'Vaste prijs studieboeken snel loslaten' 'Proef rekeningrijden loopt uit de hand' Binnenland Laatste kijkdag Antonov Groen Links haalt uit naar bloembollenteelt In Enschede lag meer in bunkers dan vuurwerk Huisartsen willen nog geen avondspreekuur -DAG 28 JULI 2000 rinkwater Gooi weer schoon ïersum Het drinkwater in het Gooi is weer schoon en hoeft >r gebruik niet meer te worden gekookt. Door een klein eurtje in het reservoir van het pompstation in Laren raakte drinkwater twee weken geleden besmet met de colibacterie. voorzorgsmaatregel kregen de inwoners het advies van PWN het water voor het drinken eerst te koken. uikens belangrijker dan kraaien haag Boeren moeten ook volgend jaar nog kraaien van erf kunnen verjagen, vindt de Gewestelijke Land- en tuin- iworganisatie (GLTO). Want als dat niet kan, zijn veel schar- cuikens ten dode opgeschreven, verwacht de organisatie. Die nu al regelmatig het slachtoffer van kraaien. De organisatie est dat dat alleen maar erger wordt als de nieuwe Flora- en inawet volgend jaar van kracht wordt. Dan kunnen boeren }<nelijk niet meer optreden tegen kraaien die hun kuikens ïvallen. Er zijn genoeg kraaien en roeken in Nederland, ent de boerenorganisatie. Zolang dat zo is, is bescherming deze vogels niet nodig. Het zou beter zijn ervoor te zorgen pluimveehouders hun kippen en kuikens vrij rond kunnen en scharrelen. j ajzc klant verwondt agenten 1 iterdam Een lastige klant van de Amsterdamse Sociale inst heeft gisteren twee politiemensen verwond. De een werd >eten en de ander liep een gekneusde arm en bloeduitstor- - jen op. Beide agenten moesten naar het ziekenhuis. De klant schopt vaker stennis bij de Sociale Dienst. Hij komt gere- d verhaal halen over het korten van zijn uitkering. Al vaker Iroeg hij zich agressief en bedreigde hij het personeel. esjoemel met gegevens varkens bosch Een Belgische dierenartsenpraktijk geeft op verzoek Nederlandse varkenshouders valse gezondheidsverklarin- af. De artsen verklaren de varkens gezond zonder dat zij de sten hebben onderzocht. Onderzoek van de Algemene In- 'Ctiedienst (AID) en justitie in Den Bosch heeft dit uitgewe- Het ministerie van Landbouw heeft gisteren daarom 120 Irijven in het zuiden van het land verboden varkens van hun lrijf af te voeren. Er bestaat het vermoeden dat zij, samen hun Belgische dierenarts, hebben gesjoemeld met verkla- en over de aanwezigheid van dierziekten bij de beesten. De gische praktijk heeft nevenvestigingen in Nederland. Overi- ïs zijn er geen aanwijzingen dat de varkens besmettelijke eten zoals varkenspest hebben. euwarders controleren gemeente tWARDENEen groep verontruste Leeuwarders mag de ge- entestukken over dagopvang van verslaafde dak- en thuislo- in Leeuwarden inkijken. Dit heeft de rechtbank in Leeuwar- gisteren besloten. De gemeente heeft aangekondigd in de fst een opvang voor verslaafden te openen in de Oranjewijk. bewoners van de wijk protesteren fel tegen deze beslissing. U )r 1 augustus moet de gemeente de stukken hebben over- >i idigd. De wijkbewoners laten mogelijk een onafhankelijke ;sie naar de stukken kijken. 'lagdrempelige tiplijn Pieck japen Om de 'tipdrempel' over de moord op Maartje Pieck reel mogelijk te verlagen, opent het recherchebijstandsteam welland en Flevoland een e-mailadres en een tiplijn. Uit eer- e onderzoeken is de politie gebleken dat mensen aarzelen met een tip de politie te bellen. Vandaar dat een speciaal te- iionnummer is geopend, waarop mensen hun informatie op r antwoordapparaat in kunnen spreken. Het nummer van :e tiplijn is 038-4526026. Daarnaast is het e-mailadres rbt- 5tbpen@worldonline.nl geopend. Het gratis nummer 0800- ii 17776, dat vrijwel meteen na de vermissing werd geopend, is hsteeds actueel. errie bij euthanasievereniging 0 iterdam De commissie Verpleegkundigen en Verzorgenden 1 pt uit het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Vrij- elige Euthanasie (NVVE). Reden voor het ontslag is een ver- hiil van mening over de positie en taken van verpleegkundigen verzorgenden rond euthanasie. Het bestuur van de NWE dt het belangrijk dat de lijn tussen de arts en diegene die eu- nasie vraagt zo kort mogelijk is, dus zonder te veel inmen- g van hulpverleners. Het werk van de* verpleegkundige kan 'gens het NWE-bestuur beperkt blijven tot het geven van 'c (dichting over de regelgeving rond euthanasie aan de pati- Studieboeken duurder dan nodig Nederlandse studenten betalen tien procent meer dan nodig is voor hun studieboeken. Dat blijkt uit een giste ren verschenen onderzoek van het Interstedelijke Stu denten Overleg (ISO) en de Consumentenbond. utrecht anp Net als voor andere boeken geldt voor studieboeken in Ne derland een vaste prijs. Alleen als de student via studievereni gingen boeken koopt, is hij goedkoper uit. Kortingen zijn echter alleen mogelijk als de verenigingen grote aantallen bestellen. Aanschaf via internet maakt nauwelijks wat uit, inclu sief de verzendkosten is een student dan vaak duurder uit. Voor niet-Nederlandstalige boeken geldt geen vaste boe kenprijs. Uit het onderzoek blijkt dat het de moeite loont naar de laagste prijs te speuren: één boek was via internet voor 52,25 gulden verkrijgbaar, maar ook voor 173,30 gulden. Het onderzoek is voor het ISO aanleiding de politiek op te roepen aan de vaste prijs voor studieboeken een einde te ma ken. De studenten verwijzen naar een brief van staatssecre taris Adelmund van Onderwijs, die ook vraagtekens heeft ge plaatst bij voortzetting van een vaste boekenprijs. De Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) onder zoekt momenteel een klacht van de ouderorganisatie Ou ders Coo over de prijzen van schoolboeken. De ouders wil len maatregelen tegen de con currentiebeperkende afspraken in de schoolboeken branche. Zij hebben becijferd dat de schoolboeken 20 tot 30 procent te duur zijn. De Tweede Kamer sprak zich vlak voor het reces uit voor een onderzoek van de NMa. Minister Jorritsma (econ- omsiche zaken) zei bij die gele genheid dat de vaste boeken prijs voorlopig niet op de hel ling kan. Daarvoor zijn tot 2005 afspraken gemaakt. beek» Honderden dagjesmensen namen gisteren een kijkje in de Antonov 124 die op het vliegveld van Maastricht aan de ketting ligt. Het was de laatste kijkdag voor de veiling van de luchtvaartreus op 7 augustus. Serieuze kopers waren er ook, maar die gingen verloren in het gedrang van de dagjesmensen, die door het enorme laadruim van de Antonov krioelden. Veel bezoekers vulden bij het toegangshek denkbeeldige firmanamen in, namens wie ze het vliegtuig voorgaven te bekijken. De nieuwsgierigen mochten niet verder dan het laadruim. Om hen te plezieren lieten Russi sche onderhoudstechnici enkele malen de enorme neus van het toestel open en dicht gaan. De Antonov 124 staat al drie jaar aan de ketting van wege een onvoldane schuld. Naar verwachting levert het zes jaar oude toestel bij de veiling tussen de 20 en de 90 miljoen gulden op. FOTO ANP BAS RUTTEN 'Noord-Holland moet optreden haarlem theo van der kaaij De statenfractie van Groen Links wil dat het provinciebe stuur van Noord-Holland maat regelen neemt om het overvloe dig gebruik van giftige bestrij dingsmiddelen in de bollenteelt terug te dringen. Aanleiding daarvoor is een rapport 'Lozen en Hoesten' van de vereniging Houd Zijpe Leefbaar over de ge zondheid van de bevolking in dit bollengebied in de Kop van Noord-Holland. Groen Links stelt ook het gebruik van be strijdingsmiddelen in andere bollengebieden aan de kaak. Uit recent onderzoek van de GGD is gebleken dat twaalf pro cent van de inwoners van Zijpe lijdt aan luchtwegaandoenin gen, terwijl het gemiddelde in Nederland zeven procent is. Volgens Houd Zijpe Leefbaar zijn 23 soorten bestrijdingsmid delen in het oppervlaktewater aangetroffen. Van zes van deze middelen zijn de concentraties hoger dan wettelijk toegestaan. Intussen is de provincie begon nen met onderzoek van het grondwater. TNO doet lucht- metingen, omdat de bestrij dingsmiddelen na toepassing op het land voor een kwart in de lucht terechtkomen. Groen Links herinnert hierbij aan een rapport van de Leidse universiteit uit 1997 over de ge zondheidseffecten van langdu rige blootstelling aan lage con centraties bestrijdingsmidde len. Volgens dit rapport lopen bewoners van intensieve land bouwgebieden het risico van hersenkanker, kanker aan de geslachtsorganen, aandoenin gen van het centraal zenuwstel sel en nadelige effecten op de voortplanting. De statenleden Koetsier en Trautwein-de Wit willen van het provinciebestuur weten of de zorgen van Houd Zijpe Leef baar worden gedeeld, welke maatregelen er volgen om het gebruik van bestrijdingsmidde len te verminderen en vervol gens de kwaliteit van het drink water op het gewenste peil te brengen. drT A-verdachte ask Murillo jind uitgezet njllPHOL/HAARLEM ANP itf Bask Esteban Murillo rdbiri is gistermiddag op iphol overgedragen de Spaanse justitie en ijleteen daarna vanaf Ishiphol overgebracht |ar Madrid. Waar Murillo verblijft, is niet be- jnd. Spanje heeft de ge- lonte ETA-gevangenen verdachten over het he iand verspreid - maar :estal zo ver mogelijk Baskenland verwij fd - op te sluiten. De ;k zou betrokken zijn eest bij een aanslag de gewapende af schei- igsbeweging ETA, waar in 1980 een agent om ft leven kwam. Hij ont- t betrokkenheid en is dsdien op de loop voor Spaanse justitie. Op van Mexico naar ikrijk werd hij ander if jaar geleden op Schip- il aangehouden. Hij was het bezit van een vals ipoort. Zijn verzoek om ilitiek asiel in Nederland ird afgewezen, ".ctievoerders kregen illo gisteren niet te :n. Dinsdag had de poli- in Haarlem nog arres- ies verricht toen sym- ithisanten van de Bask toegang tot de Haar- se gevangenis, waar irillo in afwachting van Jn uitlevering aan Spanje J'rbleef, te verhinderen, illo vocht zijn uitleve- ig aan tot aan het Euro- :s Hof voor de Mensen- :hten in Straatsburg, uit :es in Spanje te worden Imarteld. Motorola 3588 Trium Galaxy Siemens C25 Nu VOOR Nu VOOR Nu VOOR f129,- f129,- f149,- Nu in totaal f75,- beltegoed bij een Telfort Pak&Bel Pre-Paid Voor een goed Met uw Telfort Pak&Bel deze aanbieding of voi neemt Pre-Paid kunt u nu niet een aanvraagformulier voi graag even alleen langer praten, u kunt internationaal bellen na de tijd. Daarom krijgt u. als er ook sms-berichten mee www.telfort.nl of bel on; Nederlandse student blijft wellicht verlamd rome hans geleunse correspondent Robert Vakkers, de Nederlandse student die maandag in Rimini door een carabiniere werd neergeschoten, heeft gisteren de intensive care afdeling van het Maggiore-ziekenhuis in Bo logna verlaten. Zijn ouders ho pen dat hij over een dag of vijf het ziekenhuis uit mag om in Nederland verder te worden verpleegd. De kans dat hij door zijn verwondingen voor het le ven verlamd zal blijven, is groot. Jurist en Nederlands honorair consul Claudio Perella in Bo logna zei gisteren desgevraagd dat hij met de door de familie ingeschakelde advocaat zelf standig een onderzoek laat in stellen naar de gebeurtenissen. „Wij willen niet alleen afgaan op wat het Openbaar Ministerie in Rimini doet", zei hij. In de lokale krant La Voce di Rimini zegt de betrokken offi cier van justitie Bonetti van daag dat haar onderzoek de ba lans nog niet heeft laten door slaan naar een van beide visies over het voorval. Het gaat om tegenstrijdige verklaringen van twee mensen die eerlijk op mij overkomen, is haar commen taar. Sneller personeel werkplaats naar bedrijfsleven amsterdam anp De 90.000 werknemers van so ciale werkplaatsen moeten sneller doorstromen naar ge wone banen. De vakbonden en de gemeenten hebben hiervoor een plan ontworpen waarin de werkplaatsen worden omge vormd tot reïntegratiebedrij- ven. In het najaar wordt de nieuwe koers in de betreffende CAO vastgelegd. Momenteel maakt minder dan één procent van de werk nemers van een sociale werk plaats, een gemeentelijk bedrijf waar mensen met een fysieke of geestelijke handicap eenvoudig productiewerk verrichten, de overstap naar een normale baan. De huidige krapte op de ar beidsmarkt biedt kansen voor gehandicapten. Er is daarom besloten de werkplaatsen om te vormen tot reïntegratiebedrij- ven, zo blijkt uit het rapport De VNG en de vakbonden willen dat gehandicapten sneller ge detacheerd worden in het be drijfsleven. Haagse werkgevers bang voor tolpoorten den haag hans jacobs haags redacteur Het bedrijfsleven in de Haagse regio is verontrust over de ge volgen van de proef met het plaatsen van tolpoorten op de belangrijkste toegangswegen (A4, A12 en A13) tot Den Haag. Om ongewenst sluifiverkeer te gen te gaan, komen er volgens verwachting nog minstens vijf tien betaalpunten op andere wegen bij. Reden voor de Hol landse Werkgevers Vereniging (HWV) te concluderen dat de proef 'volledig uit de hand' loopt. Het bedrijfsleven is bang dat Den Haag in een nadelige con currentiepositie komt ten op zichte van de andere grote ste den. Daar zijn nog geen plan nen voor extra tolpoorten be kend gemaakt, maar de Noord- Hollandse gedeputeerde De Boer heeft eerder deze week al duidelijk gemaakt dat soortgelijke maatregelen ook rond Amsterdam zijn te ver wachten. Utrecht en Rotterdam studeren nog op de'aanvullen de verkeersmaatregelen (drem pels, doseerlichten, wegver smallingen) die met name op provinciale wegen en de grote doorgaande routes in de steden nodig zijn om te voorkomen dat de tolpoorten massaal wor den omzeild. De werkgevers hebben een brief gestuurd aan alle zestien gemeenten in de regio Haag landen die met de maatregelen te maken krijgen. Vertegen woordigers van provimncie, enschede gpd De gemeente Enschede geeft het voorlopige verslag van de rampenstaf vrij. Het verslag schetst een beeld van de hec- tiek na de vuurwerkramp, maar geen antwoord op de prangende vraag: wat ging er de lucht in. Nog op de rampavond zelf, za terdag 13 mei, gaat de staf op zoek naar de vergunning van het ontplofte S.E. Fireworks. Om 22.15 uur constateert bur gemeester Mans dat 'formeel gesproken de vergunning in or de is. Aangezien Defensie posi tief advies heeft uitgebracht.' Rond half twaalf trekt de staf voor zichzelf ook een eerste conclusie: 'gelet op de kracht van de explosie lijkt het dat er in de bunkers wat anders moet hebben gezeten dan verpakt vuurwerk.' Het verslag loopt tot en met woensdag 24 mei. In die ander halve week slaagt het rampen team er kennelijk niet in te ach terhalen'wat er de lucht in is gegaan. Of men weet het wel, maar staat het niet vermeld in het voorlopig verslag. Het gaat namelijk om een 'een bewerkte versie': eventueel 'gevoelige' in formatie voor het justitie-on- derzoek kan zijn geschrapt. Op de vraag der vragen is dus geen antwoord te krijgen in het tientallen pagina's tellende rap port. Het geeft wel een inkijk in de hectische taferelen, die bin nen de rampenstaf hebben ge speeld. „De situatie is chao tisch, er is sprake van ontzet ting." Om vijf over half zes hoort de staf pas officieel waar de ramp begonnen is: S.E. Fire works. „De eerste berichten duiden op meer dan 100 do den." Het meest opvallende is ver der dat burgemeester Mans zich de gehele periode zorgen maakt over het gevaar van as best voor de volksgezondheid. Er is veel onenigheid tussen deskundigen en sprake van te genstrijdige informatie. Dins dagochtend wordt Mans boos. „Hoe is het mogelijk dat er tel kens andere info over asbest komt." Het logboek geeft geen antwoord. Als het rampgebied is veilig verklaard, wil Mans de bewo ners laten kijken, zonder be schermende kleding. „Het is veilig, of het is niet veilig. De koningin heeft ook zonder ge keken. En ik ook." Experts be slissen kennelijk anders, op de laatste dag dat de rampenstaf bestaat, gaan de eerste bewo ners met mondkapjes, overalls en schoensloffen naar binnen. Haaglanden en gemeenten werken op dit moment aan het opstellen van een 'Zuid-Hol landse tolpoortenkaart'. „Wij willen de gemeenten graag steunen in het offensief tegen tolpoorten. Bovendien vinden wij dat het stadsgewest Haag landen eerst de resultaten van de proef van de minister moet afwachten, voordat het nieuwe maatregelen invoert", aldus HWV-directeur B. Mooren. Hij vindt dat de vrees voor sluipverkeer als excuus wordt gebruikt om kwistig met geld te strooien en meer tolpoorten te plaatsen. „De tolwegen jagen burgers en bedrijven op kosten. Bovpndien krijgen zij ook bui ten de spits met verkeersbelem- meringen te maken die er eer der niet waren", aldus Mooren. Rechters weten weinig van Europees recht den haag anp Rechters moeten hun kennis op het gebied van Europees recht vergroten. Dat is noodzakelijk om de huidige stortvloed aan vragen die bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg te recht komt, in te dammen. De Hoge Raad schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Nu worden teveel nutteloze en slecht geformuleerde vragen over Europese regelgeving ge steld aan het hof, constateert de raad in zijn advies. Door de be perkte capaciteit bij het Hof dreigt de afhandeling van zaken structureel spaak te lopen. Het instellen van een toegan kelijke database, bijvoorbeeld op internet, zou ervoor kunnen zorgen dat een rechter vanach ter zijn pc kan kijken of het hof zich eerder al over een bepaal de kwestie heeft gebogen. Ook denkt de Hoge Raad dat het nuttig kan zijn in de Europese lidstaten 'vraagbaken' aan te stellen die de nationale rechters kunnen adviseren over lastige Europese vraagstukken. Daarnaast kan het Europees Hof aanzienlijke tijdwinst boe ken als het aantal talen waarin de partijen corresponderen, te ruggebracht worden tot bij voorbeeld Frans, Duits en En gels, adviseert de Hoge Raad. u voor 1 september 2000 uw 0-1771. den haag gpd Telfort Pak&Bel Pre-Paid ook in het buitenland mak- activeert. in totaal f 75.- kelijk bereikbaar, want u beltegoed. Dat is naast de kunt bellen en gebeld worden gebruikelijke f 50,-nog eens in meer dan 60 landen. Ga Telfort Een avondspreekuur en spreekuren in het weekend zijn geen reële optie. Zolang het huisartsentekort niet is opgelost, zit verlenging van de werktijd er niet in. Dat zegt F. Seegers, woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV), in reactie op een giste ren gepubliceerd onderzoek van de Consumentenbond en het Ne derlands Instituut voor Onderzoek van de Gezondheidszorg (Ni- vel). Uit het onderzoek blijkt dat meer dan een kwart van de Neder landers behoefte heeft aan spreekuren buiten de normale werktij den. Meer dan de helft van de ondervraagden met een vaste baan wil verruiming van de huidige spreekuren. De Consumentenbond is van plan met de huisartsen te gaan praten over mogelijke uit breiding van de huisartsenspreekuren. Seegers is niet verrast door de uitkomsten van het onderzoek. „We hebben het zelf niet onderzocht, maar eigenlijk wisten we al dat behoefte bestaat aan dit soort zaken. En we willen ook best met de Consumentenbond praten. Feit is alleen dat de huidige si tuatie avond- en weekendspreekuren niet toelaat. Eerst moet het grote huisartsentekort worden opgelost. S. Louw, woordvoerder van de Consumentenbond, vindt het jammer dat het verruimen van spreekuren bij voorbaat onbe spreekbaar is. „Je moet de discussie niet vooraf verstommen. De Consumentenbond is zich er ook terdege van bewust dat er te wei nig huisartsen zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3