Minister Levy dreigt Barak te laten vallen Milosevic wil drie verkiezingsvliegen in één klap slaan Buitenland Belgische autodieven misbruiken zwaailicht Protest in Peru De premiery het lekde krant en de vuilnisman ÜJDAG 28 JULI 2000 rak opent eerste internetcafé [agdad De Iraakse overheid heeft gisteren het eerste internet- afé in het land geopend, waardoor de internationaal geïsoleerd bvende Iraakse bevolking een glimp te zien kan krijgen van wat (r in de buitenwereld gebeurt. Bezoekers van het café in Bagdad nnen vrijwel elke website bezoeken, als de inhoud maar niet jtrijdig is met het islamitische geloof of met de normen en jraarden, zei de Iraakse minister van communicatie Khalil. Of- (choon de sites zullen worden gecheckt voordat ze aan de inter netter beschikbaar worden gesteld, is de opening van het inter netcafé een grote stap voor Irak. In het land zijn schotelanten nes en computermodems verboden, en is voor het in gebruik nemen van een fax speciale toestemming nodig. liegtuigcrash Nepal kost 25 levens fTHMANDUEen tweemotorig vliegtuig met 25 mensen aan poord is gisteren kort voor de landing in het westen van Nepal .neergestort. Alle inzittenden kwamen om. Het vliegtuig, een Cl Twin Otter van Royal Nepal Airlines, was op weg van Bajang iaar Dhangadhi, een vlucht van 25 minuten. Aan boord bevon- len zich 22 passagiers, onder wie drie kinderen, en drie beman- lingsleden. In de loop van de dag konden reddingswerkers de Ichamen van de slachtoffers bergen. Alle inzittenden hadden le Nepalese nationaliteit. Het ongeluk gebeurde bij slecht weer. 'olgens getuigen raakte het toestel boomtoppen, waarna het irandend neerstortte. lillennium Dome in Japanse handen noen De Millennium Dome in Greenwich komt volgend jaar Japanse handen, en wordt omgebouwd tot een pretpark. Dat 'dieeft de Britse regering gisteren bekendgemaakt. De koepel aan !e Thames in de Londense voorstad ging met nieuwjaar open. [et gebouw kostte de Britse belastingbetaler 1,9 miljard gulden, ïaar trok veel minder bezoekers dan was verwacht. De koper is aajet door de Japanse investeringsbank Nomura International ge- teunde bedrijf Dome Europe. Over de prijs zijn geen medede- ngen gedaan. Dome Europe zei 2,8 miljard gulden in de koepel 5 willen investeren. Nomura zei het project te zullen ontwikke rn met partner Hyper Entertainment, een onderdeel van Sony at ook attractieparken heeft aangelegd in Berlijn, Tokyo en San rancisco. ^)DR-superspion 'Topaz' vrijgelaten jtissELDORFDe Oost-Duitse meesterspion Rainer Rupp, bijge- |aamd Topaz, is gisteren vrijgelaten, na krap zeven jaar te heb- len uitgezeten van een gevangenisstraf van twaalf jaar. Die leeg hij in 1994 wegens landverraad. Rupp werd pas na de in- lenstorting van de DDR ontmaskerd. De West-Duitser, die bij Ie NAVO werkte, gaf twaalf jaar lang geheime documenten van iet bondgenootschap door aan de DDR. Rupp zei dat hij zijn verk in eerste instantie deed om het socialisme in de wereld te (evorderen, en later om het sceptische communistische blok luidelijk te maken dat de NAVO en het Westen niet van plan yaren een oorlog te beginnen. Rupp liep in juli 1993 tegen de amp, na een onderzoek in het archief van de Oost-Duitse ge- leime dienst Stasi. Duitsers vinden nieuw broeikasgas Iiainz Wetenschappers van het Duitse Max Planckinstituut oor Chemie hebben een nieuw broeikasgas ontdekt. De fluor- wavelverbinding komt in zeer geringe mate voor in de atmos- ;er, maar is zo'n 18.000 maal sterker dan dezelfde hoeveelheid ooidioxide, het bekendste broeikasgas. Dat meldt het weten- chappelijk tijdschrift Science. Broeikasgassen worden verant woordelijk gehouden voor de opwarming van de aarde, met kli- ïaatveranderingen en zeespiegelstijging als mogelijke, zeer in- rijpende gevolgen. Het nu onderzochte gas, dat aan de opper- lakte kwam door onderzoek in ijslagen op de Zuidpool, is vol- ens de experts sinds veertig jaar actief. Het kan zich zo'n dui- ;end jaar handhaven, en de concentraties groeien elk jaar met 6 Irocent. Het gas is waarschijnlijk een 'bijproduct' van zwavel- exafluoride. L'Unita vandaag voor het laatst Iome De ooit befaamde linkse Italiaanse krant L'Unita komt 'oorlopig niet meer uit. Door geldgebrek rolt vandaag het laat- te exemplaar van de persen. Het blad, ooit de spreekbuis van le grootste communistische partij van West-Europa en van Inkse intellectuelen, werd twee weken geleden al onder curate- B gesteld, nadat de schulden waren opgelopen tot ruim 70 mil- Den gulden. L'Unita had nog een oplage van zo'n 50.000 stuks, p haar toptijd, in het midden van de jaren zeventig, lag die ond de 268.000. De krant werd in 1924 opgezet door de com- nunistische denker Antonio Gramsci. Tijdens het fascistisch lewind en de Tweede Wereldoorlog verscheen het blad onder- [ronds. Voor veel linkse politici was het dagblad een spring- ilank naar de partijpolitiek. Voormalig premier D'Alema was lijvoorbeeld ooit hoofdredacteur. Saddam Hoessein is ernstig ziek' pNDENDe Iraakse dictator Saddam Hussein zou ernstig ziek pjn, en waarschijnlijk aan een vorm van kanker lijden. Dat phrijft de Britse krant The Times op basis van verklaringen van taakse zakenmensen, die niet verbonden zijn met de oppositie, 'olgens de krant gaan er ook in Bagdad geruchten over de mo- ;elijke ziekte van Saddam. De 63-jarige leider hield de afgelo- len week, tijdens de jaarlijkse herdenking van de coup die 32 aar geleden zijn Baath-partij aan de macht bracht, een veel lortere toespraak dan normaal. Ook zou Saddam er bij deze ge- egenheid slecht hebben uitgezien, en de gebruikelijke tirades egen het Westen hebben weggelaten. In plaats daarvan sprak |ij zijn volk in bijna 'mystieke termen' toe, aldus The Times. Nieuw-Zeelandse piloten Fiji vrij UVA* Op de Fiji-eilanden hebben aanhangers van coupleider Seorge Speight gisteren de twee Nieuw-Zeelandse piloten laten jaan, die een dag eerder werden gegijzeld. De vrijlating zou zijn ebeurd na bemiddeling door een dorpsoudste. Intussen zou- en op het noordelijke eiland Vanua Levu etnische Indiërs wor- en geterroriseerd door rebellen. De ongeregeldheden op Fiji raken los na de arrestatie van Speight, woensdag. De couplei- er zegt op te komen voor de rechten van inheemse Fijiërs. Gis- pren is de interim-regering van premier Qarase geïnstalleerd oor president Iloilo. Onder de twintig bewindslieden zijn geen anhangers van Speight, die met zijn 56 dagen durende gijze- ngsactie in het parlement in feite had gezorgd voor het aftre- en van de vorige regering. Rebellenleider Sierra Leone voor hoF Iew york De VS hebben een eerste stap gezet naar de berech- ng van rebellenleider Sankoh uit Sierra Leone. De Amerikaan- Ie ambassadeur bij de VN, Richard Holbrooke, presenteerde (isteren een plan om de leider van het RUF te berechten voor len 'gemengd' tribunaal. Sankoh zou dan terecht staan voor (nder meer misdaden tegen de menselijkheid. De RUF-leider i^erd in mei gearresteerd, nadat zijn rebellen 500 VN-soldaten lad gegijzeld en opnieuw moordend door het land trokken. Hij fordt sindsdien vastgehouden op een geheime plek. De rebel- bn, die sinds het begin van de jaren negentig in een bloedige krijd met de regering waren verwikkeld, kregen gratie toen zij in bli vorig jaar een vredesakkoord ondertekenden. Die amnestie leidt echter niet voor misdaden die na juli 1999 zijn Sociaal plan voor Heineken-brouwerij chiltigheim De directie van de Franse bierbrouwerij Adelshof- pn in Schiltigheim heeft met de werknemers een akkoord be- eikt over een sociaal plan. De brouwerij gaat 1 september licht. De 101 werknemers krijgen vervangend werk aangebo- en. Lukt het niet ander werk te vinden, dan krijgen de betrok- lenen een afkoopsom van tussen de 13.000 en 110.000 gulden. Beineken wil Adelshoffen opheffen, en alle activiteiten bunde- pn in een brouwerij in de buurt van Calais. Dit schoot de werk- lemers in het verkeerde keelgat. Zij bezetten de fabriek en reigden met opblazen van de brouwerij. Nieuwe verkiezingen volgens Israëli 's beste oplossing brussel anp De kans dat premier Barak het uitschrijven van nieuwe verkiezingen in Israël kan voorkomen, wordt met de dag kleiner. Minister van buitenlandse zaken Levy heeft gis teravond laten weten dat hij er ernstig over denkt de re gering te verlaten, uit protest tegen het voornemen van Barak het vredesproces met de Palestijnen op de huidige voet voort te zetten. tel aviv ad bloemendaal correspondent Levy weigerde al de topconfe rentie in Camp David bij te wo nen, omdat hij de kans op suc ces nihil achtte. Hij overweegt nu met de andere leden van zijn mini-partij Gesher het blok van de Arbeiderspartij te verla ten, en terug te keren naar Li kud. Zo'n stap zou het einde van de regering-Barak aanzien lijk dichterbij brengen. Na een gesprek met Barak wilde Levy niet zeggen of hij de premier zal steunen als de Knesset maandag stemt over een reeks moties van wantrou wen. Hij zei dat Barak in Camp David te veel concessies heeft gedaan, met name over Jeruza lem en de Jordaan-vallei. De premier had hem erop gewezen dat de Israëlische voorstellen van tafel zijn, nu de top is mis lukt, maar dat neemt volgens Levy niet weg dat er een prece dent is geschapen. De eerste resultaten van opi niepeilingen in Israël wijzen er op dat een groot deel van de bevolking geschrokken is van Baraks concessie-bereidheid. Volgens een in opdracht van het dagblad The Jerusalem Post uitgevoerde enquête vindt 53 procent van de Israëliërs dat de premier te ver is gegaan. Ook is 60 procent van de bevolking er na Camp David van overtuigd dat de Palestijnen geen vrede willen. Nieuwe verkiezingen zijn volgens 41 procent de op lossing. Het enige waar Barak troost uit kan putten, is dat 59 procent van het publiek het verstandig vindt dat hij naar Camp David is gegaan. Voor iedere meerderheidsre gering heeft Barak de steun no dig van de religieuze partij Shas, een van de partners die aan de vooravond van Camp David de coalitie hebben verla ten. De Shas-leiders houden voorlopig een slag om de arm, maar het ziet er voor de pre mier slecht uit. Voor Barak is nu het belangrijkst dat hij volgende week enkele moties van wan trouwen overleeft. Daarna gaat de Knesset op zomerreces tot begin oktober, zodat hij zijn op ties ruim twee maanden kan af wegen. Autodieven in België hebben een nieuwe methode gevon den. Voorzien van terreinwagen met blauw zwaailicht doet een Brusselse bende zich de laatste weken voor als politie in bur ger. Vooral in de avonduren laat zij chauffeurs langs de weg stoppen, om vervolgens onder bedreiging van pistool de sleu tels af te troggelen. De laatste weken vonden op deze manier al een kleine tien zogeheten 'carjackings' plaats. De rijkswacht, het nationale Belgische politiekorps, onder vindt er een dubbel nadeel door. Niet alleen neemt het on- veiligheidsgevoel sterk toe, de burger vertrouwt de rijkswacht ook niet meer voor honderd procent. Diverse stopbevelen zijn al genegeerd. Om de bende in de kraag te grijpen, zijn de laatste dagen grote middelen ingezet. Op de snelwegen rondom de Belgi sche hoofdstad zijn extra pa trouilles op pad gestuurd. In de lima De Peruaanse hoofdstad Lima maakte zich vanmorgen op voor het hoogtepunt van de massale protesten tegen de omstreden herverkiezing van president Alberto Fujimori. De climax wordt vanavond (Nederlandse tijd) verwacht, als het staatshoofd voor de derde keer wordt ingezworen. In Lima hebben zich naar schatting zo'n 40.000 betogers verzameld. Fu jimori liet zich in mei herverkiezen in zeer omstreden en internationaal bekritiseerde verkiezingen. Tot de demonstratie is opgeroepen door Alejandro Toledo, de kandidaat die door Fu jimori werd verslagen bij de stembusgang, die gepaard ging met berichten over fraude. Toledo trok zich terug uit de tweede ronde, waardoor Fujimori de enige kandidaat werd. De or ganisatoren hebben gezegd dat de demonstratie rustig zal verlopen. Waarnemers wezen er op dat de oppositie al heeft bewezen haar aanhangers in de hand te kunnen houden. Vol gens Toledo is het de bedoeling Peru 'lam te leggen'. Tot geweld zou het alleen kunnen komen als de politie de betogers provoceert. foto »ap» martinmeiia londen harm harkema correspondent 'Lek nummer drie!', juichte gisteren het Britse schandaalblad The Sun op de voorpagina. De krant bleek samen met haar zusterkrant The Times wederom een door premier Tony Blair geschreven intern memo toegespeeld te hebben ge kregen. The Sun maakte er natuurlijk een mooi nummer van, maar in feite stond er niets schokkends in het briefje van Blair, dat bovendien dateert van eind vorig jaar. Blair schreef dat de politieke argu menten voor aansluiting van Groot-Brit- tannië bij de Europese Monetaire Unie overweldigend zijn, maar dat de econo mische omstandigheden er nu niet rijp voor zijn. Blair heeft er nooit een geheim van gemaakt dat de huidige beletselen om tot de euro toe te treden niet politiek van aard zijn, maar economisch. Het gelekte memo was zodoende toch wat minder interessant dan het briefje dat twee weken geleden naar dezelfde bladen lekte, en waarin Blair aan zijn politiek adviseur Philip Gould toegaf dat Labour de binding met de kiezer dreigde te verliezen. Daarnaast publiceerde The Sun vorige week nog een kattenbelletje van Gould aan Blair, waarin die in nog veel hardere bewoordingen ongeveer hetzelfde zei als Blair. De drie lekken waar The Sun gisteren over repte, betroffen alleen de epistels waar het blad zelf de hand op had ge legd. In werkelijkheid zijn sinds mei maar liefst tien geheime corresponden ties uit de diepste krochten van Dow ning Street 10 toegespeeld aan verschil lende kranten. Blair en de zijnen werden daar toch wat zenuwachtig van. Vreselijke geheimen zijn er weliswaar niet naar buiten gebracht, maar betrok ken kranten pakten steevast wel groots uit met de hun toegeworpen brokjes. In de nastoot deden de andere media dan steeds hun uiterste best de sfeer van rel lerigheid levendig te houden. Bovendien was er wellicht sprake van een 'mol 'in de beperkte kring vertrouwenspersonen van Blair. Een paar weken geleden is dan ook een intern onderzoek naar het lek begonnen. Maar als we de Mail on Sunday en The Guardian - in overigens niet bevestigde berichten - mogen geloven, kan Blair zijn medewerkers blijven vertrouwen, en zou het gaan om Benjamin Peil, een ge flipte rechtenstudent van inmiddels 35 jaar. Hij is beter bekend onder zijn bij naam Benji the Binman (de vuilnisman) en verdient al enige jaren een redelijke zakcent bij door op eigen initiatief en in opdracht van media te snuffelen in vuil nisbakken van beroemde en machtige Britten. In elk geval een deel van de gelekte Blair-correspondentie zou uit de vuilnis container van Philip Gould komen. Elke krantenredactie kent Benji, want vrijwel alle landelijke kranten - ook de zoge naamd respectabele - hebben wel eens gebruik gemaakt van zijn diensten. avonduren is ook al gebruik ge maakt van helikopters en vlieg tuigen om terreinwagens met gestolen zwaailichten te kun nen volgen. De actie bleef tot nu toe zonder resultaten. De rijkswacht waarschuwt automobilisten inmiddels om stopbevelen niet te negeren, maar raampjes en deuren wel gesloten te houden en te wach ten op de komst van een geüni formeerde rijkswachter. Om de burger gerust te stellen, moet de agent liefst ook zijn politie penning tonen. Verder luidt de wijze raad om bij een stopbevel de auto zó te parkeren dat een vluchtweg open blijft. Het fenomeen carjacking stak enkele jaren geleden voor het eerst de kop op in Brussel. Bij stoplichten werden nietsver moedende automobilisten uit hun voertuig gesleurd. Aanvan kelijk waren de daders uit op dure auto's. De buitgemaakte auto's werden gebruikt als ruil middel in drugstransacties. Sinds een jaar zijn echter ook kleinere auto's gewilde buit. Mysterieus benzinetekort treft Jakarta jakarta theo haerkens correspondent De olievoorraden in Indonesië zijn zó groot dat ze nog niet eens helemaal in kaart zijn ge bracht. Het land haalt liefst eenvijfde van zijn inkomsten uit de export van het zwarte goud. Toch kampen delen van Indo nesië nu met een onverklaar baar tekort aan benzine. De taxichauffeurs klagen, net als de eigenaars van pompstations. Zij moeten geregeld 'nee' verkopen omdat de aanvoer is gestaakt. Het probleem doet zich voor op het vakantieparadijs Bali, ten oosten van Java, maar is vooral nijpend in de hoofdstad Jakarta, met haar ruim tien mil joen inwoners. Staatsoliemaat schappij Pertamina heeft de aanvoer naar de hoofdstad de hoogste prioriteit gegeven. Dat klinkt goed, maar voorkomt niet dat er bij de pompen tot 's avonds laat lange files staan met automobilisten die wijselijk het zekere van een volle tank nemen voor het onzekere van die mooie belofte. Het probleem begon een week of twee geleden, en eigen lijk weet niemand waarom. De woordvoerster van de oliemaat schappij bezwoer dat er geen reden was voor paniek. Het te kort aan benzine - diesel is er in overvloed - was tijdelijk, en werd veroorzaakt door onder houd aan de Balonganraffina- derij op West-Java. Vandaag zou die weer gaan draaien. De minister van mijnbouw en energie, luitenant-generaal Su- silo Bambang Yudhoyono, liet 500.000 vaten olie uit China, Maleisië en Singapore aanvoe ren. Nog eens 400.000 barrels zijn onderweg. De extra aanvoer zou nood zakelijk zijn wegens de toege nomen vraag. Sommigen me nen dat zakenlui voorraden op kopen om ze later tegen hogere prijzen weer van de hand te doen. Pertamina lijkt daaraan te twijfelen, en heeft de politie gevraagd om bescherming van de distributielijnen. De politie doet nu onderzoek naar het merkwaardige 'weglek ken' van de brandstof. Nog maar een paar maanden gele den kwam een enorme brand stofsmokkel aan het licht. Wat het deze keer is, moet nog blij ken, maar de angst voor grote sociale onrust noopt tot spoed. Voor de taxichauffeurs is het onderzoek niet nodig. „Het is een politiek spelletje", weet een van hen. „Ze creëren schaarste, straks gaan de prijzen omhoog en die worden dan niet meer teruggedraaid, ook al is er weer genoeg." boedapest hans gertsen correspondent De Joegoslavische president Slobodan Milosevic heeft gisteren zijn opponenten voor het blok ge zet door drievoudige verkiezingen uit te schrijven voor 24 september. Die dag worden in het fede rale Joegoslavië (Servië en Montenegro) zowel presidentsverkiezingen als verkiezingen voor het parlement gehouden. In de deelrepubliek Servië zullen tegelijkertijd nieuwe gemeenteraden wor den gekozen. Zo wil Milosevic drie vliegen in één klap slaan. Ten eerste hoopt hij zelf herkozen te worden als president, ten tweede wil hij de macht van de muitende deelrepubliek Montenegro aan banden leggen, en ten derde hoopt hij dat zijn linkse coa litie de macht herovert in een groot aantal ge meenteraden in Servië. Veel steden in Servië zijn sinds 1997 in handen van de oppositie. Het nieuws dat de drie cruciale verkiezingen te gelijkertijd zullen worden gehouden, kwam niet onverwacht. Milosevic is al weken bezig optimale omstandigheden te creëren voor verkiezingen. Dat wil zeggen: optimale omstandigheden voor zichzelf en zijn regime. Twee weken geleden ver anderde het door Milosevic gecontroleerde par lement in luttele uren de federale grondwet, af gelopen maandag volgden diverse wijzigingen van de kieswet die eveneens zeer nadelig zijn voor de oppositie. Los daarvan heeft het regime de intimidatie van politieke tegenstanders nog opgevoerd. Daarbij moet vooral de burgerbeweging 'Otpor' (Verzet) het ontgelden. Vrijwel dagelijks worden Otpor-le- den door de politie aangehouden voor 'informa tieve gesprekken'. De Servische oppositie heeft na het sluiten van meer dan honderd lokale ra dio- en'televisiezenders afgelopen voorjaar nau welijks nog mogelijkheden om van zich te doen horen. De staatsmedia bedrijven schaamteloos propaganda voor het regime. Desondanks is de oppositie niet bij voorbaat kansloos. Volgens peilingen zou de oppositie Milosevic kunnen verslaan, mits men de krach ten bundelt. Slechts een kwart van de Serviërs zou Milosevic nog steunen. Het probleem is ech ter dat de oppositie nog altijd niet verenigd is, en ook moeilijk op één lijn te krijgen zal zijn voor de verkiezingen. Milosevic weet dat en gokt daarop. Dat is geen wilde gok, maar een zeer goed door dachte. Milosevic weet dat hij, ondanks de voor hem zeer gunstige kieswet, geen schijn van kans heeft als de Servische oppositie zich samen met de pro-westerse Montenegrijnse regering tegen hem keert. De Servische en Joegoslavische oppo sitie zouden de drievoudige verkiezingen in dat geval tot een groot referendum tegen Milosevic kunnen omvormen. De kans dat zoiets gebeurt, is echter klein. Door de federale grondwet te wijzigen zonder de Montenegrijnse autoriteiten daar ook maar in te kennen, heeft Milosevic zijn aartsrivaal Milo Djukanovic, de president van Montenegro, in een onmogelijke positie gemanoeuvreerd. Djuka novic wil de federale verkiezingen boycotten, omdat de nieuwe grondwet van Montenegro weinig meer dan een bijwagen van Servië maakt. Verhinderen kan Djukanovic de verkiezingen niet zonder een gewapend conflict met het aan Milo sevic onvoorwaardelijk trouwe Joegoslavische le ger te riskeren. De Servische oppositie is ook moeilijk op één lijn te krijgen. De meeste oppositiepartijen willen met een gezamenlijke lijst de lokale verkiezingen ingaan, en ook één gezamenlijke kandidaat te genover Milosevic stellen. Maar de Servische Ver nieuwingsbeweging (SPO) van Vuk Draskovic, de grootste oppositiepartij, speelt echter weer eens voor stoorzender. Ze aarzelt nog tussen het boy cotten van de verkiezingen, omdat die op voor hand oneerlijk en niet vrij zullen zijn, en het meedoen met een eigen lijst en eigen presidents kandidaat. Dat laatste scenario is voor de winst kansen van Milosevic en de zijnen het best denk bare. „Het kiesstelsel is zeer oneerlijk. Als Draskovic af zonderlijk aan de verkiezingen meedoet, is Milo sevic al vrijwel zeker van de overwinning", zo meent Ljubica Markovic, de hoofdredacteur van het onafhankelijke persbureau Beta. Markovic, die - saillant detail - een halfzuster is van de vrouw van Milosevic, hoopt vurig dat Draskovic en zijn partij zich alsnog bij de rest van de oppo sitie aansluiten. „Milosevic speelt hoog spel. Voor de oppositie is dit een historische kans om hem te verslaan. Het is nu of nooit. Niet alleen voor de oppositie, maar voor het hele Servische volk."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5