Leiden Regio Universiteit Wil opleiding journalistiek Bewoners Mors zijn vocht in huizen meer dan zat Van der Linden gaat met zijn tijd mee Bloeiende 'penisplant' verrast Leidse hortus Een badkamer als schuilkelder Baby-vuilniswagen' wordt kruimeldief van binnenstad Annie's mag verjaardag vieren Restai IJ DAG 28 JULI 2000 t Leidse universiteit overweegt een opleiding journalis- k te beginnen. Waarschijnlijk komt er aan de letteren- pulteit een hoogleraar die zich met de wetenschaps- lirnalistiek gaat bezighouden. Eerder begonnen de liversiteiten van Groningen en Rotterdam al een jour- listieke afstudeerrichting. no havermans t Leidse voornemen blijkt uit notitie van het college van tuur over de toekomst van universiteitsbladen Mare en draad en de website van de liversiteit Leiden. Volgens de ü^titie is er onder studenten =?1 vraag naar een vorm van poling in de journalistiek, ral studenten Nederlands, ichiedenis en kunstgeschie- lis zien een baan bij krant, io of televisie als aantrekke- vervolg op hun studie, et college van bestuur over- momenteel met het be- jur van de letterenfaculteit die behoefte concreet ge- Ite moet krijgen. Het is dan nog onduidelijk wanneer nieuwe leerstoel er precies nt. Volgens bestuurvoorzit- Vredevoogd wil Leiden zich ;t name toeleggen op de we- ischapsjournalistiek. „Daar is in toenemende mate behoefte aan, vooral in de bètavakken." Groningen en Rotterdam leiden op tot algemeen journalist. De Leidse hoogleraar weten- schapsjournalistiek zou volgens Vredevoogd tevens als adviseur kunnen optreden voor de drie journalistieke uitgaven van de universiteit. Maar de suggestie van een werkgroep om de hoogleraar tevens hoofdredac teur te maken van de nieuwe gezamenlijke redactie van Ma re, Leidraad en de de Digitale Informatievoorziening (de web site) wijst hij van de hand. „Dat zou teveel belangen door elkaar halen. Het zijn twee afzonderlij ke functies, die allebei nogal wat tijd vergen en ook al daar om moeilijk te combineren zijn." Wel verwacht hij dat stu denten bij het weekblad, het kwartaalblad of de website sta ge gaan lopen. In de huidige opzet van Mare gebeurt dat trouwens al. leiden De Joost Frans van der Lindenpoort uit 1668 wordt volop ge restaureerd. De 'poort' was in vroeger jaren een binnenplaats met huisjes die werden verhuurd aan arbeiders. Anders dan bij hofjes wil den de oude eigenaars er zo veel mogelijk winst uit halen. De huisjes verkeerden daarom vaak ook in een deplorabele toestand. Veel van dergelijke 'poorten' in Nederland zijn in de loop der jaren verdwenen. Maar deze niet. De Joost Frans van der Lindenpoort is zelfs opge waardeerd tot een hofje en ondergaat sinds oktober vorig jaar een grondige opknapbeurt. De twaalf huisjes zijn van binnen helemaal gemoderniseerd met nieuwe badkamers, keukens, toiletten, centrale verwarming, isolatie en leidingen. De buitenkant van de huisjes wordt opnieuw geschilderd. Maar dat is nog niet alles: het hekwerk en de straat in het hofje worden ook vernieuwd. Als alles volgens plan verloopt, is de restauratie in oktober klaar, foto mark lamers staat open te gaan. is echter veel jonger. Hij is dan ook maar 1.30 meter hoog. Bijzonder kenmerk van de reuzenaronskelk is de onaange name aasgeur die hij tijdens de bloei verspreid. Daarmee trekt de plant insekten aan, die voor de verstuiving moeten zorgen. De stinkende aronskelk maakt zowel mannetjes als vrouwtjes bloemen, maar die bloeien niet tegelijkertijd, zodat hij zichzelf niet kan bevruchten. In het Su- matraanse oerwoud vliegen de insekten met het stuifmeel aan de pootjes naar een andere plant die toevallig in bloei staat. De Leidse hortus is gespecia liseerd in de amorphophallus, waar medewerkers van het Na tionaal Herbarium onderzoek naar doen. In 1956 bloeide de plant voor het eerst in Leiden. De afgelopen tien jaar stonden zes reuzenaronskelken in bloei. De reuzenaronskelk (de 'penis- plant') verrast de Leidse Hortus Botanicus deze zomer met een onverwachte bloei. De amorp hophallus titanum, zoals de La tijnse naam van de tropische plant luidt, bloeit om de drie, vier jaar in de botanische tuin van de Leidse universiteit. Dat is ook meteen de enige plaats buiten Sumatra waar de plant zich thuisvoelt. Omdat de aronskelk aan het eind van de middag gaat bloei en, blijft de hortus op de dag dat de kelk open gaat tot 23 uur open. Waarschijnlijk is dat morgen het geval. Normaal bloeit de plant als hij tien tot vijftien jaar oud is. De knol is dan tientallen kilo's zwaar en sterk genoeg om een bloem te produceren. De plant die nu in de hortus op het punt Kindertelefoon zoekt vrijwilligers tjes te kunnen blijven beant woorden. Mensen die als vrij williger aan de slag willen, kun nen zich opgeven voor een in formatie-avond op vijf septem ber. Op deze avond wordt on der andere aandacht besteed aan het werken als vrijwilliger en de Kindertelefoon als orga nisatie. Aanmelden kan via nummer 0800-0432. De Kindertelefoon Leiden kan dringend nieuwe vrijwilligers gebruiken. De telefonische hulpdienst voor kinderen tus sen de acht en achttien jaar wordt zo vaak geraadpleegd, zo'n negenduizend maal per jaar, dat er hard nieuwe men sen nodig zijn om alle telefoon- \lare moet accent verleggen let Leids Universitair Week lad Mare moet meer aan- icht besteden aan onderwijs onderzoek en minder aan jestuurlijke perikelen. Het llege van bestuur van de iversiteit neemt die aanbe- •ling over van de 'kwartier- lakersgroep' onder leiding in hoogleraar politicologie R. ideweg. Het is geen geheim t het huidige college zich |ogal eens heeft geërgerd aan itische stukken in Mare. De kwartiermakers hebben ich afgelopen maanden ge- igen over de toekomst van drie universitaire media: are, Leidraad en de website, et college heeft een drie- ianschap aangewezen om de lorstellen nader uit te wer- n. Zo zou er één redactie moeten worden gevormd, die vaker dan nu het geval is ge bruik maakt van de inzet van studenten. Nu heëft alleen Mare met regelmaat een stu dent als stagiair. Ook moet er een redactieraad komen, die nauwkeuriger toeziet op het werk van de drie media en ad vies uitbrengt aan het college. Het college wil laten onder zoeken hoe de website nog beter gebruikt kan worden. Tot dusver is Mare de enige van de drie media die niet louter geld kost, maar via de verkoop van advertenties ook opbrengsten heeft. Ook digi taal moeten advertenties mo gelijk zijn. En Leidraad moet meer dan nu de relatie met het Leids Universiteits Fonds (voor afgestudeerden) gaan uitdrukken en zo bijdragen aan fondswerving. leiden ruud sep Een jaar lang kregen ze te horen dat ze nog even geduld moes ten hebben. Zo gauw de wo ningbouwvereniging Leiden ge fuseerd was met het rijke Por taal uit Arnhem en Nijmegen, zou de huisbaas direct aan de slag gaan om alle problemen in Leemansstraat en omgeving aan te pakken. „Maar sinds de fusie rond is, wordt er niks meer gedaan", klaagt Cocky Boutard, bewoonster van de Calandstraat en actief in de be wonerscommissie Mors 200. „Er is nu geld. Maar wat doen ze? Helemaal niks. Het is om te huilen hoe ze met je omgaan. En dan heb ik echt voor de fu sie gevochten, hoor." Er zitten ook goede woningen tussen, bij de 214 woningen van Portaal in de Mors, benadrukt Boutard keer op keer. Er zijn huizen waarbij het vocht niet langs de muur omhoog klimt en waar de vloerbalken niet zo verrot zijn dat ze gestut moeten worden met stapels tegels, of dat de bewoners het advies hebben gekregen op bepaalde delen van de vloer maar niet meer te lopen omdat ze er wei eens doorheen zouden kunnen zakken. „Er zitten hele goede woningen bij. Maar het meren deel is superslecht." Vocht. Dat is de grote boos doener in het naoorlogse wijkje. Een kleine twee jaar geleden le verde dat nog heel mooie plaat jes op, van echte huiszwammen in een woning aan de Storm Buysingstraat. De paddestoelen zijn inmiddels verleden tijd, maar aan de oorzaak van alle ellende is nog altijd niks ge daan, diverse onderzoeken ten spijt. De bewonerscommissie wacht al bijna twee maanden op de resultaten van een onder zoek dat is uitgevoerd door TNO. Dat onderzoek zou einde lijk duidelijk moeten maken wat de oorzaak is van alle nat tigheid. Want officieel is dat nog altijd niet duidelijk. Met een beetje gezond verstand zijn daarentegen al een paar moge lijke oorzaken aan te wijzen: constructiefouten bij de venti- latieroosters, verkeerd aange brachte loodslabben boven de ramen, buitenmuren waaruit de voegen volledig zijn wegge rot. In een enkel geval is de oor zaak zelfs zonneklaar. Bij een woning aan de Leemansstraat was het aardewerken riool doorgerot, waardoor de wc ge woon in de kruipruimte loosde. „Dat is om medische redenen snel verholpen", moet Boutard de huisbaas meegeven. Maar ook in de rest van de wijk lijken voldoende medische redenen te zijn om iets aan het vocht te doen. „Bij mij in de muren is 92 procent vocht ge meten", vertelt Trudi de Lange die een paar huizen verderop woont. De hoge vochtigheid eist bij haar zijn tol. „Ik gebruik inmiddels de maximale hoe veelheid medicijnen. Als ik nog meer last krijg, zit er volgens de dokter niets anders op dan te verhuizen." Even verderop is het al niet veel beter. Een buurman laat de vochtplekken achter de bank zien en vertelt hoe zijn hele ge zin ziek is sinds ze in de wijk wonen. De houten vloer wordt gestut met een paar honderd tegels. Projectleider Wil Verbeij van huisbaas Portaal Leiden erkent de problemen in de wijk. En volgens hem heeft Portaal ook alle aandacht voor de wonin gen. „Wij zijn keihard bezig om de slechte vloeren aan te pak ken. Maar daar hebben we wel het rapport van TNO voor no dig. Want we zijn niet van plan om vloeren te vervangen die nog goed zijn. Dat zou voor de hele wijk meer dan vier miljoen kosten." Het TNO-rapport kan nu elk moment gereed komen, weet Verbeij. „Een eerste versie hebben we teruggestuurd om dat er duidelijke fouten in za ten. Eén vloer stond als 'goed' aangemerkt, terwijl we zelf had den kunnen zien dat de vloer slecht was." Portaal wil op korte termijn ook de gevels en de daken van de huizen aanpakken, maar heeft geen plannen voor een grootscheepse renovatie. „Nee, ze zitten gewoon in het normale onderhoudsprogram- ma. We hebben ook geen plan nen voor sloop of iets derge lijks. We zijn hier echt niks geks van plan." )en pablo cabenda &bert minkhorst lier kijk maar", Abdullah kmak wijst vanachter zijn lur de Leidse Herensteeg in. n beide kanten is de straat tlankeerd door paaltjes, hier daar staat een fietsenrekje rars over de weg en aan het ld van de straat zorgen nog t steigers voor een extra weg- smalling. „Dit is in Leiden n beetje de moeilijkste plek )r ons. Je kan het wel verge- k als je hier met die grote (lniswagens wil komen. Dit den we tot voor kort dan ook ft zo'n oudere smallere wa rt. Vandaag niet. Vandaag den Cakmak en zijn collega p Stouten soepeitjes de He isteeg in. Want de kleinste lniswagen van Nederland lt deze ochtend zijn eerste ite in Leiden. )e groene minitruck, de ïuwste stcite-of-the-art aan- ist van het al niet misselijk ilniswagenpark van Leiden, i bijna overal komen en is :ciaal bedoeld voor plekken moeilijk bereikbaar zijn ir de grote MSTS-wagens. t de helft in van de hoe- lheid huisvuil die in de grote jens kan, maar daar krijg je 11 wat voor terug. De nieuwe Igen is 2.06 meter breed, 2.36 Jter hoog en heeft een lengte p 5.94 meter. Ter vergelijking: andere vuilniswagens zijn tl halve meter breder en on teer anderhalve meter hoger langer. Het beladingssys- m van de nieuwe mini-wa rt is geschikt voor alle soorten [al: huisvuilzakken, minicon- ners en laadkisten. Hij kan p vuilnis storten in zijn grote Ier. Hij is gebruiksvriendelijk, ieuvriendelijk en efficiënter dat hij meer vuilnis kan ver- jrken dan zijn halfopen voor- ïger. Hij kan zo'n beetje alles zijn grote MSTS broer kan. het ding kostte iets meer twee ton. )e Vlaardingse firma Bekker Bij Ronald van der Heide in de Storm Buy singstraat heeft de slechte staat van de woning wel heel bizarre consequenties. In een goed half jaar tijd is de badkamer in huize Van der Heide drie keer opnieuw getegeld. En de vierde keer is slechts een kwestie van tijd, want al een paar dagen nadat de tegelzetter was vertrokken sprongen de eerste scheuren al weer in de te gels. De oorzaak hiervan is simpel: de tegelzetter plakt zijn tegels elke keer opnieuw over een buitenmuur waarin afhankelijk van het weer de scheuren krimpen en groeien. Van der Heide is het onderhand meer dan zat. „Eerst ben je twee jaar bezig om iets gedaan te krijgen, dan krijg je dit. Elke keer als er opnieuw wordt getegeld kun je een week niet douchen. Dan kun je met vier kinderen bij buren gaan vragen of je er onder de douche kan. Over mijn eigen tegels, die ik nota bene zelf moest betalen, zitten al twee la gen andere tegels. Drieënhalve centimeter te gels zit er op de muren, en twee centimeter op de vloer. Ik ben het nu zat. Ik wil een schade vergoeding", aldus Van der Heide. Vergunning 'keurig volgens de regels Nederlands kleinste vuilniswagen op zijn eerste route in het Leidse Plantsoen. Reinigingstechniek kreeg de opdracht de kleine MSTS-truck te ontwikkelen. In kleine straat jes en op smalle bruggen werd een halfopen wagen ingezet van voor het MSTS tijdperk. Dat oudje wordt nu vervangen door het charmante groene gevaarte. Voorlopig rijdt het nieuwe pa radepaardje eenmaal per week een vaste route door Leiden, Warmond, Zoeterwoude en Oegstgeest. Maar ook als er klachten zijn over niet opge haald vuilnis, zal de vliegende keep van de vuilniswagens ook uitmkken. Micha Valkenet van de firma Blom Nippon Trucks, die de babyvuilniswagen heeft ge bouwd, is trots op zijn baby. Hij noemt hem vertederd de krui meldief van de binnenstad. En de kleine mag zich nu al in po pulariteit verheugen. De firma Blom Nippon Trucks Neder land heeft al een order binnen voor een babytruck in Utrecht. En er zijn onderhandelingen gaande met Rotterdam en Den Haag. De kleinste persvouwwa gen in Nederland is bij uitstek geschikt voor werk in oude bin nensteden. Zo geschikt dat het eigenlijk een wonder is dat er niet eerder een soortgelijk mo- deren systeem in gebruik is ge nomen. „Nou, je stuitte vroeger wel op een paar technische problemen. Het onderstel van deze wagen weegt al zo'n twee ton. En in totaal mag de hele wagen niet meer dan *7,5 ton wegen. Tot voor kort was dat, met de techniek die op deze truck wordt toegepast, onmo gelijk", aldus Valkenet. Dus leve de nieuwe technolo gische ontwikkelingen en op naar Warmond. Daar heb je na melijk een paadje dat nog smal foto henk bouwman Ier is dan de Herensteeg. En daarna de echte vuurproef in Oud Ade bij Camping Horizon. ,Als je van het terrein af wilde moest je het zo het erf van een naburige boerderij oprijden. Dat hoeft waarschijnlijk niet meer." Maar eigenlijk weet Cakmak het al. Gisteren tijdens een proefritje deed hij al een in formeel testje. Zo in één keer de scherpe hoek genomen en van de Geregracht de Gerestraat in gedraaid zonder passen, meten of achteruitrijden. „Was een makkie." Annie's verjaardag mag haar verjaardagsfeest op 25 augus tus gewoon vieren. De wijk- vereniging Pancras-West had bezwaar gemaakt tegen toe staan van het buitenevene ment waarmee de horeca zaak haar dertiende verjaar dag wil vieren. Maar volgens de commissie voor beroep en bezwaarschriften heeft de burgemeester keurig volgens de regels van het evenemen- tenbeleid gehandeld toen hij de vergunning verleende. De verjaardag van Annie's is een evenement in de zoge heten categorie 3. Dat bete kent dat er geen decibellenli- miet is gesteld, maar dat er slechts geen sprake mag zijn van 'onaanvaardbare over last'. Wat onaanvaardbaar is bepalen de gemeentelijke controleurs ter plekke. Overi gens heeft de eigenaar van Annie's Verjaardag - Jan Lan ge - met de wijkvereniging af gesproken dat hij de muziek tijdens het feest sowieso niet boven de 85 decibel zal draaien. Voorzitter J. van Meijgaarden van de wijkver eniging stapt dan ook niet naar de rechter om het be sluit opnieuw aan te vechten. „Ik ben teleurgesteld over de uitspraak maar ik heb er vol doende vertrouwen in dat Jan zich aan onze afspraken houdt", zegt hij. „Het is meer de vraag of de gemeente in houdelijk een zorgvuldig eve- nementenbeleid heeft opge steld." Wijkvereniging Pancras- West en andere verenigingen in de binnenstad willen dat er nog eens goed naar het evenementenbeleid wordt gekeken. In een gesprek met de burgemeester hebben ze voorgesteld dat - beter dan opnieuw een gang naar de bestuursrechter en vervol gens eventueef de Raad van State - er een onafhankelijke partij de zaak nog maar eens tegen het licht moet houden. „Wij hebben principieel bezwaar tegen het feit dat er geen duidelijke geluidslimiet is gesteld bij de zwaarste ca tegorie feesten. En ook heb ben we bezwaar tegen de fre quentie. Op het waterpodi um bij Annie's en rond het Waaghoofd zijn zestien eve nementen in de categoriën 2 en 3 toegestaan per jaar. Dat is buiten Leidens Ontzet en andere Leidse feesten om. En even verderop, rond de Burcht en de Nieuwstraat, zijn nog eens twaalf evene menten toegestaan. Als je er tussenin woont, loop je de kans op 28 maal per jaar overlast, meestal natuurlijk in de zomer als je met de ra men open slaapt. Als je kin deren hebt, is dat niet te doen", legt Van Meijgaarden uit. Zijn voorstel is om de re gionale inspectie voor de mi lieuhygiëne eens goed naar het evenementenbeleid van de gemeente Leiden te laten kijken. „De burgemeester vindt dat een interessante ge dachte", weet de voorzitter van wijkvereniging Pancras- West. „Wij zijn bereid om bij een dergelijke arbitrage ons bij de uitkomst ervan neer te Van -^>ARRANGEU j tot REDACTEt| Morgen vindt u de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11