ste resultaten van een klinische test bij drie tieners. Die loopt momenteel ook in het Sophia Kinderziekenhuis. Opmerkelijk is dat het Leidse bio-farmaceutische bedrijf in tussen is overgestapt van de transgene konijnen op de pro ductiemethode met CHO-cel len. Dit zijn cellen die zijn ge kweekt op basis van de eileiders van Chinese hamsters, een me thode die aan de Duke-univer- siteit in North-Carolina is ont wikkeld. „We kregen een kijkje in de keuken van de concurrentie via onze joint-venture met Genzy me", legt Van Beynum uit. „Hoewel ze moeilijk te vergelij ken zijn, kun je met beide sys temen gunstig materiaal ma ken. We hebben voor de CHO- cellen gekozen, omdat het sce nario dan sneller is. Maar dat neemt niet weg dat de produc tie via gemodificeerde dieren, in dit geval met konijnen, dus wel werkt." „Je ziet het hè. Het is nu twaalf uur en rond deze tijd kwamen er allemaal mensen voor een gebakken scholletje of zo. Dat ik nu gewoon met je kan praten zegt al genoeg. Het is akelig stil in vishandel Van Nimwe- gen. De lekkerbekjes bruisen nog wel in het vet, maar Robert van Nimwegen praat met de gelatenheid van iemand die zich al heeft verzoend met zijn doodsvonnis. Kwestie van tijd uitzitten. Op 12 Augustus zet vishandel Van Nimwegen er na 33 jaar een punt achter. De handel loopt niet meer. De om zet is gekelderd. En dat de vishandel op num mer 32 van de Lage Rijndijk niet de enige is die kampt met een schrikbarende omzetdaling is niet meer dan een schrale troost. „Vorige week nog stond er een advertentie van Sigaren zaak Van der Nat die zijn zaak te koop aanbood. Gaat ook weg. Naast me zat een Turks supermarktje. Liep vroeger als een trein, is nou ook leeg. Het is een aflopende zaak. Let maar op, binnen vijfjaar zijn hier alle winkels weg." Het stuk Lage Rijndijk van de Zijlsingel tot aan de Sumatrastraat biedt een trieste aanblik. Over een lengte van ongeveer 400 meter staan vijf panden te koop of te huur. De middenstand kwijnt weg, want de Lage Rijndijk is een straat die auto's rechts en links laten liggen. Er is bijna geen parkeergelegenheid en vanuit Leiderdorp zijn de winkels niet Ook vishandel Van Nimwegen vertrekt van de Lage Rijndijk. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. eens te bereiken sinds hier een richtingsverkeer is ingevoerd. Vanaf medio 1999 is de Lage Rijndijk een stuk niemands land. Een straat waar je niets te zoeken hebt als je niet van A naar B gaat. Leiden uit en Lei derdorp in. Eenrichtingsver keer was in gesteld om het aan tal ongelukken en riskante situ aties op de Lage Rijndijk terug te dringen. Maar inmiddels heeft het éénrichtingsverkeer zijn slachtoffers elders ge maakt: bij de middenstand. Van Nimwegen sprak begin dit jaar nog de ijdele hoop uit dat de zaken misschien beter zou den worden als van de zomer meer klanten (meest Leider dorpers) tegen de verkeers stroom in met de fiets zouden langswippen. Maar met zo'n natte zomer wordt de vis duur betaald. „We hebben een omzetverlies van dertig procent. In de twee de week van de nieuwe ver keerssituatie bleef al een grote klantengroep weg." Het leek erop dat het toegeno men verkeer in de naburige straatjes nog voor wat omzet zorgde. Maar de bewoners van de omliggende straten klaag den over het sluipverkeer dat door hun straten denderde. De Atjehstraat en de Javastraat werden vervolgens voor ver keer afgesloten. „Begin dit jaar FOTO DICK HOCEWONINC was ik nog bij een praatgroep van de wijk. Er waren nog maar drie winkeliers aanwezig en ik was de enige die ervoor pleitte om die straten open te houden. De winkeliers werden voor ego- isten uitgemaakt. Toen ben ik maar opgestaan en boos weg gelopen." De afsluitingen van de Atjeh straat en de Javastraat zijn later teruggedraaid omdat de pro blemen (lees: het sluipverkeer) zich verplaatsten naar de Am- bonstraat. In een laatste poging om nog iets uit te richten heb ben de buurtbewoners van De Kooi gevraagd of verkeersorga- nisatie 3VO, het voormalig Vei lig Verkeer Nederland, een on derzoek naar de situatie wil in stellen. Want het liefst zou men, volgens Van Nimwegen, de oude situatie van tweerich- tingverkeer weer willen heb ben. Dat dat zal gebeuren acht ge- meentevoorlichter F. Delemar- re, die reageert uit hoofde van wethouder R. Hillebrand (eco nomische zaken), hoogst on waarschijnlijk. Wat niet wil zeg gen dat de gemeente zijn oren sluit voor de klachten van de buurt. „In het najaar zullen we bekijken of we de doelstellin gen, namelijk een veiliger ver keerssituatie, hebben gehaald. Je moet niet vergeten dat de oplossing voor de Lage Rijndijk na veel wikken en wegen is ge nomen. Dat draai je niet zo maar terug. Daarnaast wordt er ook objectief gekeken naar de cijfers van de winkeliers aan de Lage Rijndijk. Als blijkt dat er een duidelijk verband bestaat tussen de nieuwe verkeerssitu atie en de omzet, dan kan de gemeente maatregelen treffen. Dingen als het zoeken naar nieuwe locaties voor de winkels of misschien zelfs schadever goeding. De gemeente kan zich er niet zomaar bij neerleggen dat de winkelfunctie van zo'n straat langzaam verdwijnt." Voor van Nimwegen maakt het niet zoveel meer uit. Hij heeft onderdak gevonden bij Schmidt Zeevis in Rotterdam. Aan een vierbaansweg met tweerichtingsverkeer en zowel voor als achter parkeerplaat- sen. pablo cabenda leiden connie van uffelen De gezamenlijke diaconieën van de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk van Lei den verbouwen diaconaal cen trum De Bakkerij. Er komt een glazen overkapping boven de binnenplaats, waar vrijwel alle toegangsdeuren van het ge bouw op uit moeten komen. Dat betekent dat er voortaan maar één toegang is tot de rest van het gebouw en dat iedereen de balie moet passeren. De centrale ontvangstruimte die hierdoor ontstaat, wordt dan gebruikt voor informatie, expo sitie, documentatie, actie, ont moeting en gesprek. De diaconieën hopen met de ze verbouwing meer overzicht te krijgen over de bezoekers van het pand. Volgens predikant A. Dronkers bezoeken per dag 'een paar honderd mensen' De Bakkerij omdat er diverse stich tingen en organisaties zijn ge vestigd. Zo huizen er onder meer de diaconie, het Meld punt Discriminatie Leiden, de Stichting Uitgeprocedeerde Vluchtelingen, Gezondheids zorg Illegalen Leiden, de Stich ting Vluchtelingenwerk Leiden, het dienstencentrum voor Dak en Thuislozen van Stichting De Binnenvest en het jongerenpas toraat. Veiligheid Meer overzicht moet medewer kers ook een groter gevoel van veiligheid geven. „Ik heb zelf wel eens meegemaakt dat ik 's ochtends mensen tegenkwam die onder de tafel hadden lig- geh slapen. Dat geeft unheimi sche gevoelens. Dat kan niet en dat willen we niet", zegt Dron kers. Daarom willen de geza menlijke diaconieën De Bakke rij vanaf komende herfst zoda nig aanpassen dat niet iedereen zomaar op elk moment overal kan komen. De verbouwing zou volgens Dronkers enkele maan den duren en gedurende die tijd geen gevolgen moeten heb ben voor de bereikbaarheid van de organisaties in het pand. Uit diverse fondsen zijn al bijdragen in de kosten toege zegd. Hoe hoog die zijn en wel ke fondsen een bijdrage leve ren, wil Dronkers niet zeggen omdat hij in afwachting is van sommige bijdragen. „Er is nog een enkel financieel gat, maar het ziet ernaar uit dat het wel lukt", zegt Dronkers. Positief De gemeente staat positief te genover de plannen: de afde ling monumentenzorg heeft haar toestemming al gegeven. Wel is nog een wijziging van het bestemmingsplan nodig om een bouwvergunning te kun nen verlenen. Daarom komen de bouwplannen na de zomer aan de orde in de commissie ruimtelijke ordening. Buren hebben bezwaren te gen de bouwplannen inge diend. Zij willen dat de huidige toegang van het dienstencen trum voor Dak- en Thuislozen wordt verplaatst naar het poortje naast De Bakkerij, om dat er nu bezoekers van het centrum voor de deur rondhan gen. Het poortje leidt naar de binnenplaats waar de centrale ontvangstruimte komt. Volgens de huidige plannen echter blijft het dienstencentrum een eigen toegang houden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13