Vrijwilligers ontslagen en opgestapt Huisartsen Rijnstreek gaan toch samenwerken Paalkampeerterrein trekt voorlopig alleen schapen Regio/Rijn Veenstreek 'ronk: transportbedrijf iag naar de Ripselaan 'Paardenmarkt leuker dan 3 oktober' Stichting zoekt gastouders voor kinderen uit Tsjernobyl RIJDAG 28 JULI 2000 boter nieuwe CDA-raadslid Henk Boter volgt Wilma Zoetemelk op als raads- van het CDA in Voorschoten. De 66-jarige Voorschotenaar liep de afgelopen tijd al met de fractie van de christen-democra- jjen mee als 'vergezellend raadslid'. Hans Horlings wordt de "hieuwe fractievoorzitter. Zoetemelk begint volgende week als gemeentesecretaris in Zoeterwoude, maar heeft laten weten hog een aantal vergaderingen in Voorschoten bij te wonen. Bo eter wordt tijdens de begrotingsvergadering op 13 november ge \JHuttenbouw in Rijpwetering Rijpwetering Kinderen kunnen van 8 t/m 11 augustus weer hut ten bouwen in Rijpwetering. Nabij de H.P. van der Poellaan efcomt een grote tent te staan, waar kinderen van 4 t/m 14 jaar ■Hier dagen lang kunnen knutselen, kleien, naaien, figuurzagen, bloemschikken, plakken, sieraden maken enz. De hutten verrij- op het nabijgelegen trapveld. Kinderen moeten hiervoor zelf een hamer, nijptang en zaag meenemen. Spijkers zijn te r koop voor een gulden. Op woensdagavond 9 augustus wordt er burgemeester gekozen en wordt de naam van het hutten- bekendgemaakt, 's Avonds tussen 18 en 21 uur is er ben barbecue. Bij goed weer kunnen de kinderen van donder jaag op vrijdag in hun hut blijven slapen. 'el t Natuurwandeling langs Kromme Aar 8 alphen aan den run» Het IVN Alphen aan den Rijn houdt op 13 een natuurwandeling langs het oude riviertje De Aar in Alphen aan den Rijn. De natuur aan de rand van het stedelijk gebied van Alphen kan hier zijn gang nog gaan. zijn veel oud geriefhout, knotbomen van essen, populieren, Lvilgen en elzen. De wandeling begint 14 uur bij kinderboerderij 8<fcegersloot aan de Burgemeester Bruins Slotsingel. Deelname is 8%ratis. Voor informatie: 0172-436932/437018. er bijeenkomsten voor patiëntengroepen ^lphen aan den rijn Het Rijnland Ziekenhuis in Alphen houdt in en september diverse inloopbijeenkomsten. Borstkan- ■kerpatiënten kunnen er op 10 augustus en 14 september tussen 1.30 en 11.30 uur terecht. Voor de mensen met MS (multiple kclerose) is er op 11 augustus en 8 september tussen 10 en 12 hur een bijeenkomst. Mensen die een whiplash hebben opgelo pen, kunnen op 7 september tussen 13.30 en 14.30 uur in het Rijnland Ziekenhuis terecht. Voor familieleden van patiënten net schizofrenie of een psychose is er op 27 september tussen 1^0 en 22 uur een inloopavond. Het ziekenhuis is gelegen aan de Delfzichtweg 2. janneke de jonge Ruziënd kwamen ze binnen, maar onder aanvoering van een eensgezind gekozen bemidde laar gingen ze de rechtszaal uit. De huisartsen uit Leimuiden, Woubrugge, Ter Aar en Nieuw- veen nemen elkaar vanaf 1 sep tember waar. Rechter D. Alle- wijn moest gistermiddag het onderste uit de kan halen om het drie uur durende vredesge- sprek niet in een Camp David te laten eindigen. Uiteindelijk gaf hij ze complimenten: „Ga zo door op de vijf procent ver trouwen die er is." Het kort geding was aange spannen door de Leimuidense huisartsen, C. van Blooijs en J. Lardenoije. Om de avond- en weekenddiensten af te wisselen willen ze zich al jaren aanslui ten bij zes collega's uit Ter Aar en omgeving. Die weigerden dat altijd omdat zij dan vaker waarnemingsdienst hebben. Met de Leimuidense artsen komt het aantal patiënten na melijk boven de 20.000 en moe ten er telkens twee artsen stand-by zijn. In november ontmoetten de artsen elkaar ook al in de Haag se rechtbank. Op 7 juni volgde de uitspraak: de acht huisartsen moesten binnen twee weken gaan samenwerken. Omdat de twee uit Leimuiden vervolgens geen contact kregen met hun collega's, hielden ze gisteren een kort geding op straffe van een dwangsom. Naarmate het kort geding vorderde, kreeg de rechter de twee partijen telkens een stukje dichterbij elkaar. Dat kostte hem veel moeite, want aanvan kelijk riepen ze consequent B als de ander A had gezegd. „U reageert wel heel sterk op el kaar. Ik heb nog niet veel ge meenschappelijks gezien", liet de rechter zich halverwege de zitting ontvallen. De vraag wat er nodig was om de samenwer king uit te voeren, moest hij drie keer herhalen omdat de twee advocaten het niet konden laten de andere partij te be schuldigen. Na de derde vraag was het echter raak. Beide partijen kwa men op het idee een deskundi ge in de arm te nemen die ze zou helpen bij het maken van afspraken. Artsen die elkaar waarnemen moeten tal van za ken schriftelijk vasüeggen: na hoeveel telefoontjes wordt een kemade janneke de jonge Minister Pronk (ruimtelijke or- ■ening/milieu) houdt de ver ilizing van transportbedrijf ogeboom uit Rijpwetering fear de Ripselaan niet tegen. Pat heeft hij de gemeente Al- lemade in een brief laten we- n. Hiermee druist hij in tegen Jet eerdere advies van de in- feecteur ruimtelijke ordening, Se vindt dat de plek op de hoek i de Korte Dwarsweg en de |pselaan midden in het Groe- s Hart ligt en daarom niet be huwd mag worden, li Pronk heeft de brief geschre den op verzoek van het project bureau HSL-Zuid, dat binnen "en half jaar de hogesnelheids- 'Jn aanlegt op de plek aan de Tuidweg waar het transportbe- rijf nu nog gevestigd is. De fa- ilie moet dan een nieuwe plek lebben om te wonen en te wer- jpn. Het toekomstige bedrij- interrein Veenderveld ziet Ho- pboom niet zitten. Alkemade ndt dat echter de beste oplos- ng- [IDe familie Hogeboom-Borst At de brief van Pronk uiterst Jositief op. „Dit is een princi- jeverklaring van Pronk, waarin Jij kiest voor de Ripselaan", al- 'hs haar raadsman F. Grooss. De HSL-mensen hebben hem Arzocht of de familie kan bou ten op die plek, en hij is ak koord gegaan." Volgens de ad vocaat loopt er inmiddels een artikel 19-procedure, waarmee het bestemmingsplan wordt ge wijzigd. Ook zou de welstands commissie akkoord zijn. Gemeentesecretaris Kerkhof ontkent echter stellig dat het bouwplan is goedgekeurd. „Er is inderdaad een briefje bin nengekomen van de familie Hogeboom. Het was handge schreven en er zaten schetsjes bij. Maar zo werkt dat niet: voor een bouwvergunning moet je een officiële aanvraag indienen met goede tekeningen. Boven dien, als je een aanvraag in dient is het nog maar de vraag of het gemeentebestuur en de raad meewerken." Dat de wel standscommissie officieel ak koord is, is volgens Kerkhof ook onjuist. „Er is misschien hoog uit informeel overleg geweest." De gemeente is dan ook niet van plan mee te werken aan het vestigen aan de Ripselaan. „Pronk maakt er niet langer een probleem van, maar dat neemt niet weg dat wij onze eigen ver antwoordelijkheid hebben. En wij vinden zo'n bedrijf beter op een bedrijventerrein passen. Maar door die brief kan de Rip selaan uiteindelijk wellicht in beeld komen." Binnen twee weken wil Alkemade duidelijk heid hebben over de toekomsti ge plek van Hogeboom. Voorschoten toont aan dat er nog markt is voor paarden Voorschoten toont één keer per jaar aan dat er nog wel de gelijk een markt is voor paar den: de eigen paardenmarkt. Altijd op 28 juli. Veertig jaar ge leden leek het al in 1282 be gonnen evenement ten dode opgeschreven. Maar vanaf het moment, 1960, waarop werd besloten om aanvoerpremies te geven (dit jaar 25 gulden voor een paard en 20 gulden voor veulens en pony's), ko men de handelaren uit alle hoeken en gaten van het land. Daarin blijkt ook.Appeltern te liggen. Althans volgens Peet de Hommel. Hij woont er. „Het ligt vlakbij Nijmegen. In het Land van Maas en Waal." En mini-Shetlanders. Hij heeft er zes meegenomen en is van morgen al om kwart over vier gaan inladen. „Tja, het is wel vroeg, maar dat moet je er op zo'n dag voor overhebben. Ik kom elk jaar op dit marktje. Het is altijd prima verzorgd en de sfeer is uitstekend. Hopelijk kan ik drie of vier van die bees- sies verkopen. Als ik er zoveel hier kan laten, is m'n dag weer goed." De Hommel wil net met Eep van den Brink ('Eigenlijk heet ik Evert-Jan, maar dan kent niemand me') net op weg gaan naar de Voorstraat, als iemand uit het Overijsselse Dalfsen hem aanklampt. „Wat voor handel heb je?", wil de man weten. Als hij eraan toevoegt dat zijn wagen leeg is, ziet Peet de Hommel meteen mogelijk heden: „Kun je meteen inla den." Het is tien over zes. Zo snel heeft hij nog nooit zaken gedaan. „Nee, ik wacht nog even. Misschien later." De Dalfsenaar blijkt even zuinig op zijn geld als op zijn naam. „Die doet er toch niet toe." Dierenarts Gerard West geest, die voor de 25ste maal op zoek is naar 'brokkelhoe- ven' (afgebrokkelde hoeven dus) en andere mankementen, zegt even later dat je 'bij het kopen van een paard niet zo zeer naar het paard zelf, maar naar de eigenaar moet ldjken'. Dan weet je volgens hem pre cies of goedkoop wel of niet duurkoop is. De Dalfsenaar ziet er betrouwbaar uit. Daar Handjeklap op de Voorschotense paardenmarkt „Er is veel handel." ligt het dus niet aan dat hij anoniem wil blijven. De Hommel maakt er géén punt van. De dag is nog lang. „Het moet alleen wel droog blijven. Anders is het volk weg en de handel kapot. Dan zien de pony's er ook niet meer uit. Krijgen ze kromme ruggen en lopen ze met de staart tussen de benen. Je ziet ze zo wel eens in de wei staan, met de kont tegen de wind." Op dit vroege tijdstip loopt iedereen nog rechtop. Zowel paard als mens. Van mini-po ny's en aankomende cowboys van 95 centimeter hoog, tot doorgewinterde handelaren. Zo ziet Peet de Hommel er ten minste uit. „Nee hoor, ik hoef er niet van te leven. Ik ben parttime-leraar op een basis school. Dit doe ik er naast als hobby. Van huis uit ben ik sla ger, maar daar zat op een gege ven moment geen toekomst meer in. Toen ben ik maar gaan studeren en gaan lesge ven. Zes jaar geleden heb ik een pony gekocht. Voor de kin deren, zei ik maar. In feite vond ik het zelf nog leuker. Al gauw kwamen er nog rrieer po ny's en nu loop ik heel wat van deze markten af." De meeste handelaren blij ken hobbyisten. Zoals Jan Wol- ters uit het Brabantse Gemert. Hij is voor de eerste maal in Voorschoten. „In een markt- boekje van de Bpnd van Han delaren zag ik staan dat hier erg veel paarden komen. Dan moet er dus ook veel handel zijn, dacht ik meteen. Dat wil de ik wel eens zien." Hij is van morgen om vier uur vertrok ken. Een half uur later dan Toon en Riek van Oorschot uit het Zeeuwse Krabbendijke. Toon: „We gaan alle braderie- en af. Als er maar een paarden markt bij is." Riek: „Nou, alles. Het noorden van het land is echt te ver hoor." Toon: „Nou ja, daar dan niet. Maar verder zijn we echt verslaafd aan deze evenementen. Zeker hier in Voorschoten. Dat is de beste markt. Goed verzorgd en altijd veel handel." Ook de Van Oorschotten houden paarden 'puur uit lief hebberij'. In tegenstelling tot Henk van der Kieft. De 70-jari- ge Alphenaar is een van de weinige beroepshandelaren, FOTO HENK BOUWMAN die in de Voorstraat opdraven. Toch ziet hij al die gelegen heids-handelaren niet als con currenten. „Natuurlijk niet. Ik ben juist blij met hen. Ze vul len de markt toch lekker op. Als ze er niet zouden zijn, zou het hier heel ongezellig zijn. Nu is er volop handel. En sfeer." Marco van Klaveren komt vooral voor die gezelligheid. „Hoe laat ik vertrokken ben? Een paar minuten geleden. Ik woon hier achter. Ik ga speci aal een paar dagen later op va kantie voor de paardenmarkt. Het 3-oktoberfeest in Leiden ken ik ook, maar dat kan niet tegen dit festijn op. Taptoe, kermis, haring eten. Allemaal prima, maar dit is beter. Hier kom ik veel meer bekenden te gen, maar daar ben ik dan ook Voorschotenaar voor." Of zoals Klaas Pascal uit het Belgische Mol de 'Dag van het Paard' in Voorschoten om schrijft: „Vanmorgen de markt, vanmiddag de kortebaandra- verij, een beetje eten en drin ken, dan is de dag weer rond hè." jeterwoude jan preenen aalkampeerders leven in het ild en zijn nog moeilijker op sporen dan zeldzame dieren, ker in Zoeterwoude. In een osje van Staatsbosbeheer ngs de Weipoortse Vliet zijn enige gebruikers van het aalkampeerterrein schapen, als je die geitenwollensok- ingroep vraagt of zij al fietsers wandelaars hebben gezien ie hier hun tent hebben neer zet, doen ze er het zwijgen ie. Sterker nog, ze weten niet snel ze zich uit de voeten loeten maken als ze plotseling ïn mens ontwaren. Toch fungeren zij in dit ge- eelte van het Groene Hart on- /ewust als gidsen. Het vinden* in het paalkampeerterreintje namelijk een kunst op zich. het fietspad langs rijksweg staat sinds enkele maanden ;r hoogte van de Weipoortse liet een onooglijk bordje met irwijzing naar het campinkje. fie daar over het hek klimt, oeft alleen nog maar het spoor an schapekeutels te volgen, lat leidt naar een tweede paal- e en uiteindelijk naar dé paal an hèt terrein. De regels van het kamperen jn uiterst simpel en staan ver leid op de paal. Vandaar de aam. Kamperen is hier alleen legestaan binnen een afstand an tien meter van de paal. raven en het maken van open uur zijn verboden. Afval mag ïen niet achterlaten. Het ver lijf mag niet langer duren dan uur en er mogen niet meer an drie trekkerstenten tegelijk aan. Omdat de schapen zich niet patiënt bezocht, welke medicij nen schrijf je voor en hoe wor den de jpevallingen geregeld. De rechter vond dat een goed idee. „Want ik denk dat u zonder zo iemand al ruzie krijgt over de Het paalkampeerterrein in Zoeterwoude. In de verte kijken de op de vlucht geslagen schapen vanuit het bos toe. laten uithoren, ben je genood zaakt om zelf op onderzoek uit te gaan. Maar niets wijst erop dat hier al iemand de nacht heeft doorgebracht. Er ligt zelfs geen wc-papiertje. Dat was vo rig jaar nog het bewijs dat er ie mand (of misschien zelfs wel meer iemanden) gebruik moet hebben gemaakt van eenzelfde terreintje bij het Spookverlaat in Hazerswoude. Maar ook daar loopt het niet bepaald storm. Terwijl daar nog een pomp staat. Ook die ont breekt in Zoeterwoude. Het grondwater van het kreekje dat er is, is brak. Volgens boswach ter Arjan van Ogtrop van Staats bosbeheer is dat geen pro bleem. „Mensen kunnen het FOTO HENK BOUWMAN water uit de Weipoortse Vliet halen, maar dan moeten ze het natuurlijk wel koken." Ook hij weet niet of iemand al zijn of haar Groene Hart heeft opgehaald aan dit 'unieke stukje natuur'. Van Ogtrop be- De artsen H. van Sprang uit Ter Aar en W. Vreijling uit Wou brugge sputterden met hun ad vocaat D. Looten nog wel even tegen de snelheid waarmee die afspraak moest worden ge maakt. Het liefst wachtten ze daarmee tot na de vakantie, als hun collega's terug zijn. Dat keurde de rechter direct af. „Dit is hoogst urgent. Die collega's in Frankrijk hebben vast wel hun mobieltjes bij zich. Bellen met Nice... er worden wel gek kere dingen gedaan om een vonnis uit te voeren." Als be middelaar werd I. Schicht be reid gevonden, inspecteur van de Inspectie voor de Gezond heidszorg. Volgende week houden de artsen hun eerste gesprek. Ad vocaat N. Sjoer van de Leimui dense artsen deelde tenslotte mee dat als de regeling niet per 1 september ingaat, de Leimui dense artsen alsnog de dwang som opeisen. „Wij willen wel een stok achter de deur." Onrust bij Dierenbeschenning Alphen Er is grote onenigheid ontstaan tussen het nieuwe be stuur van de Alphense Dierenbescherming en een groep vrijwilligers over de veranderingen die het bestuur wil doorvoeren. De Alphense afdeling moet, in opdracht van de landelijke Dierenbescherming, de vrijwilligersorgani satie professioneler maken. De vrijwilligers vinden dat het bestuur de veranderingen te snel wil doorvoeren en niet overlegt met de mensen die er al jarenlang werken. Vijf mensen zijn inmiddels opgestapt en acht vrijwilli gers hebben een ontslagbrief gekregen, omdat zij wei gerden zich achter de veranderingen van het bestuur te plaatsen. hoort tot de 'beheerseenheid Westvoorden' en dat gebied strekt zich uit van de Oude Rijn tot de Nieuwe Waterweg. Hij heeft dus niet de tijd om gere geld te bivakkeren op het paal kampeerterrein in Zoeterwou de. „Het is moeilijk te peilen of er al mensen zijn geweest. Mijn inschatting is dat er nog maar weinig gebruik van is gemaakt. Als er überhaupt al iemand is geweest." Hij wijst erop dat 'paalkam- peren een nieuw fenomeen' is, bedoeld voor stiltezoekers die wars zijn van alle comfort en één willen zijn met de natuur. Mensen die lange afstanden lo pen of fietsen en hun tocht even willen onderbreken om tot rust te komen. Tent op de mg of achterop de fiets. Staatsbos beheer is met deze vorm van kamperen in 1996 begonnen in Brabant. „En wij krijgen wel de gelijk de nodige positieve reac ties. Er is dan ook wel degelijk een markt voor", aldus Manny Augustijn, opzichter van de 'be heerseenheid Ulven- hout/Chaam' van Staatsbosbe heer. Volgens Augustijn gaat het om een 'ouwe trekkersmetho de' die in haar gebied erg popu lair is. „Bij ons heb je veertien van die terreintjes. Je moet den ken aan mensen die echt niets nodig hebben als er ze erop uit gaan." Geen disco's, geen res taurant, geen wasgelegenheid. Alleen gratis overnachten. Het paalkampeerterrein in Zoeterwoude is een proef. Na een jaar bekijken burgemeester en wethouders of er voldoende animo voor is. saskia buitelaar De vrijwilligers voelen zich als oud vuil aan de kant gezet. Ze zijn woedend over de maatregel die het bestuur begin deze maand nam, het stopzetten van de dierenambulance, om rust in de tent te brengen. De nood opvang voor gevonden en afge geven dieren die al jaren bij mensen thuis plaatsheeft, is in middels door het bestuur over gebracht naar een noodasiel bij het kattenpension Voshol aan de Oostkanaalweg. Volgens het bestuur draait de Dierenbescherming nog steeds met steun van meer dan de helft van de circa veertig vrijwil ligers en zonder problemen. Die worden slechts gezien en veroorzaakt door een groep van vier mensen. Die vier zijn ver zorgster Magda Jeucken en haar zoon Vincent, Marjan Meeuwis en Yvonne Rijneveld. De laatse drie maakten tot voor kort deel uit van de 19-koppige chauffeursgroep die de dieren- auto bedient. De organisatie moet voldoen aan landelijke richtlijnen over arbo-wetgeving en het keur merk van het Centraal Bureau Fondsenwerving, leggen voor zitter Carla Ros (tevens PvdA- raadslid in Alphen) en secreta ris Ingrid Huffener uit. De vrij willigers staan achter de nood zakelijke veranderingen, zegt Vincent Jeucken. „Maar de be stuursleden willen het roer ra dicaal omgooien, nog voordat ze zich hebben ingewerkt. Ze willen in september al een asiel openen, maar daar heb je ver gunningen en papieren voor nodig. Zij willen te veel en te snel." Volgens Ros is dat een mis verstand. De nieuwe regels ver eisen inderdaad een echt asiel in plaats van de noodopvang die nu wordt gedoogd. Maar dat het er in september moet zijn, bestrijdt ze. Wel moet dan een beleidsplan klaar zijn, over de toekomstplannen van de Al phense afdeling. Jeucken en Rijneveld werden door het bestuur uitgenodigd voor een gesprek. Jeucken: „Toen ik over het asiel begon, kreeg ik te horen dat ik met die houding niet langer gewenst was als chauffeur." Rijneveld bood na het gesprek boos haar ontslag aan, net als een vrijwil ligster van de kittenopvang, die al 8 jaar bij de Dierenbescher ming werkt. Daarop zocht Meeuwis con tact met voorzitter Ros. „Dit es caleert, zei ik, jullie raken alle goede vrijwilligers kwijt. We hebben toen als chauffeurs zelf een beleidsplan opgesteld, wat naar ieders mening goed in el kaar zat. Maar volgens de voor zitter waren we er te laat mee gekomen. Het bestuur had al besloten om de auto stil te leg gen." Ros legt uit dat die maatregel nodig was, omdat de onrust on der de chauffeurs groeide. Ze kregen een intentieverklaring mee naar huis om te onderte kenen dat zij meegaan met de veranderingen die het bestuur nodig acht. „Het was absoluut geen slikken of stikken-con- tract, het was eigenlijk nogal vaag, want een concreter vrij willigerscontract volgt nog", zegt het bestuur. De vrijwilligers voelden zich echter op het matje geroepen en onder druk gezet. Een eigen brief, ondertekend door veer tien chauffeurs, om in een open gesprek alles uit te praten, werd door het bestuur terzijde ge schoven. De chauffeurs die de intentieverklaring niet teken den ontvingen vorige week een brief waarin zij worden bedankt voor hun diensten, maar niet langer als vrijwilliger worden ingezet. Het bestuur: „Het is geen ontslagbrief. Er staat in dat wij aannemen dat zij de veranderingen bij de Dierenbe scherming niet steunen." Het bestuur vindt dat het ge noeg heeft gedaan om de vrij willigers binnen te houden. „Een bepaalde groep is niet ge motiveerd om met ons mee te gaan en is bang voor verande ringen. Wij betreuren dat, maar hebben er inmiddels al elf nieu we mensen bij. Onder wie oud- vrijwilligers die terugkomen nu deze groep is opgestapt." Het bestuur bespreekt na de vakan tie wat het verder met de situa tie doet. om de kinderen twee maanden lang uit een uitzichtloze situatie te halen, dit jaar geen pro bleem. Met een geldinzame lingsactie haalde de stichting de benodigde 30.000 gulden op. „Sommige gastouders haakten nu echter af omdat ze zich vast klampten aan de kinderen die ze vorig jaar onderdak gaven. Zij laten deze kinderen op eigen kosten opnieuw overkomen, in de zomervakantie." De gastou ders hoeven niet per se uit Lei muiden of Rijnsaterwoude te komen. Gerritsen: „Kudelstaart of Langeraar mag ook, als ze de kinderen maar naar school in Leimuiden kunnen brengen." Voor meer informatie: 0172- 506105/507516. De Stichting Leimuiden voor Kinderen is dringend op zoek naar gastouders die vanaf 8 september twee maanden lang een of twee kinderen uit het ge bied rond Tsjernobyl willen op vangen. De stichting die na het succes van vorig jaar opnieuw 30 kinderen in de leeftijd van 8 tot 10 jaar uitnodigt, komt nog vijf gastouders te kort. „We la ten ze toch komen hoor", zegt voorzitter Paul Gerritsen. „Des noods nemen gastouders, die er nu twee hebben, drie kinde ren in huis. Maar het liefst brengen we bij elk gezin er maximaal twee onder." Volgens Gerritsen is het geld I

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13