Microsoft legt goedkope telefoonlijn uit naar VS Corus bijna rond met overname fabriek in Polen 'erkoop nieuwe auto's zakt verder in Veel Nederlanders voor prestatieloon Economie Echte Westlandse druiven FNV Bondgenoten eist opheffing van beslag Randstad zet bemiddeling tolken gebarentaal stop Pijnlijke gevolgen van ziekte RIJDAG 28 JULI 2000 0 Voorzitter Lloyd's stapt op londen De voorzitter van de verzekeringsbeurs Lloyd's of Lon don, Max Taylor, stapt aan het eind van het jaar op en de func tie wordt omgezet in een part-time baan, zo heeft het instituut gisteren laten weten. Lloyd's, beroemd vanwege de verzekering van de Titanic en de benen van pin-upster Betty Gable, geeft met de beslissing aan het zelfvertrouwen na een serie tegensla gen en schandalen te hebben herwonnen. De 52-jarige Taylor, die in 1998 aantrad, zal tot 31 december aanblijven en dan wordt zijn functie voor een jaar overgenomen door de 61-jarige Saxon Riley, die nu ondervoorzitter is. Vanaf 2001 wordt de functie part-time. Voor 1992 was de functie ook part-time, maar toen het bedrijf werd getroffen door grote claims na zware na tuurrampen en asbestzaken in de VS, werd de voorzittersfunctie full-time gemaakt. Airbus bouwt militair vliegtuig farnboroughZeven NAVO-landen hebben donderdag beslo ten de Europese vliegtuigbouwer Airbus Military Company (AMC) een nieuw militair transportvliegtuig te laten ontwikke len en bouwen, de viermotorige A400M. Die moet vanaf 2007 de Duitse Transall en de Amerikaanse Hercules vervangen en Eu ropa een eigen toestel voor vervoer naar crisisgebieden geven. Duitsland wil 73 machines kopen, Frankrijk 50, Groot-Brittan- nië 25, Spanje 27, Italië 16, Turkije 26 en België zeven. Luxem burg heeft er één besteld. Samen kosten de 225 toestellen zeker ruim 40 miljard gulden, maar de prijs staat nog niet vast. Spanje op de vingers getikt brussel De Europese Commissie heeft gisteren gesteld dat Spaanse luchthavens de nationale luchtvaartmaatschappijen bevoordelen boven buitenlandse bij het heffen van landingsta rieven. De Commissie gaf Spanje twee maanden de tijd om een einde te maken aan de misstand en waarschuwde Italië vanwe ge gelijksoortige praktijken. Spanje geeft maatschappijen kor tingen van 9 tot 35 procent, afhankelijk van het aantal landin gen in Spanje die ze uitvoeren. Hierdoor worden buitenlandse maatschappijen, die minder vaak in Spanje landen, benadeeld. Italië geeft de eigen maatschappijen kortingen van 57 tot 64 procent. Anti-OPEC-wet in VS Washington de Amerikaanse Senaat heeft gisteren een wet goedgekeurd die het mogelijk maakt de Organisatie van Olie- Exporterende Landen (OPEC) juridisch aan te pakken. De OPEC krijgt de schuld van de sterk gestegen brandstofprijzen. De nieuwe wet stelt de Amerikaanse overheid in staat om de OPEC aan te klagen wegens kartelpraktijken. Voorheen was het niet mogelijk om buitenlandse instanties voor commerciële activi teiten te vervolgen, omdat dergelijke beslissingen onder de na tionale soevereiniteit vielen. Mocht de OPEC in een rechtszaak in het ongelijk gesteld worden, dan kan de rechter eventueel be slag laten leggen op bezittingen en tegoeden van het kartel in de VS. Verkoop Smart trekt aan stuttgart Na een moeizame start lijkt Smart zijn plek op de automarkt te hebben gevonden. Wereldwijd werden het afgelo pen halfjaar 51.700 stadsautootjes verkocht, een omzetgroei van 81 procent vergeleken met de eerste helft van 1999. Producent DaimlérChrysler schrijft de verkoopgroei toe aafl de introductie van de Smart-cabrio. Sinds de introductie.van halfopen versie van de stadsauto in april, zijn er al 10.600 stuks van verkocht. Met deze verkoopcijfers lijkt het voor Smart geen probleem het aantal verkochte auto's over heel 1999 (80.000) te overtreffen, i Topman Schrempp van DaimlerChrysler dreigde vorig jaar nog de productie te staken als het concern jaarlijks niet meer dan 000 Smarts zou weten te slijten. Miljarden nodig voor Afrika new york Rijke landen dienen de komende tien jaar 47 miljard gulden uit te trekken voor Afrika. Alleen dan is een 'dynami sche' economische groei in dat werelddeel mogelijk, die inves teringen uit het buitenland aantrekt. Dat staat in een rapport van Unctad, de VN-organisatie voor handel en ontwikkeling. Volgens Carlos Fortin, plaatsvervangend secretaris-generaal van Unctad, is er sprake van een vicieuze cirkel. Om zich te ontwik kelen, moeten de Afrikaanse landen genoeg hulpbronnen heb ben om geld vrij te maken voor besparingen en investeringen die tot economische groei leiden. Maar omdat ze arm zijn en die besparingen niet hebben, blijven zij arm, aldus Fortin. Bellen via internet tegen lokaal tarief Computergigant Microsoft heeft voor pc-eigenaren de mogelijkheid geopend spotgoedkoop via internet te tele foneren met Amerikaanse of Canadese ingezetenen. Een nieuwe MSN-service legt sinds vrijdag de verbinding tussen op internet ingelogde Nederlandse bellers met normale telefoons in de 'nieuwe wereld'. De verbinding is tegen lokaal tarief, 's avonds rond twee cent per mi nuut. Ier is dan net zo duur uit als voor een buurpraatje over de telefoon, wat 's avonds neer komt op twee cent per minuut. Een kabelinternetter hoeft, be halve uiteraard het verschuldig de abonnementsgeld, geen stuiver te betalen voor een tele foontje naar bijvoorbeeld Bill Gates. Ter vergelijking: KPN Tele com brengt voor een lijntje naar de VS c.q. Canada vijftien cent per minuut in rekening. Woordvoerster Koreman be weert dat bij deze provider vooralsnog geen vrees bestaat voor concurrentie. „Proeven met internettelefonie hebben uitgewezen dat de kwaliteit van schiphol ruk gerard van putten Telefonerep via de elektroni sche snelweg is al lang geen nieuwtje meer, zij het dat tot dusver voor deze methode van communicatie twee ingelogde computers vereist zijn. Maar na de ingebruikstelling van de nieuwe MSN-service, versie 3.0, hoeft alleen degene die het ini tiatief neemt tot het gesprek met de 'overkant' nog 'on line' te zijn. Ginds merkt de gebelde niet met een computertelefo nist van doen te hebben. Het programma laat zich binnen vier minuten gratis downloa den, mits de computer beschikt over een 28k8-modem. De bel de verbindingen belangrijk minder zijn dan via de normale lijnen. Wie goedkoper uit wil zijn, moet zich dus vooral niet storen aan het geluid. Het is af hankelijk van de markt en voor al ook van de Amerikaanse ope rators of het tarief van vijftien cent per minuut op termijn eventueel vermindering onder gaat. Vanzelfsprekend zullen wij een eventueel concurreren de werking van deze service wel nauwlettend in de gaten hou den." Mindere gesprekskwaliteit of niet, bij Microsoft wordt ge dacht de serviceverlening op termijn uit te breiden naar an dere landen. De computergi gant gaat ervan uit de gespreks kosten ruimschoots te kunnen dekken met reclame-inkom sten, voortvloeiende uit de MSN-sites. J. Nienhuis, direc teur MSN Messenger; „Wij zien het als een service aan onze klanten, maar vanzelfsprekend zit er ook een businessverhaal aan vast. Het is in de eerste plaats bestemd voor particulie ren, maar als ook bedrijven er gebruik van willen maken, is dat hun goed recht. De eerste reacties zijn zeer positief. En dat bevreemdt mij niet, want ook qua geluidskwaliteit maakt internettelefonie vorderingen. Als die ontwikkeling zich door zet, gaan we de wereld nog klei ner maken door ons op nog meer landen te richten." In Hoofddorp wordt bij de koeriersdienst DHL, die een za kelijke luchtbrug onderhoudt met de Verenigde Staten, met veel interesse gereageerd op de goedkope beldienst. Woord voerster Van der Ploeg: „Voor ons is dit nieuw. Maar dit novum is voor de afdeling in koop interessant genoeg om in de gaten te houden. Er wordt immers veel met klanten in de Verenigde Staten gebeld, dus als de telefoonkosten omlaag gedrukt kunnen worden, zullen wij dat zeker niet nalaten." de lier Nel van de Marei uit De Lier is één van de weinige mensen die in het Westland nog druiven plukken. De Westlandse druif staat op het punt te verdwijnen. Eerder deze week werd een reddingsplan gelanceerd door de Stichting Westlandse Druif die dit agrarische erfgoed wil redden. FOTO ANP ED OUDENAARDEN 16 v\uiden pieter van hove orus wil een groot gedeelte van de Poolse staalfabriek Huta Kato- ice overnemen. Een woordvoerder van het concern bevestigt dat o^eze week een principe-overeenkomst is getekend voor een joint- l6snture met de afdeling Lange Producten van de Poolse onderne- iing. Met het verkrijgen van een meerderheidsbelang zou volgens en een bedrag van 230 miljoen gulden zijn gemoeid. De J/emame moet over enkele maanden zijn afgerond. '2 Huta Katowice staat al enige tijd in de uitverkoop. Het staatsbe drijf kampte geruime tijd met zware verliezen. Na een enkele jaren geleden ingezette reorganisatie, waarbij het personeelsbestand werd ingekrompen van 24.000 naar ongeveer 6.000, draait de fa briek momenteel redelijk. Corus heeft belangstelling voor de afde ling Lange Producten (rails en heipalen). „In Oost-Europa neemt de vraag naar dit soort producten toe", aldus Corus-woordvoerder M. Hitchcock. Bij de Poolse fabriek wordt een ander soort Lange product gemaakt dan in de te sluiten afdeling in IJmuiden. De Raad van Bestuur van Corus moet nog haar fiat geven aan de overname. Daarna moeten de Poolse regering en Brussel nog hun toestemming geven. Het Italiaanse staalbedrijf Danieli heeft interesse getoond voor en haag gpd Ie verkoop van nieuwe auto's in de maanden juni en juli irs lager dan vorig jaar. In de 2j?rste twintig dagen van juli lag Je verkoop twintig procent la- ïjfer dan in dezelfde periode vo- Jgjaar. 3,4 Eerder dit jaar bleek al dat de i7,erkoop van nieuwe auto's in o'jet eerste halfjaar van deze «uw 1,5 procent lager was ten 79jpzichte van dezelfde periode prig jaar. In de maand juni, 2uanneer de verkopen altijd la- 3r liggen door de vakanties, i laaide de verkoop zelfs met ï.thttien procent ten opzichte vorig jaar. Deze daling zet |ch deze maand voort. De RAI reniging registreert nieuwe ikochte auto's op het moment it ze geleverd zijn. De RAI Vereniging denkt dat daling een correctie is op het j3 Dge aantal verkochte wagens 3ii )rig jaar. In dat topjaar voor e autobranche werden 12.000 nieuwe auto's verkocht, et gemiddelde is ongeveer )0.000 nieuwe auto's per jaar. e RAI Vereniging verwacht dat dit jaar zo'n 560.000 nieuwe ito's zullen worden verkocht. Ook het Europees voetbal- impioenschap zou van in- oed kunnen zijn op de terug- op van het aantal verkochte agens. „Het EK was een natio- i.2jale gebeurtenis. Mensen lochten zelfs eerder naar huis in hun baas om voetbal te kij- n. Dat kan van invloed zijn de afdeling platte producten. De aankoop zou voor dit jaar rond zijn. Een derde tak van Huta Katowice, de afdeling Halffabrikaten, wordt afgestoten omdat deze niet winstgevend is te maken. Bestuursvoorzitter M. Wróbel (Huta Katowice) had Corus ge vraagd vóór eind augustus met een besluit over de joint-venture te komen, aldus het vakblad Steelweek. Bij het uitblijven van het ja woord zou de Poolse regering op zoek moeten gaan naar andere investeerders. De top van Corus heeft begin dit jaar aangegeven dat meer wordt geïnvesteerd in Polen. Dit gaat ten koste van de afdelingen in Groot-Brittannië waar 4.000 arbeidsplaatsen op de tocht staan. Geding dreigt tegen oud-ondernemer Met een reis rond de wereld -over land 33.333 kilometer- maakt Volkswagen reclame voor de Lupo 3L. Die auto is volgens VW de zuinigste ter wereld die met ongeveer drie liter diesel per honderd kilometer toe kan. De Lupo vertrok op 16 mei vanuit Berlijn en maakte tussenstops in onder andere Kaapstad, Bangkok, Sidney, Marrakesh, Mexico Stad, Barcelona en Amsterdam waar hij een tochtje over de grachten maakte. Op 3 au gustus eindigt de reis in Wolfsburg, thuishaven van VW. geweest", aldus een woord voerder van de RAI Vereniging. De brancheorganisatie voor automobielbedrijven, de Bovag, kijkt liever naar de verkopen over een langere termijn. „Cij fers over een paar dagen zeggen niet zoveel", aldus een woord voerder. „Het eerste halfjaar waren de cijfers hoger dan de prognoses." De Bovag denkt dat het misschien wel beter is als de verkopen terug gaan naar het oude niveau. „De groei is vorig jaar misschien wel iets te hard gegaan." Hierdoor krijgen autodealers sneller te maken met leverings problemen, een gebrek aan personeel en voorraden van tweedehands auto's die enorm toenemen. De Bovag, die de re gistratie van tweedehands au to's noteert, verwacht in de nieuwste cijfers - die over een paar weken verschijnen - weer een toename van de voorraden. De Bovag en de RAI Vereni ging denken niet dat de stijging FOTO PVW RONALD BAKKER van de benzineprijs van invloed is geweest. „Mensen kopen hun auto niet voor de 'fun', maar omdat ze hem nodig hebben voor het werk en vertrouwen hebben in de toekomst", meent de zegsman van de Bovag. „En de toekomst ziet er goed uit." De benzineprijs speelt volgens de RAI zelden een rol bij de be slissing wel of geen auto te ko pen. „Bij een langere periode met hoge prijzen zie je wel dat mensen overstappen op zuini ger auto's." utrecht anp FNV Bondgenoten wil dat oud directeur L. Vriesinga van de failliete machinefabriek Klieve- rik uit Oldenzaal het beslag op een lopende rekening van de bond opheft. Gebeurt dit niet binnen 24 uur dan zal FNV Bondgenoten een kort geding tegen Vriesinga aanspannen. „Als er een rechtszaak komt, eisen wij dat het beslag van zo-' wel de bankrekening als van het beleggingsfonds wordt ge haald", zegt een woordvoerster van FNV Bondgenoten. Volgens Vriesinga heeft de toenmalige Industriebond FNV zijn bedrijf in 1992 moedwillig kapotgestaakt. Sinds die tijd probeert hij de schade op de FNV te verhalen. Vriesinga heeft vorige week een claim van 41,2 miljoen gulden ingediend en vervolgens beslag laten leg gen op het beleggingsfonds en de rekening. Op deze wijze wil hij FNV Bondgenoten dwingen snel tot betaling over te gaan. De bond voelt hier echter niets voor. Het gemeenschappelijke be leggingsfonds heeft nu in een brief aan de advocaten van Vriesinga verklaard dat in het fonds de gevraagde 41,2 mil joen gulden zit. „Dat loopt niet weg. Er is dus geen enkele re den om daarnaast ook nog eens beslag te laten leggen op de gi rorekening", zegt de woord voerster. Volgens haar heeft de bond er nog geen last van dat zij één van de vele lopende rekeningen niet kan gebruiken. „Als het te lang duurt, kan het wel lastig worden." Van het beslag op het geld van het beleggingsfonds, merkt FNV Bondgenoten niets. Volgens FNV Bondgenoten heeft de bezettingsactie van Klieverik niet geleid tot het fail lissement van de. machinefa briek. De bond is wel bereid de schade van de bezettingsactie te betalen. De rechtbank be paalde begin dit jaar dat de ac tie onrechtmatig was. „De schade bedraagt natuurlijk nooit 40 miljoen gulden." FNV Bondgenoten en haar voorgangers zijn niet vaak ge dwongen tot het betalen van actieschade. Begin jaren tachtig moesten de voormalige Dien stenbond FNV en Voedings bond FNV vier ton uitkeren aan supermarkteigenaar Kip in de Achterhoek. Twee keer was de winkel doelwit van een bezet tingsactie. De tweede keer was onrechtmatig, oordeelde de rechter. amsterdam anp Ruim 40 procent van de Neder landers is positief over presta tieloon. Nog eens 7,8 procent is zelfs zeer positief, terwijl bijna 23 procent neutraal staat tegen over het afrekenen op prestatie. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau R&M, Research and Marketing, in opdracht van De Telegraaf. Van de ondervraagde Neder landers is 19,9 procent negatief over prestatieloon. Nog geen 5 procent gebruikt het predikaat 'zeer negatief. Een iets kleiner percentage wist geen antwoord op de vraag die ze kreeg voor- gelegd. Uit het onderzoek bleek dat er niet veel verschil van mening bestaat tussen mensen die wel en niet werken. Ook de respons van leden van een vakbond en niet-leden kwam grotendeels overeen. Overigens vindt 84,8 procent van de ondervraagden dat 55- plussers niet gekort mogen worden op hun loon als ze niet kunnen meekomen in het be drijf. Een iets kleinere meerder heid (60,2 procent) vindt dat ook gelden voor jonge werkne mers. Ruim 36 procent is wel van mening dat de overige groep werknemers gekort moet worden op hun salaris wanneer ze onvoldoende presteren. Verder bleek uit de enquête onder meer dat een ruime meerderheid (67,7 procent) van de Nederlandse bevolking de regering steunt in haar voorstel de inkomens van de top van het bedrijfsleven openbaar te ma ken. Bijna 19 procent is daar juist fel tegen, terwijl 12 procent zegt het niets uit te maken. amsterdam anp tolkuren per jaar voor privéza- ken als bruiloften waar doven en slechthorenden recht op hebben." Ook voor onderwijs en rechtszaken hebben doven recht op een vertaler. Het bedrijf TC Visinet neemt de lopende afspraken van Randstad over. Wie de nieuwe intermediar wordt, is niet be kend. Randstad Gezondheidszorg nam vorig jaar de bemiddeling over van de failliet gegane Sti- ching Madido. De uitzendorga nisatie garandeerde een half jaar het werk voort te zetten. Randstad constateert nu dat het geen geschikte activiteit voor het bedrijf is. Uitzendorganisatie Randstad stopt met de bemiddeling van tolken gebarentaal. Het grote tekort aan tolken en de enorme vraag speelden Randstad par ten. „Hierdoor verliep het con tact tussen klant en medewer ker vaak moeilijk. Mijn mensen moesten vaak nee verkopen. Dat leverde spanningen op", zegt M. Westendorp van Rand stad Gezondheidszorg. Hij vindt dat er snel een structurele oplossing gevonden moet worden voor het tekort aan doventolken. Nederland telt 120 tolken. „Dat is zelfs te weinig om te voorzien in de 18 JURIDISCH BELICHT Werkgevers zijn in het alge meen zeer goed op de hoogte van de financiële consequenties die de ziekte van een werkne mer het eerste jaar meebrengt. In artikel 7: 629 van het Burger lijk Wetboek is bepaald dat de werkgever gedurende het eerste jaar van ziekte het loon voor ten minste zeventig procent door betaalt. Minder bekend zijn de gevol gen van de Wet Pemba (Wet Premiedifferen- tiatie en Markt werking bij Ar- beidsonge- schiktheidsver- zekeringen). Bij voortdurende arbeidsonge schiktheid zal de werknemer na het eerste ziektejaar wor den gekeurd voor de WAO. Wanneer de werknemer dan volledig of ge deeltelijk ar beidsongeschikt wordt verklaard, vertaalt zich dit voor de werkge ver in hogere premielasten. Twee jaar na de WAO-beschik- king kan de werkgever worden geconfronteerd met een hogere premienota. Het doel van de wetgever was om de werkgever te doordringen van de nood zaak arbeidsongeschiktheid binnen zijn bedrijf te beperken en zo mogelijk te voorkomen. De WAO-premie wordt sinds 1 januari 1998 niet langer door de werknemer, maar door de werkgever betaald. De arbeids ongeschiktheidspremie is opge bouwd uit twee delen: een vast gedeelte (de basispremie) dat voor alle bedrijven hetzelfde percentage bedraagt en een ge differentieerd premiedeel. Dit laatste gedeelte wordt vastge steld aan de hand van het aan tal werknemers binnen een be drijf dat na het eerste ziektejaar terecht komt in de WAO. Hier bij worden de eerste vijf WAO- -jaren in de berekening meege nomen. Hoe meer werknemers binnen een bedrijf in de WAO belanden, hoe hoger de pre mielasten zijn. Vooral voor kleinere onderne mingen zijn de financiële gevol gen pijnlijk merkbaar. Voor een kleine werkgever (met een jaar lijkse loonsom van om en nabij 500.000 gulden) betekent dit bij één WAO-geval een bedrag aan extra premie van ongeveer an derhalve ton over een periode van vijfjaar. Verzekeren tegen het risico van grote schomme lingen in de gedifferentieerde premie is mogelijk, maar de kosten hiervoor zijn aanzienlijk. Beslissend voor de vraag of een WAO-uitkering wordt doorbe last aan de werkgever is, of de werknemer op de eerste dag van de arbeidsongeschiktheid (ziekte) in dienst was van deze werkgever. Het maakt daarbij niet uit of de arbeidsovereen komst na de eerste ziektedag al dan niet is geëindigd. Dit kan voor de werkgever bij zonder onredelijk uitwerken. Wanneer een werknemer met een arbeidsovereenkomst van één jaar in de laatste week ziek wordt en na een jaar in de WAO terecht komt, zal zijn vroegere werk gever de hogere premielasten voor zijn kiezen krijgen. De werkgever heeft dan vaak in het ge heel geen zicht meer op de ge zondheidssituatie van zijn voormali ge werknemer. Hij kan ook geen in vloed meer uitoe fenen op de in stroom van deze werknemer in de WAO. De verhoog de premie is ook verschuldigd door de werkgever, die zich tijdens het eerste ziektejaar intensief voor reïntegratie inspant, maar waarbij de werknemer uitein delijk toch in de WAO terecht komt. Voor de werkgever is de beslis sing van de keuringsarts of de werknemer al dan niet arbeids ongeschikt is cruciaal. Wordt immers geoordeeld dat de werknemer weer aan het werk kan, dan zal de werkgever de dans ontspringen. Tegelijk met de inwerkingtreding van de Pemba is aan de werkgever de mogelijkheid geboden om be zwaar en beroep aan te tekenen tegen WAO-beslissingen. Deze procedure is gecompli ceerd omdat de werkgever zon der de schriftelijke toestem ming van de werknemer geen recht op inzage in diens medi sche stukken heeft. Gezien de vaak tegengestelde belangen zal deze toestemming niet snel worden verleend. De werkgever zal in dat geval ook een arts-ge machtigde moeten inschakelen, die zich zal buigen over de me dische kanten van de zaak. Hoewel de procedure hierdoor bijzonder omslachtig kan verlo pen, is het voor de werkgever zaak om wel op te komen tegen een voor hem ongunstige WAO-beslissing. Zeer recente lijk heeft het College van Toe zicht Sociale Verzekeringen overigens laten weten dat de kwaliteit van de WAO-keurin- gen ernstig te wensen overlaat. Deze mededeling is wellicht het startschot voor veel werkgevers om wel degelijk bezwaar aan te tekenen tegen de WAO-be- schikking.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7