Leidsch Dagblad Vier dagen school 'noodmaatregel' Minder aanvoer voor 'ouderwets succesnummer' Duinbehoud laaiend op Staatsbosbeheer Negen mensen gewond bij explosie in Duitsland Slachtoffers Concorde herdacht Levensgevaarlijk spel legt treinverkeer stil 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Voor Zilveren Kruis lijkt Downsyndroom geneeslijk (IJDAG 28 JULI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42373 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 witsers kopen Amsterdamse ouders verliezen kort geding atwijk Farma t farmaceutisch familiebe- ijf Katwijk Farma uit Leiden eft zijn aandelen verkocht UBS Capital, de investe- jstak van de Zwitserse ink UBS AG. Door de ver- op hoopt Katwijk Farma eer financiële armslag te ijgen, waardoor het bedrijf mogelijkheid krijgt om ver- r te groeien. Vorig jaar haal- het bedrijf, dat geneesmid- len produceert, een omzet n 170 miljoen gulden. Vooralsnog zijn er alleen schapen te zien op Zoeterwouds paalkampeerterrein Surveillant maakt korte metten met foutparkeerders in Sassenheim 16 Kunstenaar geïrriteerd over commotie rond Vredesmonument 17 Een boot van een half miljoen als beloning voor een 'hole-in-two' 18 UVS-boegbeeld Marco Akerboom hunkert naar een keer voluit trainen HET WOORD IS AAN Mary Coyle Chase Een kamer zonder boeken is als een lichaam zonder ziel. Scholen mogen geen vierdaagse lesweek invoeren omdat dit niet past binnen de wet telijk vastgestelde regels. Een schooldirecteur kan de vierdaagse lesweek wel tijdelijk invoeren als er te weinig leerkrachten zijn. Dit heeft de Amsterdamse rechtbankpresi dent R.C. Gisolf vanochtend in kort geding bepaald. amsterdam cpd ledicijn tegen lekte van Pompe it Academisch Ziekenhuis tterdam bevestigt morgen het toonaangevende medi- ïe tijdschrift The Lancet dat een medicijn is ontwikkeld ;en de ziekte van Pompe. 't Leidse bio-farmaceutische drijf Pharming bracht het uws al in maart naar bui- i, maar toen noemde het kenhuis dat nog 'voorbarig', arming wint het medicijn de melk van genetisch ge- inipuleerde konijnen. Vier b/s die aan de dodelijke ierziekte lijden, zijn het af lopen jaar met succes in tterdam behandeld. aper New York !ieft zich over gewapende man die gister- ond op de luchthaven John Kennedy in New York een estel van het Amerikaanse tional Airlines binnen- ing, heeft zich overgegeven, kaper liet bij het begin van n actie iedereen aan boord behalve de piloot en co- oot. Enkele uren later liet hen ook gaan. Zijn motief nog onduidelijk. Onder- cht wordt hoe de man met n wapen door de controles de luchthaven is gekomen. TA verdacht van >of explosieven gewapende mannen bben gisteravond vijftien ki- explosieven en bijbehoren- ontstekers gestolen uit een slagplaats in het zuidwesten Frankrijk. Omdat de man- n een sterk Spaanse accent dden en in een Spaanse au- reden, gaat de politie ervan dat het aanhangers van de skische afscheidingsbewe- ïg ETA betrof. olleyballers gaan ch naar Sydney Nederlandse volleyballers nnen in september hun mpische titel in Sydney ver- digen. De ploeg van coach on Gerbrands greep gister- ond de laatste mogelijkheid kwalificatie. In Castelnau- Lez won Nederland de be- ssende wedstrijd voor het mpische selectietoernooi van Frankrijk, gina 19 ANDAAG 20 PAGINA'S Het geding was aangespannen door twee ouders van de Am sterdamse Pieter Hoogland- school. Hun kinderen hadden het afgelopen jaar zoveel vrij door een tekort aan leraren, dat zij voor een effectievere lesweek van vier dagen pleitten. Zij wer den hierin gesteund door de schooldirecteur die echter de gemeente Amsterdam tegen over zich trof. Zowel de gemeente Amster dam als het Rijk ziet geen reden de lesweek naar vier dagen te verkorten. Staatssecretaris Adelmund van onderwijs heeft zich hiervan recent tegenstan der getoond. De gemeente Am sterdam had tijdens de behan deling van de zaak twee weken geleden al duidelijk gemaakt dat de problemen op de Pieter Hooglandschool volgend schooljaar zijn opgelost. Bij een lesweek van vier da gen, dachten de ouders, zou den lesroosters minder wissel vallig zijn en vervangend perso neel bij ziekte van de vaste leer kracht makkelijker te vinden De rechter bepaalde vanoch tend dat een schooldirecteur de wettelijk voorgeschreven 1000 uren les per jaar niet zou halen bij een vierdaagse week. In een noodsituatie, als er te weinig leraren zijn, mag dit vol gens de rechter wel door de di recteur worden besloten. Maar, aldus Gisolf vanochtend, dan dient die directeur er alles aan te doen de oude vijfdaagse les week zo snel mogelijk te her stellen. De advocaat van de ouders, B. Pors, was ondanks de afwij zing tevreden over de uitspraak. Volgens hem is het recht van de directeur om tijdelijk tot een vierdaagse lesweek over te gaan duidelijk vastgesteld. Hij vreest geen sancties van de overheid als de directeur die maatregel neemt. M. Cuppen, één van de ou ders die het geding had aange spannen, was eveneens ingeno men. Volgens haar was het be ter geweest als de directeur al vorig jaar deze noodmaatregel had kunnen nemen. Dat zou de rust op de school van haar zoon hebben bevorderd. Voor het komend schooljaar verwacht zij geen problemen. Het perso neelsbestand van de school is weer compleet. Volgens directeur R. Limper van de Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO) die zich ach ter de eisen van de ouders had gesteld, hanteert de rechter in zijn uitspraak het principe nood breekt wet, zoals hij ook al tijdens de behandeling van het geding opmerkte. Limper: „Dit vonnis blijft staan, ook als de vijfdaagse les week overeenkomstig de wens van Adelmund wettelijk wordt vastgelegd." 13720° 13722° 13723° 40% 20% 20% 30% 40% 40% voorschoten De aanvoer was vanmorgen minder dan vorig jaar 230 paarden en po- weigeren. „Alles is nu wat beter verzorgd." De paarden en pony's werden al vanaf zes ny's nu, tegen 265 in 1999. Maar verder was de jaarlijkse Paardenmarkt Voorschoten uur aangevoerd. Om tien uur verrichtte burgemeester Cannegieter de officiële opening weer een 'ouderwets succesnummer'. Met name voor Gerard Westgeest. De dierenarts met het plaatsen van het markthuis. Omdat het zijn laatste paardenmarkt is, kreeg hij is vandaag voor de 25ste keer in actie in de Voorstraat en kreeg daarvoor van het Comité een ets van Voorschoten. Het feest wordt vanavond in de Voorstraat afgesloten met een tot Instandhouding van de Voorschotense Paardenmarkt een kunstwerk, een antiek giet- paardenshow in westemstijl. Pagina 13: 'Paardenmarkt leuker dan 3-oktober*. ijzeren paard. In tegenstelling tot een jaar geleden hoefde Westgeest geen enkel dier te foto henk bouwman 'Ingrepen in duin voor golftoemooi illegaal' normaal alleen voor fietsers toegankelijk zijn. Duinbehoud wordt volgens Van Vliet, mede werker beleid en ecologie, door veel verontruste mensen ge beld. Gisteren is Katwijker B. ter Haar van de stichting ter plekke gaan kijken. „Een triest ge zicht", noemt hij het. De rijpla- tenweg waar om de tien minu ten een bus rijdt om publiek aan- en af te voeren, ligt om De Blink heen, een natuurgebied met - in tegenstelling tot de rest van Hollands Duin - de status van Rijksnatuurmonument. Ter Haar vindt het onbegrijpelijk dat Staatsbosbeheer daaraan heeft meegewerkt en vermoedt dat het 'dik in overtreding' is met het aftoppen van een aan tal duinen. Voor de aanleg van de weg had bij de gemeente Noordwijk vergunning moeten worden aangevraagd, meent Ter Haar. noordwuk/leiden job de kruiff Stichting Duinbehoud vindt de medewerking van Staatsbosbe heer aan het internationale golftoemooi in de Noordwijkse duinen 'van de zotte'. „De grootste natuurbeschermende instantie laat hier zien dat re creatie ten koste mag gaan van de natuur", oordeelt de in Lei den gevestigde stichting, die zich beraadt op juridische stap pen. „Als burger mag je niks in zo'n gebied. Niet van de paden af, na zonsondergang moet je weg zijn. En voor zo'n golfclub mag opeens van alles", zegt J. van Vliet namens Duinbehoud. In het kader van het golftoer- nooi heeft Staatsbosbeheer in gestemd met snoeiwerk, het neerleggen van rijplaten en het afgraven van duintoppen, alle maal om het verkeer naar en van het golfterrein mogelijk te maken. Tijdens het toernooi, dat gisteren begon en tot zon dag duurt, doorkruisen zelfs bussen stukken duingebied die te zeggen of het telefoontje ver band hield met de explosie eer der op de dag. düsseldorf ap PARUS DPA-Rtr-ANP Met een officiële Frans-Duitse oecumenische dienst in de Parijse kerk La Madeleine hebben nabestaanden en anderen gisteravond de 113 do den herdacht die dinsdag stierven door de crash van een Concorde van Air France. De eerste, zeer voorlopige onderzoeksgegevens wijzen op een defect landingsgestel als mogelijke oorzaak van het ongeluk. Op de Parijse luchthavens Orly, Le Bourget en Roissy-Charles de Gaulle bleef het een minuut stil toen de herdenkingsdienst nabij de Place de la Concorde begon. Namens de Duitse regering was minister Fischer van buitenlandse zaken in Parijs aanwezig. Ook in Duitsland waren er diver se herdenkingsdiensten. De vlaggen hingen er halfstok.-Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft intussen de eerste resultaten opgele verd. Zo heeft de piloot tijdens de start gemeld dat het landingsgestel niet kon worden ingeklapt. Er zijn ook flarden rubber van de banden van de Concorde op de baan gevonden. Behalve de reeds bekende problemen met motor 2, zou ook motor 1 hebben gehaperd. Het Franse openbaar ministerie is een gerech telijk vooronderzoek begonnen. Bekeken wordt of er sprake is geweest van dood door schuld. Onduidelijkheid is er onder meer over de vraag of een reparatie aan een motor kort voor de start verband houdt met de crash. Deskundigen slui ten niet uit dat een 'vreemd voorwerp' in motor twee kwam, brandstofleidingen vernielde en de brand veroorzaakte. Dat zou een deel van het hillegom hein flach Twee onbekende jongens heb ben het treinverkeer op het tra ject Haarlem-Leiden gistermid dag een half uur lamgelegd. Rond 17.30 uur speelden zij op de spoorwegovergang van de Nieuwe Weg, iets ten zuiden van Vogelenzang, een levensge- landingsgestel geweest kunnen zijn, maar zeker vaarlijk spelletje. Zij stonden is dat niet. Concordes kampten in verleden gere geld met klapbanden. Op basis van amateurfoto's en videomateriaal van kort na de start denken experts dat de grote vlammen en de rookontwikkeling niet wijzen op een 'gewone' motorbrand door een technisch defect, maar op een fors brandstoflek. met een fiets op de rails, waar bij één van de jongens met de armen gespreid de aanstor mende trein tegemoet trad. Pas op het allerlaatste moment sprongen zij aan de kant. De machinist van een trein uit Amsterdam remde uit volle macht, maar vermoedde dat hij toch een knaap had geraakt. Dat bleek na onderzoek van de spoorwegpolitie echter niet het geval. De machinist was na het voorval totaal overstuur. Hij moest door een collega worden vervangen. Enkele honderden reizigers liepen vertraging op. De NS hebben bussen op het traject ingezet. Pas na een half uur kon het treinverkeer worden hervat. De jongens zijn nog niet gevon den. NS hopen de schade op de ouders v£jn het tweetal te verha len. Bij een explosie op een treinsta tion in het Duitse Düsseldorf zijn gisteren negen mensen ge wond geraakt, onder wie een zwangere vrouw die haar onge boren baby verloor. De jonge vrouw raakte ook een been kwijt. Van een ander slachtof fer, een man, was de toestand eveneens kritiek. De explosie deed zich rond drie uur 's middags voor bij de ingang van een station van de S-Bahn, die de hoofdstad van Noordrijn-Westfalen met om liggende plaatsen verbindt, al dus politiewoordvoerder Hartwich. Hij zei dat een explo sief was gebruikt dat veel me taalsplinters verspreidde. Mo gelijk ging het om een handgra naat of een zelfgebouwde bom. Het explosief was vastgemaakt aan een paal in het trappen huis. Later op de avond ontving de politie uit een telefooncel in de omgeving van het station een anoniem telefoontje, waarin werd gezegd dat er nog een bom in het station verborgen was. De autoriteiten zetten het station weer af en hielden een zoekactie, maar konden niets verdachts vinden. Volgens woordvoerster Kuche viel niet Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. noordwuk kees van der unden De zwakzinnige Casper Kemper (40) uit Haarlem is panisch voor de tandarts. Dus gaat hij eens in het jaar voor een gebitsbehandeling onder volledige narcose. Merkwaardig genoeg eist zorgverzekeraar Zilveren Kruis in Noordwijk dat voor die poliklini sche behandeling elk jaar opnieuw toestemming wordt gevraagd. Caspers zuster Clara, die zijn finan ciële zaken behartigt, vindt dat merkwaardig. „Hij is zijn hele leven al zwakzinnig en dat gaat heus niet over." Als het tijd is voor het jaarlijkse bezoek aan de tandarts, neemt Clara haar broer, die het Downsyn droom heeft, mee naar het ziekenhuis. In één moei te door voert de tandarts de periodieke gebitscontro le uit, verwijdert tandsteen en vult eventuele gaatjes. „Als Casper het ziekenhuis ziet, raakt hij al in pa niek. Het is echt heel zielig. In de wachtkamer kruipt hij helemaal tegen me aan. Zonder die narcose krijg je niets voor elkaar, dan gaat hij op de grond liggen." De tandarts die Casper behandelt moet elke keer weer een zogeheten 'aanvraag machtiging zieken fonds "sturen naar het Zilveren Kruis, legt Clara uit. „Alleen dan komt mijn broer in aanmerking voor de speciale behandeling." In 1998 kwam de aanvraag om de een of andere reden niet aan en kreeg Casper prompt niets uitgekeerd. Zijn zuster belde wat heen en weer, klom in de pen, maar niets hielp. Het Zilveren Kruis weigerde de rekening van 990 gulden te betalen. De aanvraag voor 1999 is inmiddels door het Zil veren Kruis wel positief beoordeeld. Clara: „Maar die aanvraag uit 1998 geeft nog problemen, die moet nog beoordeeld worden door een arts van het Zilve ren Kruis. Dat is toch raar? Als je in 1999 zwakzinnig bent en al die jaren daarvoor ook, dan kan het toch niet zo zijn dat je in 1998 niet zwakzinnig was?" Het Zilveren Kruis geeft onmiddellijk toe dat de procedure onlogisch lijkt. Maar de wet vereist nu eenmaal dat het ziekenfonds zich aan de regels houdt, legt woordvoerster Esther Barfoot aanvanke lijk uit Maar enkele uren later belt ze terug. „Mis schien kunnen we in de computer zetten dat als we geen aanvraag voor een machtiging binnen hebben gekregen, we gewoon even bellen met de tandarts van de heer Kemper. Om te vragen of er iets is gewij zigd in de situatie." Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 400114 i» vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1