Oranje slaagt op de valreep Toekomstperspectief volleyballers evengoed somber Ik had als speler moeten eten wat ik nu weet' Sport 'Eindelijk is er dan toch champagne' Quick Boys - AJAX Miller doet Muntz en Lafeber vergeten Van Basten als caddy RIJDAG 28 JULI 2000 (msterdam Aron Winter is niet meer beschikbaar voor het Ne- erlands elftal. De recordinternational, 84 duels, wil zich volle- ig richten op Ajax en meer tijd vrijmaken voor zijn gezin. Win- r zei dit op de Amsterdamse televisiezender AT5. De laatste ;eer dat hij voor het Nederlands elftal in actie kwam, was tij lens de halve finale tegen Italië op Euro 2000. De middenvelder el in voor Cocu en passeerde daarmee Ruud Krol, die jaren lang als recordhouder te boek stond met 83 interlands. ARCHIEFFOTO HANS VAN WEEL )vermars vijf jaar naar Barcelona Jarcelona/madrid Mare Overmars speelt de komende vijf sei- loenen voor Barcelona. De aanvaller van Arsenal bereikte don derdagavond overeenstemming met de Spaanse club, in de iacht van donderdag op vrijdag kwamen ook de clubs tot een 'rergelijk. Overmars, voor wie Barcelona 88 miljoen gulden be- aalt, wordt vrijdag medisch gekeurd. Real Madrid heeft na de [ankoop van vedette Figo een andere sterspeler in de verkoop ïjedaan. Gisteren kwam de Spaanse club een transfer van Fer nando Redondo naar AC Milan overeen. Jjvanov terug in shirt Farm Frites en-leur Sergei Ivanov zal dit seizoen toch nog wedstrijden ietsen in het shirt van Farm Frites. Peter Post heeft zich als ad- iseur van de hoofdsponsor sterk gemaakt voor een rentree van Ie Rus, die op de dag van de tourstart met een te hoge hemato- jHrietwaarde naar huis kon. Ivanov kreeg na de bewuste gezond heidscontrole een startverbod van twee weken. Manager Jac- [ues Hanegraaf zegde onmiddellijk het vertrouwen in de renner ip en wilde diens contract ontbinden. Nederlands elftal oefent tegen AGOVY [peldoornHet Nederlands voetbalelftal speelt woensdag 16 lugustus een oefenwedstrijd tegen AGOW. De nieuwe bonds- oach Louis van Gaal heeft jnedio augustus een eerste trai ningskamp belegd in Hoenderloo,. waar Oranje ook tijdens Euro 000 verbleef. Van Gaal wil daar gezamelijk de kater van dat oernooi wegwerken. pos na scheldpartij gediskwalificeerd 5 ps angeles Marcelo Rios heeft bij het tennistoernooi van Los igeles een scheldpartij met diskwalificatie moeten bekopen. Japanse qualifier Goichi Motomura werd in de eerste set bij le stand van 5-3 in zijn voordeel tot winnaar uitgeroepen. Rios taakte zich bij 3-5 op voor de opslag van de Japanner, die ver bolgens een ace sloeg. De Chileen protesteerde dat hij nog niet 'aar stond. Umpire Nimmons kende het punt toch toe, waarna Jos zijn onvrede via een scheldpartij kenbaar maakte. Nim- ^pons beëindigde direct de partij. Tirovic versterkt FC Groningen iRONiNGENDat Dejan Curovic dit seizoen voor FC Groningen peelt, is niet onverwacht. Het tempo waarmee de transfer werd fgehandeld wel. Binnen achtenveertig uur was alles geregeld. Woensdagavond laat was iedereen het eens, gisterochtend werd )urovic (goed)gekeurd en gistermiddag werd hij op de persdag |an FC Groningen gepresenteerd. De hoogte van de transfer lom wordt niet bekendgemaakt. Dat doet Vitesse nooit. Maar je club zegt dat het zich 'coulant heeft opgesteld'. Ongetwijfeld leeft dat de zaak bespoedigd. ,,Mijn toekomst ligt nu bij FC Groningen, maar ik blijf altijd supporter van Vitesse", aldus de 1-jarige Curovic gistermiddag. castelnau-le-lez gpd- Dat de olympische kampioen van Atlanta zich als laatste land plaatste voor de Spelen in Sydney telde gisteravond niet, maar is vandaag al wel een knipoog naar de toekomst. Dat binnen 24 uur het zeker niet gemakkelijke karwei tegen ach tereenvolgens Canada en Frankrijk met succes werd afgerond, zal het malheur van het Neder landse volleybal slechts voor even naar de ach tergrond verdringen. Ook het feit dat er nog zes weken kan worden geschaafd aan de olympische vorm verandert niet zo gek veel aan het sombere toekomstperspectief. Het succes van gisteren kan niet verbloemen dat de nationale ploeg in de nabije toekomst misschien nog wel veel meer terrein gaat verlie zen. Vier jaar terug olympisch kampioen, nu de laatste gekwalificeerde deelnemer en over vier jaar in Athene misschien wel toeschouwer. Van de huidige eerste zes spelers is dan wellicht al leen Reinder Nummerdor er nog. Bovendien wekt jeugdtrainer Bert Goedkoop nu niet be paald de indruk dat hij over twee jaar een ploeg opgeleide talenten kan presenteren, die Europa en de wereld versteld zal doen staan. Het is in ieder geval niet meer de zorg van Toon Gerbrands. Hij stopt sowieso dit jaar als bondscoach, maar nu pas na Sydney. Gerbrands nam bij zijn aantreden de loodzware 'gouden' er fenis van zijn voorganger Joop Alberda op de schouders. Het gewonnen Europees kampioen schap van 1997 bleek een enorme valkuil zonder bodem te zijn. Daar werd Gerbrands verblind door het goud wat hij in handen dacht te heb ben. Over de individuele kwaliteiten van de spe lers werd bijna nooit getwist, maar Gerbrands beet zich heel lang stuk op teambuilding. Toen het prestatief bergafwaarts ging, kon hij mogelij ke redders als Olof van der Meulen en Henk-Jan Held niet overhalen om bij te springen. De enige die in een laat stadium wel gevoelig bleek voor zijn smeekbede was Martin van der Horst. In no- time werd hij weer een vaste waarde in de ploeg. Gerbrands jaagde eerder spelers tegen zich in het hamas. Eerst Van der Meulen (toen de bondscoach bij het EK in 1997 openlijk voor Ri chard Schuil koos), daarna Peter Blangé, door hem uit de selectie te zetten. Dat hij de gerenom meerde spelverdeler later op verzoek van zijn spelers weer terugvroeg sierde hem wel, maar daardoor raakte hij ook zijn autoriteit kwijt. Van af dat moment was hij overgeleverd aan de spe lers, die na elke mislukking braaf de schuld op zich namen en gisteren na hun heldendaad te gen Frankrijk de coach bij het succes betrokken. Dat succes moet niet worden overtrokken. Olympische kwalificatie is nog iets anders dan meedoen om de olympische medailles. En na het toernooi in Sydney begint weer een nieuwe ter mijn van vier jaar. Aangenomen mag worden dat Blangé en Van der Horst na de Spelen stoppen als international. En Bas van de Goor, Richard Schuil, Reinder Nummerdor en Guido Görtzen willen volgend jaar een flinke rustpauze inlassen. Nederland is in 2001 alleen zeker van deelname aan het EK in Tsjechië. Voor de overige grote toernooien die daarna volgen moet het zich voortaan kwalificeren tegen landen die alsmaar sterker worden. Voorwaar geen aanlokkelijk vooruitzicht voor de nieuwe bondscoach, wie dat ook moge zijn. Frankrijk in eigen huis geklopt De Nederlandse volleyballers gaan niet de historie in als de olympisch kampioen die vier jaar de Spelen niet haal de. In Castelnau-le-Lez stond Oranje op uit de gewaande dood. Met 1-3 werd de Franse droom gebroken en ging een Nederlandse wens toch nog in vervulling. castelnau-le-lez gpd Huilende en 'huggende' lange mannen - het deed denken aan de gloriedagen van het Neder lands team. Met in allerijl uitge pakte t-shirts, die de tocht naar Sydney overduidelijk uitbeeld den, vierde Oranje feest op de speelvloer. De uitspatting zegde veel over de martelgang, die de volleyballers maakten. Opgewarmd door de Franse zon en warm gehouden door de al dagen onzichtbare speaker hunkerde het volgepakte Palais des Sports naar het Franse suc ces. Op ergens hoog in de arena een flinke pluk oranje-suppor ters na. Maar juist dat kleine, herkenbare, deel van het pu bliek warmde zich aan de onge kende felle en foutloze start van het Nederlands team. De Fran sen, die in de eerste set alleen al zeven keer fout serveerde, had den daar geen passend ant woord op. Met Görtzen (zes punten, drie aces) aan het ka non en de rest op scherp bouw de Nederland in de eerste set aan een forse marge (2-5, 7-13). Die kwam zelfs in de eindfase door drie achtereenvolgende Franse punten niet in gevaar (20-25). In de tweede set lieten de ge waarschuwde Fransen het niet zo ver komen. Nederland dreig de wat al te gretig op Franse provocaties in te gaan en na een wat verhitte tussenfase kre gen de gastheren even de geest (vier punten op rij, 14-12). De misverstanden aan Nederland se zijde voorspelden' weinig goeds. Na 18-18 kreeg Oranje tik na tik. Als een aangeslagen bokser waggelde Nederland naar het einde van deze ronde (25-19). De gedwongen rust had het ritme van de Fransen gebroken. Tot diep in die derde set verde digde Nederland een voor sprong, die door toedoen van de tweede scheidsrechter teniet werd gedaan omdat de Frans man Marquet onder het door kwam, maar vreemd genoeg Blangé voor de botsing werd bestraft. Dat Nederland daarna nog de rug rechtte, dankzij de service van Görtzen en het beulswerk van Schuil (de laatste twee pun ten en direct toeslaan op het eerste setpoint) moet de Fran sen vreemd zijn voorgekomen. Een dergelijk portie wilskracht had Oranje in de voorbije twee jaar nog niet getoond: 23-25. In de vierde set werd het ze nuwenfestival. Veel foutopsla- gen, een nagenoeg dito score- verloop als in de derde set, maar een veel gekker slot, met zelfs een ace van Martin van der Horst, Franse blunders en Hollandse twijfel. Die werd uit eindelijk weggenomen door weer maar eens een Franse op- slagfout, van Bry. De laatste want hij deed het op match point tegen: 21-25. 'Adieu les bleus' stond er op een Hollands spandoek. De Fransen begrepen de iro nie van die tekst, een variant op de aanmoedigingskreet 'Allez les bleus'. Tot ziens, maar niet in Sydney. De Oranje volleyballers maken een buikschuiver van vreugde na de kwalificatie. castelnau-le-lez gpd Tranen, ander vocht en blijd schap. En een redelijke nuchte re Peter Blangé. „Sport is een klotenleven. De vijf minuten nadat je gewonnen hebt is het leuk, maar het is vreselijk als je verliest en je dag in dag uit moet bewijzen dat je het nog kunt. Ik heb in mijn leven lan ger dat gevoel dan het gevoel van euforie gekend. Straks sta ik hier al weer met de beide be nen op de grond." Wat dat betreft stond er rake tekst op het haastig aangetrok ken shirt. 'Next step' boven de kaart van Australië. 'Paint Syd ney orange', Kleur Sydney oranje. „We zijn daar op papier geen medaillekandidaat, maar we hebben laten zien dat als we heel goed zijn, zoals vanavond, dat we van iedereen kunnen winnen," aldus Blangé. „Voor mij was er geen enkele druk, omdat ik hier met de rug tegen de muur stond. In heb dat ge voel bij een eerder kwalificatie toernooi in Rotterdam (1992) ook gehad. Toen moesten we tegen Italië. We gaan er maar een lekker potje van maken, dachten we. En zo was het hier ook." Bondscoach Toon Ger brands: „Na een mooi eerste jaar hebben wij drie moeilijke jaren gehad. Ik zeg met opzet wij: spelersgroep, staf, iedereen. Als je zo diep bent gegaan en dit succes voor de poorten van de hel wegsleept, dan is de op luchting begrijpelijk erg groot. En zonder iemand tekort te wil len wil ik twee spelers noemen. Kooistra, die hier zijn beste wedstrijd speelde, en Richard Schuil. Wat hem lijkt het wel op een Van Basten-effect. Maan den eruit, dan er weer in, toch laten staan als het wat minder gaat en het doen als het echt nodig is." Bas van de Goor kon zijn ge voel maar moeilijk onder woor den brengen: „Het was doen of doodgaan. Er was zoveel emo tie rond deze wedstrijd. Het ging er furieus aan toe. Er werd onder het net door geschopt, knietjes gegeven, geschreeuwd en gekke bekken getrokken. Dit is de mooiste manier om van de Fransen te winnen. Ik heb vier jaar aan Sydney gedacht. Het mag duidelijk zijn dat we een moeilijke periode hebben door gemaakt. Nu ben ik echt ont zettend opgelucht. Omdat we onder de grond hebben gelegen en nu toch champagne mogen drinken. Dat is heerlijk, zeker als je drie jaar droog hebt ge staan." 'olfreferee Neal Briggs geniet aan de andere kan van de green :re(ER VAN DER HULST my Johnstone loopt rustig op teree Neal Briggs af, maar in- ;ndig kookt de Zimbabwaan. j fluistert in nauwelijks ver- ïanbaar Engels, omdat achter m Brian Davis en Gordon and jr. zich concentreren hun tweede slag op de htste hole. Tussen het ge- Lbbel door gooit de golfer er egeld een vierletterig scheld- ord uit. „Zo is hij nu eenmaal," zegt liggs als Johnstone even later weer wegbeent. De scheids rechter, die tijdens de Dutch Open in Noordwijk er op toe ziet dat de spelers zich aan de regels houden, kent zijn pap penheimers. Hij was zelf der tien jaar lang als golfer actief op de Europese Tour. Briggs luistert rustig naar Johnstone als hij opgewonden zijn verhaal doet. „Hij verloor zijn bal op de vorige hole. Hij begrijpt niet waarom niemand hem heeft gezien, terwijl er toch zoveel mensen in de buurt staan. Zoiets gebeurt niet vaak. Zijn bal lag tussen de bomen Woensdag 16 augustus 2000,19.30 uur Sportpark Nieuw Zuid Katwijk Voorverkoopadressen luimgraaff Sporl 2000, Badstraat 13 igarenmagazijn Het Valutahuis, 'oorstraat 22 Bergers Sport. aarlemmerstraat 232 loos Sport, 5 Meiplein 17 NG Bank, Schuttersveld 18 lultiLease, Plesmanlaan 2 m Assurantiën, ijnsburgerweg 143 Eleven Sports, Koninginneweg 101 L. J. Sport, Luifelbaan 2, loordwijkerhout porthuis Van Gerven, Alpen a/d Rijn Bahlmann Sport, Pieter Doclmanstr 10 'elk automerk u ook kiest.... f lultiLease scoort altijd! toen hij 'm speelde. Hij kan naar de oorspronkelijke plek te ruggaan en een nieuwe bal spe len, maar bij het slaan raakte hij aan zijn pols geblesseerd. Hij gaat terug naar het clubhuis om zich te laten behandelen door de fysiotherapeut want er vol gen nog vijftien toernooien." Op het scorebord verschijnen achter de naam van Johnstone niettemin de letters 'dq': dis kwalificatie, omdat hij een spel regel heeft genegeerd. Op een heuvel heeft Briggs een strategisch plekje gezocht, precies in de bocht van de acht ste hole. Hij schuift zijn moder ne zonnebril op zijn geblon deerde haar en kijkt door een verrekijker of alles ordentelijk verloopt op de hem omringen de banen. Het is rond het mid daguur als de in Manchester woonachtige referee er al een hele dagtaak heeft opzitten en het einde is voorlopig niet in zicht. De golfers in de baan be palen de lengte van Briggs werkdag. „Ik ben om half zeven begon nen. Heb mijn buggy geladen met witte en gele verf die ik no dig heb voor het geval de merk tekens bij de tees en grond in bewerking niet goed zijn. Ik kijk ook of rond de vlag alles in orde is, de greens geen schade heb ben opgelopen en de bunkers netjes zijn aangeharkt. Aan het einde van de dag ga ik alvast de vlaggen voor de volgende ronde neerzetten." Het is dan al ver in de avond. Tussen die bedrijven door houdt Briggs zijn ex-colle ga's in de gaten. „Ik ben in 1998 bij de Tour gekomen. Ik was het leven als speler zat. Als een gemiddeld golfer was het financieel moei lijk om het vol te houden. Mijn spel was niet zo goed en ik kwam steeds lager in de rankings te staan. Toen ik hoor de dat deze baan op de Tour vrij kwam heb ik gesolliciteerd. Het is ideaal voor een ex-speler omdat hij nu eenmaal alle gol fers kent." „Ik zorg ervoor dat deelne mers snel genoeg door de baan lopen. Liggen ze achter op schema dan klok ik of ze niet te lang over een slag doen en dat timen helpt meestal wel. An ders volgt een waarschuwing en in het volgende geval een straf- slag en een boete van 500 En gelse ponden. Dat hoef je maar één keer te doen, daarna gaan ze opeens heel snel lopen." Briggs lacht van oor tot oor. Een dergelijke straf heeft hij in Noordwijk nog niet uitgedeeld, maar hij houdt wel een aantal trage flights nadrukkelijk in de gaten. De 35-jarige Engelsman draaft zo nu en dan op als de spelers een beslissing van een referee willen. Pedraig Harring ton wil een vrije bal omdat zijn bal op een van de schelpenpa den is beland. Het gaat vooral om de plek waar Harrington de vrije drop mag nemen. Briggs maakt duidelijk dat zijn bal op een onbespeelbare plek terecht kan komen. Harrington neemt de gok en verliest. Hij heeft zich in een benarde positie gema noeuvreerd. „Er komen voor ons steeds meer regels bij, omdat het spe len op de Tour heel anders is dan op een gewone golfbaan. Je hebt hier te maken met tribu nes, vlaggenmasten, reclame uitingen van sponsors en op de FOTO TACO VAN DER EB achttiende staat zelfs een boot geparkeerd. Er kan veel meer fout gaan." Het leven als scheidsrechter bevalt Briggs wel. „Ik moet nog steeds veel reizen, maar heb niet meer te maken met die vele saaie uurtjes waarin je als spe ler je tijd moet zien te doden. Maar ik wilde het golf niet op geven, omdat al mijn vrienden hier rondlopen." Hij wil nu ook vaker bij zijn vrouw en 12-jarige dochter zijn. „Ik ben nu maar 17 weken on derweg, als speler 26 en toen moest ik thuis ook nog altijd oefenen," aldus Briggs, die als golfer ooit 82ste op de Europe se ranglijst stond en in 1996 als tweede eindigde op de Franse Open. „Ik wenste dat ik als spe ler wist wat ik nu als referee weet. Dat had me toen zeker een aantal slagen gescheeld." noordwuk anp Ralf Miller heeft op de eerste dag van de TNT-Dutch Open in Noordwijk de discussie over de afwezigheid van Rolf Muntz doen verstommen. De gebrilde playing-pro gebruikte na een middelmatige opening op de tweede negen holes het mini male aantal van negen putts, waarvan één buiten de green. Met een score van 67 (zes bir dies en een bogey) wrong de golfer zich in de top van het klassement naast Lee West- wood, de winnaar van vorig jaar. Vóór spelers met een we reldreputatie als Luna, Cabrera en Romero, en ver voor de na tionale favoriet Maarten Lafe ber, die met drie boven par bin nenkwam. Voor Lafeber zal het moeilijk worden de cut te halen. De Bra bander sloeg al op de eerste ho le ver over de green. Hij had ge luk dat de bal via het scheen been van een vrouwelijke mars hal terugstuitte. Op de zesde hole - par drie - ging het mis. De bal landde zo ongelukkig achter een boom dat zelfs drop pen geen optie was. Toen de putt uiteindelijk viel, had Lafe ber een zeven achter zijn naam staan. „Het is natuurlijk balen, maar ik hou me maar vast aan vorig jaar Hilversum. Daar be gon ik met twee boven en ein digde ik met vijf onder op de vijfde plaats. Zoiets kan ook hier gebeuren." Voor velen werd pas laat dui delijk dat de 24-jarige Ralf Mil ler naast de Amerikaanse natio naliteit ook de Nederlandse be zit. Hij is de zoon van een Ame rikaanse vader en een Neder landse moeder, verhuisde in zijn jeugd naar de States, waar hij golf speelde voor de univer siteit van Tiger Woods: Hous ton. Sinds twee jaar speelt hij met wisselend succes in Neder land: een rondje 68 op de Haagsche liet hij volgen door één van 80. Op de Europese tour heeft hij zich nog niet laten zien. Uitnodigingen voor de Challengetour sloeg hij af om zich voor Noordwijk, thuisbaan van zijn coach Tom O'Maho- ney, te prepareren. NOORDWUK PETER VAN DER HULST Marco van Basten maakte als voetballer mee dat de materiaalman zijn spullen droeg, in Noordwijk voelde de Europees kampioen van 1988 zich niet te groot om de tas van golfer Chris van der Vel de te dragen. De Voorhouter is lid van de 'Noordwijkse' en een clubgenoot van de oud-international. Van Basten is zelf een verdienstelijk golfer. Hij heeft handicap 4 en werd onlangs met het eerste herenteam van Noordwijk lands kampioen. Gisteren speelde hij als caddy een bescheidener rol. Hij reikte clubs aan en maakte ze schoon en overlegde zo nu en dan met Van der Velde over de te volgen tactiek. Uiteindelijk had de Nederlander 74 slagen voor zijn eerste ronde nodig, twee boven par. Op de zesde, zevende, negende en elfde hole noteerde hij een birdie. Op de veertiende en zestiende een bogey en op de vierde en zeventiende zelfs een double-bogey.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19