Een jacht voor een hole-in-two Zomer 2000 e Sprietlopen liover de vaart De veerman wacht op klanten - en onderdak JJDAG 28 JULI 2000 i niWm og arnping't Haasje aan de Kaag oudt komende zondag weer het aditionele sprietlopen over de Ze- nhuizense vaart. Het is voor de bfde keer in successie dat dit zo- erse evenement op de kalender aat. loewel er prijzen in de vorm van aardebonnen te verdienen zijn or diegenen die de overkant ha- n, is het sprietlopen toch vooral edoeld als een ludiek festijn. „We ten hier met vier campings aan de boorden van de Kaag en je oet het puur zien als vermaak )or de deelnemers en de gasten legt eigenaar De Haas uit. iteraard moeten de sprietlopers n nat'pak op de koop toe nemen, laar dat verhoogt alleen maar de lestvreugde." •rig jaar schreven rond de tachrig 1 aaghalzen in voor dit folkloristi- he festijn en op de camping' re- men ze voor deze aflevering op >'n zelfde aantal. „Ook liefhebbers tte her", dt Jit komen, want die is gratis", zegt organisator. schrijven voor het sprietlopen is ïogelijk tot een half uur voor de nvang die is gesteld op 14.00 uur. amping 't Haasje en camping De lorizon zijn over de weg te berei- n via de Boekhorsterweg in Oud le. Over het water via de Kaag. VAN KAAM Afgelopen zondag had hij 750 klanten. „Dan vaar ik de hele dag heen en weer en heb ik zelfs geen tijd om iets te eten", vertelt Ja mes Taghavi, de veerman van het pontje over de Zijl. Maar twee dagen later zit james om kwart voor elf nog te wachten op zijn eerste klant van de dag.Als de zon schijnt, is het druk. Maar als het slecht weer is, heb ik bijna niks te doen. De pont wordt al leen gebruikt door toeristen, niet door mensen die naar hun werk gaan of naar school. Ik heb maar twee vaste klanten. Acht jaar lang vaart de in Iran ge boren veerman nu al acht maan den per jaar, zes dagen per week heen en weer tussen de Zijldijk en het puntje van de Merenwijk. En daarvoor was hij vijfjaar lang veerman op de Vlietlanden. Ruim voldoende ervaring om in middels expert te zijn in het do den Van de tijd. Het onderhoud van het zestig jaar oude pontje kost veel tijd. En Taghavi leest veel, vertelt hij terwijl hij om de twee zinnen uit het raam kijkt om te zien of er aan de overkant al klanten staan. Uit de kast van zijn caravan trekt hij een verha lenbundel. „Kijk, heb ik gehad van een klant van mij van wie een verhaal in die bundel staat." Acht maanden per jaar huist de veerman in een oude caravan aan de Zijldijk. Zonder stromend water, zonder elektriciteit. Als hij naar de wc moet, moet hij even aankloppen bij de boerderij aan de andere kant van de weg. Over de primitieve huisvesting van Taghavi is al veel geschreven, maar zijn situatie is nog altijd niet verbeterd. „Dit is toch niet normaal? Ik kan me voorstellen dat je voor één jaar een caravan neerzet wanneer je net begint met een veerdienst. Maar acht jaar? Niet dat mijn baas, De Zijl Bedrijven, niet wil hoor. Die wil len hier graag een echt huisje neerzetten. Maar we krijgen geen toestemming van de gemeente Warmond." Aan de wand van de kleine cara van heeft Taghavi desondanks een foto opgeprikt van de War- mondse oud-burgemeester Van der Wel. „Nee, zij is een goede, positieve vrouw geweest. Zij heeft haar best gedaan. En ze James Taghavi, de veerman van het pontje over de Zijl. „Als de zon schijnt, is het druk." foto wim dijkman komt soms heen en weer varen en even gedag zeggen. Toen ik hoorde dat zij wegging, heb ik een foto van haar uit de krant ge knipt en die opgeplakt." Taghavi wordt een beetje ner veus. Steeds weer dat gedoe over zijn caravan. Is het wel slim om daar weer over te beginnen? Hij belt even met zijn chef. Die ziet geen probleem in wat publiciteit en heeft zowaar nog een nieuw tje te melden: De Zijl Bedrijven gaat na de zomer opnieuw met de gemeente Warmond om de tafel zitten om het probleem van de veerman te bespreken. DZB wil in ieder geval een houten ge bouwtje neerzetten aan de Zijl dijk. De veerman kijkt nog eens naar buiten. Aan de overkant van het water staan drie fietsers. Klanten! Taghavi springt op en start de boot. Werk aan de winkel. VDL-groep stunt met bonus ter waarde van half miljoen bij Dutch Open in Noordwijk Zelf liep hij tijdens de pro-am, een toer nooi voor sponsors voorafgaande aan de Dutch Open, de laatste hole in vijf slagen. Het kan veel beter op deze Noordwijkse par-4 baan gelooft de directeur van de VDL-groep Wim Maathuis. Zijn bedrijf be loont de eerste speler die de achttiende in twee slagen voltooit met een zeewaardig jacht van een half miljoen gulden. „Ik hoop dat het lukt, maar ik denk dat het heel moeilijk is." Maathuis en zijn collega's kwamen op het idee na de vorige editie van de Dutch Open, toen nog in Hilversum. „Vorig jaar traden-we ook op als sponsor, maar von den we dat we te weinig uitstraling had den. Op een terras hebben we toen wat zitten filosoferen. We zouden het nog een keer proberen en dan goed uitpakken. Zo kwamen we op het idee om een prijs te zetten op een 'hole-in-two', een nieuw idee in een nieuw millennium. Een hole- in-one waarbij een auto kan worden ver diend, bestond immers al." Het schip waar Maathuis over praat, is een zogeheten 'Pilot 38'. „Noordwijk ligt nu eenmaal aan zee en daar hoort een boot bij. VDL shipyards is aan ons bedrijf gelieerd. Dus die c ombinatie was snel ge maakt", aldus de directeur van het bedrijf, waartoe verder nog DAF Trucks en de busbouwer Berckhoff behoort; „We doen het om onze naamsbekendheid in het he le land te vergroten en dit draagt daartoe bij. Tot nu toe waren we voornamelijk op het zuiden van het land gericht." Een goedkope publiciteitsstunt vindt de direc teur het niet. „We doen het niet om op te vallen." Maar toch. Hij hoopt van harte dat een van de golfers er met het vaartuig vandoor gaat. „Dat levert extra reclame op." Zeker als de organisator Robbie Erven van Do rens er dan ook nog in slaagt om zijn idee tje uit te werken. „Wat zou het mooi zijn als we een van die zware legerhelikopters in kunnen huren, de winnaar op de boot te zetten en 'm dan vlak voor de kust met een in de Noordzee te laten zakken zei hij tijdens de perspresentatie van de Dutch Open. Maathuis moet er wel om la- Irrde duinen ligt een boot, ter waarde van een half miljoen. Voor de golfer die tijdens de Dutch Open in Noordwijk op de achttiende een 'ho le-in-two' slaat. FOTO DICK HOGFWONINC chen, reëel is het volgens hem allerminst. Eerst moet een van de spelers er maar in slagen de klus te klaren. Enkele golfers waren gisteren al dichtbij de extra prijs. Tegen de dertig deelnemers legden de bal met hun tweede slag op de green en ble ven soms centimeters verwijderd van de pin. Makkelijk is het niet want tijdens de laatste Open Nederlandse kampioen schappen op 'de Noordwijkse' in 1993 lukte het niemand en toen lag de tee zeifis dichter bij de pin. Heeft een golfer toch succes dan hoeft Maathuis niet bang te zijn voor een financieel échec. Het risico dichtte hij af met een verzekering. Toch blijft het niet alleen bij die kosten - het bedrijf is een zeker percentage van de waarde van de boot aan premie kwijt - Maathuis wijst ook op het transport. Een oplegger en een kraanwagen moesten er aan te pas komen om de boot op zijn plek naast de achttiende hole neer te zetten. De winnaar van de extra prijs komt onge twijfeld voor hetzelfde vervoersprobleem te staan. Misschien kunnen de golfers zich daarom beter richten op een hole-in-one op de vier korte (par-3) banen. De auto die daar mee kan worden verdiend, valt heel wat gemakkelijker door het duingebied te stu- PETER VAN DER HULST Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen die een bijzondere band hebben met water. Naam: Joop van Voorden Woonplaats: Rotterdam Beroep: gepensioneerd Gezien: in de Katwijkse jachthaven In elke haven een ander liefje: klopt die overbe kende zinsnede? Dat was natuurlijk wel de bedoeling. Je moet alle merken uitproberen, zeg ik maar. Elke keer ais je weer in een haven was, gingen we stappen natuur lijk. Maar je leert het snel af. Bij mij kwam dat na dat ik negen maanden weg was geweest en ik in Pernis weer van de boot stapte met nog vijftien cent op zak. De rest van wat ik verdiend had, was opge gaan onderweg. In december, in een korte broek met vijftien cent op zak, dat is niet best. Toen u stopte, was uw vrouw zeker wel blij dat u niet meer ver van huis was? „Ha, welke vrouw. Ik ben zes keer getrouwd ge weest. Onderzoek alles en behoudt het goede. Elke keer pakte ik mijn korno vuilniszak vol met mijn spulletjes en vertrok ik weer. Eén keer al na zes da gen. Zij zei: je geeft voortaan alles wat je verdient maar aan mij, clan doe ik de zaken wel. Dat leek me nou geen goed idee. Maar nu gaat het toch goed? „Zeker, ik ben ik erg tevreden met mijn vrouw. We zijn nu al weer 23 jaar getrouwd. Ze is een strand- liefhebber. Daarom liggen we nu in Katwijk met de boot. Hoe komt u aan al die tatoeages? „Al die tatoeages? Het valt best mee. Ik heb ze alleen op mijn onderarmen, heel bescheiden. Een zee mansgraf, een zeeslang... Ik heb ze er zelf opgezet. Al op mijn veertiende, met een naald en oostindische inkt. Veel vrouwen hebben tatoeages op plekken die ze kunnen bedekken. Hebben ze, als de boel is gaan hangen, zo'n enorme onderbroek aan. Zo ben ik niet, die tatoeages mag iedereen zien. Ik ben een simpel mens. TEKST ANNET VAN AARSEN FOTO* WIM DUKMAN Het 1 t idsch Dagblad geeft elke dag vijf afdrukken van Ingelijst' weg aan lezers. Aanvragen uitsluitend per brielkaart, uiterlijk de publicatiedatum - richten aan: l^idsch Dagblad, afdeling Promotie, postbus 34, 2300 \B Leiden. IX' vijf uitverkorenen krijgen I Valkenburg Een woonboot in het kivadraat: Een huis zonder grond eronder Een oud souvenir uit vervlogen tijden Het roestige cruiseschip Van een reisje langs de Rijn-Rijn-Rijn Die heeft Lorelei gezien En ziet nu Valkenburg Verderop op de kade: De moderne flat Die uitkijkt op vergane glorie Roestig maar met mooie herinneringen Aan een betere tijd. De wereld gaat trapsgewijs omhoog Het gevoel naar beneden Misschien hebben de mensen van de woonhuisboot Nog een potje verf over. foto: WIM DUKMAN tekst: ANTON D1F.DRICH Een schipperspet, een gouden oorringetje en ta toeages op de onderarmen. Het kan niet anders of u heeft wel eens op iets groters gevaren dan op deze boot? „Ik moest nog vijftien worden toen ben ik op de kustvaart gegaan. Stukgoed, kolen, erts, meestal naar Frank rijk, En geland Schot land. In mijn tijd mocht je als je zo oud was al van school. Nou, ik ginger wat graag van af. Ik heb het tivee jaar ge daan en toen ben ik over gestapt naar de grote vaart. Wereldreizen maak je dan. Het Midden-Oos ten, Venezuela, Amerika, ik ben overal geweest.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17