Religieuze leiders naar top New York 'Op pelgrimstocht gaan een hype' Geloof Samenleving Kleding voor evangelisten VRIJDAG 28 JULI 2000 979 VANDAAG Vandaag 32 jaar geleden, op 27 juli 1968, 0 werd voor het laatst de feestdag van de hei- 28 lige paus Innocentius I (vijfde eeuw) ge- juli vierd. Een man onder wiens pontificaat Ro- me werd geplunderd door de Visigoten (Oost-Germanen). In 1969 werd de feestdag van Innocentius I, tezamen met die vele andere heili gen, van de roomsé kalender geschrapt. De kalender- vernieuwing was een gevolg van het Tweede Vaticaans Concilie die de roomse liturgie ingrijpend veranderde. Het nieuwe 'Calendarium Romanum' zou gezuiverd zijn van historische onjuistheden en legenden Ver scheidene vertrouwde heiligen uit de kalender zijn verdwenen, zoals Thecla, Ursula en Christophorus. De 28ste juli is nog wel de officiële heiligenfeestdag van Samson van Dol; een Engelse monnik die in Bre- tagne een klooster bij het plaatsje Dol stichtte. Douglass leider Crusade for Christ Amsterdam De Amerikaan Steve Douglass (55) wordt de nieuwe internationaal directeur van de Amerikaanse evan gelische studentenbeweging Campus Crusade for Christ. Hij volgt dr. Bill Bright (78) op, die de organisatie bijna vijf tig jaar geleden oprichtte. Bright maakte zijn opvolger giste ren in Amsterdam via een satellietverbinding bekend aan alle medewerkers van Campus Crusade for Christ in de we reld. Douglass is momenteel directeur van de Amerikaanse afdeling van de organisatie. Hij zal de internationale leiding per 1 augustus 2001 overnemen. Bright legt zijn functie dan neer. Tot die tijd werken ze samen. William R. (Bill) en zijn vrouw Vonette richtten Campus Crusade for Christ in 1951 op. De in theologisch opzicht behoudende organisatie, die ruim 22.000 medewerkers in 186 landen heeft, richt zich vooral op evangelisatie onder studenten. In Nederland is de evangelische organisatie Agapè voortgekomen uit Campus Crusade for Christ. Jeruzalem centraal op symposium utrecht De Israëlische stad Jeruzalem is het onderwerp van een symposium van de Katholieke Theologische Uni versiteit in Utrecht. Centraal staat de vraag naar de toe komst van Jeruzalem, gezien in het licht van de vredesbe sprekingen in het Midden-Oosten. De bedoeling is het be lang te onderzoeken van een dialoog tussen de verschillen de betrokken godsdiensten; het jodendom, de islam en het christendom. Het symposium is bedoeld als een platform waarin de verschillende partijen gelijk zijn vertegenwoor digd. Meer informatie bij Sandra Poulina (030-2531427) of Hanneke Sas (030-2534430). amsterdam anp „Hé mam, doe niet zo soefi!", hoorde hoofdredacteur D. Lan- geveld van het spirituele blad Bres een kind tegen zijn moe der zeggen. De Soefi Beweging is een religieuze beweging, die de muren tussen de godsdien sten wil slechten. Voor Langeveld was de opmer king van de jongen een bewijs voor zijn stelling dat ouders hun spirituele ontwikkeling vaak op hun kinderen projecte ren. Het'verschijnsel nieuwe- tijdskinderen is daar een voor beeld van. In New Agekringen zijn nieu- wetijdskinderen inmiddels een begrip. Er zouden steeds meer gevoelige kinderen worden ge boren die uit 'hogere lichtsfe ren' afkomstig zijn en een bij zonder 'zielendoel' op aarde hebben. Deze originele, intuï tieve en soms paranormaal be gaafde 'sterrenkinderen' heb ben het zonder goede begelei ding vaak moeilijk. Door dit soort jargon begint New Age steeds meer op een geïsoleerde subcultuur te lijken, schrijft Langeveld in het jongste num mer van Bres. „En dat terwijl de Dalai Lama mag van China niet komen Meer dan duizend leiders van alle grote godsdiensten komen eind augustus in New York bijeen voor een histo rische ontmoeting. De zogeheten Wereldvredestop moet leiden tot de vorming van een alliantie van de verschei dene geloofsrichtingen met de Verenigde Naties. new york dpa-anp De Dalai Lama, geestelijk leider van Tibet in ballingschap, is van deelname aan de vredestop uitgesloten. De boeddhistische leider heeft geen uitnodiging ontvangen, omdat China als permanent lid van de VN-Vei- iigheidsraad bezwaar had ge maakt tegen zijn komst. De bedoeling is in New York te komen tot een verbond, van waaruit gezamenlijke initiatie ven kunnen ontstaan voor vre de, milieubescherming en de bestrijding van armoede. De topontmoeting is ook bedoeld om gemeenschappelijk te zoe ken naar wegen om religieuze spanningen te verminderen en nieuwe conflicten te voorko men. Volgens de VN hebben hoge vertegenwoordigers van het christendom, het boeddhisme, het hindoeïsme, de islam en het jodendom aangekondigd te ko men. Ook leiders van de Baha'f- gemeenschap, bet confucianis me, het sikhisme, het taoïsme en het shintoïsme en een aantal natuurgodsdiensten zullen aan de conferentie deelnemen. Niet eerder zaten zoveel verschillen de godsdiensten om een tafel. Namens het Vaticaan gaat kardinaal F. Arinze, voorzitter van de pauselijke raad voor de interreligieuze dialoog. De se cretaris-generaal van de Islami tische Wereldliga, A. Salaih Al- Obaid, vertegenwoordigt de is lam. Uit Israël komt opperrab bijn I. Meir Lau en uit Ethiopië patriarch A. Paulos van de Ethi- opisch-Orthodoxe Kerk. Na een openbaar debat op 28 augustus zullen de religieuze leiders zich twee dagen lang in werkgroepen bezinnen op de vraag hoe ze meer godsdiensti ge tolerantie kunnen kweken onder hun geloofsgenoten en hoe ze hen ertoe kunnen bren gen afstand te nemen van oude vooroordelen. R. Muller, oud-assistent van drie secretarissen-generaal van de VN, zei vorig jaar mei dat de VN een spirituele organisatie moeten worden. „De VN zullen 's werelds gemeenschappelijke religie worden, een universele spiritualiteit waartoe bestaande godsdiensten zouden moeten behoren", zei hij tijdens een in terreligieuze conferentie in Noordwijkerhout. utrecht Een Afrikaanse evangelist zoekt kleren uit. Hij is een van de duizenden evangelisten, die gisteren in de Utrechtse Jaarbeurs tien kle dingstukken mochten uitkiezen voor zichzelf en hun familie. De Jaar beurs in Utrecht is de komende week één grote slaaphal voor 7.000 evangelisten uit de hele wereld, die er een week lang 's nachts hun bi vak hebben. Overdag doen ze mee aan het internationale congres van de Billy Graham Evangelistic Association (BGEA) in de Amsterdamse RAI. Volgens de organisatie is evangelisatietraining, die morgen be gint, de grootste die ooit is gehouden. Er worden 10.000 deelnemers verwacht, van wie er 3.000 in Amsterdam de nacht doorbrengen. De andere 7.000 pendelen met de trein heen en weer tussen Utrecht en Amsterdam. Ze krijgen allemaal op kosten van de organisatie een rug zak, twee overhemden en een das. Het is niet de eerste keer dat de Jaarbeurs als slaapplaats wordt gebruikt. Een paar jaar geleden vonden enkele duizenden Zevende Dagsadventisten er onderdak. foto anp paul vreeker Voorstel Oikos voor fonds tege luchtvervuiling utrecht afke van der toolen Het interkerkelijk instituut ontwikkelingswerk Oikos I een klimaatfonds instel Landen die teveel lucht ven len, moeten er geld in stof dat vervolgens naar landen die minder C02 uitstoten. If praktijk betekent dit dat da kere landen betalen voor wikkelingsprojecten in dei mere landen. Als de Wereldi van Kerken dit najaar akkd gaat, kan het voorstel n| worden uitgewerkt. „In het westen wordt per soon veel meer C02 uitgestl dan de twee ton per jaar[ volgens de experts verantwa is", legt D. Renkema van 0[ uit. „Dat moet natuurlijk vei deren, maar dat is niet a twee-drie voor elkaar. Het f is om zolang die vervuiling onder de norm zit, voor he[ veel een bedrag in het klimj fonds te laten storten." v Oikos vindt het niet meert logisch dat het geld uit L fonds vervolgens ten g<L komt aan de ontwikkeling% den. Die zitten ruim onder twee ton C02 per persoonli jaar en bewijzen zo in feitf wereld een dienst. Tentoonstelling Weg der Wonderen in Utrecht Bres cynisch over aantal ouders met 'nieuwetijdskind' New Age in de jaren zeventig werd aangekondigd als een be weging die alle isolement zou doen verdwijnen." Het verschijnsel nieuwe- tijdskinderen zegt volgens Lan geveld vooral iets over hun ou ders. „Creëren we met het be grip nieuwetijdskind niet een eliteclubje van ouders die het buitengewoon interessant vin den om een bijzonder kind te hebben, een.sterrenkind nog wel, met een zielendoel?" Nieuwetijdsouders dreigen hun sterrenkinderen bovendien op te zadelen met een 'loodzware piramide van leerstelligheid' waarin begrippen als holisme, evolutie van de ziel en verrui ming van het bewustzijn met hoofdletters geschreven staan. „Wat een psychische druk is dat voor die arme kinderen!" Langeveld heeft respect voor de toewijding waarmee healers, helderzienden, auralezers en anderen met nieuwetijdskinde- ren omgaan, maar waarschuwt voor al te veel begeleiding. „Als nieuwetijdsouders echt kunnen luisteren en hun kinderen niet té behulpzaam voor de voeten lopen, dan komt het met die kinderen wel goed." Pelgrimstochten zijn populair tegenwoordig. Diverse reisorganisaties, zowel grote als kleine, zien brood in het organiseren van tochten naar bedevaartsplaatsen als Santiago de Compostela, Lourdes en Fatima. Bedevaart gangers van vandaag de dag gaan vaak om meer dan al leen religieuze redenen naar een heilige plaats. Histori sche, culturele of kunstzinnige belangstelling is meestal net zo belangrijk. die als enige in haar jeugd een slachting door de Hunnen on der elfduizend maagden zou hebben overleefd. Ze werd la ter, inmiddels stokoud, ge wurgd met een doek door de ja loerse vrouw van de Heer van Rhenen die haar hoofd van zijn huishouding had gemaakt. Dat het waarheidsgehalte van zo'n verhaal over bijvoorbeeld elfduizend vermoorde maag den, historisch uiterst twijfel achtig is, heeft gelovigen niet tegengehouden in hun vere- ringsdrang. En ook in het ont kerkelijkte Nederlands anno 2000 blijven dergelijke relieken hun aantrekkingskracht behou den. De 'Weg der Wonderen' in Utrecht, die in het echt loopt van Pavia ten zuiden van Mi laan tot aan de heilige poorten van Rome, wordt dan ook druk bezocht. Eenmaal binnen valt direct op de dat er in tegenstel ling tot de rest van het muse um, geen 'objecten' of schilde rijen staan. Er zijn metershoge wanden met enorme uitvergro tingen van foto's te zien. Foto's van schrijfster Johanna Speltie, die gemaakt zijn langs de Via Francigena en waarop details staan van zaken als re liëfs, beeldjes en kerken. De Drie Koningen te paard, Abra ham, Job met de duivel, Simon de IJveraar Michaël met de draak, Jezus zelf, Maria, Johan- utrecht onno van 't klooster De Nederlandse dichter Rein Bloem pelgrimeert al jaren over de Via Francigena' in Italië. Een 'ware pelgrim' noemt hij zichzelf niet. Hij draagt niet de bijbehorende spiritualiteit met zich mee. Toch was hij bevlo gen genoeg om een bijzondere tentoonstelling te organiseren in het Utrechtse museum Ca- tharijneconvent. Voordat bezoekers van de ten toonstelling in Utrecht bij de verdieping komen waar Rein Bloem zijn zogeheten 'Weg der Wonderen' heeft opgesteld, moeten zij eerst via ruimtes die vol staan met een indrukwek kende hoeveelheid religieuze schilderijen en andere kerkelij ke kunstobjecten en gebruiks voorwerpen. Het museum heeft zelfs relie ken in huis. Dat zijn heilige voorwerpen of overblijfselen van heiligen. Er wordt bijvoor beeld een stukje stof van een li turgisch gewaad bewaard, dat hoogstwaarschijnlijk aan Sint Lebuines van Deventer heeft toebehoord. Lebuines was van oorsprong Engelsman die in de achtste eeuw de missie in Ne derland op zich nam, in navol ging van de ook al heilige Boni- fatius. Even verderop is de worgdoek te zien van de heilige Cunera, of 'Kniertje' van Rhenen te zien, De tentoonstelling 'Weg dE Wonderen, op pelgrims- s tocht naar Rome in het hi lige jaar 2000', is tot en mf 8 oktober nog te zien in F Museum Catharijneconve" Utrecht, Nieuwegracht 382 Tel: 030-2317296 of 030-231835. Er is ook eei permanente religieuze co. lectie te bewonderen. Tot en met 29 oktober van dil jaar wordt verder aandac besteed aan de 500ste ge-r boortedag van keizer Kar V en het bijbelverhaal ron de Ark van Noach (uitge- u beeld door tekenaar Dick" Bruna). Later dit jaar, var) december tot en met 7 ja- nuari 2001 is er een Napo j taanse kerststal te zien ui c de achttiende eeuw met 5 a figuren. Vanaf 16 decemh tot 22 april 2001 is er eenl tentoonstelling over 'De Weg naar de Hemel, relie ken verering in de middel) eeuwen.' Enkele foto's uit de tentoonstelling 'Weg der Wonderen in Museum Catharijneconvent aan de Nieuwegracht 38 in Utrecht. Op de ene foto is de kloosterkerk Sant'Antimo te zien, op de andere een detail van een doop vont in een pelgrimskerk. foto'S johanna speltie nes en Sint Isodoro, ze zijn alle maal op de één of andere ma nier afgebeeld door middel eeuwse kunstenaars en am bachtslieden, en nu te zien op manshoge foto's in Utrecht. Dichter en kunsthistoricus Rein Bloem heeft overal zijn verkla rende teksten bij gemaakt. Bij voorbeeld: „EliaPaulus, Pe trus, Anastasius, de vogel Fenix. Handen en kroon van God. De Boekrol in de linkerhand van Christus, De vier rivieren van het paradijs. Het Lam is rustig, uit zijn borst stroomt bloed in de miskelk." Een collega kunsthistorica die de tentoonstelling bezoekt zegt Bloems concept bijzonder te vinden. „Ik heb de originele ob jecten niet gemist. En het ge heel stemt zo al genoeg tot na denken", is haar mening. Maar er zijn ook teleurgestelde reac ties. „Is dit alles?", zegt een 13- jarige meisje. En een jongen uit haar klas stelt vast: „Ik vat blijk baar de clou niet." Wanneer je snel langs de foto's loopt is het inderdaad binnen drie minuten voorbij. Het is de bedoeling dat je goed de tijd neemt om alles te lezen en be kijken. Rein Bloem ziet dat zelfs mensen die nu de Via Francige na lopen, weinig stil staan bij wat ze precies zien onderweg. Zijn doel is hen daar nu juist wel stil bij te laten staan. Samen met z'n vrouw heeft hij daarom in de afgelopen jaren alle dorpjes pleisterplaatsen, kerkjes, gebouwen en het land schap bekeken en gefotogra feerd. Zo hebben ze thuis een heel archief opgebouwd. De weerslag daarvan is te vinden in een boek dat Bloem onlangs uitbracht, met dezelfde titel als de tentoonstelling. „Toen ik de Via Francigena be gon te verkennen", vertelt Bloem, „was deze route zo goed als onbekend. Dat is de af gelopen dertien jaar veranderd. Tegenwoordig is pelgrimeren in het algemeen zelfs een hyptfj lijkt een verlangen te ontstap om opnieuw kennis te makr met ons culturele erfgoed." P „De Weg der Wonderen is ef poëtische verbeelding van (F Via Francigena, de weg van F Franken", zegt een woordvJ1 ster van het museum. „Het P heeft een hele andere opzetf gebruikelijk. Heilige voorwff' pen en afbeeldingen die op F ken en dergelijke zitten kunp nu eenmaal niet zomaar naf j Nederland halen." Het museum merkt dat ouar ren meer waardering voor cF opzet kunnen opbrengen di jongeren. „Dat zijn menserf' een aantal maal per jaar naf een museum gaan. En dan f je zo'n nieuwe aanpak meerl prijs. Over het algemeen zijf reacties op deze tentoonsteP positief. Een bejaarde bezof1 ster formuleert het zo: „Hete re wonder laat zich niet vinL als je niet zelf op weg gaat.' WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het uiterste zuiden eerst nog wolkenvelden en vrijdag kans op stevige buien. In het midden en noorden zonnig en droog. Mid- dagtemperatuur tussen 16 en 20 graden, in de buurt van Oslo war mer. Zweden: In het midden en noorden droog met veel zon, maar in het zuiden vooral vrijdag nog veel wolken en kans op een enkele bui. Middag- temperatuur tussen de 17 en 22 graden, zaterdag in het midden en noorden warmer. Finland: Op veel plaatsen zonnig en droog, maar in het uiterste zuiden soms ook wat wolken en kleine kans op een bui. Maxima tussen de 20 en 24 graden. Denemarken: Wolkenvelden, niet veel zon en steeds kans op een flinke bui, soms met onweer. Maxima onge veer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wolkenvelden en slechts af en toe wat zon. Verder van tijd tot tijd een bui, met vrijdag vooral in het zuidoosten een stevig karak ter. Middagtemperatuur van 17 graden in het uiterste noorden tot 21 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Bewolkt en geregeld pittige bui en. Maxima ongeveer 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Tamelijk veel bewolking en hier en daar stevige buien met on weer. Zaterdag in de westelijke departementen meest droog en meer zon. Maxima van 18 graden langs Het Kanaal tot 23 graden in het oosten. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon, maar in het westen en noorden meer wol ken en soms een enkele bui. In het Rhne-dal kans op de Mistral. Middagtemperatuur van 22 gra den in het noorden tot 30 bij Per- pignan. Spanje: Alleen in het noorden soms wat meer wolken, maar wel droog. Verder zonnig en warm. Middag temperatuur veelal tussen de 32 en 40 graden, langs de Golf van Biskaje ongeveer 23 graden. Portugal: Droog en veel zon, bij maxima aan zee tussen 25 en 30 graden, landinwaarts tot 35 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig en droog. Maxima rond 33 graden. Marokko: Zonnig en droog, met aan de westkust een stevige noordoos tenwind. Maxima rond de 30, landinwaarts nog veel heter. Tunesië: Zonnig, droog en erg heet. Maxi ma aan zee dichtbij de 40 gra den, landinwaarts boven de 40 graden. Zaterdag iets minder ho ge temperaturen. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur dicht bij de 30 graden bij een stevige noordoos tenwind. Duitsland: Aanhoudend veel bewolking en vooral in het midden en zuiden stevige buien, soms met onweer. Maxima tussen 20 en 24 graden. Oostenrijk: Wisselvallig weer, met overwe gend veel bewolking en geregeld buien, met onweer en lokaal veel neerslag. Zaterdag aan de zuid flank van het Alpenmassief waar schijnlijk droog. Middagtempera tuur rond 22 graden. Zwitserland: Veel wolken en buien, maar zater dag in Wallis en Tessin meest droog. Daar dan af en toe zon. Maxima in het noorden rond 20 graden, in het zuiden net boven de 25. Polen: Wolkenvelden en enkele buien, in het noordoosten de grootste kans op droog weer. Middagtempera tuur rond 21 graden. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd stevige (onweers)buien. Vrijdag in Slowakije nog op veel plaatsen droog. Middagtempera tuur dalend naar 20 tot 23 gra den. Hongarije: Van het westen uit toenemende bewolking en enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur dalend naar 23 graden. Italië: In het zuiden zonnig en droog, bij maxima rond 35 graden. In het midden, maar vooral in het noor den geleidelijk toenemende be wolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxima daar tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Maxima aan zee net boven de 30 graden, landin waarts rond 40 graden. Malta: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur rond 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en snoeiheet. Maxima aan de stranden rond 35 graden, landinwaarts veelal boven de 40. ZATEROAG 29 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.58 Zon onder 21.33 Maan op 03.42 Maan onder20.28 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.38» 15.09 02.11 14.42 Laag 10.35 23.26 10.16 23.07 L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Dl kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 directie B.M. Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam. chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 i 071- 5356 230 i rubrieksadvertenties 071 -5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ci-i 071-5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstreklu' het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korti ïi betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlef worden verzonden geldt een toeslag v; aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassetteba Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvattfr van het regionale nieuws uit het Leidsel |ji Dagblad op geluidscassette beschikbaai a. informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gravf1 0i K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12