wordt milieuprobleem Grote watemavel Rijp en Groen Koriander w Decoratief martelwerktuig Eigenzinnige tuinplanten VRIJDAG 28 JULI 2000 160/960 We kennen geluk kig geen wandlui zen meer en dus weten we ook niet hoe ze ruiken, zeg maar stinken. Laten de oude Grieken wandlui zen wel gekend hebben en laten ze die beesten koras genoemd hebben. Nu wil het toeval dat de onrijpe zaden van een schermbloe- mige plant die zelfde geur heb ben en gemaks halve hebben de Grieken die plant dan ook koriander genoemd. In het Latijn werd dat Coriandrum sativum want de Romeinen hebben alle Griekse namen omgevormd tot Latijnse. Tot voor kort was koriander niet erg bekend in ons land, mede in verband met de slechte geur van niet op de juiste wijze gedroogde zaden, maar met de komst van veel uitheemse ge rechten op onze tafels blijkt ko riander een steeds belangrijker rol te gaan spelen. Nu is het te laat in het seizoen om deze plant nog te zaaien om er zaad van te winnen, nog af gezien van het feit dat de plant in slechte zomers nauwelijks tot zaadvorming komt. Maar rond deze tijd kunnen we nog volop bladkoriander zaaien. Daarom is het nuttig te weten dat er mo menteel twee soorten korian derzaad in de handel zijn: blad koriander en zaadkoriander. Beide soorten worden vooral in de Mexicaanse keuken gebruikt maar in toenemende mate ook in gerechten die we simpelweg Hollands noemen en die door toevoeging van een min of meer exotisch kruid een aparte smaak krijgen en ook nog iets meer vitamines bevatten zoals vitamine A en C, al is dat bij kruiden tengevolge van de klei ne porties waarin ze toegepast worden, nooit zeer veel. Maar ja, ook kleine beetjes tellen mee. Vaak hebben we rond deze tijd hier en daar een leeg plekje in de border omdat de voorjaars- bloeiers hun langste tijd hebben gehad en soms ook een enkele eenjarige het voortijdig voor ge zien houdt. Deze plekjes zijn uitstekend geschikt om er nu nog snel wat bladkoriander te zaaien. De zaadjes hebben een dikke schil. Daarom zet ik ze een nacht te we ken. Dat scheelt in de kiemtijd waarin deze plant veel vocht nodig heeft. Te weinig vocht geeft een slechte op komst. Uiteraard maken we de grond voor we gaan zaaien eerst goed los, liefst mengen we er nog iets gezeefde potgrond door. Daarna zaaien in een geultje dat vooraf natgemaakt is, af dekken en licht aandrukken. Veiligheidshalve leg ik vaak nog een stukje natte dweil op de plekken waar ik gezaaid heb. Dan zijn ze tevens gemarkeerd want met wieden en harken wil jong kiemgoed gemakkelijk on der gewerkt worden. Zodra er kiemplantjes zichtbaar zijn, gaat de deklaag van de dweil onmiddellijk weg. Kiem- planten hebben licht nodig, maar nog steeds veel vocht. Dus sproeien tijdens droog weer, dan kunnen we weer snel oogsten. Het aardige van de bladkorian der is dat hij het bredere blad heeft dat we bij zaadkoriander alleen onderaan de plant kun nen vinden. Zodra de planten rond 20 cm hoog zijn kunnen we oogsten. Liefst 's morgens vroeg. En dan niet helemaal bij de grond afsnijden. Dan kun nen we bij een beetje goed weer nog een keer snijden. Het blad, dat veel zachter van smaak is en in de verste verte niet naar koras oftewel wand luis ruikt, wordt rauw fijngesne den aan soepen, sausen, sala des en vooral ook kroketten toegevoegd. Het geeft er een heerlijke geur aan. Voor hen die toevallig dit voorjaar zaadkori ander gezaaid hebben, de goe de raad om zodra het zaad een beetje rijp wordt, een zak erom te binden. Laat het daarna goed drogen voor gebruik. GREET BUCHNER Waterschappen willen verbod vijverplant Mevrouw W. van Beijeren uit Velserbroek heeft een Clematis Montana die ze in het voorjaar sterk inkort. Het gevolg is dat er geen bloemen komen en dat is begrijpelijk. De vroeg en mid- delvroeg bloeiende soorten van de Clematis worden slechts na de bloei iets ingekort. Alleen de laatbloeiende soorten worden in het voorjaar flink terugge snoeid. Die bloeien namelijk al leen op het jonge hout. Verder verdragen deze planten geen zon op de voet en houden ze van kalkrijke grond. Mulch wordt altijd op prijs gesteld. In dien de plant deze zomer slechts licht wordt ingekort dan zal hij volgend jaar zeker bloei en. Succes. Wat leuk, de vele brieven over de Hortensia's waarover ik een dezer dagen een stukje schrijf, want ze verbazen mij ook met hun rijke bloei. Ik sluit me dan ook aan bij de veronderstelling van mevrouw S. Vlietstra uit Haarlem. Zij denkt dat de ab normaal zachte winter er de oorzaak van is. Dat geloof ik ook, maar ik houd me aanbevo len voor elke andere mening. Weer een schrijven over Hor tensia's, Hydrangeas in het La tijn, maar nu met een iets vaker gehoorde klacht. Te weten een aandoening waarvan ik veron derstel dat het woldopluis is. Niet gemakkelijk te bestrijden maar met de redelijk milieu vriendelijke middelen als Spruzit en Plantschoon zal het wel lukken mits volgens ge bruiksaanwijzing toegepast. Naar de oorzaak moet ik raden. Staat de plant teveel in de zon? Is de grond voedzaam en vochthoudend? Staat de plant niet teveel in de wind? Ziektes en kwalen zijn vrijwel altijd het gevolg van een slechte conditie van de plant. Dit is mijn ant woord op de vraag van me vrouw Kromhout uit Leiden. J. Mali paard uit Zwanenburg stuurt een tekening van blad en bloem van een kamerplant maar met deze gegevens durf ik niet te zeggen welke plant dat wel kan zijn. De plant is gemak kelijk in het onderhoud en laat zich goed stekken, dus denk ik vrij algemeen. Een goede bloe mist zal zeker bij het zien van een levend exemplaar de naam weten. Een nieuw gevaar bedreigt de Nederlandse wateren: de grote waternavel. Op aandrang van de Unie van Waterschappen komt er vanaf volgend jaar waarschijnlijk een verbod op het bezit van en de handel in deze uitheemse vijverplant. De grote waternavel (Hydrocotyle ranunculoides) is vanuit Noord-Amerika in Nederland ingevoerd als sierplant voor tuinvijvers. Sinds 1994 komt de plant echter ook in het Neder landse oppervlaktewater voor. Aangezien de plant zich zowel onder water als op de oever in hoog tempo kan vermeerderen, dreigt hij soms wateroppervlak ten volledig bedekken. Het ge volg hiervan is dat er - net zoals bij een dichte laag van kroos of van de eveneens uitheemse wa terhyacint - vrijwel geen zon licht meer doordringt tot de diepere waterlagen. Hierdoor keldert het zuurstofgehalte en wordt een waterpartij voor veel organismen onleefbaar. Het tweede nadeel van de woeke ring is dat de doorstroming wordt belemmerd. Op diverse plaatsen in West- Nederland hebben waterbe heerders de handen al uit de mouwen moeten steken om de plant te verwijderen. Verschei dene waterschappen zijn be gonnen met het voorlichten van het publiek over de situatie. Men vermoedt dat vijverhou ders de plant, als ze er te veel van hebben, nietsvermoedend in de sloot gooien. „Het is beter de grote waterpest met wortel en al grondig te verwijderen en op de composthoop te leggen", adviseert namens het water schap DWR Roland Sluiter. Bioloog Peter Mudde, hoofdre dacteur-uitgever van Het Palm blad voor houders van exoti sche planten en dieren, is scep tisch over de gevreesde proble men met de grote waternavel. Mudde: „Ik moet nog zien of de grote waternavel wel zo'n ge vaar is. Een jaar of tien geleden werd er ook moord en brand geschreeuwd over de Ameri kaanse bruikikker die korte metten zou maken met onze inheemse kikkerfauna. Nou, daar is niets van terechtgeko men. Mij zijn niet meer dan drie waarnemingen van brui kikkers bekend." Mudde geeft toe dat, de grote waternavel zich in korte tijd heel sterk kan manifesteren. „Maar vaak zie je dat er toch vroeg of laat een milieufactor blijkt te zijn, die hieraan paal en perk stelt. Zo weten we inmid dels dat de waterhyacint - ook ooit gevreesd als plaagplant - massaal het loodje legt na een vorstperiode. Ik ben benieuwd wat er na een paar elfsteden- winters van de waternavel over blijft. En de oorspronkelijk uit Canada afkomstige waterpest is - na een enorme uitbreiding in het begin - ook binnen redelijke proporties gesettled. Bij mijn weten is de komst ervan niet ten koste gegaan van inheemse soorten. Sterker nog. de water pest is al zo lang ingeburgerd en algemeen aanvaard, dat we bijna zijn vergeten dat het ook een exoot is." De grote watemavel is goed te onderscheiden van onze in landse waternavel door zijn veel grotere blad (tot zeven centimeter breedte). Dit blad is niet rond en gladgerand zoals bij de gewone soort, maar nier- vormig met grote lobben. De rand is gekarteld. Een ander duidelijk verschil tussen de twee soorten waternavel is zichtbaar bij de aanhechting van de stengel aan het blad. Bij de inheemse is dat in het mid den, zodat het blad (vergelijk baar met een punaise) als een ronde schijf op de stengel rust. Bij de grote waternavel raakt de stengel de bladrand. Wie een tuincentrum belt voor de grote waternavel, krijgt in de meeste gevallen overigens nul op re kest. BART SIEBELINK De tuin ontpopt zich de laatste jaren meer en meer als een ver lengstuk van de woning. Er ko men steeds meer materialen op de markt om de tuin te verfraai en. Behalve al deze materialen, gaat ook de ontwikkeling van planten mee met de tuintrends. Een aantal planten dat daar perfect in past zijn die met dieprode tot zelfs bijna zwarte tinten. Neem de contrastrijke Heuche- ra micrantha 'Palace Purple'. De prachtig gevormde bladeren zijn bruinrood van kleur. Hier door is de plant goed te combi neren met natuursteen of met gewone betonklinkers in allerlei kleuren. In de voorzomer han gen de bloemtakken vol met honderden fragiele, witte klok jes. De 'Palace Purple' past ook goed bij de Sedum 'Matrona'. Deze statige en sterke vetplant heeft namelijk ook purper tot bruinrode stengels en bladeren. De roze bloei aan het eind vai|M de zomer contrasteert mooi met die van de Heuchera. Voor de kleinere hoekjes in d< tuin, maar ook voor in potten en bakken, is Ophiopogon pla niscapus 'Niger' een goede keus. De langwerpige blaadje: zijn zeer donkerpaars tot bijn zwart. In de zomer verschijne totaal onverwacht leuke lila bloemaren, in de herfst gevolj I. door zwarte bessen. Door zijr grasachtige uiterlijk is hij goe<L( te combineren met bepaalde siergr assen. Een bak met water op het teri schept leven. Om de waterpai ook een apart tintje te geven, kunnen ook hier bruinrode planten toegepast worden. D& waterlelie 'Atropurpurea' is et gewone waterlelie, maar dan met dieprode bloemen. Het jonge blad is bruingroen ge kleurd. Cryptogram Horizontaal: 1De aanschaf van kleren loopt niet in de papieren (8); 5. Voorschrift betreffende het ronddolen? (8); 6. Heel langzaam komt hij uit zijn huisje (4); 8. Aanslag die het voedsel bederft (4); 10. Wachtmeester die in de bouw werkt (5); 12. Van enthousiasme wordt dit spook driftig (5). Verticaal: 1Wapen waarmee u opnieuw schiet (6); 2. In dit elftal speel je aan de top (6); 3. Hoofdmand (5), 4 Wordt gespeeld in een gebouw met een heilige ervoor in Amsterdam (5); 7. Stukje vlees van een tong (5); 9 Deze vis gaat erover (4); 11Het wordt een zootje als dit dier je toekomt! (3) Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Zeen; 4. IATA; 7. Ur; 8. UNO; 10. eg; 13. rietvoorn; 16. en; 17. va; 18. spie; 19. semi; 20. eb; 22. Ie; 23. tredmolen; 25. il; 27 hel; 29. na; 30. opzij; 31. ijver. VERTICAAL: 1. Zuur; 2. er; 3. nu; 4. lo; 5. te; 6. agon; 9. nova; 11. penibel; 12. novelle; 14. ieper; 15. ramee; 21. emoe; 23. trio; 24. naar; 26. lp; 27. hij; 28. lij; 29. ne. HET WEER Weer buien op programma Het regengebied van een storing die over het zuidoosten van Nederland naar het noorden van Duitsland is getrokken heeft gisteravond öok onze regio niet onberoerd gelaten. In Hoofddorp viel tot gisteravond 20 uur maar liefst 13 mm. elders waren de hoeveelheden aanmerkelijk kleiner. Op Schiphol was tot dat tijdstip nog maar nau welijks meetbare neerslag gevallen. Na ach ten heeft het wel geregend resulterend in een etmaalsom van 6 mm op Schiphol en totaal 20 mm in Hoofddorp waar juli nu op een totaal staat van 101 mm. Aanmerkelijk meer regen viel in het zuiden van ons land. Plaatselijk werd daar zo'n 30 mm opgevan gen zodat de maandsom op enkele plaat sen inmiddels boven de 200 mm is uitgeko men. Overdag was het lange tijd fraai weer ge weest met temperaturen boven de 20 gra den. Alphen aan den Rijn meldde maxi maal 22,1, Nieuw-Vennep 22,4 en Bloe- mendaal 21,4 graad. Voor morgen is een nieuwe storing van belang. Dit systeem heeft de afgelopen dagen bij Ierland gele gen en trekt tijdens het weekeinde over het Noordzeegebied naar het oosten. Onder invloed van het systeem staan voor morgen enkele buien op het program ma. Onweer is daarbij niet uitgesloten. Veel ruimte voor de zon is er in onze regio niet en dientengevolge houdt het kwik bij 18-19 graden voor gezien. De wind waait uit we telijke richtingen maar meer dan wind- P" kracht 2-4, zwak tot matig, zit er waar schijnlijk niet in. Op zondag eveneens ee buienkans maar ook nu en dan zon. Vooi tijdens de avonduren lijkt de buiigheid oi der invloed van een volgende storing wee te gaan toenemen. Na het weekeinde blij het weerbeeld overwegend wisselvallig v« karakter. Met een westelijke hoogtestro ming trekken namelijk nieuwe storingen naar het Noordzeegebied. Van tijd tot tijc kan ér dan ook een bui vallen (vooral maandag en woensdag) en met temperat ren omstreeks 19 graden duurt het koele zomerweer voort. De goudviskom: Fides Straathof en Merite Breeding onderhandelen over overname Het veredelings- en vermeerde- ringsbedrijf Fides Straathof in De Lier is ver gevorderd in de onderhandelingen met gera niumveredelaar Merite Bree ding in Wateringen over een overname. De bedrijven heb ben daartoe dezer dagen een intentieverklaring getekend. De verwachting is dat de bespre kingen in september worden afgerond. Fides Straathof wil de productie en de veredelingsactiviteiten van MeriteBreeding over te ne men. Dit betekent een verbre ding van het productenpakket van Fides Straathof. De afzet van dé producten zal worden ondergebracht bij Fides Pot- plants van Fides Straathof. De stekproductie van Merite Bree ding op Gr an Canariawordt eveneens in deze overname be trokken. De veredelingsactiviteiten wor den ondergebracht bij Fides t Goldstock Breeding, het ver- edelingsbedrijf van Fides Straathof. Het neemt de Meriti i -rassen op in zijn wereldwijde netwerk van licentiehouders. Het bedrijf houdt zich bezig met de veredeling van onder meer chrysanten. Merite Breeding houdt zich sinds 1985 bezig met de veredii ling en de productie van geran um- en perkplantstekken. De veredeling vindt voornamelijk plaats in Wateringen. De over- name heeft geen gevolgen voo de werkgelegenheid bij beide bedrijven. De vakbonden, de ondernemingsraad en de Soci aal Economische Raad zijn in middels op de hoogte gebrach Vraag en antwoord In steeds meer restaurants en winkels zie je ze in allerlei vor men en afmetingen staan: de goudviskom met daarin één of meer goudvissen. Je ziet ook halve goudviskommen, die met de vlakke kant aan de muur zijn opgehangen. Een restaurateur op een beurs in IJmuiden plaatste onlangs op alle tafeltjes een eenvoudig glas met twee goudvissen erin. Bezoekers gooiden er soms bierresten en sigarettenpeuken in. Iedere ochtend werden de dode goud vissen door nieuwe vervangen. Ook in televisieprogramma's komt soms een pontificaal neergezette goudviskom voor. Goudvissen puur als decoratie zijn dus in. De dieren worden echter door hun 'verzorgers' nauwelijks nog als levende we zens ervaren en behandeld, on danks het feit dat vissen zeer gevoelige dieren zijn. Goudvis sen kunnen bij een goede ver zorging wel 20 tot 40 jaar oud worden. In hun enge goudvis senkommen houden ze het echter vaak niet langer dan en kele dagen of weken vol. Ruim duizend jaar geleden zijn de Chinezen begonnen met het kweken van goudvissen uit zil- verkroeskarpers. Ze werden aanvankelijk in vijvers gehou den, maar later ging men ze ook in grote aardewerken scha len houden. In de loop der eeu wen zijn goudvissen in talloze vormen gekweekt, over de hele wereld verspreid en steeds po pulairder geworden. Jaarlijks worden er op de wereld hon derden miljoenen goudvissen gekweekt, alleen al in Neder land worden er jaarlijks tussen de 5- en 10 miljoen exemplaren verkocht. Hieruit kunnen we al afleiden dat deze dieren in het algemeen slechts een kortston dig leven beschoren is. Veel van deze goudvissen ko men in een goudviskom te recht. Mensen realiseren zich niet dat dit voor de vissen een martelwerktuig is. Wat deugt er niet aan? In de eerste plaats is de goudviskom veel te klein. De kom bevat doorgaans maar en kele liters water, grote viskom men bevatten in het beste geval 10 tot 15 liter water. Dat is veel te weinig voor een goudvis, die minstens 250 liter nodig heeft! De kleine hoeveelheid water in een viskom dreigt niet alleen snel te vervuilen, maar kan ook snel te warm worden. Een an der nadeel van de viskom is dat door de komvorm het waterop pervlak dat direct met de lucht in contact komt, veel te klein is. Daardoor dreigt voortdurend het zuurstofgehalte van het wa ter te laag te worden. De viskom biedt de goudvissen ook geen interessant en afwis selend leefmilieu, waarin ze zich kunnen oriënteren, ver schuilen, afstand tot andere goudvissen kunnen houden en Goudvissen horen niet in een kommaar in een aquarium of vijver. naar voedsel kunnen zoeken. De kom biedt de vis weinig be wegingsruimte. Een vis, ook een goudvis, is er op gebouwd om flink te kunnen zwemmen! In een kom kunnen ze alleen Goudvissen horen in een vijver of in een r veel te krappe kom. maar kleine rondjes draaien. De goudviskom is naar het oor deel van deskundigen volstrekt ongeschikt om vissen in te hou den. De bioloog en hoofd van het Wilhelmina Aquarium te Stuttgart, Dr. Dieter Jauch, schrijft in zijn boek over de ver zorging van goudvissen, 'Goud vissen in Aquarium en Tuinvij- ver' (Tirion Baam), dat wie 'goudvissen in dit soort gevan genissen' opsluit, dierenmis handeling begaat." Goudvissen horen niet in een kom maar in een vijver - liefst een diepe - of, als het niet an ders kan, in een ruim aquari um. Zo'n bak moet minstens 100 centimeter lang zijn, 50 centimeter breed en 50 centi meter hoog, zodat er ten minste 250 liter in kan. De vissen zijn sociale dieren, en horen dus niet in hun eentje rond te zwemmen maar in kleine groepjes. De bodem van hun territoir moet zanderig zijn, zo dat de goudvissen kunnen grondelen (met hun snuit in het zand wroeten) en natuurlijk ho ren er ook wat stenen en water planten in, waartussen ze zich kunnen verschuilen. De dierenhandel heeft een gro te verantwoordlijkheid voor het welzijn van dieren en zou ei genlijk geen goudviskommen moeten verkopen. TON DEKKER EN MARUKE SANTEN Tuinmeubels kunnen langer mee Natuurlijke materialen zijn po pulair, ook in de tuin. De prij zen van het daarmee gemaakte tuinmeubelen zijn dus na venant duur. De oplossing? Klussen in plaats van vervan gen, want uw houten tuinmeu bels gaan zeker nog een mooie zomer mee. Bijvoorbeeld met Bison Konstruktielijm, een wa tervaste houtlijm die ook buiten kan worden toegepast. Buiten klussen aan tuinset, tuinhuisje en pergola is leuk en gezellig, zeker nu het 's avonds lekker lang licht is. Minder leuk is het sjouwen met haspels en verlengsnoeren voor boor- en schroefmachines. Bison Kon struktielijm is een ijzersterk en handig alternatief voor schroe ven en spijkers. Het is een wa tervaste en vullende houtlijm, bestand tegen de zwaarste weersinvloeden en geschikt voor vrijwel alle houtsoorten (hard én zacht). De lijm is ook geschikt voor het verfijmen van hout op steen, metaal of betor Bijkomend voordeel: de repar ties aan tuinmeubelen, gevelb timmering of houten kozijnen kunnen worden uitgevoerd zonder dat lelijke, later al snel roestende boorgaten, hoeven worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8